edx-platform - en to ar translation catalogue (3881 entries)

en: 
                Either the capture or credit is not voidable because the capture or credit information has already been
                submitted to your processor, or you requested a void for a type of transaction that cannot be voided.
ar: 
    لا يمكن إلغاء عملية "Capture" أو "Credit" وذلك إما لأنه قد تمّ تقديم بيانات العمليّة
    إلى معالِج دفعتك في وقت سابق أو لأنك تقدّمت بطلب إلغاء معاملة يُحظّر إلغاؤها.

en: 
                Error: The request was received but there was a server timeout.
                This error does not include timeouts between the client and the server.
                Possible fix: retry the payment after some time.
ar: 
    خطأ: جرى استلام الطلب إلا أن المهملة المسموحة للاتصال بالخادم قد انتهت.
    لا يتضمّن هذا الخطأ انتهاء المهل المسموح بها بين العميل والخادم.
    والحل المُحتمل: إعادة محاولة الدفع بعد قليل.

en: 
                Error: The request was received, but a service did not finish running in time
                Possible fix: retry the payment after some time.
ar: 
    خطأ: جرى استلام الطلب فيما تعذّر استكمال إحدى الخدمات ضمن الوقت المفروض.
    الحلّ المُحتمل: إعادة محاولة الدفع بعد قليل.

en: 
                Error: The request was received, but there was a timeout at the payment processor.
                Possible fix: retry the payment.
ar: 
    خطأ: جرى استلام الطلب إلا أن مهلة العملية المسموح بها لمعالج الدفعات قد انتهت.
    الحلّ المحتمل: إعادة محاولة الدفع.

en: 
                Expired card. You might also receive this if the expiration date you
                provided does not match the date the issuing bank has on file.
                Possible action: retry with another form of payment.
ar: 
    بطاقة الائتمان منتهية الصلاحية كما ويُمكن أن تتلقّى هذه الرسالة أيضًا في حال كان تاريخ انتهاء الصلاحية الذي 
    قدّمته غير مطابق للتاريخ المحدّد في ملفّ البنك المُصدِر.
    الإجراء المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: 
                Expired card. You might also receive this if the expiration date you
                provided does not match the date the issuing bank has on file.
                Possible fix: retry with another form of payment
ar: 
    بطاقة الائتمان منتهية الصلاحية كما ويُمكن أن تتلقّى هذه الرسالة أيضًا في حال كان تاريخ انتهاء الصلاحية الذي 
    قدّمته غير مطابق للتاريخ المحدّد في ملفّ البنك المُصدِر.
    الحلّ الممكن: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: 
                General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.
                Possible action: retry with another form of payment.
ar: 
    رفض عام للبطاقة الائتمانية. لم يوفّر البنك المصدر أي معلومات أخرى.
    والإجراء المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: 
                General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.
                Possible fix: retry with another form of payment
ar: 
    حدث رفض عام للبطاقة الائتمانية. لم يوفّر البنك المُصدِر أي معلومات أخرى.
    الحلّ المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: 
                Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.
                Possible action: retry with another form of payment.
ar: 
    بطاقة ائتمانية غير مفعَّلة أو إنّ البطاقة غير صالحة للمعاملات التي لا تستلزم وجود بطاقة.
    والإجراء المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: 
                Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.
                Possible fix: retry with another form of payment
ar: 
    بطاقة ائتمانية غير مفعَّلة، أو إنّ البطاقة غير صالحة للمعاملات التي لا تستلزم وجود بطاقة.
    والحل المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: 
                The authorization request was approved by the issuing bank but declined by
                CyberSource because it did not pass the CVN check.
                Possible action: retry with another form of payment.
ar: 
    وافق البنك المُصدِر على طلب التفويض ولكنّه رُفِضَ من قبل
    CyberSource نظرًا لفشلها في اختبار رقم التحقّق الخاص بالبطاقة.
    الإجراء المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: 
                The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource
                because it did not pass the Address Verification System (AVS).
ar: 
    وافق البنك المُصدِر على طلب التفويض إلا أن ’CyberSource‘ رفضه
    نظرًا لعدم سماح نظام التحقّق من العنوان (AVS) بمرور الطلب.

en: 
                The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based
                on your legacy Smart Authorization settings.
                Possible action: retry with a different form of payment.
ar: 
    وافق البنك المصدِّر على طلب التفويض إلا أن CyberSource رفضته بناءً
    على إعدادات التفويض الذكية القديمة الخاصة بك.
    الإجراء المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: 
                The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource.'
                Possible fix: retry with a different form of payment.
ar: 
    وافق البنك المُصدِر على طلب التفويض إلا أن ’CyberSource‘ رفضته.'
    الحلّ الممكن: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: 
                The capture or credit is not voidable because the capture or credit information has already been
                submitted to your processor. Or, you requested a void for a type of transaction that cannot be voided.
ar: 
    يتعذّر إلغاء عملية ’Capture/Credit‘ بعد أن قُدِّمت المعلومات الخاصة بعملية الاقتطاع أو الإقراض إلى معالِج دفعتك. أو، أنك قد تقدّمت بطلب إلغاء معاملة لا يُسمح بإلغائها.

en: 
                The card type is not accepted by the payment processor.
                Possible action: retry with another form of payment.
ar: 
    لم يَقبَل معالِج الدفعات نوع بطاقتك.
    الحلّ المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: 
                The card type is not accepted by the payment processor.
                Possible fix: retry with another form of payment
ar: 
    لم يقبل معالِج الدفعات نوع بطاقتك الائتمانية.
    الحلّ المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: 
                The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.
                Possible action: retry with the same card or another form of payment.
ar: 
    نوع البطاقة المرسلة غير صالح أو لا يتماشى مع رقم البطاقة الائتمانية.
    الإجراء المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام البطاقة نفسها أو وسيلة دفع أخرى.

en: 
                The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.
                Possible fix: retry with the same card or another form of payment
ar: 
    نوع البطاقة المرسل غير صالح أو لا يتماشى مع رقم البطاقة الائتمانية.
    الحل المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام البطاقة ذاتها أو باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: 
                The issuing bank has questions about the request. You do not receive an
                authorization code programmatically, but you might receive one verbally by calling the processor.
                Possible action: retry with another form of payment.
ar: 
    لدى البنك المُصدِر تساؤلات حول الطلب. لم تحصل على 
    رمز تفويض مُرسل آليًا، بل يمكنك الحصول على إجابة شفهية باتصالك بالمعالج.
    الإجراء المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: 
                The merchant reference code for this authorization request matches the merchant reference code of another
                authorization request that you sent within the past 15 minutes.
                Possible action: Resend the request with a unique merchant reference code.
ar: 
    إنّ الرمز المرجعي للبائع المُستخدم في طلب التفويض هذا يتطابق مع
    الرمز المرجعي 
    لطلب تفويض آخر، كنت قد أرسلته خلال آخر 15 دقيقة.
    الإجراء التصحيحي المحتمل: إعادة إرسال الطلب واستخدام رمز مرجعي فريد للبائع.

en: 
                The merchantReferenceCode sent with this authorization request matches the
                merchantReferenceCode of another authorization request that you sent in the last 15 minutes.
                Possible fix: retry the payment after 15 minutes.
ar: 
    إنّ الرمز المرجعي للبائع ’merchantReferenceCode‘ المُستخدم في طلب التفويض هذا يتطابق مع
    رمز مرجعي لبائع، مُستخدم في طلب تفويض آخر أرسلته أنت خلال آخر 15 دقيقة.
    الحلّ المحتمل: إعادة محاولة الدفع بعد 15 دقيقة.

en: 
                The request was received but there was a server timeout. This error does not include timeouts between the
                client and the server.
ar: 
    جرى استلام الطلب إلا أن مهلة الاتصال بالخادم قد انتهت.ولا يشمل هذا الخطأ انتهاء المهل المسموح بها بين 
    العميل والخادم.

en: 
                You requested a capture through the API, but there is no corresponding, unused authorization record.
ar: 
    لقد طلبت إجراء عملية التقاط للشاشة من خلال واجهة برمجة التطبيقات، إلّا أنّه لا يوجد سجل موجود أو تفويض جديد غير مُستخدم لذلك.

en: 
                You requested a capture, but there is no corresponding, unused authorization record. Occurs if there was
                not a previously successful authorization request or if the previously successful authorization has already
                been used by another capture request.
ar: 
    لقد طلبت إجراء عملية ’Capture‘، إلّا أنّه لا يوجد سجل تفويض موجود، وغير مستخدم، موافِق لذلك. كانت لتجري العملية لو لم يكن هنالك
    طلب تفويض ناجح من قبل أو لو سبق أن استُخدِم التفويض الناجح من قبل
    في طلب عمليّة ’Capture‘ أخرى.

en: 
              If you are not redirected within 5 seconds, <a href="%(target)s">click here to go to the home page</a>.
ar: 
    اذهب <a href="%(target)s">للصفحة الرئيسية</a>، إن لم تُحوّل لها خلال 5 ثوانٍ.

en: 
            Markdown syntax is allowed. See the %(start_link)scheatsheet%(end_link)s for help.
ar: 
    يُسمح بالكتابة باستخدام قواعد لغة ماركداون، ويمكن مراجعة %(start_link)s ورقة الغش %(end_link)s لمزيد من المساعدة.

en: 
            Your university identity server did not return your ID information to us.
            Please try logging in again.  (You may need to restart your browser.)
ar: 
    لم يقم خادم هوية الجامعة الخاص بك بإرجاع معلومات هويتك إلينا.
    الرجاء محاولة تسجيل الدخول مرة أخرى. (قد تحتاج إلى إعادة تشغيل المتصفح.)

en: 
      You need to <a href="%(login_url)s">log in</a> or <a href="%(signup_url)s">sign up</a> to use this function.
ar: 
    يجب عليك <a href="%(login_url)s">تسجيل الدخول</a> أو <a href="%(signup_url)s">تسجيل العضوية</a> ليتسنّى لك استخدام هذه الوظيفة.

en: 
    {p_tag}You currently do not have any peer grading to do.  In order to have peer grading to do:
    {ul_tag}
    {li_tag}You need to have submitted a response to a peer grading problem.{end_li_tag}
    {li_tag}The course team needs to score the essays that are used to help you better understand the grading
    criteria.{end_li_tag}
    {li_tag}There must be submissions that are waiting for grading.{end_li_tag}
    {end_ul_tag}
    {end_p_tag}
ar: 
    {p_tag}ليس لديك حاليًا أية مهمّات تقييم الزملاء تنتظرك. وحتى تصلك مهمّات تقييم نظراء:
    {ul_tag}
    {li_tag}يجب أن تكون قد قدّمت ردًا على إحدى مسائل تقييم النظراء{end_li_tag}
    {li_tag}يتعيّن أن يقوم فريق المساق بتقييم المقالات المستخدمة بغرض مساعدتك على فهم معايير التقييم بشكلٍ أفضل.{end_li_tag}
    {li_tag}يتعيّن وجود تسليمات تنتظر التقييم.{end_li_tag}
    {end_ul_tag}
    {end_p_tag}

en:  (out of {total})
ar: (من أصل {total})

en:  (skipping {skipped})
ar: (تخطّي {skipped})

en: # enrolled
ar: # مسجّل

en: # staff
ar: # طاقم المساق

en: % Discount
ar: % الخصم

en: %(file)s has been changed to revision #%(revision)d
ar: جرى تغيير %(file)s إلى مراجعة #%(revision)d

en: %(file)s has been saved.
ar: جرى حفظ %(file)s

en: %(min_score)s is not a valid grade percentage
ar: %(min_score)s ليست نسبة درجة صحيحة

en: %(platform_name)s Additions:
ar: إضافات %(platform_name)s:

en: %(platform_name)s Wiki
ar: صفحة الويكي الخاصة بـ %(platform_name)s

en: %(user)s subscribing to %(article)s (%(type)s)
ar: تسجيل %(user)s في %(article)s (%(type)s)

en: %s comment | %s comments
ar[0]: %s تعليق
ar[1]: %s تعليق
ar[2]: %s تعليق
ar[3]: %s تعليقات
ar[4]: %s تعليقات
ar[5]: %s تعليقات

en: %s discussion started | %s discussions started
ar[0]: بدأ %s نقاش
ar[1]: بدأ %s نقاش
ar[2]: بدأ %s نقاش
ar[3]: بدأ %s نقاش
ar[4]: بدأ %s نقاش
ar[5]: %s نقاشات بدأت

en: %s has been marked as deleted
ar: جرى الإشارة إلى %s على أنّه محذوف.

en: %s has been restored
ar: جرى استعادة %s

en: %s uploaded and replaces old attachment.
ar: تجرى تحميل %s بدلًا من المرفق القديم.

en: %s was successfully added.
ar: نجحت إضافة %s.

en: (1) Register for an account at {site_name}
ar: (1) أنشئ حسابًا على موقع {site_name}

en: (2) Once registered, copy the redeem URL and paste it in your web browser.
ar: (2) بعد التسجيل، يُرجى نسخ رابط الاسترداد ولصقه على متصفّحك.

en: (3) On the enrollment confirmation page, Click the 'Activate Enrollment Code' button. This will show the enrollment confirmation.
ar: (3) انقر زر ’تفعيل رمز التسجيل‘ في صفحة تأكيد التسجيل، ليظهر التأكيد على تسجيلك.

en: (4) You should be able to click on 'view course' button or see your course on your student dashboard at {url}
ar: (4) يجب أن تتمكّن من النقر على زر "عرض المساق" أو أن ترى مساقك على لوحة معلومات طالبك عبر الرابط {url}

en: (5) Course materials will not be available until the course start date.
ar: (5) لن تُتاح محتويات المساق قبل أن يحين تاريخ بدء المساق.

en: (Learners not explicitly assigned to a cohort)
ar: (طلاب من غير شُعبة)

en: (Maximum 128 characters)
ar: (الحد الأقصى 128 حرفاً)

en: (Optional)
ar: (اختياري)

en: (Source code line unavailable)
ar: (سطر الكود المصدري غير متوفّر)

en: (UTC)
ar: (التوقيت العالمي UTC)

en: (Unnamed)
ar: (غير مسمّى)

en: (for student enrollment and access)
ar: (لتسجيل الطلّاب ودخولهم)

en: (no log message)
ar: (لا توجد رسالة سجل)

en: (none)
ar: (لا شيء)

en: (reload your page to refresh)
ar: (إعادة تحميل صفحتك لتحديثها)

en: (root)
ar: (الجَذْر)

en: * Required Information
ar: * معلومات مطلوبة

en: **strong** or __strong__
ar: **قوي** أو __قوي__

en: *emphasis* or _emphasis_
ar: *توكيد* أو _توكيد_

en: + - * / (add, subtract, multiply, divide)
ar: + - * / (زائد، ناقص، ضرب، قسمة)

en: ...and more!
ar: ... وأكثر من ذلك!

en: 0 sent
ar: جرى إرسال 0

en: 10^ and the exponent
ar: 10^ والأُسّ

en: 1e and the exponent
ar: ‏1e والأُسّ

en: <b>Congratulations!</b> {provider_name} has approved your request for course credit. To see your course credit, visit the {link_to_provider_site} website.
ar: <b>تهانينا!</b> لقد صادق {provider_name} على طلبك للحصول على مادة للمساق. للاطلاع على مادة مساقك، قم بزيارة موقع {link_to_provider_site}.

en: <i>Welcome</i> {name}
ar: <i>مرحبًا بك</i> {name}

en: <p>Sincerely,</p><p>[[Your Signature]]</p>
ar: <p>المخلص،</p><p>[[توقيعك]]</p>

en: A .csv file that lists your enrollment codes is attached. You can use the email template below to distribute enrollment codes to your students. Each student must use a separate enrollment code.
ar: تجد مرفقًا ملف .csv يحتوي على رموز تسجيلك. يمكنك استخدام نموذج البريد الإلكتروني أدناه لتوزيع رموز التسجيل على طلابك. يجب أن يستخدم كل طالب رمز تسجيل خاص به.

en: A Broad Library of Problem Types
ar: مكتبة كبيرة تضمّ مختلف أنواع المسائل

en: A CCX can only be created on this course through an external service. Contact a course admin to give you access.
ar: يمكن إنشاء "CCX" لهذا المساق فقط من خلال خدمة خارجية. يُرجى الاتصال بمدير المساق ليمنحك صلاحية الوصول.

en: A CSV file of your registration URLs is attached. Please distribute registration URLs to each student planning to enroll using the email template below.
ar: تجد مرفقًا ملف CSV يحتوي على روابط تسجيلك، ويُرجى توزيع هذه الروابط على كل طالب ينوي التسجيل باستخدام نموذج البريد الإلكتروني المبيّن أدناه.

en: A Note to Learners
ar: ملاحظة للمتعلّمين

en: A category name for the discussion. This name appears in the left pane of the discussion forum for the course.
ar: هو اسم فئة النقاشات. يظهر هذا الاسم على الجانب الأيسر من منتدى النقاشات الخاص بالمساق.

en: A city is required
ar: يجب إدخال المدينة

en: A cohort with the same name already exists.
ar: توجد شعبة تحمل الاسم ذاته.

en: A country is required
ar: يجب إدخال الدولة

en: A deleted article with slug "%s" already exists.
ar: المقال المحذوف الذي يحتوي على العنوان المختصر "%s" موجود مسبقًا.

en: A description of your goals is required
ar: يجب إدخال وصف لأهدافك

en: A dictionary that maps which groups can be shown this block. The keys are group configuration ids and the values are a list of group IDs. If there is no key for a group configuration or if the set of group IDs is empty then the block is considered visible to all. Note that this field is ignored if the block is visible_to_staff_only.
ar: قاموس يحدّد المجموعات التي يمكن إظهارها في هذه الكتلة. المفاتيح السمتخدمة هي الأرقام التعريفية لإعدادات المجموعات، أمّا القيم فهي عبارة عن لائحة بالأرقام التعريفية للمجموعات. ستُعتبر الكتلة مرئيّة للجميع في حال لم يتوفّر مفتاح لإعدادات مجموعة ما، أو كانت المجموعة الخاصّة بأرقام المجموعات فارغة.يُرجى أخذ العلم بوجوب تجاهل هذا الحقل في حال اقتصرت رؤية الكتلة على طاقم المساق.

en: A file was changed: %s
ar: جرى تغيير أحد الملفّات: %s

en: A file was deleted: %s
ar: حُذِف أحد الملفّات: %s

en: A human-readable description of the example certificate.  For example, 'verified' or 'honor' to differentiate between two types of certificates.
ar: وصف مقروء للشهادة النموذجية. مثلًا، "موثَّقة" أو "شهادة ميثاق الشرف" للتمييز بين نوعَي الشهادات.

en: A level of education is required
ar: يجب إدخال المستوى التعليمي

en: A library has not yet been selected.
ar: لم يجرِ اختيار مكتبة معيّنة بعد.

en: A license defines how the contents of this block can be shared and reused.
ar: تحدِّد الإجازة كيف يمكن مشاركة محتويات هذه الكتلة وإعادة استخدامها.

en: A new revision was created: Merge between Revision #%(r1)d and Revision #%(r2)d
ar: أُنشأت مراجعة جديدة: الدمج بين المراجعة #%(r1)d والمراجعة #%(r2)d

en: A non-root note must always have a slug.
ar: يجب أن يتوفّر دائمًا عنوان مختصر للملاحظة غير الجذرية.

en: A plugin was changed
ar: جرى تغيير أحد البرامج المساعدة.

en: A properly formatted e-mail is required
ar: يجب إدخال عنوان بريد إلكتروني بصيغة ملائمة

en: A refund request has been initiated for {username} ({email}). To process this request, please visit the link(s) below.
ar: أُصدِر طلب استرداد المال للمستخدم {username} ({email}). ويُرجى زيارة الرابط (أو الروابط) أدناه لمعالجة هذا الطلب.

en: A short summary of what the file contains
ar: موجز صغير لمحتويات الملف

en: A slug may not begin with an underscore.
ar: قد لا يبدأ العنوان المختصر بتسطير سفلي.

en: A slug named "%s" already exists.
ar: العنوان المختصر المسمّى "%s" موجود مسبقًا.

en: A subcategory name for the discussion. This name appears in the left pane of the discussion forum for the course.
ar: اسم الفئة الفرعية في النقاشات. يظهر هذا الاسم في الجانب الأيسر من منتدى النقاشات الخاص بالمساق.

en: A system error occurred while processing your payment. You have not been charged.
ar: حدث خطأ في النظام أثناء معالجة دفعتك. لم يجري خصم أيّة دفعات.

en: A system error occurred while your course was being processed. Please go to the original course to try the re-run again, or contact your PM for assistance.
ar: نأسف لحدوث خطأ في النظام أثناء معالجة مساقك. يُرجى الذهاب إلى المساق الأساسي لإعادة تجريب التشغيل الثاني، أو الاتصال بمدير مشروعك للحصول على المساعدة.

en: A unique identifier for the example certificate.  This is used when we receive a response from the queue to determine which example certificate was processed.
ar: معرّف فريد للشهادة النموذجية المعتمدة. يُستخدَم عند تلقّي إجابة من "queue" لتحديد الشهادات النموذجية التي جرت معالجتها.

en: A valid password is required
ar: يجب إدخال كلمة مرور صحيحة

en: A {cert_type} certificate signifies that a learner has agreed to abide by the honor code established by {platform_name} and has completed all of the required tasks for this course under its guidelines. A {cert_type} certificate also indicates that the identity of the learner has been checked and is valid.
ar: تُفيد شهادة {cert_type} معنى أنّ المتعلِّم قد وافق على الالتزام بميثاق الشرف المتعمَد لدى {platform_name} واستكمَل كافة المهام المطلوبة في هذا المساق بموجب التعليمات. كما وتشير الشهادة {cert_type} إلى أن هوية المتعلّم صحيحة وجرى التأكّد منها.

en: API Access
ar: الوصول إلى واجهة برمجة التطبيقات

en: API Access Request
ar: طلب وصول لواجهة برمجة التطبييقات

en: API Access Request Status
ar: حالة طلب الوصول إلى واجهة برمجة التطبيقات

en: API Client ID
ar: معرف عميل واجهة برمجة التطبيقات

en: API Client Secret
ar: كلمة مرور عميل واجهة برمجة التطبيقات

en: API Terms of Service
ar: شروط الخدمة الخاصة بواجهة برمجة التطبيقات

en: API access request
ar: طلب وصول لواجهة برمجة التطبييقات

en: API access request from {company}
ar: طلب وصول لواجهة برمجة التطبييقات من: {company}

en: API key for accessing Sailthru.
ar: مفتاح API للوصول إلى Sailthru.

en: API secret for accessing Sailthru.
ar: سر API للوصول إلى Sailthru.

en: About
ar: لمحة عن

en: About Export to Git
ar: حول التصدير إلى Git

en: About Exporting Courses
ar: حول تصدير المساقات

en: About Exporting Libraries
ar: نبذة عن تصدير المكتبات

en: About edX
ar: لمحة عن edX

en: About to refund this order:
ar: على وشك استرداد قيمة هذا الطلب:

en: About {platform_name}
ar: نبذة عن {platform_name}

en: About {platform_name} Accomplishments
ar: نبذة عن إنجازات {platform_name}

en: About {platform_name} Certificates
ar: نبذة عن شهادات {platform_name}

en: Absolutely. We have created an online course, edX101, that describes some best practices: from filming video, creating exercises, to the basics of running an online course. Additionally, we're always here to help, just drop us a note.
ar: بالطبع. فقد أنشأنا مساقًا عبر الإنترنت، اسمه edX101، يعطي شرحًا لأفضل الممارسات: بدءًا من تصوير الفيديو وتأليف التمارين، وصولًا إلى أساسيات إدارة مساق متاح على الانترنت. كما أنّنا موجودون هنا دائمًا لمساعدتك، وما عليك إلّا أن ترسل لنا ملاحظاتك أو أسئلتك.

en: Accept grades past deadline
ar: يمكن قبول الدرجات بعد تاريخ الاستحقاق

en: Access Course Staff Support on the Partner Portal to submit or review support tickets
ar: إدخل إلى قسم فريق دعم المساق  الموجود على البوابة الإلكترونية للشريك لتقديم أو مراجعة تذاكر طلب الدعم.

en: Access My Courses
ar: الدخول إلى مساقاتي

en: Access documentation on http://docs.edx.org
ar: يمكنك الاطلاع على التوثيق بزيارة http://docs.edx.org

en: Access the Open edX Portal
ar: إدخل إلى بوابة edX الإلكترونية المفتوحة

en: Accessibility Policy
ar: سياسة إمكانية الوصول

en: Account
ar: الحساب

en: Account Acknowledgements
ar: الإقرارات الخاصة بالحساب

en: Account Navigation
ar: تصفّح الحساب

en: Account Preferences
ar: تفضيلات الحساب

en: Account Settings
ar: إعدادات الحساب

en: Account Status Info
ar: معلومات وضع الحساب

en: Account frozen. Possible action: retry with another form of payment.
ar: حساب مجمَّد. الإجراء المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: Actions
ar: العمليات

en: Activate Course Enrollment
ar: تفعيل عملية التسجيل في المساق

en: Active Groups
ar: المجموعات النشطة

en: Add Admin
ar: اضافة مشرف

en: Add All Units
ar: إضافة جميع الوحدات

en: Add Beta Tester
ar: إضافة مختبرينَ للنسخة التجريبية

en: Add CCX Coach
ar: إضافة مدرب CCX

en: Add Certificate to LinkedIn Profile
ar: إضافة الشهادة إلى ملفك على لينكد إن

en: Add Community TA
ar: إضافة مساعد أستاذ لشؤون المتعلمين

en: Add Component
ar: إضافة مكوِّن

en: Add Coupon Code
ar: أضف رمز القسيمة

en: Add Discussion Admin
ar: إضافة مشرف نقاشات

en: Add Instructor
ar: إضافة مُدرس للدورة

en: Add Learning Outcome
ar: إضافة نتيجة تعلُّم

en: Add Missing Groups
ar: إضافة المجموعات الناقصة

en: Add Moderator
ar: إضافة مشرف للمنتدى

en: Add More Users to This Library
ar: إضافة المزيد من المستخدمين إلى هذه المكتبة

en: Add Staff
ar: إضافة أعضاء إلى طاقم المساق

en: Add Team Members to This Course
ar: إضافة أعضاء إلى فريق هذا المساق

en: Add Unit
ar: إضافة وحدة

en: Add Unsupported Problems and Tools
ar: إضافة أدوات ومسائل غير مدعومة

en: Add User
ar: إضافة مستخدم

en: Add a New Page
ar: إضافة صفحة جديدة

en: Add a New Team Member
ar: إضافة عضو جديد إلى الفريق

en: Add a New User
ar: إضافة مستخدم جديد

en: Add a Post
ar: أضف منشوراً

en: Add a User to Your Course's Team
ar: إضافة مستخدم إلى فريق مساقك

en: Add a multiple choice question
ar: أضف سؤالًا متعدّد الخيارات

en: Add a question with checkboxes
ar: أضف سؤالًا بمربّعات اختيار

en: Add an explanation for this question
ar: أضف شرحًا لهذا السؤال

en: Add article
ar: إضافة مقال

en: Add beta testers
ar: إضافة أفراد إلى مختبري النسخة التجريبية

en: Add comment
ar: إضافة تعليق

en: Add components to your library for use in courses, using Add New Component at the bottom of this page.
ar: إضافة مكوِّنات إلى مكتبتك لاستخدامها في المساقات، وذلك من خلال "إضافة مكوِّن جديد" في أسفل هذه الصفحة.

en: Add details about the instructors for this course
ar: إضافة تفاصيل بشأن معلمي هذه الدورة التدريبية

en: Add diacritic marks to be added to a text using the comma-separated form, i.e. markname;urltomark;baseline,markname2;urltomark2;baseline2
ar: يُرجى إضافة علامات التشكيل التي ستُضاف إلى نص باستخدام صيغة التفريق بالفاصلة، أي
    markname;urltomark;baseline,markname2;urltomark2;baseline2

en: Add expiration date
ar: إضافة تاريخ انتهاء الاستحقاق

en: Add grade
ar: أضف درجة

en: Add instructions to help learners understand how to use the word cloud. Clear instructions are important, especially for learners who have accessibility requirements.
ar: أضف إرشادات لمساعدة الطلاب على فهم كيفية استخدام كلمة سحابة. التعليمات الواضحة أمر مهم، خصوصاً للطلاب الذين لديهم متطلبات منالية خاصة.

en: Add new article
ar: إضافة مقال جديد

en: Add new students
ar: إضافة طلّاب جدد

en: Add tags that automatically highlight in a certain color using the comma-separated form, i.e. imagery:red,parallelism:blue
ar: أضف وسومًا تُميّز تلقائيًا بون مختلف محدّد باستخدام النماذج  المفصولة بفواضل، مثل:
    imagery:red,parallelism:blue

en: Add the key/value pair for any custom parameters, such as the page your e-book should open to or the background color for this component.<br />See {docs_anchor_open}the edX LTI documentation{anchor_close} for more details on this setting.
ar: إضافة زوج مفتاح/قيمة إلى أي معطيات مخصَّصة، مثل الصفحة الأولى التي يجب أن تظهر عند فتح كتابك الإلكتروني أو لون الخلفية لهذا المكوِّن.<br />راجِع {docs_anchor_open}توثيق LTI edX{anchor_close} لمزيد من التفاصيل عن هذا الإعداد.

en: Add the learning outcomes for this course
ar: إضافة نتائج تعلُّم لهذه الدورة التدريبية

en: Add to LinkedIn Profile
ar: إضافة إلى ملفي الشخصي على لينكد إن

en: Add to Mozilla Backpack
ar: إضافة إلى موزيلا BackPack

en: Add transcripts in different languages. Click below to specify a language and upload an .srt transcript file for that language.
ar: أضف نصوصًا بلغات مختلفة. يُرجى النقر أدناه لتحديد لغة معيّنة وتحميل ملف نص بصيغة ’.srt‘ لتلك اللغة.

en: Add {course_name} to Cart <span>({price} USD)</span>
ar: إضافة {course_name} إلى السلّة <span>({price} دولار أمريكي)</span>

en: Added Course
ar: جرت إضافة مساق

en: Added a reference to "%(att)s" from "%(art)s".
ar: أُضيف مرجع إلى "%(att)s" من "%(art)s".

en: Adding Files for Your Course
ar: جاري إضافة ملفّات إلى مساقك

en: Adding components
ar: إضافة مكوِّنات

en: Adding content to your library
ar: جاري إضافة المحتوى إلى مكتبتك

en: Adding team members makes course authoring collaborative. Users must be signed up for {studio_name} and have an active account.
ar: من شأن إضافة أعضاء إلى الفريق أن يجعل تأليف المساق عملًا تعاونيًّا. ويجب أن يكون المستخدمون مسجّلي العضوية في {studio_name} ولديهم حسابًا نشطًا.

en: Adding user "{username}" to groups {group_names}
ar: إضافة المستخدم "{username}" إلى المجموعات {group_names}

en: Adding {codenames} permissions to group "{group}"
ar: يجري إضافة أذونات {codenames} للمجموعة "{group}"

en: Additional Info:
ar: معلومات إضافية:

en: Additional Personal Information
ar: معلومات شخصية إضافية

en: Additional Receipt Recipient
ar: مستلم الإيصال الإضافي

en: Additional Resources
ar: مصادر إضافية

en: Address 1
ar: العنوان 1

en: Address 2
ar: العنوان 2

en: Address Line 1
ar: خط العنوان 1

en: Address Line 2
ar: خط العنوان 2

en: Address Line 3
ar: خط العنوان 3

en: Adjust a learner's entrance exam results
ar: تعديل نتائج امتحان الدخول للطالب

en: Adjust a learner's grade for a specific problem
ar: تعديل درجات الطالب في مسألة محددة

en: Adjust all enrolled learners' grades for a specific problem
ar: تعديل جميع علامات الطالب المُسجلة لمسألة محددة

en: Admin
ar: مشرف

en: Administer Courses
ar: إدارة المساقات

en: Administrator
ar: المشرف

en: Admins are course team members who can add and remove other course team members.
ar: المشرفون هم من أعضاء فريق المساق ويمكنهم إضافة أو إقصاء أعضاء آخرين من الفريق.

en: Advanced
ar: إعدادات متقدّمة

en: Advanced Editor
ar: المحرّر المتقدّم

en: Advanced Module List
ar: قائمة متقدّمة بالوحدات

en: Advanced Settings
ar: الإعدادات المتقدّمة

en: Advanced settings control specific course functionality. On this page, you can edit manual policies, which are JSON-based key and value pairs that control specific course settings.
ar: تضبط الإعدادات المتقدّمة وظائف المساق المحدّدة. ويمكنك في هذه الصفحة أن تعدّل السياسات اليدوية والتي هي أزواج من قيم ومفاتيح بتنسيق JSON وتتحكّم بإعدادت المساق المحدّدة.

en: Affixes
ar: اللاحقات

en: After this date, course content will be archived.
ar: سيتم أرشفة محتوى المادة بعد هذا التاريخ.

en: After this purchase is complete, a receipt is generated with relative billing details and registration codes for students.
ar: بعد اكتمال عملية الشراء، يُعدّ إيصال بتفاصيل الفوترة ذات الصلة وبرموز تسجيل الطلّاب.

en: After this purchase is complete, {username} will be enrolled in this course.
ar: بعد استكمال عملية الشراء هذه، سيجري تسجيل {username} في هذا المساق.

en: After this, it's important to do a manual review.
ar: بعد القيام بهذا، من المهم إجراء مراجعة يدوية.

en: After you enroll, you can see the course on your student dashboard. You can see course materials after the course start date.
ar: يمكنك بعد التسجيل أن ترى مساقك في لوحة معلومات الطالب الخاصة بك. يمكنك أن ترى مواد مساقك بعد تاريخ بدء المساق.

en: All Discussions
ar: كافّة النقاشات

en: All Learners
ar: جميع المتعلمين

en: All Students
ar: جميع الطلّاب

en: All course team members can access content in Studio, the LMS, and Insights, but are not automatically enrolled in the course.
ar: لدى جميع أعضاء فريق المساق صلاحية رؤية المحتوى في "استوديو" ونظام إدارة التعلّم "LMS" وإنسايتس دون أن يجري تسجيلهم تلقائيًا في المساق.

en: All learners
ar: جميع المتعلّمين

en: All names, logos and seals ("Trademarks") that appear in the APIs, API Content, or on or through the services made available on or through the APIs, if any, are the property of their respective owners. You may not remove, alter, or obscure any copyright, Trademark, or other proprietary rightrs notices incorporated in or accompanying the API Content. If any third party revokes access to API Content owned or controlled by that third party, including without limitation any Trademarks, you must ensure that all API Content pertaining to that third party is deleted from your app, networks, systems and servers as soon as reasonably possible. If you stop using the APIs altogether or if your API access is revoked, you must delete all API Content in the same way.
ar: جميع الأسماء، والشعارات، والأختام ("العلامات التجارية") التي تظهر في واجهات API، أو محتوى API، أو على أو من خلال الخدمات المتوفرة على أو من خلال واجهات API، إن وجدت، هي ملك لأصحابها. ولا يجوز لك حذف، أو تغيير، أو طمس أية حقوق للطبع والنشر، أو علامات تجارية، أو غيرها من حقوق وإشعارات الملكية المدرجة في محتوى API أو المصاحبة لها. وإذا قام أي طرف ثالث بإلغاء الوصول إلى محتوى API الذي يملكه هذا الطرف الثالث أو يديره، بما في ذلك، وعلى سبيل المثال لا الحصر، أي علامات تجارية، فيجب عليك التأكد من حذف محتوى API الخاص بهذا الطرف الثالث بالكامل من التطبيق الخاص بك، وشبكاتك، وأنظمتك، وخوادمك في أقرب وقت معقول ممكن. وإذا توقفت عن استخدام واجهات API تماماً أو إذا تم إلغاء الخصائص التي تتمتع بها للوصول إلى واجهات API، فيجب عليك حذف محتوى API بالكامل بنفس الطريقة.

en: All ok!
ar: كل شيء على ما يُرام!

en: All possible words from all learners.
ar: جميع الكلمات الممكنة من جميع الطلاب.

en: All rights reserved
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: All units have been added.
ar: تمت إضافة جميع الوحدات

en: Allow
ar: موافق

en: Allow Anonymous Discussion Posts
ar: السماح بعرض نقاشات مجهولة المصدر

en: Allow Anonymous Discussion Posts to Peers
ar: السماح بنشر نقاشات مجهولة المصدر للزملاء

en: Allow Opting Out of Proctored Exams
ar: السماح بالخروج من الامتحانات المُراقبة

en: Allow Public Wiki Access
ar: السماح باستخدام عامّة الناس لصفحة الويكي

en: Allow Skip
ar: السماح بالتخطي

en: Allow a learner who has used up all attempts to work on the problem again.
ar: السماح للطالب الذي استنفد جميع محاولاته بحل المسألة مرة أخرى.

en: Allow course instructors to assign CCX Coach roles, and allow coaches to manage Custom Courses on edX. When false, Custom Courses cannot be created, but existing Custom Courses will be preserved.
ar: السماح لأساتذة المساق بتعيين أدوار مدرّبي ’CCX‘، والسماح للمدرِّبين بإدارة شؤون المساقات المخصَّصة على edX. وعندما تكون المساقات المخصَّصة خاطئة، لا يمكن إنشاؤها، لكنّ المساقات المخصَّصة القائمة ستكون محفوظة.

en: Allow students to download the timed transcript. A link to download the file appears below the video. By default, the transcript is an .srt or .txt file. If you want to provide the transcript for download in a different format, upload a file by using the Upload Handout field.
ar: السماح للطلاب بتنزيل نص محدّد التوقيت. يمكن، من خلال الرابط الموجود تحت الفيديو، تنزيل ملف النص المتوفّر بإحدى صيغتي .srt أو .txt بشكل افتراضي. وفي حال أردت إتاحة تنزيل النص بصيغة مختلفة، يُرجى تحميل ملف باستخدام حقل "تحميل نشرة".

en: Allow students to download versions of this video in different formats if they cannot use the edX video player or do not have access to YouTube. You must add at least one non-YouTube URL in the Video File URLs field.
ar: يُسمح للطلّاب تنزيل نسخ من هذا الفيديو بصيغ مختلفة في حال لم يتمكّنوا من استخدام مشغّل الفيديو الذي توفّره edX أو استخدام موقع يوتيوب. يجب عليك إضافة رابط واحد على الأقل، غير تابع ليوتيوب، ضمن حقل روابط ملف الفيديو.

en: Allow the learner to take the exam again.
ar: السماح للمتعلم بخوض الامتحان ثانية.

en: Allow users who enrolled in an allowed country to access restricted courses from excluded countries.
ar: السماح للمستخدمين المسجّلين والمقيمين في بلد مسموح بالوصول إلى المساقات المقيَّدة من البلدان المحظورة.

en: Allowance Section
ar: قسم الحسومات

en: Allows all learners to work on the problem again.
ar: السماح لجميع الطلاب بحل المسألة مرة ثانية.

en: Allows courses to share the same css class across runs even if they have different numbers.
ar: السماح للمساقات بتقاسم صف ’css‘ 1‘ ذاته خلال عمليات التشغيل حتى لو كانت تحمل أرقامًا مختلفة.

en: Allows hiding of the progress tab.
ar: السماح بإخفاء تبويبة "التقدّم".

en: Allows specification of an external link to replace discussion forums.
ar: السماح لتحديد رابط خارجي باستبدال منتديات النقاشات.

en: Almost there!
ar: أوشكتَ على الانتهاء!

en: Almost there! In order to complete your sign up we need you to verify your email address ({email}). An activation message and next steps should be waiting for you there.
ar: أوشكت على الانتهاء من تقديم الطلب! من أجل استكمال الطلب يجب عليك تأكيد بريدك الإلكتروني ({email}). ستجد رسالة التفعيل مع الخطوات القادمة التي يجب اتخاذها بانتظارك هناك.

en: Already have a {studio_name} Account? Sign In
ar: هل لديك مسبقًا حساب في {studio_name}؟ يُرجى تسجيل دخولك

en: Already have a {studio_name} Account? Sign in
ar: هل لديك مسبقًا حساب في {studio_name}؟ يُرجى تسجيل الدخول

en: Already have an account?
ar: لديك حساب مسبقاً؟

en: Already registered?
ar: هل أنت مسجَّل مسبقًا؟

en: Also receive emails about article edits
ar: أيضًا استلام رسائل عبر البريد الإلكتروني بخصوص التعديلات التي تُجرى على المقال

en: Always
ar: دائمًا

en: Amount
ar: القيمة

en: Amount Refunded
ar: القيمة المستردَّة

en: Amount of Refund
ar: المبلغ المستردّ

en: Amount of time after the due date that submissions will be accepted
ar: المدّة التي سيستمر خلالها قبول تقديم الواجبات بعد مضي تاريخ الاستحقاق

en: An access key for the example certificate.  This is used when we receive a response from the queue to validate that the sender is the same entity we asked to generate the certificate.
ar: مفتاح دخول إلى الشهادة النموذجية، يُستخدَم عندما نتلقّى إجابة من ’الطابور‘ للتثبّت من أنّ الجهة المرسِلة هي ذاتها الجهة التي طلبنا منها إنشاء الشهادة.

en: An access_token is required when passing value ({}) for provider.
ar: رمز الدخول ’access_token‘ مطلوب عند تمرير قيمة ({}) للمزوِّد.

en: An account with email {email} exists but the provided username {username} is different. Enrolling anyway with {email}.
ar: يوجد حساب تابع إلى البريد الإلكتروني {email}، إلّا أنّ اسم المستخدم المزوَّد {username} مختلف. جاري التسجيل على أي حال عبر البريد الإلكتروني {email}.

en: An account with the Email '{email}' already exists.
ar: سبق أن سُجّل حساب بعنوان البريد الإلكتروني '{email}' ذاته.

en: An account with the Public Username '{username}' already exists.
ar: سبق أن سُجل حساب يحمل اسم المستخدم '{username}' ذاته.

en: An account with the new e-mail address already exists.
ar: يوجد حساب مسبق بعنوان البريد الإلكتروني الجديد.

en: An account with this e-mail already exists.
ar: سبق أن سُجّل حساب بعنوان البريد الإلكتروني ذاته.

en: An error has occurred with your payment. <b>You have not been charged.</b> Please try to submit your payment again. If this problem persists, contact {email}.
ar: عذرًا، لقد حدث خطأ أثناء تسديد دفعتك. <b> لم يجري تسجيلك. </b>يُرجى منك إعادة المحاولة وإرسال دفعتك مرّة أخرى. في حال استمرت المشكلة، يرجى الاتصال بعنوان البريد الإلكتروني  {email}.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ ما.

en: An error has occurred. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى إعادة المحاولة.

en: An error occurred in {studio_name} and the page could not be loaded. Please try again in a few moments.
ar: عذراً، حصل خطأ في {studio_name} ولم يتم تحميل الصفحة. يُرجى المحاولة مجدّداً بعد لحظات قليلة.

en: An error occurred when signing you in to {platform_name}.
ar: لقد وقع خطأ أثناء تسجيل دخولك إلى {platform_name}.

en: An error occurred while creating your receipt.
ar: حدث خطأ أثناء إعداد إيصالك.

en: An error occurred while deleting the score.
ar: حدث خطأ أثناء حذف الدرجة.

en: An error occurred while trying to save your tabs
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء محاولة حفظ تبويباتك.

en: An error occurred with SymbolicResponse. The error was: {error_msg}
ar: حدث خطأ في ’SymbolicResponse‘. رسالة الخطأ: {error_msg}

en: An error occurred with this transaction. For help, contact {support_email}.
ar: وقع خطأ أثناء إكمال هذه العملية. للحصول على المساعدة يرجى الاتصال مع {support_email}.

en: An error occurred. Please try again later.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا.

en: An extended due date must be later than the original due date.
ar: لا بدّ أن يتأخّر تاريخ الاستحقاق الخاضع للتمديد عن تاريخ الاستحقاق الأساسي.

en: An image was added: %s
ar: جرت إضافة صورة: %s

en: An invoice for {currency_symbol}{total_price} is attached. Payment is due upon receipt. You can find information about payment methods on the invoice.
ar: تجد مرفقًا فاتورة بقيمة {currency_symbol}{total_price}. الدفع مستحق فور الاستلام. تجد في الفاتورة تفاصيل حول أساليب الدفع المحتملة.

en: An unexpected error occurred while regenerating certificates.
ar: حدث خطأ غير متوقّع أثناء إعادة إنشاء الشهادات.

en: An {cert_type} certificate demonstrates a high level of achievement in a program of study, and includes verification of the student's identity.
ar: تُعرِب شهادة {cert_type} عن مستوى عالٍ من الإنجازات في برنامج دراسي ما، وتتضمّن عملية التحقّق من هوية الطالب.

en: An {cert_type} certificate signifies that a learner has agreed to abide by the honor code established by {platform_name} and has completed all of the required tasks for this course under its guidelines.
ar: تُفيد شهادة {cert_type} معنى أنّ المتعلِّم قد وافق على الالتزام بميثاق الشرف المتعمَد لدى {platform_name} واستكمَل كافة المهام المطلوبة في هذا المساق بموجب التعليمات.

en: Analytics
ar: التحليلات

en: Annotation
ar: ملاحظة توضيحية

en: Annotation Input
ar: قيم دخل توضيحية

en: Annual Household Income
ar: دخل الأسرة السنوي

en: Answer
ar: إجابة

en: Answer not provided for {input_type}
ar: لم تُقدَّم إجابة لأجل {input_type}

en: Answer received.
ar: جرى تلقّي الإجابة.

en: Answered
ar: أُجيب

en: Any Type
ar: أي نوع

en: Any policies you modify here override all other information you've defined elsewhere in {studio_name}. Do not edit policies unless you are familiar with both their purpose and syntax.
ar: إنّ أي سياسات تعدّلها هنا تلغي كافة المعلومات الأخرى التي حدّدتها في مكان آخر في {studio_name}. يُرجى عدم تعديل السياسات ما لم تكن ملمًّا بهدفها وصياغتها.

en: Appears on the course catalog page when students roll over the course name. Limit to ~150 characters
ar: يظهر على صفحة دليل المساق عندما يجدّد الطلّاب اختيارهم لاسم المساق. ويقتصر على حوالي 150 حرفًا.

en: Application Name
ar: اسم التطبيق

en: Apply
ar: التقديم

en: Apply for Financial Assistance
ar: تقدّم بطلب للحصول على دعم مالي

en: Approved
ar: موافق عليه

en: Are you staff on an existing {studio_name} course?
ar: هل تنتمي إلى طاقم مساق قائم في {studio_name}؟

en: Are you sure that you want to flag this submission?
ar: هل أنت متأكد من أنك تود وضع علامة على هذه المادة؟

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكّد؟

en: Article deleted: %s
ar: حُذِف المقال: %s

en: Article for object
ar: مقال عن الموضوع

en: Article locked for editing
ar: المقال مقفل للتعديل

en: Article modified: %s
ar: عُدِّل المقال: %s

en: Article properties last modified
ar: خصائص المقال بحسب آخر تعديل لها

en: Article unlocked for editing
ar: المقال مفتوح للتعديل

en: Article without content (%(id)d)
ar: مقال خالي المحتوى (%(id)d)

en: Articles for object
ar: مقالات عن الموضوع

en: Articles that will be deleted
ar: المقالات التي ستُحذَف

en: Articles who lost their parents
    ===============================
    
    The children of this article have had their parents deleted. You should probably find a new home for them.
ar: المقالات التي فقدت مصادرها
    ================================
    
    حُذِفت المصادر الخاصة بأعقاب هذا المقال. ربّما يجب أن تجد لها مصدر جديد.

en: As part of joining {platform_name}, you will receive an email message with instructions for activating your account. Don't see the email? Check your spam folder and mark {platform_name} emails as 'not spam'. At {platform_name}, we communicate mostly through email.
ar: كجزءٍ من عملية الانضمام لمنصّة {platform_name}، ستصلك رسالة تفعيل عبر البريد الإلكتروني مع تعليمات لكيفية تفعيل الحساب. إن لم تجد هذه الرسالة، يُرجى التحقّق من صندوق البريد المهمل أو الرسائل غير المرغوب فيها، وتحديد الرسائل الواردة من {platform_name} على أنّها ’ليست رسائل غير مرغوبة‘. ويُرجى ملاحظة أنّنا في {platform_name} نستخدم البريد الإلكتروني في غالب مراسلاتنا.

en: Ask a Question
ar: طرح سؤال

en: Ask a question
ar: طرح سؤال

en: Asset file. It could be an image or css file.
ar: ملف الموجودات. يمكن أن يكون صورة أو ملف تنسيق بصيفة css.

en: Asset's unique slug. We can reference the asset in templates using this value.
ar: لقب فريد مميِّز للمادّة. يمكننا الإشارة إاى المادّة ضمن النماذج باستخدام هذه القيمة.

en: Assignment Types
ar: أنواع الواجبات

en: Associate degree
ar: درجة زميل

en: Attachments
ar: الملفّات المرفقة

en: Attempted
ar: جرت محاولة الإجابة

en: Attempts
ar: عدد المحاولات

en: Audit
ar: مستمع

en: Audit Enrollment
ar: التسجيل بصفة مستمع

en: Audit This Course
ar: سجِّل في هذا المساق كمستمع

en: Audit This Course (No Certificate)
ar: سجِّل في هذا المساق كمستمع (دون شهادة)

en: Audit this course for free and have complete access to all the course material, activities, tests, and forums.
ar: استمع إلى دروس هذا المساق مجّانًا واستمتع بإمكانية استخدام كافة مواد المساق وأنشطته واختباراته ومنتدياته.

en: Audit this course for free and have complete access to all the course material, activities, tests, and forums.  {b_start}Please note that this track does not offer a certificate for learners who earn a passing grade.{b_end}
ar: استمع إلى دروس هذا المساق مجّانًا واستمتع بإمكانية استخدام كافة مواد المساق وأنشطته واختباراته ومنتدياته. {b_start} يُرجى الانتباه، لا يُمنح المتعلّون الحاصلون على درجة النجاح في هذا المساق شهادةً موثّقة. {b_end}

en: Authentication with {} is currently unavailable.
ar: التصديق بـ {} غير متوفّر حاليًّا.

en: Authorize
ar: تفويض

en: Auto Enroll
ar: التسجيل الآلي

en: Auto log:
ar: سجل تلقائي:

en: Available
ar: متاح

en: Available Actions
ar: الإجراءات المتاحة

en: Available Reports
ar: التقارير المتاحة

en: Average Price per Seat
ar: متوسط سعر المقعد

en: Bachelor's degree
ar: درجة البكالوريوس

en: Back to Student FAQs
ar: العودة إلى "أسئلة الطلاب الشائعة"

en: Back to dashboard
ar: العودة إلى لوحة المعلومات

en: Back to editor
ar: العودة إلى محرّر النصوص

en: Back to history view
ar: العودة إلى عرض التاريخ

en: Bad course location provided
ar: موقع المساق الذي تم تقديمه غير صحيح

en: Badge images must be square PNG files. The file size should be under 250KB.
ar: يجب أن تكون صور الشارات ملفّات صور مربّعة بصيغة PNG. وألا يزيد حجم كل ملفّ عن 250 كيلو بايت.

en: Balance
ar: الرصيد

en: Balance Due: {currency_symbol}{sale_price}
ar: المبلغ المستحق: {currency_symbol}{sale_price}

en: Basic
ar: أساسي

en: Basic Course Information
ar: المعلومات الأساسية للمساق

en: Basic Information
ar: معلومات أساسية

en: Basic functions
ar: الاقترانات الأساسية

en: Batch Beta Tester Addition
ar: إضافة مختبري النسخة التجريبية للمساق

en: Batch Enrollment
ar: تسجيل المجموعات

en: Be sure you want to import a course before continuing. The contents of the imported course will replace the contents of the existing course. {em_start}You cannot undo a course import{em_end}. Before you proceed, we recommend that you export the current course, so that you have a backup copy of it.
ar: يُرجى التأكّد من رغبتك في استيراد المساق قبل المتابعة. فإنّ محتويات المساق المستورد ستحلّ محلّ محتويات المساق القائم. {em_start}وانتبه إلى أنّه لا يمكنك التراجع عن عملية استيراد المساق{em_end}. لذا قبل أن تُتابع، نوصيك بتصدير المساق الحالي أوّلًا ليكون لديك نسخة احتياطية منه.

en: Be sure you want to import a library before continuing. The contents of the imported library will replace the contents of the existing library. {em_start}You cannot undo a library import{em_end}. Before you proceed, we recommend that you export the current library, so that you have a backup copy of it.
ar: يُرجى التأكّد من رغبتك في استيراد المكتبة قبل المتابعة. فإنّ محتويات المكتبة المستوردة ستحلّ محلّ محتويات المكتبة القائمة. {em_start}وانتبه إلى أنّه لا يمكنك التراجع عن عملية استيراد المكتبة{em_end}. لذا نوصيك بتصدير المكتبة الحالية أوّلًا ليكون لديك نسخة احتياطية منها.

en: Become eligible for academic credit and highlight your new skills and knowledge with a verified certificate. Use this valuable credential to qualify for academic credit, advance your career, or strengthen your school applications.
ar: تأهَّل للحصول على درجة أكاديمية وسلِّط الضوء على مهاراتك ومعارفك الجديدة من خلال شهادة موثَّقة. استخدم هذه الشهادة لتتأهّل للحصول على درجة أكاديمية، تطوّر مهنتك أو تعزّز استمارتك الضرورية لمتابعة دراستك.

en: Becoming a Course Creator in {studio_name}
ar: التحوّل إلى "منشئ مساق" في {studio_name}

en: Benefits of a Verified Certificate
ar: فوائد الشهادة الموثَّقة

en: Beta Testers
ar: مختبرو النسخة التجريبية

en: Beta Testers can see course content before other learners. They can make sure that the content works, but have no additional privileges. You can only give course team roles to enrolled users.
ar: يمكن لمختبري البرنامج أن يروا محتوى المساق قبل باقي المتعلمين، ويمكنهم التأكد من صحة عمل المحتوى لكنهم لا يملكون أي امتيازات أخرى. يمكنك أن تعطي أدوار أعضاء الفريق فقط للمستخدمين المسجلين.

en: Bill to:
ar: إرسال الفاتورة إلى:

en: Billed To Details
ar: تفاصيل متلقّي الفاتورة

en: Billing Address
ar: عنوان الفوترة

en: Billing Details
ar: تفاصيل الفوترة

en: Birth Year
ar: سنة الميلاد

en: Blacklist {country} for {course}
ar: أردج {country} على اللائحة السوداء للمساق {course}

en: Blank
ar: صفحة فارغة

en: Blank Advanced Problem
ar: مسألة متقدِّمة فارغة

en: Block with usage_id: {usage_id} not found.
ar: حظر باستخدام usage_id: {usage_id} غير موجود.

en: Blocked Content Message
ar: رسالة محتوى محظور

en: Blog
ar: المدوّنة

en: Body can't be empty
ar: لا يمكن ترك المحتوى فارغًا

en: Bookmark this page
ar: إضافة الصفحة للمفضلة

en: Bookmark with usage_id: {usage_id} does not exist.
ar: ضع علامة باستخدام ’usage_id‘: {usage_id}  غير موجود.

en: Bookmarked
ar: جرى وضع علامة

en: Bookmarks
ar: العلامات

en: Both
ar: كلاهما

en: Breaking your textbook into multiple chapters reduces loading times for students, especially those with slow Internet connections. Breaking up textbooks into chapters can also help students more easily find topic-based information.
ar: يقلّل تقسيم كتابك إلى عدّة فصول من الأوقات التي يحتاج إليها الطلّاب للتحميل، خاصةً أولئك الذين يكون الاتصال بالإنترنت لديهم بطيئًا. ومن شأن تقسيم الكتب إلى فصول أن يزيد أيضًا سهولة إيجاد الطلّاب للمعلومات بحسب الموضوع.

en: Brief description of the problem
ar: شرح موجز للمشكلة

en: Brief description of your suggestion
ar: شرح موجز عن مقترحك

en: Brief summary of your question
ar: ملخّص موجز عن سؤالك

en: Briefly describe your issue
ar: يُرجى شرح مشكلتك باختصار

en: Browse recently launched courses and see what's new in your favorite subjects.
ar: تصفح الدورات التدريبية الحالية وتعرَّف على الذي يناسب اهتماماتك منها.

en: Build and release {strong_start}sections{strong_end} to your students incrementally. You don't have to have it all done at once.
ar: بناء وإطلاق {strong_start}sections{strong_end} إلى طلابك تدريجيًا.  لا يتعين عليك إجراء كل شيء في وقت واحد.

en: Bulk and Single Seat Purchases
ar: مشتريات المقاعد بالجملة وبشكل مفرد

en: Button Text
ar: نص الزر

en: By default, students can download an .srt or .txt transcript when you set Download Transcript Allowed to True. If you want to provide a downloadable transcript in a different format, we recommend that you upload a handout by using the Upload a Handout field. If this isn't possible, you can post a transcript file on the Files & Uploads page or on the Internet, and then add the URL for the transcript here. Students see a link to download that transcript below the video.
ar: يمكن للطلّاب، وبشكل افتراضي، تنزيل نصّ وفق أحد امتداديّ .srt أو .txt عند ضبط خاصية ’السماح بتنزيل النص‘ على القيمة ’true‘. في حال رغبت بتقديم نص قابل للتنزيل بصيغة مختلفة، نوصيكم بتحميل نشرة باستخدام حقل ’تحميل نشرة‘. وفي حال لم يكن ذلك ممكنًا، يمكنك نشر ملف للنص على صفحة ’الملفّات والتحميلات‘ أو على الإنترنت، ثمّ إضافة الرابط للنص هنا. وسيجد الطلّاب رابطًا لتنزيل ذلك النص أسفل مقطع الفيديو.

en: Bypass Course Home
ar: تجاوز الصفحة الرئيسية للمساق

en: Bypass the course home tab when students arrive from the dashboard, sending them directly to course content.
ar: تجاوز تبويب الصفحة الرئيسية عندما يصلها الطلاب من صفحة لوحة التحكّم، وذلك بإرسالهم مباشرةً إلى محتوى المساق.

en: CAUTION!
ar: تحذير!

en: CCX Coach
ar: مدرِّب CCX

en: CCX Coach Dashboard
ar: لوحة معلومات المدرب CCX

en: CCX Coaches
ar: مدربو CCX

en: CCX Coaches are able to create their own Custom Courses based on this course, which they can use to provide personalized instruction to their own students based in this course material.
ar: يستطيع مدربو CCX إنشاء مساق مخصص خاص بهم بناءًا على هذا المساق والذي يمكنهم استخدامه لتزويد تعليمات مخصصة لطلابهم بناءًا على ما يرد في مواد هذا المساق.

en: CCX Connector URL
ar: رابط واصلة ’CCX‘

en: CCX student list management response message
ar: رسالة استجابة إدارة لائحة طالب CCX

en: CERTAIN STATE LAWS DO NOT ALLOW LIMITATIONS ON IMPLIED WARRANTIES OR THE EXCLUSION OR LIMITATION OF CERTAIN DAMAGES. IF THESE LAWS APPLY TO YOU, SOME OR ALL OF THE ABOVE DISCLAIMERS, EXCLUSIONS, OR LIMITATIONS MAY NOT APPLY TO YOU, AND YOU MIGHT HAVE ADDITIONAL RIGHTS.
ar: بعض قوانين البلدان لا تسمح بفرض قيود على الضمانات الضمنية أو استثناء أو تقييد بعض الأضرار. إذا كانت هذه القوانين تنطبق عليك، فإن بعض أو كل ما سبق من إخلاءات للمسؤولية، أو استثناءات، أو قيود قد لا تنطبق عليك، وقد تكون لديك حقوق إضافية.

en: COURSE NOT FOUND.  Please check that the course ID is valid.
ar: عذرًا، لم نتمكّن من إيجاد المساق. يُرجى التأكّد من صحّة الرقم التعريفي للمساق.

en: CSS Class for Course Reruns
ar: صف ’CSS‘ لعمليات إعادة طرح المساق

en: CVN did not match.
ar: لم يتطابق رقم التحقق الخاص بالبطاقة "CVN".

en: Cache Time To Live
ar: مدّة بقاء البيانات في الذاكرة المؤقّتة "Cache"

en: Cache lookup value for articles
ar: القيمة التي سيجري البحث عنها للمقالات في ذاكرة التخزين المؤقّتة

en: Calculate
ar: احسب

en: Calculator Input Field
ar: حقل الإدخال في الآلة الحاسبة

en: Can I create courses in {studio_name}?
ar: هل يمكنني أن أنشئ مساقات في {studio_name}؟

en: Can't find item by locator.
ar: تعذّر إيجاد العنصر باستخدام مُحدّد الموقع.

en: Can't receive transcripts from Youtube for {youtube_id}. Status code: {status_code}.
ar: تعذّر استلام نصوص مقطع الفيديو  {youtube_id} من موقع يوتيوب. رمز الحالة: {status_code}.

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel Invoice
ar: إلغاء الفاتورة

en: Cancel and Return to Dashboard
ar: إلغاء والعودة إلى لوحة المعلومات

en: Cancel, restore, or mark an enrollment code as unused.
ar: إلغاء أو استرداد أو تحديد رمز تسجيل على أنه غير مستخدم

en: Cancelled
ar: تم الإلغاء

en: Cannot Find Certificate
ar: عذرًا، لم نتمكّن من إيجاد الشهادة

en: Cannot connect to the queue
ar: لا يمكن الاتصال بقائمة الانتظار.

en: Cannot find user with email address {email_addr}
ar: تعذّر إيجاد المستخدم الذي يحمل عنوان البريد الإلكتروني {email_addr}

en: Cannot find user with username {username} - {error}
ar: تعذّر إيجاد المستخدم الذي يحمل اسم المستخدم {username} - خطأ {error}

en: Cannot rescore problems with possible file submissions
ar: لا يمكن إعادة تقييم المسائل التي يُحتمل تقديم ملفّات فيها.

en: Cannot rescore with all_students and unique_student_identifier.
ar: تعذّرت إعادة التقييم باستخدام all_students و unique_student_identifier.

en: Card Type
ar: نوع البطاقة

en: Careers
ar: الوظائف

en: Cart item quantity should not be greater than 1 when applying activation code
ar: لا يجب أن تزيد كمّية المشتريات في السلّة عن بند  1 عند تطبيق رمز التفعيل.

en: Catalog Search
ar: بحث في كتالوج

en: Catalog search
ar: بحث في كتالوج

en: Catalogs for {username}
ar: كتالوجات {username}

en: Categories and labels for any exercises that are gradable
ar: فئات وبطاقات أي تمارين قابلة للتقييم

en: Category
ar: الفئة

en: Caught a bug? No problem. When you want, your changes go live when you click Save.
ar: هل واجهت عطلًا؟ لا تقلق. فإنّ التغييرات التي تجريها تُنشر مباشرةً على الإنترنت وقتما تريد بمجرّد أن تنقر "حفظ".

en: Certificate Configuration
ar: إعدادات الشهادة

en: Certificate Generation History
ar: سجل عمليات إنشاء الشهادات

en: Certificate ID Number
ar: الرقم التعريفي للشهادة

en: Certificate Invalidation does not exist, Please refresh the page and try again.
ar: إلغاء الشهادة غير موجود. يُرجى تحديث الصفحة وإعادة المحاولة.

en: Certificate Name (Long)
ar: اسم الشهادة (طويل)

en: Certificate Name (Short)
ar: اسم الشهادة (مختصر)

en: Certificate Type
ar: نوع الشهادة

en: Certificate Validation
ar: تصديق الشهادة

en: Certificate Web/HTML View Enabled
ar: جرى تفعيل خاصية استعراض الشهادة بصفحة ويب/صيغة HTML

en: Certificate Web/HTML View Overrides
ar: تجاوز مشاهدة صفحة الويب/html للمساق

en: Certificate dict {0} missing value key '{1}'
ar: القاموس {0} للشهادة ينقصه مفتاح القيمة '{1}'

en: Certificate exception (user={user}) does not exist in certificate white list. Please refresh the page and try again.
ar: عذرًا، لا يوجد اسم لمستخدم استنثاء الشهادة (user={user}) في اللائحة البيضاء للشهادات. الرجاء تحديث الصفحة والمحاولة مجدّدًا

en: Certificate for student {user} is already invalid, kindly verify that certificate was generated for this student and then proceed.
ar: شهادة الطالب {user} غير صالحة. لُطفًا، تأكّد من توليد الشهادة لهذا الطالب ثم تابع.

en: Certificate generation started for white listed students.
ar: لقد بدأ إعداد شهادات طلّاب اللائحة البيضاء.

en: Certificate generation task for all students of this course has been started. You can view the status of the generation task in the "Pending Tasks" section.
ar: بدأت مهمّة إعداد الشهادات لجميع الطلّاب في هذا المساق. يمكنك متابعة حالة مهمّة هذا الإعداد في قسم ’مهام الأستاذ القيد الانتظار‘.

en: Certificate has already been created.
ar: سبق أن أُنشِأَت الشهادة.

en: Certificate is being created.
ar: جاري إنشاء الشهادة

en: Certificate of {user} has already been invalidated. Please check your spelling and retry.
ar: سبق أن أُلغيت شهادة المستخدم {user}. يُرجى التأكّد من التهجئة وأعادة المحاولة.

en: Certificate regeneration task has been started. You can view the status of the generation task in the "Pending Tasks" section.
ar: بدأت الآن مهمّة إعادة إنشاء الشهادة. يمكنك متابعة حالة مهمّة الإعداد هذه في  قسم ’المهام القيد الانتظار‘.

en: Certificate unavailable
ar: الشهادة غير متاحة

en: CertificateItem Status:
ar: حالة الشهادة:

en: Certificates
ar: الشهادات

en: Certificates Display Behavior
ar: الاستجابة لعرض الشهادات

en: Certificates Downloadable Before End
ar: الشهادات القابلة للتنزيل قبل انتهاء المساق

en: Certificates issued by {platform_name} are signed by a gpg key so that they can be validated independently by anyone with the {platform_name} public key. For independent verification, {platform_name} uses what is called a "detached signature"&quot;".
ar: تُوسَم الشهادات الصادرة عن {platform_name} بمفتاح ’gpg‘ للسماح لأي شخص يحمل مفتاح {platform_name} العام من تصديقها بشكل مستقلّ. بالنسبة لعمليّة التصديق المستقلّ، فتستخدم المنصّة {platform_name} ما يُسمّى ’توقيع منُتدَب‘.

en: Change
ar: تغيير

en: Change Enrollment Code Status
ar: غيّر وضع رمز التسجيل

en: Change Preferred Language
ar: تغيير اللغة المفضلة

en: Change Your Mind Anytime
ar: غيّر رأيك في أيّ وقت

en: Change due date for student
ar: غيّر تاريخ الاستحقاق للتسليم للطالب

en: Change the status of an enrollment code.
ar: غيّر حالة رمز التسجيل.

en: Changes
ar: تغييرات

en: Changing the content learners see
ar: تغيير المحتوى الذي يراه المتعلمون

en: Check and repair external authentication map
ar: التحقّق من خارطة المصادقة الخارجية وإصلاحها

en: Check here to apply the above permissions recursively to articles under this one.
ar: اضغط هنا لتطبيق الصلاحيات أعلاه مرّة تلو الأخرى على المقالات التابعة لهذا المقال.

en: Checkboxes
ar: مربّعات تأشير

en: Checkboxes With Text Input
ar: مربّعات تأشير ذات قيم دخل نصّية

en: Checking this box has no effect if 'Remove beta testers' is selected.
ar: لا يكون لوضع إشارة في هذا المربّع أي مفعول إذا تمّ "إلغاء أفراد من مختبري النسخة التجريبية".

en: Checking this box has no effect if 'Revoke' is clicked.
ar: لا يكون لوضع إشارة في هذا المربّع أي مفعول إذا تمّ النقر على "إلغاء"

en: Checking this box has no effect if 'Unenroll' is selected.
ar: لا يكون لوضع إشارة في هذا المربّع أي مفعول إذا تمّ اختيار إلغاء "التسجيل".

en: Checkout Cancelled
ar: أُلغي الدفع

en: Checkout Error
ar: خطأ أثناء عملية الدفع

en: ChoiceGroup: unexpected tag {tag_name}
ar: ChoiceGroup: وسم {tag_name} غير متوقّع.

en: Choicegroup must include at least 1 correct and 1 incorrect choice
ar: لا بدّ أن تتضمّن ’Choicegroup‘ خيارين،  1 صحيح وخيار 1 خاطئ، على الأقل.

en: Choose File
ar: اختيار الملف

en: Choose Language
ar: اختر لغة

en: Choose a File to Import
ar: اختر ملفًّا لاستيراده

en: Choose a graded unit and click the button to obtain a list of all students who have extensions for the given unit.
ar: اختر أحد الوحدات التي تمّ تقييمها وقم بالضغط على الزر للحصول على قائمة بكافة الطلاب الذين تم منحهم تمديدات بالنسبة للوحدة المحدّدة.

en: Choose a problem type to fetch from the library. If "Any Type" is selected no filtering is applied.
ar: يُرجى اختيار نوع مسألة معيّن لجلبه من المكتبة. لا يجري تطبيق أي ترشيح في حال اخترت ’أي نوع"‘ أو ’Any Type‘.

en: Choose an action:
ar: اختر إجراءًا:

en: Choose learner types for regeneration
ar: اختر مجموعة المتعلمين التي تود إعادة إصدار شهاداتها:

en: Choose n at random
ar: اختر القيمة n عشوائيًّا

en: Choose the graded unit:
ar: اختر الوحدة الخاضعة للتقييم:

en: Circuit Schematic Builder
ar: باني مخطّطات الدارات

en: City
ar: المدينة

en: Classes End
ar: تنتهي الحصص

en: Classes Start
ar: تبدأ الحصص

en: Clear search
ar: حذف البحث

en: Click Help in the upper-right corner to get more information about the {studio_name} page you are viewing. You can also use the links at the bottom of the page to access our continually updated documentation and other {studio_name} resources.
ar: يُرجى الضغط على زر المساعدة في الزاوية العلوية اليمنى للحصول على مزيد من المساعدة في استخدام صفحة {studio_name} التي تراها الآن. كما يمكنك استخدام الروابط الموجودة في أسفل الصفحة لمراجعة وثائقنا المحدَّثة باستمرار ومصادر أخرى لـ {studio_name}.

en: Click each revision to see a list of edited lines. Click the Preview button to see how the article looked at this stage. At the bottom of this page, you can change to a particular revision or merge an old revision with the current one.
ar: يُرجى النقر على كل مراجعة لرؤية قائمة من الأسطر المعدّلة، والنقر على زرّ المعاينة لرؤية كيف يبدو المقال في هذه المرحلة. ويمكنك في أسفل هذه الصفحة أن تختار مراجعة معيّنة أو تدمج مراجعة قديمة مع المراجعة الحالية.

en: Click the link to see my certificate.
ar: انقر على الرابط لمشاهدة شهادتي

en: Click the {strong_start}Edit{strong_end} icon in a component to edit its content.
ar: إنقر على أيقونة {strong_start}تعديل{strong_end} لمكوّن معيّن لتتمكّن من تعديل محتواه.

en: Click to add a new section
ar: انقر لإضافة قسم جديد

en: Click to display the grading configuration for the course. The grading configuration is the breakdown of graded subsections of the course (such as exams and problem sets), and can be changed on the 'Grading' page (under 'Settings') in Studio.
ar: يمكن الضغط هنا لعرض طريقة توزيع الدرجات لهذا المساق. وطريقة توزيع الدرجات هي عبارة عن تفصيل الدرجات للأقسام الفرعية للمساق التي تم تقييمها (مثل الامتحانات ومجموعات المسائل)، ويمكن تغيير ذلك على صفحة ’التقييم‘ (تحت بند ’الإعدادات‘) في Studio.

en: Click to download a CSV of anonymized student IDs:
ar: يمكن الضغط هنا لتنزيل ملف بصيغة CSV يضم الرمز التعريفي فقط لكافة الطلاب المسجّلين دون كشف هويتهم:

en: Click to download file
ar: اضغط لتحميل الملف

en: Click to generate a CSV file of all proctored exam results in this course.
ar: انقر لإعداد ملف CSV بجميع نتائج الامتحانات المراقبة لهذا المساق.

en: Click to generate a CSV file of all students enrolled in this course, along with profile information such as email address and username:
ar: يمكن الضغط هنا ليتم إعداد ملف بصيغة CSV يضم كافة الطلاب المسجّلين في هذا المساق، إلى جانب معلومات الملف الشخصي مثل البريد الإلكتروني واسم المستخدم:

en: Click to generate a CSV file of survey results for this course.
ar: انقر لإعداد ملف CSV بنتائج استبيان هذا المساق.

en: Click to generate a CSV file that lists learners who can enroll in the course but have not yet done so.
ar: انقر لإنشاء ملف CSV يحتوي على أسماء المتعلمين الذين يمكنهم التسجيل في المساق ولكنهم لم يقوموا بالتسجيل بعد.

en: Click to generate a CSV grade report for all currently enrolled students.
ar: انقر هنا لإنشاء ملف لعلامات الطلاب بصيفة CSV لجميع الطلاب المسجلين حاليًا.

en: Click to list certificates that are issued for this course:
ar: انقر لإظهار لائحة بالشهادات الممنوحة لطلاب هذا المساق:

en: Click to open the courseware in the LMS in a new tab
ar: انقر لفتح محتويات المساق في نظام إدارة التعلّم LMS من خلال تبويبة جديدة

en: Click {em_start}New Group Configuration{em_end} to add a new configuration. To edit a configuration, hover over its box and click {em_start}Edit{em_end}. You can delete a group configuration only if it is not in use in an experiment. To delete a configuration, hover over its box and click the delete icon.
ar: يُرجى النقر على {em_start}إعدادات مجموعة جديدة{em_end} لإضافة إعدادات جديدة. ولتعديل الإعدادات، يُرجى تحريك الماوس فوق خانتها والنقر على {em_start}تعديل{em_end}. ويُرجى الانتباه إلى أنّه لا يمكن حذف أحد إعدادات المجموعة إلّا إذا لم تكن قيد الاستخدام في إحدى التجارب. ولحذف أحد الإعدادات، حرِّك الماوس فوق خانتها وانقر على رمز الحذف.

en: Click {em_start}New content group{em_end} to add a new content group. To edit the name of a content group, hover over its box and click {em_start}Edit{em_end}. You can delete a content group only if it is not in use by a unit. To delete a content group, hover over its box and click the delete icon.
ar: يُرجى النقر على {em_start}مجموعة محتوى جديدة{em_end} لإضافة مجموعة محتوى جديدة. ولتعديل اسم هذه المجموعة، حرِّك الماوس فوق الخانة وانقر على {em_start}تعديل{em_end}. ويُرجى الانتباه إلى أنّه لا يمكن حذف إحدى مجموعات المحتوى إلّا إذا لم تكن قيد الاستخدام في إحدى الوحدات. ولحذفها، حرِّك الماوس فوق خانتها وانقر على رمز الحذف.

en: Close
ar: إغلاق

en: Closed
ar: مُغلق

en: Co-authors have full access to all the same authoring tools. Make your course better through a team effort.
ar: يتمتّع المؤلّفون المشاركون بإمكانية استخدام كافة أدوات التأليف ذاتها. ويمكنك إذًا أن تحسّن جودة مساقك من خلال جهد جماعي.

en: Code
ar: الرمز

en: Code '{registration_code}' is not valid for any course in the shopping cart.
ar: رمز '{registration_code}' غير صالح بالنسبة لأي مساق في سلّة التسوّق.

en: Code Editor
ar: محرر الرمز

en: Code Input
ar: إدخال الكود

en: Code Redeemed Count
ar: عدد الرموز المسترَدّة

en: Cohort
ar: شعبة

en: Cohort Configuration
ar: إعدادات الشعبة

en: Cohort:
ar: شعبة:

en: Cohorts
ar: الشُعب

en: Collapse All Sections
ar: تصغير كافّة الأقسام

en: Collapse Instructions
ar: تصغير شاشة التعليمات

en: Coming Soon
ar: قريبًا

en: Comma-separated list of usernames which will be able to view this catalog.
ar: قائمة أسماء المستخدمين المفصولة بفاصلة والتي ستكون قادرة على مشاهدة هذا الكتالوج.

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment as returned from grader, LTI2.0 spec
ar: التعليق العائد من المقيّيم، LTI2.0 spec

en: Comment level too deep
ar: مستوى التعليق عميق جدًّا

en: Comments
ar: التعليقات

en: Common {studio_name} Questions
ar: أسئلة شائعة حول {studio_name}

en: Community TA
ar: مساعد أستاذ لشؤون المتعلّمين

en: Company
ar: الشركة

en: Company Address
ar: عنوان الشركة

en: Company Contact Email
ar: عنوان البريد الإلكتروني لمتلقّي الاتصال في الشركة

en: Company Contact Email:
ar: عنوان البريد الإلكتروني لموظّف الاتّصال في الشركة:

en: Company Contact Name
ar: اسم متلقّي الاتصال في الشركة

en: Company Contact Name:
ar: اسم موظّف الاتّصال في الشركة:

en: Company Name
ar: اسم الشركة

en: Company Name:
ar: اسم الشركة:

en: Complete
ar: اكتملت البيانات

en: Complete our course feedback survey
ar: استكمال استبيان مساقنا حول الآراء والملاحظات

en: Completed Course Entrance Exam
ar: استُكمِل امتحان دخول المساق

en: Completed by {date}
ar: تم إكماله في {date}

en: Completed the course "{course_name}" ({course_mode})
ar: لقد أتممت المساق "{course_name}" ({course_mode})

en: Completed the course "{course_name}" ({course_mode}, {start_date} - {end_date})
ar: استُكمِل المساق "{course_name}" ({course_mode}, {start_date} - {end_date})

en: Compliance
ar: توافق

en: Component Display Name
ar: اسم العرض للمكوِّن

en: Components are listed in the order in which they are added, with the most recently added at the bottom. Use the pagination arrows to navigate from page to page if you have more than one page of components in your library.
ar: المكوِّنات مجدوَلة بحسب الترتيب الذي أُضيفت به، مع إدخال الأكثر حداثة منها في أسفل القائمة. ويُرجى استخدام أسهم التصفيح للانتقال من صفحة إلى أخرى إذا كان لديك أكثر من صفحة واحدة من المكوِّنات في مكتبتك.

en: Conditional
ar: مشروط

en: Conditional Attribute
ar: خاصية مشروطة

en: Conditional Value
ar: القيمة المشروطة

en: Confidentiality
ar: السرية

en: Configuration Error
ar: خطأ في الإعدادات

en: Configure list of sources
ar: ضبط قائمة المصادر

en: Configuring as re-run
ar: الضبط كتشغيل ثانٍ

en: Confirm Enrollment
ar: تأكيد التسجيل

en: Confirm Password
ar: أكِّد كلمة المرور

en: Confirm that you have properly configured content in each of your experiment groups.
ar: يُرجى منك تأكيد ضبطك لإعدادات المحتوى في كلٍّ من مجموعات اختباراتك.

en: Confirm your enrollment for: {span_start}course dates{span_end}
ar: يرجى تأكيد تسجيلك في: {span_start}تواريخ المساق{span_end}

en: Confirmation
ar: تأكيد

en: Confirmation and Registration Codes for the following courses: {course_name_list}
ar: رموز التأكيد والتسجيل الخاصة بالمساقات التالية: {course_name_list}

en: Congratulations! This page summarizes what you accomplished. Show it off to family, friends, and colleagues in your social and professional networks.
ar: تهانينا! تلخِّص هذه الصفحة إنجازاتك. شارك كلّا من عائلتك وأصدقائك وزملائك ضمن دائرتك الاجتماعية والمهنية نجاحك.

en: Congratulations, you qualified for a certificate!
ar: تهانينا، لقد تأهلت للحصول على شهادة!

en: Constants
ar: الثوابت

en: Contact
ar: معلومات الاتّصال

en: Contact Us
ar: اتصل بنا

en: Contact your edX partner manager to update these settings.
ar: اتصل بمدير edX الشريك لتحديث إعدادات الضبط هذه.

en: Contact {platform_name}
ar: للاتصال بـ {platform_name}

en: Content
ar: المحتوى

en: Content Experiment
ar: تجربة المحتوى

en: Content Groups
ar: مجموعات المحتوى

en: Content Library
ar: مكتبة المحتويات

en: Content module identifier (location) of entrance exam.
ar: معرّف (موقع) وحدة المحتوى الخاص بامتحان الدخول.

en: Contents
ar: المحتويات

en: Contextual Online Help
ar: مساعدة سياقية مباشرة

en: Continue
ar: استمر

en: Copyright
ar: حقوق الطبع والنشر

en: Copyright {year}. All rights reserved.
ar: جميع حقوق النشر والطبع محفوظة {year}

en: Correct
ar: صحيح

en: Correct ({progress} point) | Correct ({progress} points)
ar[0]: ({progress} نقاط) صحيحة
ar[1]: ({progress} نقاط) صحيحة
ar[2]:    ({progress} نقاط) صحيحة
ar[3]:     ({progress} نقاط) صحيحة
ar[4]:    ({progress} نقاط) صحيحة
ar[5]:    ({progress} نقاط) صحيح

en: Correct or Past Due
ar: صحيح أو مضى استحقاقه

en: Correct:
ar: صحيح:

en: Cosmetic Course Display Price
ar: سعر اسم العرض المحسَّن الخاص بالمساق

en: Cost in cents to report to Sailthru for enrolls.
ar: التكلفة بالسنت لإبلاغ Sailthru بعدد المسجلين

en: Cost:
ar: التكلفة:

en: Could Not Link Accounts
ar: نأسف لتعذّر ربط الحسابات

en: Could not enroll
ar: تعذّرت عمليّة التسجيل

en: Could not find a course with the ID '{course_id}'
ar: تعذّر إيجاد مساق يحمل الرقم التعريفي '{course_id}'

en: Could not find a group named "{}" - skipping.
ar: يتعذر العثور على مجموعة باسم "{}" - تخطي.

en: Could not find problem with this location.
ar: تعذّر إيجاد مسألة في هذا الموقع.

en: Could not find student matching identifier: {student_identifier}
ar: تعذّر إيجاد الرقم التعريفي للطالب: {student_identifier}

en: Could not find the {0} file in the package.
ar: نأسف لتعذّر إيجاد الملف {0} في الحزمة.

en: Could not find user by email address '{email}'.
ar: تعذّر إيجاد المستخدم من خلال عنوان البريد الإلكتروني ’{email}‘.

en: Could not index item: {}
ar: نأسف لتعذّر فهرسة المادة: {}

en: Could not interpret '{given_answer}' as a number.
ar: تعذّر تفسير ’{given_answer}‘ كعدد.

en: Could not interpret '{student_answer}' as a number.
ar: تعذّر تفسير ’{student_answer}‘ كرقم.

en: Could not parse LTI passport: {lti_passport}. Should be "id:key:secret" string.
ar: لا يمكن إعراب تصاريح LTI: {lti_passport}. يجب أن يكون النص على شكل "id:key:secret".

en: Could not parse amount as a decimal
ar: تَعذَّر إعراب القيمة كعدد عشري

en: Could not parse custom parameter: {custom_parameter}. Should be "x=y" string.
ar: `عذرًا، لا يمكن إعراب المعطيات المخصّصة: {custom_parameter}. يجب أن يكون النص على شكل "x=y".

en: Could not read uploaded file.
ar: تعذّرت قراءة الملف المحمَّل.

en: Couldn't find module for url: {0}
ar: تعذّر إيجاد الوحدة ذات الصلة بالرابط: {0}

en: Couldn't parse formula: {error_msg}
ar: تعذّر إعراب الصيغة: {error_msg}

en: Count
ar: العدد

en: Count of Students
ar: عدد الطلّاب

en: Country
ar: البلد

en: Coupon (%)
ar: القسيمة (%)

en: Coupon Code
ar: رمز القسيمة

en: Coupon Code List
ar: قائمة رموز القسائم

en: Coupon Codes
ar: رموز القسائم

en: Coupon Codes Used
ar: رموز القسائم المستخدمة

en: Course
ar: المساق

en: Course About Page Image
ar: صورة صفحة "لمحة عن المساق"

en: Course Advertised Start
ar: الإعلان عن بدء الدورة التعليمية

en: Course Announce Date
ar: تاريخ الإعلان عن المساق

en: Course Announcement Date
ar: تاريخ الإعلان عن المساق

en: Course Assets
ar: المواد الملحقة بالمساق

en: Course Banner Image
ar: صورة شعار الدورة التدريبية

en: Course Card Image
ar: صورة بطاقة الدورة التدريبية

en: Course Certificates
ar: شهادات المساق

en: Course Chrome
ar: متصفّح كروم للمساق

en: Course Content (all Sections, Sub-sections, and Units)
ar: محتوى المساق (جميع الأقسام، والأقسام الفرعية، والوحدات)

en: Course Content License
ar: ترخيص محتوى المساق

en: Course Credit Eligibility
ar: الأهلية لمواد المساق الدراسيّة

en: Course Credit Requirements
ar: متطلّبات مواد المساق

en: Course Description
ar: وصف الدورة

en: Course Details
ar: تفاصيل المساق

en: Course Display Name
ar: اسم العرض الخاص بالمساق

en: Course Display Name:
ar: الاسم الظاهر للمساق:

en: Course Duration
ar: مدة الدورة

en: Course Editor
ar: محرّر المساق

en: Course End
ar: تاريخ انتهاء المساق

en: Course End Date
ar: تاريخ انتهاء المساق

en: Course End Date:
ar: تاريخ انتهاء المساق:

en: Course End Time
ar: وقت انتهاء المساق

en: Course Export
ar: تصدير المساق

en: Course Handouts
ar: منشورات المساق

en: Course Home Sidebar Name
ar: اسم المساق كما يظهر ضمن شريط المعلومات الجانبي للصفحة الرئيسية

en: Course ID
ar: الرقم التعريفي للمساق

en: Course ID or dir
ar: رقم المساق أو دليله

en: Course Id
ar: رقم المساق

en: Course Import
ar: استيراد المساق

en: Course Import Status
ar: حالة استيراد المساق

en: Course Info
ar: معلومات المساق

en: Course Instructor
ar: مدرّس الدورة التدريبية

en: Course Introduction Video
ar: فيديو مقدّمة المساق

en: Course Is New
ar: المساق جديد

en: Course Language
ar: لغة المساق

en: Course Learning Information
ar: معلومات عن تعلم الدورة التدريبية

en: Course Material
ar: مواد المساق

en: Course Maximum Student Enrollment
ar: العدد الأقصى للطلّاب الذين يمكنهم التسجيل في المساق

en: Course Name
ar: اسم المساق

en: Course Name:
ar: اسم المساق:

en: Course Navigation
ar: تصفّح المساق

en: Course Not Graded
ar: مساق غير مٌقيّم

en: Course Number
ar: رقم المساق

en: Course Number Display String
ar: نص عرض رقم المساق

en: Course Number:
ar: رقم المساق:

en: Course Organization Display String
ar: نص عرض تنظيم المساق

en: Course Overview
ar: نظرة عامة عن المساق

en: Course Pacing
ar: أسلوب التعلّم المتّبع في المساق:

en: Course Price
ar: سعر المساق

en: Course Progress for Student '{username}' ({email})
ar: تقدّم عمل الطالب '{username}'‏ ({email}) في المساق

en: Course Registration Close Date
ar: تاريخ إغلاق باب التسجيل في المساق

en: Course Registration Period
ar: مدّة التسجيل في المساق

en: Course Run
ar: تشغيل المساق

en: Course Run:
ar: تشغيل المساق:

en: Course Schedule
ar: جدول المساق

en: Course Search
ar: البحث في المساق

en: Course Seat Purchases
ar: مشتريات مقعد المساق

en: Course Settings
ar: الإعدادات الخاصة بالمساق

en: Course Short Description
ar: الوصف المختصر للمساق

en: Course Staff
ar: طاقم المساق

en: Course Start Date
ar: تاريخ بدء المساق

en: Course Start Date:
ar: تاريخ بداية المساق:

en: Course Start Time
ar: وقت بدء المساق

en: Course Starts
ar: تاريخ ابتداء المساق

en: Course Structure
ar: هيكل المساق

en: Course Subtitle
ar: عنوان الدورة الفرعي

en: Course Summary Page
ar: صفحة ملخّص المساق

en: Course Survey URL
ar: رابط استبيان المساق

en: Course Team
ar: فريق المساق

en: Course Team Data
ar: بيانات فريق المساق

en: Course Team Internal Reference
ar: الرقم الداخلي لفريق المساق

en: Course Team Management
ar: إدارة فريق المساق

en: Course Team Roles
ar: أدوار فريق المساق

en: Course Team Settings
ar: إعدادات فريق المساق

en: Course Title
ar: عنوان الدورة

en: Course Updates
ar: تحديثات المساق

en: Course Updates and News
ar: تحديثات وأخبار المساق

en: Course Utilities
ar: خدمات المساق

en: Course Video Thumbnail Image
ar: صورة الفيديو المصغرة للدورة التدريبية

en: Course View
ar: استعراض المساق

en: Course Visibility In Catalog
ar: إمكانية مشاهدة المساق في القائمة

en: Course Warnings
ar: إنذارات المساق

en: Course added to cart.
ar: أُضيف المساق إلى سلّة التسوّق.

en: Course certificate generation requires an activated web certificate configuration.
ar: يتطلّب إعداد شهادة المساق إعدادات مفعّلة لاستصدار شهادة إلكترونية متاحة عبر الويب.

en: Course credit can help you get a jump start on your university degree, finish a degree already started, or fulfill requirements at a different academic institution.
ar: يمكن لنجاحك في المساق أن يساعدك في الانطلاق نحو الحصول على شهادة جامعية أو إكمال شهادة كنتَ باشرتَ بدراستها أو أن تستكمل متطلبات مؤسسة أكاديمية مختلفة.

en: Course does not start until {}
ar: لن يبدأ المساق حتى {}

en: Course git url:
ar: الرابط لبرنامج git الخاص بالمساق:

en: Course has been successfully reindexed.
ar: جرى إعادة فهرسة المساق بنجاح.

en: Course has no entrance exam section.
ar: لم يُعيّن للمساق قسم خاص بامتحان الدخول.

en: Course has no valid entrance exam section.
ar: لم يُعيّن للمساق قسم خاص بامتحان الدخول.

en: Course has not started
ar: لم يبدأ المساق بعد

en: Course id '{course_id}' is not valid
ar: مفتاح المساق '{course_id}' غير صحيح

en: Course id is invalid
ar: رقم المساق غير صحيح

en: Course id not specified
ar: الرقم التعريفي المساق غير محدَّد

en: Course is already in published state.
ar: الدورة التدريبية في حالة نشر بالفعل.

en: Course is full
ar: المساق كامل الآن

en: Course is not valid
ar: المساق غير صالح

en: Course options for
ar: خيارات المساق ل

en: Course page automatically created.
ar: جرى إنشاء صفحة المساق تلقائيًّا.

en: Course price per seat:
ar: سعر المساق للمقعد:

en: Course successfully exported to git repository
ar: جرى بنجاح تصدير المساق إلى مستودع git

en: Course team members with the Admin role help you manage your course. They can do all of the tasks that Staff can do, and can also add and remove the Staff and Admin roles, discussion moderation roles, and the beta tester role to manage course team membership. You can only give course team roles to enrolled users.
ar: أعضاء فريق المساق الذين يلعبون دور المشرف يساعدونك في إدارة مساقك، ويمكنهم القيام بجميع المهام التي يقوم بها الطاقم كما يمكنهم أيضًا إضافة أو إزالة أدوار الطاقم والمشرفين وأدوار تعديل النقاشات ودور مختبري البرنامج لإدارة عضوية فريق المساق. يمكنك أن تعطي أدوار فريق المساق فقط إلى الأعضاء المسجلين.

en: Course team members with the Staff role are course co-authors. They have full writing and editing privileges on all course content.
ar: أعضاء فريق المساق الذين يلعبون دور "الطاقم" هم مؤلّفون مشاركون للمساق، ويملكون كامل امتيازات الكتابة والتعديل في  كافة أقسام محتوى المساق.

en: Course team members with the Staff role help you manage your course. Staff can enroll and unenroll learners, as well as modify their grades and access all course data. Staff also have access to your course in Studio and Insights. You can only give course team roles to enrolled users.
ar: يساعدك أعضاء فريق المساق الذين يلعبون دورًا في الطاقم في إدارة مساقك. يمكن للطاقم تسجيل وإلغاء تسجيل المتعلمين كما يمكنهم تعديل درجاتهم والوصول إلى جميع بيانات المساق. يمكن للطاقم أيضًا الوصول إلى مساقك في ’الاستوديو‘ و’إنسايتس‘. يمكنك إعطاء أدوار أعضاء الفريق فقط للمستخدمين المسجلين.

en: Course that students must complete before beginning this course
ar: المساق الذي يجب أن يكملوه الطلّاب قبل البدء بهذا المساق

en: Course update not found.
ar: تحديث المساق غير موجود.

en: Course {course_id} does not exist.
ar: المساق {course_id} غير موجود

en: Course {course_id} not past the refund window.
ar: لم يتخطّ المساق {course_id} فترة السماح باسترداد القيمة.

en: Course {course_id} requires {prerequisite_course_id}
ar: يستوجب المساق {course_id} المتطلّب {prerequisite_course_id}

en: Course-loading errors
ar: الأخطاء الخاصة بتحميل المساقات

en: Course:
ar: المساق:

en: Course: {course_name}
ar: المساق: {course_name}

en: CourseID
ar: الرقم التعريفي للمساق

en: CourseMode price updated successfully
ar: حُدِّث سعر CourseMode بنجاح

en: CourseMode with the mode slug({mode_slug}) DoesNotExist
ar: لا يوجد وضع CourseMode باسم ({mode_slug})

en: Courses
ar: المساقات

en: Courses Being Processed
ar: المساقات الجاري معالجتها

en: Courses loaded in the modulestore
ar: جرى تحميل المساقات في مخزن الوحدات

en: Courseware
ar: محتويات المساق

en: Cover Image
ar: صورة الغلاف

en: Create
ar: إنشاء

en: Create Catalog
ar: إنشاء كتالوج

en: Create Enrollment Codes
ar: إنشاء رموز التسجيل

en: Create Enrollment Report
ar: إنشاء تقرير تسجيل

en: Create Executive Summary
ar: إنشاء مخص تنفيذي

en: Create Learning Pathways
ar: إنشاء مسارات تعلّم

en: Create My Account
ar: إنشاء حسابي

en: Create My Account &amp; Start Authoring Courses
ar: إنشاء حسابي والبدء بتأليف المساقات

en: Create My {platform_name} Account
ar: إنشاء حسابي لدى {platform_name}

en: Create Re-run
ar: إنشاء تشغيل ثانٍ

en: Create User Results
ar: إنشاء نتائج المستخدم

en: Create Your First Course
ar: إنشاء مساقك الأوّل

en: Create Your First Library
ar: أَنشِئ مكتبتك الأولى

en: Create Zendesk Tickets For Suspicious Proctored Exam Attempts
ar: إنشاء تذاكر Zendesk للمحاولات المشبوهة للامتحان المراقب

en: Create a .csv file that contains enrollment information for your course.
ar: إنشاء ملف .csv يحتوي على جميع معلومات التسجيل لمساقك.

en: Create a Course Rerun of:
ar: إنشاء ’تشغيل ثانٍ للمساق‘ لـ:

en: Create a New Course
ar: إنشاء مساق جديد

en: Create a New Library
ar: إنشاء صفحة جديدة

en: Create a new Custom Course for edX
ar: إنشاء مقرّر مخصّص جديد لمنصّة edX

en: Create a re-run of a course
ar: إنشاء تشغيل ثانٍ لأحد المساقات

en: Create a section, then add subsections and units. Open a unit to add course components.
ar: أَنشِئ قسمًا، ثمّ أضف أقسامًا فرعية ووحدات. وافتح وحدة لإضافة مكوِّنات المساق.

en: Create an HTML file that contains an executive summary for this course.
ar: إنشاء ملف HTML يحتوي على ملخصًا تنفيذيًا لهذا المساق.

en: Create article
ar: إنشاء مقال

en: Create new catalog:
ar: إنشاء كتالوج جديد:

en: Create new merged version
ar: إنشاء نسخة مدمجة جديدة

en: Create one or more pre-paid course enrollment codes. Students can use these codes to enroll in the course.
ar: إنشاء رمز واحد أو أكثر من رموز التسجيل في المساقات مسبقة الدفع. يمكن للطلاب استخدام هذه الرموز للتسجيل في المساق.

en: Create user
ar: إنشاء مستخدم

en: Create your own {platform_name} account below
ar: أنشِئ حسابك الخاص بك لدى {platform_name} أدناه

en: Created new group: "{}"
ar: تم إنشاء مجموعة جديدة: "{}"

en: Created new profile for user: "{}"
ar: تم إنشاء ملف تعريفي جديد للمستخدم: "{}"

en: Created new user: "{}"
ar: تم إنشاء مستخدم جديد: "{}"

en: Creating your course organization
ar: إنشاء مؤسّسة المساق الخاصة بك

en: Credit Card - Individual
ar: بطاقة ائتمان - فرديّة

en: Credit Card Number
ar: رقم بطاقة الائتمان

en: Credit Eligibility
ar: الأهلية للمساق

en: Credit requirement statuses
ar: حالات متطلبات الاعتماد

en: Currency
ar: العملة

en: Current Course:
ar: المساق الحالي:

en: Current Library:
ar: المكتبة الحالية:

en: Current Verification Status: Approved
ar: وضع التحقق الحالي: تمت الموافقة عليه

en: Current Verification Status: Expired
ar: وضع التحقق الحالي: انتهت صلاحيته

en: Current Verification Status: Pending
ar: وضع التحقق الحالي: قيد الانتظار

en: Current course creator state
ar: الحالة الحالية لمُنشئ المساق

en: Current position in the video.
ar: الموقع الحالي في الفيديو.

en: Current revision changed for %s.
ar: تغيّرت المراجعة الحالية لـ %s.

en: Current revision not set!!
ar: لم يجرِ ضبط المراجعة الحالية!!

en: Currently Enrolled
ar: مسجَّل حاليًّا

en: Currently signed in as:
ar: دخولك مسجَّل حاليًّا كـ:

en: Currently the {platform_name} servers are down
ar: مخدّمات منصة {platform_name} متوقّفة حالياً

en: Currently the {platform_name} servers are overloaded
ar: تعمل مخدمات المنصة {platform_name} حالياً بمستوى تحميل يتجاوز طاقتها

en: Custom Evaluated Script
ar: نصّ مقيّم حسب الطلب

en: Custom Parameters
ar: المعاملات المخصّصة

en: Custom pages
ar: الصفحات المخصّصة

en: CustomResponse: check function returned an invalid dictionary!
ar: CustomResponse: أرجعت وظيفة التحقّق قاموس غير صالح!

en: Customer Name
ar: اسم العميل

en: Customer Reference
ar: رقم العميل

en: Customer Reference Number: {reference_number}
ar: الرقم المرجعي للعميل: {reference_number}$

en: Customer's purchase order or other reference information
ar: أمر الشراء الخاص بالعميل أو غيره من المعلومات المرجعية

en: Customer's reference code for this invoice.
ar: الرقم المرجعي للعميل الخاص بهذه الفاتورة.

en: DATE_TIME_FORMAT
ar: "%d %b، %Y عند الساعة %H:%M"

en: Dashboard
ar: لوحة المعلومات

en: Dashboard for:
ar: لوحة المعلومات لـ:

en: Data Download
ar: تنزيل البيانات

en: Data Integrity Error
ar: خطأ في سلامة البيانات

en: Data in row #{row_num} must have exactly four columns: email, username, full name, and country
ar: يجب أن تكون البيانات في السطر #{row_num} موزّعة على أربعة أعمدة بالتحديد: البريد الإلكتروني، واسم المستخدم، والاسم الكامل، والبلد

en: Data {em_start}exported with{em_end} your course:
ar: البيانات {em_start}المصدَّرة مع{em_end} مساقك:

en: Data {em_start}not exported{em_end} with your course:
ar: البيانات {em_start}غير المصدَّرة{em_end} مع مساقك:

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Added
ar: تاريخ الإضافة

en: Date Report Run
ar: تاريخ تشغيل عملية إعداد التقرير

en: Date format four digit year dash two digit month dash two digit day
ar: صيغة التاريخ أربع خانات للسنة شحطة خانتان للشهر شحطة خانتان لليوم

en: Date of Original Transaction
ar: تاريخ المعاملة الأصلية

en: Date of Refund
ar: تاريخ استرداد المبلغ

en: Date of purchase
ar: تاريخ الشراء

en: Date of the last view of the bumper
ar: تاريخ آخر مشاهدة للمِصَدّ

en: Date that enrollment for this class is closed
ar: تاريخ إغلاق باب التسجيل في هذا الصف

en: Date that enrollment for this class is opened
ar: تاريخ فتح باب التسجيل في هذا الصف

en: Date that this class ends
ar: تاريخ انتهاء هذا الصف

en: Date that this problem is due by
ar: تاريخ استحقاق تقديم هذه المسألة هو

en: Date: {date}
ar: التاريخ: {date}

en: Dates that control when your course can be viewed
ar: التواريخ التي تحدّد متى يمكن الاطّلاع على مساقك

en: Days Early for Beta Users
ar: الأيّام المبكِرة لمستخدمي بيتا

en: Deadline for purchasing and requesting credit.
ar: الموعد النهائي لشراء الوحدات الدراسية وطلبها.

en: Deadlines, requirements, and logistics around grading student work
ar: المواعيد النهائية، والمتطلّبات، والشؤون اللوجستية المتعلّقة بتقييم عمل الطالب

en: Dear Student,
ar: عزيزي الطالب،

en: Dear [[Name]]
ar: مرحباً [[اسم المتعلّم]]،

en: Dear [[Name]]:
ar: مرحباً [[اسم المتعلّم]]:

en: Dear edX Learner,
ar: أعزائي متعلمي منصّة edX،

en: Dear student,
ar: عزيزي الطالب،

en: Dear {full_name}
ar: مرحباً {full_name}،

en: Debug:
ar: تصحيح الأخطاء:

en: Decimals
ar: أعداد عشرية

en: Decrease
ar: إنقاص

en: Default Annotations Tab
ar: التبويب الافتراضي للملاحظات التوضيحية

en: Default Group
ar: المجموعة الافتراضية

en: Default Tab
ar: التبويبة الافتراضية

en: Default Timed Transcript
ar: نص افتراضي محدَّد التوقيت

en: Default Video URL
ar: الرابط الافتراضي للفيديو

en: Defines the access permissions for showing the course in the course catalog. This can be set to one of three values: 'both' (show in catalog and allow access to about page), 'about' (only allow access to about page), 'none' (do not show in catalog and do not allow access to an about page).
ar: تحدِّد هذه القيمة صلاحيات الدخول لعرض المساق ضمن دليل المساقات، يمكن ضبطها وفق أحد الخيارات الثلاث: ’كلاهما‘ (العرض في الدليل، والسماح بالدخول إلى صفحة ’لمحة عن المساق‘)، ’لمحة عن المساق‘ (السماح فقط بالدخول إلى صفحة ’لمحة عن المساق‘)، ’لا شيء‘ (عدم السماح بالعرض ضمن القائمة، وحظر الدخول إلى صفحة ’لمحة عن المساق‘).

en: Defines the number of points each problem is worth. If the value is not set, each response field in the problem is worth one point.
ar: تحدِّد هذه القيمة عدد النقاط التي تستحقّها كلّ مسألة. إذا لم تُضبَط هذه القيمة، فسيٌثمّن لكل حقل ردّ في المسألة بنقطة واحدة.

en: Defines the number of times a student can try to answer this problem. If the value is not set, infinite attempts are allowed.
ar: تضبط هذه القيمة عدد المرّات التي يمكن فيها للطالب أن يحاول الإجابة على هذه المسألة. إذا لم تُضبط هذه القيمة، فسيُسمح بعدد غير محدود من المحاولات .

en: Defines when to randomize the variables specified in the associated Python script. For problems that do not randomize values, specify "Never".
ar: تحديد متى يمكن إعادة ترتيب المتغيِّرات المحدَّدة في البرنامج النصي ذا الصلة، المكتوب باستخدام بايثون، بطريقة عشوائية. يجب تحديد القيمة ’نهائيًا‘ بالنسبة للمسائل التي لا تُرتِّب فيها القيم عشوائيًّا.

en: Defines when to show the answer to the problem. A default value can be set in Advanced Settings.
ar: حدّد متى يجري إظهار إجابة المسألة. يمكن تحديد القيمة الافتراضية من خلال قسم ’الإعدادات المتقدّمة‘.

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Current Video
ar: حذف الفيديو الحالي

en: Delete Learner's State
ar: حذف حالة الطالب

en: Delete User Results
ar: حذف نتائج المستخدم

en: Delete article
ar: حذف المقال

en: Delete course from site
ar: حذف المساق من الموقع

en: Delete failed for user preference '{preference_key}'.
ar: عذرًا، فشلت عملية حذف تفضيل المستخدم '{preference_key}'.

en: Delete this catalog
ar: حذف هذا الكتالوج

en: Delete this component
ar: حذف هذا المكوِّن

en: Delete user
ar: حذف المستخدم

en: Deleted
ar: جرى الحذف

en: Deleted user {username}
ar: جرى حذف المستخدم {username}

en: Denied
ar: مرفوض

en: Deny all users access to edit this article.
ar: منع جميع المستخدمين من تعديل هذا المقال

en: Deprecated Component
ar: عنصرُ مهمَل.

en: Describe what you were doing when you encountered the issue. Include any details that will help us to troubleshoot, including error messages that you saw.
ar: صف ما كنت تفعله عندما واجهت المشكلة. أدرج أي تفاصيل التي قد تساعدنا على استكشاف الخطأ وإصلاحه، بما في ذلك رسائل الخطأ التي رأيتها.

en: Describe what your application does.
ar: صف ما يفعله تطبيقك.

en: Description
ar: الوصف

en: Description and/or admin notes.
ar: الشرح و/أو ملاحظات المشرف

en: Description for the credit provider displayed to users.
ar: وصف مزوِّد الوحدات الدراسية المعروض للمستخدمين

en: Description of the asset.
ar: وصف للموجودات.

en: Detach
ar: فَصْل

en: Details
ar: التفاصيل

en: Details & Schedule
ar: التفاصيل والجدول الزمني

en: Details &amp; Schedule
ar: التفاصيل والجدول

en: Details for each chapter
ar: تفاصيل كل فصل

en: Details of the problem you are encountering{asterisk}
ar: تفاصيل المشكلة التي واجهتها {asterisk}

en: Determines how content is drawn from the library
ar: يُحدّد كيفية استخراج المحتوى من المكتبة

en: Determines whether a 'Reset' button is shown so the user may reset their answer. A default value can be set in Advanced Settings.
ar: تحدّد فيما إذا سيُظهَر زرّ ’إعادة الضبط‘ مما يسمح للمستخدم من مسح إجابته. يمكن تعيين قيمة افتراضية من خلال قسم ’الإعدادات المتقدّمة‘.

en: Diacritic Marks
ar: علامات التشكيل

en: Dictionary for maintaining the state of inputtypes
ar: قاموس لحفظ حالة أنواع المدخلات

en: Dictionary with the available tags
ar: قاموس بالشارات المتوفرة

en: Dictionary with the correctness of current student answers
ar: قاموس يحوي تصحيح أجابات الطالب الحالية

en: Dictionary with the current student responses
ar: قاموس بردود الطالب الحالية

en: Did not find a group with name "{}" - skipping.
ar: لا توجد مجموعة باسم "{}" - تم تجاهل الطلب

en: Did not find a user with username "{}" - skipping.
ar: يتعذر إيجاد مستخدم باسم المستخدم "{}" - تخطي.

en: Did your e-mail client break the URL into two lines?
ar: هل قام برنامج البريد الإلكتروني الخاص بك بتقسيم الرابط على سطرين؟

en: Directory/ID
ar: الدليل/الرقم التعريفي

en: Disable Account
ar: إيقاف الحساب

en: Disable Progress Graph
ar: تعطيل الرسم البياني للتقدّم

en: Disable Student-Generated Certificates
ar: تعطيل الشهادات من إنشاء الطلاب

en: Disabled Account
ar: حساب معطَّل

en: Disclaimer
ar: إخلاء مسؤولية

en: Disclaimer of Warranty / Limitation of Liabilities
ar: إخلاء المسؤولية عن الضمان / تحديد الالتزامات

en: Discount
    per item
ar: الخصم
    لكل عنصر

en: Discount Applied:
ar: الخصم المطبَّق:

en: Discount Percentage
ar: نسبة الحسم

en: Discount does not exist against code '{code}'.
ar:  لا يتوفّر خصم للرمز '{code}'.

en: Discount or activation code
ar: خصم أو رمز تفعيل

en: Discussion
ar: المناقشة

en: Discussion - {course_number}
ar: مناقشة - {course_number}

en: Discussion Admins
ar: مشرفو النقاشات

en: Discussion Blackout Dates
ar: تواريخ حجب النقاشات

en: Discussion Forum External Link
ar: الرابط الخارجي لمنتدى النقاشات

en: Discussion ID: {discussion_id}
ar: رقم المناقشة: {discussion_id}

en: Discussion Moderators
ar: مشرفو منتدى النقاش

en: Discussion Sorting Alphabetical
ar: الترتيب الأبجدي للنقاشات

en: Discussion Topic Mapping
ar: تعيين موضوع المناقشة

en: Discussion thread list
ar: قائمة مواضيع المناقشة

en: Discussion topics list
ar: قائمة مواضيع النقاش

en: Discussion unavailable
ar: المناقشة غير متاحة

en: Discussions
ar: نقاشات

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Displayed as subtitle on the course details page. Limit to 150 characters.
ar: يظهر كعنوان فرعي على صفحة تفاصيل الدورة التدريبية. محدد على 150 رمزًا.

en: Displayed as title on the course details page. Limit to 50 characters.
ar: يظهر كعنوان على صفحة تفاصيل الدورة التدريبية. محدد على 50 رمزًا.

en: Displayed on the course details page. Limit to 1000 characters.
ar: يظهر على صفحة تفاصيل الدورة. مُحدد ل1000 حرف.

en: Displayed on the course details page. Limit to 50 characters.
ar: يظهر على صفحة تفاصيل الدورة التدريبية. محدد على 50 رمزًا.

en: Django template HTML.
ar: نموذج "Django" بصيغة "HTML".

en: Do not show bumper again
ar: لا تُظهِر المِصَدّ مجدّدًا

en: Do not use shuffle and answer-pool at the same time
ar: يُرجى عدم استخدام ’shuffle‘ و’answer-pool‘ في الوقت ذاته.

en: Do not use spaces in expressions.
ar: لا تستخدم مسافات في التعابير.

en: Doctorate
ar: دكتوراه

en: Dollars Refunded
ar: إجمالي قيمة الدولارات المستردّة

en: Don't enroll
ar: لا تسجّل

en: Don't have a {studio_name} Account? Sign up!
ar: إن لم يكن لك حساب في {studio_name}، أنشئهُ الآن!

en: Don't see your preferred language? {link_start}Volunteer to become a translator!{link_end}
ar: لم تجد لغتك المفضّلة؟ {link_start}تطوّع لتقوم بدور المترجم! {link_end}

en: Donate
ar: تبرَّع

en: Donation Actions
ar: عمليات التبرع

en: Donation for {course}
ar: تبرّع للمساق {course}

en: Donation for {platform_name}
ar: تبرّع لمنصّة {platform_name}

en: Download All Credit Card Purchases
ar: تنزيل جميع مشتريات البطاقة الائتمانية

en: Download All Enrollment Codes
ar: تنزيل جميع رموز التسجيل

en: Download All Invoices
ar: تنزيل جميع الفواتير

en: Download CSV
ar: تنزيل ملفات بصيغة CSV

en: Download CSV Data
ar: تنزيل البيانات بصيغة CSV

en: Download CSV Reports
ar: تنزيل الإبلاغات بصيغة CSV

en: Download CSV of Certificates Issued
ar: قم بتزيل ملف CSV بالشهادات الممنوحة

en: Download Coupon Codes
ar: تنزيل رموز القسائم

en: Download Handout
ar: تحميل النشرات

en: Download Problem Data for all Problems as a CSV
ar: تنزيل بيانات المسألة لكلّ المسائل بصيغة ملف CSV

en: Download Student Grades as a CSV
ar: تنزيل درجات الطلاب بصيغة CSV

en: Download Student Opened as a CSV
ar: تنزيل الطلاب المسجلين بصيغة CSV

en: Download Subsection Data for all Subsections as a CSV
ar: تنزيل بيانات القسم الفرعي لكافة الأقسام الفرعية بصيغة CSV

en: Download Transcript Allowed
ar: السماح بتنزيل النص

en: Download Unused Enrollment Codes
ar: تنزيل رموز التسجيل غير المستخدمة

en: Download Used Enrollment Codes
ar: تنزيل رموز التسجيل المستخدمة

en: Download Video
ar: تنزيل الفيديو

en: Download Your Certificate
ar: تنزيل شهادتك

en: Download Your ID Verified {cert_name_short} (PDF)
ar: تنزيل شهادتك الموثّقة ببطاقتك الشخصية {cert_name_short} (بصيغة PDF).

en: Download Your {cert_name_short} (PDF)
ar: تنزيل شهادتك {cert_name_short} (بصيغة ملف PDF)

en: Download a .csv file for all credit card purchases or for all invoices, regardless of status.
ar: تنزيل ملف .csv بجميع مشتريات بطاقات الائتمان أو لجميع الفواتير بغض النظر عن حالتها.

en: Download a .csv file of all coupon codes for this course.
ar: قم بتنزيل ملف .csv بجميع رموز القسائم لهذا المساق.

en: Download a .csv file of all enrollment codes for this course.
ar: تنزيل ملف .csv بجميع رموز التسجيل لهذا المساق.

en: Download a .csv file of all unused enrollment codes for this course.
ar: تنزيل ملف .csv بجميع رموز التسجيل غير المستخدمة لهذا المساق.

en: Download a .csv file of all used enrollment codes for this course.
ar: تنزيل ملف .csv بجميع رموز التسجيل المستخدمة لهذا المساق.

en: Download a CSV of learners who can enroll
ar: قم بتنزيل ملف CSV بأسماء المتعلمين الذين يمكنهم التسجيل

en: Download a CSV of problem responses
ar: قم بتنزيل ملف CSV يضم إجابات المسألة

en: Download list of all users (csv file)
ar: تنزيل قائمة بكافة المستخدمين (ملف بصيغة csv)

en: Download profile information as a CSV
ar: تنزيل معلومات الملف الشخصي بشكل ملف بصيغة CSV

en: Download staff and instructor list (csv file)
ar: تنزيل قائمة بطاقم المساق وأساتذته (ملف بصيغة csv)

en: Download student grades
ar: تنزيل درجات الطلاب

en: Download the {platform_name} mobile app from Google Play
ar: يُرجى تنزيل تطبيق الهاتف المحمول لمنصّة {platform_name} من غوغل بلاي

en: Download the {platform_name} mobile app from the Apple App Store
ar: يُرجى تنزيل تطبيق الهاتف المحمول لمنصّة {platform_name} من متجر آبل

en: Download transcript
ar: تنزيل النص

en: Download video file
ar: تنزيل ملف الفيديو

en: Download {cert_name_short} (PDF)
ar: تنزيل {cert_name_short} (PDF)

en: Download {file}
ar: تنزيل {file}

en: Downloadable Transcript URL
ar: رابط النص القابل للتنزيل

en: Downloads and transcripts
ar: التنزيلات والنصوص

en: Draft your outline and build content anywhere. Simple drag and drop tools let you reorganize quickly.
ar: يمكنك صياغة المخطّط الكلّي لمساقك وبناء محتواه أينما كنت. فإنّ أدوات السحب والإسقاط البسيطة المتاحة تسمح لك بإعادة تنظيم المساق بسرعة.

en: Drag components to new locations within this component.
ar: سحب المكوِّنات إلى مواقع جديدة ضمن هذا المكوِّن.

en: Drag sections, subsections, and units to new locations in the outline.
ar: اسحب الأقسام، والأقسام الفرعية، والوحدات إلى مواقع جديدة في المخطّط الكلّي.

en: Drag to reorder
ar: السحب لإعادة الترتيب

en: Dropdown
ar: قائمة منسدلة

en: Due Date
ar: تاريخ الاستحقاق

en: Due Date Display Format
ar: صيغة عرض تاريخ الاستحقاق

en: Due Date: {date}
ar: تاريخ الاستحقاق: {date}

en: Due Time format two digit hours colon two digit minutes
ar: صيغة توقيت التسليم خانتان للساعات نقطتان خانتان للدقائق

en: Due date
ar: تاريخ الاستحقاق

en: Due date extensions for {0} {1} ({2})
ar: عمليات تمديد تاريخ الاستحقاق لـ {0} {1} ({2})

en: Duplicate
ar: نسخة مطابقة

en: Duplicate of '{0}'
ar: نسخة مطابقة لـ ’{0}‘

en: Duplicate of {0}
ar: نسخة مطابقة لـ {0}

en: Duplicate this component
ar: إنشاء نسخة مطابقة عن هذا المكوِّن

en: Duration
ar: المدّة

en: During video playback, use the subtitles and the scroll bar to navigate. Clicking the subtitles is a fast way to skip forwards and backwards by small amounts.
ar: أثناء تشغيل الفيديو، يُرجى استخدام العناوين الفرعية وشريط التمرير للتصفّح. ويُعدّ النقر على العناوين الفرعية طريقة سريعة للانتقال إلى الأمام أو الخلف في الفيديو بمسافات قليلة.

en: E-Commerce
ar: التجارة الإلكترونية

en: E-mail
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: E-mail change failed
ar: عذرًا، لم تنجح عملية تغيير عنوان البريد الإلكتروني.

en: E-mail change successful!
ar: جرت عملية تغيير عنوان البريد الإلكتروني بنجاح!

en: Each bar shows the grade distribution for that problem.
ar: يظهر كلّ مستطيل توزيع الدرجات لتلك المسألة.

en: Each bar shows the number of students that opened the subsection.
ar: يظهر كلٌّ من المستطيلات عدد الطلاب الذين فتحوا القسم الفرعي.

en: Each line is a comma-separated list. The first item in each line is the slug of a badge class you have created that has an issuing component of 'openedx__course'. The remaining items in each line are the course keys the learner needs to complete to be awarded the badge. For example: slug_for_compsci_courses_group_badge,course-v1:CompSci+Course+First,course-v1:CompsSci+Course+Second
ar: كل سطر عبارة عن قائمة مفصولة بفواصل. العنصر الأول في كل سطر هو الشارة التسويقية لفئة الشارة التي قمت بإنشائها وتحتوي على عنصر إصدار "openedx__course". العناصر المتبقية في كل سطر تعد مفاتيح الدورة التدريبية التي يحتاج المتعلم لإكمالها للحصول على الشارة. على سبيل المثال: slug_for_compsci_courses_group_badge,course-v1:CompSci+Course+First,course-v1:CompsSci+Course+Second

en: Each revision contains a title field that must be filled out, even if the title has not changed
ar: تتضمّن كلّ مراجعة حقلًا للعنوان يجب ملئه، حتى لو لم يجرِ تغيير العنوان.

en: Ed. Completed
ar: استُكمِل التعديل

en: EdX Financial Assistance is a program we created to give learners in all financial circumstances a chance to earn a Verified Certificate upon successful completion of an edX course.
ar: برنامج الدعم المالي من EdX، هو برنامج أُنشئ لمنح المتعلّمين من مختلف القدرات المالية فرصة الحصول على شهادة موثّقة بناءً على نجاحهم في إتمام مساق من منصّة edX.

en: EdX is committed to making it possible for you to take high quality courses from leading institutions regardless of your financial situation, earn a Verified Certificate, and share your success with others.
ar: تلتزم edX بمنحك فرصة الحصول على مساقات تعليمية عالية الجودة، من مؤسسات تعليمية مرموقة ورائدة في المجال، بغض النظر عن مقدرتك الماديّة. احصل على شهادة موثّقة وشارك الآخرين نبأ نجاحِك.

en: EdX, Open edX, Studio, and the edX and Open edX logos are registered trademarks or trademarks of {link_start}edX Inc.{link_end}
ar: إنّ edX وOpen edX وStudio وشعارَي edX وOpen edX هي علامات تجارية مسجَّلة أو علامات تجارية لمؤسّسة {link_start}edX Inc.{link_end}.

en: EdX, Open edX, and the edX and Open edX logos are registered trademarks or trademarks of {link_start}edX Inc.{link_end}
ar: إنّ edX وOpen edX وStudio وشعارَي edX وOpen edX هي علامات تجارية مسجَّلة أو علامات تجارية لمؤسّسة {link_start}edX Inc.{link_end}.

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit Coupon Code
ar: تعديل رمز القسيمة

en: Edit Coupon Code Information
ar: تعديل معلومات رمز القسيمة

en: Edit Library List.
ar: تعديل لائحة المكتبة

en: Edit Price
ar: تعديل السعر

en: Edit Start Date
ar: تعديل تاريخ البداية

en: Edit the library configuration.
ar: تعديل إعدادات المساق

en: Edit the name of the banner image file. You can set the banner image on the Settings & Details page.
ar: حرر اسم ملف صورة الشعار. يمكنك وضع صورة الشعار على صفحة الإعدادات والتفاصيل.

en: Edit the name of the course image file. You must upload this file on the Files & Uploads page. You can also set the course image on the Settings & Details page.
ar: تعديل اسم ملف صورة المساق. يُرجى تحميل هذا الملف على صفحة "الملفات والتحميلات". كما ويمكنك أيضًا ضبط صورة المساق على صفحة "الإعدادات والتفاصيل".

en: Edit the name of the video thumbnail image file. You can set the video thumbnail image on the Settings & Details page.
ar: حرر اسم ملف الصورة المصغرة للفيديو. يمكنك تعيين الصور المصغرة للفيديو على صفحة الإعدادات والتفاصيل.

en: Edit {catalog_name}
ar: تحرير {catalog_name}

en: Editing components
ar: تعديل المكوِّنات

en: Editor
ar: محرِّر

en: EdxNotes Service is unavailable. Please try again in a few minutes.
ar: خدمة ’EdxNotes‘ غير متوفّرة حاليًّا. يُرجى إعادة المحاولة بعد بضع دقائق.

en: Effective Date: April 12th, 2016
ar: تاريخ التفعيل: ١٢ أبريل، ٢٠١٦

en: Elementary/primary school
ar: المدرسة الابتدائية

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Addresses/Usernames
ar: عناوين البريد الإلكتروني/أسماء المستخدمين

en: Email Settings
ar: إعدادات عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Settings for {course_number}
ar: إعدادات البريد الإلكتروني للمساق رقم {course_number}

en: Email Task History
ar: سجل مهمّات البريد الإلكتروني

en: Email actions run in the background. The status for any active tasks - including email tasks - appears in a table below.
ar: العمليات المتعلّقة بالبريد الإلكتروني تجري في الخلفية. بينما تظهر حالة أي مهمّات مفعّلة - بما في ذلك مهمات البريد الإلكتروني - في الجدول أدناه.

en: Email address must end in {domain}
ar: يجب أن ينتهي عنوان البريد الإلكتروني بالنطاق {domain}

en: Email cannot be more than %(limit_value)s characters long
ar: لا يمكن أن يزيد عدد أحرف البريد الإلكتروني عن %(limit_value)s

en: Email for 'Instructor' Annotations
ar: البريد الإلكتروني للملاحظات التوضيحية الخاصّة بـ ’الأستاذ‘

en: Email is incorrect.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صحيح

en: Email of the user that will be attached to all annotations that will be found in 'Instructor' tab.
ar: بريد المستخدم الإلكتروني الذي سيُرفَق بجميع الملاحظات التوضيحية الموجودة ضمن تبويبة ’الأستاذ‘.

en: Email or password is incorrect.
ar: عنوان البريد الإلكتروني أو كلمة المرور خاطئين.

en: Email or username
ar: عنوان البريد الإلكتروني أو اسم المستخدم

en: Email someone to say you've enrolled in this course
ar: مراسلة شخص ما عبر البريد الإلكتروني لإخباره أنّك التحقت بطلاب هذا المساق

en: Email staff to create course
ar: مراسلة فريق العمل عبر البريد الإلكتروني لإنشاء مساق

en: Email: {email}
ar: عنوان البريد الإلكتروني: {email}

en: Empty Cart
ar: سلّة خالية

en: Enable Authoring of Credential in Studio
ar: فعّل إصدار الوثائق المعتمدة في استديو

en: Enable CCX
ar: تفعيل ’CCX‘

en: Enable LaTeX Compiler
ar: تفعيل المترجم الخاص بنظام LaTeX

en: Enable LaTeX templates?
ar: هل ترغب في تفعيل نماذج LaTeX؟

en: Enable Learner Issuance
ar: فعّل الإصدار للمتعلّم

en: Enable Proctored Exams
ar: تفعيل الامتحانات المراقَبة

en: Enable Student Notes
ar: تفعيل خاصية ’ملاحظات الطلّاب‘

en: Enable Student-Generated Certificates
ar: تمكين الشهادات من إنشاء الطلاب

en: Enable Subsection Prerequisites
ar: فعّل المتطلّبات الأساسية للقسم الفرعي

en: Enable Timed Exams
ar: تفعيل الامتحانات محدّدة التوقيت.

en: Enable authoring of Credential Service credentials in Studio.
ar: فعّل خدمة إصدار الوثائق المُعتمدة في استديو

en: Enable course home page improvements.
ar: فعّل ميزة تحسين الصفحة الرئيسية للمساق.

en: Enable issuance of credentials via Credential Service.
ar: فعّل إصدار الوثائق من خلال خدمة الوثائق المعتمدة

en: Enable video caching system
ar: تفعيل نظام التخزين المؤقّت للفيديوهات

en: Enabled XBlock/template combinations with full or provisional support can always be created in Studio. Unsupported XBlock/template combinations require course author opt-in.
ar: يمكن دائمًا إنشاء تركيبات القالب/XBlock ممكنة مع دعم كامل أو مؤقت في Studio. تتطلب تركيبات القالب/XBlock موافقة مؤلف الدورة التدريبية.

en: End Date:
ar: تاريخ الانتهاء:

en: End Letter:
ar: الحرف الأخير:

en: Ended - {date}
ar: الانتهاء - {date}

en: Enlarge image
ar: تكبير الصورة

en: Enroll
ar: تسجيل

en: Enroll In {course_name}
ar: التسجيل في {course_name}

en: Enroll In {course_name} | Choose Your Track
ar: سجل في {course_name} | اختر مسارك

en: Enroll in StudioX
ar: سجّل في StudioX

en: Enroll in StudioX: Creating a Course with edX Studio
ar: سجّل في StudioX: أنشئ مساق باستخدام استوديو edX

en: Enroll in edX101
ar: التسجيل في مساق edX101

en: Enroll in edX101: Overview of Creating an edX Course
ar: سجّل في edX101: نبذة حول إنشاء مساق edX

en: Enroll in {course_display_name}
ar: سجّل في المساق {course_display_name}

en: Enroll in {course_name}
ar: التسجيل في {course_name}

en: Enrolled as:
ar: مسجَّل كـ:

en: Enrollment
ar: التسجيل

en: Enrollment Code
ar: رمز التسجيل

en: Enrollment Code Status
ar: حالة رمز التسجيل

en: Enrollment Codes
ar: رموز التسجيل

en: Enrollment Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Enrollment End Date
ar: تاريخ انتهاء التسجيل

en: Enrollment End Time
ar: وقت انتهاء التسجيل

en: Enrollment Information
ar: معلومات التسجيل

en: Enrollment Link
ar: رابط التسجيل

en: Enrollment Mode
ar: وضع التسجيل

en: Enrollment Role
ar: دور التسجيل

en: Enrollment Source
ar: مصدر التسجيل

en: Enrollment Start Date
ar: تاريخ بدء التسجيل

en: Enrollment Start Time
ar: وقت بدء التسجيل

en: Enrollment Successful
ar: تم التسجيل بنجاح

en: Enrollment action is invalid
ar: عملية التسجيل غير صحيحة

en: Enrollment codes for Course: {course_name}
ar: رموز التسجيل للمساق: {course_name}

en: Enrollment confirmation
ar: تأكيد التسجيل

en: Enrollment data is now available in {dashboard_link}.
ar: تتوافر بيانات التسجيل الآن على {dashboard_link}.

en: Enrollment in this course is by invitation only
ar: يجري التسجيل في هذا المساق بموجب دعوة فقط

en: Enrollment information for all courses
ar: معلومات التسجيل الخاصة بجميع المساقات

en: Enrollment is Closed
ar: أُغلِق باب التسجيل

en: Enrollment is closed
ar: عذرًا، باب التسجيل مغلق

en: Enrollment mode not supported
ar: عذرًا، وضع التسجيل غير مدعومة

en: Enrollment:
ar: تسجيل:

en: Enter a Public Display Name:
ar: يُرجى إدخال اسم عرض علني:

en: Enter a coupon code.
ar: أدخل رمز قسيمة

en: Enter a description of the third party application. If requesting username and/or email, use this text box to inform users why their username and/or email will be forwarded to a third party application.
ar: يُرجى إدخال وصف لتطبيق الجهة الخارجيّة. وفي حال طلب اسم المستخدم و/أو البريد الإلكتروني، يُرجى استخدام مربع النص هذا لإعلام المستخدمين بسبب إرسال اسم المستخدم و/أو البريد الإلكتروني الخاص بهم إلى تطبيق لجهة خارجيّة.

en: Enter a numeric value for the discount amount. Do not include the percent sign.
ar: أدخل قيمة رقمية لقيمة الحسم. لا تكتب رمز النسبة المئوية

en: Enter a numeric value for the number of enrollment codes.
ar: أدخل قيمة رقمية لعدد رموز التسجيل

en: Enter a numeric value for the price per course seat. Do not include currency symbols.
ar: أدخل قيمة رقمية لسعر المقعد في المساق. لا تكتب رموز العملات

en: Enter a public username:
ar: يُرجى إدخال اسم مستخدم علني:

en: Enter a username to view catalogs belonging to that user.
ar: أدخل اسم مستخدم للاطلاع على الكتالوجات التي تنتمي إلى هذا المستخدم.

en: Enter a valid email address.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني صحيح

en: Enter and confirm your new password.
ar: ادخل وأكد كلمة مرور حسابك الجديدة

en: Enter course-specific configuration information here (JSON format)
ar: يُرجى إدخال معلومات الإعدادات الخاصة بالمساق هنا (بصيغة JSON)

en: Enter course-specific overrides for the Web/HTML template parameters here (JSON format)
ar: يُرجى إدخال التجاوزات الخاصة بالمساق بالنسبة للمعطيات النموذجية للويب/html هنا (بصيغة JSON)

en: Enter email addresses and/or usernames separated by new lines or commas.
ar: الرجاء إدخال عناوين البريد الإلكتروني و/أو أسماء المستخدمين مع فصلها بأسطر جديدة أو باستخدام فواصل.

en: Enter end, early_with_info, or early_no_info. After certificate generation, students who passed see a link to their certificates on the dashboard and students who did not pass see information about the grading configuration. The default is end, which displays this certificate information to all students after the course end date. To display this certificate information to all students as soon as certificates are generated, enter early_with_info. To display only the links to passing students as soon as certificates are generated, enter early_no_info.
ar: يُرجى إدخال إحدى القيم ’end‘ أو ’early_with_info‘ أو ’early_no_info‘. وبعد إنشاء المساق، سيرى الطلّاب الناجحون رابطًا لشهاداتهم على لوحة المعلومات، بينما سيرى الطلّاب الراسبون معلومات عن إعدادات التقييم. الإعداد الافتراضي هو ’end‘ الذي يعرِض هذه المعلومات عن الشهادة لكل الطلّاب بعد تاريخ انتهاء المساق. ويُرجى إدخال ’early_with_info‘ لعرض هذه المعلومات عن الشهادة لكل الطلّاب حالما يجري إنشاء الشهادات، وفي المقابل إدخال ’early_no_info‘ لعرض الروابط للطلّاب الراسبين حالما يجري إنشاء الشهادات.

en: Enter equation
ar: أدخل معادلة

en: Enter information about the coupon code below.
ar: أدخل معلومات حول رمز القسيمة أدناه

en: Enter pairs of dates between which students cannot post to discussion forums. Inside the provided brackets, enter an additional set of square brackets surrounding each pair of dates you add. Format each pair of dates as ["YYYY-MM-DD", "YYYY-MM-DD"]. To specify times as well as dates, format each pair as ["YYYY-MM-DDTHH:MM", "YYYY-MM-DDTHH:MM"]. Be sure to include the "T" between the date and time. For example, an entry defining two blackout periods looks like this, including the outer pair of square brackets: [["2015-09-15", "2015-09-21"], ["2015-10-01", "2015-10-08"]]
ar: يُرجى إدخال أزواج التواريخ التي لا يُسمح للطلّاب خلالها بالمشاركة أو نشر تعليق في منتديات النقاش. يُرجى إحاطة كل زوج من أزواج التواريخ المُضافة بزوج إضافي من الأقواس المربّعة، وذلك ما بين القوسين المتوفّرين. يجب تحديد زوج التواريخ وفق الصيغة: ["YYYY-MM-DD", "YYYY-MM-DD"]. أمّا بالنسبة لتحديد الأوقات إلى جانب التواريخ، فيجب صياغة كل زوج وفق الصيغة: ["YYYY-MM-DDTHH:MM", "YYYY-MM-DDTHH:MM"]. يُرجى التأكّد من فصل التاريخ عن التوقيت بالحرف ’T‘.  على سبيل المثال، تُحدّد صيغة الإدخال لأكثر من زوج تواريخ حجب المشاركة بالشكل، بما فيها زوج الأقواس المربّعة الخارجي: [["2015-09-15", "2015-09-21"]، ["2015-10-01", "2015-10-08"]]

en: Enter policy keys and values to enable the cohort feature, define automated student assignment to groups, or identify any course-wide discussion topics as private to cohort members.
ar: يُرجى إدخال المفاتيح والقيَم  لتفعيل ميزة الشعب، أو تعريف ميّزة الإسناد الآلي لواجبات الطلّاب إلى الشعب، أو تحديد مواضيع النقاش في مختلف أجزاء المساق بأنّها خاصة بأعضاء شعبة معينة.

en: Enter the API key provided by MathWorks for accessing the MATLAB Hosted Service. This key is granted for exclusive use by this course for the specified duration. Please do not share the API key with other courses and notify MathWorks immediately if you believe the key is exposed or compromised. To obtain a key for your course, or to report an issue, please contact moocsupport@mathworks.com
ar: يُرجى إدخال مفتاح واجهة برمجة التطبيقات، الذي تقدّمه شركة ماثووركس، لاستخدام الخدمة المستضافة بلغة MATLAB. ويُمنح هذا المفتاح للاستخدام الحصري في هذا المساق خلال مدّة محدّدة. يُرجى عدم استخدام مفتاح واجهة برمجة التطبيقات في مساقات أخرى، وإبلاغ ماثووركس فورًا إذا كنت تعتقد بأنّ المفتاح قد أصبح مكشوفًا. للحصول على مفتاح لمساقك، أو للإبلاغ عن مشكلة ما، يُرجى مراسلة الشركة على هذا العنوان moocsupport@mathworks.com.

en: Enter the API key provided by MathWorks for accessing the MATLAB Hosted Service. This key is granted for exclusive use in this course for the specified duration. Do not share the API key with other courses. Notify MathWorks immediately if you believe the key is exposed or compromised. To obtain a key for your course, or to report an issue, please contact moocsupport@mathworks.com
ar: يُرجى إدخال مفتاح واجهة برمجة التطبيقات، الذي تقدّمه شركة ماثووركس، لاستخدام الخدمة المستضافة بلغة MATLAB. ويُمنح هذا المفتاح للاستخدام الحصري في هذا المساق خلال مدّة محدّدة. يُرجى عدم استخدام مفتاح واجهة برمجة التطبيقات في مساقات أخرى، وإبلاغ ماثووركس فورًا إذا كنت تعتقد بأنّ المفتاح أصبح مكشوفًا. للحصول على مفتاح لمساقك، أو للإبلاغ عن مشكلة ما، يُرجى مراسلة الشركة على هذا العنوان moocsupport@mathworks.com.

en: Enter the LTI ID for the external LTI provider.  This value must be the same LTI ID that you entered in the LTI Passports setting on the Advanced Settings page.<br />See {docs_anchor_open}the edX LTI documentation{anchor_close} for more details on this setting.
ar: إدخال الرقم التعريفي لـ ’LTI‘ التابع لمزوّد ’LTI‘ الخارجي. ويجب أن تطابق هذه القيمة الرقم التعريفي لـ ’LTI‘ الذي أدخلته عند إعداد ’تصاريح LTI‘ في صفحة الإعدادات المتقدّمة.<br />راجِع {docs_anchor_open} توثيق LTI edX{anchor_close} لمزيد من التفاصيل عن هذا الإعداد.

en: Enter the URL for the course data GIT repository.
ar: يُرجى إدخال رابط مستودع نظام GIT لبيانات المساق.

en: Enter the URL for the end-of-course survey. If your course does not have a survey, enter null.
ar: يُرجى إدخال الرابط الخاص باستبيان نهاية المساق. في حال لم يستوجب مساقك الإدلاء باستبيان، يُرجى إدخال القيمة ’null‘.

en: Enter the URL of the external tool that this component launches. This setting is only used when Hide External Tool is set to False.<br />See {docs_anchor_open}the edX LTI documentation{anchor_close} for more details on this setting.
ar: يُرجى إدخال رابط الأدة الخارجية التي يُطلقها هذا المكوِّن. يُستخدم هذا الإعداد فقط عندما تكون تُضبط خاصية "إخفاء الأداة الخارجية" على القيمة ’false‘.<br />راجِع {docs_anchor_open} توثيق LTI edX{anchor_close} لمزيد من التفاصيل عن هذا الإعداد.

en: Enter the billing address.
ar: أدخل عنوانًا لإرسال الفواتير

en: Enter the chrome, or navigation tools, to use for the XBlock in the LMS. Valid values are: 
    "chromeless" -- to not use tabs or the accordion; 
    "tabs" -- to use tabs only; 
    "accordion" -- to use the accordion only; or 
    "tabs,accordion" -- to use tabs and the accordion.
ar: ادخل إلى متصفّح ’Chrome‘، أو أحدى أدوات التصفّح، لاستخدام بنية XBlock في نظام إدارة التعلّم. القيم الصالحة هي:
    "chromeless" - عدم استخدام التبويبات أو قائمة ’الأكورديون‘؛
    "tabs" - استخدام علامات التبويب فقط؛
    "accordion" -- استخدام قائمة ’الأكورديون‘ فقط؛ أو
    "tabs,accordion" - استخدام علامات التبويب وقائمة بنمط ’الأكورديون‘.

en: Enter the company contact name.
ar: أدخل اسم المسؤول عن الاتصال في الشركة

en: Enter the company name.
ar: أدخل اسم الشركة

en: Enter the configurations that govern how students are grouped together.
ar: يُرجى إدخال الإعدادات التي تحكّم كيفية جمع الطلاب في مجموعات.

en: Enter the course number that you want to appear in the course. This setting overrides the course number that you entered when you created the course. To use the course number that you entered when you created the course, enter null.
ar: أدخل رقم المساق الذي تودّ أن يظهر ضمن المساق. يُلغي هذا الإعداد رقم المساق الذي أُدخل عندما أُنشِئَ المساق. لاستخدام الرقم المُدخل عند إنشاء المساق، يُرجى إدخال القيمة ’null‘.

en: Enter the course organization that you want to appear in the course. This setting overrides the organization that you entered when you created the course. To use the organization that you entered when you created the course, enter null.
ar: يُرجى إدخال رقم المؤسسة الذي تودّ أن يظهر في المساق.  يُلغي هذا الإعداد رقم المؤسسة الذي أُدخل عندما أُنشِئَ المساق. لاستخدام الرقم المُدخل عند إنشاء المساق، يُرجى إدخال القيمة ’null‘.

en: Enter the date by which problems are due.
ar: يُرجى إدخال تاريخ استحقاق حلّ المسائل.

en: Enter the date to announce your course.
ar: يُرجى إدخال تاريخ الإعلان عن مساقك.

en: Enter the default date by which problems are due.
ar: يُرجى إدخال تاريخ الاستحقاق الافتراضي المُحدّد لحلّ المسائل.

en: Enter the details for Course Instructor
ar: أدخل معلومات مدرس الدورة التدريبية

en: Enter the email address for the company contact.
ar: أدخل البريد الإلكتروني لمسؤول الاتصال في الشركة

en: Enter the external login method students can use for the course.
ar: يُرجى إدخال الطريقة الخارجية لتسجيل الدخول والتي يمكن للطلّاب استخدامها في المساق.

en: Enter the format for due dates. The default is Mon DD, YYYY. Enter "%m-%d-%Y" for MM-DD-YYYY, "%d-%m-%Y" for DD-MM-YYYY, "%Y-%m-%d" for YYYY-MM-DD, or "%Y-%d-%m" for YYYY-DD-MM.
ar: يُرجى إدخال الصيغة الخاصّة بتواريخ الاستحقاق. والصيغة الافتراضية هي الشهر ثمّ اليوم ثمّ السنة Mon DD, YYYY. ويُرجى إدخال "%m-%d-%Y" لصيغة MM-DD-YYYY، و"%d-%m-%Y" لصيغة DD-MM-YYYY، و"%Y-%m-%d" لصيغة YYYY-MM-DD، و"%Y-%d-%m" لصيغة YYYY-DD-MM.

en: Enter the heading that you want students to see above your course handouts on the Course Home page. Your course handouts appear in the right panel of the page.
ar: يُرجى إدخال العنوان الذي تودّ أن يراه الطلّاب في الصفحة الرئيسية للمساق فوق نشرات مساقك. وتَظهر هذه النشرات على اللّوحة اليمنى في الصفحة.

en: Enter the ids for the content groups this problem belongs to.
ar: يُرجى إدخال الأرقام التعريفية لمجوعات المحتوى التي تنتمي إليها هذه المسألة.

en: Enter the location of the annotation storage server. The textannotation, videoannotation, and imageannotation advanced modules require this setting.
ar: يُرجى إدخال موقع خادم تخزين الملاحظات التوضيحية. هذا الإعداد مطلوب في الوحدات المتقدّمة لملاحظات النصوص، وملاحظات الفيديو، وملاحظات الصور.

en: Enter the maximum number of students that can enroll in the course. To allow an unlimited number of students, enter null.
ar: يُرجى إدخال العدد الأقصى للطلّاب الذين يمكنهم التسجيل في المساق. يُرجى إدخال "null" للسماح لعدد غير محدّد من الطلّاب.

en: Enter the maximum number of times a student can try to answer problems. By default, Maximum Attempts is set to null, meaning that students have an unlimited number of attempts for problems. You can override this course-wide setting for individual problems. However, if the course-wide setting is a specific number, you cannot set the Maximum Attempts for individual problems to unlimited.
ar: يُرجى إدخال عدد المحاولات الأقصى المسموح للطالب للإجابة عن المسائل. يُعيّن هذا العدد، في الوضع الافتراضي، على القيمة "null"، بمعنى أنّه يُتاح للطالب عدد محاولات غير محدود. يمكنك تغيير هذا الإعداد بحيث ينطبق على مسائل محدّدة في المساق دون سواها. في حين أنه، إذا ضُبطت عدد المحاولات لجميع مسائل المساق، فلا يمكنك ضبط بعض المسائل ليُسمح فيها بعدد محاولات غير محدود.

en: Enter the method by which this course is edited ("XML" or "Studio").
ar: يُرجى إدخال طريقة تعديل هذا المساق ("XML" أو "ستوديو").

en: Enter the name of the course as it should appear in the edX.org course list.
ar: يُرجى إدخال اسم المساق كما يجب أن يظهر في قائمة المساقات على موقع edX.org.

en: Enter the names of the advanced components to use in your library.
ar: يُرجى إدخال أسماء المكوِّنات المتقدّمة التي ستُستخدم في مكتبتك.

en: Enter the names of the advanced modules to use in your course.
ar: أدخل أسماء الوحدات المتقدمة لاستخدامها في دورتك التدريبية.

en: Enter the number of components to display to each student.
ar: يُرجى إدخال عدد المكوِّنات الواجب عرضها على كل طالب.

en: Enter the number of days before the start date that beta users can access the course.
ar: إدخال عدد الأيّام السابقة لتاريخ البدء والتي يمكن لمستخدمي بيتا الدخول فيها إلى المساق.

en: Enter the number of enrollment codes.
ar: أدخل عدد رموز التسجيل

en: Enter the number of points possible for this component.  The default value is 1.0.  This setting is only used when Scored is set to True.
ar: يُرجى إدخال عدد النقاط المحتملة لهذا المكوِّن. تبُحدّد القيمة الافتراضية بالعدد 1.0. يقتصر استخدام هذا الإعداد على حالة ضبط خاصية ’Scored‘ على القيمة ’true‘.

en: Enter the passports for course LTI tools in the following format: "id:client_key:client_secret".
ar: يُرجى إدخال تصاريح أدوات  LTI للمساق بالصيغة التالية: "id:client_key:client_secret"

en: Enter the path to use for files on the Files & Uploads page. This value overrides the Studio default, c4x://.
ar: يُرجى إدخال المسار الذي يجب استخدامه للملفّات على صفحة "الملفات والتحميلات". تُلغي هذه القيمة قيمة استوديو الافتراضية، c4x://.

en: Enter the price per course seat.
ar: أدخل سعر المقعد في المساق

en: Enter the reason why the students are to be manually enrolled or unenrolled.
ar: أدخل سبب الحاجة إلى تسجيل أو إلغاء تسجيل الطلاب يدويًا

en: Enter the recipient email address.
ar: أدخل البريد الإلكتروني للمرسَل إليه

en: Enter the recipient name.
ar: أدخل اسم المرسَل إليه

en: Enter the remote gradebook mapping. Only use this setting when REMOTE_GRADEBOOK_URL has been specified.
ar: يُرجى إدخال جدول تعيين دفتر الدرجات الخارجي. استخدم هذا الإعداد فقط بعد تحديد رابط ’ REMOTE_GRADEBOOK_URL‘.

en: Enter the secret string for annotation storage. The textannotation, videoannotation, and imageannotation advanced modules require this string.
ar: يُرجى إدخال السلسلة النصيّة السرّية لمخزن الملاحظات التوضيحية. تتطلّب كل من الوحدات المتطوّرة لنصوص الملاحظات ومقاطع الفيديو الخاصّة بالملاحظات والصور التوضيحيّة للملاحظات هذه السلسلة النصيّة.

en: Enter the source file name for LaTeX.
ar: يُرجى إدخال اسم الملف المصدري الخاص بــ LaTeX

en: Enter the tab that is selected in the XBlock. If not set, the Course tab is selected.
ar: ادخل التبويبة التي جرى اختيارها في ’XBlock‘. في حال لم تُضبط، سيجري اختيار تبويبة "المساق".

en: Enter the text on the button used to launch the third party application.
ar: يُرجى إدخال نص الزر المستخدم لإطلاق تطبيق الجهة الخارجية

en: Enter the text that you want to use as the advertised starting time frame for the course, such as "Winter 2018". If you enter null for this value, the start date that you have set for this course is used.
ar: أدخل النص الذي تريد استخدامه كالإطار الزمني المعلن لبداية الدورة، مثل "شتاء 2018". إذا تركت هذه القيمة فارغة، سيتم استخدام تاريخ البدء الذي قمت بضبطه لهذه الدورة.

en: Enter the unique identifier for your course's video files provided by edX.
ar: يُرجى إدخال الرقم التعريفي الفريد من نوعه لملفّات الفيديو الخاصة بمساقك والتي زوّدتك بها edX.

en: Enter the username of the owner.
ar: أدخل اسم المستخدم

en: Enter true or false. If this value is true, a Zendesk ticket will be created for suspicious attempts.
ar: أدخل صح أو خطأ. إذا كانت هذه القيمة حقيقية، سيتم إنشاء تذكرة Zendesk للمحاولات المشبوهة.

en: Enter true or false. If this value is true, learners can choose to take proctored exams without proctoring. If this value is false, all learners must take the exam with proctoring. This setting only applies if proctored exams are enabled for the course.
ar: أدخل صحيح أو خاطئ. إذا كان الخيار صحيح، سيتم تفعيل الامتحانات المُراقبة دون مراقبة. إذا كان هذا الخيار خاطئ يجب على كل الطلاب الخضوع للامتحان تحت الرقابة. يتم تفعيل هذا الإعداد فقط إذا تم تحديد خيار تفعيل الامتحانات المُراقبة في الدورة.

en: Enter true or false. If this value is true, proctored exams are enabled in your course. Note that enabling proctored exams will also enable timed exams.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. تشير القيمة ’true‘ إلى تفعيل الامتحانات المراقبة لهذا المساق. وانتبه إلى أن تفعيلك للامتحانات المراقبة سيفعّل بدوره الامتحانات محدَّدة التوقيت أيضًا.

en: Enter true or false. If this value is true, timed exams are enabled in your course. Regardless of this setting, timed exams are enabled if Enable Proctored Exams is set to true.
ar: أدخل صحيح أو خاطئ. إذا كان الخيار صحيح، سيتم تفعيل الامتحانات الموقته في دورتك. بغض النظر عن هذا الإعداد، يتم تفعيل الامتحانات الموقتة إذا تم تحديد خيار تفعيل الامتحانات الموقتة.

en: Enter true or false. If this value is true, you can hide a subsection until learners earn a minimum score in another, prerequisite subsection.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. إذا كانت هذه القيمة ’true‘، فيمكنك إخفاء قسم فرعي لحين حصول المتعلّمين على أدنى مجموع علامات في قسم متطلبات أساسية فرعي آخر.

en: Enter true or false. If true, answer submissions for problem modules will be considered in the Entrance Exam scoring/gating algorithm.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. باختيارك للقيمة ’true‘، ستُحتسب إجابات وحدات المسائل كجزء من خوارزمية تقييم/تحكيم امتحان الدخول أو القبول في المساق.

en: Enter true or false. If true, discussion categories and subcategories are sorted alphabetically. If false, they are sorted chronologically by creation date and time.
ar: يُرجى إدخال صحيح أو خاطئ. ويسمح اختيارك لصحيح بترتيب فئات النقاشات وفئاتها الفرعية بحسب الأبجدية، بينما يساعد اختيارك لخاطئ على ترتيبها زمنيًّا تبعًا للتاريخ والتوقيت.

en: Enter true or false. If true, edX users can view the course wiki even if they're not enrolled in the course.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘ .تسمح القيمة ’true‘ لمستخدمي منصّة edX بعرض صفحة ويكي المخصّصة للمساق حتى لو لم يكونوا مسجّلين فيه.

en: Enter true or false. If true, problems in the course default to always displaying a 'Reset' button. You can override this in each problem's settings. All existing problems are affected when this course-wide setting is changed.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. باختيارك للقيمة ’true‘، ستعرض مسائل المساق زر ’إعادة الضبط‘ بشكل افتراضي. يمكنك تجاوز هذا الإعداد بتعديل إعدادات كل مسألة على حدى. ستتأثّر جميع المسائل الموجودة بتغيير هذا الإعداد الذي يؤثّر على جميع أقسام المساق.

en: Enter true or false. If true, students can create discussion posts that are anonymous to all users.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. سيسمح اختيارك للقيمة ’true‘ للطلاب بإنشاء مشاركات في قسم ’النقاشات‘، مجهولة المصدر بالنسبة لجميع المستخدمين.

en: Enter true or false. If true, students can create discussion posts that are anonymous to other students. This setting does not make posts anonymous to course staff.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. سيسمح اختيارك للقيمة ’true‘ للطلّاب بإنشاء مشاركات في قسم ’النقاشات، تكون مجهولة المصدر بالنسبة للطلّاب الآخرين دون إخفاء هويّة الطالب الناشر عن طاقم المساق.

en: Enter true or false. If true, students can download certificates before the course ends, if they've met certificate requirements.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘ .تسمح القيمة ’true‘ للطلّاب تنزيل الشهادات قبل انتهاء المساق في حال استوفوا متطلّبات الشهادة.

en: Enter true or false. If true, students can use the Student Notes feature.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. يسمح اختيارك للقيمة ’true‘ للطلاب باستخدام ميّزة ’ملاحظات الطلّاب‘.

en: Enter true or false. If true, students cannot view the progress graph.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘ .سيمنع إدخالك للقيمة ’true‘ الطلّاب من عرض المخطّط البياني لتطوّرهم.

en: Enter true or false. If true, the course appears in the list of new courses on edx.org, and a New! badge temporarily appears next to the course image.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. تسمح القيمة ’true‘ بظهور المساق ضمن قائمة المساقات الجديدة المتاحة على موقع edx.org، بالإضافة إلى ظهور الوسم ’جديد!‘ مؤقّتًا إلى جانب صورة المساق.

en: Enter true or false. If true, the course will be available to mobile devices.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘ .تسمح القيمة ’true‘ بإتاحة استعراض المساق على الأجهزة المحمولة.

en: Enter true or false. If true, the course will not be graded.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. ستعفي القيمة ’true‘ من تقييم المساق.

en: Enter true or false. If true, video caching will be used for HTML5 videos.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. عند اختيارك للقيمة ’true‘، ستُستخدم خاصية التخزين المؤقّت لفيديوهات HTML5.

en: Enter true or false. If true, you can add unsupported problems and tools to your course in Studio. Unsupported problems and tools are not recommended for use in courses due to non-compliance with one or more of the base requirements, such as testing, accessibility, internationalization, and documentation.
ar: أدخل صح أو خطأ. في حالة صح، يمكنك إضافة المسائل والأدوات غير المدعومة لدورتك التدريبية في Studio. لا ينصح باستخدام المسائل والأدوات غير المدعومة في دورتك التدريبية بسبب عدم الامتثال مع واحد أو أكثر من الشروط الأساسية، مثل الاختبار وسهولة الوصول والتدويل والتوثيق.

en: Enter true or false. If true, you can use the LaTeX templates for HTML components and advanced Problem components.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. باختيارك للقيمة ’true‘، ستتمكّن من استخدام نماذج ’LaTeX‘ للمكوِّنات المُصاغة بلغة HTML والمكوِّنات الأخرى المتقدِّمة الخاصة بالمسائل.

en: Enter true or false. When true, students can see the calculator in the course.
ar: يُرجى إدخال ’true‘ أو ’false‘. تشير القيمة ’true‘ إلى تمكين الطلّاب من رؤية عنصر الآلة الحاسبة ضمن المساق.

en: Enter username or email
ar: أدخل اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Enter your YouTube video's ID (along with any restriction parameters)
ar: أدخل رقم فيديو اليوتيوب الخاص بك (إلى جانب أي معايير مقيِّدة)

en: Entrance Exam
ar: امتحان الدخول

en: Entrance Exam - Subsection
ar: امتحان الدخول - قسم فرعي

en: Entrance Exam Enabled
ar: تفعيل ’امتحان الدخول‘

en: Entrance Exam History
ar: موعد امتحان الدخول

en: Entrance Exam ID
ar: رقم امتحان الدخول

en: Entrance Exam Minimum Score (%)
ar: الدرجة الدنيا النطلوبة للنجاح في امتحان الدخول (%)

en: Entrance exam successfully {action} for student '{student}'
ar: نجحت مهمّة {action} لامتحان الدخول الخاص بالطالب ’{student}‘

en: Error
ar: حدث خطأ

en: Error '{error}' while sending email to new user (user email={email}). Without the email student would not be able to login. Please contact support for further information.
ar: حدث الخطأ '{error}' أثناء إرسال بريد إلكتروني إلى المستخدم الجديد (user email={email}). لن يتمكّن الطالب من تسجيل الدخول دون البريد الإلكتروني. يُرجى الاتصال بفريق الدعم للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Error - cannot get course with ID {0}<br/><pre>{1}</pre>
ar: حدث خطأ - تعذّر الوصول إلى المساق الذي يحمل الرقم التعريفي {0}<br/><pre>{1}</pre>

en: Error Resetting Password
ar: مشكلة في إعادة ضبط كلمة المرور

en: Error connecting to elasticsearch
ar: حدث خطأ أثناء محاولة الاتصال بمخدّم "elasticSearch"

en: Error generating example {name} certificate: {error}
ar: نأسف لوقوع خطأ في إنشاء مثال على شهادة {name}: {error}

en: Error in evaluating SchematicResponse. The error was: {error_msg}
ar: حدوث خطأ في تقييم ’SchematicResponse‘. رسالة الخطأ: {error_msg}

en: Error in problem specification! Cannot parse rectangle in {sr_coords}
ar: حدث خطأ في توصيف المسألة! لا يمكن إعراب المستطيل في {sr_coords}

en: Error in resetting your password. Please try again.
ar: خطأ في استعادة كلمة المرور الخاصه بك , اعد المحاولة .

en: Error running code.
ar: حدث خطأ في تشغيل الكود.

en: Error uploading file. Please contact the site administrator. Thank you.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تحميل الملف. يُرجى الاتصال بمشرف الموقع وشكرًا.

en: Error while rendering preview
ar: نعتذر لحدوث خطأ أثناء الإعداد لعرض المعاينة.

en: Error {err} in evaluating hint function {hintfn}.
ar: نعتذر لحدوث الخطأ {err} في تقييم وظيفة التلميح {hintfn}.

en: Error:
ar:  خطأ:

en: Error: General system failure. Possible fix: retry the payment after a few minutes.
ar: خطأ: خلل عام في النظام. والحل المحتمل: إعادة محاولة الدفع بعد دقائق قليلة.

en: Error: No grader has been set up for this problem.
ar: خطأ: لم يجري تحديد مقيّم هذه المسألة بعد.

en: Estimated Effort
ar: الجهد المقدَّر

en: Every course must have an Admin. If you are the Admin and you want to transfer ownership of the course, click <strong>Add admin access</strong> to make another user the Admin, then ask that user to remove you from the Course Team list.
ar: يجب أن يكون لكل مساق مشرف. وإذا كنت أنت هو المشرف وأردت نقل ملكية المساق إلى الغير، يُرجى النقر على <strong>إضافة حقّ دخول مشرف</strong> لتوكّل مستخدمًا آخر بدور المشرف، ثمّ اطلب من هذا المستخدم أن يزيل اسمك من قائمة فريق المساق.

en: Example
ar: مثال

en: Example Certificates
ar: أمثلة على شهادات

en: Examples
ar: أمثلة

en: Executive Summary for {display_name}
ar: الخلاصة التنفيذية لـ {display_name}

en: Existing students:
ar: الطلّاب الحاليّون:

en: Expand All Sections
ar: تكبير كل الأقسام

en: Expand or Collapse
ar: تكبير أو تصغير

en: Expanding and preparing folder/file structure (You can now leave this page safely, but avoid making drastic changes to content until this import is complete)
ar: تكبير وإعداد هيكل الملف/المجلّد (يمكنك الآن مغادرة هذه الصفحة بأمان، لكن تجنّب إجراء تغييرات جذرية في المحتوى قبل اكتمال هذا الاستيراد)

en: Expectations of the students taking this course
ar: توقّعات الطلّاب الملتحقين بهذا المساق

en: Expected a <choice> or <compoundhint> tag; got {given_tag} instead
ar: كان من المتوقَّع استلام أحد وسمي <choice> أو <compoundhint>؛ لكن جرى تلقّي وسم {given_tag} بدلًا منه.

en: Expected a {expected_tag} tag; got {given_tag} instead
ar: كان من المتوقَّع استلام وسم {expected_tag}؛ جرى تلقّي وسم {given_tag} بدلًا منه.

en: Experiment Group Configurations
ar: ضبط إعدادات المجموعة الخاصّة بالاختبار

en: Expiration Date
ar: تاريخ انتهاء الاستحقاق

en: Explanation
ar: الشرح

en: Explore Courses
ar: استكشاف الدورات التدريبية

en: Explore New Courses
ar: استكشف الدورات التدريبية الجديدة

en: Explore courses
ar: تصفح المساقات

en: Export
ar: تصدير

en: Export Course Content
ar: تصدير محتوى المساق

en: Export Course to Git
ar: تصدير المساق إلى Git

en: Export Course to Git:
ar: تصدير المساق إلى Git:

en: Export Failed
ar: عذرًا، لم تنجح عملية التصدير.

en: Export Library Content
ar: تصدير محتوى المكتبة

en: Export My Course Content
ar: تصدير محتوى مساقي

en: Export My Library Content
ar: تصدير محتويات مكتبتي

en: Export Succeeded
ar: جرى التصدير بنجاح.

en: Export to Git
ar: التصدير إلى Git

en: Extended Due Date
ar: تاريخ الاستحقاق بعد التمديد

en: Extensions
ar: عمليات التمديد

en: External Authentication failed
ar: فشلت عملية المصادقة الخارجية

en: External Discussion
ar: مناقشة خارجية

en: External Grader
ar: مُقيّم خارجي

en: External Login Domain
ar: المجال الخارجي لتسجيل الدخول

en: External resource
ar: مصدر خارجي

en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Failed
ar: خلل أثناء المعالجة

en: Failed - email {email_addr} already exists as {external_id}
ar: فشلت العملية - البريد الإلكتروني {email_addr} موجود مسبقًا كـ {external_id}

en: Failed Duplicate
ar: فشل التكرار

en: Failed in authenticating {username}
ar: فشلت عملية التحقّق من هوية المستخدم {username}

en: Failed in authenticating {username}, error {error}
ar: فشلت عملية التحقّق من {username} والخطأ هو {error}

en: Feedback Form
ar: استمارة الآراء والملاحظات

en: Feedback from user
ar: الآراء والملاحظات من المستخدم

en: Feedback on your work from the grader:
ar: آراء و ملاحظات المسؤول عن التقييم حول عملك:

en: Female
ar: أنثى

en: File Chosen:
ar: الملف المختار:

en: File History
ar: تاريخ الملف

en: File history
ar: تاريخ الملف

en: File is not attached.
ar: الملف غير مُرفَق.

en: File upload corrupted. Please try again
ar: نأسف لفشل تحميل الملف. يُرجى المحاولة مجدّدًا.

en: Files & Uploads
ar: الملفات والتحميل

en: Filter Topics
ar: فلترة المواضيع

en: Filter:
ar: الفلترة:

en: Financial Assistance Application
ar: طلب دعم مالي

en: Find Courses
ar: إيجاد المساقات

en: Find Enrollment Code
ar: اعثر على رمز تسجيل

en: Finished
ar: استُكمِلت

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First day students can enroll
ar: اليوم الأوّل المتاح للطلّاب للتسجيل

en: First day the course begins
ar: اليوم الأوّل الذي يبدأ فيه المساق

en: Flagged
ar: المُشار إليها

en: Follow {platform_name} on Google+
ar: متابعة {platform_name} على ’Google+‘

en: Follow {platform_name} on LinkedIn
ar: متابعة {platform_name} على لينكد إن

en: Follow {platform_name} on Twitter
ar: متابعة {platform_name} على تويتر

en: For HTML textbooks that appear as separate tabs in the course, enter the name of the tab (usually the title of the book) as well as the URLs and titles of each chapter in the book.
ar: بالنسبة للكتب ذات صيغة HTML والتي تظهر بشكل علامات تبويب منفصلة في المساق، يُرجى إدخال اسم علامة التبويب (يكون عادةً اسم الكتاب) بالإضافة إلى الروابط والعناوين الخاصة بكل فصل موجود بالكتاب.

en: For advanced users only. Errors in the grading policy can lead to the course failing to display. This form does not check the validity of the policy before saving.
ar: للمستخدمين المتقدمين فقط. قد تؤدي الأخطاء في سياسة التقييم إلى فشل عرض المساق. لا تتحقق هذه الاستمارة من صلاحية السياسة قبل الحفظ.

en: For affixes, type the number and affix without a space (example: 5c).
ar: بالنسبة لللاحقات، أَدخِل الرقم والملحق من دون مسافة بينهما (مثلًا: 5c).

en: For analytics about your course, go to {link_start}{analytics_dashboard_name}{link_end}.
ar: للحصول على تحليلات لمساقك، يُرجى زيارة الرابط {link_start}{analytics_dashboard_name}{link_end}.

en: For anyone, anywhere, anytime
ar: لأي شخص، في أي مكان، و في أي وقت

en: For constants, indicate multiplication explicitly (example: 5*c).
ar: بالنسبة للثوابت، حدِّد عملية الضرب بوضوح (مثلًا: 5*c).

en: For content experiments, you can drag components to other groups.
ar: لاختبار تجارب المحتوى، يمكنك سحب المكوِّنات إلى مجموعات أخرى.

en: For detailed information, see {math_link_start}Entering Mathematical and Scientific Expressions{math_link_end} in the {guide_link_start}edX Guide for Students{guide_link_end}.
ar: لمزيد من التفاصيل، يُرجى الاطّلاع على قسم {math_link_start}إدخال التعابير الرياضية والعلمية{math_link_end} في {guide_link_start}دليل edX للطلّاب{guide_link_end}.

en: For exceptions
ar: للطلاب ذوي الاستثناءات

en: For functions, type the name of the function, then the expression in parentheses.
ar: بالنسبة للوظائف، أدخِل اسم الوظيفة، يتبعه التعبير بين قوسين.

en: For help, contact {payment_support_link}.
ar: للمساعدة، يُرجى الاتصال بـ {payment_support_link}

en: For large courses, generating some reports can take several hours. When report generation is complete, a link that includes the date and time of generation appears in the table below. These reports are generated in the background, meaning it is OK to navigate away from this page while your report is generating.
ar: يمكن أن يستغرق إنشاء التقارير للمساقات الكبيرة بضع ساعات، وعندما ينتهي إنشاء التقرير سوف يظهر في أسفل الجدول رابط يتضمن تاريخ ووقت إنشاء التقرير. ويتم إنشاء هذه التقارير في الخلفية أي أنه يمكنك أن تتصفح الموقع خارج هذه الصفحة بينما يتم إنشاء التقرير.

en: For payment questions, contact {contact_email}
ar: للاستفسار حول الدفعات اتصل مع {contact_email}

en: For smaller courses, click to list profile information for enrolled students directly on this page:
ar: بالنسبة للمساقات التي تضم عدداّ أقل من الطلاب، يمكن الضغط هنا لإظهار قائمة بمعلومات الملف الشخصي للطلاب المسجّلين في المساق على هذه الصفحة:

en: For the entire entrance exam, permanently and completely delete the learner's answers and scores from the database.
ar: لامتحان الدخول بأكمله، احذف إجابات ونتائج الطالب بشكل كامل ودائم من قاعدة البيانات.

en: For the specified problem, permanently and completely delete the learner's answers and scores from the database.
ar: في هذه المسألة تحديداً، احذف إجابات ونتائج المتعلم بالكامل وبشكل دائم من قاعدة البيانات.

en: For the specified problem, rescore the learner's responses. The 'Rescore Only If Score Improves' option updates the learner's score only if it improves in the learner's favor.
ar: لهذه المسألة تحديداً، أعد تقييم إجابات الطالب. يقوم خيار "إعادة التقييم فقط في حالة تحسن النتيجة" بتحديث نتيجة الطالب فقط في حالة تغير النتيجة لصالح الطالب.

en: For verified certificates, specify between one and four signatories and upload the associated images.
ar: للحصول على شهادات موثّقة، يُرجى تحديد عدد من التواقيع يتراوح ما بين واحد إلى أربعة وتحميل صور كلٍ منها.

en: For {strong_start}questions on course lectures, homework, tools, or materials for this course{strong_end}, post in the {link_start}course discussion forum{link_end}.
ar: انشر أي سؤال متعلق بالمادة مثل {strong_start}المحاضرات، الواجبات، الأدوات أو حتى المتطلبات{strong_end} في {link_start}منتدى المناقشة الخاص بها{link_end}.

en: Force Publish Course
ar: تنفيذ نشر الدورة التدريبية

en: Force publishing course is not supported with old mongo courses.
ar: تنفيذ نشر الدورة التدريبية غير مدعوم مع الدورات التدريبية القديمة.

en: Forgot password?
ar: هل نسيت كلمة المرور؟

en: Forum/discussion Data
ar: بيانات المنتدى/النقاشات

en: Found existing group: "{}"
ar: عُثر على مجموعة حالية: "{}"

en: Found existing user: "{}"
ar: تم العثور على مستخدم حالي: "{}"

en: Fractions
ar: كسور

en: Free
ar: مجّانًا

en: Frequently Used Coupon Codes
ar: رموز القسائم متكررة الاستخدام

en: Fulfilled Time:
ar: الوقت المُنجز:

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Full Name *
ar: الاسم الكامل *

en: Full Name: {realname}
ar: الاسم الكامل: {realname}

en: Fully Supported
ar: مدعوم بالكامل

en: GIT URL
ar: رابط ’GIT‘

en: GIT_REPO_EXPORT_DIR not set or path {0} doesn't exist, please create it, or configure a different path with GIT_REPO_EXPORT_DIR
ar: دليل GIT_REPO_EXPORT_DIR غير محدّد، أو المسار {0} غير موجود، لذلك يُرجى إنشاؤه، أو ضبط إعدادات مسار آخر مع دليل GIT_REPO_EXPORT_DIR.

en: Gating milestone for {usage_key}
ar: تقييد الإنجاز الهام من أجل {usage_key}

en: Gender
ar: الجنس

en: General
ar: عام

en: General Legal Terms
ar: الشروط القانونية العامة

en: General decline by the processor.  Possible action: retry with another form of payment.
ar: حدث رفض عام من قبل المعالج. الحلّ المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: General decline by the processor.  Possible fix: retry with another form of payment
ar: رفض عام من قبل المعالج. الحلّ المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: General indexing error occurred
ar: نأسف لحدوث خطأ في الفهرسة العامة

en: General system failure.
ar: فشل عام في النظام.

en: Generate API client credentials
ar: إنشاء بيانات اعتماد عميل واجهة برمجة التطبيقات

en: Generate Certificates
ar: إنشاء الشهادات

en: Generate Example Certificates
ar: أنشئ أمثلة على شهادات

en: Generate Grade Report
ar: إعداد تقرير خاص بالدرجات

en: Generate ORA Data Report
ar: أعِدَّ تقريرَ بيانات ORA

en: Generate Problem Grade Report
ar: إعداد تقرير درجات المسائل

en: Generate Proctored Exam Results Report
ar: إعداد تقرير بنتائج الامتحانات المراقبة

en: Generate Registration Code Modal
ar: إنشاء نموذج رموز التسجيل

en: Generate Survey Results Report
ar: أعداد تقرير نتائج الاستبيان

en: Generate example certificates for the course.
ar: أنشئ أمثلة على شهادات للمساق

en: Generating example {name} certificate
ar: أنشئ مثالًا عن شهادة {name}

en: Get Credit
ar: احصل على مادّة دراسية

en: Get Student Anonymized IDs CSV
ar: الحصول على هويات الطلاب غير المعرفة بملف القيم المفصولة بفواصل

en: Get started by making a note in something you just read, like {section_link}.
ar: ابدأ من خلال الإدلاء بملاحظة في قسم قرأته لتوّك، مثلًا {section_link}.

en: Getting Started with {studio_name}
ar: البدء باستخدام {studio_name}

en: Getting available lists...
ar: الحصول على القوائم المتاحة...

en: Git Action
ar: عملية Git

en: Git Commit
ar: إيداع Git

en: Git Logs
ar: سجلّات نظام Git

en: Give a short reason for your edit, which will be stated in the revision log.
ar: حدّد سببًا موجزًا للتعديل الذي أجريته، وسيُذكر هذا في سجلّ المراجعة.

en: Global
ar: عالمي

en: Go A Week Or A Semester At A Time
ar: قسّم عملك بحيث تنتقل من أسبوع أو فصل إلى الآخر

en: Go Back
ar: العودة

en: Go back
ar: العودة

en: Go back to the {homepage} or let us know about any pages that may have been moved at {email}.
ar: عُد إلى الصفحة الرئيسية {homepage}، أو أعلمنا عبر رسالة على عنوان البريد الإلكتروني {email} عن أي صفحات يُحتمل أن تكون قد نُقِلت.

en: Go back to the {link_start}home page{link_end}.
ar: العودة إلى {link_start}الصفحة الرئيسية{link_end}.

en: Go to each individual course's Instructor dashboard to manage course enrollment.
ar: الدخول إلى لوحة المعلومات الخاصة بالأستاذ في كل مساق لإدارة عملية التسجيل في المساق.

en: Goals
ar: الأهداف

en: Goals in signing up for {platform_name}
ar: أهداف تسجيل العضوية لدى {platform_name}

en: Good
ar: جيّد

en: Google+
ar: جوجل+

en: Grace Period on Deadline:
ar: فترة الإمهال قبل حلول الموعد النهائي:

en: Grade
ar: الدرجة

en: Grade Cutoffs:
ar: الدرجات المحدّدة لسلّم التقييم:

en: Grade Distribution Data
ar: بيانات توزيع الدرجات

en: Grade Distribution per Problem
ar: توزيع الدرجات لكل مسألة

en: Grade Requirements
ar: متطلّبات التقييم

en: Grade required for a {cert_name_short}:
ar: مجموع الدرجات المطلوب لشهادة {cert_name_short}:

en: Grade required to pass this course:
ar: الدرجة المطلوبة للنجاح في هذا المساق:

en: Gradebook
ar: دفتر الدرجات

en: Graded
ar: جرى التقييم

en: Grading
ar: التقييم

en: Grading Configuration
ar: ضبط إعدادات التقييم

en: Grading Policy
ar: سياسة التقييم

en: Grading Rules &amp; Policies
ar: سياسات وقواعد التقييم

en: Grading Settings
ar: إعدادات التقييم

en: Grading policy definition for this class
ar: تعريف سياسة وضع الدرجات في هذا الصف

en: Grant Access to This Library
ar: منح إمكانية الدخول إلى هذه المكتبة

en: Grant other members of your course team access to this library. New library users must have an active {studio_name} account.
ar: منح أعضاء آخرين من فريق مساقك إمكانية الدخول إلى هذه المكتبة. ويجب على المستخدمين الجدد للمكتبة أن يكون لديهم حساب نشط لدى {studio_name}.

en: Gross Revenue
ar: إجمالي الإيرادات

en: Gross Revenue Collected
ar: إجمالي الإيرادات المحصَّلة

en: Gross Revenue Pending
ar: إجمالي الإيرادات قيد الانتظار

en: Gross Revenue over the Minimum
ar: تجاوز إجمالي الإيرادات الحدّ الأدنى

en: Group Configuration
ar: إعدادات المجموعة

en: Group Configurations
ar: إعدادات المجموعة

en: Group ID {group_id}
ar: الرقم التعريفي للمجموعة {group_id}

en: Guided Discussion
ar: مناقشة موجَّهة

en: HTML Code Editor
ar: محرر رمز HTML

en: HTML Textbooks
ar: الكتب بصيغة HTML

en: HTML for the additional pages
ar: لغة HTML للصفحات الإضافية

en: HTML link from the attached CSV file
ar: رابط HTML من ملف CSV المرفق

en: Handout Navigation
ar: تصفّح النشرات

en: Handouts
ar: الأوراق الموزّعة

en: Has the course ended?
ar: هل انتهى المساق؟

en: Has the course started?
ar: هل بدأ المساق؟

en: Have a {strong_start}question about something specific{strong_end}? You can contact the {platform_name} general support team directly:
ar: إن كان لديك أي {strong_start}سؤال حول شيء محدد{strong_end} فبإمكانك التواصل مع فريق الدعم والمساعدة الخاص ب{platform_name}:

en: Have questions?
ar: هل لديك أسئلة؟

en: Have {strong_start}general questions about {platform_name}{strong_end}? You can find lots of helpful information in the {platform_name} {link_start}FAQ{link_end}.
ar: ستجد الكثير من {strong_start}الإجابات والمعلومات المفيدة عن أسئلتك حول {platform_name}{strong_end}؟ في قسم {platform_name}{link_start}الأسئلة الشائعة{link_end}.

en: Heading
ar: عنوان رئيسي

en: Help
ar: المساعدة

en: Help Center
ar: مركز المساعدة

en: Help your students understand one concept at a time with multimedia, HTML, and exercises.
ar: ساعد طلّابك على استيعاب مفهوم واحد تلو الآخر من خلال توظيف الوسائط المتعدّدة، ولغة HTML، والتمارين.

en: Helpful Information
ar: معلومات مفيدة

en: Here is a list of problems that need to be peer graded for this course.
ar: فيما يلي قائمة بالمسائل التي يجب أن يصححها الزملاء في هذا المساق

en: Here you can see what extensions have been granted on particular units or for a particular student.
ar: بإمكانك هنا رؤية أيٍ من التمديدات تم منحها لوحدات معيّنة ولطالب معيّن.

en: Hi {full_name},
ar: مرحبًا {full_name}،

en: Hi {name},
ar: مرحبًا {name}،

en: Hi,
ar: مرحبًا،

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide Annotations
ar: إخفاء الملاحظات التوضيحية

en: Hide External Tool
ar: إخفاء الأداة الخارجية

en: Hide Page From Learners
ar: إخفاء الصفحة من الطلاب

en: Hide Progress Tab
ar: إخفاء تبويبة "التقدّم"

en: Hide Question
ar: إخفاء السؤال

en: Hide notes
ar: إخفاء الملاحظات

en: Hide sequence content After Due Date
ar: إخفاء محتوى التسلسل بعد التاريخ المحدد

en: Hide {studio_name} Help
ar: إخفاء المساعدة الخاصة بـ {studio_name}

en: Highest Level of Education Completed
ar: أعلى مستوى تعليمي وصلت إليه

en: Highest level of education completed
ar: أعلى مستوى تعليمي وصلت إليه

en: Highlight important information to review later in the course or in future courses.
ar: تسليط الضوء على معلومات مهمّة لمراجعتها لاحقًا في المساق أو في مساقات مستقبلية.

en: Highlight your new knowledge and skills with a verified certificate. Use this valuable credential to improve your job prospects and advance your career, or highlight your certificate in school applications.
ar: سلِّط الضوء علىمهاراتك ومعرفتك الجديدة من خلال شهادة موثقة. واستخدم هذه الشهادة القيّمة لتحسين فرص عملك والتقدّم في مسيرتك المهنية أو دعم شهاداتك عند التقدّم لمتابعة دراستك في أي مكان.

en: Highlights and notes you've made in course content
ar: النقاط المهمّة والملاحظات التي أدخلتها على محتوى المساق

en: Hint
ar: تلميح

en: Hint ({hint_num} of {hints_count}):
ar: التلميح ({hint_num} من أصل {hints_count}):

en: Hints
ar: تلميحات

en: History
ar: التاريخ

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Honor
ar: ميثاق الشرف

en: Honor Code
ar: ميثاق الشرف الأكاديمي

en: Honor Code Enrollment
ar: التسجيل في ميثاق الشرف الأكاديمي

en: Hours of Effort per Week
ar: ساعات الجهد المبذول كلّ أسبوع

en: How are these settings used?
ar: كيف تُستخدم هذه الإعدادات؟

en: How did I do?
ar: كيف كان أدائي؟

en: How do pages look to students in my course?
ar: كيف تبدو الصفحات للطلّاب في مساقي؟

en: How it Works
ar: كيفية العمل

en: How technically savvy do I need to be to create courses in {studio_name}?
ar: كم يجب أن أكون خبيرًا بالتكنولوجيا لأتمكّن من إنشاء مساقات في {studio_name}؟

en: How {platform_name} Validates Student Certificates
ar: كيف تُصدّق {platform_name} شهادات الطلّاب

en: Html contents to display for this module
ar: محتويات HTML التي يجب عرضها لهذه الوحدة

en: Huge Header
ar: عنوان كبير

en: I agree to the {a_start} Terms of Service {a_end}
ar: أوافق على {a_start} شروط الخدمة {a_end} وميثاق الشرف

en: I agree to the {link_start}Honor Code{link_end}
ar: أوافق على {link_start}ميثاق الشرف{link_end}

en: I agree to the {link_start}Terms of Service{link_end}
ar: أوافق على {link_start} شروط الخدمة {link_end} وميثاق الشرف

en: I allow edX to use the information provided in this application (except for financial information) for edX marketing purposes.
ar: أنا أسمح لمنصّة edX باستخدام البيانات المذكورة ضمن هذا الطلب (باستثناء البيانات المالية) لأغراض تسويقية.

en: I completed a course at {platform_name}. Take a look at my certificate.
ar: لقد أكملت مساقًا على {platform_name}. شاهد شهادتي.

en: I completed the {course_title} course on {platform_name}.
ar: لقد أتممت مساق {course_title} على {platform_name}.

en: I just enrolled in {number} {title} through {account}: {url}
ar: سجّلتُ لتوّي في {number} {title} باستخدام الحساب {url} :{account}

en: I just enrolled in {number} {title} through {platform} {url}
ar: سجّلتُ لتوّي في {number} {title} من خلال المنصّة {platform} {url}

en: I've never authored a course online before. Is there help?
ar: لم يسبق لي أن ألّفت مساقًا عبر الإنترنت. هل يمكنكم مساعدتي؟

en: I, and my company, accept the {link_start}{platform_name} API Terms of Service{link_end}.
ar: أنا، وشركتي نوافق على  {link_start}شروط استخدام واجهة برمجة التطبيقات {platform_name}{link_end}.

en: ID Verification
ar: التحقّق باستخدام البطاقة الشخصية

en: ID Verified Ribbon/Badge
ar: شارة الطالب الذي جرى التحقّق من هويّته

en: ID verification pending
ar: عملية التحقّق من هويّة الطالب قيد الانتظار

en: IN PARTICULAR, TO THE FULLEST EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW, NEITHER {platform_name} NOR ANY OF THE {platform_name} PARTICIPANTS WILL HAVE ANY LIABILITY FOR ANY CONSEQUENTIAL, INDIRECT, PUNITIVE, SPECIAL, EXEMPLARY OR INCIDENTAL DAMAGES, WHETHER FORESEEABLE OR UNFORESEEABLE AND WHETHER OR NOT {platform_name} OR ANY OF THE {platform_name} PARTICIPANTS HAS BEEN NEGLIGENT OR OTHERWISE AT FAULT (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, CLAIMS FOR DEFAMATION, ERRORS, LOSS OF PROFITS, LOSS OF DATA OR INTERRUPTION IN AVAILABILITY OF DATA).
ar: وعلى وجه الخصوص، وإلى أقصى حد يسمح به القانون المعمول به، لا تتحمل {platform_name} أو أي من المشاركين لدى {platform_name} أي مسئولية عن أي أضرار المترتبة، أو غير المباشرة، أو العقابية، أو الخاصة، أو التحذيرية، أو العرضية، سواء كانت متوقعة أو غير متوقعة، وسواء كانت {platform_name} أو أي من المشاركين لدى {platform_name} مهملين أو مقصرين من أي ناحية (بما في ذلك وعلى سبيل المثال لا الحصر، المطالبات بتهمة التشهير، أو الأخطاء، أو خسارة الأرباح، أو فقدان البيانات، أو حدوث انقطاع في توافر البيانات).

en: INVOICE
ar: الفاتورة

en: IP address
ar: عنوان بروتوكول الإنترنت

en: Identify a video, 5-10 seconds in length, to play before course videos. Enter the video ID from the Video Uploads page and one or more transcript files in the following format: {format}. For example, an entry for a video with two transcripts looks like this: {example}
ar: حدّد فيديو، بطول 5-10 ثوانٍ، لتشغيله قبل فيديوهات المساق. أدخل الرقم التعريفي للفيديو من خلال صفحة ’تحميلات الفيديو‘ بالإضافة إلى ملف نصّوص واحد أو أكثر وذلك وفق الصيغة التالية: {format}. مثال، ستبدو الصيغة المُدخلة لملف فيديو ذا نصيّ كلام مدوّن بالشكل: {example}.

en: Identity Verification
ar: التحقق من الهوية

en: If all of the information is correct and the problem persists, contact technical support.
ar: إذا كانت جميع المعلومات صحيحة ومازالت المشكلة موجودة، اتصل بفريق الدعم الفني.

en: If dashboard social sharing and custom course URLs are enabled, you can provide a URL (such as the URL to a course About page) that social media sites can link to. URLs must be fully qualified. For example: http://www.edx.org/course/Introduction-to-MOOCs-ITM001
ar: في حال جرى تفعيل كل من رابط مشاركة مواقع التواصل الاجتماعي ورابط المساق المخصَّص في لوحة المعلومات، يمكنك توفير رابط (كرابط صفحة ’لمحة عن المساق‘) يُتيح الوصول إلى مواقع التواصل الاجتماعي. يجب أن تكون جميع الروابط بصيغة صحيحة. مثلًا: http://www.edx.org/course/Introduction-to-MOOCs-ITM001

en: If no additional billing details are populated the payment confirmation will be sent to the user making the purchase.
ar: في حال عدم توفير تفاصيل إضافية حول الفوتَرة، سيُرسَل التأكيد على الدفعة إلى المستخدم الذي يقوم بعملية الشراء.

en: If set, the sequence content is hidden for non-staff users after the due date has passed.
ar: عند الضبط، يتم إخفاء محتوى التسلسل للمستخدمين غير الموظفين بعد مرور التاريخ المحدد.

en: If the problem persists, please email us at {email_link}.
ar: يُرجى مراسلتنا عبر البريد الإلكتروني {email_link} في حال استمرّت المشكلة.

en: If this error persists, please contact the course staff.
ar: إذا استمرّ ظهور هذا الخطأ، يُرجى الاتصال بطاقم المساق.

en: If this option is enabled, users will not be asked to confirm their details (name, email, etc.) during the registration process. Only select this option for trusted providers that are known to provide accurate user information.
ar: إذا جرى تفعيل هذا الخيار، لن يُطلَب من المستخدمين تأكيد بياناتهم (الاسم، البريد الإلكتروني، الخ.) أثناء عملية التسجيل. ويُرجى الاكتفاء بتحديد هذا الخيار بالنسبة للمزوِّدين الموثوقين والمعروفين بتزويد معلومات دقيقة للمستخدم.

en: If this option is left {em_start}unchecked{em_end}, users who have not yet registered for {platform_name} will not be enrolled, but will be allowed to enroll once they make an account.
ar: في حالة تركك لهذا الخيار {em_start}بدون اختيار{em_end}، فإن المستخدمين الذين لم يتم تسجيلهم بعد في {platform_name} لن يتم إدراجهم، ولكن سيسمح لهم بالتسجيل بمجرد قيامهم بإنشاء حساب.

en: If this option is not selected, users will not be presented with the provider as an option to authenticate with on the login screen, but manual authentication using the correct link is still possible.
ar: في حال عدم تحديد هذا الخيار، لن يتم عرض المزود للمستخدمين كخيار للمصادقة في شاشة تسجيل الدخول، إلا أن المصادقة اليدوية باستخدام الرابط الصحيح لا تزال ممكنة.

en: If this option is selected, users will not be required to confirm their email, and their account will be activated immediately upon registration.
ar: إذا جرى تحديد هذا الخيار، لن يُطلب من المستخدمين تأكيد صحّة بريدهم الإلكتروني بل سيُفعّل حسابهم على الفور بمجرّد التسجيل.

en: If this option is {em_start}checked{em_end}, users who have not yet registered for {platform_name} will be automatically enrolled.
ar: في حالة قيامك {em_start}باختيار{em_end} هذا الخيار، فإن المستخدمين الذين لم يتم تسجيلهم بعد في {platform_name} سيتم إدراجهم تلقائياً.

en: If this option is {em_start}checked{em_end}, users will receive an email notification.
ar: في حالة قيامك {em_start}باختيار{em_end} هذا الخيار، فسوف يتلقى المستخدمون إشعاراً بالبريد الإلكتروني.

en: If true, can be seen only by course staff, regardless of start date.
ar: عند اختيارك للقيمة ’true‘، سيُتاح المحتوى لطاقم المساق فقط، بغض النظر عن تاريخ بدء المساق.

en: If true, certificate Web/HTML views are enabled for the course.
ar: في حال ’true‘ـ يجري تفعيل خاصيّة استعراض شهادة هذا المساق على شكل صفحة ويب أو بصيغة HTML.

en: If using http urls, you must provide the username and password in the url. Similar to https://user:pass@github.com/user/course.
ar: في حال استخدام الروابط وفق بروتوكول http، فإنّه يجب ذكر اسم المستخدم وكلمة المرور في الرابط، كما يلي https://user:pass@github.com/user/course.

en: If we do not receive payment, the learner enrollments that use these codes will be canceled and learners will not be able to access course materials. All purchases are final. For more information, see the {site_name} cancellation policy.
ar: في حال عدم استلامتنا للدفعة فإن تسجيلات المتعلّم التي تستخدم هذه الرموز سوف تلغى ولن يتمكن المتعلم من الوصول إلى مواد المساق. جميع عمليات الشراء نهائية. للمزيد من المعلومات راجع سياسة الإلغاء {site_name}.

en: If you are interested in working toward a Verified Certificate, but cannot afford to pay the fee, please apply now. Please note that financial assistance is limited and may not be awarded to all eligible candidates.
ar: إذا كنت مهتمًّا ببذل جهد للحصول على شهادة موثّقة إلا أنك غير قادر على دفع رسومها، يُرجى التقدّم بطلب الآن. يٌرجى الانتباه إلى أن فرص الحصول على دعم مالي محدودة وقد لا يسعنا منح جميع المتعلّمين المؤهّلين شهاداتهم.

en: If you are on a low-resolution display, the left navigation bar can be hidden by clicking on the set of three left arrows next to it.
ar: إذا كانت شاشتك منخفضة الدقّة، يمكن إخفاء شريط التصفّح الأيسر عبر النقر على مجموعة الأسهم الثلاثة اليسرى المجاورة له.

en: If you change and import a library that is referenced by randomized content blocks in one or more courses, those courses do not automatically use the updated content. You must manually refresh the randomized content blocks to bring them up to date with the latest library content.
ar: إذا غيّرت واستوردتَ مكتبةً مشارًا إليها في كتل عشوائية من المحتويات في مساقٍ واحد أو أكثر، فإنّ هذه المساقات لا تستخدم المحتوى المحدَّث بشكل تلقائي، ويتوجّب عليك رجاءً تحديث الكتل العشوائية من المحتويات يدويًّا لجعلها مواكبة لأحدث محتوى في المكتبة.

en: If you didn't request this change, you can disregard this email - we have not yet reset your password.
ar: إذا لم تطلب هذا التغيير، يمكنك تجاهل هذه الرسالة - لم نقم بعد بتغيير كلمة المرور الخاصة بك.

en: If you didn't request this, you don't need to do anything; you won't receive any more email from us. Please do not reply to this e-mail; if you require assistance, check the help section of the {platform_name} web site.
ar: إذا لم تكن قد تقدمت بهذا الطّلب، لا حاجة لك لأن تقوم بأي شيء؛ ولن تتلقى منا المزيد من الرسائل الإلكترونية. الرجاء عدم الرد على هذه الرسالة؛ وإذا كنت بحاجة لمساعدة فقم بالتواصل معنا من خلال المنصة {platform_name}.

en: If you didn't request this, you don't need to do anything; you won't receive any more email from us. Please do not reply to this e-mail; if you require assistance, check the help section of the {studio_name} web site.
ar: إذا لم تجرِ هذا الطلب، فلا تحتاج إلى فعل أي شيء؛ لن تتلقّى منّا أي رسائل بريد الكتروني أخرى. يُرجى عدم الردّ على هذه الرسالة؛ وإذا احتجت إلى مساعدة، لا تتردّد في زيارة قسم المساعدة المتوفّر على موقع {studio_name}.

en: If you don't have an {platform_name} account yet, click <strong>Register</strong> at the top of the page.
ar: إذا لم تكن قد أنشأت حسابًا لدى {platform_name} بعد، يُرجة النقر على <strong>سجّل الآن</strong> في أعلى الصفحة.

en: If you have any questions about this course or this form, you can contact {link_start}{mail_to_link}{link_end}.
ar: إذا كان لديك أي أسئلة حول هذه الدورة أو الاستمارة، يمكنك الاتصال على {link_start}{mail_to_link}{link_end}.

en: If you have any questions, you can contact student support at {support_link}.
ar: كان لديك أية أسئلة يمكنك الاتصال بخدمة دعم الطلاب على الرابط {support_link}.

en: If you have billing questions, please contact {billing_email}.
ar: إذا لديك أي استفسارات حول الفواتير، يُرجى مراسلتنا على {billing_email}.

en: If you have billing questions, please read the FAQ ({faq_url}) or contact {billing_email}.
ar: إذا لديك أي استفسارات حول الفواتير، يُرجى قراءة الأسئلة الشائعة ({faq_url}) أو مراسلتنا على {billing_email}.

en: If you have cohorts enabled in your course, you can use content groups to create cohort-specific courseware. In other words, you can customize the content that particular cohorts see in your course.
ar: إذا كانت الشعب مفعَّلة في مساقك، يمكنك استخدام مجموعات المحتوى لإنشاء محتويات في المساق مخصَّصة للشعب. وبتعبير آخر، يمكنك تخصيص المحتوى الذي تراه شعب معيَّنة في مساقك.

en: If you haven't verified your identity yet, please start the verification process ({verification_url}).
ar: إذا لم تؤكّد هويّتك بعد، يُرجى منك البدء بعملية التحقّق ({verification_url}).

en: If you need bigger or smaller fonts, use your browsers settings to scale them up or down. Under Google Chrome, this is done by pressing ctrl-plus, or ctrl-minus at the same time.
ar: إذا احتجت إلى خطوط أكبر أو أصغر، يُرجى استخدام إعدادات متصفّحاتك لتكبيرها أو تصغيرها. وبإمكانك أن تفعل هذا في متصفّح جوجل كروم Google Chrome عبر الضغط على الزرّين ctrl وplus أو الزرّين ctrl وminus في الوقت نفسه.

en: If you perform an import while your course is running, and you change the URL names (or url_name nodes) of any Problem components, the student data associated with those Problem components may be lost. This data includes students' problem scores.
ar: في حال كنت تجري عملية استيراد أثناء تشغيل مساقك وأقدمت على تغيير أسماء الرابط (أو العقد url_name) لأي مكوِّنات خاصة بالمسائل، فإنّ بيانات الطالب المرتبطة بهذه المكوِّنات قد يجري فقدانها، ومن بينها درجات مسائل الطلّاب.

en: If you select this option, only course team members with the Staff or Admin role see this page.
ar: إذا قمت بتحديد هذا الخيار، سيتمكن أعضاء فريق الدورة من المشرفين والطاقم فقط برؤية هذه الصفحة.

en: If you still have issues, contact {platform_name} Support. In the meantime, you can also return to {link_start}the {studio_name} homepage.{link_end}
ar: إذا ما زلت تواجه مشاكل، يُرجى الاتصال بفريق الدعم لدى {platform_name}. ويمكنك العودة أيضًا في هذه الأثناء إلى {link_start}صفحة {studio_name} الرئيسية.{link_end}

en: If you were assigned a Video ID by edX for the video to play in this component, enter the ID here. In this case, do not enter values in the Default Video URL, the Video File URLs, and the YouTube ID fields. If you were not assigned a Video ID, enter values in those other fields and ignore this field.
ar: في حال خصّصت edX رقمًا تعريفيًّا خاصًا للفيديو الواجب تشغيله في هذا المكوِّن، فيُرجى إدخال ذلك الرقم هنا. كما ويُرجى، في هذه الحالة، عدم إدخال قيم رابط الفيديو الافتراضي، وروابط ملف الفيديو، وحقول الرقم التعريفي للفيديو على يوتيوب. أمّا في حال لم تخصِّص edX رقمًا تعريفيًّا للفيديو، فيُرجى إدخال القيم في هذه الحقول الأخرى وتجاهُل هذا الحقل.

en: If you would like to regenerate your API client information, please use the form below.
ar: إذا كنت ترغب في إعادة إنشاء معلومات عميل واجهة برمجة التطبيقات الخاصة بك، فيرجى استخدام النموذج في الأسفل.

en: If your application is approved, we'll give you instructions for verifying your identity on edx.org so you can start working toward completing your edX course.
ar: إذا جرت الموافقة على طلبك، سنزوّدك بالإرشادات اللازمة للتأكد من هويّتك على موقع edx.org لتتمكّن من مباشرة العمل لإتمام مساق edX الذي سجّلت فيه.

en: If your course does not appear on your dashboard, contact {payment_support_link}.
ar: إذا لم يظهر مساقك على لوحة معلوماتك، يُرجى الاتصال بـ {payment_support_link}.

en: If your textbook doesn't have individual chapters, you can upload the entire text as a single chapter and enter a name of your choice in the Chapter Name field.
ar: إذا لم يكن كتابك يتضمّن فصولًا منفردة، يمكنك تحميل النص بأكمله كفصل واحد وإدخال اسم من اختيارك في حقل ’اسم الفصل‘.

en: Image Annotation
ar: ملاحظات توضيحية بشكل صورة

en: Image Mapped Input
ar: دخل مربوط بصور

en: Image Revsion: %d
ar: مراجعة الصورة: %d

en: Image data is not valid.
ar: بيانات الصورة غير صالحة.

en: Image:
ar: الصورة:

en: Image: %s
ar: الصورة: %s

en: Images
ar: الصور

en: Import
ar: استيراد

en: Import the specified git repository and optional branch into the modulestore and optionally specified directory.
ar: قم باستيراد مستودع البوابة المحدد والفرع الاختياري إلى متجر الوحدة والمسار المحدد اختياريًا.

en: Imported
ar: جرى الاستيراد

en: In Progress
ar: قيد المعالجة

en: In order to be eligible for edX Financial Assistance, you must demonstrate that paying the Verified Certificate fee would cause you economic hardship. To apply, you will be asked to answer a few questions about why you are applying and how the Verified Certificate will benefit you.
ar: لتتأهل وتحصل على دعم مالي من edX، يجب أن تثبت بأن دفع رسم الحصول على شهادة موثّقة سيسبّب لك ضيقًا ماليًا. للتقدّم بطلب، سيُطلب منك الإجابة على بعض الأسئلة حول سبب تقدّمك بالطلب وكيف يمكن أن يفيدك الحصول على شهادة موثّقة.

en: In order to create courses in {studio_name}, you must have course creator privileges to create your own course.
ar: لتتمكّن من إنشاء مساقات في {studio_name}، يجب أن تتمتّع بصلاحيات منشئ المساق لإنشاء مساقك الخاص بك.

en: In order to create courses in {studio_name}, you must {link_start}contact {platform_name} staff to help you create a course{link_end}.
ar: لتتمكّن من إنشاء مساقات في {studio_name}، يُرجى منك {link_start}الاتّصال بطاقم منصّة {platform_name} لمساعدتك على إنشاء مساق{link_end}.

en: In the Press
ar: في الصحافة

en: In the event that {platform_name} provides you with access to information specific to {platform_name} and/or the APIs that is either marked as "Confidential" or which a reasonable person would assume to be confidential or proprietary given the terms of its disclosure ("Confidential Information"), you agree to use this information only to use and build with the APIs. You may not disclose the Confidential Information to anyone without {platform_name}'s prior written consent, and you agree to protect the Confidential Information from unauthorized use and disclosure in the same way that you would protect your own confidential information. Confidential information does not include information that you independently developed, that was rightfully given to you by a third party without confidentiality obligation, or that becomes public through no fault of your own. You may disclose Confidential Information when compelled to do so by law if you provide {platform_name} with reasonable prior notice, unless a court orders that {platform_name} not receive notice.
ar: في حالة قيام {platform_name} بمنحك إمكانية الوصول إلى معلومات التي تخص {platform_name} و/أو واجهات API المصنفة تحت بند "سري" والتي قد يدعي أي شخص معقول أنها سرية أو ملكية خاصة مع تحديد شروط للإفصاح عنها ("سرية المعلومات")، فإنك توافق على استخدام هذه المعلومات فقط من أجل استخدام واجهات API واستعمالها في عمليات الإنشاء. ولا يجوز لك الكشف عن المعلومات السرية لأي شخص بدون موافقة خطية مسبقة من {platform_name}، وأنت توافق على حماية المعلومات السرية من الاستخدام غير المصرح به والإفصاح عنها بنفس الطريقة التي تحمي بها المعلومات السرية الخاصة بك. لا تتضمن المعلومات السرية المعلومات التي وضعتها بشكل مستقل، أو التي أعطاها لك طرف ثالث بدون إلزامك بالسرية، أو المعلومات التي يتم نشرها بدون خطأ منك. يجوز لك الكشف عن معلومات سرية عندما تُجْبَر على القيام بذلك بموجب القانون شرط أن تقدم إشعار مسبق ومعقول إلى {platform_name}، وذلك ما لم تأمر المحكمة بأنه لا يجب أن تحصل {platform_name} على أي إشعار.

en: In this section, you have the ability to grant extensions on specific units to individual students. Please note that the latest date is always taken; you cannot use this tool to make an assignment due earlier for a particular student.
ar: في هذا القسم، يمكنك إعطاء الطلاب كلٌّ على حدة تمديدات على المواعيد المقررة لوحدات معينة . الرجاء أخذ العلم بأن الذي يؤخذ به هو التاريخ الأخير؛ فلا يمكنك استخدام هذه الأداة لإعطاء أحد الواجبات المقرّرة تاريخاً أبكر لطالب معيّن.

en: In-Course Reverification {number}
ar: عملية إعادة التحقّق داخل المساق {number}

en: Inactive Groups
ar: المجموعات غير النشطة

en: Incoming video data is empty.
ar: بيانات الفيديو الوارد فارغة.

en: Incomplete
ar:  بيانات غير مستكملة

en: Incorrect
ar: خاطئ

en: Incorrect ({progress} point) | Incorrect ({progress} points)
ar[0]: ({progress} نقاط) غير صحيحة
ar[1]:  ({progress} نقاط) غير صحيحة
ar[2]:   ({progress} نقاط) غير صحيحة
ar[3]:   ({progress} نقاط) غير صحيحة
ar[4]:   ({progress} نقاط) غير صحيحة
ar[5]:     ({progress} نقاط) غير صحيح

en: Incorrect data received from notes api.
ar: جرى استلام بيانات غير صحيحة من واجهة تطبيق ’Notes‘ البرمجية.

en: Incorrect format for field '{name}'. {detailed_message}
ar: تنسيق غير صحيح لحقل ’{name}‘. {detailed_message}

en: Incorrect:
ar: غير صحيح:

en: Increase
ar: زيادة

en: Indicates whether Student Notes are visible in the course. Students can also show or hide their notes in the courseware.
ar: يحدّد فيما إذا كانت ملاحظات الطلّاب مرئيّة في المساق. كما ويمكن للطلّاب اختيار إظهار أو إخفاء ملاحظاتهم في محتويات المساق.

en: Individual Problems
ar: المسائل المنفردة

en: Individual due date extensions
ar: تمديدات تاريخ الاستحقاق كلٌ على حدة

en: Information about all courses
ar: معلومات عن جميع المساقات

en: Information about course credit requirements
ar: معلومات حول متطلبات النجاح في مواد المقرر

en: Information for prospective students
ar: معلومات للطلبة المحتملين

en: Inherit permissions
ar: توريث الصلاحيات

en: Initial title of the article. May be overridden with revision titles.
ar: العنوان الأوّلي للمقال. يمكن استبداله بعناوين أخرى لدى المراجعة.

en: Input quantity and press enter.
ar: أدخل الكمية واضغط enter

en: Inputs
ar: مُدخلات

en: Inquiry Type: {inquiry_type}
ar: نوع الاستفسار: {inquiry_type}

en: Insert a dropdown response
ar: أدخل ردًّا ذا قائمة منسدلة

en: Insert a heading
ar: أدخل عنوانًا

en: Insert a numerical response
ar: أدخل ردًّا عدديًا

en: Insert a text response
ar: أدخل ردًّا نصيًّا

en: Instant Changes
ar: تغييرات فورية

en: Instructions
ar: تعليمات

en: Instructor
ar: الأستاذ

en: Instructor Dashboard
ar: لوحة المعلومات الخاصة بالأستاذ

en: Instructor-Paced
ar: حسب خطى المُدرس

en: Instructor-paced courses progress at the pace that the course author sets. You can configure release dates for course content and due dates for assignments.
ar: تسير المساقات غير الدائمة تبعًا لمخطط المساق الكلي الذي يعدّه مدرس المساق. يمكنك ضبط تواريخ نشر محتوى المساق وتواريخ تسليم الواجبات.

en: Insufficient funds in the account. Possible action: retry with another form of payment.
ar: المبلغ المتوفّر في الحساب غير كافٍ. والإجراء المُحتمل: إعادة محاولة الدفع باستخدام وسيلة أخرى.

en: Insufficient funds in the account. Possible fix: retry with another form of payment
ar: المبلغ المتوفّر في الحساب غير كافٍ. والحلّ المُحتمل: إعادة محاولة الدفع باستخدام وسيلة أخرى

en: Insufficient permissions
ar: صلاحيات غير كافية

en: Integers
ar: أعداد صحيحة

en: Integrating your imported content into this course. This process might take longer with larger courses.
ar: جاري دمج محتواك المستورد في هذا المساق. وقد تستغرق هذه العملية وقتًا أطول في حال كانت المساقات كبيرة.

en: Integrating your imported content into this library. This process might take longer with larger libraries.
ar: جاري دمج محتواك المستورد في هذه المكتبة. وكلّما ازداد حجم المكتبة، استغرقت هذه العملية وقتًا أطول على الأرجح.

en: Internal API URL
ar: رابط لواجهة برمجة التطبيقات الداخلية

en: Internal Server Error
ar: نأسف لحدوث خطأ داخلي في الخادم

en: Internal Service URL
ar: رابط خدمة داخلي

en: Internal reference code for this invoice.
ar: الرقم المرجعي الداخلي الخاص بهذه الفاتورة.

en: Internal reference information for the sale
ar: معلومات الرقم الداخلي لعملية البيع

en: Intro
ar: المقدّمة

en: Introducing Your Course
ar: التعريف عن مساقك

en: Introductions, prerequisites, FAQs that are used on {a_link_start}your course summary page{a_link_end} (formatted in HTML)
ar: المقدمات والمتطلبات الأساسية المسبقة والأسئلة الشائعة التي تستخدم في {a_link_start} صفحة ملخص دورتك التدريبية {a_link_end} (formatted in HTML)

en: Invalid
ar: غير صحيح

en: Invalid Certificate
ar: شهادة غير صالحة

en: Invalid Certificate Configuration.
ar: إعدادات الشهادة غير صحيحة.

en: Invalid JSON response received from notes api.
ar: جرى استلام رد ’JSON‘ غير صالح من واجهة تطبيق Notes البرمجية.

en: Invalid Length ({0})
ar: عدد الأحرف غير صحيح ({0})

en: Invalid Library
ar: مكتبة غير صالحة

en: Invalid Password Reset Link
ar: رابط إعادة ضبط كلمة المرور غير صحيح

en: Invalid Token
ar: غير مُصرَّح له

en: Invalid `role` specified.
ar: الدور المحدَّد غير صالح

en: Invalid account number. Possible action: retry with another form of payment.
ar: رقم الحساب غير صحيح. والإجراء المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: Invalid account number. Possible fix: retry with another form of payment
ar: رقم الحساب غير صحيح. الحلّ المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: Invalid amount selected.
ar: عذرًا، لقد اخترتَ مبلغًا غير صحيح.

en: Invalid card verification number (CVN). Possible action: retry with another form of payment.
ar: رقم التحقق الخاص بالبطاقة (CVN) غير صحيح. الحلّ المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: Invalid card verification number. Possible fix: retry with another form of payment
ar: رقم التحقق الخاص بالبطاقة غير صحيح. الحلّ المحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: Invalid course id
ar: رقم تعريف المساق غير صحيح

en: Invalid course key
ar: مفتاح المساق غير صحيح.

en: Invalid course key.
ar: مفتاح الدورة التدريبية غير صالح.

en: Invalid course update id.
ar: الرمز التعريفي الخاص بتحديث المساق غير صحيح.

en: Invalid data
ar: بيانات غير صالحة

en: Invalid data ({details})
ar: بيانات غير صالحة ({details})

en: Invalid data, generate_for must be "new" or "all".
ar: بيانات غير صالحة، يجب أن يكون generate_for "جديد" أو "كل شيء".

en: Invalid email change key
ar: مفتاح تغيير البريد الإلكتروني غير صالح

en: Invalid email {email_address}.
ar: عنوان بريد إلكتروني {email_address} غير صحيح.

en: Invalid encoding type, transcripts should be UTF-8 encoded.
ar: نوع ترميز غير صالح. يجب ترميز النصوص باستخدام التنسيق UTF-8.

en: Invalid grader reply. Please contact the course staff.
ar: إجابة مُقيّم غير صحيحة. يُرجى الاتصال بطاقم المساق.

en: Invalid group name: "{group_name}". {messages}
ar: اسم مجموعة خاطئ: "{group_name}". {messages}

en: Invalid input: Could not parse '{bad_input}' as a formula
ar: دخل غير صحيح: تعذّر إعراب ’{bad_input}‘ كمعادلة.

en: Invalid input: Could not parse '{bad_input}' as a formula.
ar: دخل غير صحيح: تعذّر إعراب ’{bad_input}‘ كمعادلة.

en: Invalid location.
ar: موقع غير صحيح.

en: Invalid math syntax: '{student_answer}'
ar: تركيب رياضي غير صحيحة: ’{student_answer}‘

en: Invalid permission codename: "{codename}".  No such permission exists for the model {module}.{model_name}.
ar: اسم رمز الإذن غير صالح: "{codename}". لا يوجد مثل هذا الإذن للنموذج {module}.{model_name}.

en: Invalid permission option: "{}". Please specify permissions using the format: app_label:model_name:permission_codename.
ar: خيار الإذن غير صالح: "{}". يرجى تحديد أذونات باستخدام التنسيق: app_label:model_name:permission_codename.

en: Invalid prerequisite course key
ar: رقم المساق الأساسي غير صالح

en: Invalid task_output information found for instructor_task {0}: {1}
ar: وُجدت معلومات غير صحيحة عن مخرجات المهمّة task_output المرتبطة بمهمّة الأستاذ instructor_task {0}: {1}

en: Invalid usage_id: {usage_id}.
ar: قيمة usage_id غير صحيحة: {usage_id}.

en: Invalid user preference key '{preference_key}'.
ar: مفتاح التفضيل '{preference_key}' للمستخدم غير صحيح.

en: Invalidate Certificates
ar: إلغاء الشهادة

en: Invitation Only
ar: المدعوّون فقط

en: Invite your students
ar: ادعُ طلّابك

en: Invoice
ar: فاتورة

en: Invoice No: {invoice_number}
ar: رقم الفاتورة: {invoice_number}

en: Invoice Number
ar: رقم الفاتورة

en: Invoice Recipient
ar: صاحب الفاتورة

en: Invoice number '{num}' does not exist.
ar:  الفاتورة رقم '{num}' غير موجودة.

en: Invoice number {0} has been invalidated.
ar: أُلغِيَت الفاتورة رقم {0}.

en: Is Active
ar: فعّال

en: Is Entrance Exam
ar: هو امتحان الدخول

en: Is Practice Exam
ar: امتحان تحضيري

en: Is Proctoring Enabled
ar: المراقَبة مفعَّلة

en: Is Time Limited
ar: محدَّد التوقيت

en: Issue Open Badges
ar: إصدار الشارات المفتوحة

en: Issue Open Badges badges for this course. Badges are generated when certificates are created.
ar: إصدار الشارات المفتوحة لهذا المساق. وتُولّد الشارات عند إعداد الشهادات.

en: Issued On:
ar: صادرة في:

en: Issuing Certificates to Learners
ar: إصدار شهادات للمتعلمين

en: Issuing bank unavailable. Possible action: retry again after a few minutes.
ar: البنك المُصدِر غير متوفّر. والإجراء المحتمل: إعادة المحاولة بعد بضع دقائق.

en: Issuing bank unavailable. Possible fix: retry again after a few minutes
ar: البنك المُصدِر غير متوفّر. الحلّ المُحتمل: إعادة المحاولة بعد دقائق قليلة

en: It is recommended that you change your password.
ar: نوصيك بتغيير كلمة المرور.

en: It looks like {email_address} belongs to an existing account. Try again with a different email address.
ar: يبدو أنّ عنوان البريد الإلكتروني {email_address} يخصّ حسابًا موجودًا. يُرجى إعادة المحاولة باستخدام عنوان بريد إلكتروني مختلف.

en: It looks like {email} belongs to an existing account. Try again with a different email address.
ar: يبدو أنّ عنوان البريد الإلكتروني {email} يخصّ حسابًا قائمًا. يُرجى إعادة المحاولة بعنوان بريد إلكتروني مختلف.

en: It looks like {username} belongs to an existing account. Try again with a different username.
ar: يبدو أنّ اسم المستخدم {username} يخصّ حسابًا موجودًا. يُرجى إعادة المحاولة باستخدام اسم مستخدم مختلف.

en: It works! This is the default homepage for this Open edX instance.
ar: نجح الأمر! أنت الآن في الصفحة الرئيسية الافتراضية لهذه الوحدة من Open edX.

en: It's more than just multiple choice. {studio_name} supports more than a dozen types of problems to challenge your learners.
ar: استوديو {studio_name} هو عبارة عن أكثر من مجرّد أسئلة متعدّدة الأجوبة، حيث يدعم أكثر من عشرة أنواع من المسائل لتحدّي قدرات طلّابك.

en: It's official. It's easily shareable. It's a proven motivator to complete the course. {line_break}{link_start}Learn more about the verified {cert_name_long}{link_end}.
ar: إنه رسمي. إنه سهل المشاركة. إنه حافز مجرّب لاستكمال هذه الدورة التدريبية. {line_break}{link_start}اعرف المزيد عن المثبتين {cert_name_long}{link_end}.

en: Jobs
ar: الوظائف

en: Junior secondary/junior high/middle school
ar: شهادة الثانوية الصغرى/الإعدادية/المرحلة المتوسّطة

en: KB
ar: كيلو بايت

en: Keep Flag
ar: أبق التحديد بعلامة

en: Keeping Your Course Organized
ar: إبقاء مساقك منظّمًا

en: Kosovo
ar: كوسوفو

en: LEARN MORE
ar: اعرف المزيد

en: LONG_DATE_FORMAT
ar: %d %b، %Y

en: LTI Application Information
ar: معلومات تطبيق ’LTI‘

en: LTI ID
ar: الرقم التعريفي لـ ’LTI‘

en: LTI Passports
ar: تصاريح قابلية التشغيل البيني لأدوات التعلّم ’LTI‘

en: LTI URL
ar: رابط ’LTI‘

en: LaTeX Source File Name
ar: اسم ملف LaTeX المصدري

en: Label
ar: ملصق

en: Language
ar: اللغة

en: Language preference
ar: تفضيلات اللغة

en: Last Change
ar: التغيير الأخير

en: Last Editor
ar: المحرّر الأخير

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: Last day students can enroll.
ar: اليوم الأخير المتاح للطلاب للتسجيل.

en: Last day your course is active
ar: اليوم الأخير الذي يكون فيه المساق مفعّلًا

en: Last modified:
ar: تاريخ التعديل الأخير:

en: Last submission time
ar: آخر توقيت للتقديم

en: Launch Latex Source Compiler
ar: تشغيل مترجم مصادر لاتخ Latex

en: Learn More
ar: اعرف المزيد

en: Learn more about Course Re-runs
ar: تعلّم المزيد عن التشغيلات الثانية للمساق

en: Learn more about certificates
ar: اعرف المزيد عن الشهادات

en: Learn more about component containers
ar: تعلّم المزيد عن حاويات المكوِّن

en: Learn more about content libraries
ar: اعرف المزيد عن مكتبات المحتوى

en: Learn more about content visibility settings
ar: تعلّم المزيد عن إعدادات رؤية المحتوى.

en: Learn more about exporting a course
ar: تعلّم المزيد عن تصدير المساقات

en: Learn more about exporting a library
ar: اعرف المزيد عن تصدير مكتبة

en: Learn more about grading policy settings
ar: تعلّم المزيد عن إعدادات سياسة التقدير.

en: Learn more about importing a course
ar: اعرف المزيد عن استيراد مساق

en: Learn more about importing a library
ar: اعرف المزيد عن استيراد مكتبة

en: Learn more about managing files
ar: تعلّم المزيد عن كيفية إدارة الملفّات

en: Learn more about textbooks
ar: تعلّم المزيد عن الكتب.

en: Learn more about the course outline
ar: تعلّم المزيد عن المخطّط الكلّي للمساق

en: Learn more about {platform_name}
ar: اعرف المزيد عن {platform_name}

en: Learn with {platform_name}
ar: تعلَّم عبر {platform_name}

en: Learner email address or username
ar: عنوان البريد الإلكتروني أو اسم المستخدم الخاص بالطالب *

en: Learning Outcomes
ar: نتائج التعلُّم

en: Learning is More than Just Lectures
ar: التعلّم هو أكثر من مجرّد محاضرات

en: Learning to Grade
ar: تعلُّم التقييم

en: Learning to grade
ar: تعلم طريقة التقييم

en: Leeway on due dates
ar: المهلة المسموح بها قبل حلول تواريخ الاستحقاق

en: Legal
ar: القانوني

en: Less
ar: أقل

en: Let Learner Skip Entrance Exam
ar: اسمح للطالب بتخطي امتحان الدخول

en: Level of Education
ar: المستوى التعليمي

en: Libraries
ar: المكتبات

en: Libraries hold a pool of components that can be re-used across multiple courses. Create your first library with the click of a button!
ar: تنطوي المكتبات على مجموعة من المكوِّنات التي يمكن إعادة استخدامها في عدّة مساقات. تفضَّل بإنشاء مكتبتك الأولى بمجرّد كبسة زرّ!

en: Library
ar: مكتبة

en: Library Access Roles
ar: الأدوار التي تتيح الدخول إلى المكتبة

en: Library Admins have full editing privileges and can also add and remove other team members. There must be at least one user with the Admin role in a library.
ar: يملك المشرفون على المكتبات كامل صلاحيات التحرير، كما يمكنهم إضافة أعضاء الفريق الآخرين وحذفهم. ويجب أن يكون لدى مستخدم واحد على الأقلّ صلاحيات المشرِف في أي مكتبة.

en: Library Code
ar: رمز المكتبة

en: Library Display Name
ar: اسم المكتبة المعروض

en: Library Export
ar: تصدير المكتبة

en: Library Import
ar: استيراد مكتبة

en: Library Import Status
ar: حالة استيراد المكتبة

en: Library Name
ar: اسم المكتبة

en: Library Staff are content co-authors. They have full editing privileges on the contents of a library.
ar: يُعدّ طاقم المكتبة مجموعة من المؤلّفين المشارِكين للمحتوى، ولديهم كامل صلاحيات تحرير محتويات المكتبة.

en: Library User Access
ar: إمكانية دخول المستخدم إلى المكتبة

en: Library Users can view library content and can reference or use library components in their courses, but they cannot edit the contents of a library.
ar: يمكن لمستخدمي المكتبات مشاهدة محتوى المكتبة والرجوع إلى مكوِّناتها أو استخدامها في مساقاتهم، لكن لا يمكنهم تعديل محتويات أي مكتبة.

en: Library Version
ar: نسخة المكتبة

en: Library is invalid, corrupt, or has been deleted.
ar: هذه المكتبة غير صالحة، أو تالفة أو جرى حذفها.

en: License
ar: الإجازة

en: Like in a UNIX file system, permissions can be given to a user according to group membership. Groups are handled through the Django auth system.
ar: كما هو الحال في نظام ملف UNIX، يمكن منح الصلاحيات لمستخدم ما تبعًا لعضوية المجموعة. ويجري التعامل مع المجموعات من خلال نظام المصادقة Django.

en: Like {platform_name} on Facebook
ar: متابعة {platform_name} على فيسبوك

en: LinkedIn
ar: لينكد إن

en: Links
ar: روابط

en: List
ar: قائمة

en: List Price
ar: سعر اللائحة

en: List Price
    per item
ar: سعر اللائحة
    لكل عنصر

en: List all students with due date extensions
ar: إظهار قائمة بكافة الطلاب الذين تم منحهم تمديدات على تاريخ الاستحقاق

en: List date extensions for student
ar: إظهار قائمة تمديدات التواريخ الممنوحة للطالب

en: List enrolled students' profile information
ar: عرض قائمة بمعلومات الملف الشخصي للطلاب المسجلين.

en: List of Courses
ar: لائحة المساقات

en: List of Textbook objects with (title, url) for textbooks used in this course
ar: قائمة بأجزاء (عناوين، وروابط) كل كتاب مستخدم في هذا المساق

en: List of course update items
ar: لائحة بعناصر تحديث المساق

en: List of dictionaries containing pdf_textbook configuration
ar: قائمة القواميس التي تحتوي على إعدادات ’pdf_textbook‘

en: List of domains that are allowed to make cross-domain requests to this site.  Please list each domain on its own line.
ar: قائمة بالمجالات المختلفة التي يُسمح بتقديم طلبات حولها على هذا الموقع. يرجى ذكر كل مجال في سطر منفصل.

en: List of urls of children that are references to external modules
ar: قائمة من عناوين url للأطفال التي تعتبر مراجع للوحدات الخارجية

en: Load new course from GitHub
ar: تحميل مساق جديد من موقع "github"

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Loading Order Data...
ar: تحميل بيانات الطلبية...

en: Loading video player
ar: تحميل مشغّل الفيديو

en: Location
ar: الموقع

en: Location ID
ar: رمز الموقع

en: Location in Course Outline
ar: الموقع في المخطّط الكلّي للمساق

en: Location of Annotation backend
ar: مكان خلفية الملاحظات التوضيحية

en: Lock article
ar: إقفال المقال

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Log into My {platform_name} Account
ar: تسجيل الدخول إلى حسابي لدى {platform_name}

en: Log into your {platform_name} Account
ar: تسجيل الدخول إلى حسابك لدى {platform_name}

en: Login via OpenID
ar: تسجيل الدخول باستخدام أداة التعريف OpenID

en: Login.
ar: تسجيل الدخول.

en: Looking for help signing in or with your {platform_name} account?
ar: هل تحتاج إلى مساعدة في تسجيلك في {platform_name}؟

en: Looking for help with {studio_name}?
ar: هل تحتاج إلى مساعدة في استخدام {studio_name}؟

en: Lost and found
ar: ضاع ثمّ عُثر عليه

en: Lower-case ISO currency codes
ar: رموز العملة بأحرف صغيرة، حسب معيار ’أيزو‘

en: MB
ar: ميغا بايت

en: Mailing Address
ar: العنوان البريدي

en: Mailing address
ar: العنوان البريدي

en: Maintenance
ar: صيانة

en: Maintenance Dashboard
ar: لوحة الصيانة

en: Make a Suggestion
ar: تقديم اقتراح

en: Make a suggestion
ar: تقديم اقتراح

en: Make payment
ar: القيام بالدفع

en: Make sure that the file you upload is in CSV format with no extraneous characters or rows.
ar: تأكّد من تحميل ملف بصيغة "CSV" دون أيّة رموز أو صفوف دخيلة.

en: Make sure your information is correct, or try again with a different card or another form of payment.
ar: يُرجى التأكّد من صحّة معلوماتك، أو إعادة المحاولة باستخدام بطاقة مختلفة أو وسيلة دفع أخرى.

en: Male
ar: ذكر

en: Manage content groups
ar: إدارة مجموعات المحتوى

en: Manage course staff and instructors
ar: إدارة طاقم المساق وأساتذته

en: Manage student accounts
ar: إدارة حسابات الطلاب

en: Manage your data: {permission}
ar: أدرْ بياناتك: {permission}

en: Manual (Un)Enrollment Reason
ar: سبب (إلغاء) التسجيل يدويًا

en: Manual Policy Definition
ar: تعريف السياسة اليدوية

en: Manual Refund
ar: استرداد المبلغ يدويًّا

en: Manually Enrolled
ar: مسجَّل يدويًّا

en: Mark a passage or concept so that it's easy to find later.
ar: يُرجى وضع علامة على مقطع أو مفهوم ما ليَسهل إيجاده لاحقًا.

en: Markdown source of this module
ar: مصدر تخفيض هذه الوحدة

en: Markdown tag
ar: وسم ماركداون

en: Markdown: Basics
ar: لغة ماركداون: الأساسيات

en: Master's or professional degree
ar: ماجستير أو شهادة مهنيّة

en: Math Expression
ar: تعبير رياضي

en: Math Expression Input
ar: إدخال تعبير رياضي

en: Matlab API key
ar: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات الخاص ببرنامج ’Matlab‘؟

en: Max per-file size: {max_filesize}MB
ar: الحجم الأقصى لكل ملف: {max_filesize}ميغابايت

en: Maximum Attempts
ar: الحد الأقصى لعدد المحاولات

en: Maximum Words
ar: عدد الكلمات الأقصى

en: Maximum upload file size is {file_size} bytes.
ar: الحدّ الأقصى لحجم الملفّ المسموح بتحميله هو {file_size} بايت.

en: Media Kit
ar: الأدوات الخاصة بالوسائط المتعدّدة

en: Meetup
ar: موقع مييت أب "Meetup"

en: Membership
ar: العضوية

en: Merge Revision
ar: مراجعة عملية الدمج

en: Merge between Revision #%(r1)d and Revision #%(r2)d
ar: الدمج بين المراجعة #%(r1)d والمراجعة #%(r2)d

en: Merge selected with current...
ar: دمج اختيارك مع الحالي...

en: Merge with current
ar: الدمج مع الحالي

en: Message failed to be {action} for any of {attempted} recipients
ar: فشلت مهمّة {action} للرسالة لجميع المستلِمين الـ {attempted}

en: Message successfully {action} for {attempted} recipients
ar: {action} الرسالة بنجاح إلى {attempted} مستلم.

en: Message {action} for {succeeded} of {attempted} recipients
ar: {action} الرسالة  إلى {succeeded} من أصل {attempted} مستلم.

en: Message:
ar: رسالة:

en: Message: {message}
ar: الرسالة: {message}

en: Metrics
ar: المقاييس

en: Miniature Markdown Guide
ar: دليل مصغّّر للغة ماركداون

en: Minimum Credit-Eligible Grade:
ar: الدرجة الدنيا للأهلية للمساق:

en: Minimum Grade
ar: الدرجة الدُنيا

en: Minimum Grade for Credit
ar: الدرجة الدنيا للحصول على تقدير

en: Missed Verification Deadline
ar: فاتك الموعد النهائي للتحقّق

en: Missing branch on fresh clone
ar: هناك فرع ناقص على النسخة الجديدة

en: Missing required parameter face_image
ar: معامل face_image المطلوب غير متوفّر

en: Mobile Course Available
ar: المساق مُتاح على الأجهزة المحمولة

en: Mode
ar: الوضعية

en: Mode for Annotation Tool
ar: الوضع الخاص بأداة الملاحظات التوضيحية

en: Mode {mode} does not exist for {course_id}
ar: الوضع {mode} غير موجودة بالنسبة للمساق {course_id}

en: Moderator
ar: مشرف المنتدى

en: Module Fields
ar: حقول الوحدة الدراسية

en: Module does not exist.
ar: الوحدة غير موجودة

en: More Information About {user_name}'s Certificate:
ar: المزيد من المعلومات عن شهادة {user_name}

en: More about {fullname}'s accomplishment
ar: المزيد من التفاصيل عن إنجازات {fullname}

en: More than Just Lectures
ar: أكثر من مجرّد محاضرات

en: Most coaches should not need to make changes to the grading policy.
ar: قد لا يحتاج معظم المدربين إلى إجراء أي تغييرات على سياسة التقييم.

en: Multiple Choice
ar: اختيارات متعدّدة

en: Must be greater than or equal to the course passing grade
ar: يجب أن تزيد عن درجة النجاح في المساق أو تساويها

en: Must be more complex ({0})
ar: يجب أن تكون الأحرف أكثر تعقيداً ({0})

en: Must provide full name
ar: يجب إدخال الاسم بالكامل

en: Must provide username
ar: يجب إدخال اسم المستخدم

en: My Courses
ar: مساقاتي

en: My Notes
ar: ملاحظاتي

en: Myself
ar: نفسي

en: N/A
ar: لا ينطبق

en: Name
ar: الاسم

en: Name must be at least {min_length} characters long.
ar: يجب أن يتألّف الاسم من {min_length} حرفًا على الأقلّ.

en: Name of SurveyForm to display as a pre-course survey to the user.
ar: اسم نموذج الاستبيان ’SurveyForm‘ الذي يجب عرضه للمستخدم كاستبيان ما قبل المساق.

en: Name of template.
ar: اسم النموذج

en: Name of the UTM cookie
ar: اسم ملف تعريف ارتباط UTM

en: Name of the affiliate cookie
ar: اسم ملف تعريف الارتباط التابع

en: Name of the credit provider displayed to users
ar: اسم مزوِّد الوحدات الدراسية المعروض للمستخدمين

en: Name of the enrollment attribute
ar: اسم خاصيّة التسجيل

en: Name of this user attribute.
ar: اسم سمة هذا المستخدم.

en: Name your CCX
ar: سمِّ CCX الخاصة بك.

en: Name:
ar: الاسم:

en: Namespace of enrollment attribute
ar: مساحة الاسم لخاصيّة التسجيل

en: Need Help?
ar: هل تحتاج إلى مساعدة؟

en: Need help in registering with {platform_name}?
ar: هل تحتاج إلى المساعدة على التسجيل في {platform_name}؟

en: Need help registering with {platform_name}?
ar: هل تحتاج إلى المساعدة في فتح حساب جديد على {platform_name}؟

en: Need help?
ar: هل تحتاج إلى مساعدة؟

en: Never
ar: نهائيًا

en: New Assignment Type
ar: نوع الواجب الجديد

en: New Course
ar: مساق جديد

en: New Library
ar: مكتبة جديدة

en: New Page
ar: صفحة جديدة

en: New Password
ar: كلمة المرور الجديدة

en: New Section
ar: قسم جديد

en: New Team Member
ar: عضو جديد في الفريق

en: New Team Member Information
ar: المعلومات الخاصة بالعضو الجديد في الفريق

en: New Textbook
ar: كتاب جديد

en: New Update
ar: تحديث جديد

en: New article '%s' created.
ar: أُنشئ مقال جديد ’%s‘.

en: New article created: %s
ar: أُنشئ مقال جديد: %s

en: New image %s was successfully uploaded. You can use it by selecting it from the list of available images.
ar: نجح تحميل الصورة الجديدة  %s. يمكنك اسأن تستخدمها عبر اختيارها من قائمة الصور المتاحة.

en: New students added:
ar: الطلّاب الجدد المضافون:

en: New title
ar: عنوان جديد

en: New to {studio_name}?
ar: هل أنت جديد في {studio_name}؟

en: New topic form
ar: استمارة موضوع جديد

en: News
ar: الأخبار

en: News - MITx 6.002x
ar: أخبار- MITx 6.002x

en: Next
ar: التالي

en: Next Hint
ar: التلميح التالي

en: Next Steps
ar: الخطوات التالية

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: No
ar: لا

en: No Expiration Date
ar: لا يوجد تاريخ انتهاء صلاحية

en: No Library Selected
ar: لم يجرِ اختيار أي مكتبة

en: No `role` specified.
ar: ليس هناك من ’دور‘ محدَّد

en: No answer entered!
ar: لم تُدخَّل أي إجابة!

en: No answer provided.
ar: لم تُقدَّم أي إجابة.

en: No changes made. Nothing to save.
ar: لم تجرِ أي تغييرات. لا يوجد شيء ليُحفَّظ.

en: No content has been added to this course
ar: لم يُضاف أي محتوى إلى هذا المساق بعد

en: No course content is currently visible, and no learners are enrolled. Be sure to review and reset all dates, including the Course Start Date; set up the course team; review course updates and other assets for dated material; and seed the discussions and wiki.
ar: لا يوجد محتوى للدورة التدريبية مرئيًا في الوقت الراهن، ولا يوجد متعلمون مسجلين. تأكد من مراجعة وإعادة تعيين كافة التواريخ، بما في ذلك تاريخ بدء الدورة التدريبية؛ إعداد فريق الدورة التدريبية؛ مراجعة تحديثات الدورة التدريبية وغيرها من الأصول للمواد المؤرخة؛ وتنظيم المناقشات والويكي.

en: No data provided for user preference update
ar: لم تتوفّر أيّة بيانات لتحديث تفضيل المستخدم

en: No data provided.
ar: لم تُقدّم أي بيانات.

en: No due date
ar: لا تاريخ للاستحقاق

en: No due date extension is set for that student and unit.
ar: لم يجرِ تمديد تاريخ الاستحقاق لذلك الطالب وتلك الوحدة.

en: No email address found.
ar: لم يُعثر على عنوان البريد الإلكتروني.

en: No email address provided.
ar: لم يُحدَّد عنوان بريد إلكتروني.

en: No end date set
ar: لم يُحدّد تاريخ الانتهاء

en: No endpoint was provided for EdxNotes.
ar: لم تُحدَّد نقطة انتهاء لخدمة ’EdxNotes‘.

en: No file provided for profile image
ar: لم يجرِ توفير ملفّ لصورة الملف الشخصي

en: No formal education
ar: لا يوجد تعليم رسمي

en: No formula specified.
ar: لم يجري تحديد صيغة.

en: No git import logs have been recorded for this course.
ar: لم تُحفَّظ أي سجلّات استيراد git لهذا المساق.

en: No git import logs have been recorded.
ar: لم تُحفَّظ أي سجلّات استيراد git.

en: No inactive user with this e-mail exists
ar: لا يوجد مستخدم غير فعّال مرتبط بعنوان البريد الإلكتروني هذا

en: No matching course found.
ar: لم يتم العثور على دورة تدريبية مطابقة.

en: No message provided
ar: لم تُقدَّم أي رسالة

en: No order found for {user} in course {course_id}
ar: لا يوجد طلبية خاصّة بالمستخدم {user} في المساق {course_id}

en: No parsable status information available
ar: لا تتوفّر معلومات قابلة للإعراب عن حالة المهمّة

en: No parsable task_input information found for instructor_task {0}: {1}
ar: لم تتوفّر معلومات قابلة للإعراب حول مُدخلات المهمّة task_input المرتبطة بمهمّة الأستاذ instructor_task {0}: {1}

en: No parsable task_output information found for instructor_task {0}: {1}
ar: تعذّر إيجاد معلومات قابلة للإعراب حول مخرجات المهمّة task_output فيما يخصّ مهمّة الأستاذ instructor_task {0}: {1}

en: No playable video sources found.
ar: لم يُعثر على مصادر فيديو قابلة للتشغيل.

en: No problem scores in this section
ar: لا توجد درجات للمسائل في هذا القسم

en: No profile found for user
ar: لم يُعثر على ملف شخصي للمستخدم

en: No progress status information available
ar: لا تتوفّر أي معلومات عن تقدّم الحالة

en: No response from Xqueue within {xqueue_timeout} seconds. Aborted.
ar: لا استجابة من ’Xqueue‘ في غضون {xqueue_timeout} ثوانٍ. أُوقِفت العملية.

en: No selected price or selected price is below minimum.
ar: لم يجري اختيار سعر أو أن السعر المختار أقل من القيمة الدنيا المسموحة.

en: No selected price or selected price is too low.
ar: لم يجري اختيار سعر أو أن السعر المختار ضئيل جدًا.

en: No status information available
ar: لا تتوفّر معلومات عن الحالة

en: No task_output information found for instructor_task {0}
ar: تعذّر إيجاد معلومات عن مخرجات المهمّة task_output فيما يخصّ مهمّة الأستاذ instructor_task {0}

en: No user with that username
ar: لا يوجد مستخدم بهذا الاسم

en: Non usable git url provided. Expecting something like: git@github.com:mitocw/edx4edx_lite.git
ar: رابط نظام GIT الذي جرى توفيره غير قابل للاستخدام. يجب أن يكون على نحو يشبه: git@github.com:mitocw/edx4edx_lite.git

en: Non writable git url provided. Expecting something like: git@github.com:mitocw/edx4edx_lite.git
ar: مستودع نظام إدارة المراجعات Git الذي يشير إليه الرابط غير صالح للكتابة. من المتوقّع أن يشبه التالي: git@github.com:mitocw/edx4edx_lite.git

en: None
ar: غير مذكور

en: Not Enrolled?
ar: هل أنت غير مسجَّل؟

en: Not Selected
ar: لم يجرِ تحديده

en: Not all problems in entrance exam support re-scoring.
ar: لا  تدعم جميع مسائل امتحان الدخول ميّزة إعادة التقييم.

en: Not yet answered.
ar: لم تتم الإجابة بعد.

en: Note: Library content is not automatically updated in courses
ar: ملاحظة: لا يجري تحديث محتوى المكتبة تلقائيًا في المساقات.

en: Note: No spaces or special characters are allowed.
ar: ملاحظة: لا يُسمح باستخدام المسافات أو الرموز الخاصة.

en: Note: Pages are publicly visible. If users know the URL of a page, they can view the page even if they are not registered for or logged in to your course.
ar: ملاحظة: الصفحات مرئية للجميع. فإذا كان المستخدمون يعرفون رابط إحدى الصفحات، يمكنهم رؤية الصفحة حتّى لو لم يكونوا مسجّلين في مساقك أو لم يسجّلوا دخولهم فيه.

en: Note: This feature is available only to courses with a small number of enrolled learners.
ar: ملاحظة:  هذه الميزة متاحة فقط في الدورات التي يكون عدد الطلاب المسجلّين فيها قليل.

en: Note: Together, the organization, course number, and course run must uniquely identify this new course instance.
ar: ملاحظة: من المفروض على المؤسّسة، ورقم المساق، وتشغيل المساق، أن يعرّفوا معًا عن حالة المساق الجديد هذا.

en: Note: Users must have an activated {platform_name} account before they can be enrolled as beta testers.
ar: ملاحظة: يجب أن يكون للمستخدمين حساب {platform_name} قبل أن يتمكنوا من التسجيل كمختبِرين للبرنامج.

en: Note: items with strikethough like <del>this</del> have been refunded.
ar: ملاحظة: تمّ رد قيمة العناصر المشطوبة على النحو <del>هذا</del>.

en: Note: only instructors may annotate.
ar: ملاحظة: يستطيع الأساتذة فقط أن يضيفوا ملاحظات توضيحية.

en: Noted by
ar: لاحظها

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Notifications
ar: إشعارات

en: Notify users by email
ar: إعلام المستخدمين عبر البريد الإلكتروني

en: Number Redeemed
ar: العدد المستعاد

en: Number of Enrollment Codes
ar: عدد رموز التسجيل

en: Number of Enrollment Refunds
ar: عذذ عمليات إعادة المبالغ للتسجيل

en: Number of Enrollments
ar: عدد عمليات التسجيل

en: Number of Refunds
ar: عدد مرّات استرداد الدفعات

en: Number of Seats
ar: عدد المقاعد

en: Number of Successful Refunds
ar: عدد عمليات استرداد المبالغ الناجحة

en: Number of Transactions
ar: عدد المعاملات

en: Number of Verified Students Contributing More than the Minimum
ar: عدد الطلّاب الموثَّقين الذين تتجاوزت مساهماتهم الحدّ الأدنى

en: Number of attempts taken by the student on this problem
ar: عدد gfمحاولات التي قام بها الطالب لحلّ هذه المسألة

en: Number of enrollees (admins, staff, and students) by track
ar: عدد المسجلين (المشرفون والطاقم والطلاب) بحسب المسار.

en: Number of seats purchased in bulk
ar: عدد المقاعد المشتراة بالجملة

en: Number of seats purchased individually
ar: عدد المقاعد المشتراة بشكل فردي

en: Number of seats purchased using coupon codes
ar: عدد المقاعد المشتراة باستخدام رموز القسائم

en: Number of seats purchased with invoices
ar: عدد المقاعد المشتراة بفواتير

en: Number of seconds to cache course content retrieved from Sailthru.
ar: عدد الثواني إلى محتوى الدورة التدريبية المخبأ الذي تم استرداده من Sailthru.

en: Number of sections:
ar: عدد الأقسام:

en: Numbers
ar: أرقام

en: Numerical Input
ar: قيم دخل عدديّة.

en: OPTIONAL: After this date/time, users will no longer be able to enroll in this mode. Leave this blank if users can enroll in this mode until enrollment closes for the course.
ar: اختياري: لن يتمكّن المستخدمون بعد هذا التاريخ/الوقت من التسجيل في هذا الوضع. يُرجى ترك هذا الحقل فارغًا في حال سيُسمح للمستخدمين التسجيل في هذا الوضع لحين إغلَاق باب التسجيل في المساق.

en: OPTIONAL: After this date/time, users will no longer be able to submit photos for verification.  This appies ONLY to modes that require verification.
ar: اختياري: لن يتمكّن الطلاب بعد هذا التاريخ/الوقت من تقديم صور للتحقّق منها. ويسري هذا حصرًا على أوضاع التي تقتضي التحقّق منها.

en: OPTIONAL: This is the SKU (stock keeping unit) of this mode in the external ecommerce service.  Leave this blank if the course has not yet been migrated to the ecommerce service.
ar: اختياري: هذه هي وحدة إدارة المخزون (SKU)الخاصّة بوضع خدمة التجارة الإلكترونية الخارجية هذا. يُرجى ترك هذا الحقل فارغًا إذا لم يكن المساق قد  أُتيح كأحد مساقات خدمة التجارة الإلكترونية.

en: Old email is the same as the new email.
ar: البريد الإلكتروني القديم مطابق للبريد الإلكتروني الجديد.

en: On Reset
ar: جاري إعادة الضبط

en: On each line, put the number of completed courses to award a badge for, a comma, and the slug of a badge class you have created that has the issuing component 'openedx__course'. For example: 3,enrolled_3_courses
ar: في كل سطر، ضع شارة جائزة على عدد الدورات المكتملة مع فاصلة والشارة التسويقية الخاصة بفئة الشارة التي قمت بإنشائها وتحتوي على عنصر الإصدار "openedx__course". على سبيل المثال: 3,enrolled_3_courses

en: On each line, put the number of enrolled courses to award a badge for, a comma, and the slug of a badge class you have created that has the issuing component 'openedx__course'. For example: 3,enrolled_3_courses
ar: في كل سطر، ضع شارة جائزة على عدد الدورات المسجلة مع فاصلة والشارة التسويقية الخاصة بفئة الشارة التي قمت بإنشائها وتحتوي على عنصر الإصدار "openedx__course". على سبيل المثال: 3,enrolled_3_courses

en: On/Off switch.
ar: مبدّل تشغيل/إيقاف

en: Once registered, most questions can be answered in the course specific discussion forums or through the FAQs.
ar: لدى الانتهاء من التسجيل، يمكن الإجابة على معظم الأسئلة في منتديات النقاشات الخاصة بالمساق أو من خلال صفحة الأسئلة الشائعة.

en: Once you can score the essays similarly to an instructor, you will be ready to grade your peers.
ar: لدى تمكنك من تقييم المقالات بطريقة مشابهة لما يقوم به موجّه المساق، ستكون جاهزاً عندها للقيام بالتقييم لزملائك.

en: Once you have approved this request, go to {catalog_admin_url} to set up a catalog for this user.
ar: بمجرد الانتهاء من الموافقة على هذا الطلب، انتقل إلى  {catalog_admin_url} لإنشاء كتالوج لهذا المستخدم.

en: Once you have registered and activated your account, visit {course_about_url} to join the course.
ar: بمجرد قيامك بالتسجيل وبتفعيل حسابك، يرجى زيارة صفحة {course_about_url} للانضمام إلى المساق.

en: Once you have registered and activated your account, you will see {course_name} listed on your dashboard.
ar: بمجرد قيامك بالتسجيل وبتفعيل حسابك، ستتمكن من رؤية المساق {course_name} على لوحة المعلومات الخاصة بك.

en: One or more fields in the request contains invalid data.
ar: يحتوي حقل واحد أو أكثر من الحقول المطلوبة في طلبك بياناتٍ غير صحيحة.

en: Only XBlocks listed in a course's Advanced Module List can be flagged as deprecated. Remember to update XBlockStudioConfiguration support state accordingly, as deprecated does not impact whether or not new XBlock instances can be created in Studio.
ar: فقط يمكن تحديد XBlocks المدرجة في قائمة Advanced Module للدورة التدريبية بعلامة تجاهل. تذكر تحديث حالة دعم XBlockStudioConfiguration وفقًا لذلك، لأن حالة "تجاهل" لا تؤثر على إمكانية إنشاء حالات XBlock جديدة في Studio من عدمها.

en: Only a partial amount was approved.
ar: جرت الموافقة على جزء من المبلغ.

en: Only localhost... muahahaha
ar: المستضيف المحلّي فقط... muahahaha

en: Only one coupon redemption is allowed against an order
ar: يُسمح باسترداد قسيمة واحدة فقط للطلبيّة الواحدة

en: Oops, failed to create user {user}, {error}
ar: عذرًا، فشلت عملية إنشاء المستخدم {user}، الخطأ {error}

en: Open Calculator
ar: فتح الآلة الحاسبة

en: Open edX Portal
ar: بوابة edX الإلكترونية المفتوحة

en: Open in New Page
ar: فتح في صفحة جديدة

en: Open the courseware in the LMS
ar: فتح محتويات المساق في نظام إدارة التعلّم LMS

en: Opened by this number of students
ar: فُتح من قبل هذا العدد من الطلّاب

en: Opening the downloaded file
ar: جاري فتح الملف المنزَّل

en: Opens in a new browser window
ar: الفتح في نافذة متصفح جديدة

en: Operators
ar: المعامِلات الحسابية

en: Optional for citing source of any material used. Automatic citation can be done using <a href="http://easybib.com">EasyBib</a>
ar: اختياري لذكر مصادر أي مواد مستخدمة. ويمكن ذكر المصادر تلقائيًّا باستخدام <a href="http://easybib.com">EasyBib</a>

en: Optional language the team uses as ISO 639-1 code.
ar: لغة اختيارية التي يستخدمها الفريق كرمز ISO 639-1.

en: Optional lms url scheme + host used to construct urls for content library, e.g. https://courses.edx.org.
ar: نظام lms url الاختياري + المضيف المستخدم في بناء عناوين المواقع  urls لمكتبة المحتوى، على سبيل المثال، https://courses.edx.org.

en: Optional notes about this user (for example, why course creation access was denied)
ar: ملاحظات اختيارية حول هذا المستخدم (لماذا مثلًا رُفض طلب الدخول لإنشاء مساق)

en: Optional tag (eg "done" or "broken"):
ar: وسم اختياري (مثلًا "انتهى" أو "انقطع"):

en: Optional, for older browsers: the YouTube ID for the .75x speed video.
ar: اختياري، للمتصفّات ذات الإصدارات الأقدم: الرقم التعريفي على يوتيوب للفيديو ذا السرعة .75x

en: Optional, for older browsers: the YouTube ID for the 1.25x speed video.
ar: اختياري، للمتصفّحات ذات الإصدارات الأقدم: الرقم التعريفي على يوتيوب للفيديو ذا السرعة 1.25x

en: Optional, for older browsers: the YouTube ID for the 1.5x speed video.
ar: اختياري، للمتصّفحات ذات الإصدارات الأقدم: الرقم التعريفي على يوتيوب للفيديو ذا السرعة 1.5x

en: Optional, for older browsers: the YouTube ID for the normal speed video.
ar: اختياري، للمتصفّحات ذات الإصدارات الأقدم: الرقم التعريفي على يوتيوب، للفيديو ذا السرعة العادية.

en: Optional: provide additional information for this transaction
ar: اختياري: يُرجى توفير معلومات إضافية حول هذه المعاملة

en: Order
ar: الطلبية

en: Order History
ar: تاريخ الطلب

en: Order ID
ar: الرقم التعريفي للطلبيّة

en: Order Id:
ar: رقم الطلب:

en: Order Number
ar: رقم الطلبية

en: Order Number: {order_number}
ar: رقم الطلب: {order_number}

en: Order Payment Confirmation
ar: تأكيد سداد دفعة الطلب

en: Order Status:
ar: حالة الطلب:

en: Ordered
ar: مرتّبة

en: Organization
ar: المؤسّسة

en: Organization Billing Address
ar: عنوان إرسال فواتير المنظمة

en: Organization Contact
ar: موظف الاتصال في المنظمة

en: Organization Contact Name
ar: اسم متلقّي الاتصال في المؤسسة

en: Organization Name
ar: اسم المنظمة

en: Organization of template.
ar: المؤسسة صاحبة النموذج.

en: Organization:
ar: المؤسّسة:

en: Other Course Settings
ar: الإعدادات الأخرى للمساق

en: Other education
ar: تعليم آخر

en: Other information from this page appears on the About page for your course. This information includes the course overview, course image, introduction video, and estimated time requirements. Students use About pages to choose new courses to take.
ar: هناك معلومات أخرى في هذه الصفحة تَظهر على صفحة النبذة عن مساقك، وتتضمّن نظرة عامة عن المساق، وصورة المساق، ومقطع فيديو خاص بالمقدّمة، ومتطلّبات الوقت التقريبية. ويستخدم الطلّاب صفحات النبذة لاختيار المساقات الجديدة التي سيلتحقون بها.

en: Other/Prefer Not to Say
ar: أخرى/ أفضّل عدم الإفصاح

en: Our staff is currently working to get the site back up as soon as possible. Please email us at {tech_support_email} to report any problems or downtime.
ar: يعمل طاقم المساق لدينا حالياً على إعادة تفعيل الموقع في أقرب وقتٍ ممكن. الرجاء مراسلتنا على البريد الإلكتروني {tech_support_email} للإبلاغ عن أية مسائل أو فترات تعطّل.

en: Our system indicates that you are trying to access this {platform_name} course from a country or region in which it is not currently available.
ar: يشير نظامنا إلى أنك تحاول الوصول إلى مساق {platform_name} هذا من دولة أو منطقة لا يتوافر فيها المساق المطلوب.

en: Our system indicates that you are trying to enroll in this {platform_name} course from a country or region in which it is not currently available.
ar: يشير نظامنا إلى أنك تحاول التسجيل في مساق {platform_name} هذا من دولة أو منطقة لا يتوافر فيها المساق المطلوب.

en: Outline
ar: المخطّط الكلّي

en: Outlining Your Course
ar: وضع المخطّط الكلّي لمساقك

en: Overall Grade Range
ar: نطاق الدرجات النهائية

en: Owner
ar: المالك

en: Ownership
ar: الملكية

en: PDF Textbooks
ar: الكتب بصيغة PDF

en: Page
ar: الصفحة

en: Page Actions
ar: عمليات الصفحة

en: Page Footer
ar: ذيل الصفحة

en: Page Not Found
ar: هذه الصفحة غير موجودة

en: Page not found
ar: هذه الصفحة غير موجودة

en: Page {current_page} of {total_pages}
ar: الصفحة {current_page} من {total_pages}

en: Page {page_number} of {page_count}
ar: الصفحة {page_number} من أصل {page_count}

en: Pages
ar: الصفحات

en: Pages appear in your course's top navigation bar. The default pages (Home, Course, Discussion, Wiki, and Progress) are followed by textbooks and custom pages.
ar: تظهر الصفحات في الركن العلوي لشريط التصفّح في مساقك، بحيث تُدرَج الصفحات الافتراضية (الصفحة الرئيسية، والمساق، والنقاشات، والويكي، والعلامات) قبل الكتب والصفحات المخصّصة.

en: Pages are listed horizontally at the top of your course. Default pages (Home, Course, Discussion, Wiki, and Progress) are followed by textbooks and custom pages that you create.
ar: ستجد الصفحات مسرودة أفقيًّا في أعلى مساقك، بحيث تُدرَج الصفحات الافتراضية (الصفحة الرئيسية،  والمساق، والنقاشات، والويكي، والعلامات) قبل الكتب والصفحات المخصّصة التي تنشئها.

en: Pages in Your Course
ar: الصفحات في مساقك

en: Parameter usage_id not provided.
ar: لم يُقدّم المعامل ’usage_id‘

en: Partially Correct
ar: صحيح جزئياً

en: Partially correct ({progress} point) | Partially correct ({progress} points)
ar[0]: ({progress} نقاط) صحيحة جزئيًا
ar[1]: ({progress} نقاط) صحيحة جزئيًا
ar[2]: ({progress} نقاط) صحيحة جزئيًا
ar[3]: ({progress} نقاط) صحيحة جزئيًا
ar[4]: ({progress} نقاط) صحيحة جزئيًا
ar[5]:  ({progress} نقاط) صحيح جزئياً

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password Reset
ar: تغيير كلمة المرور

en: Password Reset Complete
ar: تمت إعادة ضبط كلمة المرور

en: Password must be supplied if not using certificates
ar: يجب إدخال كلمة المرور في حال عدم استخدام شهادات

en: Password reset successful
ar: تم تغيير كلمة المرور بنجاح

en: Password reset unsuccessful
ar: عذرًا، لم تنجح عملية تغيير كلمة المرور

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Past Due
ar: مضى استحقاقه

en: Path to order receipt page.
ar: صفحة رابط لطلب الاستلام.

en: Path to single course checkout page hosted by the E-Commerce service.
ar: مسار صفحة ’السحب لفحص المراجعة‘ الخاصة بمساق واحد، والمُستضافة من قبل خدمة التجارة الإلكترونية.

en: Path used to construct URLs to programs marketing pages (e.g., "/foo").
ar: المسار المستخدم لإنشاء عناوين URL إلى صفحات تسويق البرامج (على سبيل المثال، "/foo").

en: Path {0} doesn't exist, please create it, or configure a different path with GIT_REPO_DIR
ar: المسار {0} غير موجود، يُرجى إنشاءه، أو ضبط إعدادات مسار مختلف باستخدام GIT_REPO_DIR

en: Payer authentication could not be authenticated
ar: تعذّر التحقّق من هويّة الدافع

en: Payment
ar: الدفعة

en: Payment Amount
ar: قيمة الدفعة

en: Payment Error
ar: حدث خطأ في عملية الدفع

en: Payment Failed
ar: عذرًا، فشلت عملية الدفع.

en: Payment Instructions
ar: تعليمات الدفع

en: Payment Received
ar: استُلمت الدفعة

en: Payment Status
ar: حالة الدفعة

en: Payment confirmation
ar: تأكيد الدفعة

en: Payment processing occurs on a separate secure site.
ar: تجري معالجة الدفع عبر موقع آمن منفصل.

en: Peer Grading
ar: تقييم الزملاء

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Pending Tasks
ar: مهام قيد الانتظار

en: Per Student
ar: لكلّ طالب

en: Percent
ar: النسبة المئوية

en: Percent Discount
ar: نسبة الخصم

en: Percent of Students
ar: نسبة الطلّاب

en: Percent sign (%) and metric affixes (d, c, m, u, n, p, k, M, G, T)
ar: علامة النسبة (%) واللاحقات المترية (d, c, m, u, n, p, k, M, G, T)

en: Percentage Discount
ar: نسبة الخصم

en: Percentage of seats purchased in bulk
ar: نسبة المقاعد المشتراة بالجملة

en: Percentage of seats purchased individually
ar: نسبة المقاعد المشتراة بشكل فردي

en: Percentage of seats purchased with invoices
ar: نسبة المقاعد المشتراة بفواتير

en: Permissible Use
ar: صلاحيات الاستخدام

en: Permission settings for the article were updated.
ar: جرى تحديث إعدادات الصلاحيات لهذا المقال.

en: PermissionDenied: Failed in authenticating {user}
ar: رُفِض التصريح: تعذّر التحقّق من هوية المستخدم {user}

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Permissions are inherited from this article
ar: يجري توريث الصلاحيات من هذا المقال.

en: Photo ID image is required if the user does not have an initial verification attempt.
ar: صورة هوية تحمل صورة شخصيّة مطلوبة إذا لم يكن المستخدم قد أجرى محاولة تحقّق أوّلي.

en: Plain text or html content for displaying custom message inside credit eligibility email content which is sent when user has met all credit eligibility requirements.
ar: نصّ غير مشفّر أو مكتوب بلغة html لعرض رسالة مخصَّصة ضمن محتوى رسالة البريد الإلكتروني المُرسلة إلى المستخدم بخصوص المؤهلات المطلوبة للوحدة الدراسية والتي تُرسَل ما أن يستوفي المستخدم كافة المتطلّبات.

en: Plain text or html content for displaying custom message inside credit receipt email content which is sent *after* paying to get credit for a credit course.
ar: نصّ غير مشفّر أو مكتوب بلغة html لعرض رسالة مخصَّصة كجزء من محتوى رسالة البريد الإلكتروني المرسَلة بخصوص إيصال دفعة الوحدة الدراسية والتي تُرسل "بعد" سداد القيمة لتلقّي اعتماد مادّة مساق ذا وحدات دراسية معتمدة.

en: Plain text or html content for displaying further steps on receipt page *after* paying for the credit to get credit for a credit course against a credit provider.
ar: نصّ غير مشفّر أو مكتوب بلغة html لعرض خطوات إضافية على صفحة الإيصال "بعد" دفع ثمن الوحدة الدراسية للمزوِّد للحصول على اعتماد لوحدات المساق الدراسية.

en: Platform Version
ar: نسخة المنصّة

en: Play video
ar: تشغيل الفيديو

en: Please Enter the Coupon Discount Value Less than or Equal to 100
ar: يُرجى إدخال قيمة خصم القسيمة بما يساوي أو لا يزيد عن القيمة 100

en: Please Enter the Integer Value for Coupon Discount
ar: يُرجى إدخال عدد صحيح لقيمة خصم القسيمة

en: Please Enter the numeric value for the course price
ar: يُرجى إدخال قيمة عدّدية لتحديد سعر المساق

en: Please Wait
ar: يرجى الانتظار

en: Please be patient and do not click these buttons multiple times. Clicking these buttons multiple times will significantly slow the generation process.
ar: يرجى الصبر وعدم النقر على الأزرار عدة مرات، لأن تكرار النقر على هذه الأزرار سوف يبطئ عملية إنشاء التقرير بشكل كبير.

en: Please change either the organization or course number so that it is unique.
ar: يُرجى تغيير إمّا اسم المؤسسة أو رقم المساق ليكون فريدًا.

en: Please check the syntax of your entry.
ar: قم بمراجعة صياغة مدخلاتك.

en: Please check your Junk or Spam folders in case our email isn't in your INBOX. Still can't find the verification email? Request help via the link below.
ar: يُرجى التحقّق من مجلّدات الرسائل غير المرغوب فيها، Junk أو Spam، في حال لم تجد رسالتنا في صندوق بريدك الوارد. ألم تتمكّن بعد من إيجاد رسالة التأكيد؟ اطلب المساعدة إذًا عن طريق الرابط أدناه.

en: Please choose an option
ar: يُرجى تحديد أحد الخيارات

en: Please choose your preferred language
ar: الرجاء اختيار لغتك المفضّلة

en: Please click the 'Allow' button to grant these permissions to the above application. Otherwise, to withhold these permissions, please click the 'Cancel' button.
ar: الرجاء النقر على زر "السماح" لمنح هذه الصلاحيات للتطبيق أعلاه. إذا كنت ترغب بمنع هذه الصلاحيات، انقر على زر "إلغاء".

en: Please complete the following fields to register for an account.
ar: يُرجى إكمال الحقول التالية للتسجيل وإنشاء حساب.

en: Please contact your course team if you have any questions.
ar: تواصل مع فريق العمل الخاص بالدورة في حال كان لديك أية اسئلة .

en: Please correct the highlighted fields below.
ar: يُرجى تصحيح الحقول المركَّز عليها أدناه.

en: Please enter Course Mode detail below
ar: يرجى إدخال تفاصيل وضعية المساق أدناه

en: Please enter a username
ar: يُرجى إدخال اسم المستخدم

en: Please enter a valid CCX name.
ar: يُرجى إدخال اسم ’CCX‘ صالح.

en: Please enter the date in this format i-e month/day/year
ar: يُرجى إدخال التاريخ بهذه الصيغة، أي الشهر/اليوم/السنة

en: Please enter your e-mail address below, and we will e-mail instructions for setting a new password.
ar: يُرجى إدخال عنوان بريدك الإلكتروني أدناه وسنرسل لك تعليمات إعادة ضبط كلمة مرور جديدة.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ar: يُرجى زيارة الصفحة التالية واختيار كلمة مرور جديدة:

en: Please include some written feedback as well.
ar: الرجاء إدخال بعض الآراء والملاحظات المكتوبة كذلك.

en: Please log in
ar: يُرجى تسجيل الدخول

en: Please make sure your browser is updated to the {strong_start}{a_start}most recent version possible{a_end}{strong_end}. Also, please make sure your {strong_start}webcam is plugged in, turned on, and allowed to function in your web browser (commonly adjustable in your browser settings).{strong_end}
ar: قم بالتأكد من قيامك بتحديث المتصفح على {strong_start}{a_start}أحدث إصدار متاح{a_end}{strong_end}. الرجاء أيضاً التحقق من {strong_start}توصيل كاميرا الويب الخاصة بك، وتشغيلها، والسماح لها بالعمل على متصفحك (يتم ضبط ذلك عادة في إعدادات متصفحك).{strong_end}

en: Please note: The {platform_name} support team is English speaking. While we will do our best to address your inquiry in any language, our responses will be in English.
ar: يُرجى الملاحظة: إنّ فريق الدعم لدى {platform_name} ناطق باللغة الإنجليزية. وبينما سنبذل قصارى جهدنا للإجابة على تساؤلاتك المطروحة بأي لغة، إلّا أنّ ردودنا ستكون باللغة الإنجليزية.

en: Please provide a valid path and name to your banner image (Note: only JPEG or PNG format supported)
ar: الرجاء تقديم مسار واسم صحيح لصورة شعارك (ملاحظة: يتم فقط دعم تنسيق JPEG أو PNG)

en: Please provide a valid path and name to your course image (Note: only JPEG or PNG format supported)
ar: يُرجى تحديد مسار واسم صحيحين لصورة المساق (ملاحظة: تُقبَل الصور بصيغة  JPEG أو PNG فقط)

en: Please provide a valid path and name to your video thumbnail image (Note: only JPEG or PNG format supported)
ar: الرجاء تقديم مسار واسم صحيح لصورة الفيديو المصغرة الخاصة بك (ملاحظة: يتم فقط دعم تنسيق JPEG أو PNG)

en: Please provide course id.
ar: يرجى تقديم معرف للدورة التدريبية.

en: Please provide launch_url. Click "Edit", and fill in the required fields.
ar: يُرجى توفير الرابط launch_url. اضغط على "تعديل"، ثمّ املأ الحقول المطلوبة.

en: Please provide the following information to log into your {platform_name} account. Required fields are noted by <strong class="indicator">bold text and an asterisk (*)</strong>.
ar: يُرجى إدخال المعلومات التالية لتتمكّن من الدخول إلى حسابك لدى {platform_name}. ويُشار إلى الحقول الإلزامية باستخدام <strong class="indicator">أحرف عريضة وعلامة النجمة (*)</strong> .

en: Please read {a_start}our FAQs to view common questions about our certificates{a_end}.
ar: الرجاء قراءة {a_start}الأسئلة الأكثر تكراراً الخاصة بموقعنا للاطلاع على الأسئلة الشائعة لما يتعلق بشهاداتنا{a_end}.

en: Please select certificate statuses from the list only.
ar: يُرجى اختيار حالات الشهادة من القائمة فقط.

en: Please select one or more certificate statuses that require certificate regeneration.
ar: يُرجى اختيار واحدة على الأقل من حالات الشهادة التي تتطلّب إعادة إنشائها.

en: Please send each professional one of these unique registration codes to enroll into the course. The confirmation/receipt email you will receive has an example email template with directions for the individuals enrolling.
ar: يُرجى إرسال أحد رموز التسجيل الخاصة هذه إلى كل متخصّص ليتمكّن من التسجيل في المساق، ويوجد في رسالة التأكيد/الإيصال التي ستتلقّاها عبر البريد الإلكتروني نموذج رسالة إلكترونية وفيه توجيهات حول عملية تسجيل الأفراد.

en: Please share with us your reasons for registering with {platform_name}
ar: يُرجى منك مشاركتنا الأسباب التي دفعتك للتسجيل في {platform_name}

en: Please try again later.
ar: يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا.

en: Please visit your {link_start}dashboard{link_end} to see your new course.
ar: يُرجى زيارة {link_start}لوحة المعلومات{link_end} الخاصة بك لاستعراض مساقك.

en: Please wait
ar: يرجى الانتظار

en: Please wait a few minutes and then try again.
ar: يُرجى الانتظار لبضع دقائق ثمّ المحاولة من جديد.

en: Please wait a few seconds and then reload the page. If the problem persists, please email us at {email}.
ar: الرجاء الانتظار لبضع ثوانٍ فقط ثم إعادة تحميل الصفحة. في حال استمرت المسألة، الرجاء مراسلتنا على البريد الإلكتروني  {email}.

en: Please wait while we retrieve your order details.
ar: يرجى الانتظار ريثما نستعيد تفاصيل طلبيتك.

en: Please {link_start}send us e-mail{link_end}.
ar: يُرجى {link_start}مراسلتنا على بريدنا الإلكتروني{link_end}.

en: Post a Facebook message to say you've enrolled in this course
ar: انشر رسالة على صفحتك على الفيسبوك لتعلن عن انضمامك إلى طلاب هذا المساق

en: Post on Facebook
ar: انشر على فيسبوك

en: Poster Image URL
ar: رابط صورة مُلصق الإعلان

en: Poster URL
ar: رابط مُلصق الإعلان

en: Posts I'm Following
ar: المنشورات التي أتابعها

en: Powered by Open edX
ar: تُديره Open edX

en: Practice Scores:
ar: درجات التدريب:

en: Pre-Course Survey
ar: استبيان ما قبل المساق

en: Pre-Course Survey Name
ar: اسم استبيان ما قبل المساق

en: Pre-Course Survey Required
ar: مطلوب إجراء استبيان قبل المساق

en: Pre-Requisite Course key if this course has a pre-requisite course
ar: مفتاح المساق الأساسي إذا كان لهذا المساق مساق أساسي.

en: Pre-Requisite Courses
ar: مساقات أساسية

en: Preference '{preference_key}' cannot be set to an empty value.
ar: لا يمكن ضبط التفضيل '{preference_key}' بقيمة فارغة.

en: Preferences for {platform_name}
ar: التفضيلات بالنسبة لمنصّة {platform_name}

en: Preferred Language
ar: اللغة المفضّلة

en: Preferred language for transcript
ar: اللغة المفضّلة للنص

en: Preferred language for transcript.
ar: اللغة المفضّلة للنص.

en: Prerequisite Course
ar: مساق أساسي

en: Prerequisites
ar: المتطلّبات الأساسية

en: Press ESC then TAB or click outside of the code editor to exit
ar: انقر فوق ESC ثم TAB أو انقر خارج مُحرر الرموز للخروج

en: Press to Launch
ar: يُرجى الضغط للتشغيل

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview Language Setting
ar: معاينة إعداد اللغة

en: Preview of Pages in your course
ar: معاينة الصفحات في مساقك

en: Preview the courseware in the LMS
ar: معاينة محتويات المساق في نظام إدارة التعلّم LMS

en: Preview this revision
ar: معاينة هذه المراجعة

en: Previewing a merge between two revisions:
ar: معاينة عملية دمج بين مراجعتين:

en: Previewing revision:
ar: معاينة المراجعة:

en: Previous
ar: السابق

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Price
ar: السعر

en: Price per student:
ar: السعر لكل طالب:

en: Price:        {currency_symbol}{course_price}  Quantity:      {quantity}  Sub-Total:    {currency_symbol}{sub_total}  Discount:  {currency_symbol}{discount}
ar: السعر: {currency_symbol}{course_price} الكمية: {quantity} المجموع الجزئي: {currency_symbol}{sub_total} الخصم: {currency_symbol}{discount}

en: Print Certificate
ar: اطبع الشهادة

en: Print Receipt
ar: طباعة الإيصال

en: Print or share your certificate:
ar: اطبع أو شارك شهادتك:

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Privacy Policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Problem
ar: المسألة

en: Problem History
ar: تاريخ المسألة

en: Problem Name
ar: اسم المسألة

en: Problem Scores:
ar: درجات المسألة:

en: Problem Type
ar: نوع المسألة

en: Problem Weight
ar: ثقل المسألة

en: Problem failed to be {action} for any of {attempted} students
ar: فشلت مهمّة {action} للمسألة في جميع محاولات الطلّاب الـ {attempted}

en: Problem failed to be {action} for student '{student}'
ar: فشلت مهمّة {action} للمسألة الخاصة بالطالب ’{student}‘

en: Problem is closed.
ar: أُغلقت المسألة.

en: Problem location
ar: موقع المسألة

en: Problem location:
ar: موقع المسألة:

en: Problem must be answered before it can be graded again.
ar: يجب الإجابة على المسألة قبل أن يٌسمح بتقييمها من جديد.

en: Problem must be reset before it can be submitted again.
ar: يجب إعادة ضبط المسألة قبل تقديم الحل مرة أخرى.

en: Problem needs to be reset prior to save.
ar: يجب إعادة ضبط المسألة قبل حفظها.

en: Problem successfully {action} for student '{student}'
ar: نجحت مهمّة {action} للمسألة الخاصة بالطالب ’{student}‘

en: Problem successfully {action} for {attempted} students
ar: نجحت مهمّة {action} للمسألة في محاولات الطلّاب الـ {attempted}

en: Problem {action} for {succeeded} of {attempted} students
ar: {action} المسألة في {succeeded} محاولات من أصل {attempted} مسموحة للطلّاب

en: Problem's definition does not support rescoring.
ar: لا يدعم تعريف المسألة عملية إعادة التقييم.

en: Processing your account information
ar: جاري معالجة معلومات حسابك

en: Processor Failure.  Possible action: retry the payment
ar: حدث خلل في المعالِج. الحلّ المحتمل: إعادة محاولة الدفع.

en: Processor Failure.  Possible fix: retry the payment
ar: حدث خلل في المعالِج. الحلّ المحتمل: إعادة محاولة الدفع.

en: Proctored Exam Review: {review_status}
ar: معاينة الامتحان المراقب: {review_status}

en: Proctored Exam {number}
ar: امتحان مراقَب {number}

en: Professional
ar: مهني

en: Professional Ed
ar: التعليم المهني

en: Professional education modes are not allowed to have expiration_datetime set.
ar: لا يُسمح في أوضاع التعليم المهنية تحديد مجموعة تواريخ وأوقات انتهاء الاستحقاق.

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Profile:
ar: الملف الشخصي:

en: Program Details
ar: تفاصيل البرنامج

en: Programs
ar: البرامج

en: Progress
ar: العلامات

en: Progress: {action} {succeeded} of {attempted} so far
ar: التقدّم: جرى {action} بنجاح لـ {succeeded} من أصل {attempted} محاولات حتى الآن

en: Prohibited Uses and Activities
ar: الاستخدامات والنشاطات الممنوعة

en: Promoting Your Course with {platform_name}
ar: الترويج لمساقك من خلال منصّة {platform_name}

en: Provide identifying information for this re-run of the course. The original course is not affected in any way by a re-run.
ar: يُرجى تزويد معلومات تعريفية لهذا التشغيل الثاني للمساق. ومن الجدير بالملاحظة أنّ المساق الأساسي لا يتأثّر بالتشغيل الثاني بأي شكل من الأشكال.

en: Provide the email address of the user you want to add
ar: إدخال عنوان البريد الإلكتروني للمستخدم الذي تريد أن تضيفه

en: Provide the email address of the user you want to add as Staff
ar: يُرجى توفير عنوان البريد الإلكتروني للمستخدم الذي تريد أن تضيفه بصفته أحد أعضاء الطاقم

en: Provide useful information about your course
ar: يُرجى توفير معلومات مفيدة عن مساقك

en: Provisionally Supported
ar: مدعوم مؤقتاً

en: Public Display Name
ar: الاسم العلني

en: Public Service URL
ar: رابط خدمة عامّ

en: Public Username
ar: اسم المستخدم

en: Publishing on Date
ar: النشر في التاريخ المحدّد

en: Purchase Order Number
ar: رقم طلب الشراء

en: Purchase Order Number:
ar: رقم طلب الشراء:

en: Purchase Time
ar: وقت الشراء

en: Purchase order number (if any)
ar: رقم طلب الشراء (إن وُجد)

en: Purchasing Organizational Details
ar: تفاصيل المؤسسة المشترِية

en: Purchasing organization
ar: المؤسسة المشترِية

en: Purge
ar: حذف

en: Purge the article: Completely remove it (and all its contents) with no undo. Purging is a good idea if you want to free the slug such that users can create new articles in its place.
ar: حذف المقال: يُرجى حذفه بالكامل (مع محتوياته كلّها) من دون إمكانية التراجع عن هذا الفعل. وتُعدّ هذه فكرة جيّدة إذا أردت إلغاء العنوان المختصر ليتمكّن المستخدمون من إنشاء مقالات جديدة بدلًا من ذلك.

en: Pursue Academic Credit with a Verified Certificate
ar: السعي للحصول على درجة أكاديمية بشهادة موثَّقة

en: Pursue a Verified Certificate
ar: اسعَ للحصول على شهادة موثّقة

en: Pursue a {cert_name_long} to highlight the knowledge and skills you gain in this course.
ar: اطلب شهادة {cert_name_long} لتبرز المعارف والمهارات التي اكتسبتها بحضورك لهذا المساق.

en: Put your Copyright Text here!
ar: ضع نصّ حقوق النشر والطبع الخاصة بك هنا!

en: Put your Honor Code here!
ar: ضع ميثاق الشرف الخاص بك هنا!

en: Put your Privacy Policy here!
ar: ضع سياسة الخصوصية الخاصة بك هنا!

en: Put your Terms of Service here!
ar: ضع شروط الخدمة الخاصة بك هنا!

en: Quantity
ar: الكمّية

en: Quantity - Description - Price
ar: الكمّية - الوصف - السعر

en: Question {index}
ar: سؤال {index}

en: Quick Markdown Syntax Guide
ar: دليل سريع لقواعد لغة الترميز ماركداون

en: Quickly create videos, text snippets, inline discussions, and a variety of problem types.
ar: أَنشئ بسرعة فيديوهات، ومقتطفات نصّية، ونقاشات ضمنية، ومختلف أنواع المسائل.

en: Quotes
ar: اقتباسات

en: Random seed for this student
ar: البذرة وهي عدد عشوائي ممثّل لهذا الطالب

en: Randomization
ar: ترتيب عشوائي

en: Rank
ar: المرتبة

en: Raw
ar: أوّلي

en: Raw data:
ar: البيانات الأوّلية:

en: Re-Verification
ar: إعادة التحقّق

en: Re-Verify for {course_name}
ar: يرجى إعادة التحقق للمساق {course_name}

en: Re-subscribe Successful!
ar: نجحت عملية إعادة الاشتراك!

en: Read the list of courses in which you are a staff member.
ar: انظر قائمة المساقات التي عُيّنت ضمن طاقمها.

en: Read the list of courses in which you are an instructor.
ar: انظر قائمة المساقات التي عُيّنت كمدرّس فيها.

en: Read your email address
ar: اقرأ عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك

en: Read your user ID
ar: اقرأ معرف المستخدم الخاص بك

en: Read your user profile
ar: اقرأ الملف التعريفي للمستخدم

en: Ready
ar: مستعدّ

en: Ready to grade!
ar: جاهز للتقييم!

en: Ready to start creating online courses? Sign up below and start creating your first {platform_name} course today.
ar: هل أنت جاهز لإنشاء مساقات متاحة عبر الإنترنت؟ يُرجى تسجيل عضويتك أدناه، وابدأ اليوم بإنشاء مساقك الأوّل على منصّة {platform_name}.

en: Reason
ar: السبب

en: Receipt
ar: الإيصال

en: Receipt For {course_name}
ar: الإيصال الخاص بالمساق {course_name}

en: Receive course emails
ar: استلام رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمساق

en: Recent git load activity for {course_id}
ar: أحدث نشاط تحميل git لمساق {course_id}

en: Recipient Email
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمرسَل له

en: Recipient Email:
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمستلِم:

en: Recipient Name
ar: اسم المرسَل له

en: Recipient Name:
ar: اسم المستلِم:

en: Record thoughts about a specific passage or concept.
ar: تدوين الأفكار حيال مقطع أو مفهوم معيّن.

en: Reddit
ar: ريديت

en: Redirect URLs
ar: إعادة توجيه روابط URLs

en: Reenable Account
ar: إعادة تفعيل الحساب

en: Refine Your Search
ar: خصِّص بحثك

en: Refresh Status
ar: تحديث الوضع

en: Refund Request Time:
ar: وقت طلب استرداد المبلغ:

en: Refunded {cost} for order id {order_id}
ar: استُردّ مبلغ {cost} المدفوع لقاء الطلبيّة رقم {order_id}

en: Regenerate Certificates
ar: إعادة إنشاء الشهادات

en: Regenerate for learners in an error state. ({count})
ar: أعد إنشاء شهادات المتعلّمين الذين واجههم خطأ ما وعددهم ({count}).

en: Regenerate for learners who have already received certificates. ({count})
ar: أعد إنشاء شهادات المتعلمين الذين كانوا قد استلموا شهاداتهم في وقت سابق وعددهم ({count}).

en: Regenerate for learners who have not received certificates. ({count})
ar: أعد إنشاء شهادات المتعلمين الذين لم يسبق أن استلموا شهاداتهم وعددهم ({count}).

en: Regenerate for learners with audit not passing state. ({count})
ar: أعد إنشاء شهادات للطلاب الذين لم يجتازوا التدقيق وعددهم ({count}).

en: Regenerate for learners with audit passing state. ({count})
ar: أعد إنشاء شهادات للطلاب الذين اجتازوا التدقيق وعددهم  ({count}).

en: Register
ar: تسجيل

en: Register below to create your {platform_name} account
ar: سجِّل أدناه لإنشاء حسابك لدى {platform_name}

en: Register for {platform_name}
ar: التسجيل في {platform_name}

en: Register/Enroll Students
ar: تسجيل الطلاب

en: Registering with {platform_name} gives you access to all of our current and future free courses. Not ready to take a course just yet? Registering puts you on our mailing list - we will update you as courses are added.
ar: يمنحك التسجيل في {platform_name} صلاحية الدخول إلى جميع مساقاتنا المجّانية الحالية والمستقبلية. ألم تستعدّ بعد للتسجيل في أحد المساقات؟ يضعك التسجيل على قائمة مراسلاتنا، بحيث سنبقيك على اطّلاع على المساقات التي تُضاف.

en: Registration Code Used
ar: رمز التسجيل المستخدَم

en: Registration Help
ar: المساعدة في عملية التسجيل

en: Registration for Course: {course_name}
ar: التسجيل للمساق: {course_name}

en: Registration for:
ar: التسجيل في:

en: Reindex
ar: إعادة الفهرسة

en: Reindex current course
ar: إعادة فهرسة المساق الحالي

en: Related Programs
ar: البرامج ذات الصلة

en: Release-On Date Publishing
ar: النشر في تاريخ الإصدار الذي تحدّده

en: Reload Graphs
ar: إعادة تحميل الرسوم البيانية

en: Remember me
ar: تذكُّر بياناتي

en: Remote Gradebook
ar: دفتر الدرجات الخارجي

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove Flag
ar: أزل التحديد بعلامة

en: Remove Profile Image
ar: إزالة صورة الملف الشخصي

en: Remove beta testers
ar: إرالة أفراد من مختبري النسخة التجريبية

en: Removed group: "{}"
ar: تم حذف المجموعة: "{}"

en: Removing user "{username}" from groups {group_names}
ar: إزالة المستخدم "{username}" من المجموعات {group_names}

en: Removing user: "{}"
ar: يجري إزالة مستخدم: "{}"

en: Removing {codenames} permissions from group "{group}"
ar: يجري حذف أذونات {codenames} من المجموعة "{group}"

en: Reorganizing components
ar: إعادة ترتيب المكوِّنات

en: Reorganizing your course
ar: إعادة تنظيم مساقك

en: Repair Results
ar: نتائج الإصلاح

en: Replace
ar: استبدال

en: Replace my course with the selected file
ar: استبدل مساقي بالملف المختار

en: Replace my library with the selected file
ar: استبدل مكتبتي بالملف المختار

en: Repo Branch (optional)
ar: فرع المستودع (اختياري)

en: Repo Location
ar: موقع المستودع

en: Report Creation Date
ar: تاريخ إنشاء التقرير

en: Report a Problem
ar: الإبلاغ عن مشكلة

en: Report a problem
ar: الإبلاغ عن مشكلة

en: Reports
ar: الإبلاغات

en: Reports Available for Download
ar: الإبلاغات جاهزة للتنزيل

en: Request API Access
ar: طلب وصول لواجهة برمجة التطبيقات

en: Request Certificate
ar: اطلب الشهادة

en: Request Credit
ar: اطلب مادّة دراسية

en: Request the Ability to Create Courses
ar: طلب صلاحية إنشاء المساقات

en: Request to change {platform_name} account e-mail
ar: طلب تغيير البريد الإلكتروني لحساب المنصة {platform_name}

en: Request user's email
ar: يُرجى طلب البريد الإلكتروني للمستخدم

en: Request user's username
ar: يُرجى طلب اسم المستخدم الخاص بالمستخدم

en: Require students to pass an exam before beginning the course.
ar: يُطلَب من الطلّاب اجتياز اختبار معيّن قبل البدء بالمساق.

en: Required
ar: مطلوب

en: Required Information
ar: معلومات مطلوبة

en: Required Information to Create a New Course
ar: المعلومات المطلوبة لإنشاء مساق جديد

en: Required Information to Create a New Library
ar: المعلومات المطلوبة لإنشاء مكتبة جديدة

en: Required Information to Create a re-run of a course
ar: المعلومات المطلوبة لإنشاء تشغيل ثانٍ لمساق ما

en: Required Information to Sign In to {studio_name}
ar: المعلومات المطلوبة لتسجيل الدخول في {studio_name}

en: Required Information to Sign Up for {studio_name}
ar: المعلومات المطلوبة لتسجيل العضوية في {studio_name}

en: Required data to force publish course.
ar: البيانات المطلوبة لتنفيذ النشر للدورة التدريبية.

en: Required fields are noted by <strong class="indicator">bold text and an asterisk (*)</strong>.
ar: يُشار إلى الحقول الإلزامية باستخدام <strong class="indicator">أحرف عريضة وعلامة النجمة (*)</strong>.

en: Requirements
ar: المتطلّبات

en: Requirements for Course Credit
ar: متطلبات النجاح في مواد المساق

en: Requires instructor access.
ar: يتطلّب صلاحية دخول الأستاذ

en: Rescore
ar: إعادة التقييم

en: Rescore All Learners' Submissions
ar: إعادة تقييم أجوبة كل الطلاب

en: Rescore All Problems
ar: أعد تقييم جميع المسائل

en: Rescore All Problems Only If Score Improves
ar: إعادة تقييم جميع المسائل فقط في حالة تحسن النتيجة

en: Rescore Learner's Submission
ar: إعادة تقييم ورقة المتعلم

en: Rescore Only If Score Improves
ar: إعادة التقييم فقط في حالة تحسن النتيجة

en: Rescore Only If Scores Improve
ar: إعادة التقييم فقط في حالة تحسن النتيجة

en: Rescore any responses that have been submitted. The 'Rescore All Problems Only If Score Improves' option updates the learner's scores only if it improves in the learner's favor.
ar: أعد تقييم أي إجابات التي تم تقديمها. يعمل خيار "إعادة التقييم فقط في حالة تحسن النتيجة" على تحديث نتيجة الطالب فقط في حالة تغير النتيجة لصالح الطالب.

en: Rescore submitted responses. The 'Rescore Only If Scores Improve' option updates a learner's score only if it improves in the learner's favor.
ar: إعادة تقييم الإجابات المُقدمة. ويعمل خيار "إعادة التقييم فقط في حالة تحسن النتيجة" على تحديث نتيجة المتعلم فقط في حالة تغير النتيجة لصالح المتعلم.

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Reset Attempts to Zero
ar: تغيير عدد المحاولات إلى صفر

en: Reset Learner's Attempts to Zero
ar: تغيير عدد محاولات المتعلم إلى صفر

en: Reset My Password
ar: تغيير السر الخاصة بي

en: Reset Your Password
ar: غير كلمة المرور

en: Reset Your {platform_name} Password
ar: إعادة ضبط كلمة المرور الخاصة بك على {platform_name}

en: Reset due date for student
ar: إعادة ضبط تاريخ الاستحقاق للطالب.

en: Reset values
ar: إعادة ضبط القيم

en: Reset your answer
ar: تغيير إجابتك

en: Resetting a problem's due date rescinds a due date extension for a student on a particular unit. This will revert the due date for the student back to the problem's original due date.
ar: إن إعادة ضبط تاريخ الاستحقاق لمسألة ما يلغي التمديد الممنوح لتاريخ التقديم لطالب بالنسبة لوحدة محدّدة. وسيؤدي هذا إلى إعادة التاريخ المحدّد للطالب إلى التاريخ المحدّد أصلاً لتلك المسألة.

en: Resetting extensions
ar: إعادة ضبط التمديدات

en: Restore
ar: استعادة

en: Restoring article
ar: استعادة المقال

en: Restoring to this revision will mark the article as deleted.
ar: ستشير العودة إلى هذه المراجعة أنّ المقال قد حُذِف

en: Resubmit Invoice
ar: إعادة تقديم الفاتورة

en: Resubmit Verification
ar: إعادة تقديم التحقّق

en: Result
ar: النتيجة

en: Results:
ar: النتائج:

en: Resume Course
ar: تابع المساق

en: Retry Verification
ar: أعد محاولة التحقّق

en: Return To %s
ar: العودة إلى %s

en: Return to Your Dashboard
ar: العودة إلى لوحة المعلومات

en: Review
ar: مراجعة

en: Review your info
ar: راجع بياناتك

en: Reviewing semantics, syntax, and required data
ar: استعراض الدلالات، والقواعد اللغوية، والبيانات المطلوبة

en: Revoke access
ar: إلغاء صلاحيات الوصول

en: Right to Charge
ar: الحق في المقاضاة

en: SET CERTIFICATE EXCEPTIONS
ar: عيّن استثناءات الشهادة

en: SHORT_DATE_FORMAT
ar: "%d %b %Y"

en: Sailthru connection retry interval (secs).
ar: فاصل إعادة محاولة الاتصال Sailthru (ثانية).

en: Sailthru list name to add new users to.
ar: اسم قائمة Sailthru لإضافة مستخدمين جدد.

en: Sailthru maximum retries.
ar: الحد الأقصى لعمليات إعادة محاولة Sailthru.

en: Sailthru minutes to wait before sending abandoned cart message. Deprecated.
ar: دقائق Sailthru للانتظار قبل إرسال رسالة سلة مهجورة. تجاهل

en: Sailthru send template to use on enrolling for audit.
ar: قالب إرسال Sailthru لاستخدامه في التسجيل للمراجعة.

en: Sailthru send template to use on purchasing a course seat. Deprecated
ar: قالب إرسال Sailthru لاستخدامه في شراء مقعد للدورة التدريبية. تجاهل

en: Sailthru send template to use on upgrading a course. Deprecated
ar: قالب إرسال Sailthru لاستخدامه في تحديث دروة تدريبية. تجاهل

en: Sailthru template to use on abandoned cart reminder. Deprecated.
ar: قالب Sailthru لاستخدامه في تذكير سلة مهجورة. تجاهل

en: Save
ar: حفظ

en: Save Grading Policy
ar: حفظ سياسة التقييم

en: Save Language Settings
ar: حفظ إعدادات اللغة

en: Save Settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save failed for user preference '{key}' with value '{value}'.
ar: تعذّر حفظ القيمة '{value}' كتفضيل '{key}' للمستخدم.

en: Save your answer
ar: إحفظ إجابتك

en: Schedule
ar: وضع الجدول

en: Schedule & Details
ar: الجدول والتفاصيل

en: Schedule & Details Settings
ar: إعدادات الجدول والتفاصيل

en: Schedule a Unit
ar: وضع جدول لوحدة

en: Schools
ar: المدارس

en: Schools & Partners
ar: المدارس والشركاء

en: Scientific notation
ar: الكتابة العلميّة للأعداد

en: Score
ar: النتيجة

en: Scored
ar: مُقيَّم

en: Search
ar: بحث

en: Search Your Courses
ar: ابحث في مساقاتك

en: Search and add file
ar: البحث عن ملف وإضافته

en: Search files and articles
ar: البحث في الملفّات والمقالات

en: Search for a course
ar: البحث عن مساق

en: Search notes for...
ar: البحث في الملاحظات عن...

en: Search notes for:
ar: البحث في الملاحظات عن:

en: Search students
ar: البحث عن الطلّاب

en: Secondary providers are displayed less prominently, in a separate list of "Institution" login providers.
ar: يجري استعراض المزوِّدين الثانويّين بشكل أقل تواترًا، في قائمة منفصلة لمزوِّدي "المؤسسة" المسجَّل دخولهم.

en: Secondary/high school
ar: شهادة الثانوية العامة

en: Seconds a student must wait between submissions for a problem with multiple attempts.
ar: عدد الثواني التي يجب على الطالب انتظارها بين عمليات التقديم لمسألة ذات محاولات إجابة متعدّدة.

en: Secret Token String for Annotation
ar: النص الرمزي السرّي للملاحظات التوضيحية

en: Secret string for annotation storage
ar: النص السرّي لتخزين الملاحظات التوضيحية

en: Section
ar: قسم

en: See XML source line {sourcenum}.
ar: يُرجى الاطّلاع على السطر الأصلي بلغة XML {sourcenum}.

en: See all children
ar: الاطلاع على كافة المقالات الفرعية

en: See an example
ar: مشاهدة مثال على ذلك

en: Select True if this component will receive a numerical score from the external LTI system.
ar: يُرجى اختيار  ’true‘ إذا كان هذا المكوِّن سيستقبل قيمة عدديّة للنتيجة من نظام ’LTI‘ الخارجي.

en: Select True if you want students to click a link that opens the LTI tool in a new window. Select False if you want the LTI content to open in an IFrame in the current page. This setting is only used when Hide External Tool is set to False.
ar: يُرجى اختيار ’true‘ إذا أردت أن يضغط الطلّاب على رابط، يفتح أداة ’LTI‘ في نافذة جديدة أو يمكنك اختيار ’false‘ لفتح محتوى ’LTI‘ داخل إطار ’IFrame‘ ضمن الصفحة الحاليّة. يقتصر استخدام هذا الإعداد على حالة ضبط خاصية "إخفاء الأداة الخارجية" على القيمة ’false‘.

en: Select True if you want to use this component as a placeholder for syncing with an external grading  system rather than launch an external tool.  This setting hides the Launch button and any IFrames for this component.
ar: يُرجى اختيار ’true‘ إذا أردت استخدام هذا المكوِّن كعنصر نائب مسؤول عن المزامنة مع نظام تقييم خارجي بدلًا من إطلاق أداة خارجية. يخفي هذا الإعداد زر "إطلاق" وأي إطارات iFrames ضمنيّة خاصّة بهذا المكوِّن.

en: Select True to allow third party systems to post grades past the deadline.
ar: يُرجى اختيار ’true‘ للسماح لأنظمة خارجية بنشر الدرجات بعد تاريخ الاستحقاق.

en: Select True to request the user's email address.
ar: يرجى اختيار ’true‘ لطلب البريد الإلكتروني الخاص بالمستخدم.

en: Select True to request the user's username.
ar: يرجى اختيار ’true‘ لطلب اسم المستخدم الخاص بالمستخدم.

en: Select Visual to enter content and have the editor automatically create the HTML. Select Raw to edit HTML directly. If you change this setting, you must save the component and then re-open it for editing.
ar: يُرجى اختيار ’مرئي‘ أو ’Visual‘ لإدخال المحتوى وتمكين المحرّر من إنشاء نصوص بلغة HTML تلقائيًا. يمكن اختيار ’أوليّ‘ أو ’Raw‘ لتعديل نص HTML مباشرةً. في حال غيّرت هذا الإعداد، يجب حفظ المكوِّن أولًا ثمّ إعادة فتحه لإجراء التعديل.

en: Select a .tar.gz File to Replace Your Course Content
ar: اختر ملفّ .tar.gz لاستبدال محتوى مساقك

en: Select a .tar.gz File to Replace Your Library Content
ar: اختر ملف .tar.gz لاستبدال محتوى مكتبتك

en: Select a Group Configuration
ar: حدّد أحد إعدادات المجموعة

en: Select a Library.
ar: يُرجى اختيار مكتبة.

en: Select a component type under {strong_start}Add New Component{strong_end}. Then select a template.
ar: إختر نوع مكوّن مُدرج تحت {strong_start}أضف مكوّنًا جديدًا{strong_end}. ثمّ اختر نموذجًا.

en: Select a course team role:
ar: اختر دورًا في فريق المساق:

en: Select a currency.
ar: اختر عملة

en: Select an option
ar: تحديد خيار

en: Select another problem type.
ar: يُرجى اختيار نوع مسائل آخر.

en: Select the Configure icon for a section or subsection to set its release date. When you configure a subsection, you can also set the grading policy and due date.
ar: اختر أيقونة الإعدادات لقسم أو لقسم فرعي لتضبط تاريخ إصداره. وعندما تضبط إعدادات أحد الأقسام الفرعية، يمكنك أيضًا أن تضبط سياسة التقييم وتاريخ الاستحقاق.

en: Select the course for which you want to earn a verified certificate. If the course does not appear in the list, make sure that you have enrolled in the audit track for the course.
ar: اختر المساق الذي ترغب بالحصول على شهادة موثّقة له. في حال لم يظهر المساق ضمن القائمة، يُرجى التأكّد من أنك قد سجّلت في مسار مراقب لهذا المساق.

en: Select the default license for course content
ar: يُرجى اختيار الترخيص الافتراضي لمحتوى المساق

en: Select the library from which you want to draw content.
ar: يُرجى اختيار المكتبة التي تودّ استخراج محتوىً منها.

en: Select which tab will be the default in the annotations table: myNotes, Instructor, or Public.
ar: اختر التبويبة التي ستُعتمد كتبويبة افتراضية لجدول الملاحظات التوضيحية: ملاحظاتي، الأستاذ، أو الجميع.

en: Selected price is not valid number.
ar: العدّد الذي جرى تحديده، والممثُل للسعر، غير صحيح.

en: Self Paced
ar: تعلّم ذاتيّ

en: Self-Paced
ar: مساق دائم

en: Self-paced courses do not have release dates for course content or due dates for assignments. Learners can complete course material at any time before the course end date.
ar: لا يُحدّد تاريخ لنشر المحتوى أو لتسليم الواجبات بالنسبة لمساقات التعلّم الذاتي حيث يُسمح للمتعلّمين إتمام مواد المساق في أي وقت قبل تاريخ انتهاء المساق.

en: Send Email
ar: إرسال بريد إلكتروني

en: Send a note to students via email
ar: إرسال ملاحظة إلى الطلّاب عبر البريد الإلكتروني

en: Send an email to {email}
ar: أرسل رسالةً إلكترونية إلى {email}

en: Send me a copy of the invoice
ar: أرسل لي نسخة من الفاتورة

en: Send to:
ar: إرسال إلى:

en: Service Fees (if any)
ar: رسوم الخدمة (إن وجدت)

en: Set Course Mode Price
ar: تحديد سعر وضعية المساق

en: Set Price
ar: السعر المحدد

en: Set date
ar: تحديد تاريخ

en: Set exceptions to generate certificates for learners who did not qualify for a certificate but have been given an exception by the course team. After you add learners to the exception list, click Generate Exception Certificates below.
ar: عيّن استثناءات لإنشاء شهادات المتعلّمين الذين حصلوا على استثناء من قبل طاقم المساق رغم عدم استيفائهم لشروط الحصول على شهادة. بعد إضافة المتعلّمين إلى قائمة الاستثناءات، اضغط على "إنشاء شهادات الاستثناءات" أدناه.

en: Set preview mode
ar: ضبط وضعية المعاينة

en: Set the pacing for this course
ar: اضبط أسلوب التعلّم المتّبع في هذا المساق

en: Set this to "true" to mark this course as self-paced. Self-paced courses do not have due dates for assignments, and students can progress through the course at any rate before the course ends.
ar: يُرجى ضبط هذه على القيمة ’true‘ لجعل هذا المساق كمساق تعلّم ذاتي. لا يُحدّد، في مساقات التعلّم الذاتي، تاريخ لتسليم الفروض كما ويُسمح للمتعلّمين التقدّم في مواد  المساق بأي سرعة وفي أي وقت يسبق نهاية المساق.

en: Set this value to True if you want this image to be the default image for any course modes that do not have a specified badge image. You can have only one default image.
ar: اضبط هذه القيمة على "صحيح" إذا أردت اعتماد هذه الصورة كصورة افتراضية لجميع أوضاع المساق غير الموسومة بصورة محدَّدة. يمكن أن يكون لديك صورة افتراضية واحدة.

en: Setting release dates and grading policies
ar: ضبط تواريخ الإصدار وسياسات التقييم

en: Setting unusable password for user "{}"
ar: تعيين كلمة مرور غير قابلة للاستخدام للمستخدم "{}"

en: Setting {attribute} for user "{username}" to "{new_value}"
ar: ضبط {attribute} للمستخدم "{username}" على "{new_value}"

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings for course credit eligibility
ar: إعدادات الأهلية لمواد المساق

en: Settings for plugin
ar: إعدادات البرامج المساعدة

en: Share on Facebook
ar: شارك على فيسبوك

en: Share on LinkedIn
ar: شارك على لينكد إن

en: Share on Twitter
ar: شارك على تويتر

en: Share with friends and family!
ar: شارِك ذلك مع الأصدقاء والعائلة!

en: Shopping Cart
ar: سلّة التسوّق

en: Shopping cart
ar: سلّة التسوّق

en: Short identifier for the LinkedIn partner used in the tracking code.  (Example: 'edx')  If no value is provided, tracking codes will not be sent to LinkedIn.
ar: رمز تعريفي قصير للشريك على موقع لينكد إن والمستخدَم كجزء من رمز التتبّع. (مثلًا: ’edx‘) لن تٌرسل رموز التتبّع إلى موقع لينكد إن مالم تزوّد القيم.

en: Show
ar: إظهار

en: Show Answer
ar: أظهر الإجابة

en: Show Calculator
ar: إظهار الآلة الحاسبة

en: Show Deprecated Settings
ar: إظهار الإعدادات المُهملة

en: Show Discussion
ar: إظهار المناقشة

en: Show Earlier Course Updates
ar: عرض تحديثات سابقة للمساق

en: Show Email Task History
ar: إظهار سجل كافة مهمات البريد الإلكتروني

en: Show Percents
ar: إظهار النسب

en: Show Reset Button
ar: آظهر زرّ إعادة الضبط

en: Show Reset Button for Problems
ar: إظهار زر إعادة الضبط للمسائل

en: Show Sent Email History
ar: اعرض سجل الرسائل المرسلة

en: Show Task Status
ar: عرض حالة المهمة

en: Show Transcript
ar: إظهار النص

en: Show notes
ar: إظهار الملاحظات

en: Show the status for the rescoring tasks that you submitted for this learner and entrance exam.
ar: عرض حالة مهام إعادة التقييم التي قدمتها لهذا الطالب وامتحان الدخول.

en: Show the status for the rescoring tasks that you submitted for this learner and problem.
ar: عرض حالة مهام إعادة التقييم التي قدمتها لهذا الطالب وهذه المسألة.

en: Show the status for the tasks that you submitted for this problem.
ar: عرض حالة المهام التي قدمتها في هذه المسألة.

en: Show this page
ar: إظهار هذه الصفحة

en: Show/hide page
ar: إظهار/إخفاء الصفحة

en: Showing all matching content eligible to be added into {display_name}. Each student will be assigned {max_count} component drawn randomly from this list. | Showing all matching content eligible to be added into {display_name}. Each student will be assigned {max_count} components drawn randomly from this list.
ar[0]: عرض كامل المحتوى المطابق والذي يمكن إضافته إلى {display_name}. يُعيَّن لكل طالب {max_count} مركّبات تُختار عشوائيًا من هذه القائمة.
ar[1]: عرض كامل المحتوى المطابق والذي يمكن إضافته إلى {display_name}. يُعيَّن لكل طالب {max_count} مركّب يُختار عشوائيًا من هذه القائمة.
ar[2]: عرض كامل المحتوى المطابق والذي يمكن إضافته إلى {display_name}. يُعيَّن لكل طالب {max_count} مركّب تُختار عشوائيًا من هذه القائمة.
ar[3]: عرض كامل المحتوى المطابق والذي يمكن إضافته إلى {display_name}. يُعيَّن لكل طالب {max_count} مركّبات تُختار عشوائيًا من هذه القائمة.
ar[4]: عرض كامل المحتوى المطابق والذي يمكن إضافته إلى {display_name}. يُعيَّن لكل طالب {max_count} مركّبات تُختار عشوائيًا من هذه القائمة.
ar[5]: عرض كامل المحتوى المطابق والذي يمكن إضافته إلى {display_name}. يُعيَّن لكل طالب {max_count} مركّبات تُختار عشوائيًا من هذه القائمة.

en: Sign In
ar: تسجيل الدخول

en: Sign In to {studio_name}
ar: سجِّل دخولك إلى {studio_name}

en: Sign Out
ar: تسجيل الخروج

en: Sign Up
ar: تسجيل العضوية

en: Sign Up & Start Making Your {platform_name} Course
ar: الاشتراك وبدء إنشاء دورتك التدريبية {platform_name}

en: Sign Up for {platform_name}
ar: تسجيل العضوية في {platform_name}

en: Sign Up for {studio_name}
ar: تسجيل العضوية في {studio_name}

en: Sign Up for {studio_name} Today!
ar: سجّل عضويتك الآن في {studio_name}!

en: Sign in
ar: تسجيل الدخول

en: Sign in or Register
ar: يرجى تسجيل الدخول أو التسجيل

en: Sign in with {provider_name}
ar: تسجيل الدخول باستخدام حساب {provider_name}

en: Sign into {studio_name}
ar: تسجيل الدخول في {studio_name}

en: Sign up for {platform_name} today!
ar: سجّل عضويتك اليوم في {platform_name}!

en: Sign up with {provider_name}
ar: تسجيل العضوية باستخدام {provider_name}

en: Signed Out
ar: سُجِّل خروجك

en: Simple Organization For Content
ar: تنظيم بسيط للمحتوى

en: Simple two-level outline to organize your course. Drag and drop, and see your course at a glance.
ar: مخطط بسيط من مستويين لتنظيم دورتك التدريبية. اسحب وأسقط، وشاهد دورتك التدريبية في لمحة.

en: Simple, Fast, and Incremental Publishing. With Friends.
ar: النشر السهل، والسريع، والمتزايد. مع الأصدقاء.

en: Simply set the date of a section or subsection, and {studio_name} will publish it to your students for you.
ar: حدّد ببساطة تاريخ القسم أو القسم الفرعي، وسيتولّى {studio_name} مهمّة نشره لطلّابك بالنيابة عنك.

en: Since we did not have a valid set of verification photos from you when your {cert_name_long} was generated, we could not grant you a verified {cert_name_short}. An honor code {cert_name_short} has been granted instead.
ar: بما أنّنا لم نحصل منك على مجموعة مناسبة من الصور الخاصة بالتحقّق من الهوية عندما جرى إعداد شهادتك {cert_name_long}، فلم نستطع منحك شهادة موثّقة من {cert_name_short}، ومنحناك عوضًا عنها شهادة ميثاق شرف {cert_name_short}.

en: Sincerely yours,The {course_name} Team
ar: مع خالص التقدير، فريق {course_name}

en: Sincerely,
    [[Your Signature]]
ar: المخلص،
    [[توقيعك]]

en: Sincerely, Anant
ar: ولكم جزيل الشكر، أنانت

en: Site statistics
ar: إحصائيات الموقع

en: Sitemap
ar: خريطة الموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Skip to main content
ar: الانتقال إلى المحتوى الرئيسي

en: Skipping user "{}" because the specified and existing email addresses do not match.
ar: تخطي المستخدم "{}" نظرًا لأن عناوين البريد الإلكتروني الحالية والمحددة غير متطابقة.

en: Slug
ar: عنوان مختصر

en: Slug that points to the wiki for this course
ar: اللقب الذي يُشير إلى صفحة الويكي لهذ المساق

en: Smaller Header
ar: عنوان أصغر

en: Social Media Sharing URL
ar: رابط مشاركة مواقع التواصل الاجتماعي

en: Software Secure Review Rules
ar: قواعد المراجعة الآمنة للبرنامج

en: Something wrong with SubRip transcripts file during parsing.
ar: حدث خطأ في ملف نصوص ’SubRip‘ أثناء عملية الإعراب.

en: Something wrong with SubRip transcripts file during parsing. Inner message is {error_message}
ar: حدث خطأ في ملف نصوص ’SubRip‘ أثناء عملية الإعراب. الرسالة الخطأ الداخلية هي {error_message}

en: Sometimes the draft and published branches of a course can get out of sync. Force publish course command resets the published branch of a course to point to the draft branch, effectively force publishing the course. This view dry runs the force publish command
ar: في بعض الأحيان، تكون الفروع المنشورة ومسودات الدورة التدريبية غير متزامنة. يقوم أمر التنفيذ بنشر الدورة التدريبية بإعادة تعيين الفرع المنشور للدورة التدريبية للإشارة إلى فرع المسودة، مما ينفذ النشر للدورة بشكل فعال. يقدم هذا العرض اختبارًا تجريبيًا لأمر تنفيذ النشر

en: Sorry but you cannot have a root article with a slug.
ar: عذرًا، لا يمكن أن يكون لديك مقال رئيسي مع عنوان مختصر.

en: Sorry! Due to an error your purchase was charged for a different amount than the order total! The specific error message is: {error_message}. Your credit card has probably been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ar: عذرًا! لقد حدث خطأ أدّى إلى احتساب مبلغ مختلف عن الكلفة المترتّبة على طلب شرائك! رسالة الخطأ: {error_message}. يُحتمل أن يكون المبلغ قد خُصم من بطاقتك الائتمانية. يُرجى مراسلتنا على {email} في حال كانت لديك أيّة استفسارات حول الدفعات.

en: Sorry! Due to an error your purchase was charged for a different amount than the order total! The specific error message is: {msg}. Your credit card has probably been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ar: عذرًا! لقد حدث خطأ أدّى إلى احتساب مبلغ مختلف عن الكلفة الإجمالية المذكورة لطلب شرائك! ورسالة الخطأ المحدّدة هي: {msg}. من المحتمل أن يكون المبلغ قد اقتُطع من بطاقتك الائتمانية. في حال كانت لديك أيّة استفسارات حول الدفعات، يُرجى مراسلتنا على العنوان {email}.

en: Sorry! Our payment processor did not accept your payment.  The decision they returned was {decision}, and the reason was {reason}.  You were not charged. Please try a different form of payment.  Contact us with payment-related questions at {email}.
ar: عذرًا! لم يقبل قسمنا المختصّ بمعالجة الدفعات دفعتك. أما القرار الذي أرجعه القسم فقد كان  {decision}، والسبب هو {reason}. لم يجري خصم المبلغ من حسابك. يُرجى محاولة الدفع باستخدام وسيلة دفع أخرى. يُرجى مراسلتنا على العنوان {email} لنجيب عن أي استفسار يخصّ سداد الدفعات.

en: Sorry! Our payment processor did not accept your payment. The decision they returned was {decision_text}, and the reason was {reason_text}. You were not charged. Please try a different form of payment. Contact us with payment-related questions at {email}.
ar: عذرًا! لم يقبل قسمنا المختصّ بمعالجة الدفعات دفعتك. أما القرار الذي أرجعه القسم فقد كان  {decision_text}، والسبب هو {reason_text}. لم يجري خصم المبلغ من حسابك. يُرجى مراسلتنا على العنوان {email} لنجيب عن أي استفسار يخصّ سداد الدفعات.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a corrupted message regarding your charge, so we are unable to validate that the message actually came from the payment processor. The specific error message is: {error_message}. We apologize that we cannot verify whether the charge went through and take further action on your order. Your credit card may possibly have been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ar: عذرًا! أَرجَع لنا قسمنا المختصّ بمعالجة الدفعات رسالةً تالفة تخصّ خصم رسومك، الأمر الذي جعلنا غير قادرين على التثبّت فيما إذا كان مصدر الرسالة هو معالج الدفعات فعلًا. رسالة الخطأ المحدّدة هي: {error_message}. نعتذر لعدم قدرتنا على التثبّت فيما إذا جرى خصم الرسوم فعلًا لاتّخاذ إجراء إضافي حيال طلبك. يُحتمل أن يكون المبلغ قد اقتُطِع من حساب بطاقتك الائتمانية. يُرجى مراسلتنا على العنوان {email} لنجيب عن أي استفسار يخصّ سداد الدفعات.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a corrupted message regarding your charge, so we are unable to validate that the message actually came from the payment processor. The specific error message is: {msg}. We apologize that we cannot verify whether the charge went through and take further action on your order. Your credit card may possibly have been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ar: عذرًا! أَرجَع لنا قسمنا المختصّ بمعالجة الدفعات رسالةً تالفة تخصّ خصم رسومك، الأمر الذي جعلنا غير قادرين على التثبّت فيما إذا كان مصدر الرسالة هو معالج الدفعات فعلًا. رسالة الخطأ المحدّدة هي: {msg}. نعتذر لعدم قدرتنا على التثبّت فيما إذا جرى خصم الرسوم فعلًا لاتّخاذ إجراء إضافي حيال طلبك. يُحتمل أن يكون المبلغ قد اقتُطِع من حساب بطاقتك الائتمانية.يُرجى مراسلتنا على العنوان {email} لنجيب عن أي استفسار يخصّ سداد الدفعات.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a message saying that you have cancelled this transaction. The items in your shopping cart will exist for future purchase. If you feel that this is in error, please contact us with payment-specific questions at {email}.
ar: عذرًا! أرجَع لنا قسمنا المختصّ بمعالجة الدفعات رسالةً مفادها أنّك قد ألغيتَ هذه العملية. سنحتفظ بالعناصر الموجودة في سلّة تسوّقك لعمليّات شراء مستقبليّة. إذا كنت تعتقد بأنّ هذا حصل عن طريق الخطأ، فيُرجى مراسلتنا على العنوان {email} لنجسي عن أي استفسار يخصّ سداد الدفعات.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a payment confirmation that had inconsistent data! We apologize that we cannot verify whether the charge went through and take further action on your order. The specific error message is: {msg} Your credit card may possibly have been charged.  Contact us with payment-specific questions at {email}.
ar: عذرًا! أَرجَع لنا قسمنا المختصّ بمعالجة الدفعات تأكيدًا، يحوي بياناتِ متضاربة تخصّ سداد الدفعة. نعتذر لعدم قدرتنا على التثبّت فيما إذا جرى خصم الرسوم فعلًا لاتّخاذ إجراء إضافي حيال طلبك. رسالة الخطأ المحدّدة هي:  {msg}. يُحتمل أن يكون المبلغ قد اقتُطِع من حساب بطاقتك الائتمانية.يُرجى مراسلتنا على العنوان {email} لنجيب عن أي استفسار يخصّ سداد الدفعات.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a payment confirmation that had inconsistent data!We apologize that we cannot verify whether the charge went through and take further action on your order.The specific error message is: {error_message}. Your credit card may possibly have been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ar: عذرًا! أَرجَع لنا قسمنا المختصّ بمعالجة الدفعات تأكيدًا، يحوي بياناتِ متضاربة تخصّ سداد الدفعة. نعتذر لعدم قدرتنا على التثبّت فيما إذا جرى خصم الرسوم فعلًا لاتّخاذ إجراء إضافي حيال طلبك. رسالة الخطأ المحدّدة هي:  {error_message}. يُحتمل أن يكون المبلغ قد اقتُطِع من حساب بطاقتك الائتمانية.يُرجى مراسلتنا على العنوان {email} لنجيب عن أي استفسار يخصّ سداد الدفعات.

en: Sorry! Your payment could not be processed because an unexpected exception occurred. Please contact us at {email} for assistance.
ar: تعذّرت معالجة دفعتك نظرًا لحصول استثناء غير متوقَّع. يُرجى مراسلتنا على {email} للحصول على المساعدة.

en: Sorry, couldn't parse formula
ar: عذراً، تعذّر إعراب الصيغة.

en: Sorry, there was an error when trying to enroll you
ar: نأسف لحدوث خطأ ما عند محاولة تسجيلك

en: Sort:
ar: ترتيب:

en: Source Components
ar: عناصر المصدر

en: Source URL
ar: رابط المصدر

en: Source code for LaTeX and Word problems. This feature is not well-supported.
ar: الكود المصدري للمسائل التي جرى تحرير نصوصها باستخدام  LaTeX وWord. وهذه الميزة غير مدعومة بشكل جيّد.

en: Source code for LaTeX documents. This feature is not well-supported.
ar: الكود المصدري للمستندات المنسّقة باستخدام LaTeX . هذه الميزة غير مدعومة جيّدًا.

en: Source/Citation
ar: مصدر/ دليل اقتباس

en: Source:
ar: المصدر:

en: Special Exams
ar: امتحانات مخصّصة

en: Special characters not allowed in organization, course number, and course run.
ar: لا يُسمح باستخدام الأحرف الخاصة ضمن اسم المؤسسة ورقم المساق ورقم تشغيله.

en: Specified in seconds. Enable caching by setting this to a value greater than 0.
ar: محدّد بالثواني. فعّل ميزة الاحتفاظ بالبيانات في الذاكرة المؤقتة Cache بتعيين هذه القيمة لتصبح أكبر من 0.

en: Specified in seconds. Enable caching of API responses by setting this to a value greater than 0.
ar: حدد مدة الذاكرة المؤقتة بالثواني لتفعل تخزين النتائج مؤقتاً عند إدخالك قيمةً أكبر من 0.

en: Specify a course title to use on the certificate if the course's official title is too long to be displayed well.
ar: حدِّد عنواناً للمساق لاستخدامه في الشهادة إذا كان عنوان المساق طويل جداً ليتم عرضه بشكل جيد.

en: Specify a minimum percentage score for an entrance exam before students can view your course content. Note, you must enable Entrance Exams for this course setting to take effect.
ar: يُرجى تحديد النسبة المئوية الدنيا لدرجة النجاح في امتحان الدخول قبل أن يتمكّن الطلّاب من استعراض محتوى مساقك. كما يُرجى ملاحظة أنّه عليك تفعيل ’امتحانات الدخول‘ ليُفعّل هذا الإعداد الخاص بالمساق.

en: Specify a student to see all of that student's extensions.
ar: تحديد طالب معيّن لاستعراض كافة التمديدات الممنوحة له.

en: Specify the default for how often variable values in a problem are randomized. This setting should be set to "never" unless you plan to provide a Python script to identify and randomize values in most of the problems in your course. Valid values are "always", "onreset", "never", and "per_student".
ar: يُرجى تحديد الإعداد الافتراضي للمرّات التي تُرتَّب فيها القيم المتغيِّرة ترتيبًا عشوائيًا. يجب ضبط هذا الإعداد على "نهائيًا" ما لم تكن تخطِّط لتوفير برنامج نصّي بايثون لتحديد القيم وترتيبها بطريقة عشوائية في معظم مسائل مساقك. والقيم الصالحة هي ’دائمًا‘، و’قيد إعادة الضبط‘ و’نهائيًا‘، و’لكل_طالب‘.

en: Specify the extension due date and time (in UTC; please specify {format_string}).
ar: حدّد تاريخ الاستحقاق وتوقيت التمديد (بحسب توقيت UTC؛ الرجاء استخدام الصيغة {format_string}).

en: Specify the language of your course.
ar: حدّد لغة المساق

en: Specify the maximum team size and topics for teams inside the provided set of curly braces. Make sure that you enclose all of the sets of topic values within a set of square brackets, with a comma after the closing curly brace for each topic, and another comma after the closing square brackets. For example, to specify that teams should have a maximum of 5 participants and provide a list of 2 topics, enter the configuration in this format: {example_format}. In "id" values, the only supported special characters are underscore, hyphen, and period.
ar: حدّد، بين حاصرتين، العدد الأقصى لعدد أعضاء وموضوعات الفرق. تأكّد من تضمين جميع مجموعات قيم الموضوعات داخل زوج من الأقواس المعقوفة، واستخدام فاصلة بعد إغلاق زوج الحواصر لكل موضوع، وفاصلة أخرى بعد إغلاق زوج الأقواس المعقوفة. مثال، للإشارة إلى وجوب تشكيل الفرق من 5 أعضاء على الأكثر وتحديد قائمة من 2 موضوع، أدخل الإعدادات بالصيغة التالية:{example_format}. ادعم قيم ’id‘ كل من الأحرف الخاصّة الشرطة السفلية، والشرطة والنقطة.

en: Specify the {platform_name} email address or username of a student here:
ar: قم بتحديد البريد الالكتروني واسم المستخدم الخاص بالطالب في  {platform_name}  هنا:

en: Specify what student can learn from the course.
ar: حدد ما يمكن أن يتعلمه الطلاب في هذه الدورة التدريبية.

en: Specify when the Show Answer button appears for each problem. Valid values are "always", "answered", "attempted", "closed", "finished", "past_due", "correct_or_past_due", and "never".
ar: يُرجى تحديد حالات ظهور زر ’عرض الإجابة‘ بالنسبة لكل مسألة. والقيم الصالحة هي "دومًا"، و’أُجيبت‘، و’جرت محاولة الإجابة‘، و’أغُلِقت‘، و’استُكمِلت‘، و’مضى استحقاقها‘ و "صحيح أو مضى استحقاقها"، و’مُطلقًا‘.

en: Specify whether YouTube is available for the user.
ar: حدّد فيما إذا كان موقع يوتيوب متاحًا للمستخدم.

en: Specify whether access to this video is limited to browsers only, or if it can be accessed from other applications including mobile apps.
ar: حدّد فيما إذا كان الوصول إلى هذا الفيديو مقتصرًا على المتصفِّحات فقط، أو يمكن الوصول إليه من تطبيقات أخرى، بما فيها تطبيقات الهاتف المحمول.

en: Specify whether students must complete a survey before they can view your course content. If you set this value to true, you must add a name for the survey to the Course Survey Name setting above.
ar: حدّد فيما إذا كان الطلاب مُلزمين بتعبئة استبيان قبل عرض محتويات مساقك. في حال ضبطت هذه القيمة على ’true‘، فسيتوجّب عليك إضافة اسم للاستبيان إلى إعداد "اسم استبيان المساق" الموجودة أعلاه.

en: Specify whether students must complete an entrance exam before they can view your course content. Note, you must enable Entrance Exams for this course setting to take effect.
ar: حدّد فيما إذا يجب على الطلّاب إتمام امتحان دخول قبل أن يتمكّنوا من استعراض محتوى مساقك. كما يُرجى ملاحظة أنّه عليك تفعيل ’امتحانات الدخول‘ ليُفعّل هذا الإعداد في مساقك.

en: Specify whether the transcripts appear with the video by default.
ar: حدّد ما إذا كانت النصوص ستظهر مع الفيديو بشكل افتراضيّ.

en: Specify your annual household income in US Dollars.
ar: حدّد دخل الأسرة السنوي بالدولار الأمريكي

en: Staff
ar: طاقم المساق

en: Staff Debug Info
ar: المعلومات حول تصحيح أخطاء طاقم المساق

en: Staff and Administrators
ar: الطاقم والمشرفون

en: Staff cannot modify these lists. To manage course team membership, a course Admin must give you the Admin role to add Staff or Beta Testers, or the Discussion Admin role to add discussion moderators and TAs.
ar: لا يمكن للطاقم أن يعدّلوا هذه القوائم. لتتمكن من إدارة عضوية فريق المساق يجب على مشرف المساق أن يعطيك دور المشرف كي تتمكن من إضافة أفراد للطاقم أو مختري برنامج أو أن يعطيك دور مشرف النقاش لتتمكن من إضافة وسطاء للنقاش ومساعدي أساتذة.

en: Staffing and Enrollment
ar: التوظيف والتسجيل

en: Stand-alone credits are not allowed.
ar: عذرًا، لا يُسمَح بوحدات دراسية قائمة بذاتها.

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Start Date:
ar: تاريخ البدء:

en: Start Grading!
ar: ابدأ التقييم!

en: Start Letter:
ar: تاريخ البداية:

en: Start learning to grade
ar: ابدأ بتعلم طريقة التقييم

en: Start time format two digit hours colon two digit minutes
ar: صيغة توقيت البدء خانتان للساعات نقطتان خانتان للدقائق

en: Start time when this module is visible
ar: تاريخ البدء الذي تصبح بعده هذه الوحدة مرئيّة

en: Started - {date}
ar: البدء - {date}

en: Starts
ar: البداية

en: Starts - {date}
ar: يبدأ  - {date}

en: Starts: {date}
ar: يبدأ في: {date}

en: State
ar: الحالة

en: State/Province
ar: الولاية/المقاطعة

en: State/Province/Region
ar: الولاية/المقاطعة/المنطقة

en: Static Asset Path
ar: مسار المواد الملحقة الثابتة

en: Statistic
ar: إحصائية

en: Statistics are shown for entered words near that word.
ar: تَظهر إحصاءات الكلمات التي أُدخِلت بجانب تلك الكلمات.

en: Status
ar: الحالة

en: Status of this API access request
ar: حالة طلب الوصول الخاص بواجهة التطبيق البرمجية.

en: Status:
ar: الحالة:

en: Status: {action} {succeeded} of {attempted}
ar: الحالة: {action} إلى {succeeded} من أصل {attempted}

en: Steps required to earn course credit
ar: الخطوات اللازمة للنجاح في مواد المساق

en: Stolen or lost card.
ar: بطاقة مسروقة أو ضائعة.

en: Student
ar: الطالب

en: Student (username/email={user}) already in certificate exception list.
ar: عذرًا، لقد أُدرج الطالب (username/email={user}) مسبقًا ضمن قائمة الاستثناءات.

en: Student Admin
ar: المشرف على الطلّاب

en: Student Email or Username
ar: عنوان البريد الإلكتروني أو اسم المستخدم للطالب

en: Student Enrollment Form
ar: نموذج تسجيل الطالب

en: Student Grades
ar: درجات الطالب

en: Student List Management
ar: إدارة قوائم الطلاب

en: Student Notes
ar: ملاحظات الطالب

en: Student Response
ar: رد الطالب

en: Student Special Exam Attempts
ar: محاولات امتحانات الطلاب المخصّصة

en: Student Support
ar: دعم الطلاب

en: Student Support: Certificates
ar: دعم الطلاب: الشهادات

en: Student Support: Enrollment
ar: دعم الطلاب: التسجيل

en: Student answer.
ar: إجابة الطالب.

en: Student username/email field is required and can not be empty. Kindly fill in username/email and then press "Add to Exception List" button.
ar: حقل اسم الطالب/عنوان البريد الإلكتروني مطلوب ولا يمكن تركه فارغًا. يُرجى ملئ اسم المستخدم/البريد الإلكتروني ومن ثم الضغط على زر "أضف إلى قائمة الاستثناء"

en: Student username/email field is required and can not be empty. Kindly fill in username/email and then press "Invalidate Certificate" button.
ar: حقل اسم المستخدم/البريد الإلكتروني للطالب مطلوب ولا يمكن تركه فارغًا. لطفًا، املأ حقل اسم المستخدم/البريد الإلكتروني ومن ثم اضغط على زر ’ألغي الشهادة‘.

en: Student-Generated Certificates
ar: شهادات أنشأها الطلاب

en: Students
ar: الطلّاب

en: Students must score {score}{pct_sign} or higher to access course materials.
ar: يجب أن يحصل الطلّاب على درجة {score}{pct_sign} أو ما فوق ليتمكّنوا من الوصول إلى مواد المساق.

en: Students rejected:
ar: الطلّاب الذين رُفِضوا:

en: Students see the default and custom pages at the top of your course and use these links to navigate.
ar: يرى الطلّاب الصفحات الافتراضية والمخصّصة في أعلى مساقك، ويستخدمون هذه الروابط لتصفّحها.

en: Students whose accounts have been disabled
ar: الطلّاب الذين أوقِفت حساباتهم

en: Students will not be able to access this component. Re-edit your component to fix the error.
ar: لن يتمكّن الطلّاب من الوصول إلى هذا المكوِّن. يُرجى إعادة تعديل مكوِّنك لتصحيح الخطأ.

en: Students:
ar: الطلّاب:

en: Studio user
ar: مستخدم نظام استوديو Studio

en: Sub Item 1
ar: العنصر الفرعي 1

en: Sub Item 2
ar: العنصر الفرعي 2

en: SubRip (.srt) file
ar: ملفّ SubRip (بصيغة .srt)

en: Subcategory
ar: فئة فرعية

en: Subject:
ar: الموضوع:

en: Submission History Viewer
ar: شاشة عرض تاريخ التقديمات

en: Submission history
ar: تاريخ التقديمات

en: Submit
ar: إرسال

en: Submitted. As soon as a response is returned, this message will be replaced by that feedback.
ar: تمّت عملية التقديم. ستُستبدل هذه الرسالةبرسالة آخرى تحوي تعليقات الأستاذ بمجرّد استلام الردّ.

en: Submitting
ar: تقديم

en: Subscribe to the {platform_name} YouTube channel
ar: اشترك في قناة منصّة {platform_name} على موقع يوتيوب.

en: Subscribe to the {platform_name} subreddit
ar: اشترك في ’subreddit‘ الخاص بالمنصّة {platform_name}

en: Subsection
ar: قسمٌ فرعيّ

en: Subsection Data
ar: بيانات القسم الفرعي

en: Success
ar: تمّت العملية بنجاح

en: Successful Proctored Exam
ar: امتحان مراقَب ناجح

en: Successful transaction.
ar: معاملة ناجحة.

en: Successfully changed due date for student {0} for {1} to {2}
ar: نجح تغيير تاريخ الاستحقاق للطالب {0} من {1} إلى {2}

en: Successfully disabled {}'s account
ar: نجح تعطيل الحساب {}

en: Successfully reenabled {}'s account
ar: لقد نجحت عملية إعادة تفعيل حساب {}

en: Successfully removed invalid due date extension (unit has no due date).
ar: أٌلغيت عملية تمديد غير صحيحة لتاريخ الاستحقاق بنجاح (لم يُحدّد تاريخ استحقاق للوحدة).

en: Successfully reset due date for student {0} for {1} to {2}
ar: نجحت إعادة ضبط تاريخ الاستحقاق للطالب {0} من {1} إلى {2}

en: Summary
ar: تلخيص

en: Support
ar: الدعم

en: Supported by the following organizations
ar: مدعومة من المؤسسات التالية

en: Switch to selected version
ar: التحوّل إلى النسخة المختارة

en: Switch to this version
ar: التحوّل إلى هذه النسخة

en: Syllabus
ar: مخطّط المنهج الدراسي

en: Symbolic Math Input
ar: قيم دخل رياضيّة رمزيّة

en: Sysadmin
ar: المشرف على النظام

en: Sysadmin Dashboard
ar: لوحة المعلومات الخاصة بالمشرف على النظام Sysadmin

en: System defined milestone
ar: إنجاز مهمّ يحدّده النظام

en: TBD
ar: سيُحدَّد لاحقًا

en: TERMS AND CONDITIONS
ar: الأحكام والشروط

en: THE APIS AND ANY INFORMATION, API CONTENT OR SERVICES MADE AVAILABLE ON OR THROUGH THE APIS ARE PROVIDED "AS IS" AND "AS AVAILABLE" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND (EXPRESS, IMPLIED OR OTHERWISE), INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, ANY IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE AND NON-INFRINGEMENT, EXCEPT INSOFAR AS ANY SUCH IMPLIED WARRANTIES MAY NOT BE DISCLAIMED UNDER APPLICABLE LAW.
ar: واجهات API وأية معلومات، ومحتوى API أو الخدمات التي تتاح على أو من خلال واجهات API أو التي يتم تقديمها "كما هي" و"حسب التوافر" دون ضمان من أي نوع (صريح أو ضمني أو غير ذلك)، بما في ذلك، وعلى سبيل المثال لا الحصر، أي ضمانات ضمنية للدعاية والملاءمة لغرض معين وعدم الانتهاك، ما عدا ما يتم تقديمه كضمانات ضمنية من هذا النوع، لا يجوز إخلاء المسؤولية تجاهها بموجب القانون المعمول به .

en: TIME_FORMAT
ar: %H:%M:%S"

en: TO THE FULLEST EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW, YOU AGREE THAT NEITHER {platform_name} NOR ANY OF THE {platform_name} PARTICIPANTS WILL BE LIABLE TO YOU FOR ANY LOSS OR DAMAGES, EITHER ACTUAL OR CONSEQUENTIAL, ARISING OUT OF OR RELATING TO THESE TERMS, OR YOUR (OR ANY THIRD PARTY'S) USE OF OR INABILITY TO USE THE APIS OR ANY API CONTENT, OR YOUR RELIANCE UPON INFORMATION OBTAINED FROM OR THROUGH THE APIS, WHETHER YOUR CLAIM IS BASED IN CONTRACT, TORT, STATUTORY OR OTHER LAW.
ar: إلى أقصى حد يسمح به القانون المعمول به، أنت توافق على عدم تحمل {platform_name} و أي من المشاركين لدى {platform_name} لأي مسئولية تجاهك عن أية خسارة أو أضرار، سواء كانت فعلية أو مترتبة على شيء آخر، وتلك التي تنشأ عن أو تتعلق بهذه البنود، أو استخدامك (أو استخدام أي طرف ثالث) أو عدم القدرة على استخدام واجهات API أو أي محتوى من محتويات API، أو اعتمادك على المعلومات التي يتم الحصول عليها من أو عبر واجهات API، سواء كانت مطالبتك قائمة على عقد، أو مسؤولية تقصيرية، أو قانونية، أو أي قانون آخر.

en: TOTAL:
ar: المجموع:

en: Tabs Exception
ar: استثناء التبويبات

en: Tag
ar: وسم

en: Tag this course module as an Entrance Exam. Note, you must enable Entrance Exams for this course setting to take effect.
ar: يُرجى وسم وحدة المساق هذه على أنّها "امتحان دخول". كما يُرجى أخذ العلم بأن عليك تفعيل خاصية "امتحانات الدخول" ليسري مفعول هذا الإعداد في المساق.

en: Tag this module as part of an Entrance Exam section
ar: وسم هذه الوحدة على أنّها جزء من قسم خاص بامتحان الدخول.

en: Tags for Assignments
ar: وسوم الواجبات

en: Tags: {tags}
ar: بطاقات التعريف: {tags}

en: Take a course with {platform} online
ar: التحِق بمساق على منصة {platform} عبر الإنترنت

en: Take a photo of your ID
ar: التقط صورة لبطاقتك الشخصية

en: Take photo
ar: التقط صورة

en: Take the specified course and attempt to export it to a git repository
    . Course directory must already be a git repository. Usage:  git_export <course_loc> <git_url>
ar: خذ المساق المحدّد وحاول أن تصدّره إلى مستودع git
    . يجب أن يكون دليل المساق هو أصلًا مستودع git. الاستخدام: git_export <course_loc> <git_url>

en: Task Status
ar: حالة المهمة

en: Task name
ar: اسم المهمة

en: Team
ar: الفريق

en: Team id is required.
ar: الرقم التعريفي للفريق مطلوب.

en: Teams
ar: فرق

en: Teams Configuration
ar: إعدادات الفِرَق

en: Technical Requirements
ar: المتطلّبات التقنيّة

en: Tell us about your current financial situation. Why do you need assistance?
ar: أخبرنا عن وضعك المالي الحالي. ما هو سبب حاجتك للمساعدة؟

en: Tell us about your learning or professional goals. How will a Verified Certificate in this course help you achieve these goals?
ar: أخبرنا عن أهدافك العلمية والمهنيّة. كيف سيساعدك الحصول على شهادة موثّقة في تحقيق هذه الأهداف؟

en: Tell us about your plans for this course. What steps will you take to help you complete the course work and receive a certificate?
ar: أخبرنا عن خططك لهذا المساق. ما هي الخطوات التي ستتّبعها لإتمام أعمال المساق المطلوبة والحصول على شهادة؟

en: Tell us the details
ar: أخبرنا عن التفاصيل

en: Tell us why you're interested in {platform_name}
ar: أخبرنا بالأسباب التي دفعتك للانضمام إلى {platform_name}

en: Termination
ar: إنهاء

en: Terms of Service
ar: شروط الخدمة

en: Terms of Service & Honor Code
ar: شروط الخدمة وميثاق الشرف الأكاديمي

en: Terms of Service &amp; Honor Code
ar: شروط الخدمة وميثاق الشرف الأكاديمي

en: Terms of Service and Honor Code
ar: شروط الخدمة وميثاق الشرف الأكاديمي

en: Terms of Service for {platform_name} APIs
ar: شروط الخدمة الخاصة بواجهة برمجة التطبيقات لمنصة {platform_name}

en: Terms: Due Upon Receipt
ar: الأحكام: المبلغ مستحق عند استلام الفاتورة

en: Text
ar: نصّ

en: Text (.txt) file
ar: ملف نصّي (.txt)

en: Text Annotation
ar: ملاحظات توضيحية نصّيّة

en: Text Input
ar: قيم دخَل نصّية

en: Textbook Navigation
ar: تصفّح الكتاب

en: Textbooks
ar: الكتب

en: Thank You!
ar: شكرًا لك!

en: Thank you for activating your account. You may now sign in and start using {studio_name} to author courses.
ar: شكرًا لك على تفعيل حسابك. يمكنك الآن تسجيل دخولك والبدء باستخدام {studio_name} لتأليف المساقات.

en: Thank you for purchasing enrollments in {course_name}.
ar: شكرًا لشرائك التسجيل في {course_name}.

en: Thank you for signing up for {studio_name}! To activate your account, please copy and paste this address into your web browser's address bar:
ar: شكرّا لك على تسجيل عضويتك في استوديو {studio_name}! لتفعيل حسابك، يُرجى نسخ ولصق هذا العنوان في شريط
     العنوان الخاص بمتصفّحك:

en: Thank you for your inquiry or feedback.  We typically respond to a request within one business day, Monday to Friday.  In the meantime, please review our {link_start}detailed FAQs{link_end} where most questions have already been answered.
ar: نشكرك على تقديم تساؤلك أو آرائك وملاحظاتك. نردّ عادةً على أي طلب في غضون يوم عمل واحد الاثنين إلى الجمعة. وفي هذه الأثناء، يُرجى مراجعة قسمنا بشأن {link_start}الأسئلة الشائعة المفصّلة{link_end} حيث ستجد إجابات لغالبية الأسئلة المطروحة.

en: Thank you for your payment. To receive course credit, you must now request credit at the {link_to_provider_site} website. Select <b>Request Credit</b> to get started.
ar: شكرًا لتسديدك الدفعة. للحصول على مادة دراسيةـ يجب أن تتقدّم بطلب المادة وذلك بزيارة موقع {link_to_provider_site}. اختر  <b>طلب مادّة</b> لتباشر بالطلب.

en: Thank you for your purchase of
ar: شكرًا لشرائك

en: Thank you for your purchase!
ar: شكرًا لك على شرائك!

en: Thank you,
ar: شكرًا لك،

en: Thanks for signing up, {name}!
ar: نشكرك على تسجيل اشتراكك، {name}!

en: Thanks for submitting your photos!
ar: شكرًا لك على تقديم صورك!

en: Thanks for using our site!
ar: شكرًا لك على استخدام موقعنا!

en: Thanks,
ar: شكرًا،

en: Thanks,
    The {platform_name} Team
ar: شكرًا،
    فريق المساق {platform_name}

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ar: لا يرتبط عنوان البريد الإلكتروني ذاك بأي حساب لمستخدم لدينا. هل أنت متأكد بأنك قد سجّلت لدينا؟

en: The %(platform_name)s Team
ar: فريق %(platform_name)s

en: The '{field_name}' field cannot be edited.
ar: لا يمكن تعديل الحقل '{field_name}'.

en: The APIs and API Content may include hyperlinks to sites maintained or controlled by others. {platform_name} and the {platform_name} Participants are not responsible for and do not routinely screen, approve, review or endorse the contents of or use of any of the products or services that may be offered at these sites. If you decide to access linked third-party websites, you do so at your own risk.
ar: يمكن أن تشمل واجهات API ومحتوى API على وصلات إلى مواقع خارجية التي تقوم جهات أخرى بصيانتها أو إدارتها. لا تتحمل {platform_name} أو المشاركون لدى {platform_name} أية مسؤولية عنها، ولا تقوم بتصفية، أو اعتماد، أو مراجعة، أو إقرار محتويات أي من المنتجات أو الخدمات التي قد يتم تقديمها في هذه المواقع أو استخدامها. إذا قررت الدخول إلى مواقع أطراف أخرى لها روابط على مواقعنا، فإنك تقوم بذلك على مسؤوليتك الشخصية.

en: The Content-Type header for this file does not match the file data. The file may be corrupted.
ar: إن ترويسة نوع-المحتوى الخاصة بهذا الملف غير مطابقة لبياناته. قد يكون الملف معيبًا.

en: The ISO 639-1 language code for this language.
ar: رمز اللغة أيزو-639-1 لهذه اللغة

en: The Invoice Number field cannot be empty.
ar: لا يمكن ترك حقل رقم الفاتورة فارغًا

en: The Page You Requested Page Cannot be Found
ar:  عذرًا، لا يمكن إيجاد الصفحة التي طلبتها.

en: The Server Encountered an Error
ar: عذرًا، واجه الخادم خطأً ما.

en: The Site that this SAML configuration belongs to.
ar: الموقع الذي تنتمي إليه إعدادات لغة ترميز التأكيدات الأمنية SAML.

en: The Site that this provider configuration belongs to.
ar: الموقع الذي ينتمي إليه ضبط إعدادات مقدم الخدمة.

en: The Staff answer could not be interpreted as a number.
ar: تعذّر تفسير إجابة طاقم المساق كعدد.

en: The Terms constitute the entire agreement between you and {platform_name} with respect to your use of the APIs and API Content, superseding any prior agreements between you and {platform_name} regarding your use of the APIs and API Content. The failure of {platform_name} to exercise or enforce any right or provision of the Terms shall not constitute a waiver of such right or provision. If any provision of the Terms is found by a court of competent jurisdiction to be invalid, the parties nevertheless agree that the court should endeavor to give effect to the parties' intentions as reflected in the provision and the other provisions of the Terms shall remain in full force and effect. The Terms do not create any third party beneficiary rights or any agency, partnership, or joint venture. For any notice provided to you by {platform_name} under these Terms, {platform_name} may notify you via the email address associated with your {platform_name} account.
ar: تمثل الشروط مجمل الاتفاقية بينك وبين {platform_name} فيما يتعلق باستخدامك لواجهات API ومحتوى API، وتكون لها الأولوية على أية اتفاقيات سابقة بينك وبين {platform_name} فيما يتعلق باستخدامك لواجهات API ومحتوى API. عدم قيام {platform_name} بممارسة أو إنفاذ أي حق أو حكم بموجب الشروط لا يعني التنازل عن هذا الحق أو الحكم. إذا اكتشفت محكمة مختصة أن أي نص من نصوص الشروط غير صالح، يتفق الطرفين على الرغم من ذلك على أن المحكمة ينبغي أن تسعى لإنفاذ نوايا الطرفين كما هو مبين في الحكم، ويجب أن تبقى الأحكام الأخرى من هذه الشروط كاملة النفاذ والتأثير. ولا تتضمن الشروط أي حقوق انتفاع لجهات أخرى أو أي وكالة أو شراكة أو مشروع مشترك. بالنسبة لأي إشعار ترسله إليك {platform_name} بموجب هذه الشروط، قد تقوم {platform_name} بإشعارك عبر عنوان البريد الإلكتروني المرتبط بحسابك لدى {platform_name}.

en: The URL for your video. This can be a YouTube URL or a link to an .mp4, .ogg, or .webm video file hosted elsewhere on the Internet.
ar: رابط الفيديو الخاص بك. قد يكون رابطًا لفيديو متوفّر على موقع يوتيوب، أو لملف فيديو بصيغة .mp4 أو .ogg أو .webm مستضاف على أي موقع آخر.

en: The URL of the website associated with this API user.
ar: رابط الموقع الإلكتروني المرتبط بمستخدم واجهة التطبيق البرمجية هذه.

en: The URL of your company's website.
ar: الرابط الإلكتروني لموقع شركتك.

en: The URL or URLs where you've posted non-YouTube versions of the video. Each URL must end in .mpeg, .mp4, .ogg, or .webm and cannot be a YouTube URL. (For browser compatibility, we strongly recommend .mp4 and .webm format.) Students will be able to view the first listed video that's compatible with the student's computer. To allow students to download these videos, set Video Download Allowed to True.
ar: رابط أو روابط إصدارات مقاطع الفيديو التي قٌمتَ بنشرتها على مواقع مغايرة لموقع يوتيوب. يجب أن ينتهي كل رابط  بإحدى الامتدادات .mpeg أو .mp4 أو .ogg أو .webm دون أن يقود الرابط إلى موقع يوتيوب. (كما ونوصي بشدّة اعتماد إحدى صيغتيّ .mp4 أو .webm للتوافق مع المتصفّح). سيتمكّن الطلّاب من استعراض أوّل فيديو مُدرج على القائمة، متوافق مع جهاز الكمبيوتر خاصّتهم. كما ويجب ضبط إعداد ’السماح بتنزيل الفيديو‘ على القيمة ’true‘ ليُسمح للطلاب تنزيل مقاطع الفيديو هذه.

en: The above application requests the following permissions from your account:
ar: يطلب التطبيق أعلاه الصلاحيات التالية من حسابك:

en: The amount charged by the processor {0} {1} is different than the total cost of the order {2} {3}.
ar: يختلف المبلغ المطلوب من المعالِج {0} {1} عن إجمالي قيمة مبلغ الطلبيّة {2} {3}.

en: The amount charged by the processor {charged_amount} {charged_amount_currency} is different than the total cost of the order {total_cost} {total_cost_currency}.
ar: يختلف المبلغ الذي طلبه معالِج الدفع {charged_amount} {charged_amount_currency} عن إجمالي تكلفة الطلبيّة {total_cost} {total_cost_currency}.

en: The amount of the transaction.  Use positive amounts for payments and negative amounts for refunds.
ar: قيمة المعاملة. يُرجى استخدام قيم موجبة للدفعات وقيم سالبة للمبالغ المستردَّة.

en: The answer distribution report listed below is generated periodically by an automated background process. The report is cumulative, so answers submitted after the process starts are included in a subsequent report. The report is generated several times per day.
ar: يتم إعداد تقارير توزيع الإجابات الموضحة أسفل دوريّاً من خلال عملية يتم تنفيذها في الخلفية بشكلٍ تلقائي. ويتّسم هذا التقرير بأنه تراكمي، لذا فإن الإجابات التي يتم تقديمها بعد ابتداء العملية سيتم تضمينها في تقرير لاحق. وهذا النوع من التقارير يتم إصداره عدة مراتٍ يومياً.

en: The article "%s" and its children are now restored.
ar: استُعيد الآن المقال "%s" وكافة مقالاته الفرعية.

en: The article "%s" is now marked as deleted! Thanks for keeping the site free from unwanted material!
ar: أُشير الآن إلى المقال "%s" بأنّه محذوف! نشكرك على إبقاء الموقع خاليًا من المواد غير المرغوب فيها!

en: The article %(title)s is now set to display revision #%(revision_number)d
ar: جرى الآن إعداد المقال %(title)s لعرض المراجعة #%(revision_number)d

en: The attribute of the source components that determines whether a learner is shown the content of this conditional module.
ar: خاصية عناصر المصدر المستخدمة لتحديد ما إذا سيظهر للطالب محتوى هذه الوحدة المشروطة..

en: The authorization has already been captured
ar: سبق أن جرى الحصول على التفويض

en: The authorization has already been captured.
ar: سبق أن جرى الحصول على التفويض.

en: The authorization has already been reversed.
ar: سبق أن جرى إلغاء التفويض.

en: The backbone of your course is how it is organized. {studio_name} offers an {strong_start}Outline{strong_end} editor, providing a simple hierarchy and easy drag and drop to help you and your students stay organized.
ar: العمود الفقري لدورتك التدريبية يتمثل في كيفية تنظيمها. {studio_name} يقدم محرر {strong_start}Outline{strong_end}، مما يوفر تسلسلاً هرميًا بسيطًا وسهل السحب والإسقاط لمساعدتك وطلابك على البقاء في حالة منظمة.

en: The badge image file size must be less than 250KB.
ar: يجب ألا يزيد حجم ملف صورة الشارة عن 250 كيلو بايت.

en: The badge image must be square.
ar: يجب أن تكون صورة الشارة مربَّعة.

en: The card has reached the credit limit. Possible action: retry with another form of payment.
ar: بلغت البطاقة السقف الائتماني المسموح به. والإجراء المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: The card has reached the credit limit. Possible fix: retry with another form of payment
ar: بلغت البطاقة السقف الائتماني المسموح به. الحلّ المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: The cardholder is enrolled for payer authentication
ar: إنّ حامل البطاقة مسجَّل للتحقّق من هوية الدافع

en: The code ({code}) that you have tried to define is already in use as a registration code
ar: سبق أن استُخدم الرمز ({code}) الذي حاولت تعيّينه كرمز تسجيل.

en: The company contact name cannot be a number.
ar: لا يمكن أن يكون اسم المسؤول عن الاتصال في الشركة رقمًا

en: The company identifier for the LinkedIn Add-to-Profile button e.g 0_0dPSPyS070e0HsE9HNz_13_d11_
ar: الرمز التعريفي للشركة، مطلوب لزرّ "إضافة إلى الملف الشخصي" على موقع لينكد إن، مثلًا 0_0dPSPyS070e0HsE9HNz_13_d11_

en: The company name cannot be a number.
ar: لا يمكن أن يكون اسم الشركة رقمًا

en: The component location IDs of all source components that are used to determine whether a learner is shown the content of this conditional module. Copy the component location ID of a component from its Settings dialog in Studio.
ar: معرفات موقع العناصر لجميع عناصر المصدر المستخدمة لتحديد ما إذا كان سيظهر للطالب محتوى هذه الوحدة المشروطة. انسخ معرف موقع العنصر لأحد العناصرمن مربع حوار الإعدادات في Studio.

en: The configuration defines how users are grouped for this content experiment. Caution: Changing the group configuration of a student-visible experiment will impact the experiment data.
ar: يحدِّد الإعداد كيفية تصنيف المستخدمين في مجموعات بالنسبة لتجربة المحتوى هذه. ويُرجى الانتباه: سيؤثِّر تغيير إعدادات المجموعة الخاصة بتجربة مرئية للطالب على بيانات التجربة.

en: The contact address of your company.
ar: عنوان التواصل مع شركتك.

en: The contact who should receive the invoice
ar: الشخص الذي يجب أن يستلم الفاتورة

en: The cost displayed to students for enrolling in the course. If a paid course registration price is set by an administrator in the database, that price will be displayed instead of this one.
ar: التكلفة التي تُعرَض للطلّاب للتسجيل في المساق. إذا حدَّد أحد المشرِفين في قاعدة البيانات سعر التسجيل في المساق المدفوع، فسيُعرض ذلك السعر بدلًا من هذا.

en: The country to which this rule applies.
ar: البلد الذي تنطبق عليه هذه القاعدة

en: The course "{course_display_name}", provided by {platform_name}, is open for enrollment. Please navigate to this course at {link_for_about_page} to enroll.
ar: يُرجى ملاحظة أنّ مساق "{course_display_name}"، الذي تقدّمه منصّة {platform_name}، مفتوح حاليًّا للتسجيل. ويمكنك الذهاب إليه عبر الرابط {link_for_about_page} للتسجيل.

en: The course content and structure (including sections, subsections, and units) are exported. Values from Advanced Settings, including MATLAB API keys and LTI passports, are also exported. Other data, including student data, grading information, discussion forum data, course settings, and course team information, is not exported.
ar: جرى تصدير محتوى المساق وهيكله (بما في ذلك الأقسام، والأقسام الفرعية، والوحدات). كما جرى تصدير القيَم من الإعدادات المتقدّمة، بما في ذلك مفاتيح MATLAB API وتصاريح توافقية أدوات التعلّم. ولكن لم يجرِ تصدير البيانات الأخرى، ومنها بيانات الطلّاب، ومعلومات التقييم، وبيانات منتديات النقاش، وإعدادات المساق، ومعلومات فريق المساق.

en: The course creator must give you access to the course. Contact the course creator or administrator for the course you are helping to author.
ar: يجب أن يضيفك منشئ المساق إلى المساق. لذا يُرجى التواصل معه أو مع مشرِف المساق الذي تساعد على تأليفه.

en: The course does not exist against the given key '{course_key}'
ar: لا يتوفر مساق للرقم التعريفي '{course_key}' المُعطى.

en: The course for which this deadline applies
ar: المساق الذي تنطبق عليه هذه المهلة النهائية.

en: The course image, textbook chapters, and files that appear on your Course Handouts sidebar also appear in this list.
ar: تظهر في هذه اللائحة كل من صورة المساق، وفصول الكتاب، والملفات التي تظهر أيضًا على الشريط الجانبي لنشرات مساقك.

en: The course information in the Course Administration tool.
ar: معلومات المساق في أداة إدارة المساق.

en: The course is full: the limit is {max_student_enrollments_allowed}
ar: هذا المساق مُمتلئ: الحد المسموح به هو {max_student_enrollments_allowed}

en: The course key for the course we would like to be auto-cohorted.
ar: مفتاح الدورة للدورة التدريبية التي تود جعلها تشعبية بشكل تلقائي.

en: The course key for the restricted course.
ar: رقم المساق للمساق المحجوز

en: The course mode for this badge image. For example, "verified" or "honor".
ar: وضع المساق الموفق لصورة الشارة هذه. مثلًا، "موثَّقة" أو "شهادة ميثاق الشرف"

en: The course mode for this template.
ar: أسلوب المساق المعتمد لهذا النموذج.

en: The course that you import must be in a .tar.gz file (that is, a .tar file compressed with GNU Zip). This .tar.gz file must contain a course.xml file. It may also contain other files.
ar: يجب على المساق الذي تستورده أن يكون موجودًا في ملف يحمل امتداد .tar.gz (أي ملف .tar مضغوط ببرنامج GNU Zip). وينبغي أن يتضمّن ملف .tar.gz ملفًّا ذي امتداد course.xml، بالإضافة إلى ملفّات أخرى.

en: The course to which this rule applies.
ar: المساق الذي تنطبق عليه هذه القاعدة

en: The course you are enrolling for is closed.
ar: المساق الذي تحاول التسجيل فيه مغلق.

en: The course you are enrolling for is full.
ar: المساق الذي تحاول التسجيل فيه ممتلئ

en: The course you are looking for does not start until {date}.
ar: عذرًا، المساق الذي تبحث عنه لن يبدأ حتى {date}.

en: The course you are looking for is closed for enrollment as of {date}.
ar: المساق الذي تبحث عنه مغلق لالالتحاق اعتبارا من {date}

en: The course you requested does not exist.
ar: المساق الذي طلبته غير موجود.

en: The course {course_id} is already in your cart.
ar: المساق {course_id} موجود مسبقًا في سلّة تسوّقك.

en: The course {course_key} does not exist
ar: المساق {course_key} غير موجود

en: The currently logged-in user account does not have permission to enroll in this course. You may need to {start_logout_tag}log out{end_tag} then try the enroll button again. Please visit the {start_help_tag}help page{end_tag} for a possible solution.
ar: ليس لحساب المستخدم المسجَّل دخوله حاليًّا صلاحية الالتحاق بهذا المساق. قد تحتاج إلى {start_logout_tag}تسجيل خروجك{end_tag} ثمّ إعادة تجربة زرّ التسجيل. ويُرجى زيارة {start_help_tag}صفحة المساعدة{end_tag} للبحث عن حل محتمل.

en: The customer matched an entry on the processors negative file.
ar: طابق العميل أحد مدخلات ملف المعالجات السالب.

en: The date when state was last updated
ar: تاريخ آخر تحديث للحالة

en: The datetime after which users are no longer allowed to submit photos for verification.
ar: التاريخ والتوقيت اللذان لا يُسمح للطالب بعدهما من تقديم صور خاصّة بعملية التحقّق.

en: The deadline to upgrade to a verified certificate for this course has passed.
ar: لقد انقضى موعد التحقّق النهائي المحدّد لهذا المساق.

en: The default speed for the video.
ar: السرعة الافتراضية للفيديو.

en: The default transcript for the video, from the Default Timed Transcript field on the Basic tab. This transcript should be in English. You don't have to change this setting.
ar: النص الافتراضي لمقطع الفيديو، من حقل "النص الافتراضي محدّد التوقيت" في تبويبة "أساسي". ويجب أن يكون هذا النص باللغة الإنكليزية. ليس عليك تغيير هذا الإعداد.

en: The discount percentage must be less than or equal to 100.
ar: نسبة الحسم يجب أن تكون أقل من أو تساوي 100

en: The discussions are currently undergoing maintenance. We'll have them back up shortly!
ar: تخضع المناقشات حاليًّا لأعمال الصيانة. سنعيد تفعيلها قريبًا!

en: The download URL for the generated certificate.
ar: رابط التنزيل للشهادة المُعدّة.

en: The due date has passed, and peer grading for this problem is closed at this time.
ar: لقد مر تاريخ الاستحقاق، وعملية تقييم الزملاء لهذه المسألة مغلقة حالياً.

en: The due date has passed, and peer grading is closed at this time.
ar: لقد مر تاريخ الاستحقاق، وعملية تقييم الزملاء مغلقة حالياً.

en: The email address you used to register with {platform_name}
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي استخدمته للتسجيل في {platform_name}

en: The enrollment code ({code}) was not found for the {course_name} course.
ar: تعذّر إيجاد رمز التسجيل ({code}) للمساق {course_name}.

en: The enrollment code has been restored.
ar: تمّ استعادة رمز التسجيل.

en: The experiment does not contain all of the groups in the configuration.
ar: لا تتضمّن التجربة كافة المجموعات الموجودة في الإعدادات.

en: The experiment has an inactive group. Move content into active groups, then delete the inactive group.
ar: تتضمّن التجربة مجموعة غير مفعَّلة. يُرجى نقل المحتوى إلى المجموعات المفعَّلة، ثمّ حذف المجموعة غير المفعَّلة.

en: The experiment is not associated with a group configuration.
ar: لا ترتبط التجربة بإعدادات المجموعة.

en: The experiment uses a deleted group configuration. Select a valid group configuration or delete this experiment.
ar: تَستخدِم التجربة إعداد ’محذوف‘ للمجموعة. يُرجى اختيار إعدادات صحيحة أو حذف هذه التجربة.

en: The experiment uses a group configuration that is not supported for experiments. Select a valid group configuration or delete this experiment.
ar: تستخدم التجربة إعدادات مجموعة لا تدعمها التجارب. لذا يُرجى تحديد إعداد مجموعة أو حذف هذه التجربة.

en: The external URL to download the video.
ar: الرابط الخارجي لتنزيل الفيديو.

en: The external source URL for the video.
ar: رابط المصدر الخارجي للفيديو

en: The file %s was deleted.
ar: حُذِف الملف  %s.

en: The file must be at least {image_min_size} in size.
ar: يجب ألا يقلّ حجم الملف عن {image_min_size} .

en: The file must be one of the following types: {valid_file_types}.
ar: يجب أن يكون نوع الملف واحدًا من الأنواع التالية: {valid_file_types}

en: The file must be smaller than {image_max_size} in size.
ar: يجب ألا يزيد حجم الملف عن {image_max_size}

en: The file must contain a 'cohort' column containing cohort names.
ar: يجب أن يحتوي الملف على عمود بعنوان ’cohort‘ وفيه أسماء الشُعب.

en: The file must contain a 'username' column, an 'email' column, or both.
ar: يجب أن يحتوي الملف على عمود ’اسم المستخدم‘، أو عمود ’البريد الإلكتروني‘، أو على الاثنين معًا.

en: The file must end with the extension '{file_types}'. | The file must end with one of the following extensions: '{file_types}'.
ar[0]: يجب أن ينتهي الملف بأحد الامتدادات التالية: '{file_types}'.
ar[1]: يجب أن ينتهي الملف بأحد الامتدادات التالية: '{file_types}'.
ar[2]: يجب أن ينتهي الملف بأحد الامتدادات التالية: '{file_types}'.
ar[3]: يجب أن ينتهي الملف بأحد الامتدادات التالية: '{file_types}'.
ar[4]: يجب أن ينتهي الملف بأحد الامتدادات التالية: '{file_types}'.
ar[5]: يجب أن ينتهي الملف بأحد الامتدادات التالية: '{file_types}'.

en: The file name extension for this file does not match the file data. The file may be corrupted.
ar: لا يتطابق امتداد هذا الملف مع بياناته. قد يكون الملف معيبًا.

en: The following activities are not acceptable when using the APIs (this is not an exhaustive list):
ar: تعتبر الاستخدامات التالية غير مقبولة عند استخدام واجهات API (هذه ليست قائمة نهائية):

en: The following errors occurred while processing your registration:
ar: حدثت الأخطاء التالية أثناء معالجة عملية تسجيلك:

en: The following files are available for this article. Copy the markdown tag to directly refer to a file from the article text.
ar: الملفات التالية متاحة لهذا المقال. يُرجى نسخ وسم ماركداون للإشارة مباشرةً إلى ملف معين من مضمون المقال.

en: The following receipt has been emailed to {receipient_emails}
ar: أُرسِل الإيصال التالي بالبريد الإلكتروني إلى {receipient_emails}

en: The following reports are available for download. Reports are not deleted. A link to every report remains available on this page, identified by the date and time (in UTC) that the report was generated.
ar: التقارير التالية متاحة للتنزيل. لا يتم حذف التقارير ويبقى رابط لكل تقرير متوافرًا على هذه الصفحة محددًا بالتاريخ والتوقيت (بتوقيت UTC) الذَين تم فيهما إنشاء التقرير.

en: The following users do not exist: {usernames}.
ar: لم يُعثر على مستخدمين بهذه الأسماء: {usernames}.

en: The full name that will appear on the certificate.
ar: الاسم الكامل كما سيظهر على الشهادة.

en: The git repo location should end with '.git', and be a valid url
ar: يجب أن ينتهي موقع مستودع نظام GIT باللاحقة ’git.‘ وأن يكون رابطًا صحيحًا.

en: The import process has five stages. During the first two stages, you must stay on this page. You can leave this page after the Unpacking stage has completed. We recommend, however, that you don't make important changes to your course until the import operation has completed.
ar: تمرّ عملية الاستيراد بخمس مراحل. وعليك أن تبقى على هذه الصفحة في أوّل مرحلتين. ثمّ يمكنك مغادرة هذه الصفحة بعد أن تُستكمل مرحلة التفريغ. ولكنّنا نوصيك بعدم إجراء تغييرات أساسية في مساقك قبل أن تُستكمل عملية الاستيراد.

en: The import process has five stages. During the first two stages, you must stay on this page. You can leave this page after the Unpacking stage has completed. We recommend, however, that you don't make important changes to your library until the import operation has completed.
ar: تمرّ عملية الاستيراد بخمس مراحل. وعليك أن تبقى في هذه الصفحة في أوّل مرحلتين. ثمّ يمكنك مغادرة هذه الصفحة بعد أن تُستكمل مرحلة التفريغ. ولكنّنا نوصيك بعدم إجراء تغييرات أساسية في مساقك قبل أن تُستكمل عملية الاستيراد.

en: The institution that is linked to the course.
ar: المؤسسة التعليمية ذات الصلة بالمساق.

en: The institution&#39;s logo.
ar: شعار المؤسسة التعليمية

en: The issuing bank has questions about the request. Possible fix: retry with another form of payment
ar: لدى البنك المُصدِر تساؤلات حول الطلب. الحلّ المُحتمل: إعادة المحاولة باستخدام وسيلة دفع أخرى

en: The items in your order are:
ar: العناصر التي يشتمل عليها طلبك هي:

en: The keys are valid for a limited amount of time. Has the key expired?
ar: المفاتيح صالحة لمدّة محدودة فقط. هل انتهت صلاحية المفتاح؟

en: The last speed that the user specified for the video.
ar: السرعة الأخيرة التي حدّدها المستخدم للفيديو.

en: The library creator must give you access to the library. Contact the library creator or administrator for the library you are helping to author.
ar: يجب أن يمنحك منشئ المساق صلاحية دخول المكتبة. لذا يُرجى التواصل معه أو مع مشرِف المكتبة التي تساعد على تأليفها.

en: The library that you import must be in a .tar.gz file (that is, a .tar file compressed with GNU Zip). This .tar.gz file must contain a library.xml file. It may also contain other files.
ar: يجب على المكتبة التي تستوردها أن تكون موجودة في ملف يحمل امتداد .tar.gz (أي ملف .tar مضغوط ببرنامج GNU Zip). وينبغي أن يتضمّن ملف .tar.gz ملفًّا ذي امتداد library.xml، بالإضافة إلى ملفّات أخرى.

en: The list of group configurations for partitioning students in content experiments.
ar: قائمة إعدادات المجموعة لتقسيم الطلّاب في تجارب المحتوى.

en: The maximum number of words displayed in the generated word cloud.
ar: العدد الأقصى من الكلمات المعروض في سحابة توليد الكلمات.

en: The message that is shown to learners when not all conditions are met to show the content of this conditional module. Include {link} in the text of your message to give learners a direct link to required units. For example, 'You must complete {link} before you can access this unit'.
ar: الرسالة التي تظهر للطلاب عند عدم استيفاء جميع الشروط الخاصة بإظهار محتوى هذه الوحدة المشروطة. يتعين عليك أن تضيف {link} في نص رسالتك لتقدم للمتعلمين رابط مباشر للوحدات المطلوبة. على سبيل المثال: يجب إكمال {link} قبل أن تتمكن من الدخول إلى هذه الوحدة.

en: The message to show when a user is blocked from accessing a course.
ar: الرسالة الواجب عرضها عندما يُمنَع المستخدم من الوصول إلى المساق.

en: The message to show when a user is blocked from enrollment.
ar: الرسالة الواجب عرضها عندما يُمنَع المستخدم من التسجيل.

en: The minimum grade that a learner must earn to receive credit in the course, as a decimal between 0.0 and 1.0. For example, for 75%, enter 0.75.
ar: الدرجة الدنيا التي يجب أن يحصل عليها المتعلِّم لنيل تقدير للمساق، تُحتسب كقيمة عشرية بين 0.0 و1.0. ومثلًا، تُدخل القيمة 0.75 للتعبير عن درجة 75%.

en: The name of the organization sponsoring the course. {strong_start}Note: The organization name is part of the course URL.{strong_end} This cannot be changed, but you can set a different display name in Advanced Settings later.
ar: اسم المؤسسة الراعية للمساق. {strong_start}ملاحظة: اسم المؤسسة هو جزء من رابط المساق.{strong_end} لا يمكن تغيير هذا إلا أنه يمكنك تعيين اسم عرض مختلف، في وقتٍ لاحق، من خلال قسم الإعدادات المتقدّمة.

en: The name of the organization sponsoring the new course. (This name is often the same as the original organization name.)
ar: اسم المؤسّسة الراعية للمساق الجديد. (غالبًا ما يكون هذا الاسم هو نفسه اسم المؤسّسة الأساسية.)

en: The name of your company.
ar: اسم شركتك.

en: The new component is added at the bottom of the page or group. You can then edit and move the component.
ar: يُضاف المكوِّن الجديد في أسفل الصفحة أو المجموعة، ثمّ يمكنك تعديله وتغيير مكانه.

en: The new course has the same course outline and content as the original course. All problems, videos, announcements, and other files are duplicated to the new course.
ar: يحتوى المساق الجديد على المخطّط الكلّي والمحتوى نفسهما الذين يحتوي عليهما المساق الأساسي. ويجري نسخ جميع المسائل، والفيديوهات، والإعلانات، والملفّات الأخرى إلى المساق الجديد.

en: The new course is set to start on January 1, 2030 at midnight (UTC).
ar: من المقرّر أن يبدأ المساق الجديد في 1 يناير 2030 عند منتصف الليل (UTC).

en: The new course will be added to your course list in 5-10 minutes. Return to this page or {link_start}refresh it{link_end} to update the course list. The new course will need some manual configuration.
ar: سيُضاف المساق الجديد إلى لائحة مساقاتك في غضون 5-10 دقائق. يُرجى العودة إلى هذه الصفحة أو {link_start}إعادة فتحها{link_end}  لتحديث لائحة المساقات. وسيتطلّب المساق الجديد ضبط بعض الإعدادات يدويًّا.

en: The number of items sold.
ar: عدد العناصر المُباعة.

en: The number of minutes available to students for viewing or interacting with this courseware component.
ar: عدد الدقائق المُتاحة للطلّاب لاستعراض أو التفاعل مع مكوِّنات محتوى المساق.

en: The number of text boxes available for learners to add words and sentences.
ar: عدد المربعات النصية المتاحة للطلاب لإضافة كلمات وجمل.

en: The nuts and bolts of your course
ar: مكوِّنات العمل الأساسية لمساقك

en: The ordering {ordering} is not supported
ar: إنّ خاصّية إنشاء طلبية {ordering} غير مدعومة.

en: The organization that purchased enrollments in the course
ar: المؤسسة التي اشترت تسجيلات هذا المساق

en: The owner of the article, usually the creator. The owner always has both read and write access.
ar: صاحب المقال هو غالبًا المنشئ، ولديه دائمًا حقّ القراءة والكتابة.

en: The page that you were looking for was not found.
ar: عذراً، لم توجد الصفحة التي كنت تبحث عنها.

en: The page that you were looking for was not found. Go back to the {link_start}homepage{link_end} or let us know about any pages that may have been moved at {email}.
ar: عذراً، الصفحة التي تبحث عنها غير متوفرة. الرجاء إعلامنا عبر البريد الإلكتروني {email} إن كنت تعتقد انها مشكلة من العنوان المستخدم. يمكنك العودة الى {link_start}الصفحة الرئيسية{link_end}.

en: The payment processor accepted an order whose number is not in our system.
ar: قَبِل معالِج الدفعات طلبًا ذا رقم غير موجود في نظامنا.

en: The payment processor did not return a required parameter: {0}
ar: لم يَرجِع معالِج الدفع بمُعامل معيّن مطلوب: {0}

en: The payment processor did not return a required parameter: {parameter}
ar: لم يَرجِع معالِج الدفع بمُعامل معيّن مطلوب: {parameter}

en: The payment processor returned a badly-typed value {0} for param {1}.
ar: أرجع معالِج الدفعات قيمةً مطبوعة بشكل سيّئ {0} للمُعامل {1}.

en: The payment processor returned a badly-typed value {value} for parameter {parameter}.
ar: أرجع معالِج الدفعات قيمةً مطبوعة بشكل سيّئ {value} للمُعامل {parameter}.

en: The price per enrollment purchased
ar: سعر التسجيل المشترى

en: The price per item sold, including discounts.
ar: السعر لكل عنصر مُباع، بما فيه الخصومات

en: The primary contact at the organization
ar: متلقّي الاتصالات الرئيسي في المؤسسة

en: The problem's state was corrupted by an invalid submission. The submission consisted of:
ar: أُفسِدت حالة المسألة بسبب تقديم غير صحيح. تألّف الملف المُقدَّم من:

en: The provided access_token is already associated with another user.
ar: سبق أن رُبط رمز الدخول ’access_token‘ بمستخدِم آخر.

en: The provided access_token is not valid.
ar: رمز الدخول ’access_token‘ غير صحيح.

en: The public display name for the new course. (This name is often the same as the original course name.)
ar: اسم العرض العمومي للمساق الجديد. (غالبًا ما يكون هذا الاسم هو نفسه اسم المساق الأساسي.)

en: The public display name for your course. This cannot be changed, but you can set a different display name in Advanced Settings later.
ar: اسم العرض العام لمساقك. لا يمكن تغيير هذا الاسم ولكن يمكنك لاحقًا تحديد اسم عرض مختلف من خلال ’الإعدادات المتقدّمة‘.

en: The public display name for your library.
ar: اسم العرض العلني لمكتبتك

en: The public organization name for your library.
ar: اسم المؤسسة العلني لمكتبتك

en: The reason an error occurred during certificate generation.
ar: سبب حدوث خطأ أثناء إنشاء الشهادة

en: The reason this user wants to access the API.
ar: السبب وراء رغبة هذا المستخدم باستخدام واجهة التطبيق البرمجية.

en: The recipient name cannot be a number.
ar: لا يمكن أن يكون اسم المرسَل إليه رقمًا

en: The record is not in the correct format. Please add a valid username or email address.
ar: السجل ليس بالصيغة الصحيحة. يٌرجى إضافة اسم مستخدم أو عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: The redemption does not exist against enrollment code ({code}).
ar:  لا تتوفّر ميزة الاسترداد لرمز التسجيل ({code}).

en: The registration codes for invoice {0} have been re-activated.
ar: أُعيد تفعيل رموز التسجيل الخاصة بالفاتورة رقم {0}.

en: The reports listed below are available for download. A link to every report remains available on this page, identified by the UTC date and time of generation. Reports are not deleted, so you will always be able to access previously generated reports from this page.
ar: التقارير المذكورة أدناه متاحة للتنزيل، ويبقى رابط لكل تقرير متاحًا على هذه الصفحة محددًا بحسب توقيت UTC ووقت الإنشاء. لا يتم حذف التقارير لذا يمكنك دومًا أن تدخل إلى التقارير التي تم إنشاؤها مسبقًا من خلال هذه الصفحة.

en: The request ID is invalid.
ar: الرقم التعريفي للطلب غير صحيح.

en: The request is missing one or more required fields.
ar: يًنقُص الطلب حقل واحد أو أكثر من الحقول المطلوبة.

en: The request was received, but a service did not finish running in time.
ar: جرى استلام الطلب فيما تعذّر استكمال إحدى الخدمات ضمن الوقت المفروض.

en: The request was received, but there was a timeout at the payment processor.
ar: جرى استلام الطلب إلا أن مهلة العملية المسموح بها لمعالج الدفعات قد انتهت.

en: The requested amount exceeds the originally authorized amount.
ar: يتجاوز المبلغ المطلوب المبلغ الأصلي المسموح به.

en: The requested capture amount exceeds the originally authorized amount.
ar: يزيد مبلغ عملية ’Capture‘ المطلوب عن المبلغ الأصلي المسموح به.

en: The requested transaction amount must match the previous transaction amount.
ar: يجب أن يتطابق مبلغ المعاملة المطلوب مع مبلغ المعاملة السابقة.

en: The revision being displayed for this article. If you need to do a roll-back, simply change the value of this field.
ar: يجري عرض المراجعة لهذا المقال. إذا كنت ترغب في العودة إلى المحتوى السابق، يكفي أن تغيّر قيمة هذا الحقل.

en: The revision being displayed for this plugin.If you need to do a roll-back, simply change the value of this field.
ar: يجري عرض المراجعة لهذا البرنامج المساعد. إذا كنت ترغب في العودة إلى المحتوى السابق، يكفي أن تغيِّر قيمة هذا الحقل.

en: The revision of this attachment currently in use (on all articles using the attachment)
ar: تجري حاليًا مراجعة هذا الملف المرفق (ينطبق هذا على جميع المقالات التي تستخدم هذا المرفق)

en: The sale associated with this invoice has already been invalidated.
ar: سبق أن أُلغِيَت عملية البيع المرتبطة بهذه الفاتورة.

en: The score kept in the xblock KVS -- duplicate of the published score in django DB
ar: حُفظت النتيجة في ’xblock KVS‘ -- وهي نسخة مطابقة للنتيجة المنشورة في قاعدة بيانات django

en: The score student must meet in order to successfully complete the entrance exam.
ar: مجموع الدرجات الذي يجب على الطالب إحرازه لاجتياز امتحان الدخول.

en: The specified library is configured to fetch {count} problem,  | The specified library is configured to fetch {count} problems,
ar[0]: ضُبِطت إعدادات المكتبات المحدّدة بحيث يمكن استخراج {count} مسألة
ar[1]: ضُبِطت إعدادات المكتبات المحدّدة بحيث يمكن استخراج {count} مسألة
ar[2]: ضُبِطت إعدادات المكتبات المحدّدة بحيث يمكن استخراج {count} مسائل،
ar[3]: ضُبِطت إعدادات المكتبات المحدّدة بحيث يمكن استخراج {count} مسائل،
ar[4]: ضُبِطت إعدادات المكتبات المحدّدة بحيث يمكن استخراج {count} مسائل،
ar[5]: ضُبِطت إعدادات المكتبات المحدّدة لجلب {count} مسائل،

en: The specified remote branch is not available.
ar: الفرع الخارجي المحدّد غير موجود.

en: The state of this problem has changed since you loaded this page. Please refresh your page.
ar: تغيّرت حالة هذه المسألة منذ قيامك بتحميل هذه الصفحة. يُرجى تحديث صفحتك.

en: The status for any active tasks appears in a table below.
ar: حالة أية مهام فعالة تظهر في الجدول أدناه.

en: The status of the example certificate.
ar: حالة نموذج الشهادة

en: The status of the payment or refund. 'started' means that payment is expected, but money has not yet been transferred. 'completed' means that the payment or refund was received. 'cancelled' means that payment or refund was expected, but was cancelled before money was transferred.
ar: حالة عملية الدفع أو استرداد المبلغ. يدل خيار ’بدأت‘ أنّ الدفعة متوقَّعة، إلا أن المبلغ المالي لم يُحوَّل بعد بينما يدل الخيار ’تمّت‘ على استلام الدفعة أو مبلغ المال المسترَدّ. يشير الخيار ’أُلغيَت‘ على توقّع الدفعة أو مبلغ المال المُسترَدّ إلّا أنّ العمليّة قد أُلغِيت قبل تحويل المبلغ المالي.

en: The student {student} does not have certificate for the course {course}. Kindly verify student username/email and the selected course are correct and try again.
ar: لم يُمنح الطالب {student} شهادةً للمساق {course}. يُرجى التأكّد من اسم المستخدم/عنوان البريد الإلكتروني للطالب ومن صحّة المساق المُختار ثمّ المحاولة من جديد.

en: The supplied course id {course_id} is not valid.
ar: إن الرقم التعريفي الذي أدخلته للمساق {course_id} غير صحيح.

en: The supplied course_id {course_id} is not valid.
ar: إن الرقم التعريفي الذي أدخلته للمساق {course_id} غير صحيح.

en: The supplied topic id {topic_id} is not valid
ar: الرقم التعريفي الذي أدخلته للموضوع {topic_id} غير صحيح.

en: The template file to use when generating the certificate.
ar: ملفّ نموذج يُستخدم عند إنشاء الشهادة

en: The term in which the new course will run. (This value is often different than the original course run value.)
ar: الفترة التي سيجري فيها تشغيل المساق الجديد. (غالبًا ما تكون هذه القيمة مختلفة عن قيمة تشغيل المساق الأساسي).

en: The term in which your course will run. {strong_start}Note: This is part of your course URL, so no spaces or special characters are allowed and it cannot be changed.{strong_end}
ar: يُعرّف الرقم الفريد مساقك ضمن منظمتك. {strong_start} ملاحظة: هذا جزء من رابط مساقك، لذا لا يُسمح باستخدام فراغات أو محارف خاصةـ كما ولا يمكن تغييره.{strong_end}

en: The text in both password fields must match.
ar: يجب أن تتطابق كلمة المرور في كلا الحقلين.

en: The time period before a course ends in which a course mode will expire
ar: الفترة الزمنية التي تسبق انتهاء المساق والتي سينتهي بعدها وضع المساق.

en: The total number of enrollment codes to create
ar: إجمالي عدد رموز التسجيل الواجب إنشاؤها

en: The transaction has already been settled or reversed.
ar: سبق أن جرى تسوية المعاملة أو عكسِها.

en: The underlying module store does not support import.
ar: لا يدعم مخزن الوحدات الأساسي عملية استيراد الملفات.

en: The unique code that identifies this library. {strong_start}Note: This is part of your library URL, so no spaces or special characters are allowed.{strong_end} This cannot be changed.
ar: يُعرف الرمز الفريد هذه المكتبة. {strong_start} ملاحظة: هذا جزء من رابط مكتبتك، بل يُسمح باستخدام الفراغات أو المحارف الخاصّة.{strong_end} لا يمكن تغيير هذا الجزء.

en: The unique number that identifies your course within your organization. {strong_start}Note: This is part of your course URL, so no spaces or special characters are allowed and it cannot be changed.{strong_end}
ar: يُعرّف الرقم الفريد مساقك ضمن منظمتك. {strong_start} ملاحظة: هذا جزء من رابط مساقك، لذا لا يُسمح باستخدام فراغات أو محارف خاصةـ كما ولا يمكن تغييره.{strong_end}

en: The user account associated with this e-mail address cannot reset the password.
ar: لا يمكن لحساب المستخدم المرتبط بعنوان البريد الإلكتروني هذا إعادة تهيئة كلمة المرور.

en: The user {username} is already a member of a team in this course.
ar: سبق أنّ سُجَّل المستخدم {username} كعضو في أحد فرق هذا المساق.

en: The user {username} is not enrolled in the course associated with this team.
ar: إنّ المستخدم {username} غير مسجَّل في المساق المرتبط بهذا الفريق.

en: The value that the conditional attribute of the source components must match before a learner is shown the content of this conditional module.
ar: القيمة التي يجب أن تطابقها خاصية عناصر المصدر المستخدمة لتحديد ما إذا كان سيظهر للطالب محتوى هذه الوحدة المشروطة.

en: The verification deadline for {course_name} was {{date}}. Verification is no longer available.
ar: الموعد النهائي للتحقق للدورة التعليمية {course_name} كان في {{date}}. لم يعد التحقق متاحًا.

en: The window of time after enrolling during which users can be granted a refund, represented in microseconds. The default is 14 days.
ar: الإطار الزمني التالي للتسجيل والذي يُقبل خلاله إعادة المبلغ المدفوع للمستخدمين، ممثلًا بأجزاء الثواني. الفترة الافتراضية هي 14 يومًا.

en: The {em_start}{studio_name}{em_end} servers encountered an error
ar: واجهت مخدّمات {em_start}{studio_name}{em_end} خطأ.

en: The {platform_name} Team
ar: فريق {platform_name}

en: The {platform_name} team
ar: فريق المساق {platform_name}

en: The {provider_name} account you selected is already linked to another {platform_name} account.
ar: إنّ حساب {provider_name} الذي اخترتَه مرتبط مسبقًا بحساب آخر في {platform_name}.

en: There are no attachments for this article.
ar: لا توجد ملفّات مرفقة بهذا المقال.

en: There are no matching problem types in the specified libraries.
ar: لا توجد أنواع مسائل مطابقة في المكتبات المحدَّدة.

en: There are no problems in this section.
ar: لا توجد مسائل في هذا القسم.

en: There are three access roles for libraries: User, Staff, and Admin.
ar: هناك ثلاثة أدوار تتيح الدخول إلى المكتبات: المستخدم وطاقم المساق والمشرِف.

en: There can be only one default image.
ar: يجب تحديد صورة افتراضية واحدة فقط.

en: There has been a 500 error on the {platform_name} servers
ar: حدث خطأ من فئة 500 على مخدّمات {platform_name}

en: There has been an error on the {platform_name} servers
ar: حدث خطأ ما في خوادم منصّة {platform_name}

en: There is a problem with our CyberSource merchant configuration.  Please let us know at {0}
ar: ثمّة مشكلة في ضبط الإعدادات الخاصة ببائعنا لدى شركة CyberSource العاملة في مجال خدمات السداد الإلكترونية. يُرجى إعلامنا عبر {0}

en: There is a problem with the information in your CyberSource account.  Please let us know at {0}
ar: ثمّة مشكلة في المعلومات الواردة في حسابك لدى CyberSource. يُرجى إعلامنا عبر {0}

en: There is a problem with this certificate.
ar: عذرًا، توجد مشكلة في هذه الشهادة.

en: There is already a course defined with the same organization and course number. Please change either organization or course number to be unique.
ar: يوجد من قبل مساق يحمل اسم المؤسّسة ورقم المساق نفسهما. يُرجى تغيير إمّا المؤسّسة أو رقم المساق ليكون فريدًا.

en: There is already a library defined with the same organization and library code. Please change your library code so that it is unique within your organization.
ar: هناك مسبقًا مكتبة تحمل اسم المؤسّسة نفسها والرمز نفسه. لذا يُرجى تغيير رمز مكتبتك لجعلها فريدة من نوعها ضمن مؤسّستك.

en: There is already a root node on %s
ar: توجد مسبقًا عقدة جذرية في %s

en: There is no data available to display at this time.
ar: ليس هناك من بيانات متاحة للعرض حاليًّا.

en: There is no transcript file associated with the {lang} language. | There are no transcript files associated with the {lang} languages.
ar[0]: لا يوجد ملفات نصوص مرتبطة باللغات {lang}
ar[1]:  لا يوجد ملفات نصوص مرتبطة باللغات {lang}
ar[2]:  لا يوجد ملفات نصوص مرتبطة باللغات {lang}
ar[3]:  لا يوجد ملفات نصوص مرتبطة باللغات {lang}
ar[4]:  لا يوجد ملفات نصوص مرتبطة باللغات {lang}
ar[5]:  لا يوجد ملفات نصوص مرتبطة باللغات {lang}

en: There is no user with the username or email address {user_name} enrolled in this course.
ar: لم نتمكّن من إيجاد مستخدم مسجّل في هذا المساق باستخدام اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني {user_name}.

en: There must be one cohort to which students can automatically be assigned.
ar: يجب أن تتوفّر شعبة واحدة يتعيَّن فيها الطلّاب تلقائيًا.

en: There was a problem with the staff answer to this problem.
ar: حدثت مشكلة في إجابة طاقم المساق على هذه المسألة.

en: There was a problem with the staff answer to this problem: complex boundary.
ar: نعتذر لحدوث مشكلة في إجابة طاقم المساق عن هذه المسألة: حدود مركّبة.

en: There was a problem with the staff answer to this problem: empty boundary.
ar: نعتذر لحدوث مشكلة في إجابة طاقم المساق عن هذه المسألة: حدود خالية.

en: There was a problem with this transaction. You have not been charged.
ar: عذرًا، حدثت مشكلة في هذه المعاملة. ولم تُخصم منك أيّه دفعة.

en: There was an error creating this article.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إنشاء هذا المقال.

en: There was an error creating this article: %s
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إنشاء هذا المقال: %s

en: There was an error in your date input.  It should be formatted as YYYY-MM-DD
ar: حدث خطأ في عملية إدخال التاريخ التي قمت بها. يجب أن يتم إدخاله على الشكل YYYY-MM-DD

en: There was an error processing your order!
ar: لقد حدث خطأ لدى إجراء العملية الخاصة طلبك!

en: There was an error processing your redeem code.
ar: نأسف لوقوع خطأ في معالجة رمز الاسترداد الخاص بك.

en: There was an error receiving your login information. Please email us.
ar: نعتذر لحدوث خطأ أثناء تلقّي بيانات تسجيل دخولك. يُرجى مراسلتنا على عنوان بريدنا الإلكتروني.

en: There was an error saving changes.
ar: وقع خطأ أثناء حفظ التغييرات

en: There was an error saving your information. Please see below.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء حفظ معلوماتك. يُرجى النظر أدناه.

en: There's just one more step: Before you enroll in a course, you need to activate your account. We've sent an email message to {email_start}{email}{email_end} with instructions for activating your account. If you don't receive this message, check your spam folder.
ar: بقيت خطوة واحدة: قبل أن تنضم لدورة تدريبية ما، تحتاج لتفعيل حسابك. قد قمنا بإرسال رسالة إلى {email_start}{email}{email_end} مع تعليمات بكيفية التفعيل. إن لم تصلك الرسالة، انظر في صندوق الرسائل المهملة أو البريد غير الهام.

en: Therefore, please give enough detail to account for this action.
ar: لذا يرجى توفير تفاصيل كافية لتبرير هذه الخطوة.

en: These Dates Are Not Used When Promoting Your Course
ar: لا تُستخدم هذه التواريخ عند الترويج لمساقك

en: These dates impact {strong_start}when your courseware can be viewed{strong_end}, but they are {strong_start}not the dates shown on your course summary page{strong_end}. To provide the course start and registration dates as shown on your course summary page, follow the instructions provided by your Program Manager.
ar: هذه التواريخ تؤثر على {strong_start} عندما يكون هناك إمكانية لمشاهدة المناهج التعليمية الخاصة بك {strong_end}، لكنها {strong_start} ليست التواريخ المبينة على ملخص الدورة التدريبية {strong_end}. لتوفير تواريخ بدء وتسجيل الدورة التدريبية المبينة في صفحة ملخص دورتك التدريبية، اتبع التعليمات المقدمة من قبل مدير البرنامج الخاص بك.

en: These reports are delimited alphabetically by university name.  i.e., generating a report with 'Start Letter' A and 'End Letter' C will generate reports for all universities starting with A, B, and C.
ar: هذه الإبلاغات مفصولة أبجدياً بحسب اسم الجامعة. أي أن إعداد إبلاغ باستخدام A ’حرفاً للبداية‘ وC ’حرفاً للنهاية‘ سيؤدي إلى إعداد إبلاغات لكافة الجامعات التي تبتدئ بالأحرف A وB وC.

en: These reports are delimited by start and end dates.
ar: تم الفصل ضمن هذه الإبلاغات باستخدام تواريخ البداية والنهاية.

en: This Course Unavailable In Your Country
ar: هذا المساق غير متاح في دولتك

en: This account has been temporarily locked due to excessive login failures. Try again later.
ar: أُغلِقَ هذا الحساب مؤقّتًا نتيجة عدّة محاولات فاشلة لتسجيل الدخول. يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا.

en: This account, set up using {email}, has already been activated. Please sign in to start working within {studio_name}.
ar: سبق أن جرى تفعيل هذا الحساب الذي أُنشئ باستخدام البريد الإلكتروني {email}. يُرجى تسجيل الدخول لبدء العمل ضمن استوديو {studio_name}.

en: This answer is being processed.
ar: هذه الإجابة قيد المعالجة.

en: This answer is correct.
ar: هذه الإجابة صحيحة.

en: This answer is incorrect.
ar: هذه الإجابة خاطئة.

en: This answer is partially correct.
ar: هذه الإجابة صحيحة جزئيًا

en: This article cannot be deleted because it has children or is a root article.
ar: لا يمكن حذف هذا المقال لأنّه يتضمّن مقالات فرعية أو لأنّه مقال جذري.

en: This article is no longer related to the file %s.
ar: لم يعد هذا المقال مرتبطًا بالملف %s.

en: This article together with all its contents are now completely gone! Thanks!
ar: جرى الآن التخلّص تمامًا من هذا المقال وكافة محتوياته! شكرًا لك!

en: This article was last modified:
ar: تاريخ التعديل الأخير لهذا المقال:

en: This block contains multiple components.
ar: تحتوي هذه الكتلة على عدة مكوِّنات.

en: This cannot be changed.
ar: لا يمكن لهذا أن يتغيّر.

en: This cannot be left blank and will be recorded and presented in Enrollment Reports.
ar: لا يمكن ترك هذا الحقل فارغًا وهو سوف يسجَّل ويعرَض في تقارير التسجيل.

en: This component has no source components configured yet.
ar: لا يتضمّن هذا العنصر أي عناصر مصدر التي تم ضبط إعداداتها حتّى الآن.

en: This component is out of date. The library has new content.
ar: انقضت مدّة هذا المكوِّن. حُدّثت المكتبة بمحتوى جديد الآن.

en: This content experiment has issues that affect content visibility.
ar: هناك مشاكل في تجربة المحتوى هذه، تؤثّر على إمكانيّة استعراض المحتوى.

en: This content experiment uses group configuration '{group_configuration_name}'.
ar: ترتكز تجربة المحتوى هذه على إعدادات المجموعة '{group_configuration_name}'

en: This content group is in use and cannot be deleted.
ar: إنّ مجموعة المحتوى هذه قيد الاستخدام ولا يمكن حذفها.

en: This content is graded
ar: جرى تقييم هذا المحتوى

en: This course does not support content libraries. Contact your system administrator for more information.
ar: لا يدعم هذا المساق مكتبات محتوى. يُرجى الاتّصال بمسؤول النظام للحصول على مزيد من المعلومات.

en: This course does not use a mode that offers certificates.
ar: لا يستخدم هذا المساق وضعًا يسمح بتقديم شهادات.

en: This course doesn't support paid certificates
ar: لا يدعم هذا المساق الشهادات مدفوعة القيمة.

en: This course is archived, which means you can review course content but it is no longer active.
ar: جرت أرشفة هذا المساق، يمكنك مراجعة محتوى المساق إلا أنه لم يعد مفعّلًا في الوقت الحاضر.

en: This course is in your <a href="{cart_link}">cart</a>.
ar: هذا المساق موجود في <a href="{cart_link}">سلّتك</a>.

en: This course run is currently being created.
ar: يجري حاليًّا إنشاء تشغيل هذا المساق.

en: This course uses features that are no longer supported.
ar: يستخدم هذا المساق مزايا لم تعد مدعومة.

en: This course was created as a re-run. Some manual configuration is needed.
ar: أُنشِئ هذا المساق كتشغيل ثانٍ، ويتطلّب بالتالي ضبط بعض الإعدادات اليدوية.

en: This e-mail key is not valid. Please check:
ar: مفتاح البريد الإلكتروني هذا غير صالح. يُرجى التحقّق منه:

en: This email was automatically sent from {site_name} to {email_address}
ar: أُرسِلت هذه الرسالة الإلكترونية تلقائيًّا من الموقع {site_name} إلى عنوان البريد الإلكتروني {email_address}

en: This email was automatically sent from {site_name} to {full_name}
ar: تم إرسال هذه الرسالة الإلكترونية بشكلٍ تلقائيٍ من الموقع {site_name} إلى {full_name}

en: This enrollment code ({enrollment_code}) is no longer valid.
ar: لم يعد رمز التسجيل ({enrollment_code}) صالحًا.

en: This enrollment code ({enrollment_code}) is not valid.
ar: رمز التسجيل ({enrollment_code}) غير صحيح.

en: This enrollment code has been canceled. It can no longer be used.
ar: أُلغيَ رمز التسجيل هذا. لم يعد بالإمكان استخدامه.

en: This enrollment code has been marked as unused.
ar: وُسِم رمز التسجيل كرمز غير مستخدم.

en: This exam is hidden from the learner.
ar: هذا الامتحان لا يظهر للمتعلم

en: This field is disabled: this information cannot be changed.
ar: عذرًا، لم يعد هذا الحقل مفعّلًا: لا يمكن تغيير هذه المعلومات.

en: This field is not editable
ar: هذا الحقل غير قابل للتعديل

en: This group configuration is in use and cannot be deleted.
ar: إنّ إعدادات هذه المجموعة قيد الاستخدام ولا يمكن حذفها.

en: This invoice is already active.
ar: سبق تفعيل هذه الفاتورة

en: This is a partial list, to view all students download as a csv.
ar: هذه قائمة جزئية، لعرض جميع الطلاب يرجى التنزيل بصيغة CSV.

en: This is a valid {platform_name} certificate for {user_name}, who participated in {partner_short_name} {course_number}
ar: هذه شهادة صالحة من {platform_name} للمستخدم {user_name} الذي شارك في {partner_short_name} {course_number}

en: This is just the initial contents of your article. After creating it, you can use more complex features like adding plugins, meta data, related articles etc...
ar: هذه محتويات أوّلية فقط لمقالك. ويمكنك بعد إنشائه أن تستخدم مزايا أكثر تعقيدًا، مثل إضافة برامج مساعدة، أو بيانات وصفية، أو مقالات ذات صلة، أو .. .

en: This is the bulk SKU (stock keeping unit) of this mode in the external ecommerce service.
ar: هذه هي الوحدة الضخمة لحفظ المخزون (SKU) لهذا الوضع في خدمة التجارة الإلكترونية الخارجية.

en: This is the e-mail address you used to register with {platform}
ar: هذا هو عنوان البريد الإلكتروني الذي استخدمته للتسجيل في {platform}

en: This is the wiki for **{organization}**'s _{course_name}_.
ar: هذه هي صفحة الويكي الخاصة بمساق _{course_name}_ التابع لـ**{organization}**.

en: This is to confirm that you changed the e-mail associated with {platform_name} from {old_email} to {new_email}. If you did not make this request, please contact us immediately. Contact information is listed at:
ar: هذه الرسالة للتأكيد على قيامك بتغيير البريد الإلكتروني المرتبط بالمنصة {platform_name} من {old_email} إلى {new_email}. في حال لم تكن قد طلبت هذا التغيير الرجاء الاتصال بنا فوراً. معلومات الاتصال متوفرة في:

en: This link will open the certificate web view
ar: هذا الرابط يفتح مستعرضًا في الويب لمشاهدة شهادتك

en: This link will open/download a PDF document
ar: سيقوم هذا الرابط بفتح/تنزيل وثيقة بصيغة PDF

en: This link will open/download a PDF document of your verified {cert_name_long}.
ar: يساعدك هذا الرابط على فتح/تنزيل نسخة PDF من شهادتك الموثّقة {cert_name_long}.

en: This module is disabled at the moment.
ar: هذه الوحدة موقَفة في الوقت الحالي.

en: This module is not enabled.
ar: هذه الوحدة غير مفعَّلة.

en: This page cannot be reordered
ar: عذرًا، لا يمكن إعادة ترتيب هذه الصفحة.

en: This page left intentionally blank. Feel free to add your own content.
ar: لقد تركنا لك هذه الصفحة فارغة كي تستطيع إضافة أي محتوى حسب رغبتك.

en: This re-run processing status:
ar: حالة معالجة طلب إعادة التشغيل هذا:

en: This revision has been deleted.
ar: جرى حذف هذه المراجعة.

en: This setting indicates what rules the proctoring team should follow when viewing the videos.
ar: يُحدّد هذا الإعداد القواعد التي يجب أن يتّبعها فريق المراقبة عند عرض مقاطع الفيديو.

en: This setting indicates whether students have a limited time to view or interact with this courseware component.
ar: يحدِّد هذا الإعداد ما إذا كان للطلّاب وقت محدود لاستعراض أو التفاعل مع مكوِّنات محتوى المساق.

en: This setting indicates whether this exam is a proctored exam.
ar: يحدِّد هذا الإعداد ما إذا كان هذا الامتحان مراقَبًا.

en: This setting indicates whether this exam is for testing purposes only. Practice exams are not verified.
ar: يحدِّد هذا الإعداد ما إذا كان هذا الامتحان مخصَّصًا لأغراض الاختبار فقط. الامتحانات التحضيرية غير موثَّقة.

en: This setting is not currently supported.
ar: هذا الإعداد غير مدعوم حاليًّا.

en: This student (%s) is already allowed to skip the entrance exam.
ar: سبق أن سُمِح للطالب (%s) بتخطّي امتحان الدخول.

en: This student (%s) will skip the entrance exam.
ar: سيتخطّى الطالب (%s) امتحان الدخول.

en: This submission has explicit, offensive, or (I suspect) plagiarized content.
ar: تحتوي هذه الورقة المقدّمة على محتوى فاضح، مسيئة، أو (بحسب ما أعتقد) مسروق.

en: This subsection is unlocked for learners when they meet the prerequisite requirements.
ar: هذا القسم الفرعي متاح للمتعلمين عند استيفائهم للشروط المطلوبة مسبقًا.

en: This team is already full.
ar: اكتمل أعضاء هذا الفريق قبل الآن.

en: This type of component cannot be shown while viewing the course as a specific student.
ar:  بصفتك أحد الطلّاب، لا يمكن عرض هذا النوع من المكوّنات أثناء استعراض المساق.

en: This value is invalid.
ar: هذة القيمة غير صحيحة

en: This value must be all lowercase.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة بالحروف الإنجليزية السفلية.

en: This wiki uses <strong>Markdown</strong> for styling. There are several useful guides online. See any of the links below for in-depth details:
ar: تستخدم صفحة الويكي هذه <strong>لغة الترميز ماركداون</strong> لتصميم النص. وتتوفّر على الإنترنت العديد من الأدلّة الإرشادية المفيدة. يُرجى زيارة أيٍّ من الروابط أدناه لمزيد من التفاصيل:

en: This will be the address where your article can be found. Use only alphanumeric characters and - or _. Note that you cannot change the slug after creating the article.
ar: سيكون هذا هو العنوان الذي يمكن إيجاد مقالك فيه. استخدم أحرف أبجدية رقمية فقط و - أو _. ونرجو ملاحظة أنّه لا يمكنك تغيير العنوان المختصر بعد إنشائك للمقال.

en: This will be used in public discussions with your courses and in our edX101 support forums
ar: ستُستخدم هذه المعلومات في نقاشات عامة تتضمّن مساقاتك وفي منتديات الدعم edX101 الخاصة بنا.

en: This will then trigger an automatic update of the main LMS site and update the contents of your course visible there to students if automatic git imports are configured.
ar: سيحفّز هذا بعدئذٍ تحديثًا تلقائيًّا للموقع الرئيسي لنظام إدارة التعلّم، وسيحدّث محتويات مساقك المرئي هناك للطلّاب إذا كانت إعدادات عمليات الاستيراد التلقائية لـ git مضبوطة.

en: Thumbnail image url of the credit provider.
ar: رابط الصورة المصغّرة لمزوِّد الوحدات الدراسية.

en: Time
ar: الوقت

en: Time Limit in Minutes
ar: الزمن المحدّد محسوبًا بالدقائق

en: Time format two digit hours colon two digit minutes
ar: صيغة التوقيت خانتان للساعات نقطتان خانتان للدقائق

en: Time spent on all course work
ar: الوقت المبذول في كافة أعمال المساق

en: Time you want the video to start if you don't want the entire video to play. Not supported in the native mobile app: the full video file will play. Formatted as HH:MM:SS. The maximum value is 23:59:59.
ar: التوقيت الذي ترغب أن يبدأ مقطع الفيديو عنده في حال لم ترغب بتشغيل المقطع بالكامل. وهو غير مدعوم في تطبيق الهواتف المحمولة الأصلي: سيجري تشغيل ملف الفيديو بأكمله. يُصاغ بهذا الشكل HH:MM:SS، ويبلغ الحد الأقصى لقيمته 23:59:59.

en: Time you want the video to stop if you don't want the entire video to play. Not supported in the native mobile app: the full video file will play. Formatted as HH:MM:SS. The maximum value is 23:59:59.
ar: التوقيت الذي ترغب أن يتوقّف عنده عرض مقطع الفيديو في حال لم ترغب بتشغيل المقطع بالكامل. وهو غير مدعوم في تطبيق الهواتف المحمولة الأصلي: سيجري تشغيل ملف الفيديو بأكمله. يُصاغ بهذا الشكل HH:MM:SS، ويبلغ الحد الأقصى لقيمته 23:59:59.

en: Timer Between Attempts
ar: المؤقّت بين المحاولات

en: Times Used
ar: الفترات المستخدمة

en: Tips
ar: نصائح

en: Title
ar: العنوان

en: Title can't be empty
ar: لا يمكن ترك العنوان فارغًا

en: To Use
ar: للاستخدام

en: To access the APIs, you will need to create an {platform_name} user account for your application (not for personal use). This account will provide you with access to our API request page at {request_url}. On that page, you must complete the API request form including a description of your proposed uses for the APIs. Any account and registration information that you provide to {platform_name} must be accurate and up to date, and you agree to inform us promptly of any changes. {platform_name} will review your API request form and, upon approval in {platform_name}'s sole discretion, will provide you with instructions for obtaining your API shared secret and client ID.
ar: للوصول إلى واجهات API، يجب عليك إنشاء حساب لمستخدم {platform_name} من أجل تطبيقك (ليس للاستخدام الشخصي). وسوف يتيح لك هذا الحساب الوصول إلى صفحتنا لطلبات API على {request_url}. ويجب عليك في هذه الصفحة استكمال استمارة طلب API بما في ذلك شرح استخداماتك المقترحة لواجهات API. أي معلومات حساب أو تسجيل تقدمها إلى {platform_name} يجب أن تكون دقيقة وعلى أحدث وضع، ويجب أن توافق على إخطارنا فور حدوث أي تغيرات. وسوف تقوم {platform_name} بمراجعة استمارة طلب API الخاصة بك، وبعد الاعتماد وفقًا لتقدير {platform_name} فقط، نقوم بتزويدك بالتعليمات التي توضح لك كيفية الحصول على كلمة مرور ومعرف عميل API الذي حددته لدينا.

en: To access the course visit {course_about_url} and register for the course.
ar: للدخول إلى المساق يرجي زيارة الصفحة {course_about_url} والقيام بالتسجيل في المساق.

en: To access the course visit {course_url} and login.
ar: للدخول إلى المساق يرجي زيارة الصفحة {course_url} وتسجيل الدخول.

en: To add files to use in your course, click {em_start}Upload New File{em_end}. Then follow the prompts to upload a file from your computer.
ar: انقر هنا {em_start}تحميل ملف جديد{em_end} لإضافة ملفات تريد أن تستخدمها في مساقك، ثمّ اتبع علامات الاستعداد لتحميل ملف من حاسوبك.

en: To avoid errors, {platform_name} strongly recommends that you remove unsupported features from the course advanced settings. To do this, go to the {link_start}Advanced Settings page{link_end}, locate the "Advanced Module List" setting, and then delete the following modules from the list.
ar: لتجنّب الأخطاء، توصيك {platform_name} بشدّة بأن تُزيل المزايا غير المدعومة من إعدادات المساق المتقدِّمة. ولتفعل هذا، يُرجى الذهاب إلى {link_start}صفحة الإعدادات المتقدِّمة{link_end}، وتحديد إعداد "قائمة الوحدات المتقدِّمة"، ثمّ حذف الوحدات التالية من القائمة.

en: To begin issuing course certificates, a course team member with either the Staff or Admin role selects {em_start}Activate{em_end}. Only course team members with these roles can edit or delete an activated certificate.
ar: للبدء في إصدار شهادات لهذه الدورة التعليمية يقوم أحد أعضاء الفريق الذي يقوم بدور عضو طاقم أو مشرف  {em_start}Activate{em_end}. يمكن فقط لأعضاء فريق الدورة التعليمية الذي يشغلون هذه الأدوار تحرير أو حذف شهادة التي تم تفعيلها.

en: To cancel or resubmit an invoice, enter the invoice number below.
ar: لإلغاء أو إعادة تقديم فاتورة، أدخِل رقم الفاتورة أدناه,

en: To copy a URL, double click the value in the URL column, then copy the selected text.
ar: لتنسخ رابطًا، يُرجى النقر على القيمة الموجودة في عمود الرابط، ثمّ نسخ النصّ المُنتقى.

en: To create a new wiki article, create a link to it. Clicking the link gives you the creation page.
ar: لإنشاء مقال جديد على صفحة الويكي، يُرجى إنشاء رابط له، حيث أنّ النقر على الرابط يفتح صفحة إنشاء المقال.

en: To disable the XBlock and prevent rendering in the LMS, leave "Enabled" deselected; for clarity, update XBlockStudioConfiguration support state accordingly.
ar: لتعطيل XBlock ومنعه من العرض في LMS، اترك "مربع تمكين" غير محدد؛ وللتوضيح، حدث حالة دعم XBlockStudioConfiguration وفقًا لذلك.

en: To earn a certificate, you must complete all requirements before this date.
ar: لتحصل على شهادة، لابدّ من إتمام جميع المتطلّبات قبل هذا التاريخ.

en: To edit or delete a certificate before it is activated, hover over the top right corner of the form and select {em_start}Edit{em_end} or the delete icon.
ar: لتعديل أو حذف شهادة قبل أن يتم تنشيطها، انقُل مؤشر الفأرة إلى الزاوية اليمنى العليا من النموذج واختر {em_start} عدّل {em_end} أو رمز الحذف.

en: To enroll in {course_names} we have provided a registration URL for you.  Please follow the instructions below to claim your access.
ar: لقد زودناك برابط للتسجيل في {course_names}، يرجى اتّباع التعليمات الواردة أدناه لتتمكن من الدخول.

en: To enroll, you must follow the honor code.
ar: للتسجيل، يجب عليك اتّباع ميثاق الشرف الأكاديمي.

en: To finish your registration, please visit {registration_url} and fill out the registration form making sure to use {email_address} in the E-mail field.
ar: لإتمام عملية التسجيل الخاصة بك، يرجى زيارة الصفحة {registration_url} وتعبئة بيانات نموذج التسجيل مع التأكد من استخدام {email_address} في حقل البريد الإلكتروني.

en: To gain insights into student enrollment and participation {link_start}visit {analytics_dashboard_name}, our new course analytics product{link_end}.
ar: لمزيدٍ من المعلومات حول تسجيل الطلّاب ومشاركتهم، يُرجى {link_start}زيارة {analytics_dashboard_name}، منتجنا الجديد لتحليلات المساقات{link_end}.

en: To generate a CSV file that lists all student answers to a given problem, enter the location of the problem (from its Staff Debug Info).
ar: لتوليد ملف CSV يحوي لائحة بإجابات الطلاب لمسألة معطاة، أدخل موقع المسألة (تجده في معلومات فريق التنقيح)

en: To get started, please visit https://{site_name}. The login information for your account follows.
ar: يُرجى زيارة الموقع https://{site_name} للبدء، ثمّ إدخال معلومات تسجيل الدخول الخاصة بحسابك.

en: To go to the courseware, select the following link:
ar: اختر الرابط التالي للذهاب إلى مواد المساق:

en: To grant or deny this request, use the course creator admin table.
ar: للموافقة على هذا الطلب أو رفضه، يُرجى استخدام جدول المشرفين على مُنشئي المساقات.

en: To hide the content of a subsection from learners after the subsection due date has passed, select the Configure icon for a subsection, then select {em_start}Hide content after due date{em_end}. Grades for the subsection remain included in grade calculations.
ar: لإخفاء محتوى لقسم فرعي من المتعلمين بعد مرور الموعد المحدد للقسم الفرعي، حدد رمز التكوين للقسم الفرعي، ثم حدد {em_start} إخفاء المحتوى بعد التاريخ المحدد {em_end}. تبقى درجات القسم الفرعي مدرجة في حسابات الدرجات.

en: To learn more about the {platform_name} Course Catalog API, visit {link_start}our API documentation page{link_end}. For questions about using this API, contact {api_support_email_link}.
ar: لمعرفة المزيد عن واجهة برمجة تطبيقات مساقات {platform_name}، فقم بزيارة {link_start}صفحة معلومات واجهة برمجة التطبيقات{link_end}. للإجابة على الأسئلة التي تدور حول استخدام واجهة برمجة التطبيقات هذه، اتصل ب{api_support_email_link}.

en: To make a section, subsection, or unit unavailable to learners, select the Configure icon for that level, then select the appropriate {em_start}Hide{em_end} option. Grades for hidden sections, subsections, and units are not included in grade calculations.
ar: لإنشاء قسم أو قسم فرعي أو وحدة غير متوفرة للمتعلمين، حدد رمز التكوين لهذا المستوى، ثم حدد خيار {em_start}Hide{em_end} المناسب. الدرجات الخاصة بالأقسام الفرعية المخبأة والأقسام الفرعية والوحدات ليست مدرجة في حسابات الدرجات.

en: To publish draft content, select the Publish icon for a section, subsection, or unit.
ar: اختر أيقونة النشر لقسم، أو لقسم فرعي، أو لوحدة لتنشر محتوى مسودّة.

en: To read a sent email message, click its subject.
ar: لقراءة أية رسالة مرسلة قم بالنقر على عنوانها.

en: To regenerate certificates for your course, choose the learners who will receive regenerated certificates and click Regenerate Certificates.
ar: لإعادة إصدار شهادات الدورة التدريبية، اختر المتعلّمين الذي تود أن يحصلوا على شهادات جديدة ثم اضغط على "أعد إصدار الشهادات".

en: To register and enroll a list of users in this course, choose a CSV file that contains the following columns in this exact order: email, username, name, and country. Please include one student per row and do not include any headers, footers, or blank lines.
ar: لتسجيل وإلحاق مجموعة مستخدمين في هذا المساق، يُرجى اختيار ملف CSV الذي يحتوي على الأعمدة التالية بهذا الترتيب بالضبط: عنوان البريد الإلكتروني، واسم المستخدم، والاسم، والبلد. ويُرجى ذِكر طالب واحد في كل سطر وعدم تضمين أي ترويسات أو حواشي أو أسطر فارغة.

en: To resolve the problem, your partner manager should verify that the following information is correct.
ar: لحلّ المشكلة، يجب أن يثبت مديرك الشريك صحّة المعلومات التالية.

en: To see if you are a global staff user
ar: لمعرفة ما إذا كنت مستخدمًا عالميًا من الموظفين أم لا

en: To see the content of previously sent emails, click this button:
ar: لرؤية ما في الرسائل المرسلة مسبقاً، اضغط على هذا الزر:

en: To see the status for all email tasks submitted for this course, click this button:
ar: لرؤية حالة رسائل البريد التي أُرسلت لهذه الدورة التدريبية، قم بالضغط على هذا الزر:

en: To start accessing course materials, please visit {course_url}
ar: للبدء بالاطلاع على مواد المساق، يُرجى زيارة الصفحة {course_url}

en: To the extent that you submit any content to {platform_name} in connection with your use of the APIs or any API Content, you hereby grant to {platform_name} a worldwide, non-exclusive, transferable, assignable, sub licensable, fully paid-up, royalty-free, perpetual, irrevocable right and license to host, transfer, display, perform, reproduce, modify, distribute, re-distribute, relicense and otherwise use, make available and exploit such content, in whole or in part, in any form and in any media formats and through any media channels (now known or hereafter developed).
ar: إلى الحد الذي تقوم بناءً عليه بأرسال أي محتوى إلى {platform_name} المُتعلق باستخدامك لواجهات API أو أي محتوى من محتويات API، فإنك بموجبه تمنح {platform_name} حق وترخيص عالمي، وغير حصري، القابل للنقل، والقابل للتخصيص، والقابل للترخيص بشكل ثانوي، المدفوع بالكامل، والخالي من الامتيازات، الأبدي، والغير قابل للإلغاء لاستضافة هذا المحتوى، أو نقله، أو عرضه، أو تنفيذه، أو إعادة إنتاجه، أو تعديله، أو توزيعه، أو إعادة توزيعه، أو إعادة ترخيصه وغير ذلك من الاستخدامات الأخرى، وإتاحته واستغلاله، سوء كلياً أو جزئياً، وبأي شكل من الأشكال وبأي نوع من أنواع الوسائط، ومن خلال أي قنوات إعلامية (معروفة الآن أو التي قد يتم تطويرها لاحقاً).

en: To the maximum extent permitted by applicable law, you agree to defend, hold harmless and indemnify {platform_name} and the {platform_name} Participants, and their respective subsidiaries, affiliates, officers, faculty, students, fellows, governing board members, agents and employees from and against any third-party claims, actions or demands arising out of, resulting from or in any way related to your use of the APIs and any API Content, including any liability or expense arising from any and all claims, losses, damages (actual and consequential), suits, judgments, litigation costs and attorneys' fees, of every kind and nature. In such a case, {platform_name} or one of the {platform_name} Participants will provide you with written notice of such claim, suit or action.
ar: إلى أقصى حد يسمح به القانون المعمول به، أنت توافق على أن تدافع عن وتحافظ وتعوض {platform_name} والمشاركين لدى {platform_name}، والشركات التابعة لها، وفروعها، وموظفيها، وجامعتها، وطلابها، وزملائها، والأعضاء التنظيميين لمجلس الإدارة، والوكلاء، والموظفين ضد ومقابل أي مطالبات أو إجراءات أو ادعاءات لأطراف أخرى التي قد تنتج عن أو ترتبط باستخدامك لواجهات API وأي محتوى من محتويات API بأي شكل من الأشكال، بما في ذلك أي مسؤولية أو مصاريف التي قد تنشأ من أي مصدر وجميع المطالبات والخسائر والأضرار (الفعلية والمترتبة)، والدعاوى، والأحكام، وتكاليف التقاضي، وأتعاب المحاماة، من أي نوع وأياً كانت طبيعتها. وفي مثل هذه الحالة، تقوم {platform_name} أو أحد المشاركين لدى {platform_name} بإرسال إشعار مكتوب إليك لإبلاغك بهذه المطالبة، أو الحكم، أو الإجراء.

en: To try to verify your identity again, select the following link:
ar: لمحاولة التحقق من هويتك مجددًا اختر الرابط التالي:

en: To view a sample certificate, choose a course mode and select {em_start}Preview Certificate{em_end}.
ar: لعرض شهادة نموذجيّة، يُرجى اختيار وضع للمساق وتحديد {em_start} معاينة الشهادة{em_end}

en: To view live discussions, click Preview or View Live in Unit Settings.
ar: لمشاهدة النقاشات المباشرة، يُرجى النقر على "المعاينة" أو "العرض المباشر" في إعدادات الوحدة.

en: Toggle Cheatsheet
ar: تبديل وضعية ورقة الغش

en: Too many failed login attempts. Try again later.
ar: محاولات فاشلة كثيرة لتسجيل الدخول. يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا.

en: Too similar to a restricted dictionary word.
ar: تُشبه إلى حدّ كبير إحدى كلمات القاموس المحظورة.

en: Tools
ar: الأدوات

en: Top num_top_words words for word cloud.
ar: أفضل num_top_words كلمات بالنسبة لسحابة الكلمات.

en: Topic doesn't exist
ar: الموضوع غير موجود

en: Topic:
ar: الموضوع:

en: Total
ar: المجموع

en: Total Amount of Refunds
ar: إجمالي المبالغ المستردّة

en: Total Certificates Issued
ar: إجمالي عدد الشهادات الصادرة

en: Total Cost
ar: التكلفة الإجمالية

en: Total Credit Card Purchases:
ar: مجموع مشتريات بطاقة الإئتمان:

en: Total Discounted Amount
ar: إجمالي المبلغ المخصوم

en: Total Discounted Seats
ar: إجمالي سعر المقاعد المخصوم

en: Total Enrolled
ar: إجمالي عدد الطلاب المسجَّلين

en: Total Payments Collected
ar: إجمالي الدفعات المقبوضة

en: Total billed to credit/debit card: {currency_symbol}{total_cost}
ar: المجموع الذي جرى اقتطاعه من بطاقة الائتمان/بطاقة السحب المباشر: {currency_symbol}{total_cost}

en: Total number of users
ar: العدد الإجمالي للمستخدمين

en: Total:      {currency_symbol}{sale_price}
ar: المجموع: {currency_symbol}{sale_price}

en: Track refunds issued directly through CyberSource.
ar: تعقّب عمليات استرداد المبالغ الصادرة مباشرة عبر CyberSource.

en: Tracking Log
ar: سجل التتبّع

en: Transaction Reference Number
ar: الرقم المرجعي للمعاملة

en: Transcript Languages
ar: لغات النص

en: Transcript file format to download by user.
ar: صيغة ملف النص الذي سينزّله المستخدم.

en: Transcripts
ar: النصوص

en: Transcripts are supported only for "video" modules.
ar: يتوفّر الدّعم للنصوص فقط في حالة الوحدات الدراسية المؤلّفة من "فيديو".

en: Transferring Ownership
ar: نقل الملكية

en: Transferring your file to our servers
ar: جاري نقل ملفّك إلى خوادمنا

en: Trigonometric functions
ar: الاقترانات المثلثية

en: True if timezones should be shown on dates in the course. Deprecated in favor of due_date_display_format.
ar: تكون القيمة صحيحة إذا توجّب إظهار المناطق الزمنية في تواريخ المساق. تخفيض القيمة لصالح due_date_display_format.

en: True/False Choice
ar: خيار صحيح/خاطئ

en: Trying to add a different currency into the cart
ar: تجري محاولة إضافة عملة مختلفة إلى سلّة التسوق

en: Tumblr
ar: تمبلر

en: Tweet that you've enrolled in this course
ar: إرسال تغريدة بأنّك التحقت بهذا المساق

en: Tweet this Accomplishment. Pop up window.
ar: غرّد هذا الإنجاز. نافذة منبثقة.

en: Twitter
ar: تويتر

en: Two character ISO country code.
ar: رمز ’أيزو‘ للبلد مؤلّف من حرفين

en: Type
ar: النوع

en: Type in number corresponding to following modes:  'instructor' or 'everyone'
ar: كتابة الرقم المرتبط بالأوضاع التالية: ’الأستاذ‘ أو ’الجميع‘

en: Type in some contents
ar: اكتب جزءًا من المحتويات

en: UNKNOWN REASON
ar: سبب مجهول

en: URL for Annotation Storage
ar: رابط مخزن الملاحظات التوضيحية

en: URL for CCX Connector application for managing creation of CCXs. (optional). Ignored unless 'Enable CCX' is set to 'true'.
ar: رابط تطبيق واصلة ’CCX‘ لإدارة عمليات إنشاء ’CCX‘. (اختياري). يجري تجاهله مالم تُضبط خاصية ’تفعيل CCX‘ على القيمة ’true‘.

en: URL from the credit provider where the user can check the status of his or her request for credit.  This is displayed to students *after* they have requested credit.
ar: رابط من مزوِّد الوحدات الدراسية حيث يسمح للمستخدم بتفقّد حالة طلبه/طلبها لوحدة دراسية. يُعرض هذا الرابط للطلّاب "بعد" طلبهم للوحدات.

en: URL of the credit provider.  If automatic integration is enabled, this will the the end-point that we POST to to notify the provider of a credit request.  Otherwise, the user will be shown a link to this URL, so the user can request credit from the provider directly.
ar: رابط مزوِّد الوحدات الدراسية. إذا جرى تفعيل الدمج الأوتوماتيكي، ستكون هذه هي نقطة انتهاء النشر وإعلام المزوِّد عن طلب الوحدات. وإلا، سيرى المستخدم رابطًا يوصل إلى هذا الرابط ويسمح للطالب طلب الوحدات من المزوِّد مباشرةً.

en: URL path
ar: مسار الرابط

en: URL paths
ar: مسارات الرابط

en: URL:
ar: الرابط

en: USE OF THE APIS, AND THE API CONTENT AND ANY SERVICES OBTAINED FROM OR THROUGH THE APIS, IS AT YOUR OWN RISK. YOUR ACCESS TO OR DOWNLOAD OF INFORMATION, MATERIALS OR DATA THROUGH THE APIS IS AT YOUR OWN DISCRETION AND RISK, AND YOU WILL BE SOLELY RESPONSIBLE FOR ANY DAMAGE TO YOUR PROPERTY (INCLUDING YOUR COMPUTER SYSTEM) OR LOSS OF DATA THAT RESULTS FROM THE DOWNLOAD OR USE OF SUCH MATERIAL OR DATA, UNLESS OTHERWISE EXPRESSLY PROVIDED FOR IN THE {platform_name} PRIVACY POLICY.
ar: يتم استخدام واجهات API ومحتوى API وأية خدمات التي يتم الحصول عليها من خلال واجهات API على مسؤوليتك الخاصة. ويمكنك وصولك إلى المعلومات، أو المواد، أو البيانات من خلال واجهات API أو تحميلها بناءً على تقديرك الشخصي، وتتحمل وحدك المسؤولية عن أي ضرر الذي قد يلحق بالممتلكات الخاصة بك (بما في ذلك نظام الكمبيوتر الخاص بك) أو فقدان للبيانات نتيجةً لتحميل أو استخدام مثل هذه المواد أو البيانات، ما لم يُذكر خلاف ذلك بشكل صريح في سياسة الخصوصية لدى {platform_name}.

en: Unable to commit changes. This is usually because there are no changes to be committed
ar: تعذّر إلزام التغييرات. ويُعزى هذا عادةً إلى عدم وجود تغييرات واجب إلزامها.

en: Unable to configure git username and password
ar: تعذّر ضبط إعدادات اسم المستخدم وكلمة المرور لـ git

en: Unable to create course '{name}'.
    
    {err}
ar: تعذّر إنشاء المساق ’{name}‘.
    
    {err}

en: Unable to create library '{name}'.
    
    {err}
ar: نأسف لتعذّر إنشاء المكتبة '{name}'.
    
    {err}

en: Unable to create library - missing required field '{field}'
ar: نأسف لتعذّر إنشاء المكتبة - الحقل المطلوب غير موجود '{field}'

en: Unable to deliver your submission to grader (Reason: {error_msg}). Please try again later.
ar: تعذّر إيصال تقديمك إلى المقيّم (السبب: {error_msg}). يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا.

en: Unable to determine branch, repo in detached HEAD mode
ar: تعذّر تحديد الفرع؛ المستودع في وضعية ’رأس مفصول‘

en: Unable to export course to xml.
ar: تعذّر تصدير المساق إلى ملف بصيغة xml.

en: Unable to find any recipients to be {action}
ar: تعذّر إيجاد أي مستلِمين لإخضاعهم لـ {action}

en: Unable to find any students with submissions to be {action}
ar: تعذّر إيجاد أي طلّاب لديهم تقديمات تستوجب {action}

en: Unable to find entrance exam submission to be {action} for student '{student}'
ar: تعذّر إيجاد التقديم الخاص بامتحان الدخول الذي كان قد {action} للطالب '{student}'

en: Unable to find submission to be {action} for student '{student}'
ar: تعذّر إيجاد التقديم الذي يحتاج إلى {action} للطالب '{student}'

en: Unable to generate redeem codes because of course misconfiguration.
ar: تعذّر توليد رموز الاسترداد نتيجة خطأ في ضبط إعدادات المساق.

en: Unable to get git log
ar: عذرًا، يتعذّر الحصول على سجل نظام GIT

en: Unable to parse date:
ar: تعذّر إعراب التاريخ:

en: Unable to push changes.  This is usually because the remote repository cannot be contacted
ar: تعذّر دفع التغييرات نحو المستودع. ويحدث هذا عادةً بسبب عدم إمكانية الاتصال بالمستودع البعيد.

en: Unable to run import command.
ar: تعذّر تشغيل أمر الاستيراد.

en: Unable to send email activation link. Please try again later.
ar: نأسف لتعذّر إرسال رسالة بريد إلكتروني تحوي رابط التفعيل. يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا.

en: Unable to send reactivation email
ar: نأسف لتعذّر إرسال رسالة إعادة التفعيل.

en: Unable to switch to specified branch. Please check your branch name.
ar: تعذّر التبديل إلى الفرع المحدّد. يُرجى التحقق من اسم الفرع الذي طلبته.

en: Unable to update or clone git repository.
ar: تعذّر تحديث أو استنساخ مستودع git.

en: Unauthorized email address.
ar: عنوان بريد إلكتروني محظور.

en: Unenroll
ar: إلغاء التسجيل

en: Unenrolled {user} from {course_id}
ar:  إلغاء تسجيل المستخدم {user} من المساق {course_id}

en: Unexpected account status
ar: حالة حساب غير متوقّعة

en: Unfortunately you missed this course's deadline for a successful verification.
ar: لسوء الحظ، لقد فاتك الموعد النهائي المحدّد لعملية التحقّق الناجحة الخاصّة بهذا المساق.

en: Unique identifier for this credit provider. Only alphanumeric characters and hyphens (-) are allowed. The identifier is case-sensitive.
ar: معرّف فريد لمزوِّد الوحدات الدراسية. لا يُسمَح سوى بالحروف الأبجدية والأرقام ورمز الواصلة (-). هذا المعرّف حسّاس لحالة الأحرف.

en: Unit
ar: وحدة

en: Unit Cost
ar: تكلفة الوحدة

en: Unit Location
ar: موقع الوحدة

en: Unit Price
ar: سعر الوحدة

en: Unit {0} has no due date to extend.
ar: لم يُحدّد للوحدة {0} تاريخ استحقاق يتطلّب التمديد.

en: University
ar: الجامعة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown reason
ar: سبب غير معروف.

en: Unordered List
ar: قائمة غير واردة بالترتيب

en: Unpacking
ar: تفريغ

en: Unscheduled
ar: غير مجدوَل

en: Unsubscribe Successful!
ar: نجحت عملية إلغاء الاشتراك!

en: Unsupported
ar: غير مدعوم

en: Unsupported Advance Modules
ar: وحدات متقدِّمة غير مدعومة

en: Unsupported Components
ar: مكوِّنات غير مدعومة

en: Unused bulk purchase seats (revenue at risk)
ar: المقاعد المشتراة بالجملة وغير المستخدمة (مخاطرة في الإيرادات)

en: Upcoming
ar: قريبًا

en: Update Catalog
ar: تحديث الكتالوج

en: Update Coupon Code
ar: تحديث رمز القسيمة

en: Update My Account
ar: تحديث حسابي

en: Update my {platform_name} Account
ar: تحديث حسابي لدى {platform_name}

en: Updates to Discussion Posts You Follow
ar: تحديثات المنشورات في النقاشات التي تتابعها

en: Updating Course
ar: جاري تحديث المساق

en: Updating Library
ar: جاري تحديث المكتبة

en: Upgrade Deadline
ar: الموعد النهائي للتحديث

en: Upgrade Deadline Has Passed
ar: لقد انقضى الموعد النهائي للتحديث

en: Upgrade Your Enrollment For {course_name}.
ar: تحديث تسجيلك في {course_name}.

en: Upgrade to Verified
ar: قم بالترقية لتحصل على شهادة موثَّقة

en: Upgrade to Verified Certificate
ar: قم بالترقية لتحصل على شهادة موثّقة

en: Upload CSV
ar: تحميل ملف CSV

en: Upload Course Banner Image
ar: رفع صورة شعار دورتك التدريبية

en: Upload Course Card Image
ar: تحميل صورة بطاقة الدورة التدريبية

en: Upload File
ar: تحميل ملف

en: Upload Handout
ar: تحميل النشرة

en: Upload New File
ar: تحميل ملف جديد

en: Upload Video Thumbnail Image
ar: رفع صورة الفيديو المصغرة

en: Upload a CSV for bulk enrollment
ar: سجل عدة طلاب دفعةً واحدة باستخدام ملف CSV

en: Upload a handout to accompany this video. Students can download the handout by clicking Download Handout under the video.
ar: حمّل نشرة مرافقة لهذا الفيديو. يمكن للطلّاب تنزيل النشرة بالنقر على رابط ’تنزيل النشرة‘ الموجود تحت الفيديو.

en: Upload completed
ar: استُكمل التحميل

en: Upload file
ar: تحميل ملف

en: Upload new file
ar: تحميل ملف جديد

en: Uploaded by
ar: محمَّل من قبل

en: Uploading
ar: جاري التحميل

en: Upon any termination of the Terms or discontinuation of your access to an API for any reason, your right to use any API and API Content will immediately cease. You will immediately stop using the APIs and delete any cached or stored API Content. All provisions of the Terms that by their nature should survive termination shall survive termination, including, without limitation, ownership provisions, warranty disclaimers, and limitation of liability. Termination of your access to and use of the APIs and API Content shall not relieve you of any obligations arising or accrusing prior to such termination or limit any liability that you otherwise may have to {platform_name}, including without limitation any indemnification obligations contained herein.
ar: عند أي فسخ للشروط أو التوقف عن الدخول إلى واجهات API لأي سبب من الأسباب، فإن حقك في استخدام أي واجهة من واجهات API وأي محتوى من محتويات API سيتوقف فوراً. عليك التوقف فوراً عن استخدام واجهات API وحذف أي محتوى مؤقت أو مخزن لواجهات API. جميع أحكام الشروط التي تستمر بطبيعتها رغم الفسخ تظل مستمرة، بما في ذلك، وبدون حصر، أحكام الملكية، وإخلاءات المسؤولية، وتحديد المسؤولية. لا يُعفيك إنهاء وصولك إلى واستخدام واجهات API ومحتوى API من أية التزامات المنبثقة أو الناشئة قبل هذا الإنهاء أو تحديد أية مسؤولية قد تتحملها تجاه {platform_name}، بما في ذلك وعلى سبيل المثال لا الحصر، أي التزامات بتعويضات واردة في هذه الوثيقة.

en: Url for Annotation Storage
ar: رابط تخزين الملاحظات التوضيحية

en: Usage and Quotas
ar: الاستخدامات والشروط

en: Use Reload Graphs to refresh the graphs.
ar: استخدام "إعادة تحميل الرسوم البيانية" لتحديث الرسوم البيانية.

en: Use an archive program to extract the data from the .tar.gz file. Extracted data includes the course.xml file, as well as subfolders that contain course content.
ar: استخدم برنامج أرشفة لاستخراج البيانات من الملفّ الذي يحمل امتداد .tar.gz. وتشمل البيانات المستخرجة ملف course.xml، بالإضافة إلى الملفّات الفرعية التي تتضمّن محتوى المساق.

en: Use an archive program to extract the data from the .tar.gz file. Extracted data includes the library.xml file, as well as subfolders that contain library content.
ar: يُرجى استخدام برنامج أرشفة لاستخراج البيانات من الملفّ الذي يحمل امتداد .tar.gz. وتشمل البيانات المستخرَجة ملف library.xml، بالإضافة إلى الملفّات الفرعية التي تتضمّن محتوى المكتبة.

en: Use between 250 and 500 words or so in your response.
ar: استخدم ما بين 250 و 500 كلمة لصياغة ردّك.

en: Use course updates to notify students of important dates or exams, highlight particular discussions in the forums, announce schedule changes, and respond to student questions. You add or edit updates in HTML.
ar: استخدم تحديثات المساق لإعلام الطلّاب بالتواريخ أو الامتحانات المهمّة، وتسليط الضوء على مناقشات معيّنة في المنتديات، والإعلان عن التغييرات المُدخلة على الجدول، والردّ على أسئلة الطلّاب. ويمكنك إضافة تحديثات أو تعديلها بلغة HTML.

en: Use library content in courses by adding the {em_start}library_content{em_end} policy key to the Advanced Module List in the course's Advanced Settings, then adding a Randomized Content Block to your courseware. In the settings for each Randomized Content Block, select this library as the source library, and specify the number of problems to be randomly selected and displayed to each student.
ar: يُرجى استخدام محتوى المكتبات في المساقات عبر إضافة مفتاح سياسة محتوى المكتبة {em_start}library_content{em_end} إلى ’قائمة الوحدات المتقدِّمة‘ في قسم ’الإعدادات المتقدِّمة‘ للمساق، ثمّ إضافة خاصّية ’كتلة محتويات عشوائية‘ إلى محتويات مساقك. وفي الإعدادات الخاصة بكل كتلة محتويات عشوائية، يُرجى انتقاء هذه المكتبة باعتبارها المكتبة المصدر، ثمّ تحديد عدد المسائل التي سيجري انتقاؤها عشوائيًّا وعرضها على كل طالب.

en: Use parentheses () to make expressions clear. You can use parentheses inside other parentheses.
ar: يُرجى استخدام القوسين () لإيضاح التعابير. ويمكنك استخدام قوسين داخل قوسين آخرين.

en: Use the Sailthru content API to fetch course tags.
ar: استخدام API لمحتوى Sailthru لجلب علامات للدورة التدريبية.

en: Use the arrow keys to navigate the tips or use the tab key to return to the calculator
ar: يُرجى استخدام مفاتيح الأسهم للتنقّل بين النصائح أو استخدام مفتاح التبويب للعودة إلى الآلة الحاسبة

en: Use the checkout page hosted by the E-Commerce service.
ar: استخدم صفحة ’السحب لفحص المراجعة‘ المُستضافة من قبل خدمة التجارة الإلكترونية.

en: Use the {em_start}Web URL{em_end} value to reference the file or image only from outside of your course. {em_start}Note:{em_end} If you lock a file, the Web URL no longer works for external access to a file.
ar: يُرجى استخدام قيمة {em_start}رابط الويب{em_end} للإشارة إلى الملف أو الصورة من خارج مساقك فقط. {em_start}ملاحظة:{em_end} إذا أقفلتَ أحد الملفّات، فإنّ رابط الويب لن يعد صالحًا للوصول إلى الملف من الخارج.

en: Use the {em_start}{studio_name} URL{em_end} value to link to the file or image from a component, a course update, or a course handout.
ar: يُرجى استخدام قيمة {em_start}رابط {studio_name}{em_end} لربط الملف أو الصورة من أحد المكوِّنات أو أحد تحديثات المساق أو نشراته.

en: Use this setting only when generating PDF certificates. Between quotation marks, enter the long name of the type of certificate that students receive when they complete the course. For instance, "Certificate of Achievement".
ar: يُرجى استخدام هذا الإعداد فقط عند إنشاء شهادات بصيغة PDF. أدخل، بين علامتيّ اقتباس، الاسم الكامل لنوع الشهادة التي يتلقّاها الطلّاب عند إتمامهم للمساق. مثل ’شهادة إنجاز‘.

en: Use this setting only when generating PDF certificates. Between quotation marks, enter the short name of the type of certificate that students receive when they complete the course. For instance, "Certificate".
ar: يُرجى استخدام هذا الإعداد فقط عند إنشاء شهادات بصيغة PDF. أدخل، بين علامتيّ اقتباس، الاسم المختصر لنوع الشهادة التي يتلقّاها الطلّاب عند إتمامهم للمساق. مثل ’شهادة‘.

en: Use this to export your course to its git repository.
ar: استخدام هذا لتصدّر مساقك إلى مستودع git الخاص به.

en: Use your {platform_name} username and password to log into {platform_name} below, and then link your {platform_name} account with {provider_name} from your dashboard.
ar: يُرجى تحديد اسم المستخدم وكلمة المرور الخاصَّين بحسابك لدى {platform_name} لتسجيل دخولك إلى {platform_name} أدناه، ثمّ اربط حسابك لدى {platform_name} مع {provider_name} باستخدام لوحة المعلومات الخاصة بك.

en: Used
ar: مستخدَم

en: Used Registration Code
ar: رمز تسجيل المُستَخدَم

en: Useful examples:
ar: أمثلة مفيدة:

en: User '{user}' with e-mail {email} has requested {studio_name} course creator privileges on edge.
ar: تقدّم المستخدم '{user}'، صاحب البريد الإلكتروني {email}، بطلب الحصول على صلاحيات منشئ المساق التي يتيحها استوديو {studio_name}

en: User Access
ar: إمكانية دخول المستخدم

en: User Data
ar: بيانات المستخدم

en: User ID
ar: رقم المستخدم

en: User Management
ar: إدارة شؤون المستخدمين

en: User Survey
ar: استبيان المستخدم

en: User does not exist.
ar: المستخدم غير موجود.

en: User not found
ar: المستخدم غير موجود

en: User profile
ar: الملف التعريفي للمستخدم

en: User with username {} does not exist
ar: المستخدم الذي يحمل اسم المستخدم {} غير موجود

en: User {email} has registered but has not yet activated his/her account.
ar: قام المستخدم {email} بالتسجيل ولكنّه لم يفعّل حسابه بعد.

en: User {username} does not exist
ar: المستخدم {username} غير موجود.

en: User {username} has never accessed problem {location}
ar: لم يقم المستخدم {username} بفتح المسألة {location} أبداً.

en: User {username} is not enrolled in the course {course_key}
ar: إن المستخدم {username}  غير مسجّل في المساق {course_key}

en: User {user} created successfully!
ar: جرى إنشاء المستخدم {user} بنجاح!

en: User's Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني الخاص بالمستخدم

en: User:
ar: المستخدم:

en: Usermenu
ar: قائمة المستخدم

en: Usermenu dropdown
ar: قائمة المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username and password fields cannot match
ar: ﻻ يسمحُ بتطابق حقليّ كلمة المرور واسم المستخدم

en: Username created for Course Catalog Integration, e.g. lms_catalog_service_user.
ar: تم إنشاء اسم المستخدم لدمج كتالوج الدورة التعليمية، على سبيل المثال، lms_catalog_service_user.

en: Username is required.
ar: اسم المستخدم مطلوب.

en: Username or email:
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني:

en: Username {user} already exists.
ar: اسم المستخدم {user} موجود مسبقًا.

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Users
ar: المستخدمون

en: Users with due date extensions for {0}
ar: مستخدمون ممن لديهم عمليات تمديد تاريخ الاستحقاق لـ {0}

en: Using File URLs
ar: استخدام روابط الملف

en: Using library content in courses
ar: استخدام محتوى المكتبة في المساقات

en: Using the system
ar: استخدام النظام

en: VK
ar: موقع ’في كيه‘

en: Valid e-mail address required.
ar: يجب إدخال عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: Validate this certificate for yourself
ar: صدّق هذه الشهادة لنفسك

en: Value
ar: قيمة

en: Value '{preference_value}' is not a valid time zone selection.
ar: خطأ في القيمة '{preference_value}' لاحتوائها على منطقة زمنية غير صالحة.

en: Value '{preference_value}' is not valid for user preference '{preference_key}'.
ar: القيمة '{preference_value}' غير صالحة لتفضيل المستخدم '{preference_key}'.

en: Value '{preference_value}' not valid for preference '{preference_key}': Not in timezone set.
ar: القيمة '{preference_value}' غير صالحة للتفضيل '{preference_key}': ليست في منطقة زمنية مضبوطة.

en: Value of the enrollment attribute
ar: قيمة خاصيّة التسجيل

en: Value of this user attribute.
ar: قيمة سمة هذا المستخدم.

en: Values from Advanced Settings, including MATLAB API keys and LTI passports
ar: القيَم من الإعدادات المتقدّمة، بما فيها مفاتيح MATLAB API وتصاريح توافقية أدوات التعلّم

en: Verification Deadline
ar: الموعد النهائي للتحقّق

en: Verification Deadline Has Passed
ar: لقد انقضى الموعد النهائي للتحقق.

en: Verification Declined
ar: عذرًا، لقد جرى رفض عملية التحقّق

en: Verification Failed
ar: فشل التحقق

en: Verification Status
ar: حالة التحقق

en: Verification Submitted
ar: تم تقديم التحقق

en: Verification Upgrade Deadline
ar: الموعد النهائي للترقية والحصول على شهادة موثّقة.

en: Verification not yet complete.
ar: لم يكتمل التحقّق بعد.

en: Verification photos received
ar: استُلمت الصور الخاصّة بعملية التحقّق

en: Verified
ar: موثَّقة

en: Verified Enrollment
ar: عمليّة تسجيل موثَّقة

en: Verified modes cannot be free.
ar: لا يمكن لمسار الشهادة الموثقة أن يكون مجانياً

en: Verified: Pending Verification
ar: شهادة موثَّقة: عملية التحقّق من هويّة الطالب قيد الانتظار

en: Verify For {course_name}
ar: إجراء عملية التحقّق الخاصة بالمساق {course_name}

en: Verify My Identity
ar: تحقّق من هويتي

en: Verify Now
ar: إجراء التحقّق الآن

en: Verify your identity now.
ar: أكد هويتك الآن.

en: Verifying
ar: جاري التحقّق

en: Vertical
ar: وحدة عمودية من المنهاج

en: Video
ar: فيديو

en: Video Annotation
ar: ملاحظات توضيحية من خلال فيديو

en: Video Available on Web Only
ar: مقطع الفيديو متاح عبر الإنترنت فقط

en: Video Download Allowed
ar: السماح بتنزيل الفيديو

en: Video File URLs
ar: روابط ملف الفيديو

en: Video ID
ar: الرقم التعريفي للفيديو

en: Video Pre-Roll
ar: فاصل إعلاني سابق لتشغيل الفيديو

en: Video Start Time
ar: وقت بدء تشغيل الفيديو

en: Video Stop Time
ar: وقت توقُّف الفيديو

en: Video Thumbnail Image
ar: صورة الفيديو المصغرة

en: Video Upload Credentials
ar: وثائق إثبات تحميل الفيديو

en: Video Uploads
ar: تحميلات الفيديو

en: View
ar: عرض

en: View About Page in studio
ar: استعراض صفحة اللمحة في استوديو

en: View Archived Course
ar: استعراض المساق

en: View Certificate
ar: معاينة الشهادة

en: View Certificates Issued
ar: أظهر الشهادات الممنوحة

en: View Course
ar: استعراض المساق

en: View Course in Studio
ar: استعراض المساق في استوديو

en: View Courses
ar: عرض المساقات

en: View Credit
ar: استعرض المواد الدراسية

en: View Dashboard
ar: عرض لوحة المعلومات

en: View Details
ar: استعرض التفاصيل

en: View Gradebook
ar: عرض سجل الدرجات

en: View Grading in studio
ar: استعراض عملية التقييم في استوديو

en: View History
ar: استعراض التاريخ

en: View Live
ar: شاهد النسخة الحالية

en: View Live Version
ar: شاهد النسخة الحالية

en: View Profile
ar: عرض الملف الشخصي

en: View Progress Page
ar: عرض صفحة التطور

en: View Unit in Studio
ar: عرض الوحدة في استديو

en: View Updated Library
ar: مشاهدة المكتبة المحدَّثة

en: View Updated Outline
ar: مشاهدة المخطّط الكلّي المحدَّث

en: View Updates in Studio
ar: استعراض التحديثات في استوديو

en: View a specific learner's grades and progress
ar: عرض علامات وتقدم أحد الطلاب.

en: View all Courses
ar: عرض جميع المساقات

en: View and regenerate certificates.
ar: عرض وإعادة إعداد الشهادات.

en: View and update learner enrollments.
ar: عرض وتحديث عمليات تسجيل المتعلّمين.

en: View detailed Git import logs for this course {link_start}by clicking here{link_end}.
ar: شاهد سجلات استيراد Git مفصلة لهذا المساق {link_start} بالنقر هنا{link_end}

en: View gradebook
ar: عرض سجل الدرجات

en: View gradebook for enrolled learners
ar: عرض دفتر العلامات للطلاب المُسجلين

en: View notes by:
ar: مشاهدة الملاحظات من خلال:

en: View our FAQs for answers to commonly asked questions.
ar: يُرجى زيارة صفحة الأسئلة الشائعة لتجد الإجابات على بعض الأسئلة الأكثر شيوعًا.

en: View our help section for answers to commonly asked questions.
ar: يُرجى مراجعة قسم المساعدة الخاص بنا لتجد الإجابات على الأسئلة الشائعة.

en: View resource in a new window
ar: الاطلاع على المصدر في نافذة جديدة

en: View this course as:
ar: مشاهدة هذا المساق كـ:

en: View {cert_name_short}
ar: معاينة {cert_name_short}

en: View {name} certificate
ar: معاينة شهادة {name}

en: Viewing granted extensions
ar: استعراض التمديدات الممنوحة

en: Visit a course wiki to add an article.
ar: تفضّل بزيارة إحدى صفحات الويكي الخاصة بالمساق لإضافة مقال.

en: Visit {course_about_url} to join the course and begin the beta test.
ar: تفضّل بزيارة هذه الصفحة {course_about_url} للانضمام إلى المساق والبدء باختبار نسخته التجريبية.

en: Visit {site_name} to enroll in the course and begin the beta test.
ar: يُرجى زيارة الموقع {site_name} للتسجيل في المساق والبدء باختبار نسخته التجريبية.

en: Visual
ar: مرئي

en: WARNING
ar: تنبيه

en: Waive the requirement for the learner to take the exam.
ar: التنازل عن شرط خوض الطالب للامتحان.

en: Warm regards,
ar: مع خالص تحيّاتنا،

en: Warm regards,<br>The {platform_name} Team
ar: مع خالص تحيّاتنا،<br>فريق {platform_name}

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning: Importing while a course is running
ar: تحذير: جاري الاستيراد أثناء تشغيل المساق

en: Warning: The problem has been reset to its initial state!
ar: تحذير: أُعيد ضبط المسألة إلى حالتها الأوّلية!

en: Was this key already used? Check whether the e-mail change has already happened.
ar: هل سبق أن استُخدم هذا المفتاح؟ يُرجى التحقّق ممّا إذا سبق أن حصل تغيير البريد الإلكتروني.

en: We are sorry. Our course staff did not approve your request to change your name from {old_name} to {new_name}. If you need further assistance, please e-mail the course staff at {email}.
ar: نعتذر. لم يوافق طاقم المساق لدينا على طلبك تغيير اسمك من {old_name} إلى {new_name}. إذا كنت بحاجة للمزيد من المساعدة، الرجاء مراسلة فريق المساق على البريد الإلكتروني {email}

en: We cannot find a certificate with this URL or ID number. If you are trying to validate a certificate, make sure that the URL or ID number is correct. If you are sure that the URL or ID number is correct, contact support.
ar: عذرًا، لم نتمكّن من إيجاد شهادة باستخدام هذا الرابط أو رقم التعريف. إذا كنت تحاول توثيق شهادة،الرجاء التأكّد من صحّة الرابط أو رقم التعريف. يمكنك الاتصال بفريق الدعم في حال كنت متأكدّا من صحّة الرابط أو رقم التعريف.

en: We could not verify your identity for the {assessment} assessment in the {course_name} course. You have used {used_attempts} out of {allowed_attempts} attempts to verify your identity, and verification is no longer possible.
ar: لم نتمكن من التحقق من هويتك من أجل تقدير {assessment} في المساق {course_name}. لقد حاولت {used_attempts} من أصل {allowed_attempts} محاولات للتحقق من هويتك ولم يعد التحقق ممكنًا.

en: We could not verify your identity for the {assessment} assessment in the {course_name} course. You have used {used_attempts} out of {allowed_attempts} attempts to verify your identity.
ar: لم نتمكن من التحقق من هويتك من أجل تقدير {assessment} في المساق {course_name}. لقد حاولت {used_attempts} من أصل {allowed_attempts} محاولات للتحقق من هويتك.

en: We couldn't log you in.
ar: نأسف لتعذّر إمكانية تسجيل دخولك.

en: We greatly appreciate this generous contribution and your support of the {platform_name} mission.  This receipt was prepared to support charitable contributions for tax purposes.  We confirm that neither goods nor services were provided in exchange for this gift.
ar: نثمّن مساهمتك الكريمة ودعمك لمهمّة {platform_name}. لقد أعددنا هذا الإيصال لدعم المساهمات الخيرية لأغراض ذات صلة بالضرائب، ونؤكّد عدم تقديم أي بضائع أو خدمات لقاء هذه المنحة.

en: We have provided a course enrollment code for you in {course_name}. To enroll in the course, click the following link:
ar: لقد زودناك برمز تسجيل بالمساق في {course_name}. للتسجيل في المساق انقر على الرابط التالي:

en: We have successfully verified your identity for the {assessment} assessment in the {course_name} course.
ar: لقد تحققنا بنجاح من هويتك من أجل تقدير {assessment} في مساق {course_name}.

en: We hope you enjoyed the course, and we hope to see you in future {platform_name} courses!
ar: نأمل أن تكون قد استمتعتَ بحضور المساق ونتمنى أن نراك مجددًا في مساقات مستقبلية مع {platform_name}!

en: We just need a little more information before you start learning with {platform_name}.
ar: نحتاج فقط إلى القليل من المعلومات الإضافية قبل أن تبدأ التعلّم مع {platform_name}.

en: We keep a log of old e-mails, so if this request was unintentional, we can investigate.
ar: نحتفظ دائماً بسجل عن رسائل البريد الإلكتروني القديمة، لذا يمكننا التحقيق في الأمر في حال لم تتقدّم بهذا الطلب بشكلٍ مقصود.

en: We need to verify your email address
ar: نحتاج إلى التحقّق من عنوان بريدك الإلكتروني لو سمحت.

en: We only support uploading a .tar.gz file.
ar: ندعم تحميل ملفّات بصيغة .tar.gz فقط.

en: We received a request to change the e-mail associated with your {platform_name} account from {old_email} to {new_email}. If this is correct, please confirm your new e-mail address by visiting:
ar: لقد تلقينا طلباً يفيد رغبتك بتغيير البريد الإلكتروني المرتبط بالمنصة {platform_name} من {old_email} إلى {new_email}. إذا كان هذا الأمر صحيحاً، الرجاء تأكيد عنوان بريدك الإلكتروني الجديد عبر زيارة:

en: We recommend sending learners no more than one email message per week. Before you send your email, review the text carefully and send it to yourself first, so that you can preview the formatting and make sure embedded images and links work correctly.
ar: يُفضّل أن لا ترسل للمتعلمين أكثر من رسالة واحدة أسبوعياً. ننصح قبل إرسالك لأي رسالة بمراجعة نصّها بدقة، ثم إرسالها لنفسك أولاً كي يتسنى لك معاينة التنسيق والتأكد من سلامة الصور والروابط المضمّنة.

en: We support only SubRip (*.srt) transcripts format.
ar: ندعم فقط صيغة نصوص (*.srt) لبرنامج SubRip.

en: We use the information you provide to improve our course for both current and future students. The more we know about your specific needs, the better we can make your course experience.
ar: نستخدم المعلومات التي تزوّدنا بها لنحسّن مساقنا للطلّاب الحاليين والمستقبليين. فكلّما عرفنا أكثر عن احتياجاتك، تمكّنّا من زيادة تحسين تجربتك مع المساق.

en: We were unable to send a confirmation email to {email}
ar: نأسف لتعذّر إرسال رسالة تأكيد إلى البريد الإلكتروني {email}

en: We're Sorry, {platform_name} accounts are unavailable currently
ar: عذرًا، إنّ حسابات {platform_name} غير متاحة حاليًّا

en: We're creating your certificate. You can keep working in your courses and a link to it will appear here and on your Dashboard when it is ready.
ar: جاري إنشاء شهادتك. يمكنك متابعة العمل في الدورات وسوف يظهر رابط لشهادتك هنا على لوح المعلومات عندما تصبح جاهزة.

en: We're having trouble rendering your component
ar: عذرًا، هناك مشكلة في تقديم مكوِّنك.

en: We're sorry, but this payment was declined. The items in your shopping cart have been saved. If you have any questions about this transaction, please contact us at {email}.
ar: عذرًا، لقد رُفضَت هذه الدفعة وحُفظت العناصر الموجودة في سلّة تسوّقك. في حال كانت لديك أيّة استفتسارات حول هذه المعاملة، يُرجى مراسلتنا على العنوان  {email}.

en: We're sorry, but this version of your browser is not supported. Try again using a different browser or a newer version of your browser.
ar: عذرًا، هذه الإصدارة من متصفّحك غير مدعومة. نرجو منك إعادة المحاولة مرّة أخرى إما باستخدام متصفّح آخر أو بتحديث إصدارة متصفّحك الحالي.

en: We're sorry, there was an error with processing your request. Please try reloading your page and trying again.
ar: نعتذر لحدوث خطأ أثناء معالجة طلبك. يُرجى إعادة تحميل صفحتك والمحاولة مرّة أخرى.

en: We're sorry, this module is temporarily unavailable. Our staff is working to fix it as soon as possible. Please email us at {tech_support_email} to report any problems or downtime.
ar: عذرًا، إنّ هذه الوحدة غير متوفّرة مؤقّتًا. ويعمل طاقمنا على إصلاحها في أقرب وقت ممكن. يُرجى مراسلتنا على البريد الإلكتروني {tech_support_email} للإبلاغ عن أي مشاكل أو فترات تعطّل.

en: We're sorry. Something went wrong with your activation. Check to make sure the URL you went to was correct, as e-mail programs will sometimes split it into two lines.
ar: نأسف لحدوث خطأ في تفعيل حسابك. يُرجى التحقّق من أنّ الرابط الذي نقرت عليه صحيح، حيث أنّ بعض برامج البريد الإلكتروني تقسمه أحيانًا إلى سطرَين.

en: We're sorry. There was a problem with the server while trying to process your last request. You may want to return to the {studio_name} Dashboard or try this request again. If you are still having problems accessing things, please feel free to {link_start}contact {studio_name} support{link_end} for further help.
ar: نأسف لمواجهة مشكلة مع الخادم أثناء محاولة معالجة طلبك الأخير. قد ترغب في العودة إلى لوحة معلومات استوديو {studio_name} وإعادة المحاولة. وإذا ما زلت تواجه صعوبات في فتح الصفحات، يُرجى عدم التردّد في {link_start}الاتصال بفريق الدعم لدى{studio_name}{link_end} للحصول على المزيد من المساعدة.

en: We're sorry. We couldn't find the {studio_name} page you're looking for. You may want to return to the {studio_name} Dashboard and try again. If you are still having problems accessing things, please feel free to {link_start}contact {studio_name} support{link_end} for further help.
ar: نأسف لتعذّر إيجاد صفحة {studio_name} التي تبحث عنها. قد ترغب في العودة إلى لوحة معلومات هذا الاستوديو {studio_name} وإعادة المحاولة. وإذا ما زلت تواجه صعوبات في فتح الصفحات، يُرجى عدم التردّد في {link_start}الاتصال بفريق الدعم لدى{studio_name}{link_end} للحصول على المزيد من المساعدة.

en: We're working on it...
ar: جاري العمل على ذلك...

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
ar: لقد قمنا بإرسال رسالةٍ على عنوان البريد الإلكتروني الذي زودتنا به تتضمن التعليمات الخاصة بضبط كلمة المرور، وستصلك قريباً.

en: We've logged the error and our staff is currently working to resolve this error as soon as possible.
ar: لقد سجّلنا الخطأ، يعمل طاقم المساق حاليّاً على إيجاد حلّ له في أقرب وقت ممكن.

en: We've received your information and the verification process has begun. You can check the status of the verification process on your dashboard.
ar: لقد استلمنا معلوماتك وقد بدأت عملية التحقق. يمكنك متابعة سير عملية التحقق على لوحة معلوماتك.

en: We've sent an email message to {email} with instructions for activating your account.
ar: لقد أرسلت رسالة بريد إلكتروني إلى {email} مع تعليمات لتفعيل حسابك.

en: Week 1
ar: الأسبوع 1

en: Weibo
ar: موقع ويبو

en: Weight
ar: الثقل

en: Welcome
ar: مرحبًا

en: Welcome to the Open edX{registered_trademark} platform!
ar: مرحبًا بك في منصة Open edX{registered_trademark}!

en: Welcome to the {platform_name} Wiki
ar: مرحبًا بك في صفحة ويكي لمنصّة  {platform_name}

en: Welcome to {course_name}
ar: مرحبًا بك في {course_name}

en: Welcome to {org}'s {course_name}!
ar: مرحبًا بك في المساق {course_name} التابع للمؤسسة {org}!

en: Welcome to {platform_name}
ar: مرحباً بك في  {platform_name}

en: Welcome to {platform_name}. Thank you for using {platform_name}'s Course Discovery API and any additional APIs that we may offer from time to time (collectively, the "APIs"). Please read these Terms of Service prior to accessing or using the APIs. These Terms of Service, any additional terms within accompanying API documentation, and any applicable policies and guidelines that {platform_name} makes available and/or updates from time to time are agreements (collectively, the "Terms") between you and {platform_name}. By accessing or using the APIs, you accept and agree to be legally bound by the Terms, whether or not you are a registered user. If you do not understand or do not wish to be bound by the Terms, you should not use the APIs.
ar: مرحبًا بك في {platform_name}. نشكرك على استخدام واجهة برمجة التطبيقات (API) لاستكشاف دورات {platform_name} التدريبية وأي واجهات API أخرى قد نقدمها من وقت لآخر (تسمى إجمالاً، "واجهات API"). الرجاء قراءة شروط الخدمة هذه قبيل الوصول إلى واجهات API أو استخدامها. تعتبر شروط الخدمة هذه، وأي شروط إضافية تأتي في إطار وثائق API المصاحبة، وأي سياسات معمول بها، وأي توجيهات تتيحها {platform_name} و/أو أي تحديثات تظهر من وقت لآخر بمثابة اتفاقيات (تسمى إجمالاً، "الشروط") بينك وبين {platform_name}. ومن خلال الوصول إلى واجهات API أو استخدامها، فأنت تقبل هذه الشروط وتوافق على الالتزام بها بشكل قانوني، سواء كنت مسجلاً هنا أم لا. إذا لم تستوعب الشروط أو إذا لم ترغب في الالتزام بها بشكل قانوني، فيجب ألا تستخدم واجهات API.

en: Welcome to {studio_name}
ar: مرحبًا بك في {studio_name}

en: Welcome {username}
ar: مرحبًا بك {username}

en: Welcome {username}!  Please set your preferences below
ar: مرحبًا بك {username}! يُرجى منك تحديد تفضيلاتك أدناه

en: Welcome!
ar: أهلًا بك!

en: Were you expecting to see a particular library here?
ar: هل كنتَ تتوقّع مشاهدة مكتبة معيَّنة هنا؟

en: What are pages?
ar: ما هي الصفحات؟

en: What can I do on this page?
ar: ما الذي يمكنني فعله على هذه الصفحة؟

en: What content is exported?
ar: ما هو المحتوى الذي يُصدَّر؟

en: What content is imported?
ar: ما هو المحتوي الذي يُستورد؟

en: What do advanced settings do?
ar: ما هو الهدف من الإعدادات المتقدّمة؟

en: What does not transfer from the original course?
ar: ما الذي لا ينتقل من المساق الأساسي؟

en: What format this module is in (used for deciding which grader to apply, and what to show in the TOC)
ar: ما هي صيغة المعتمدة لهذه الوحدة (تُستخدم لاختيار المُقيّم المُطبّق وما يتوجّب إظهاره في فهرس المحتويات)

en: What if my book isn't divided into chapters?
ar: ماذا لو لم يكن كتابي مقسّمًا إلى فصول؟

en: What transfers from the original course?
ar: ما الذي ينتقل من المساق الأساسي؟

en: When this article is edited
ar: عندما يجري تعديل هذا المقال

en: When true, automatically notify the credit provider when a user requests credit. In order for this to work, a shared secret key MUST be configured for the credit provider in secure auth settings.
ar: باختيارك للقيمة ’true‘، يُعلم مزوِّد الوحدات الدراسية تلقائيًّا بمجرّد طلب المستخدم لوحدات دراسية. لتنجح هذه العملية، "يجب" ضبط مفتاح سرّي مشترك ك4لمزوِّد الوحدات الدراسية من خلال قسم إعدادات التفويض الآمن.

en: When will my course re-run start?
ar: متى سيبدأ التشغيل الثاني لمساقي؟

en: When you are ready to generate certificates for your course, click Generate Certificates. You do not need to do this if you have set the certificate mode to on-demand generation.
ar: عندما تكون مستعداً لإصدار الشهادات في مساقك، اضغط على "أصدر الشهادات". إن كان نظام الشهادات في وضع إصدار "عند الطلب" فلا يوجد هنالك داعٍ للقيام بهذه الخطوة.

en: When you merge a revision with the current, all data will be retained from both versions and merged at its approximate location from each revision.
ar: عندما تَدمِج مراجعة معيّنة مع المراجعة الحالية، ستُحفَظ جميع البيانات في كلي النسختين وتُدمَج في موقعها التقريبي من كل مراجعة.

en: When you select Send Email, your email message is added to the queue for sending, and cannot be cancelled.
ar: عند اختيارك "أرسل الرسالة"، سيتم جدولة إرسالها للمستلمين، ولا يمكنك بعد ذلك إلغاء هذه العملية.

en: When you've finished a {strong_start}section{strong_end}, pick when you want it to go live and {studio_name} takes care of the rest. Build your course incrementally.
ar: عند الانتهاء من {strong_start}section{strong_end}، اختر عندما تود إجراء بث حي و{studio_name} يعتني بالبقية. ابن دورتك التدريبية تدريجيًا.

en: Whether or not the answers have been saved since last submit
ar: سواء تم حفظ الإجابات أم لا منذ آخر تقديم

en: Whether the credit provider is currently enabled.
ar: فيما إذا كان مزوِّد الوحدات الدراسية مفعّلًا حاليًّا.

en: Whether the student has answered the problem
ar: فيما إذا أجاب الطالب عن المسألة

en: Whether this learner has posted words to the cloud.
ar: إذا قام المتعلم بنشر كلمات على السحابة أم لا.

en: Whether to display this module in the table of contents
ar: فيما إذا ستُعرض هذه الوحدة في فهرس المحتويات

en: Whether to force the save button to appear on the page
ar: سواء يجب أن يظهر زرّ ’حفظ‘ على الصفحة أم لا

en: Whether to include or exclude the given course. If whitelist countries are specified, then ONLY users from whitelisted countries will be able to access the course.  If blacklist countries are specified, then users from blacklisted countries will NOT be able to access the course.
ar: سواء سيُدرج أو يٌستثنى مساق معيَّن. إذا جرى تحديد بلدان اللائحة البيضاء، ستقتصر سماحية الوصول إلى المساق على طلاب هذه البلدان فقط. ومن جهة أخرى، إذا جرى تحديد بلدان اللائحة السوداء، فلن يٌسمح للطلاب من هذه البلدان بالوصول إلى المساق.

en: Whether to restrict enrollment to invitation by the course staff.
ar: سواء جُعل التسجيل محصورًا بامتلاك دعوة موجَّهة من طاقم المساق

en: Which child module students in a particular group_id should see
ar: ما هي الوحدة الفرعية التي يجب أن يراها الطلّاب في المجموعة ذات الرقم group_id

en: While you tried to delete this article, it was modified. TAKE CARE!
ar: انتبه! جرى تعديل المقال بينما كنت تحاول أن تحذفه.

en: While you were editing, someone else changed the revision. Your contents have been automatically merged with the new contents. Please review the text below.
ar: أثناء إجرائك للتعديل، غيّر شخص آخر المراجعة. وجرى دمج محتوياتك تلقائيًا مع المحتويات الجديدة. يُرجى مراجعة النص الموجود أدناه.

en: Whitelist {country} for {course}
ar: أدرج {country} على اللائحة البيضاء للمساق {course}

en: Who can I contact if I have questions?
ar: من أستطيع الاتصال به إذا كان لدي أسئلة؟

en: Who is {studio_name} for?
ar: من هو صاحب {studio_name}؟

en: Why do I need to complete this information?
ar: لماذا عليّ توفير هذه المعلومات؟

en: Why export a course?
ar: ما هو الهدف من تصدير مساق ما؟

en: Why export a library?
ar: ما الهدف من تصدير مكتبة؟

en: Why import a course?
ar: ما هو الهدف من استيراد مساق ما؟

en: Why import a library?
ar: ما الهدف من استيراد مكتبة؟

en: Why should I break my textbook into chapters?
ar: لماذا يجب أن أقسّم كتابي إلى فصول؟

en: Wiki
ar: الويكي

en: Wiki Cheatsheet
ar: ورقة الغش الخاصة بصفحة ويكي

en: Wiki Preview
ar: معاينة صفحة الويكي

en: Wiki Revision Preview
ar: معاينة مراجعة ويكي

en: Wiki Syntax Help
ar: المساعدة الخاصة بالقواعد اللغوية في صفحة ويكي

en: Wikipedia
ar: ويكيبيديا

en: Will be shown in any discussions or forums you participate in
ar: سيظهر في أي نقاشات أو منتديات تشارك فيها

en: Work Visually, Organize Quickly
ar: اعمل بالوسائل المرئية لتضمن تنظيمًا سريعًا

en: Work at {platform_name}
ar: اعمل لدى {platform_name}

en: Work in Teams
ar: العمل ضمن فِرَق

en: Work visually and see exactly what your students will see. Reorganize all your content with drag and drop.
ar: اعتمد الوسائل المرئية في عملك وراقب بالضبط ما سيراه طلّابك. وأعد تنظيم محتواك كلّه من خلال ميزة السحب والإسقاط.

en: Working with Certificates
ar: العمل على الشهادات

en: Working with content experiments
ar: العمل على تجارب المحتوى

en: Write a brief message for the article's history log.
ar: اكتب رساله مختصرة حول سجلّ تاريخ المقال.

en: Written Feedback
ar: الآراء والملاحظات المكتوبة

en: XBlock/template combinations that are disabled cannot be edited in Studio, regardless of support level. Remember to also check if all instances of the XBlock are disabled in XBlockConfiguration.
ar: لا يمكن تحرير تركيبات القالب/XBlock التي تم تعطيلها في Studio، بغض النظر عن مستوى الدعم. تذكر أيضًا التحقق مما إذا كانت جميع حالات XBlock معطلة في XBlockConfiguration.

en: XML attributes
ar: خصائص لغة XML

en: XML data for the annotation
ar: بيانات ’XML‘ للملاحظات التوضيحية

en: XML data for the problem
ar: بيانات XML للمسألة

en: XQA Key
ar: مفتاح ’XQA‘

en: Year of Birth
ar: سنة الميلاد

en: Year of birth
ar: سنة الميلاد

en: Yes
ar: نعم

en: Yes I am sure...
ar: نعم أنا متأكدّ...

en: Yes, I am sure
ar: نعم، أنا متأكّد.

en: You acknowledge and agree that the APIs and all API Content contain valuable intellectual property of {platform_name} and its partners. The APIs and all API Content are protected by United States and foreign copyright, trademark, and other laws. All rights in the APIs and the API Content, if not expressly granted, are reserved. By using the APIs or any API Content, you do not acquire ownership of any rights in the APIs or API Content. You must not claim or attempt to claim ownership in the APIs or any API Content or misrepresent yourself or your company or your Application as being the source of any API Content. You may not modify, create derivative works of, or attempt to use, license, or in any way exploit any API Content in whole or in part on your own behalf or on behalf of any third party. You may not distribute or modify the APIs or any API Content (including adaptation, editing, excerpting, or creating derivative works).
ar: أنت تقر وتوافق على أن واجهات API ومحتوى API تحتوي على ملكية فكرية قَيِّمة لكل من {platform_name} وشركائها. وتخضع واجهات API ومحتوى API للحماية وفقاً لقوانين حقوق الطبع والنشر والعلامات التجارية وغيرها من القوانين المعمول بها في الولايات المتحدة والبلدان الأخرى. جميع حقوق واجهات API ومحتوى API محفوظة، إذا لم تُمنح للاستعمال بشكل صريح. كما أن استخدام واجهات API أو أي محتوى من محتويات API لا يُكسِبك ملكية لأي حقوق في واجهات API أو محتوى API. ولا يجوز لك ادِّعاء أو محاولة ادِّعاء ملكية واجهات API أو أي محتوى من محتويات API أو تقديم نفسك أو شركتك أو التطبيق الخاص كممثل لمصدر لأي محتوى من محتويات API. ولا يحق لك تعديل أو إنشاء أعمال مشتقة من، أو محاولة استخدام، أو ترخيص، أو بأي شكل من الأشكال، استغلال أي محتوى من محتويات API كلياً أو جزئياً لاستخدامك الخاص أو بالنيابة عن أي طرف ثالث. ولا يجوز لك توزيع أو تعديل واجهات API أو أي من محتويات API (بما في ذلك الملاءمة، أو التحرير، أو الاقتباس، أو إنشاء أعمال مشتقة)

en: You add sections, subsections, and units directly in the outline.
ar: يمكنك إضافة أقسام، وأقسام فرعية، ووحدات إلى المخطّط الكلّي مباشرةً.

en: You agree that the Terms, the APIs, and any claim or dispute arising out of or relating to the Terms or the APIs will be governed by the laws of the Commonwealth of Massachusetts, excluding its conflicts of law provisions. You agree that all such claims and disputes will be heard and resolved exclusively in the federal or state courts located in and serving Cambridge, Massachusetts, U.S.A. You consent to the personal jurisdiction of those courts over you for this purpose, and you waive and agree not to assert any objection to such proceedings in those courts (including any defense or objection of lack of proper jurisdiction or venue or inconvenience of forum). Notwithstanding the foregoing, you agree that {platform_name} shall still be allowed to apply to injunctive remedies (or an equivalent type of urgent legal relief) in any jursdiction.
ar: أنت توافق على أن الشروط، وواجهات API، وأية مطالبة أو نزاع الذي قد ينشأ عن أو يتعلق بالشروط أو بواجهات API، تخضع لقوانين ماساتشوستس، باستثناء النزاعات مع أحكام القانون. كما توافق على أن جميع هذه المطالبات والمنازعات سوف يتم النظر فيها وحلها بشكل حصري في المحاكم الفدرالية أو محاكم الولاية الواقعة في وتخدم كامبريدج، ماساتشوستس، الولايات المتحدة الأمريكية. كما أنك توافق على الاختصاص الشخصي لتلك المحاكم وسلطتها عليك في هذا الشأن، وأنت تتنازل وتوافق على عدم إبداء أي اعتراض على هذه الإجراءات في تلك المحاكم (بما في ذلك أي دفاع أو اعتراض على عدم صلاحية السلطة أو الاختصاص المكاني أو الانزعاج من المحكمة). وعلى الرغم مما سبق، فأنت توافق على السماح بقيام {platform_name} بتطبيق تعويضات قضائية (أو أي نوع مماثل من التعويضات القانونية المستعجلة) في أي ولاية قضائية.

en: You agree to comply with all applicable law, regulation, and third party rights (including without limitation laws regarding the import or export of data or software, privacy, copyright, and local laws). You will not use the APIs to encourage or promote illegal activity or violation of third party rights. You will not violate any other terms of service with {platform_name}. You will only access (or attempt to access) an API by the means described in the documentation of that API. You will not misrepresent or mask either your identity or yourApplication's identity when using the APIs.
ar: أنت توافق على الامتثال لجميع القوانين المعمول بها، والضوابط، وحقوق أي طرف ثالث (بما في ذلك، وبدون حصر، القوانين التي تتعلق باستيراد أو تصدير البيانات أو البرامج، والخصوصية، وحقوق الطبع والنشر، والقوانين المحلية). ولا يحق لك استخدام واجهات API لتشجيع نشاط غير قانوني أو انتهاك حقوق الغير أو الترويج لذلك. ولا يحق لك مخالفة أي شرط من شروط الخدمة الأخرى التي تم الاتفاق عليها مع {platform_name}. ويحق لك فقط الوصول (أو محاولة الوصول) إلى واجهة API بواسطة واحدة من الطرق المذكورة في وثائق واجهة API. ولا يحق لك تحريف أو إخفاء هويتك أو هوية تطبيقك عند استخدام واجهات API.

en: You agree to comply with all applicable privacy laws and regulations and to be transparent with respect to any collection and use of end user data. You will provide and adhere to a privacy policy for your Application that clearly and accurately describes to your end users what user information you collect and how you may use and share such information (including for advertising) with {platform_name} and other third parties.
ar: أنت توافق على الامتثال لجميع قوانين ولوائح الخصوصية المعمول بها وعلى أن تكون نزيهاً فيما يتعلق بأي جمع واستخدام لبيانات المستخدم النهائي. ويجب عليك أن تضع سياسة خصوصية وتلتزم بها للتطبيق الخاص بك، وتلتزم بشرحها بوضوح وبدقة للمستخدمين النهائيين فيما يتعلق بمعلومات المستخدم التي تجمعها وطريقة استخدامك لها وإطلاع الآخرين عليها (بما في ذلك الإعلان) مع {platform_name} وأي طرف ثالث آخر.

en: You agree to use the APIs solely for the purpose of delivering content that is accessed through the APIs (the "API Content") to your own website, mobile site, app, blog, email distribution list, or social media property or for another commercial use that you described in your request for access and that {platform_name} has approved on a case-by-case basis. {platform_name} may monitor your use of the APIs for compliance with the Terms and may deny your access or shut down your integration if you try to go around or exceed the requirements and limitations set by {platform_name}. Your Application or other approved use of the API or the API Content must not prompt your end users to provide their {platform_name} username, password or other {platform_name} user credentials anywhere other than the {platform_name} website at {platform_url}.
ar: أنت توافق على استخدام واجهات API فقط لغرض تقديم المحتوى الذي يتم الوصول إليه عن طريق واجهات ("محتوى API") على موقعك الإلكتروني، وموقعك الجوال، وتطبيقك، ومدونتك، وقائمة توزيع بريدك الإلكتروني، أو ملكية شبكات التواصل الاجتماعي، أو لأي استخدام تجاري آخر الذي وصفته في طلبك للوصول والذي اعتمدته {platform_name} عملاً بقاعدة التعامل مع كل حالة على حدة. قد تقوم {platform_name} بمراقبة استخدامك لواجهات API للتحقق من الالتزام بالشروط وقد تمنع دخولك أو تقوم بإيقاف خصائص التكامل التي تتمتع بها إذا قمت بأي محاولة للالتفاف أو تجاوز المتطلبات والقيود التي تضعها {platform_name}. لا يجوز لتطبيقك أو أي استخدام آخر معتمد لواجهة API أو محتوي API أن يطلب من المستخدمين النهائيين لديك تقديم اسم مستخدم {platform_name}، أو كلمة المرور، أو أي بيانات اعتماد أخرى لمستخدم {platform_name} في أي مكان بخلاف موقع {platform_name} على {platform_url}.

en: You are about to flag a submission. You should only flag a submission that contains explicit, offensive, or  (suspected) plagiarized content. If the submission is not addressed to the question or is incorrect, you should give it a score of zero and accompanying feedback instead of flagging it.
ar: أنت على وشك وضع علامة على مادة مقدّمة. يجب أن لا تقوم بوضع علامة على مادة إلا إذا احتوت على نصوص فاضحة أو مسيئة أو (يعتقد بأنها) مسروقة. إذا كانت المادة المقدّمة لا تتناول الإجابة المناسبة للسؤال أو كانت غير صحيحة، عليك أن تعطيها علامة الصفر وتقوم بإضافة آراء و ملاحظات لها بدلاً من تحديدها بعلامة.

en: You are already in a team in this course.
ar: سبق أن جرت إضافتك إلى أحد فرق عمل هذا المساق.

en: You are already registered in course {course_id}.
ar: سبق أن سجّلت في المساق {course_id}.

en: You are creating a re-run from:
ar: إنّك تنشئ تشغيل ثانٍ من:

en: You are deleting an article. Please confirm.
ar: إنّك تقوم بحذف مقال. يُرجى التأكيد.

en: You are deleting an article. This means that its children will be deleted as well. If you choose to purge, children will also be purged!
ar: إنّك تُقدِم على حذف مقال، وهذا يعني أنّ مقالاته الفرعية ستُحذَف أيضًا. فإذا اخترت التخلّص منه، ستُحذَف معه المقالات الفرعية أيضًا!

en: You are eligible for credit from {providers_string}
ar: أنت مؤهّل لحضور وحدة دراسية من {providers_string}

en: You are enrolled in the audit track for this course. The audit track does not include a certificate.
ar: أنت الآن مسجل في مسار التدقيق لهذه الدورة. لا يتضمن مسار التدقيق شهادة.

en: You are enrolled in this course
ar: أنت مسجّل في هذا المساق

en: You are missing one or more required fields
ar: لم تقم بتعبئة واحد أو أكثر من الحقول المطلوبة

en: You are missing the following required fields:
ar: لقد تركت الحقول الضرورية التالية فارغة:

en: You are no longer logged in. Bye bye!
ar: تَسجَّل خروجك. إلى اللقاء!

en: You are not enrolled in any courses yet.
ar: لست منضماً لأية مساقات بعد.

en: You are not enrolled in this course
ar: عذرًا، أنت غير مسجَّل في هذا المساق

en: You are not enrolled yet
ar: لستَ مسجّلًا بعد.

en: You are not sure enough!
ar: إنّك لست متأكّدًا بما فيه الكفاية!

en: You are now eligible for credit from {provider}. Congratulations!
ar: أنت مؤهّل لوحدة دراسية من {provider}. تهانينا!

en: You are now logged in! Have fun!
ar: تَسجَّل دخولك! نتمنّى لك وقتًا ممتعًا!

en: You are now sign up... and now you can sign in!
ar: اكتملت عملية تسجيلك... وأصبح بإمكانك الآن تسجيل الدخول!

en: You are now viewing the course as {i_start}{user_name}{i_end}.
ar: أنت الآن تستعرض المساق بصفتك {i_start}{user_name}{i_end}.

en: You are re-using a password that you have used recently. You must have {num} distinct password before reusing a previous password. | You are re-using a password that you have used recently. You must have {num} distinct passwords before reusing a previous password.
ar[0]: إنّك تعيد استخدام كلمة مرور كنت قد استخدمتها مؤخّرًا. يجب استخدام {num} كلمة سر مختلفة لتتمكّن من إعادة استخدام كلمة مرور مستخدمة مسبقًا.
ar[1]: إنّك تعيد استخدام كلمة مرور كنت قد استخدمتها مؤخّرًا. يجب استخدام {num} كلمة سر مختلفة لتتمكّن من إعادة استخدام كلمة مرور مستخدمة مسبقًا.
ar[2]: إنّك تعيد استخدام كلمة مرور كنت قد استخدمتها مؤخّرًا. يجب استخدام {num} كلمة سر مختلفة لتتمكّن من إعادة استخدام كلمة مرور مستخدمة مسبقًا.
ar[3]: إنّك تعيد استخدام كلمة مرور كنت قد استخدمتها مؤخّرًا. يجب استخدام {num} كلمة سر مختلفة لتتمكّن من إعادة استخدام كلمة مرور مستخدمة مسبقًا.
ar[4]: إنّك تعيد استخدام كلمة مرور كنت قد استخدمتها مؤخّرًا. يجب استخدام {num} كلمة سر مختلفة لتتمكّن من إعادة استخدام كلمة سر مستخدمة مسبقًا.
ar[5]: أنت تحاول إعادة استخدام كلمة مرور كنت قد استعملتها مؤخّراً. يجب أن تستخدم {num} كلمات مرور مميّزة قبل إعادة استخدام واحدة مستخدمة مسبقاً.

en: You are resetting passwords too frequently. Due to security policies, {num} day must elapse between password resets. | You are resetting passwords too frequently. Due to security policies, {num} days must elapse between password resets.
ar[0]: لقد قمت بإعادة ضبط كلمة المرور بشكل متكرّر أكثر من اللازم. ونظراً لسياسات الأمن، يجب أن يمرّ {num} يوم بين كلّ تغييرين متتاليتين للكلمة.
ar[1]: لقد قمت بإعادة ضبط كلمة المرور بشكل متكرّر أكثر من اللازم. ونظراً لسياسات الأمن، يجب أن يمرّ {num} يوم بين كلّ تغييرين متتاليتين للكلمة.
ar[2]: لقد قمت بإعادة ضبط كلمة المرور بشكل متكرّر أكثر من اللازم. ونظراً لسياسات الأمن، يجب أن يمرّ {num} يوم بين كلّ تغييرين متتاليتين للكلمة.
ar[3]: لقد قمت بإعادة ضبط كلمة المرور بشكل متكرّر أكثر من اللازم. ونظراً لسياسات الأمن، يجب أن يمرّ {num} أيام بين كلّ تغييرين متتاليتين للكلمة.
ar[4]: لقد قمت بإعادة ضبط كلمة المرور بشكل متكرّر أكثر من اللازم. ونظراً لسياسات الأمن، يجب أن يمرّ {num} يوماً بين كلّ تغييرين متتاليتين للكلمة.
ar[5]: لقد قمت بإعادة ضبط كلمة المرور بشكل متكرّر أكثر من اللازم. ونظراً لسياسات الأمن، يجب أن يمرّ {num} يوم بين كلّ تغييرين متتاليتين للكلمة.

en: You are still eligible to upgrade to a Verified Certificate! Pursue it to highlight the knowledge and skills you gain in this course.
ar: مازلت مؤهّلًا للترقية والحصول على شهادة موثّقة! اطلبها لتبرز المعارف والمهارات التي اكتسبتها بحضورك لهذا المساق.

en: You are the only member of the new course's staff. No students are enrolled in the course, and there is no student data. There is no content in the discussion topics or wiki.
ar: أنت هو العضو الوحيد في طاقم المساق الجديد. فلا يوجد طلّاب مسجّلون في هذا المساق، ولا توجد أي بيانات للطلّاب. كما لا يوجد أي محتوى في مواضيع النقاش أو في موقع الويكي.

en: You can add additional custom pages to your course.
ar: يمكنك إضافة المزيد من الصفحات المخصّصة إلى مساقك.

en: You can also create assignment types, such as homework, labs, quizzes, and exams, and specify how much of a student's grade each assignment type is worth.
ar: يمكنك أيضًا إنشاء أنواع للواجبات، مثل فروض منزلية، ومختبرات، واختبارات موجزة، وامتحانات، كما يمكنك تحديد حصّة كلّ نوع من مجموع درجة الطالب.

en: You can also download this data as a CSV file.
ar: يمكنك أيضًا تنزيل هذه البيانات بصيغة ملفّ CSV.

en: You can begin your course as soon as you complete the following form. Required fields are marked with an asterisk (*). This information is for the use of {platform_name} only. It will not be linked to your public profile in any way.
ar: يمكنك البدء بمساقك ما أن تملأ الاستمارة التالية. الحقول الضرورية محددة بعلامة النجم (*). هذه المعلومات يستخدمها {platform_name} حصرًا ولن يتم ربطها بملفك الشخصي العلني بأي شكل كان.

en: You can click on any of the bars to list the students that attempted the problem, along with the grades they received.
ar: بالإمكان النقر على أيٍّ من المستطيلات لعرض قائمة الطلاب الذين حاولوا حلّ المسألة، بالإضافة إلى الدرجات التي حصلوا عليها.

en: You can click on any of the bars to list the students that opened the subsection.
ar: بالإمكان النقر على أيٍّ من المستطيلات للاطلاع على قائمة الطلاب الذين فتحوا القسم الفرعي.

en: You can create and edit custom pages to provide students with additional course content. For example, you can create pages for the grading policy, course slides, and a course calendar.
ar: يمكنك أن تنشئ الصفحات المخصّصة وتعدّلها لتزوّد الطلّاب بمحتوى إضافي للمساق. ويمكنك مثلًا أن تنشئ صفحات لسياسة التقييم، وشرائح المساق، ورُزنامة المساق.

en: You can create up to {max_num_bookmarks_per_course} bookmarks. You must remove some bookmarks before you can add new ones.
ar: يمكنك إنشاء {max_num_bookmarks_per_course} علامة على الأكثر. يجب حذف بعض العلامات قبل السماح بإضافة علامات جديدة.

en: You can export courses and edit them outside of {studio_name}. The exported file is a .tar.gz file (that is, a .tar file compressed with GNU Zip) that contains the course structure and content. You can also re-import courses that you've exported.
ar: يمكنك تصدير المساقات وتعديلها خارج استوديو {studio_name}. ويحمل الملفّ المصدَّر امتداد .tar.gz (أي ملف .tar مضغوط ببرنامج GNU Zip) ويحتوي على هيكل المساق ومحتواه. كما يمكنك إعادة استيراد المساقات التي صدّرتها.

en: You can export libraries and edit them outside of {studio_name}. The exported file is a .tar.gz file (that is, a .tar file compressed with GNU Zip) that contains the library structure and content. You can also re-import libraries that you've exported.
ar: يمكنك تصدير المكتبات وتعديلها خارج استوديو {studio_name}. ويكون الملفّ المصدَّر بصيغة .tar.gz (أي ملف .tar مضغوط ببرنامج GNU Zip) ويحتوي على هيكل المكتبة ومحتواها. كما يمكنك إعادة استيراد المكتبات التي صدّرتها.

en: You can find the answers to most of your questions in our list of FAQs. After you enroll in a course, you can also find answers in the course discussions.
ar: في صفحة الأسئلة الشائعة، توجد إجابات لمعظم أسئلتك. كما تستطيع بعد انضمامك لمساق ما أن تجد بعض الإجابات لأسئلة أخرى في منتدى حوار المساق.

en: You can manage this image along with all of your other {a_link_start}files and uploads{a_link_end}
ar: يمكنك إدارة هذه الصورة جنبًا إلى جنب مع جميع {a_link_start} الملفات والتحميلات الأخرى الخاصة بك {a_link_end}

en: You can no longer access this course because payment has not yet been received. You can {contact_link_start}contact the account holder{contact_link_end} to request payment, or you can {unenroll_link_start}unenroll{unenroll_link_end} from this course
ar: عذرًا، لم يعد بإمكانك الدخول إلى هذا المساق لأنّه لم يجرِ تلقّي الدفعة بعد. يمكنك {contact_link_start}الاتصال بصاحب الحساب{contact_link_end} لطلب الدفعة، أو يمكنك {unenroll_link_start}إلغاء التسجيل{unenroll_link_end} في هذا المساق.

en: You can now start learning with {platform_name} by logging in with your <a rel="external" href="http://openid.net/">OpenID account</a>.
ar: بإمكانك الآن أن تبدأ التعلّم عبر {platform_name} من خلال تسجيل الدخول باستخدام <a rel="external" href="http://openid.net/">حسابك لدى OpenID</a>.

en: You can now view and author your course entrance exam from the {link_start}Course Outline{link_end}.
ar: يمكنك الآن رؤية امتحان الدخول الخاص بمساقك وتأليفه من خلال {link_start}مخطَّط المساق{link_end}.

en: You can proceed to payment at any point in time. Any additional information you provide will be included in your receipt.
ar: يمكنك متابعة تسديد الدفعة في أي وقت. ومن شأن أي معلومات إضافية تقدّمها أن تُدرَج في إيصالك.

en: You can reuse files from other articles. These files are subject to updates on other articles which may or may not be a good thing.
ar: يمكنك أن تعيد استخدام ملفّات من مقالات أخرى. وهذه الملفات عرضة للتحديث في مقالات أخرى، ما قد يكون أمرًا جيّدًا أو غير جيّد.

en: You can specify whether your course offers students a grace period for late assignments.
ar: يمكنك تحديد ما إذا كان مساقك يقدّم للطلّاب فترة إمهال للواجبات المتأخرة أم لا.

en: You can then enroll in {course_name}.
ar: يمكنك بعدها التسجيل بـ {course_name}.

en: You can unenroll in the course and receive a full refund for 14 days after the course start date.
ar: يمكنك إلغاء تسجيلك في المساق واستعادة كامل المبلغ المدفوع خلال 14 يومًا تلي تاريخ بدء المساق.

en: You can unenroll in the course and receive a full refund for 2 days after the course start date.
ar: يمكنك إلغاء تسجيلك في المساق واستعادة كامل المبلغ المدفوع خلال 2 يوم بعد تاريخ بدء المساق.

en: You can use the slider under Overall Grade Range to specify whether your course is pass/fail or graded by letter, and to establish the thresholds for each grade.
ar: يمكنك استخدام شريط التمرير المبيّن تحت ’نطاق الدرجات النهائية‘ لتحدّد نوع الدرجات التي تفضّل أن تتلقّاها؛ أي أن تُحتسَب إمّا بالأرقام أو بالأحرف، ولتحدّد أيضًَا الحدّ الأدنى لكلّ درجة.

en: You cannot create a CCX from a course using a deprecated id. Please create a rerun of this course in the studio to allow this action.
ar: عذرًا، لا يمكنك إنشاء CCX من أحد المساقات باستخدام رقم تعريفي غير مقبول. ويُرجى المباشرة بعملية إعادة طرح هذا المساق لإتاحة هذا الإجراء.

en: You cannot create two cohorts with the same name
ar: لا يمكنك إنشاء شعبتين بنفس الاسم

en: You cannot delete a root article.
ar: لا يمكنك حذف مقال رئيسي

en: You cannot delete this article because you do not have permission to delete articles with children. Try to remove the children manually one-by-one.
ar: لا يمكنك حذف هذا المقال لأنّك لا تمتلك صلاحية حذف المقالات التي تحتوي على مقالات فرعية. يُرجى محاولة حذف المقالات الفرعية يدويًّا واحدة تلو الأخرى.

en: You cannot select Reset for a problem that is closed.
ar: لا يمكنك تحديد إعادة ضبط مسألة مغلقة.

en: You cannot verify your identity at this time.
ar: عذرًا، لا يمكنك إجراء التحقق من هويتك في هذا الوقت.

en: You do not have access to this course
ar: عذرًا، لا تملك صلاحية دخول هذا المساق

en: You do not have access to this course on a mobile device
ar: عذرًا، لا تملك صلاحية دخول هذا المساق من جهاز محمول

en: You do not have access to this dependency module.
ar: عذرًا، لا تملك صلاحية دخول هذه الوحدة الدراسية التابعة.

en: You do not have any notes.
ar: ليس لديك أي ملاحظات.

en: You do not have permission to view this page.
ar: ليست لديك صلاحية الاطّلاع على محتوى هذه الصفحة.

en: You have already created an account using an external login like WebAuth or Shibboleth. Please contact {tech_support_email} for support.
ar: لقد قمت بإنشاء حساب في وقت سابق باستخدام تسجيل دخول خارجي مثل WebAuth أو Shibboleth . يرجى الاتصال بـ {tech_support_email} للحصول على الدعم.

en: You have already submitted your verification information. You will see a message on your dashboard when the verification process is complete (usually within 1-2 days).
ar: لقد سبق لك أن قدّمتَ معلومات التحقق الخاصة بك. سوف تصلك رسالة على لوحة معلوماتك فور اكتمال عملية التحقق (عادة خلال 1-2 أيام).

en: You have been enrolled in {course_name}
ar: لقد تم تسجيلك إلى مساق {course_name}

en: You have been enrolled in {course_name} at {site_name} by a member of the course staff. The course should now appear on your {site_name} dashboard.
ar: لقد تم تسجيلك في المساق {course_name} على الموقع {site_name} من قبل أحد أعضاء طاقم المساق. يجب أن يكون المساق قد أصبح ظاهراً الآن على لوحة المعلومات الخاصة بك على موقع {site_name}.

en: You have been invited to a beta test for {course_name}
ar: جرت دعوتك لاختبار النسخة التجريبية للمساق {course_name}

en: You have been invited to be a beta tester for {course_name} at {site_name} by a member of the course staff.
ar: لقد دعاك أحد أعضاء طاقم المساق لتكون أحد مختبري النسخة التجريبية للمساق {course_name} على الموقع {site_name}.

en: You have been invited to join {course_name} at {site_name} by a member of the course staff.
ar: لقد تم دعوتك للانضمام للمساق {course_name} على الموقع {site_name} من قبل أحد أعضاء طاقم المساق.

en: You have been invited to register for {course_name}
ar: لقد تم دعوتك للتسجيل في مساق {course_name}

en: You have been removed as a beta tester for {course_name} at {site_name} by a member of the course staff. The course will remain on your dashboard, but you will no longer be part of the beta testing group.
ar: لقد تم إلغاؤك من ضمن مختبر النسخة التجريبية للمساق  {course_name} على الموقع {site_name} من قبل أحد أعضاء طاقم المساق. سيبقى المساق على لوحة المعلومات الخاصة بك، لكنك لن تكون ضمن مجموعة اختبار بيتا.

en: You have been removed from a beta test for {course_name}
ar: لقد تم إلغاؤك من اختبار بيتا للمساق {course_name}

en: You have been un-enrolled from course {course_name} by a member of the course staff. Please disregard the invitation previously sent.
ar: تمّ إلغاء تسجيلك في المساق {course_name} من قبل عضو من طاقم المساق. يرجى تجاهل الدعوة المرسلة سابقاً.

en: You have been un-enrolled from {course_name}
ar: تم إلفاء تسجيلك من {course_name}

en: You have been un-enrolled in {course_name} at {site_name} by a member of the course staff. The course will no longer appear on your {site_name} dashboard.
ar: لقد تم إلغاء تسجيلك في المساق {course_name} على الموقع {site_name} من قبل أحد أعضاء طاقم المساق. لن يظهر المساق بعد الآن على لوحة المعلومات الخاصة بك على موقع {site_name}.

en: You have completed this course and are eligible to purchase course credit. Select <strong>Get Credit</strong> to get started.
ar: لقد أتممت هذا المساق أصبحت مؤهّلًا لشراء مادة للمساق. يُرجى اختيار <strong>الحصول على مادّة</strong> للبدء.

en: You have finished learning to grade, which means that you are now ready to start grading.
ar: لقد انتهيت من تعلم طريقة التقييم، ما يعني أن بإمكانك الآن البدء بالتقييم.

en: You have not made any notes in this course yet. Other students in this course are using notes to:
ar: لم تدلِ بأي ملاحظات في هذا المساق بعد. وهنالك طلّاب آخرون في هذا المساق يستخدمون الملاحظات بهدف:

en: You have not received a certificate because you do not have a current {platform_name} verified identity.
ar: لم تحصل على شهادتك لأنك لم تقم بتأكيد هويتك في {platform_name}.

en: You have not yet finished learning to grade this problem.
ar: لم تنهي حتى الآن تعلم طريقة تقييم هذه المسألة.

en: You have re-enabled forum notification emails from {platform_name}. You may {dashboard_link_start}return to your dashboard{link_end}.
ar: لقد أعدتَ تفعيل رسائل البريد الإلكتروني الواردة من {platform_name} بشأن إشعارات المنتدى. يمكنك {dashboard_link_start} العودة إلى لوحة المعلومات الخاصّة بك {link_end}.

en: You have signed out.
ar: لقد قمت بتسجيل خروجك.

en: You have submitted your reverification information. You will see a message on your dashboard when the verification process is complete (usually within 1-2 days).
ar: لقد قدّمتَ معلومات إعادة التحقق الخاصة بك. سوف تصلك رسالة عبر لوحة المعلوما فور اكتمال عملية التحقق (عادة خلال 1-2 أيام).

en: You have submitted your verification information.
ar: قمت بتقديم معلومات التحقّق الخاصة بك.

en: You have successfully been enrolled for {course_names}. The following receipt has been emailed to {receipient_emails}
ar: لقد نجحت في التسجيل في {course_names}. لقد أُرسِل الإيصال التالي إلى {receipient_emails}

en: You have successfully enrolled in {course_name}. This course has now been added to your dashboard.
ar: لقد سجلت بنجاح في {course_name}، لقد أضيفَ هذا المساق الآن إلى لوحة المعلومات الخاصة بك.

en: You have successfully purchased <b>{number} course registration code</b> for {course_names}. | You have successfully purchased <b>{number} course registration codes</b> for {course_names}.
ar[0]: لقد اشتريت بنجاح <b>{number} كود التسجيل في الدورة التدريبية</b> باسم {course_names}.
ar[1]: لقد اشتريت بنجاح <b>{number} أكواد التسجيل في الدورات التدريبية</b> باسم {course_names}.
ar[2]: لقد نجحتَ بشراء <b>{number} رمز تسجيل المساق</b> من أجل {course_names}.
ar[3]: لقد نجحتَ بشراء <b>{number} رموز تسجيل المساق</b> من أجل {course_names}.
ar[4]: لقد نجحتَ بشراء <b>{number} رموز تسجيل المساق</b> من أجل {course_names}.
ar[5]: لقد نجحتَ بشراء <b>{number} رموز تسجيل المساق</b> من أجل {course_names}.

en: You have successfully verified your ID with edX
ar: لقد أتممت عملية التحقّق من هويتك مع edX بنجاح

en: You have unfulfilled milestones
ar: لديك مراحل رئيسية غير منجَزة.

en: You have unsaved changes.
ar: لديك بعض التغييرات غير المحفوظة

en: You have used {num_used} of {num_total} attempt | You have used {num_used} of {num_total} attempts
ar[0]: لقد استخدمت {num_used} من إجمالي {num_total} محاولات
ar[1]: لقد استخدمت {num_used} من إجمالي {num_total} محاولات
ar[2]: لقد استخدمت {num_used} من إجمالي {num_total} محاولات
ar[3]: لقد استخدمت {num_used} من إجمالي {num_total} محاولات
ar[4]: لقد استخدمت {num_used} من إجمالي {num_total} محاولات
ar[5]: لقد استخدمت {num_used} من إجمالي {num_total} محاولات

en: You may not remove the last Admin. Add another Admin first.
ar: لا يُسمح لك بإزالة المشرِف الأخير. يُرجى إضافة مشرِف آخر أوّلًا.

en: You may not use complex numbers in range tolerance problems
ar: لا يجوز استخدام الأعداد المركّبة في مسائل نطاق التحمّل

en: You may stop using the APIs at any time. You agree that {platform_name}, in its sole discretion and at any time, may terminate your use of the APIs or any API Content for any reason or no reason, without prior notice or liabiliy.
ar: يمكنك التوقف عن استخدام واجهات API في أي وقت. وأنت توافق على أن تقوم {platform_name} وفقاً لتقديرها فقط وفي أي وقت، بإنهاء استخدامك لواجهات API أو أي محتوى من محتويات API لأي سبب من الأسباب أو بدون سبب، دون إشعار مسبق أو تحمل أي مسؤولية.

en: You may want to edit the XML in your course directly, outside of {studio_name}. You may want to create a backup copy of your course. Or, you may want to create a copy of your course that you can later import into another course instance and customize.
ar: قد ترغب في تعديل لغة XML في مساقك مباشرةً، خارج استوديو {studio_name}. قد ترغب أيضًا في إنشاء نسخة احتياطية من مساقك. أو قد ترغب في إنشاء نسخة من مساقك بحيث يمكنك توريدها لاحقًا إلى مساق فرعي آخر وتعديلها بحسب الحاجة.

en: You may want to edit the XML in your library directly, outside of {studio_name}. You may want to create a backup copy of your library. Or, you may want to create a copy of your library that you can later import into another library instance and customize.
ar: قد ترغب في تعديل لغة XML في مكتبتك مباشرةً، خارج استوديو {studio_name}. وقد ترغب أيضًا في إنشاء نسخة احتياطية من مكتبتك. أو قد ترغب في إنشاء نسخة من مكتبتك بحيث يمكنك توريدها لاحقًا إلى مكتبة فرعية أخرى وتعديلها بحسب الحاجة.

en: You may want to run a new version of an existing course, or replace an existing course altogether. Or, you may have developed a course outside {studio_name}.
ar: قد ترغب في تشغيل نسخة جديدة من مساق قائم، أو استبدال مساق قائم بالكامل، أو ربّما تكون قد طوّرت مساقًا خارج {studio_name}.

en: You might want to update an existing library to a new version, or replace an existing library entirely. You might also have developed a library outside of {studio_name}.
ar: قد ترغب في تحديث نسخة إحدى المكتبات القائمة أو استبدالها بالكامل. وقد تكون أنشأت أيضًا مكتبة خارج {studio_name}.

en: You must accept the terms of service.
ar: يجب أن تقبل بشروط الخدمة.

en: You must agree to the {platform_name} {terms_of_service}
ar: يجب الموافقة على {terms_of_service} الخاصة بمنصة {platform_name}.

en: You must be a CCX Coach to access this view.
ar: يجب أن تكون مدرِّب CCX ليُسمح لك بالوصول لهذه المشاهدة.

en: You must be logged-in to add to a shopping cart
ar: يجب أن تسجيل دخولك لتتمكّن من الإضافة إلى سلّة التسوّق

en: You must be signed in to {platform_name} to create a certificate.
ar: يجب أن تسجّل دخولك إلى {platform_name} لتتمكن من إنشاء شهادة.

en: You must be the coach for this ccx to access this view
ar: يجب عليك أن تكون المدرِّب لهذا الـ CCX ليُسمح لك بالوصول لهذه المشاهدة.

en: You must complete {link} before you can access this unit.
ar: عليك إكمال {link} قبل أن تتمكن من الدخول على هذه الوحدة.

en: You must delete or replace the following components.
ar: يتوجّب رجاءً حذف أو استبدال المكوِّنات التالية.

en: You must enter and confirm your new password.
ar: يجب أن تكتب وتؤكِّد كلمة المرور الجديدة.

en: You must link this course to an organization in order to continue. Organization you selected does not exist in the system, you will need to add it to the system
ar: يجب ربط هذا المساق بمؤسّسة لتتمكّن من المتابعة. إن المؤسّسة التي اخترتها غير موجودة ضمن النظام وهو ما سيتطلّب منك إضافتها إلى النظام.

en: You must submit an answer before you can select Reset.
ar: يجب تقديم إجابة قبل أن تتمكن من تحديد إعادة الضبط.

en: You must successfully complete verification before this date to qualify for a Verified Certificate.
ar: يجب أن تنجح في استكمال عملية التحقّق قبل هذا التاريخ لتتأهل للحصول على شهادة موثّقة.

en: You must successfully complete {link_start}{prc_display}{link_end} before you begin this course.
ar: يجب أن تستكمل {link_start}{prc_display}{link_end} بنجاح قبل أن تبدأ بهذا المساق.

en: You must successfully generate example certificates before you enable student-generated certificates.
ar: يجب أن تنجح في إنشاء مثال عن الشهادة قبل أن تمكّن خيار الشهادات من إنشاء الطلاب.

en: You must verify your identity before the assessment closes on {due_date}.
ar: يجب عليك إكمال التحقق من هويتك قبل إغلاق التقدير في تاريخ {due_date}.

en: You must wait at least {wait_secs} between submissions. {remaining_secs} remaining.
ar: يجب أن تنتظر ما لا يقلّ عن {wait_secs} ثوان بين كل تقديمين متتاليين. بقِيَت {remaining_secs} ثوان.

en: You must wait at least {wait} seconds between submissions.
ar: يجب أن تنتظر ما لا يقلّ عن {wait} ثوانٍ بين كل تقديمين متتاليين.

en: You need to log in or sign up to use this function.
ar:  يجب عليك تسجيل الدخول أو تسجيل العضوية ليتسنّى لك استخدام هذه الوظيفة.

en: You only have {days} day left to verify for this course. | You only have {days} days left to verify for this course.
ar[0]: لم يتبقى لديك أي {days} يوم لتثبيت هذا المساق.
ar[1]: تبقى لديك يوم واحد {days} فقط لتثبيت هذا المساق.
ar[2]: تبقى لديك يومان {days} فقط لتثبيت هذا المساق.
ar[3]: تبقى لديك {days} أيام فقط لتثبيت هذا المساق.
ar[4]: تبقى لديك {days} أيام فقط لتثبيت هذا المساق.
ar[5]: تبقّى لديك {days} أيام فقط لتجري عملية التحقق لهذا المساق.

en: You requested a credit for a capture that was previously voided
ar: لقد طلبت قرضًا لإجراء عملية "Capture" سبق أن أُلغِيت

en: You requested a credit for a capture that was previously voided.
ar: لقد طلبت اعتمادًا لإجراء عملية "Capture" سبق أن أُلغِيت

en: You should Register before trying to access the Unit
ar: عليك التسجيل في المنصة قبل أن تستطيع مشاهدة الوحدة.

en: You should see your new email in your {link_start}dashboard{link_end}.
ar: سيظهر عنوان بريدك الإلكتروني الجديد في {link_start}لوحة المعلومات{link_end} الخاصة بحسابك.

en: You still need to verify for this course.
ar: ما زال عليك خوض عملية التحقّق لهذا المساق.

en: You were most recently in {section_link}.  If you're done with that, choose another section on the left.
ar: لقد زرتَ مؤخّرًا القسم {section_link}. فإذا انتهيت من العمل فيه، يُرجى اختيار قسم آخر على الجهة اليمنى.

en: You will no longer receive forum notification emails from {platform_name}. You may {dashboard_link_start}return to your dashboard{link_end}. If you did not mean to do this, {undo_link_start}you can re-subscribe{link_end}.
ar: لن تتلقّى بعد الآن أي رسائل بريد إلكتروني تخص إشعارات منتدى المنصّة {platform_name}. يُمكنك {dashboard_link_start}العودة إلى لوحة المعلومات الخاصّة بك {link_end}. أما إذا لم تقصد القيام بذلك، يُمكنك {undo_link_start}إعادة التسجيل{link_end}.

en: You will not get notification for emails that bounce, so please double-check spelling.
ar: لن تتلقّى إشعارًا بعناوين الطلاب الاكترونية الخاطئة التي لم تضف الى الشعبة، لذا يُرجى إعادة التحقّق من عدم وجود أخطاء إملائية.

en: You will now be shown a series of instructor-scored essays, and will be asked to score them yourself.
ar: سيتم إطلاعك الآن على سلسلة من المقالات التي تم تقييمها من قبل موجّه المساق، وسيطلب منك تقييمهم بنفسك.

en: You will receive an activation email.  You must click on the activation link to complete the process.  Don't see the email?  Check your spam folder and mark emails from class.stanford.edu as 'not spam', since you'll want to be able to receive email from your courses.
ar: ستصلك رسالة تفعيل عبر البريد الإلكتروني، ثمّ يجب الضغط على رابط التفعيل لاستكمال عملية التسجيل. وإذا لم تجد هذه الرسالة، يُرجى التحقّق من صندوق السبام، أي الرسائل غير المرغوبة، وتحديد الرسائل الواردة من class.stanford.edu على أنّها ’ليست رسائل غير مرغوبة‘ لتتمكّن بعدئذٍ من استلام الرسائل من مساقاتك.

en: You will see a message on your dashboard when the verification process is complete (usually within 1-2 days).
ar: سوف تصلك رسالة عبر لوحة المعلومات فور اكتمال عملية التحقق (عادة خلال 1-2 أيام).

en: You're about to activate an enrollment code for {course_name} by {site_name}. This code can only be used one time, so you should only activate this code if you're its intended recipient.
ar: أنت تحاول تفعيل رمز تسجيل لـ {course_name} عبر {site_name}، يمكن استخدام هذا الرمز لمرة واحدة فقط لذا لا يجب أن تقوم بتفعيل هذا الرمز ما لم تكن أنت المستخدم الذي خُصّص له هذا الرمز.

en: You're almost there!
ar: أوشكتَ على الانتهاء!

en: You're already enrolled for this course. Visit your {link_start}dashboard{link_end} to see the course.
ar: أنت مسجل مسبقًا في هذا المساق. اذهب إلى {link_start}لوحة معلوماتك{link_end} لترى المساق.

en: You're enrolled as a professional education student
ar: إنّك مسجَّل كطالب تعليم مهني.

en: You're enrolled as a verified student
ar: إنّك مسجَّل كطالب يحمل شهادة موثَّقة

en: You're enrolled as an honor code student
ar: إنّك مسجَّل كطالب يحمل شهادة ميثاق الشرف الأكاديمي

en: You've clicked a link for an enrollment code that has already been used. Check your {link_start}course dashboard{link_end} to see if you're enrolled in the course, or contact your company's administrator.
ar: لقد نقرت على رابط لرمز تسجيل مستخدم مسبقًا. تحقق من {link_start}لوحة معلومات مساقك{link_end} لترى ما إذا كنتَ مسجلاً في المساق أو اتصل بالإداري المسؤول في شركتك.

en: You've successfully logged into your {provider_name} account, but this account isn't linked with an {platform_name} account yet.
ar: تم الحصول على معلوماتك من {provider_name}، غير أنّ هذا الحساب غير مرتبط بأي الحسابات على {platform_name}.

en: You've successfully signed in with {selected_provider}.
ar: نجحت بتسجيل دخولك باستخدام {selected_provider}.

en: YouTube ID
ar: الرقم التعريفي للفيديو على يوتيوب

en: YouTube ID for .75x speed
ar: الرقم التعريفي على يوتيوب، للسرعة .75x

en: YouTube ID for 1.25x speed
ar: الرقم التعريفي على يوتيوب، للسرعة 1.25x

en: YouTube ID for 1.5x speed
ar: الرقم التعريفي على يوتيوب، لسرعة 1.5x

en: Your Course Creator Request Status
ar: حالة الطلب الذي تقدّمت به لتسجيلك كمُنشئ مساق

en: Your Course Creator Request Status:
ar: حالة الطلب الذي تقدّمت به لتسجيلك كمُنشئ مساق:

en: Your Course Creator request is:
ar: إنّ الطلب الذي تقدّمت به لتسجيلك كمُنشئ مساق:

en: Your E-mail Address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Your Location
ar: موقعك

en: Your Password Reset is Complete
ar: تمت إعادة ضبط كلمة المرور الخاصة بك

en: Your Shopping cart is currently empty.
ar: إنّ سلّة تسوّقك فارغة حاليًا.

en: Your account activation is complete!
ar: استُكمِل تفعيل حسابك!

en: Your account activation is invalid
ar: عذرًا، إنّ عملية تفعيل حسابك غير صحيحة.

en: Your account for {studio_name}
ar: حسابك لدى {studio_name}

en: Your account has been disabled. If you believe this was done in error, please contact us at {support_email}
ar: عذرًا، لقد جرى تعطيل حسابك. إذا كنت تعتقد حصول ذلك بفعل خطأ، يُرجى الاتصال بنا على العنوان {support_email}

en: Your account is already active
ar: حسابك مفعَّل مسبقًا

en: Your answer has been submitted. As soon as your submission is graded, this message will be replaced with the grader's feedback.
ar: جرى تقديم إجابتك. ستُستبدل هذه الرسالة، بمجرّد تقييم ملفاتك المُقدّمة، برسالة آخرى تحوي تعليقات الأستاذ الذي أجرى التقييم.

en: Your answers have been saved but not graded. Click '{button_name}' to grade them.
ar: حُفِّظت إجاباتك ولكن لم يجرِ تقييمها بعد. يُرجى الضغط على '{button_name}' لتقييمها.

en: Your answers have been saved.
ar: حُفِّظت إجاباتك.

en: Your answers were previously saved. Click '{button_name}' to grade them.
ar: لقد تم حفظ إجاباتك سابقاً. يُرجى الضغط على '{button_name}' لتقييمها.

en: Your banner image URL
ar: عنون URL لصورة شعارك

en: Your certificate has been invalidated
ar: تم إلغاء شهادتك

en: Your certificate is available
ar: شهادتك جاهزة

en: Your certificate prevents you from unenrolling from this course
ar: تمنعك شهادتك من إلغاء تسجيلك في هذا المساق

en: Your certificate was not issued because you do not have a current verified identity with {platform_name}.
ar: لم نُصدر شهادتك لأنك لم تقم بتأكيد هويتك في {platform_name}.

en: Your certificate will be available when you pass the course.
ar: ستصبح شهادتك متاحة بعد أن تنجح في المساق.

en: Your changes were saved.
ar: حُفّظت التغييرات التي أجريتها.

en: Your course creation rights to {studio_name} have been revoked. If you believe this was in error, please contact {email}
ar: عذرًا، أُلغِي طلبك الذي تقدّمت به إلى {studio_name} للحصول على حقوق إنشاء مساق. إذا كنت تعتقد بأنّ هناك خطأ ما، يُرجى مراسلتنا على {email}

en: Your course creator status for {studio_name}
ar: حالة منشئ مساقك في {studio_name}

en: Your course currently does not have a video thumbnail image. Please upload one (JPEG or PNG format, and minimum suggested dimensions are 375px wide by 200px tall)
ar: لا تحتوي دورتك التدريبية على ‏‫صورة فيديو مصغرة في الوقت الحالي. الرجاء رفع صورة (تنسيق JPEG أو PNG، والحد الأدنى المقترح للأبعاد هو 375 بيكسل بالنسبة للعرض في 200 بيكسل بالنسبة للطول)

en: Your course currently does not have an image. Please upload one (JPEG or PNG format, and minimum suggested dimensions are 1440px wide by 400px tall)
ar: لا تحتوي دورتك التدريبية على صورة في الوقت الحالي. الرجاء رفع صورة (تنسيق JPEG أو PNG، والحد الأدنى المقترح للأبعاد هو 1440 بيكسل بالنسبة للعرض في 400 بيكسل بالنسبة للطول)

en: Your course currently does not have an image. Please upload one (JPEG or PNG format, and minimum suggested dimensions are 375px wide by 200px tall)
ar: ليس لمساقك صورة حاليًّا. يُرجى تحميل واحدة (بصيغة JPEG أو PNG، وبأبعاد يُقترح ألّا تقلّ عن 375 بكسل عرضًا و200 بكسل طولًا)

en: Your course image URL
ar: رابط صورة مساقك

en: Your course summary page will not be viewable until your course has been announced. To provide content for the page and preview it, follow the instructions provided by your Program Manager.
ar: لن تكون صفحة ملخّص مساقك قابلة للمشاهدة حتى يُعلَن عن مساقك. ولتزوِّد الصفحة بالمحتوى وتعاينها، يُرجى اتّباع التعليمات التي يوفّرها مدير برنامجك.

en: Your course's schedule determines when students can enroll in and begin a course.
ar: يحدّد جدول مساقك متى يمكن للطلّاب التسجيل في المساق والبدء به.

en: Your course:
ar: مساقك:

en: Your credentials (such as client secret and IDs) are intended to be used solely by you. You will keep your credentials confidential and discourage others from using your credentials. Your credentials may not be embedded in open source projects.
ar: بيانات الاعتماد الخاصة بك (مثل كلمة مرور العميل والمعرفات) مخصصة لاستخدامك الشخصي فقط. ويجب عليك الحفاظ على سرية بيانات الاعتماد الخاصة بك ومنع الآخرين من استخدام بيانات الاعتماد الخاصة بك. ولا يجوز دمج بيانات الاعتماد الخاصة بك في مشاريع مفتوحة المصدر.

en: Your current verification is effective until {date}.
ar: عملية التحقّق من هويّتك الحالية سارية حتى تاريخ {date}.

en: Your current verification will expire in {days} days. {start_link}Re-verify your identity now{end_link} using a webcam and a government-issued photo ID.
ar: تنتهي صلاحية التحقق من هويتك خلال {days} أيام. {start_link}أعد التحقق من هويتك الآن{end_link} باستخدام كاميرا الكومبيوتر وهوية مزودة بصورة الصادرة عن الحكومة.

en: Your current verification will expire soon!
ar: سوف تنتهي صلاحية التحقق الحالية قريباً!

en: Your current verification will expire soon.
ar: سوف تنتهي صلاحية التحقق الحالية من هويتك قريباً.

en: Your edX ID verification is pending. Your verification information has been submitted and will be reviewed shortly.
ar: لا يزال طلبك لتأكيد هويتك في edX قيد الانتظار. لقد وصلت معلومات التحقق الخاصة بك وسنقوم بمراجعتها قريباً.

en: Your edX verification has been approved. Your verification is effective for one year after submission.
ar: لقد تمت مراجعة طلب تأكيد هويتك في edX والموافقة عليه. هذه الموافقة صالحة لمدة سنة واحدة من تاريخ التقديم.

en: Your email or password is incorrect
ar: قيمة غير صحيحة في عنوان بريدك الإلكتروني أو كلمة المرور

en: Your enrollment: Audit track
ar: تسجيلك: مسار التدقيق

en: Your file could not be saved, probably because of a permission error on the web server.
ar: لا يمكن حفظ ملفّك، ربما بسبب خطأ في الصلاحية على مخدّم الويب.

en: Your file could not be saved: %s
ar: تَعذَّر حفظ ملفّك: %s

en: Your file has been deleted.
ar: حُذِف ملفّك.

en: Your files have been submitted. As soon as your submission is graded, this message will be replaced with the grader's feedback.
ar: جرى  استلام الملفّات التي قدّمتها. ستُستبدل هذه الرسالة، بمجرّد تقييم ملفاتك المُقدّمة، برسالة آخرى تحوي تعليقات الأستاذ الذي أجرى التقييم.

en: Your final grade:
ar: درجتك النهائية:

en: Your gender is required
ar: يجب إدخال نوع جنسك

en: Your imported content has now been integrated into this course
ar: جرى الآن دمج محتواك المستورد في هذا المساق.

en: Your imported content has now been integrated into this library
ar: جرى الآن دمج محتواك المستورد في هذه المكتبة.

en: Your legal name must be a minimum of two characters long
ar: يجب أن يتألّف اسمك القانوني من حرفين على الأقلّ

en: Your legal name, used for any certificates you earn.
ar: اسمك القانوني، مستخدم في جميع الشهادات التي ستحصل عليها.

en: Your mailing address is required
ar: يجب إدخال عنوانك البريدي

en: Your new course is just a click away!
ar: ستجد مساقك الجديد على بعد نقرة واحدة فقط!

en: Your new file will automatically be renamed to match the file already present. Files with different extensions are not allowed.
ar: سيُعاد تلقائيًّا تسمية ملفّك الجديد ليطابق الملف الموجود من قبل. ويُرجى ملاحظة أنّه لا يُسمح بالملفات ذات الامتدادات المختلفة.

en: Your notification settings were unchanged, so nothing saved.
ar: لم يجرِ تغيير الإعدادات الخاصة بإشعاراتك، وبالتالي لم يُحفَّظ شيء.

en: Your notification settings were updated.
ar: جرى تحديث الإعدادات الخاصة بإشعاراتك.

en: Your order number is: {order_number}
ar: رقم طلبك هو : {order_number}

en: Your other courses have not been affected.
ar: لم يؤثر ذلك على باقي المساقات.

en: Your overall grading scale for student final grades
ar: مقياسك للتقييم العام لدرجات الطلّاب النهائية

en: Your password has been reset. {start_link}Sign-in to your account.{end_link}
ar: تمت إعادة ضبط كلمة المرور الخاصة بك. {start_link}قم بتسجيل الدخول إلى حسابك.{end_link}

en: Your password has expired due to password policy on this account. You must reset your password before you can log in again. Please click the "Forgot Password" link on this page to reset your password before logging in again.
ar: انتهت صلاحية كلمة المرور الخاصة بك حسب سياسة كلمة المرور المعتمدة لهذا الحساب. لذا يُرجى منك إعادة ضبط كلمة المرور لتتمكّن من تسجيل دخولك مرّة أخرى. يُرجى الضغط على رابط "نسيت كلمة المرور" الموجود على هذه الصفحة لتعيد ضبط كلمة المرور قبل إعادة محاولة تسجيل الدخول.

en: Your payment was successful.
ar: نجح إجراء دفعتك.

en: Your payment was successful. You will see the charge below on your next credit or debit card statement under the company name {merchant_name}.
ar: جرت عملية الدفع بنجاح. سترى قيمة السداد أدناه على كشف الحساب الخاص ببطاقتك الإئتمانية أو بطاقة الخصومات تحت اسم الشركة {merchant_name}.

en: Your permission settings were unchanged, so nothing saved.
ar: لم يجرِ تغيير إعدادات صلاحياتك، وبالتالي لم يُحفَّظ شيء.

en: Your policy changes have been saved.
ar: حُفّظت التغييرات التي أدخلتها على سياسة مساقك.

en: Your redeem url is: [[Enter Redeem URL here from the attached CSV]]
ar: رابط الاسترداد الخاص بمساقك هو: [[أدخل رابط الاسترداد هنا من ملف CSV المرفَق]]

en: Your request did not meet the criteria/guidelines specified by {platform_name} Staff.
ar: لم يلبّي طلبك المعايير/الإرشادات التوجيهية التي حدّدها طاقم منصّة {platform_name}.

en: Your request for course creation rights to {studio_name} have been denied. If you believe this was in error, please contact {email}
ar: عذرًا، رُفِض طلبك الذي تقدّمت به إلى {studio_name} للحصول على حقوق إنشاء مساق. إذا كنت تعتقد بأنّ هناك خطأ ما، يُرجى مراسلتنا على {email}

en: Your request for course creation rights to {studio_name} have been granted. To create your first course, visit
    
    {url}
ar: تهانينا، لقد قُبِل طلبك الذي تقدّمت به إلى {studio_name} للحصول على حقوق إنشاء مساق. لتنشئ مشاقك الأوّل، يُرجى زيارة
    
    {url}

en: Your request is currently being reviewed by {platform_name} staff and should be updated shortly.
ar: يقوم طاقم منصّة {platform_name} بمراجعة طلبك حاليًّا، وسيتولّون تحديثه في وقت قصير.

en: Your request to access the {platform_name} Course Catalog API has been approved.
ar: تم اعتماد طلبك للوصول إلى واجهة برمجة تطبيقات مساقات {platform_name}.

en: Your request to access the {platform_name} Course Catalog API has been denied. If you think this is an error, or for other questions about using this API, contact {api_support_email_link}.
ar: تم رفض طلبك للوصول إلى واجهة برمجة تطبيقات مساقات {platform_name}. إذا كنت تعتقد أن هذا خطأ، أو إذا كانت لديك استفسارات أخرى بشأن استخدام واجهة برمجة التطبيقات هذه، فاتصل ب{api_support_email_link}.

en: Your request to access the {platform_name} Course Catalog API is being processed. You will receive a message at the email address in your profile when processing is complete. You can also return to this page to see the status of your API access request.
ar: تجري معالجة طلبك للوصول إلى واجهة برمجة تطبيقات مساقات {platform_name}. سوف تستلم رسالة على عنوان البريد الإلكتروني الموجود في الملف الشخصي الخاص بك عند اكتمال عملية المعالجة. يمكنك أيضاً الرجوع إلى هذه الصفحة للاطلاع على حالة طلبك للوصول إلى واجهة برمجة التطبيقات.

en: Your request to author courses in {studio_name} has been denied. Please {link_start}contact {platform_name} Staff with further questions{link_end}.
ar: عذرًا، لقد رُفض طلبك بأن تنشئ مساقات في {studio_name}. يُرجى {link_start}الاتّصال بطاقم {platform_name} للمزيد من الاستفسار{link_end}.

en: Your score is {current_score}%. You have passed the entrance exam.
ar: علامتك هي {current_score}%. لقد نجحت في اختبار الدخول.

en: Your transaction has been cancelled. If you feel an error has occurred, contact {email}.
ar: لقد أُلغيت عمليتك. إذا كنتَ ترى أن خطًأ قد وقع يرجى الاتصال مع {email}.

en: Your username, email, and full name will be sent to {destination}, where the collection and use of this information will be governed by their terms of service and privacy policy.
ar: سيُرسَل اسم المستخدم، والبريد الإلكتروني، والاسم الكامل إلى {destination}، حيث ستخضع عمليّة جمع هذه المعلومات واستخدامها لشروط الخدمة وسياسة الخصوصية السائدة هناك.

en: Your verification has expired. To receive a verified certificate, you must submit a new photo of yourself and your government-issued photo ID before the verification deadline for your course.
ar: لقد انتهت صلاحية عملية التحقق. إذا أردت الحصول على شهادات مصدقة، يجب أن تقدم صورة جديدة لك ولأي بطاقة حكومية التي تحمل صورتك الشخصية قبل انتهاء الموعد النهائي للتحقق الخاص بالدورة.

en: Your verification is pending
ar: عملية التحقّق من هويّتك قيد الانتظار

en: Your verified {cert_name_long} is being held pending confirmation that the issuance of your {cert_name_short} is in compliance with strict U.S. embargoes on Iran, Cuba, Syria and Sudan. If you think our system has mistakenly identified you as being connected with one of those countries, please let us know by contacting {email}. If you would like a refund on your {cert_name_long}, please contact our billing address {billing_email}
ar: يجري حاليًّا تعليق شهادتك الموثّقة {cert_name_long} بانتظار التأكيد على أنّ إصدار شهادتك {cert_name_short} يتماشى مع الحظر الصارم الذي تفرضه الولايات المتحدة على كلٍّ من إيران وكوبا وسوريا والسودان. وإذا كنت تعتقد بأنّ نظامنا قد نسبك عن طريق الخطأ إلى أحد تلك البلدان، يُرجى إعلامنا بذلك عبر مراسلتنا على {email}. وإذا رغبت في استرداد تكلفة شهادتك {cert_name_long}، يُرجى الاتصال بقسمنا المسؤول عن الفواتير {billing_email}

en: Your video thumbnail image URL
ar: عنوان URL لصورة الفيديو المصغرة

en: Your words were:
ar: كلماتك كانت:

en: Your year of birth is required
ar: يجب إدخال سنة ميلادك

en: Your {cert_name_long} is being held pending confirmation that the issuance of your {cert_name_short} is in compliance with strict U.S. embargoes on Iran, Cuba, Syria and Sudan. If you think our system has mistakenly identified you as being connected with one of those countries, please let us know by contacting {email}.
ar: يجري حاليًّا تعليق شهادتك الموثّقة {cert_name_long} بانتظار التأكيد على أنّ إصدار شهادتك {cert_name_short} يتماشى مع الحظر الصارم الذي تفرضه الولايات المتحدة على كلٍّ من إيران وكوبا وسوريا والسودان. وإذا كنت تعتقد بأنّ نظامنا قد نسبك عن طريق الخطأ إلى أحد تلك البلدان، يُرجى إعلامنا بذلك عبر مراسلتنا على {email}.

en: Your {cert_name_short} is Generating
ar: جاري إعداد شهادتك {cert_name_short}

en: Your {platform_name} verification has expired.
ar: عذرًا، انتهت المدّة المسموحة لعمليّة التحقّق الخاصة بمنصّتك {platform_name}.

en: Youtube
ar: يوتيوب

en: Zip
ar: الرمز البريدي

en: [Refund] User-Requested Refund
ar: [Refund] استرداد المال بطلب من المستخدم

en: [{course_key}] is not a valid course key.
ar: مفتاح المساق [{course_key}] غير صحيح

en: [{username}] is not eligible for credit for [{course_key}].
ar: المستخدم [{username}] غير مؤهّل للحصول على مادة دراسية للمساق [{course_key}].

en: ^ (raise to a power)
ar: ^ (أي مرفوع لأُسّ)

en: a course of study offered by {partner_short_name}, an online learning initiative of {partner_long_name}.
ar: مساق دروس تعليمية يقدِّمه {partner_short_name}، وهو عبارة عن مبادرة تعليمية من  {partner_long_name}.

en: a course of study offered by {partner_short_name}.
ar: مساق دروس تعليمية يقدِّمه {partner_short_name}.

[ctx: abbreviated month name]
en: Apr
ar: أبريل

[ctx: abbreviated month name]
en: Aug
ar: أغسطس

[ctx: abbreviated month name]
en: Dec
ar: ديسمبر

[ctx: abbreviated month name]
en: Feb
ar: فبراير

[ctx: abbreviated month name]
en: Jan
ar: يناير

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
ar: يوليو

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
ar: يونيو

[ctx: abbreviated month name]
en: Mar
ar: مارس

[ctx: abbreviated month name]
en: May
ar: مايو

[ctx: abbreviated month name]
en: Nov
ar: نوفمبر

[ctx: abbreviated month name]
en: Oct
ar: أكتوبر

[ctx: abbreviated month name]
en: Sep
ar: سبتمبر

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
ar: الجمعة

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
ar: الإثنين

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
ar: السبت

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
ar: الأحد

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
ar: الخميس

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
ar: الثلاثاء

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
ar: الأربعاء

en: all_students and delete_module are mutually exclusive.
ar: قيّم كل من all_students و unique_student_identifier حصريّة وفريدة بصورة متبادلة.

en: all_students and unique_student_identifier are mutually exclusive.
ar: قيّم كل من all_students و unique_student_identifier حصريّة وفريدة بصورة متبادلة.

en: altering or editing any content or graphics in the API Content
ar: تغيير أو تعديل أي محتوى أو رسومات في محتوى API

en: altering or removing any trademark, copyright or other proprietary or legal notices contained in, or appearing on, the APIs or any API Content;
ar: تعديل أو إزالة أي علامة تجارية، أو حقوق طبع ونشر، أو إشعارات ملكية أو قانونية أخرى الواردة في أو التي تظهر على واجهات API أو أي محتوى في API.

[ctx: am/pm indicator]
en: AM
ar: صباحًا

[ctx: am/pm indicator]
en: PM
ar: مساءً

en: anonymous (IP logged)
ar: مجهول (IP logged)

en: answer-pool value should be an integer
ar: يجب أن تكون قيمة ’answer-pool‘ عددًا صحيحًا.

en: article
ar: مقال

en: article contents
ar: محتويات المقال

en: article title
ar: عنوان المقال

en: attachment
ar: ملف مرفق

en: attachment revision
ar: مراجعة الملف المرفق

en: attachment revisions
ar: عمليات مراجعة الملف المرفق

en: attachments
ar: الملفّات المرفقة

en: but there is only {actual} matching problem. | but there are only {actual} matching problems.
ar[0]: لكنّه لا يوجد سوى {actual} مسألة مطابِقة.
ar[1]: لكنّه لا يوجد سوى {actual} مسـألة مطابِقة.
ar[2]: لكنّه لا يوجد سوى {actual} مسائل مطابِقة.
ar[3]: لكنّه لا يوجد سوى {actual} مسائل مطابِقة.
ar[4]: لكنّه لا يوجد سوى {actual} مسائل مطابِقة.
ar[5]: لكنّه لا يوجد سوى {actual} مسائل مطابِقة.

en: by most activity
ar: حسب أكبر عدد من الأنشطة

en: by most votes
ar: حسب أكبر عدد من الأصوات

en: by recent activity
ar: حسب أحدث الأنشطة

en: bytes
ar: بايت

en: cannot be changed later
ar: لا يمكن التغيير لاحقًا

en: certificates generated
ar: أُنشِئَت الشهادات

en: close
ar: إغلاق

en: close alert
ar: إغلاق التنبيه

en: close modal
ar: إغلاق النموذج

en: code has been applied
ar: جرى تطبيق الرمز

en: cohorted
ar: جرى التوزيع إلى شُعب

en: collecting or storing the names, passwords, or other credentials of {platform_name} users;
ar: جمع وحفظ الأسماء، الكلمات السرية، أو أي من معلومات عن المستخدمين {platform_name}

en: comment
ar: تعليق

en: content type
ar: نوع المحتوى

en: correct
ar: صحيح

en: coupon id is None
ar: لا يوجد رقم للقسيمة

en: coupon id not found
ar: تعذّر إيجاد رقم القسيمة

en: coupon with the coupon code ({code}) added successfully
ar: نجحت إضافة القسيمة التي تحمل رمز ({code})

en: coupon with the coupon code ({code}) already exists for this course
ar: سبق استخدام قسيمة تحمل الرمز ({code}) في هذا المساق.

en: coupon with the coupon id ({coupon_id}) DoesNotExist
ar: لا توجد قسيمة تحمل الرقم ({coupon_id})

en: coupon with the coupon id ({coupon_id}) is already inactive
ar: سبق أن أُبطل تفعيل القسيمة ذات الرقم التعريفي  ({coupon_id})

en: coupon with the coupon id ({coupon_id}) updated Successfully
ar: نجح تحديث القسيمة التي تحمل رقم ({coupon_id})

en: coupon with the coupon id ({coupon_id}) updated successfully
ar: نجح تحديث القسيمة ذات الرقم ({coupon_id})

en: course_id
ar: الرقم التعريفي للمساق

en: course_id must be provided
ar: يجب إدخال الرقم التعريفي للمساق course_id.

en: created
ar: أُنشئ المقال.

en: current revision
ar: مراجعة حالية

en: datetime
ar: وقت الموعد

en: deleted
ar: جرى الحذف

en: denied
ar: مرفوض

en: discount or activation code
ar: رمز الخصم أو التفعيل

en: distributing any virus, Trojan horse, spyware, adware, malware, bot, time bomb, worm, or other harmful or malicious component; or
ar: توزيع أي فيروس، أو برمجيات تجسس، أو برمجيات إعلانية، أو برمجيات خبيثة، أو إنسان آلي، أو قنبلة موقوتة، أو فيروس متنقل، أو غيرها من المكونات الضارة أو الخبيثة؛ أو

en: due {date}
ar: تاريخ الاستحقاق {date}

en: e notation
ar: الكتابة البرمجية للأعداد

en: e.g. 2014_T1
ar: مثلًا، 2014_T1

en: e.g. CS101
ar: مثلًا، CS101

en: e.g. CSPROB
ar: مثلًا، CSPROB

en: e.g. Computer Science Problems
ar: مثلًا، مسائل علوم الكمبيوتر

en: e.g. Introduction to Computer Science
ar: مثلًا، مقدّمة لعلوم الكمبيوتر

en: e.g. UniversityX or OrganizationX
ar: مثلًا: الجامعةX أو المؤسّسةX

en: e.g. Your Name (for certificates)
ar:  مثلًا، اسمك (كما سيظهر على الشهادات)

en: e.g. yourname (shown on forums)
ar: مثلًا، اسمك (كما يظهر في المنتديات)

en: e.g. yourname@domain.com
ar: مثلًا، yourname@domain.com

en: edX Documentation
ar: توثيق edX

en: edX Partner Portal
ar: البوابة الإلكترونية لشريك edX

en: email
ar: البريد الإلكتروني

en: email address required (not username)
ar: البريد الإلكتروني مطلوب (وليس اسم المستخدم)

en: email: {email}
ar: عنوان البريد الإلكتروني: {email}

en: emailed
ar: الإرسال بالبريد الإلكتروني

en: enroll
ar: تسجيل

en: enrolled
ar: مُسجَّل

en: error
ar: حدث خطأ

en: error getting student answer from {student_answers}
ar: نعتذر لحدوث خطأ عند جلب إجابة الطالب من {student_answers}

en: error grading {image_input_id} (input={user_input})
ar: خطأ في تقييم {image_input_id} (input={user_input})

en: example: A123DS
ar: مثال: A123DS

en: example: Jane Doe
ar: مثال: عبد الحليم حافظ

en: example: JaneDoe
ar: مثال: فاطمة_الفهري

en: example: New York
ar: مثال: نيويورك

en: example: username@domain.com
ar: مثال:  username@domain.com

en: file
ar: ملف

en: filter topics
ar: فلترة المواضيع

en: fixed password
ar: جرى تصحيح كلمة المرور

en: format four digit year dash two digit month dash two digit day
ar: الصيغة أربع خانات للسنة شحطة خانتان للشهر شحطة خانتان لليوم

en: full_name
ar: الاسم الكامل

en: generated
ar: أُعِدّ

en: generating_enrollment_report
ar: أُُعدّ تقرير التسجيل

en: git clone or pull failed!
ar: لم تنجح عملية الاستنساخ أو السحب باستخدام نظام GIT!

en: giturl must be defined in your course settings before you can export to git.
ar: يجب تحديد الرابط لبرنامج git في الإعدادات الخاصة بمساقك حتى تتمكّن من التصدير إلى هذا البرنامج.

en: graded
ar: التقييم

en: granted
ar: ممنوح

en: group
ar: المجموعة

en: group read access
ar: إتاحة القراءة من قبل المجموعة

en: group write access
ar: إتاحة الكتابة من قبل المجموعة

en: image
ar: الصورة

en: image revision
ar: مراجعة الصورة

en: image revisions
ar: عمليات مراجعة الصورة

en: images
ar: الصور

en: in {relative} - {absolute}
ar: في {relative} - {absolute}

en: incomplete
ar: غير مكتمل.

en: incorrect
ar: خاطئ

en: instructors
ar: الأساتذة

en: invalid JSON
ar: JSON غير صحيح

en: ipaddr
ar: عنوان بروتوكول الإنترنت

en: locked
ar: مقفل

en: manually enrolled by username: {username}
ar: سُجّل يدويًا باستخدام اسم المستخدم: {username}

en: modified
ar: جرى التعديل

[ctx: month name]
en: April
ar: أبريل

[ctx: month name]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: month name]
en: December
ar: ديسمبر

[ctx: month name]
en: February
ar: فبراير

[ctx: month name]
en: January
ar: يناير

[ctx: month name]
en: July
ar: يوليو

[ctx: month name]
en: June
ar: يونيو

[ctx: month name]
en: March
ar: مارس

[ctx: month name]
en: May
ar: مايو

[ctx: month name]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: month name]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: month name]
en: September
ar: سبتمبر

en: must be {0} characters or fewer
ar: يجب أن يتألّف من {0} أحرف أو أقل

en: must be {0} characters or more
ar: يجب أن يتألّف من {0} حرفًا أو أكثر

en: must contain {0} or more digits
ar: يجب أن يتألّف من {0} رقمًا أو أكثر

en: must contain {0} or more lowercase characters
ar: يجب أن يتألّف من {0} حرف صغير أو أكثر

en: must contain {0} or more non ascii characters
ar: يجب أن يتألّف من {0} رمز أو أكثر، لا تنتمي إلى مجموعة نظام الترميز أسكي ASCII

en: must contain {0} or more punctuation characters
ar: يجب أن يتألّف من {0} علامة ترقيم أو أكثر

en: must contain {0} or more unique words
ar: يجب أن يتألّف من {0} كلمة مميّزة أو أكثر

en: must contain {0} or more uppercase characters
ar: يجب أن يتألّف من {0} حرف كبير أو أكثر

en: must have at least one group
ar: يجب أن تتوفّر مجموعة واحدة على الأقل.

en: must have name of the certificate
ar: يجب أن تملك اسم الشهادة

en: must have name of the configuration
ar: يجب أن يكون لديك اسم الإعدادات

en: needs attention
ar: يستدعي الانتباه

en: next
ar: التالي

en: next page
ar: الصفحة التالية

en: object ID
ar: الرقم التعريفي للموضوع

en: of
ar: من

en: or
ar: أو

en: original article
ar: مقال أصلي

en: original filename
ar: اسم الملفّ الأصلي

en: others read access
ar: إتاحة القراءة من قبل الآخرين

en: others write access
ar: إتاحة الكتابة من قبل الآخرين

en: owner
ar: مالك

en: partially correct
ar: صحيح جزئياً

en: password: {password}
ar: كلمة المرور: {password}

en: pdf download unavailable right now, please contact support.
ar: عذرًا، لا يمكن حاليًّا تنزيل ملف pdf. يُرجى الاتصال بقسم الدعم.

en: pending
ar: قيد الانتظار

en: previous
ar: السابق

en: previous page
ar: الصفحة السابقة

en: problem
ar: المشكلة

en: problem distribution graded
ar: قُيّم توزيع المسائل

en: problems
ar: المسائل

en: processing
ar: قيد المعالجة

en: question
ar: سؤال

en: regenerated
ar: جرت إعادة الإنشاء

en: rescored
ar: إعادة التقييم

en: reset
ar: إعادة الضبط

en: revision number
ar: رقم المراجعة

en: revisions
ar: مراجعات

en: role
ar: الدور

en: scraping or similar techniques to aggregate or otherwise create permanent copies of API Content;
ar: التفكيك أو أساليب مشابهة لتجميع أو إنشاء نسخ دائمة من محتوى API؛

en: set pre-requisite course
ar: تحديد المساق الأساسي

en: show deprecation messaging in Studio
ar: إظهار رسالة التجاهل في Studio

en: slug
ar: عنوان مختصر

en: source
ar: المصدر

en: sublicensing, re-distributing, renting, selling or leasing access to the APIs or your client secret to any third party;
ar: منح تراخيص ثانوية، أو إعادة توزيع، أو تأجير، أو بيع، أو إيجار إمكانية الوصول إلى واجهات API أو كلمة مرور العميل الخاصة بك إلى أي طرف ثالث.

en: subsections
ar: أقسام فرعية

en: success
ar: جرت العملية بنجاح

en: successfully completed, received a passing grade, and was awarded this {platform_name} {certificate_type} Certificate of Completion in
ar: قد نجح في إتمام المساق ونال درجة النجاح، ومُنِح بناءً على ذلك شهادة إتمام {certificate_type} من {platform_name}  في

en: suggestion
ar: اقتراح

en: tag
ar: وسم

en: text_search and order_by cannot be provided together
ar: لا يمكن استخدام ميزتي البحث النصيّ text_search والترتيب حسب order_by معًا في الوقت ذاته.

en: time
ar: الوقت

en: to access your account and courses
ar: للدخول إلى حسابك ومساقاتك

en: type
ar: النوع

en: unanswered
ar: لا توجد إجابة

en: unenrolled
ar: غير مُسجل

en: unrequested
ar: غير مطلوب

en: user
ar: المستخدم

en: user "{username}" in row# {row}
ar: المستخدم "{username}" مُدرج في الصف رقم {row}

en: user "{user}" in row# {row}
ar: المستخدم "{user}" مٌدرج في الصف رقم {row}

en: user '{user}' does not exist
ar: المستخدم '{user}' غير موجود

en: user is not given.
ar: لم يُحدّد المستخدم.

en: username
ar: اسم المستخدم

en: username or team_id must be specified.
ar: يجب تحديد اسم المستخدم أو الرقم التعريفي للفريق.

en: using the APIs for any purpose which or might overburden, impair or disrupt the {platform_name} platform, servers or networks.
ar: استخدام واجهات API لأي غرض الذي قد يُثقل على أو يُضعف أو يُعطل منصة أو خوادم أو شبكات  {platform_name}.

en: violating, misappropriating or infringing any copyright, trademark rights, rights of privacy or publicity, confidential information or any other right of any third party;
ar: الانتهاك، أو الاختلاس، أو الالتعدي على أي حقوق للطبع والنشر، أو حقوق العلامات التجارية، أو حقوق الخصوصية، أو الدعاية، أو المعلومات السرية، أو أي حق آخر لأي طرف ثالث؛

[ctx: weekday name]
en: Friday
ar: الجمعة

[ctx: weekday name]
en: Monday
ar: الإثنين

[ctx: weekday name]
en: Saturday
ar: السبت

[ctx: weekday name]
en: Sunday
ar: الأحد

[ctx: weekday name]
en: Thursday
ar: الخميس

[ctx: weekday name]
en: Tuesday
ar: الثلاثاء

[ctx: weekday name]
en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: window open
ar: النافذة مفتوحة

en: working
ar: جاري العمل

en: your YouTube video's ID
ar: الرقم التعريفي لفيديوهاتك على يوتيوب

en: {b_start}Easily shareable: {b_end}Add the certificate to your CV or resume, or post it directly on LinkedIn
ar: {b_start}يسهل مشاركتها: {b_end}أضِف الشهادة إلى سيرتك الذاتية أو ضعها مباشرة على موقع لينكد إن.

en: {b_start}Easily shareable:{b_end} Add the certificate to your CV or resume, or post it directly on LinkedIn
ar: {b_start} من السهل مشاركتها:{b_end} أضِف الشهادة إلى سيرتك الذاتية أو أضفها مباشرةً  إلى صفحتك على موقع لينكد إن.

en: {b_start}Eligible for credit:{b_end} Receive academic credit after successfully completing the course
ar: {b_start}تأهِّلك للحصول على درجة:{b_end} احصل على درجة أكاديمية بعد استكمالك للمساق بنجاح.

en: {b_start}Motivating: {b_end}Give yourself an additional incentive to complete the course
ar: {b_start}مشجِّعة: {b_end}أعطِ نفسك حافزًا إضافيًا لاستكمال المساق.

en: {b_start}Official: {b_end}Receive an instructor-signed certificate with the institution's logo
ar: {b_start}رسمية: {b_end}احصل على شهادة موقَّعة من الأستاذ وتحمل شعار المؤسّسة.

en: {b_start}Official:{b_end} Receive an instructor-signed certificate with the institution's logo
ar: {b_start}رسمية:{b_end} احصل على شهادة موقَّعة من الأستاذ وتحمل شعار المؤسّسة.

en: {b_start}Support our Mission: {b_end} EdX, a non-profit, relies on verified certificates to help fund free education for everyone globally
ar: {b_start} ادعم مهمتنا: {b_end} EdX مشروع غير ربحي، يعتمد على مجموعة من الشهادات الموثّقة بهدف دعم تمويل التعليم المجاني للجميع، حول العالم.

en: {begin_strong}Warning:{end_strong} Your browser is not fully supported. We strongly recommend using {chrome_link} or {ff_link}.
ar: {begin_strong}تحذير:{end_strong} متصفحك غير مدعوم. ننصحك باستخدام {chrome_link} أو {ff_link}.

en: {chapter} current chapter
ar: الفصل الحالي {chapter}

en: {course.display_number_with_default} Course Info
ar: معلومات المساق {course.display_number_with_default}

en: {course_id} is not a valid course key.
ar: مفتاح المساق {course_id} غير صحيح

en: {course_key} is not a valid course key
ar: مفتاح المساق {course_key} غير صالح

en: {course_names} has been removed because the enrollment period has closed. | {course_names} have been removed because the enrollment period has closed.
ar[0]: {course_names} قد حُذف لأن فترة التسجيل قد أغلقت.
ar[1]: {course_names} قد حُذف لأن فترة التسجيل قد أغلقت.
ar[2]: {course_names} قد حُذفا لأن فترة التسجيل قد أغلقت.
ar[3]: {course_names} قد حُذفت لأن فترة التسجيل قد أغلقت.
ar[4]: {course_names} قد حُذفت لأن فترة التسجيل قد أغلقت.
ar[5]: {course_names} قد حُذفت لأن فترة التسجيل قد أغلقت.

en: {course_number} Course Info
ar: {course_number} معلومات المساق

en: {course_number} Courseware
ar: محتويات المساق {course_number}

en: {course_number} Progress
ar: تقدّم العمل {course_number}

en: {course_number} Textbook
ar: كتاب المساق {course_number}

en: {course_number} {course_name} Cover Image
ar: صورة الغلاف {course_number} {course_name}

en: {course_number} {course_name} Home Page
ar: {course_number} {course_name} الصفحة الرئيسية

en: {course_number} {course_title} Cover Image
ar: صورة غلاف {course_number} {course_title}

en: {earned} of {total} possible points
ar: حصلت على {earned} من أصل {total}  نقاط محتملة.

en: {em_start}Caution:{em_end} When you export a course, information such as MATLAB API keys, LTI passports, annotation secret token strings, and annotation storage URLs are included in the exported data. If you share your exported files, you may also be sharing sensitive or license-specific information.
ar: {em_start}تحذير:{em_end} عندما تُصدِّر مساقًا، فإنّ بعض المعلومات، مثل مفاتيح MATLAB API، وتصاريح توافقية أدوات التعلّم، ونصوص الرموز السرّية للملاحظات التوضيحية، وروابط تخزين الملاحظات التوضيحية، تكون مشمولة ضمن البيانات المصدَّرة. وإذا شاركت ملفاتك المصدَّرة مع الآخرين، فقد تشاركهم ضمنها بعض المعلومات الحسّاسة أو الخاصة بالترخيص.

en: {em_start}Caution{em_end}: {platform_name} recommends that you limit the file size to {em_start}10 MB{em_end}. In addition, do not upload video or audio files. You should use a third party service to host multimedia files.
ar: {em_start}انتباه{em_end}: توصيك منصّة {platform_name} بألّا يتجاوز حجم الملف {em_start}10 ميغابايت{em_end}. وبالإضافة إلى ذلك، يُرجى عدم تحميل ملفّات فيديو أو ملفّات صوتية، بل يجب استخدام خدمة طرف ثالث لاستضافة ملفّات الوسائط المتعدّدة.

en: {em_start}Do not{em_end} delete certificates after a course has started; learners who have already earned certificates will no longer be able to access them.
ar: {em_start} لا {em_end} تحذف الشهادات بعد ابتداء المساق؛ إذ لن يتمكّن المتعلّمون ممن نالوا شهاداتٍ في وقتٍ سابق من الوصول إلى إليها بعد ذلك.

en: {em_start}Note:{em_end} When you enter strings as policy values, ensure that you use double quotation marks (") around the string. Do not use single quotation marks (').
ar: {em_start}Note:{em_end} عند إدخال سلاسل كقيم سياسة، تأكد من أنك تستخدم علامات اقتباس مزدوجة (") حول السلسلة. لا تستخدم علامات الاقتباس المفردة ( ').

en: {email} has requested {studio_name} course creator privileges on edge
ar: أرسل {email} طلب الحصول على صلاحيات منشئ المساق التي يتيحها استوديو {studio_name}

en: {exception_message}: Can't find uploaded transcripts: {user_filename}
ar: {exception_message}: تعذّر إيجاد النصوص المحمَّلة: {user_filename}

en: {first_providers}, and {last_provider}
ar: {first_providers}، و{last_provider}

en: {first_provider} and {second_provider}
ar: {first_provider} و{second_provider}

en: {fullname}, you earned a certificate!
ar: {fullname}، تهانينا لك على نيل شهادة!

en: {group_name} (inactive)
ar: {group_name} (غير مفعَّلة)

en: {input_type}: unexpected tag {tag_name}
ar: {input_type}: وسم {tag_name} غير متوقَّع.

en: {link_start}Click here for more information on credit at {platform_name}{link_end}.
ar: {link_start}انقر هنا للمزيد من المعلومات حول المواد المتاحة مع {platform_name}{link_end}.

en: {mode_name} for course {course}
ar: {mode_name} للمساق {course}

en: {month} {day}, {year}
ar: {month} {day}، {year}

en: {num_emails} failed | {num_emails} failed
ar[0]: نجح إرسال جميع رسائل البريد الإلكتروني -  {num_emails} رسالأ متبقيّة
ar[1]: لم ينجح إرسال {num_emails} رسالة بريد إلكتروني
ar[2]: لم ينجح إرسال {num_emails} رسائل بريد إلكتروني
ar[3]: لم ينجح إرسال {num_emails} رسائل بريد إلكتروني
ar[4]: لم ينجح إرسال {num_emails} رسائل بريد إلكتروني
ar[5]: لم ينجح إرسال {num_emails} رسائل بريد إلكتروني

en: {num_emails} sent | {num_emails} sent
ar[0]: لم يجري إرسال أي رسالة بريد إلكتروني - {num_emails} رسالة.
ar[1]: جرى إرسال  {num_emails} رسالة بريد إلكتروني.
ar[2]: جرى إرسال  {num_emails} رسالة بريد إلكتروني.
ar[3]: جرى إرسال  {num_emails} رسائل بريد إلكتروني.
ar[4]: جرى إرسال  {num_emails} رسائل بريد إلكتروني.
ar[5]: جرى إرسال  {num_emails} رسائل بريد إلكتروني.

en: {num_hour} hour | {num_hour} hours
ar[0]: {num_hour} ساعات
ar[1]: {num_hour} ساعات
ar[2]: {num_hour} ساعات
ar[3]: {num_hour} ساعات
ar[4]: {num_hour} ساعات
ar[5]: {num_hour} ساعات

en: {num_minute} minute | {num_minute} minutes
ar[0]: {num_minute} دقيقة
ar[1]: {num_minute} دقيقة
ar[2]: {num_minute} دقائق
ar[3]: {num_minute} دقائق
ar[4]: {num_minute} دقائق
ar[5]: {num_minute} دقائق

en: {num_second} second | {num_second} seconds
ar[0]: {num_second} ثانية
ar[1]: {num_second} ثانية
ar[2]: {num_second} ثوانٍ
ar[3]: {num_second} ثوانٍ
ar[4]: {num_second} ثوانٍ
ar[5]: {num_second} ثوانٍ

en: {num} of {total}
ar: {num} من {total}

en: {order_placed_by} placed an order and mentioned your name as the Organization contact.
ar: قدَّم {order_placed_by} طلبًا وحدَّد اسمك كممثّل المؤسسة للإجابة على أي استفسار.

en: {order_placed_by} placed an order and mentioned your name as the additional receipt recipient.
ar: قدَّم {order_placed_by} طلبًا وحدَّد اسمك كمستلم الإيصال الإضافي.

en: {partner_short_name} {course_number} Certificate | {platform_name}
ar: شهادة {partner_short_name} {course_number} | {platform_name}

en: {platform_name} -  Shopping Cart
ar: {platform_name} - سلّة التسوّق

en: {platform_name} AND THE {platform_name} PARTICIPANTS (AS HERINAFTER DEFINED) DO NOT WARRANT THAT THE APIS WILL OPERATE IN AN UNINTERRUPTED OR ERROR-FREE MANNER, THAT THE APIS ARE FREE OF VIRUSES OR OTHER HARMFUL COMPONENTS, OR THAT THE APIS OR API CONTENT PROVIDED WILL MEET YOUR NEEDS OR EXPECTATIONS. {platform_name} AND THE {platform_name} PARTICIPANTS ALSO MAKE NO WARRANTY ABOUT THE ACCURACY, COMPLETENESS, TIMELINESS, OR QUALITY OF THE APIS OR ANY API CONTENT, OR THAT ANY PARTICULAR API CONTENT WILL CONTINUE TO BE MADE AVAILABLE. "{platform_name} PARTICIPANTS" MEANS MIT, HARVARD, THE OTHER MEMBERS, THE ENTITIES PROVIDING INFORMATION, API CONTENT OR SERVICES FOR THE APIS, THE COURSE INSTRUCTORS AND THEIR STAFFS.
ar: لا تضمن {platform_name} والمشاركون لدى {platform_name} (كما هو موضح لاحقاً) أن تعمل واجهات API بطريقة دائمة أو خالية من الأخطاء، أو خلو واجهات API من الفيروسات أو غيرها من المكونات الضارة، أو تلبية واجهات API أو محتوى API المقدم لكل احتياجاتك أو توقعاتك. ولا تقدم {platform_name} والمشاركون لدى {platform_name} أي ضمان على دقة أو اكتمال أو ملاءمة أو جودة واجهات API أو أي محتوى من محتويات API، أو أن يظل أي محتوى معين من محتويات API متاحاً باستمرار. المقصود بالمشاركين" لدى "{platform_name} هم MIT، وهارفارد، والأعضاء الآخرين، والمؤسسات التي تقوم بتوفير المعلومات أو محتوى API أو خدمات API، والمدربون، وموظفوهم.

en: {platform_name} API Access Request
ar: {platform_name} طلب وصول لواجهة برمجة التطبيقات

en: {platform_name} Certificate for {course_name}
ar: شهادة من {platform_name} للمساق {course_name}

en: {platform_name} Content Quality Assessment
ar: تقييم جودة محتوى {platform_name}

en: {platform_name} Home
ar: {platform_name} الرئيسية

en: {platform_name} Home Page
ar: الصفحة الرئيسية لمنصّة {platform_name}

en: {platform_name} Honor Code Certificate for {course_name}
ar: شهادة ميثاق الشرف الأكاديمي من {platform_name} للمساق {course_name}

en: {platform_name} Professional Certificate for {course_name}
ar: شهادة مهنيّة من {platform_name} للمساق {course_name}

en: {platform_name} Staff
ar: طاقم {platform_name}

en: {platform_name} Support
ar: دعم {platform_name}

en: {platform_name} Support Levels:
ar: مستويات دعم {platform_name}:

en: {platform_name} Verified Certificate for {course_name}
ar: شهادة موثَّقة من {platform_name} للمساق {course_name}

en: {platform_name} acknowledges achievements through certificates, which are awarded for course activities that {platform_name} students complete.
ar: تُقرّ المنصّة {platform_name} الإنجازات من خلال شهادات، تُمنح مقابل أنشطة المساق التي يُكملها طلّاب {platform_name}

en: {platform_name} acknowledges the following student accomplishment
ar: تُقِرّ {platform_name} بإنجازات الطالب التالية

en: {platform_name} and the {platform_name} Participants reserve the right at any time in their sole discretion to cancel, delay, reschedule or alter the format of any API or API Content offered through {platform_name}, or to cease providing any part or all of the APIs or API Content or related services, and you agree that neither {platform_name} nor any of the {platform_name} Participants will have any liability to you for such an action.
ar: تحتفظ {platform_name} والمشاركون في {platform_name} بالحق في إلغاء، أو تأخير، أو إعادة جدولة، أو تغيير شكل أي واجهة من واجهات API أو أي محتوى من محتويات API المقدمة من خلال {platform_name} في أي وقت وحسب تقديرهم فقط، أو بالحق في التوقف عن تقديم أي جزء من أو كل واجهات API أو محتوى API أو الخدمات ذات الصلة، وأنت توافق على ألا تتحمل {platform_name} أو أي من المشاركين لدى {platform_name} أي مسؤولية تجاهك عن مثل هذا الإجراء.

en: {platform_name} for Business
ar: {platform_name} للأعمال التجارية

en: {platform_name} is a nonprofit bringing high-quality education to everyone, everywhere. Your help allows us to continuously improve the learning experience for millions and make a better future one learner at a time.
ar: {platform_name} هي جهة لا ربحية تهدف إلى توفير تعليم عالي المستوى بين أيدي الجميع أينما كانوا. نستفيد من مساعدتك لتحسين تجربة التعلّم باستمرار للملايين من الناس وفتح باب مستقبل أفضل لكل متعلم بدوره.

en: {platform_name} may also update or modify the APIs from time to time without advance notice. These changes may affect your use of the APIs or the way your integration interacts with the API. If we make a change that is unacceptable to you, you should stop using the APIs. Continued use of the APIs means you accept the change.
ar: قد تقوم {platform_name} بتحديث أو تعديل واجهات API من وقت لآخر دون إشعار مسبق. وقد تؤثر هذه التغييرات على استخدامك لواجهات API أو خصائص تكامل تفاعلك مع API. وإذا قمنا بإجراء تغيير غير مقبول بالنسبة لك، فيجب عليك التوقف عن استخدام واجهات API. الاستمرار في استخدام واجهات API يعني أنك تقبل التغيير.

en: {platform_name} now offers financial assistance for learners who want to earn Verified Certificates but who may not be able to pay the Verified Certificate fee. Eligible learners may receive up to 90{percent_sign} off the Verified Certificate fee for a course.
    To apply for financial assistance, enroll in the audit track for a course that offers Verified Certificates, and then complete this application. Note that you must complete a separate application for each course you take.
     We plan to use this information to evaluate your application for financial assistance and to further develop our financial assistance program.
ar: الآن، تقدّم منصّة {platform_name} خدمة الدعم المالي للمتعلّمين الراغبين بالحصول على شهادة موثّقة إلا أنهم قد لا يملكون القدرة المالية لدفع رسوم الحصول عليها. يمكن أن يحصل الطلاب المؤهلون على حسم يصل إلى 90 {percent_sign} من رسوم الحصول على شهادة موثّقة للمساق.
    للتقدّم بطلب والحصول على دعم مالي، يُرجى التسجيل في المسار المراقب الخاص بالمساق ذا الشهادة الموثّقة، ومن ثم ملئ الطلب. يُرجى الانتباه إلى وجوب ملئ طلب منفضل لكل مساق تحضره.
    ننوي استخدام هذه البيانات لتقييم طلبك للحصول على دعم مالي ونعمل على تطوير نظام الدعم المالي لدينا.

en: {platform_name} offers interactive online classes and MOOCs.
ar: تُقدّم المنصّة {platform_name} صفوف ومساقات MOOC تفاعلية مُتاحة عبر الإنترنت.

en: {platform_name} reserves the right to modify the Terms at any time without advance notice. Any changes to the Terms will be effective immediately upon posting on this page, with an updated effective date. By accessing or using the APIs after any changes have been made, you signify your agreement on a prospective basis to the modified Terms and all of the changes. Be sure to return to this page periodically to ensure familiarity with the most current version of the Terms.
ar: تحتفظ {platform_name} لنفسها بالحق في تعديل الشروط في أي وقت وبدون إخطار مسبق. وأي تغييرات التي قد تطرأ على الشروط تعتبر نافذة فور نشرها على هذه الصفحة،عند تحديث التاريخ الفعلي. ومن خلال الوصول إلى واجهات API أو استخدامها بعد حدوث أية تغييرات يعني موافقتك المُسبقة على الشروط المعدلة وجميع التغييرات. احرص على الرجوع إلى هذه الصفحة من وقت لآخر للاطلاع على أحدث نسخة من الشروط.

en: {platform_name} reserves the right, in its discretion, to impose restrictions and limitations on the number and frequency of calls made by you or your Application to the APIs. You must not attempt to circumvent any restrictions or limitations that we impose.
ar: تحتفظ {platform_name} لنفسها بالحق، وفقاً لتقديرها الخاص، في فرض القيود والحدود على عدد ومعدل تكرار الدعوات التي تصدرها أنت أو تطبيقك لواجهات API. ولا يجوز لك محاولة التحايل على أي قيود أو حدود التي نفرضها.

en: {platform_name} shall have the sole right to determine whether or not any given use of the APIs is acceptable, and {platform_name} reserves the right to revoke API access for any use that {platform_name} determines at any time, in its sole discretion, does not benefit or serve the best interests of {platform_name}, its users and its partners.
ar: لمنصة {platform_name} ووحدها فقط الحق في تحديد قبول أي استخدام محدد لواجهات API من عدمه، كما تحتفظ {platform_name} بالحق في إلغاء الوصول إلى API لأي استخدام الذي تقرر {platform_name} في أي وقت، ووفقاً لتقديرها فقط، أنه لا يفيد {platform_name} ولا يخدم مصالحها، ولا مصالح مستخدميها، ولا شركائها.

en: {points} / {total_points} points
ar: {points} / {total_points} نقطة

en: {profile_name} URL
ar: الرابط الخاص بالملف الشخصي {profile_name}

en: {programming_language} editor
ar: مُحرّر {programming_language}

en: {provider_name} did not approve your request for course credit. For more information, contact {link_to_provider_site} directly.
ar: لقد رفض {provider_name} طلبك للحصول على مادة للمساق. للمزيد من المعلومات، يرجى الاتصال {link_to_provider_site} مباشرةً.

en: {provider_name} has received your course credit request. We will update you when credit processing is complete.
ar: لقد استلم {provider_name} طلب الحصول على مادة دراسية الذي تقدّمت به. سنطلعك بالمستجدّات بمجرّد اكتمال معالجة طلبك.

en: {refresh_icon} Update now.
ar: {refresh_icon} حدّث الآن.

en: {refund_reminder_msg}To receive your refund, contact {billing_email}. Please include your order number in your email. Please do NOT include your credit card information.
ar: {refund_reminder_msg} لاستلام المبلغ المرتجع، الرجاء التواصل على العنوان {billing_email}. يُرحى تزويدنا برقم الطلب في نص رسالة البريد الإلكتروني دون بيانات بطاقة الإئتمان خاصّتك..

en: {relative} ago - {absolute}
ar: {relative} مضى - {absolute}

en: {section_format} due {{date}}
ar: {section_format} مستحق في {{date}}

en: {site_name} -  Confirm Enrollment
ar: {site_name} - تأكيد التسجيل

en: {span_start}(active){span_end}
ar: {span_start}(مفعّل){span_end}

en: {span_start}active{span_end}
ar: {span_start}مفعّل{span_end}

en: {span_start}current section{span_end}
ar: {span_start}القسم الحالي{span_end}

en: {start_strong}{application_name}{end_strong} would like to access your data with the following permissions:
ar: {start_strong}{application_name}{end_strong} أود الوصول إلى البيانات الخاصة بك مع الأذونات التالية:

en: {strong_start}Note{strong_end}: To help protect learner data, links to these reports that you save outside of this page or that you send or receive in email expire after five minutes.
ar: {strong_start}ملاحظة{strong_end}: للحفاظ على بيانات المتعلمين، فإن روابط هذه التقارير التي تحفظها خارج هذه الصفحة، أو التي ترسلها أو تستلمها في بريد إلكتروني، تنتهي صلاحيتها بعد مرور خمس دقائق.

en: {strong_start}Note{strong_end}: To keep student data secure, you cannot save or email these links for direct access. Copies of links expire within 5 minutes.
ar: {strong_start}ملاحظة{strong_end}: للحفاظ على أمن بيانات الطلاب، لا يمكنك إرسال أو حفظ روابط الملفات التالية للوصول إليها بشكل مباشر، حيث إن صلاحيتها تنتهي بعد مرور 5 دقائق.

en: {strong_start}Warning{strong_end}: Do not modify these policies unless you are familiar with their purpose.
ar: {strong_start}تحذير{strong_end}: لا تعدل هذه السياسات إلا إذا كنت على بينة من غرضها.

en: {student_name}, you are no longer eligible for credit in this course.
ar: {student_name}، لم تعد مؤهلاً للحصول على مواد هذا المساق.

en: {student_name}, you have met the requirements for credit in this course. {a_start}Go to your dashboard{a_end} to purchase course credit.
ar: {student_name}، لقد حققت متطلبات النجاح لهذه الدورة التعليمية. {a_start} توجه لزيارة لوحة معلوماتك{a_end} tلشراء مواد الدورة التعليمية.

en: {student_name}, you have not yet met the requirements for credit.
ar: {student_name}، لم تحقق متطلبات النجاح بعد.

en: {studio_name} Account Activation
ar: تفعيل الحساب في {studio_name}

en: {studio_name} Documentation
ar: توثيق {studio_name}

en: {studio_name} Gives You Simple, Fast, and Incremental Publishing. With Friends.
ar: اختبر مع استوديو {studio_name} طريقة نشر بسيطة، وسريعة، وتدريجية. برفقة الأصدقاء.

en: {studio_name} Helps You Keep Your Courses Organized
ar: يساعدك {studio_name} على إبقاء مساقاتك منظّمة

en: {studio_name} Home
ar: الصفحة الرئيسية لاستوديو {studio_name}

en: {studio_name} Server Error
ar: خطأ في خادم الاستوديو {studio_name}

en: {studio_name} helps manage your online courses, so you can focus on teaching them
ar: يساعد {studio_name} على معالجة مساقاتك المتاحة عبر الإنترنت، حتى تركّز بدورك على تعليمها للغير.

en: {studio_name} is a hosted solution for our xConsortium partners and selected guests. Courses for which you are a team member appear above for you to edit, while course creator privileges are granted by {platform_name}. Our team is currently  evaluating your request.
ar: يُعدّ {studio_name} حلًّا مستضافًا لشركائنا من xConsortium ولبعض الضيوف. وتظهر أعلاه المساقات التي أنت عضو فيها ويمكنك تعديلها، في حين أنّ صلاحيات منشئ المساق تمنحها المنصّة {platform_name}. يُرجى ملاحظة أنّ فريقنا يقوم حاليًّا بتقييم طلبك.

en: {studio_name} is a hosted solution for our xConsortium partners and selected guests. Courses for which you are a team member appear above for you to edit, while course creator privileges are granted by {platform_name}. Our team is has completed evaluating your request.
ar: يُعدّ {studio_name} حلًّا مستضافًا لشركائنا من xConsortium ولبعض الضيوف. وتظهر أعلاه المساقات التي أنت عضو فيها ويمكنك تعديلها، في حين أنّ صلاحيات منشئ المساق تمنحها المنصّة {platform_name}. يُرجى ملاحظة أنّ فريقنا قد استكمل تقييم طلبك.

en: {studio_name} is a hosted solution for our xConsortium partners and selected guests. Courses for which you are a team member appear above for you to edit, while course creator privileges are granted by {platform_name}. Our team will evaluate your request and provide you feedback within 24 hours during the work week.
ar: يُعدّ {studio_name} حلًّا مستضافًا لشركائنا من xConsortium ولبعض الضيوف. وتظهر أعلاه المساقات التي أنت عضو فيها ويمكنك تعديلها، في حين أنّ صلاحيات منشئ المساق تمنحها المنصّة {platform_name}. وسوف يقيِّم فريقنا طلبك ويزوّدك بالملاحظات والآراء في غضون 24 ساعة خلال أسبوع العمل.

en: {studio_name} is designed to be easy to use by almost anyone familiar with common web-based authoring environments (Wordpress, Moodle, etc.). No programming knowledge is required, but for some of the more advanced features, a technical background would be helpful. As always, we are here to help, so don't hesitate to dive right in.
ar: صُمّم {studio_name} ليكون سهل الاستخدام بالنسبة لكل من هو ملمّ بالأنظمة الشائعة للتأليف على الويب (Wordpress، Moodle، الخ.). وبينما ليس من الضروري أن تتحلّى بالخبرة في مجال البرمجة، إلّا أنّ بعض الخصائص الأكثر تقدّمًا تستدعي المجيء من خلفية تقنية. وكالعادة، نحن حاضرون هنا لمساعدتك، فلا تتردّد في بدء العمل.

en: {studio_name} is for anyone that wants to create online courses that leverage the global {platform_name} platform. Our users are often faculty members, teaching assistants and course staff, and members of instructional technology groups.
ar: صُمِّم {studio_name} لأي شخص يريد إنشاء مساقات متاحة عبر الانترنت وقائمة على المنصّة العالمية {platform_name}. وغالبًا ما يكون مستخدموننا أعضاء هيئة تدريس، ومدرّسين مساعدين، وأعضاء في طواقم مساقات، وأعضاء في مجموعات مختصّة بتكنولوجيا التعليم.

en: {studio_name} lets you weave your content together in a way that reinforces learning. Insert videos, discussions, and a wide variety of exercises with just a few clicks.
ar: يسمح لك استوديو {studio_name} بجمع محتويات مساقك بطريقة تعزّز دراستك، إذ يمكنك تضمين الفيديوهات، والنقاشات، ومجموعة كبيرة من مختلف التمارين بمجرّد القيام بنقرات قليلة.

en: {studio_name} uses a simple hierarchy of {strong_start}sections{strong_end} and {strong_start}subsections{strong_end} to organize your content.
ar: {studio_name} يستخدم تسلسلاً هرميًا بسيطًا لـ {strong_start}sections{strong_end} و{strong_start}subsections{strong_end} لتنظيم المحتوى الخاص بك.

en: {studio_name} works like web applications you already know, yet understands how you build curriculum. Instant publishing to the web when you want it, incremental release when it makes sense. And with co-authors, you can have a whole team building a course, together.
ar: يعمل استوديو {studio_name} كتطبيقات الويب المألوفة لديك، إلّا أنّه يفهم كيفية بنائك للمنهج. يمكنك أن تنشره فورًا متى تريد، وأن تزيد محتواه تصاعديًّا متى ترى ذلك مناسبًا. ومع المؤلّفين المشاركين، قد يصبح لديك فريق متكامل يبني مساقًا، معًا.

en: {studio_name}'s Many Features
ar: الخصائص الكثيرة لـ {studio_name}

en: {tos_link_start}Terms of Service{tos_link_end} and {honor_link_start}Honor Code{honor_link_end}
ar: {tos_link_start}شروط الخدمة{tos_link_end} و{honor_link_start}ميثاق الشرف{honor_link_end}

en: {total_points} points possible
ar: {total_points} نقطة كحدّ أقصى

en: {user} does not exist in the LMS. Please check your spelling and retry.
ar: إن اسم المستخدم {user} غير موجود ضمن بيانات نظام إدارة التعلّم. يُرجى التأكّد من تهجئة الاسم ثم إعادة المحاولة.

en: {user} is not enrolled in this course. Please check your spelling and retry.
ar: إن المستخدم {user} غير مسجّل في هذا المساق. يٌرجى التأكد من تهجئة الاسم ثم إعادة المحاولة.

en: || (parallel resistors)
ar: || (مقاومات متوازية)
