edx-platform - en to ru translation catalogue (3746 entries)

en: 
                Either the capture or credit is not voidable because the capture or credit information has already been
                submitted to your processor, or you requested a void for a type of transaction that cannot be voided.
ru: 
                Платёж или кредит не может быть отменён, поскольку сумма уже отправлена
                в платёжный сервис, либо данный тип транзакции отменить невозможно.

en: 
                Error: The request was received but there was a server timeout.
                This error does not include timeouts between the client and the server.
                Possible fix: retry the payment after some time.
ru: 
                Запрос получен, но сервер не успел его обработать.
                Истечение срока ожидания соединения между клиентом и сервером не вызывает эту ошибку.
                Повторите попытку позже.

en: 
                Error: The request was received, but a service did not finish running in time
                Possible fix: retry the payment after some time.
ru: 
                Ошибка: запрос был получен, но сервер не успел обработать его в нужное время
                Возможное решение: повторите платеж через какое-то время.

en: 
                Error: The request was received, but there was a timeout at the payment processor.
                Possible fix: retry the payment.
ru: 
                Запрос получен, но платёжная система не успела его обработать.
                Повторите попытку.

en: 
                Expired card. You might also receive this if the expiration date you
                provided does not match the date the issuing bank has on file.
                Possible action: retry with another form of payment.
ru: 
                Срок действия карты истёк или
                указан неправильно.
                Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: 
                Expired card. You might also receive this if the expiration date you
                provided does not match the date the issuing bank has on file.
                Possible fix: retry with another form of payment
ru: 
                Срок действия карты истёк или
                указан неправильно.
                Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: 
                General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.
                Possible action: retry with another form of payment.
ru: 
                Платёж был отклонён по неизвестной нам причине. Обратитесь к представителям банка, выпустившего карту.
                Вы также можете использовать другой способ оплаты.

en: 
                General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.
                Possible fix: retry with another form of payment
ru: 
                Общий отказ в проведении операции по карте. Банк-эмитент не предоставил дополнительной информации.
                Возможное решение: попробуйте другой вид платежа

en: 
                Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.
                Possible action: retry with another form of payment.
ru: 
                Карта заблокирована или не предназначена для онлайн-платежей.
                Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: 
                Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.
                Possible fix: retry with another form of payment
ru: 
                Неактивная карта или карта не предназначена для онлайн платежей.
                Возможное решение: попробуйте другой вид платежа

en: 
                The authorization request was approved by the issuing bank but declined by
                CyberSource because it did not pass the CVN check.
                Possible action: retry with another form of payment.
ru: 
                Запрос на авторизацию одобрен банком, выпустившим карту, но отклонён
                системой CyberSource, поскольку не удалось подтвердить номер CVN.
                Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: 
                The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource
                because it did not pass the Address Verification System (AVS).
ru: 
    Запрос авторизации был одобрен банком, но отказан на CyberSource
    так как он не прошел систему верификации адреса (AVS).

en: 
                The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based
                on your legacy Smart Authorization settings.
                Possible action: retry with a different form of payment.
ru: 
                Запрос на авторизацию одобрен банком, выпустившим карту, но отклонён системой CyberSource,
                поскольку ваши настройки смарт-авторизации устарели.
                Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: 
                The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource.'
                Possible fix: retry with a different form of payment.
ru: 
                Запрос авторизации был одобрен банком, но отклонен системой CyberSource.'
                Возможное решение: попробуйте другую форму платежа.

en: 
                The capture or credit is not voidable because the capture or credit information has already been
                submitted to your processor. Or, you requested a void for a type of transaction that cannot be voided.
ru: 
                Платёж не может быть отменён, поскольку сумма или информация о кредите уже отправлена
                в платёжный сервис, либо данный тип транзакции отменить невозможно.

en: 
                The card type is not accepted by the payment processor.
                Possible action: retry with another form of payment.
ru: 
                Платёжная система не принимает карты такого типа.
                Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: 
                The card type is not accepted by the payment processor.
                Possible fix: retry with another form of payment
ru: 
                Данный вид карты не принимается системой платежей.
                Возможное решение: попробуйте оплатить другим способом

en: 
                The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.
                Possible action: retry with the same card or another form of payment.
ru: 
                Тип карты указан неверно или не соответствует номеру кредитной карты.
                Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: 
                The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.
                Possible fix: retry with the same card or another form of payment
ru: 
                Тип карты неверен или не соответствует номеру карты.
                Возможное решение: попробуйте еще раз с этой же картой или другим видом платежа

en: 
                The issuing bank has questions about the request. You do not receive an
                authorization code programmatically, but you might receive one verbally by calling the processor.
                Possible action: retry with another form of payment.
ru: 
                Банк, выпустивший карту, пока не может одобрить платёж. Код авторизации
                не будет выслан, но вы можете узнать его у представителей банка.
                Получите код или используйте другой способ оплаты.

en: 
                The merchant reference code for this authorization request matches the merchant reference code of another
                authorization request that you sent within the past 15 minutes.
                Possible action: Resend the request with a unique merchant reference code.
ru: 
                За последние 15 минут вы отправили запрос  
                на авторизацию с таким же кодом продавца.
                Отправьте повторный запрос с новым кодом продавца.

en: 
                The merchantReferenceCode sent with this authorization request matches the
                merchantReferenceCode of another authorization request that you sent in the last 15 minutes.
                Possible fix: retry the payment after 15 minutes.
ru: 
                За последние 15 минут вы отправили запрос
                на авторизацию с таким же кодом продавца.
                Повторите попытку через 15 минут.

en: 
                The request was received but there was a server timeout. This error does not include timeouts between the
                client and the server.
ru: 
                Запрос получен, но сервер не успел его обработать. Истечение срока ожидания соединения между клиентом и сервером
               не вызывает эту ошибку.

en: 
                You requested a capture through the API, but there is no corresponding, unused authorization record.
ru: 
                Вы запросили захват средств через API, но связи нет, неиспользуемая авторизационная запись.

en: 
                You requested a capture, but there is no corresponding, unused authorization record. Occurs if there was
                not a previously successful authorization request or if the previously successful authorization has already
                been used by another capture request.
ru: 
                Вы запросили сумму, однако авторизация платежа не была зафиксирована. Такое случается,
                если ранее при авторизации произошёл сбой, либо уже была подтверждена
                операция с другой суммой.

en: 
            Markdown syntax is allowed. See the %(start_link)scheatsheet%(end_link)s for help.
ru: 
    Разрешается использовать синтаксис Markdown. Для справки смотрите %(start_link)sподсказку%(end_link)s.

en: 
      You need to <a href="%(login_url)s">log in</a> or <a href="%(signup_url)s">sign up</a> to use this function.
ru: 
    Чтобы воспользоваться этой функцией, Вам нужно <a href="%(login_url)s">войти</a> или <a href="%(signup_url)s">зарегистрироваться</a>.

en: 
    {p_tag}You currently do not have any peer grading to do.  In order to have peer grading to do:
    {ul_tag}
    {li_tag}You need to have submitted a response to a peer grading problem.{end_li_tag}
    {li_tag}The course team needs to score the essays that are used to help you better understand the grading
    criteria.{end_li_tag}
    {li_tag}There must be submissions that are waiting for grading.{end_li_tag}
    {end_ul_tag}
    {end_p_tag}
ru: 
    {p_tag}Нет заданий однокурсников для выставления оценки. Участвовать во взаимной проверке можно при следующих условиях:
    {ul_tag}
    {li_tag}Вы выполнили задание для такого типа проверки.{end_li_tag}
    {li_tag}Участники команды проверили задания, на примере которых можно понять, как оценивать другие работы.{end_li_tag}
    {li_tag}Должно быть хотя бы одно непроверенное задание.{end_li_tag}
    {end_ul_tag}
    {end_p_tag}

en:  (out of {total})
ru:  (из {total})

en:  (skipping {skipped})
ru:  (пропущено {skipped})

en: # enrolled
ru: # зачисленных слушателей

en: # staff
ru: # сотрудников

en: #:
ru: №:

en: % Discount
ru: % скидка

en: %(file)s has been changed to revision #%(revision)d
ru: %(file)s был изменён на версию #%(revision)d

en: %(file)s has been saved.
ru: %(file)s был сохранен.

en: %(min_score)s is not a valid grade percentage
ru: %(min_score)s неверное значение в процентах

en: %(platform_name)s Additions:
ru: Дополнительная разметка %(platform_name)s:

en: %(platform_name)s Wiki
ru: %(platform_name)s Вики

en: %(user)s subscribing to %(article)s (%(type)s)
ru: %(user)s подписывается на %(article)s (%(type)s)

en: %s comment | %s comments
ru[0]: %s комментарий
ru[1]: %s комментария
ru[2]: %s комментариев
ru[3]: %s комментариев

en: %s discussion started | %s discussions started
ru[0]: Открыта %s тема обсуждения
ru[1]: Открыты %s темы обсуждения
ru[2]: Открыто %s тем обсуждения
ru[3]: Открыто %s тем обсуждения

en: %s has been marked as deleted
ru: %s было отмечено как удалённое

en: %s has been restored
ru: %s было восстановлено

en: %s uploaded and replaces old attachment.
ru: %s загружено и заменило старую версию вложения

en: %s was successfully added.
ru: %s успешно добавлено.

en: (1) Register for an account at {site_name}
ru: (1) Зарегистрируйте учётную запись на {site_name}

en: (2) Once registered, copy the redeem URL and paste it in your web browser.
ru: (2) Зарегистрировавшись, скопируйте URL для получения компенсации и вставьте его в адресную строку своего браузера.

en: (3) On the enrollment confirmation page, Click the 'Activate Enrollment Code' button. This will show the enrollment confirmation.
ru: (3) На странице подтверждения зачисления нажмите кнопку «Активировать код зачисления».  После этого будет отображено подтверждение зачисления.

en: (4) You should be able to click on 'view course' button or see your course on your student dashboard at {url}
ru: (4) Теперь вы можете нажать на кнопку «просмотреть курс» или увидеть свой курс на панели управления {url}

en: (5) Course materials will not be available until the course start date.
ru: (5) Содержимое курса будет недоступно до даты начала курса.

en: (Max 128 characters)
ru: (Максимум 128 символов)

en: (Optional)
ru: (необязательно)

en: (Read-only)
ru: (Только для чтения)

en: (Source code line unavailable)
ru: (Строка исходного кода недоступна)

en: (Unnamed)
ru: (Без имени)

en: (for student enrollment and access)
ru: (для зачисления и перехода к курсу)

en: (no log message)
ru: (нет лог-сообщений)

en: (none)
ru: (нет)

en: (reload your page to refresh)
ru: (перезагрузите страницу для обновления)

en: (root)
ru: (корень)

en: * Required Information
ru: * Обязательная информация

en: **strong** or __strong__
ru: **выделение жирным** или __выделение жирным__

en: *emphasis* or _emphasis_
ru: *выделение курсивом* или _выделение курсивом_

en: + - * / (add, subtract, multiply, divide)
ru: + - * / (сложение, вычитание, умножение, деление)

en: ...and more!
ru: ...и многое другое!

en: 0 sent
ru: отправленных: 0

en: 10^ and the exponent
ru: 10^ и показатель

en: 1e and the exponent
ru: 1e и экпонента

en: <b>Congratulations!</b> {provider_name} has approved your request for course credit. To see your course credit, visit the {link_to_provider_site} website.
ru: <b>Поздравляем!</b> {provider_name} утвердил ваш запрос о зачётных единицах. Для просмотра перейдите по ссылке {link_to_provider_site}.

en: <b>Note</b>: To help protect learner data, links to these reports that you save outside of this page or that you send or receive in email expire after five minutes.
ru: <b>Примечание</b>: С целью защиты личных данных обучающихся, срок действия ссылок на отчёты, сохранённых вне этой страницы, или отправленных/полученных вами по электронной почте, составляет пять минут.

en: <b>Note</b>: To keep student data secure, you cannot save or email these links for direct access. Copies of links expire within 5 minutes.
ru: <b>Примечание</b>: С целью сохранения конфиденциальности, сохранение этих ссылок или их включение в электронные сообщения невозможны. Копии ссылок действуют в течение 5 минут.

en: <i>Welcome</i> {name}
ru: <i>Добро пожаловать,</i> {name}!

en: <p>Sincerely,</p><p>[[Your Signature]]</p>
ru: <p>С уважением,</p><p>[[Ваша подпись]]</p>

en: <strong>Warning:</strong> Your browser is not fully supported. We strongly recommend using {chrome_link} or {ff_link}.
ru: <strong>Предупреждение.</strong> Ваш браузер поддерживается не полностью. Мы настоятельно рекомендуем использовать {chrome_link} или {ff_link}.

en: <strong>Warning</strong>: Do not modify these policies unless you are familiar with their purpose.
ru: <strong>Предупреждение</strong>: Не  изменяйте эти настройки, если вы не знакомы с их назначением.

en: A .csv file that lists your enrollment codes is attached. You can use the email template below to distribute enrollment codes to your students. Each student must use a separate enrollment code.
ru: В приложении файл в формате CSV со списками регистрационных кодов.  Вы можете использовать нижеприведённый шаблон электронного сообщения для раздачи кодов обучающимся. Каждый слушатель курса должен использовать отдельный регистрационный код.

en: A Broad Library of Problem Types
ru: Широкий выбор типов заданий

en: A CCX can only be created on this course through an external service. Contact a course admin to give you access.
ru: CCX в этом курсе может быть создан только через внешний сервис. Для получения доступа свяжитесь с администратором курса.

en: A CSV file of your registration URLs is attached. Please distribute registration URLs to each student planning to enroll using the email template below.
ru: CSV-файл, состоящий из регистрационных адресов прикреплен. Пожалуйста, сообщите URL регистрации каждому обучающемуся, планирующему зарегистрироваться на курс. Шаблон для рассылки ниже.

en: A Note to Learners
ru: Примечание для слушателей

en: A category name for the discussion. This name appears in the left pane of the discussion forum for the course.
ru: Название темы обсуждения.  Это название отображается в левой навигационной панели форума курса.

en: A city is required
ru: Город - поле, обязательное для заполнения

en: A cohort with the same name already exists.
ru: Группа с таким названием уже существует.

en: A country is required
ru: Страна - поле, обязательное для заполнения

en: A deleted article with slug "%s" already exists.
ru: Удалённая статья со slug-строкой «%s» уже существует.

en: A description of your goals is required
ru: Описание ваших целей - поле, обязательное для заполнения

en: A dictionary that maps which groups can be shown this block. The keys are group configuration ids and the values are a list of group IDs. If there is no key for a group configuration or if the set of group IDs is empty then the block is considered visible to all. Note that this field is ignored if the block is visible_to_staff_only.
ru: Словарь, который сопоставляет какие группы можно показывать в этом блоке. Ключи - это идентификаторы групповых конфигураций и значения - это список идентификаторов групп. Если нет ключа для групповой конфигурации или если список идентификаторов групп пуст, то блок считается видимым для всех. Обратите внимание, что это поле игнорируется, если блок имеет свойство visible_to_staff_only.

en: A file was changed: %s
ru: Файл был изменен: %s

en: A file was deleted: %s
ru: Файл был удален: %s

en: A human-readable description of the example certificate.  For example, 'verified' or 'honor' to differentiate between two types of certificates.
ru: Видимый статус сертификата. Например, «Подтверждённый сертификат» или «Cертификат Кодекса чести».

en: A level of education is required
ru: Уровень образования - поле, обязательное для заполнения

en: A library has not yet been selected.
ru: Библиотека ещё не выбрана.

en: A license defines how the contents of this block can be shared and reused.
ru: Лицензия определяет условия распространения и использования содержимого этого блока.

en: A new revision of the article was succesfully added.
ru: Новая версия статьи была успешно добавлена.

en: A new revision was created: Merge between Revision #%(r1)d and Revision #%(r2)d
ru: Создана новая версия: слияние версий #%(r1)d и #%(r2)d

en: A non-root note must always have a slug.
ru: Некорневая заметка должна всегда иметь краткое название.

en: A plugin was changed
ru: Плагин был изменен

en: A problem grade report is already being generated. To view the status of the report, see Pending Tasks below. You will be able to download the report when it is complete.
ru: Подробный оценочный лист на стадии подготовки. Состояние отчёта отображается ниже, в списке «Текущие задачи». Вы сможете загрузить отчёт, когда он будет завершён.

en: A problem responses report generation task is already in progress. Check the 'Pending Tasks' table for the status of the task. When completed, the report will be available for download in the table below.
ru: Отчёт по ответам на задание уже составляется. Его статус можно посмотреть в разделе «Текущие задачи». Когда отчёт будет готов, вы сможете скачать его в таблице ниже.

en: A properly formatted e-mail is required
ru: Укажите адрес электронной почты в правильном формате

en: A queued email CANNOT be cancelled.
ru: Сообщение в очереди на отправку НЕ может быть отменено.

en: A refund request has been initiated for {username} ({email}). To process this request, please visit the link(s) below.
ru: Пользователь {username} ({email}) подал запрос на возврат денежных средств. Для обработки этого запроса, пожалуйста, перейдите по ссылке (ссылкам) ниже.

en: A short summary of what the file contains
ru: Кратко о содержании файла

en: A slug may not begin with an underscore.
ru: Slug-строка не может начинаться с символа подчёркивания

en: A slug named "%s" already exists.
ru: Статья со slug-строкой «%s» уже существует.

en: A subcategory name for the discussion. This name appears in the left pane of the discussion forum for the course.
ru: Название подтемы обсуждения.  Это название отображается в левой навигационной панели форума курса.

en: A system error occurred while processing your payment. You have not been charged.
ru: Во время обработки вашего платежа возникла ошибка.  Денежные средства не были сняты с Вашего счета.

en: A system error occurred while your course was being processed. Please go to the original course to try the re-run again, or contact your PM for assistance.
ru: Произошла системная ошибка во время обработки вашего курса. Пожалуйста, запустите процесс обработки еще раз или свяжитесь со службой технической поддержки.

en: A unique identifier for the example certificate.  This is used when we receive a response from the queue to determine which example certificate was processed.
ru: Уникальный идентификатор для примера сертификата. Он используется для того чтобы определить какой пример сертификата был обработан.

en: A valid password is required
ru: Укажите допустимый пароль

en: A {cert_type} certificate signifies that a learner has agreed to abide by the honor code established by {platform_name} and has completed all of the required tasks for this course under its guidelines. A {cert_type} certificate also indicates that the identity of the learner has been checked and is valid.
ru: {cert_type} сертификат означает, что слушатель обязался выполнять кодекс чести {platform_name} и завершил все необходимые задания данного курса в соответствии с его руководящими принципами. {cert_type} сертификат также указывает на то, что личность слушателя проверена и подтверждена.

en: API Access
ru: Доступ к API

en: API Access Request
ru: Запрос доступа к API

en: API Version
ru: Версия API

en: About
ru: О нас

en: About Export to Git
ru: Об экспортировании в Git

en: About Exporting Courses
ru: Об экспорте курса

en: About Exporting Libraries
ru: Об экспорте библиотек

en: About edX
ru: Об edX

en: About to refund this order:
ru: Чтобы вернуть это заказ:

en: About {platform_name}
ru: О платформе {platform_name}

en: About {platform_name} Accomplishments
ru: О достижениях на {platform_name}

en: About {platform_name} Certificates
ru: О сертификатах {platform_name}

en: Absolutely. We have created an online course, edX101, that describes some best practices: from filming video, creating exercises, to the basics of running an online course. Additionally, we're always here to help, just drop us a note.
ru: Безусловно. Мы создали онлайн-курс, в котором приведены основные рекомендации: от видеосъемки и создания упражнений до основ ведения онлайн-курсов. Кроме того, мы всегда готовы помочь, просто напишите нам.

en: Accept grades past deadline
ru: Принимать оценки после срока сдачи

en: Access Course Staff Support on the Partner Portal to submit or review support tickets
ru: Перейдите в раздел поддержки портала для партнёров, чтобы создать или просмотреть запросы о поддержке.

en: Access My Courses
ru: Перейти к своим курсам

en: Access documentation on http://docs.edx.org
ru: Открыть документацию на сайте http://docs.edx.org

en: Access the Open edX Portal
ru: Открыть портал Open edX

en: Accessibility Policy
ru: Политика по доступности материалов

en: Account
ru: Учётная запись

en: Account Acknowledgements
ru: признание учетной записи

en: Account Navigation
ru: Навигация по учётной записи

en: Account Preferences
ru: Настройки учётной записи

en: Account Settings
ru: Настройки учётной записи

en: Account Status Info
ru: Сведения об учётной записи

en: Account already active!
ru: Учётная запись уже активирована!

en: Account frozen. Possible action: retry with another form of payment.
ru: Счёт заморожен. Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: Actions
ru: Действия

en: Activate Course Enrollment
ru: Активировать запись на курс

en: Activate Your {platform_name} Account
ru: Активация учётной записи {platform_name}

en: Activation Complete!
ru: Активация завершена!

en: Activation Invalid
ru: Активация недействительна

en: Active Groups
ru: Активные группы

en: Add Admin
ru: Добавить администратора

en: Add All Units
ru: Добавить все блоки

en: Add Beta Tester
ru: Добавить бета-тестера

en: Add CCX Coach
ru: Добавить тьютора

en: Add Certificate to LinkedIn Profile
ru: Прикрепить сертификат к профилю Linkedin

en: Add Community TA
ru: Добавить Старосту сообщества

en: Add Component
ru: Добавить компонент

en: Add Coupon Code
ru: Ввести код купона

en: Add Discussion Admin
ru: Добавить Администратора Обсуждений

en: Add Missing Groups
ru: Добавить недостающие группы

en: Add Moderator
ru: Добавить модератора

en: Add More Users to This Library
ru: Добавить пользователей этой библиотеки

en: Add Staff
ru: Добавить сотрудников

en: Add Team Members to This Course
ru: Добавить членов команды в этот курс

en: Add Unit
ru: Добавить блок

en: Add User
ru: Добавить пользователя

en: Add a New Page
ru: Добавить новую страницу

en: Add a New Team Member
ru: Добавить нового члена команды

en: Add a New User
ru: Добавить нового пользователя

en: Add a User to Your Course's Team
ru: Добавить пользователя в команду вашего курса

en: Add a multiple choice question
ru: Добавить вопрос с выбором единственного варианта

en: Add a question with checkboxes
ru: Добавить вопрос с выбором нескольких вариантов

en: Add an explanation for this question
ru: Добавить объяснение к вопросу

en: Add article
ru: Добавить статью

en: Add beta testers
ru: Добавить бета-тестеров

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Add components to your library for use in courses, using Add New Component at the bottom of this page.
ru: Добавьте компоненты в библиотеку для использования в курсах, используя кнопки «Добавить новый компонент» в нижней части этой страницы.

en: Add diacritic marks to be added to a text using the comma-separated form, i.e. markname;urltomark;baseline,markname2;urltomark2;baseline2
ru: Добавить диакритические знаки, которые будут использоваться в тексте, в форме списка, разделённого запятыми, т.е. имязнака;ссылканазнак;расположение,имязнака2;ссылканазнак2;расположение2

en: Add expiration date
ru: Добавить срок действия

en: Add new article
ru: Добавить новую статью

en: Add new students
ru: Добавить новых слушателей

en: Add tags that automatically highlight in a certain color using the comma-separated form, i.e. imagery:red,parallelism:blue
ru: Добавьте теги, позволяющие автоматически выделять конструкции определённым цветом, разделяя эти теги запятой; например: образы:красный,параллелизм:синий

en: Add the key/value pair for any custom parameters, such as the page your e-book should open to or the background color for this component.<br />See {docs_anchor_open}the edX LTI documentation{anchor_close} for more details on this setting.
ru: Добавить пару ключ/значение для любых пользовательских параметров, таких как страница, на которой должна открываться ваша электронная книга, или цвет фона для данного компонента.<br />См. {docs_anchor_open}документацию по edX LTI{anchor_close} для получения детальной информации об этой настройке.

en: Add to LinkedIn Profile
ru: Добавить в профиль LinkedIn

en: Add to Mozilla Backpack
ru: Добавить в Mozilla Backpack

en: Add transcripts in different languages. Click below to specify a language and upload an .srt transcript file for that language.
ru: Добавить субтитры на различных языках.  Нажмите кнопку ниже, чтобы указать язык и загрузить субтитры на нужном языке в формате .srt.

en: Add {course_name} to Cart <span>({price} USD)</span>
ru: Добавить курс {course_name} в корзину <span>({price} долларов США)</span>

en: Added Course
ru: Добавлен Курс

en: Added a reference to "%(att)s" from "%(art)s".
ru: Добавлена cсылка на «%(att)s» из «%(art)s».

en: Adding Files for Your Course
ru: Добавление файлов к вашему курсу

en: Adding components
ru: Добавленные компоненты

en: Adding content to your library
ru: Добавление содержимого к библиотеке

en: Adding team members makes course authoring collaborative. Users must be signed up for {studio_name} and have an active account.
ru: Благодаря возможности добавлять новых участников в команду создание курсов становится коллективным процессом. Пользователи должны быть зарегистрированы в {studio_name} и иметь действительную учётную запись.

en: Additional Personal Information
ru: Дополнительная личная информация

en: Additional Receipt Recipient
ru: Дополнительный получатель чека

en: Additional Resources
ru: Дополнительные ресурсы

en: Address 1
ru: Адрес 1

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Address Line 1
ru: Адрес, строка 1

en: Address Line 2
ru: Адрес, строка 2

en: Address Line 3
ru: Адрес, строка 3

en: Admin
ru: Администратор

en: Administer Courses
ru: Управление курсами

en: Administrator
ru: Администратор

en: Admins are course team members who can add and remove other course team members.
ru: Администраторы - это члены команды курса, которые могут добавлять и удалять других членов команды.

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Editor
ru: Расширенный редактор

en: Advanced Module List
ru: Список дополнительных модулей

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Advanced settings control specific course functionality. On this page, you can edit manual policies, which are JSON-based key and value pairs that control specific course settings.
ru: Расширенные настройки определяют функциональность отдельного курса. На этой странице вы можете вручную редактировать правила, заданные парами ключей и значений в формате JSON, определяющие настройки данного курса.

en: Affixes
ru: Аффиксы

en: After a file uploads successfully, automated processing begins. The file is then listed under Previous Uploads as {em_start}In Progress{em_end}. You can add the video to your course as soon as it has a unique video ID and the status is {em_start}Ready{em_end}. Allow 24 hours for file processing at the external video hosting sites to complete.
ru: После успешной загрузки файла начинается его автоматическая обработка. Затем файл попадает в список  «Предыдущие загрузки» со статусом {em_start}Выполняется{em_end}. Вы сможете добавить видео в ваш курс, как только оно получит уникальный идентификатор и статус {em_start}Готово{em_end}. Для успешного завершения процесса на сторонних видеохостингах разрешите обработку видео в течение 24 часов.

en: After this purchase is complete, a receipt is generated with relative billing details and registration codes for students.
ru: После этого покупка завершена, будет создан чек с деталями счета и регистрационными кодами для слушателей.

en: After this purchase is complete, {username} will be enrolled in this course.
ru: После того как эта покупка будет подтверждена, {username} будет зачислен на этот курс.

en: After this, it's important to do a manual review.
ru: После этого важно сделать ручную проверку.

en: After you enroll, you can see the course on your student dashboard. You can see course materials after the course start date.
ru: Записавшись на курс, вы сможете увидеть его на своей панели управления.  Вы сможете посмотреть материалы курса после даты начала курса.

en: All (Show History)
ru: Все (показать историю)

en: All (students, staff, and admins)
ru: Всем (слушателям, сотрудникам и администраторам)

en: All Discussions
ru: Все обсуждения

en: All Rights Reserved
ru: Все права защищены

en: All Students
ru: Все слушатели

en: All Students and Staff
ru: Всех обучающихся и сотрудников

en: All course team members can access content in Studio, the LMS, and Insights, but are not automatically enrolled in the course.
ru: Всем членам команды курса становится доступно содержимое курса в Studio, LMS и Insights, но они автоматически не записываются на курс.

en: All learners
ru: Все слушатели

en: All ok!
ru: Все верно!

en: All possible words from all students.
ru: Все слова, добавленные обучающимися.

en: All rights reserved
ru: Все права защищены

en: All units have been added.
ru: Все блоки были добавлены.

en: Allow Anonymous Discussion Posts
ru: Разрешить анонимные сообщения в обсуждениях

en: Allow Anonymous Discussion Posts to Peers
ru: Разрешить анонимные сообщения в обсуждениях

en: Allow Public Wiki Access
ru: Общий доступ к Вики

en: Allow course instructors to assign CCX Coach roles, and allow coaches to manage Custom Courses on edX. When false, Custom Courses cannot be created, but existing Custom Courses will be preserved.
ru: Разрешите преподавателям назначать тьюторов и предоставьте последним право заведовать индивидуальными курсами в системе. Если указать значение false, это не повлияет на уже сформированные индивидуальные курсы, но создавать новые будет нельзя.

en: Allow students to download the timed transcript. A link to download the file appears below the video. By default, the transcript is an .srt or .txt file. If you want to provide the transcript for download in a different format, upload a file by using the Upload Handout field.
ru: Разрешить обучающимся скачивать субтитры. Ссылка для скачивания файла появится под видео. По умолчанию формат файла субтитров может быть .srt или .txt. Если вы хотите добавить субтитры в другом формате, загрузите файл, пользуясь полем «Загрузить дополнительные материалы».

en: Allow students to download versions of this video in different formats if they cannot use the edX video player or do not have access to YouTube. You must add at least one non-YouTube URL in the Video File URLs field.
ru: Разрешить обучающимся скачивать видео в различных форматах на случай невозможности использования видеоплеера системы или отсутствия доступа к YouTube.  Вы должны добавить по крайней мере одну ссылку кроме ссылок YouTube в поле «Ссылки URL на видеофайлы».

en: Allow users who enrolled in an allowed country to access restricted courses from excluded countries.
ru: Открыть пользователям из разрешенных стран доступ к курсам, если они временно пребывают в стране, попавшей под ограничения.

en: Allowance Section
ru: Раздел послаблений

en: Allows courses to share the same css class across runs even if they have different numbers.
ru: Позволить курсам использовать один и тот же css-класс даже, если они имеют различные номера

en: Allows hiding of the progress tab.
ru: Позволяет скрыть страницу «Прогресс».

en: Allows specification of an external link to replace discussion forums.
ru: Позволяет указать внешнюю ссылку вместо того, чтобы использовать встроенный форум для обсуждений.

en: Almost there!
ru: Почти готово!

en: Almost there! In order to complete your sign up we need you to verify your email address ({email}). An activation message and next steps should be waiting for you there.
ru: Вы почти у цели! Для завершения регистрации подтвердите свой электронный адрес ({email}). Письмо с инструкциями по активации уже отправлено.

en: Already have a {studio_name} Account? Sign In
ru: Уже зарегистрированы в {studio_name}? Войдите

en: Already have a {studio_name} Account? Sign in
ru: Уже зарегистрированы в {studio_name}? Войдите

en: Already have an account?
ru: Уже есть учётная запись?

en: Already registered?
ru: Уже зарегистрированы?

en: Also receive emails about article edits
ru: Также сообщать о правках статьи по электронной почте

en: Always
ru: Всегда

en: Amount
ru: Сумма

en: Amount Refunded
ru: Сумма возвращённых средств

en: Amount of Refund
ru: Возвращённая сумма

en: Amount of time after the due date that submissions will be accepted
ru: Время, на протяжении которого будут приниматься ответы по истечении срока сдачи задания

en: An ORA data report generation task is already in progress. Check the 'Pending Tasks' table for the status of the task. When completed, the report will be available for download in the table below.
ru: Отчёт по заданиям с ответами в свободной форме уже составляется. Его статус можно посмотреть в разделе «Текущие задачи». Когда отчёт будет готов, вы сможете скачать его в таблице ниже.

en: An access key for the example certificate.  This is used when we receive a response from the queue to validate that the sender is the same entity we asked to generate the certificate.
ru: Ключ доступа для примера сертификата. Он используется для того чтобы проверить, что отправитель является тем же самым лицом, который запросил создание сертификатов.

en: An access_token is required when passing value ({}) for provider.
ru: Access_token необходим для передачи значения ({}) провайдеру.

en: An account with email {email} exists but the provided username {username} is different. Enrolling anyway with {email}.
ru: Учетная запись с адресом электронной почты {email} существует, но указанное имя пользователя {username} отличается. Продолжить регистрацию с  адресом {email}.

en: An account with the Email '{email}' already exists.
ru: Учётная запись с электронным адресом '{email}' уже существует.

en: An account with the Public Username '{username}' already exists.
ru: Учётная запись с именем «{username}» уже существует.

en: An account with the new e-mail address already exists.
ru: Учетная запись с таким адресом электронной почты уже существует.

en: An account with this e-mail already exists.
ru: Учётная запись с таким адресом электронной почты уже существует.

en: An activation link has been sent to {email}, along with instructions for activating your account.
ru: Ссылка для активации была отправлена на {email}, вместе с инструкциями по активации вашей учетной записи.

en: An error has occurred with your payment. <b>You have not been charged.</b> Please try to submit your payment again. If this problem persists, contact {email}.
ru: Во время обработки платежа произошла ошибка. <b>Деньги не были списаны.</b> Пожалуйста, попробуйте совершить платёж ещё раз. Если проблема повторится, обратитесь по {email}.

en: An error has occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: An error has occurred. Please try again.
ru: Возникла ошибка.  Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: An error occurred in {studio_name} and the page could not be loaded. Please try again in a few moments.
ru: Невозможно перезагрузить страницу из-за ошибки {studio_name}. Пожалуйста, повторите попытку через несколько минут.

en: An error occurred when signing you in to {platform_name}.
ru: Произошла ошибка при входе в {platform_name}.

en: An error occurred while creating your receipt.
ru: При создании квитанции об оплате произошла ошибка.

en: An error occurred while deleting the score.
ru: Произошла ошибка при удалении баллов.

en: An error occurred while trying to save your tabs
ru: При сохранении ваших вкладок произошла ошибка

en: An error occurred with SymbolicResponse. The error was: {error_msg}
ru: Возникла ошибка в задании типа SymbolicResponse. Сообщение об ошибке: {error_msg}

en: An error occurred with this transaction. For help, contact {support_email}.
ru: При выполнении операции возникла ошибка. Обращайтесь за помощью по адресу {support_email}.

en: An error occurred. Please try again later.
ru: Произошла ошибка. Повторите попытку позже.

en: An extended due date must be later than the original due date.
ru: Дата продлённого срока сдачи задания должна быть более поздней, чем дата, указанная ранее.

en: An image was added: %s
ru: Было добавлено изображение: %s

en: An invoice for {currency_symbol}{total_price} is attached. Payment is due upon receipt. You can find information about payment methods on the invoice.
ru: Счёт на сумму {currency_symbol}{total_price} прилагается.  Оплата должна быть внесена по получении. Информация о способах оплаты на бланке счёта.

en: An unexpected error occurred while regenerating certificates.
ru: Возникла непредвиденная ошибка при повторном создании сертификатов.

en: An {cert_type} certificate demonstrates a high level of achievement in a program of study, and includes verification of the student's identity.
ru: {cert_type} сертификат демонстрирует высокий уровень достижений по программе обучения, и включает в себя проверку личности.

en: An {cert_type} certificate signifies that a learner has agreed to abide by the honor code established by {platform_name} and has completed all of the required tasks for this course under its guidelines.
ru: {cert_type} сертификат означает, что слушатель обязался выполнять кодекс чести {platform_name} и завершил все необходимые задания данного курса в соответствии с его руководящими принципами.

en: Analytics
ru: Аналитика

en: Annotation
ru: Пояснение

en: Annotation Input
ru: Ввод комментария

en: Annual Household Income
ru: Годовой семейный доход

en: Answer not provided for {input_type}
ru: Ответ для {input_type} не указан

en: Answer received.
ru: Получен ответ.

en: Answered
ru: Дан ответ

en: Any Type
ru: Любой

en: Any policies you modify here override all other information you've defined elsewhere in {studio_name}. Do not edit policies unless you are familiar with both their purpose and syntax.
ru: Любые настройки, которые вы изменяете здесь, переопределяют все установки, заданные в иных частях {studio_name}. Не изменяйте настройки, если вам неизвестны их назначение и синтаксическая конструкция.

en: Appears on the course catalog page when students roll over the course name. Limit to ~150 characters
ru: Появляется на странице каталога курсов когда слушатели набирают имя курса. Ограничение до 150 знаков.

en: Apply
ru: Применить

en: Apply for Financial Assistance
ru: Подать заявление на финансовую помощь

en: Approved
ru: Разрешено

en: Are you staff on an existing {studio_name} course?
ru: Работаете ли вы над каким-либо существующим {studio_name} курсом?

en: Are you sure that you want to flag this submission?
ru: Вы уверены, что хотите отметить этот материал?

en: Are you sure you want to unenroll from %(course_name)s (%(course_number)s)?
ru: Вы уверены, что хотите отменить запись на курс %(course_name)s (%(course_number)s)?

en: Are you sure you want to unenroll from the purchased course %(course_name)s (%(course_number)s)?
ru: Вы уверены, что хотите отменить запись на оплаченный Вами курс %(course_name)s (%(course_number)s)?

en: Are you sure you want to unenroll from the verified %(cert_name_long)s track of %(course_name)s (%(course_number)s)?
ru: Вы уверены, что хотите отписаться от подтверждённого %(cert_name_long)s трека %(course_name)s (%(course_number)s)?

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Article deleted: %s
ru: Статья удалена: %s

en: Article for object
ru: Статья для объекта

en: Article locked for editing
ru: Статья заблокирована для редактирования

en: Article modified: %s
ru: Статья изменена: %s

en: Article properties last modified
ru: Свойства статьи в последний раз были изменены

en: Article unlocked for editing
ru: Статья разблокирована для редактирования

en: Article without content (%(id)d)
ru: Статья без содержания (%(id)d)

en: Articles for object
ru: Статьи для объекта

en: Articles that will be deleted
ru: Статьи, которые будут удалены:

en: Articles who lost their parents
    ===============================
    
    The children of this article have had their parents deleted. You should probably find a new home for them.
ru: Статьи, которые потеряли своих родителей
    ===============================
    
    
    У потомков этой статьи были удалены родители. Наверное, вам следует найти им новый дом.

en: As part of joining {platform_name}, you will receive an activation email.  You must click on the activation link to complete the process.  Don't see the email?  Check your spam folder and mark {platform_name} emails as 'not spam'.  At {platform_name}, we communicate mostly through email.
ru: При регистрации на {platform_name} вы получите письмо для активации. Чтобы завершить процесс регистрации, вам будет необходимо перейти по ссылке в полученном письме. Не видите письмо? Проверьте свою папку со спамом и пометьте письма {platform_name} как «не спам». {platform_name} в основном поддерживает связь через электронную почту.

en: Ask a Question
ru: Задать Вопрос

en: Ask a question
ru: Задать вопрос

en: Asset file. It could be an image or css file.
ru: Файл ресурсов. Это должен быть файл css или картинка.

en: Asset's unique slug. We can reference the asset in templates using this value.
ru: Уникальное краткое название. Это значение может быть использовано для создания ссылки к файлу в шаблонах.

en: Assignment Types
ru: Типы заданий

en: Associate degree
ru: Незаконченное высшее образование

en: Attachments
ru: Вложения

en: Attempted
ru: Использована попытка

en: Attribution
ru: Атрибуция

en: Audit
ru: Бесплатный курс

en: Audit Enrollment
ru: Слушателей на бесплатном курсе

en: Audit This Course
ru: Пройти курс

en: Audit This Course (No Certificate)
ru: Пройти курс (сертификат не выдается)

en: Audit this course for free and have complete access to all the course material, activities, tests, and forums.
ru: Пройдите этот курс бесплатно и получите полный доступ ко всем учебным материалам, тестам, и форумам.

en: Audit this course for free and have complete access to all the course material, activities, tests, and forums.  {b_start}Please note that this track does not offer a certificate for learners who earn a passing grade.{b_end}
ru: Пройдите этот курс бесплатно и получите полный доступ ко всем учебным материалам, тестам, и форумам.  {b_start}Пожалуйста, обратите внимание, что этот вариант прохождения не предлагает сертификат для тех слушателей, которые зарабатывают на проходной балл.{b_end}

en: Authentication with {} is currently unavailable.
ru: Аутентификация с помощью {} пока недоступна.

en: Auto Enroll
ru: Автоматически вносить в список

en: Auto log:
ru: Автоматический журнал:

en: Available
ru: Доступно

en: Available Actions
ru: Доступные действия

en: Available Reports
ru: Доступные отчёты

en: Average Price per Seat
ru: Средняя цена за место

en: Bachelor's degree
ru: Бакалавриат

en: Back to Student FAQs
ru: Назад к FAQ

en: Back to dashboard
ru: Вернуться к панели управления

en: Back to editor
ru: Вернуться к редактору

en: Back to history view
ru: Вернуться к истории просмотра

en: Bad course location provided
ru: Указана неверная ссылка на местоположение учебного курса

en: Badge images must be square PNG files. The file size should be under 250KB.
ru: Загрузите квадратное изображение в формате PNG. Его размер не должен превышать 250 КБ.

en: Balance
ru: Остаток

en: Balance Due: {currency_symbol}{sale_price}
ru: К оплате: {currency_symbol}{sale_price}

en: Basic
ru: Основное

en: Basic Course Information
ru: Основная информация о курсе

en: Basic Information
ru: Основная информация

en: Basic functions
ru: Основные функции

en: Batch Beta Tester Addition
ru: Пополнение группы бета-тестеров

en: Batch Enrollment
ru: Внесение в список группами

en: Be sure you want to import a course before continuing. The contents of the imported course will replace the contents of the existing course. {em_start}You cannot undo a course import{em_end}. Before you proceed, we recommend that you export the current course, so that you have a backup copy of it.
ru: Прежде чем продолжить, убедитесь, что вы хотите именно импортировать курс. Импортированное содержимое полностью заменит собой материалы данного курса. {em_start}Вы не сможете отменить импорт курса{em_end}. Мы рекомендуем сначала экспортировать текущий курс, чтобы у вас сохранилась его резервная копия.

en: Be sure you want to import a library before continuing. The contents of the imported library will replace the contents of the existing library. {em_start}You cannot undo a library import{em_end}. Before you proceed, we recommend that you export the current library, so that you have a backup copy of it.
ru: Прежде чем продолжить, убедитесь, что вы хотите импортировать библиотеку. Импортированное содержимое полностью заменит собой материалы данной библиотеки. {em_start}Вы не сможете отменить импорт библиотеки{em_end}. Мы рекомендуем сначала экспортировать текущую библиотеку, чтобы у вас сохранилась её резервная копия.

en: Become eligible for academic credit and highlight your new skills and knowledge with a verified certificate. Use this valuable credential to qualify for academic credit, advance your career, or strengthen your school applications.
ru: Получите право на получение зачётных единиц и продемонстрируйте свои новые знания и навыки с помощью подтверждённого сертификата. Используйте его в вашем учебном заведении, при устройстве на новую работу или для карьерного роста на текущем месте.

en: Becoming a Course Creator in {studio_name}
ru: Стать автором курса в {studio_name}

en: Benefits of a Verified Certificate
ru: Преимущества подтверждённых сертификатов

en: Beta Testers
ru: Бета-тестеры

en: Beta Testers can see course content before other learners. They can make sure that the content works, but have no additional privileges. You can only give course team roles to enrolled users.
ru: Бета-тестеры получают доступ к учебным материалам курса раньше остальных обучающихся. Они проверяют, всё ли работает, но не имеют других привилегий. Назначать бета-тестерами можно только зарегистрированных пользователей.

en: Bill to:
ru: Счет на:

en: Billed To Details
ru: Детали выписки счета

en: Billing Address
ru: Адрес плательщика

en: Billing Details
ru: Детали выписки счета

en: Birth Year
ru: Год Рождения

en: Blacklist {country} for {course}
ru: Добавить страну «{country}» в черный список курса «{course}»

en: Blank
ru: Пустой

en: Blank Advanced Problem
ru: Пустая задача: XML-редактор

en: Block with usage_id: {usage_id} not found.
ru: Блок с usage_id: {usage_id} не найден.

en: Blog
ru: Блог

en: Body can't be empty
ru: Основная часть не может быть пустой

en: Bookmark
ru: Добавить в закладки

en: Bookmark with usage_id: {usage_id} does not exist.
ru: Закладки с usage_id: {usage_id} не существует.

en: Bookmarked
ru: Добавлено в закладки

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Both
ru: Выбрать оба

en: Breaking your textbook into multiple chapters reduces loading times for students, especially those with slow Internet connections. Breaking up textbooks into chapters can also help students more easily find topic-based information.
ru: Разделив учебник на несколько глав, вы сократите время, которое потребуется на его загрузку, особенно тем слушателям, у кого низкая скорость соединения с интернетом.

en: Brief description of the problem
ru: Краткое описание проблемы

en: Brief description of your suggestion
ru: Краткое описание вашего предложения

en: Brief summary of your question
ru: Краткое содержание вашего вопроса

en: Briefly describe your issue
ru: Кратко опишите проблему

en: Build and release <strong>sections</strong> to your students incrementally. You don't have to have it all done at once.
ru: Создавайте и постепенно выпускайте <strong>отдельные разделы</strong>. Вам не обязательно делать всё сразу.

en: Bulk and Single Seat Purchases
ru: Покупка мест оптом и в розницу

en: Button Text
ru: Кнопка - текст

en: By default, students can download an .srt or .txt transcript when you set Download Transcript Allowed to True. If you want to provide a downloadable transcript in a different format, we recommend that you upload a handout by using the Upload a Handout field. If this isn't possible, you can post a transcript file on the Files & Uploads page or on the Internet, and then add the URL for the transcript here. Students see a link to download that transcript below the video.
ru: По умолчанию обучающимся доступно скачивание субтитров в форматах .srt или .txt, если настройка «Разрешить скачивание субтитров» установлена в значение «Да». Если вам необходимо добавить субтитры в другом формате, мы рекомендуем загрузить файл, нажав кнопку «Загрузить дополнительные материалы». Если это невозможно, вы можете разместить файл с субтитрами на странице «Файлы и загрузки» или в Интернете, после чего добавить URL субтитров здесь. Ссылка для скачивания субтитров будет доступна прямо под видео.

en: Bypass Course Home
ru: Пропускать домашнюю страницу курса

en: Bypass the course home tab when students arrive from the dashboard, sending them directly to course content.
ru: При переходе слушателя из панели управления не показывать домашнюю страницу курса, а перенаправлять сразу на содержимое курса.

en: CAUTION!
ru: ОСТОРОЖНО!

en: CCX Coach
ru: Тьютор

en: CCX Coach Dashboard
ru: Панель управления тьютора

en: CCX Coaches
ru: Тьюторы

en: CCX Coaches are able to create their own Custom Courses based on this course, which they can use to provide personalized instruction to their own students based in this course material.
ru: Тьюторы могут создавать свои собственные курсы на основе этого курса, который они могут использовать, чтобы обеспечить персональное обучение для своих подопечных.

en: CCX Connector URL
ru: URL для CCX Connector

en: CCX student list management response message
ru: CCX управление списками - ответное сообщение

en: COURSE NOT FOUND.  Please check that the course ID is valid.
ru: КУРС НЕ НАЙДЕН. Убедитесь, что идентификатор курса указан правильно.

en: CSS Class for Course Reruns
ru: Класс CSS для перезапуска курса

en: CVN did not match.
ru: Несоответствующий номер CVN.

en: Cache Time To Live
ru: Период обновления кэша

en: Cache lookup value for articles
ru: Поиск по значению кеша для статей

en: Calculate
ru: Вычислить

en: Calculator Input
ru: Поле ввода калькулятора

en: Calculator Input Field
ru: Поле ввода Калькулятора

en: Calculator Output
ru: Поле вывода калькулятора

en: Can I create courses in {studio_name}?
ru: Могу ли я создавать курсы в {studio_name}?

en: Can't find item by locator.
ru: По указателю элемент найти не удалось.

en: Can't receive transcripts from Youtube for {youtube_id}. Status code: {status_code}.
ru: Невозможно получить субтитры с сервиса Youtube для {youtube_id}. Код статуса: {status_code}.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel Invoice
ru: Погасить счёт-фактуру

en: Cancel and Return to Dashboard
ru: Отменить и вернуться к панели управления

en: Cancel, restore, or mark an enrollment code as unused.
ru: Аннулировать, восстановить регистрационный код, или отметить  его как неипользованный.

en: Cannot Find Certificate
ru: Сертификат не найден

en: Cannot connect to the queue
ru: Невозможно подключиться к очереди

en: Cannot find user with email address {email_addr}
ru: Не удалось найти пользователя с электронным адресом {email_addr}

en: Cannot find user with username {username} - {error}
ru: Не удалось найти пользователя с именем пользователя {username} - {error}

en: Cannot rescore problems with possible file submissions
ru: Не удалось скорректировать оценки за задания с прикреплёнными файлами

en: Cannot rescore with all_students and unique_student_identifier.
ru: Невозможно пересчитать баллы с all_students и unique_student_identifier.

en: Card Type
ru: Тип карты

en: Careers
ru: Вакансии

en: Cart item quantity should not be greater than 1 when applying activation code
ru: Для активации кода количество единиц в корзине не должно превышать 1.

en: Categories and labels for any exercises that are gradable
ru: Категории и метки для любых оцениваемых упражнений

en: Category
ru: Тема

en: Caught a bug? No problem. When you want, your changes go live when you click Save.
ru: Нашли ошибку? Нет проблем. Изменения, внесённые вами, вступят в силу, когда вы этого захотите, при нажатии на кнопку «Сохранить».

en: Certificate Configuration
ru: Настройки сертификата

en: Certificate Generation History
ru: История создания сертификатов

en: Certificate ID Number
ru: Номер сертификата

en: Certificate Invalidation does not exist, Please refresh the page and try again.
ru: Аннулированных сертификатов не существует. Пожалуйста, обновите страницу и повторите попытку.

en: Certificate Name (Long)
ru: Название для сертификата (полное)

en: Certificate Name (Short)
ru: Название для сертификата (краткое)

en: Certificate Type
ru: Тип сертификата

en: Certificate Validation
ru: Проверка сертификата

en: Certificate Web/HTML View Enabled
ru: Разрешить просмотр HTML-версии сертификата

en: Certificate Web/HTML View Overrides
ru: Изменение параметров просмотра в виде HTML

en: Certificate dict {0} missing value key '{1}'
ru: В словаре для сертификата {0} не хватает значения с ключом '{1}'.

en: Certificate exception (user={user}) does not exist in certificate white list. Please refresh the page and try again.
ru: (user={user}) не найден в списке исключений для выпуска сертификатов. Пожалуйста обновите страницу и попробуйте ещё раз.

en: Certificate for student {user} is already invalid, kindly verify that certificate was generated for this student and then proceed.
ru: Сертификат {user} уже является недействительным. Перед тем как продолжить, пожалуйста удостоверьтесь в том, что сертификат для этого слушателя был создан.

en: Certificate generation started for white listed students.
ru: Начата процедура выпуска сертификатов для обучающихся из списка исключений.

en: Certificate generation task for all students of this course has been started. You can view the status of the generation task in the "Pending Tasks" section.
ru: Составляются сертификаты для выпускников курса. Статус этого процесса можно посмотреть в разделе «Текущие задачи».

en: Certificate has already been created.
ru: Сертификат уже создан

en: Certificate is being created.
ru: Создание сертификата

en: Certificate of {user} has already been invalidated. Please check your spelling and retry.
ru: Сертификат пользователя {user} уже был аннулирован. Пожалуйста, проверьте правильность ввода и повторите.

en: Certificate regeneration task has been started. You can view the status of the generation task in the "Pending Tasks" section.
ru: Повторное создание сертификатов запущено. Статус этого процесса можно посмотреть в разделе «Текущие задачи».

en: CertificateItem Status:
ru: Статус сертификата:

en: Certificates
ru: Сертификаты

en: Certificates Display Behavior
ru: Показ сертификатов

en: Certificates Downloadable Before End
ru: Возможность скачивания сертификатов до окончания курса

en: Certificates issued by {platform_name} are signed by a gpg key so that they can be validated independently by anyone with the {platform_name} public key. For independent verification, {platform_name} uses what is called a "detached signature"&quot;".
ru: Сертификаты, выданные {platform_name} подписываются gpg-ключем, так что они могут быть проверены самостоятельно с помощью открытого ключа {platform_name}. Для независимой проверки, {platform_name} использует так называемую "отделённую подпись"&quot;".

en: Change
ru: Изменение

en: Change Enrollment Code Status
ru: Изменить статус регистрационного кода

en: Change Preferred Language
ru: Изменить Языковые Предпочтения

en: Change Your Mind Anytime
ru: Вы всегда можете всё изменить

en: Change date
ru: Изменить дату

en: Change due date for student
ru: Изменить срок для слушателя

en: Change the status of an enrollment code.
ru: Изменить статус регистрационного кода.

en: Change your life and start learning today by activating your {platform_name} account. Click on the link below or copy and paste it into your browser's address bar.
ru: Чтобы начать обучение на курсах {platform_name}, активируйте свою учётную запись, перейдя по ссылке ниже или скопировав её в адресную строку своего браузера.

en: Changed by
ru: Изменено:

en: Changes
ru: Версии

en: Changing the content students see
ru: Изменение материалов, доступных слушателям

en: Check
ru: Проверить

en: Check and repair external authentication map
ru: Проверить и восстановить карту внешней идентификации пользователей

en: Check here to apply the above permissions recursively to articles under this one.
ru: Отметьте, чтобы последовательно применить вышеуказанные права доступа к статьям, находящимся под данной.

en: Checkboxes
ru: Флажки

en: Checkboxes With Text Input
ru: Флажки с текстовым вводом

en: Checking this box has no effect if 'Remove beta testers' is selected.
ru: Отметка этого поля не будет иметь эффекта, если выбрано 'Удаление бета-тестеров'

en: Checking this box has no effect if 'Revoke' is clicked.
ru: Отметка этого поля не будет иметь эффекта, если выбрано «Аннулировать».

en: Checking this box has no effect if 'Unenroll' is selected.
ru: Если выбран пункт «Отменить регистрацию», включение этой опции не имеет значения.

en: Checking...
ru: Проверка...

en: Checkout Cancelled
ru: Платеж отменен

en: Checkout Error
ru: Ошибка оплаты

en: ChoiceGroup: unexpected tag {tag_name}
ru: ChoiceGroup: неопределённый тег {tag_name}

en: Choicegroup must include at least 1 correct and 1 incorrect choice
ru: Choicegroup должна включать не менее одного правильного и одного неправильного варианта

en: Choose File
ru: Выберите файл

en: Choose Language
ru: Выберите язык

en: Choose a File to Import
ru: Выберите файл для импортирования

en: Choose a graded unit and click the button to obtain a list of all students who have extensions for the given unit.
ru: Выберите оцениваемый блок и нажмите на кнопку для получения списка обучающихся, для которых продлены сроки сдачи задания.

en: Choose a problem type to fetch from the library. If "Any Type" is selected no filtering is applied.
ru: Выберите вид задания, который должна возвращать библиотека.  Если выбран «Любой», фильтры не применяются.

en: Choose an action:
ru: Выберите действие:

en: Choose n at random
ru: Выбрать случайное значение n

en: Choose the graded unit:
ru: Выбрать оцениваемый блок:

en: Circuit Schematic Builder
ru: Конструктор электросхем

en: Circuits and Electronics
ru: Электронные схемы и электроника

en: City
ru: Город

en: Classes End
ru: Занятия заканчиваются

en: Classes Start
ru: Начало курса

en: Clear search
ru: Очистить поиск

en: Click Help in the upper-right corner to get more information about the {studio_name} page you are viewing. You can also use the links at the bottom of the page to access our continually updated documentation and other {studio_name} resources.
ru: Нажмите на кнопку «Помощь» в правом верхнем углу экрана, чтобы получить дополнительную информацию о текущей странице в {studio_name}.  Вы также можете использовать ссылки в нижней части страницы для просмотра нашей постоянно обновляемой документации и других ресурсов {studio_name}.

en: Click each revision to see a list of edited lines. Click the Preview button to see how the article looked at this stage. At the bottom of this page, you can change to a particular revision or merge an old revision with the current one.
ru: Нажмите на каждую версию, чтобы увидеть список отредактированных строк. Нажмите «Предварительный просмотр», чтобы увидеть как статья выглядела на этой странице. В нижней части страницы вы можете перейти на конкретную версию или объединить старую с текущей.

en: Click here to view the gradebook for enrolled students. This feature is only visible to courses with a small number of total enrolled students.
ru: Нажмите, чтобы просмотреть оценочный лист. Эта функция доступна только для курсов с небольшим количеством участников.

en: Click the link to see my certificate.
ru: Чтобы просмотреть сертификат, нажмите на ссылку.

en: Click the {strong_start}Edit{strong_end} icon in a component to edit its content.
ru: Нажмите {strong_start}Редактировать{strong_end} чтобы редактировать содержимое.

en: Click this link to view the student's progress page:
ru: Пройдите по этой ссылке, чтобы просмотреть страницу достижений обучающегося:

en: Click to add
ru: Нажмите, чтобы добавить

en: Click to add a new section
ru: Нажмите, чтобы добавить новый раздел

en: Click to display the grading configuration for the course. The grading configuration is the breakdown of graded subsections of the course (such as exams and problem sets), and can be changed on the 'Grading' page (under 'Settings') in Studio.
ru: Нажмите на кнопку ниже, чтобы показать схему оценивания этого курса. Схема оценивания задаётся оцениваемыми подразделами курса (например, вступительными испытаниями и промежуточными заданиями) и может быть изменена на странице «Оценивание» (в меню «Настройки») в Студии.

en: Click to download a CSV of anonymized student IDs:
ru: Нажмите, чтобы скачать список анонимных идентификаторов обучающихся в формате CSV:

en: Click to download file
ru: Нажмите, чтобы скачать файл

en: Click to generate a CSV file of all proctored exam results in this course.
ru: Щёлкните здесь, чтобы создать файл в формате CSV с результатами всех наблюдаемых испытаний этого курса.

en: Click to generate a CSV file of all students enrolled in this course, along with profile information such as email address and username:
ru: Нажмите для создания CSV-файла со списком обучающихся, включая адреса электронной почты и имена пользователей:

en: Click to generate a CSV file of survey results for this course.
ru: Нажмите, чтобы создать файл в формате CSV с результатами опроса по этому курсу.

en: Click to generate a CSV file that lists learners who can enroll in the course but have not yet done so.
ru: Нажмите, чтобы создать файл в формате CSV со списком ещё не зарегистрировавшихся пользователей, которым доступна регистрация на этот курс

en: Click to generate a CSV grade report for all currently enrolled students.
ru: Нажмите, чтобы создать оценочный лист с информацией обо всех обучающихся в формате CSV.

en: Click to list certificates that are issued for this course:
ru: Нажмите, чтобы создать список сертификатов, выданных на этом курсе:

en: Click to open the courseware in the LMS in a new tab
ru: Кликните чтобы открыть содержание курса в новой вкладке

en: Click to remove
ru: Нажмите, чтобы удалить

en: Click {em_start}New Group Configuration{em_end} to add a new configuration. To edit a configuration, hover over its box and click {em_start}Edit{em_end}. You can delete a group configuration only if it is not in use in an experiment. To delete a configuration, hover over its box and click the delete icon.
ru: Нажмите {em_start}Новая конфигурация группы{em_end}, чтобы добавить новую конфигурацию. Чтобы изменить конфигурацию, наведите курсор мыши на соответствующее поле и нажмите {em_start}Отредактировать{em_end}. Вы можете удалить конфигурацию группы только если она не используется в эксперименте. Чтобы удалить, наведите курсор мыши на конфигурацию и нажмите на значок удаления.

en: Click {em_start}New content group{em_end} to add a new content group. To edit the name of a content group, hover over its box and click {em_start}Edit{em_end}. You can delete a content group only if it is not in use by a unit. To delete a content group, hover over its box and click the delete icon.
ru: Нажмите {em_start}Новая группа по изучаемым материалам{em_end}, чтобы добавить новую группу. Чтобы изменить группу по изучаемым материалам, наведите курсор мыши на соответствующее поле и нажмите {em_start}Отредактировать{em_end}. Вы можете удалить группу по изучаемым материалам, только если она не используется ни в одном в блоке. Для удаления наведите курсор мыши на группу и нажмите на значок с корзиной.

en: Close
ru: Закрыть

en: Closed
ru: Закрыт

en: Co-authors have full access to all the same authoring tools. Make your course better through a team effort.
ru: Соавторы имеют полный доступ ко всем инструментам разработки. Сделайте ваш курс лучше коллективными усилиями.

en: Code
ru: Код

en: Code '{registration_code}' is not valid for any course in the shopping cart.
ru: Код '{registration_code}' не применим ни к одному из курсов в корзине.

en: Code Input
ru: Ввод программного кода

en: Code Redeemed Count
ru: Количество использованных кодов

en: Cohort
ru: Группа

en: Cohort Configuration
ru: Конфигурация группы

en: Cohort:
ru: Группа:

en: Cohorts
ru: Группы

en: Collapse All Sections
ru: Свернуть разделы

en: Collapse Instructions
ru: Свернуть инструкции

en: Coming Soon
ru: Скоро

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment as returned from grader, LTI2.0 spec
ru: Комментарий оценивающего, спецификация LTI2.0

en: Comment level too deep
ru: Уровень комментариев слишком глубокий

en: Comments
ru: Примечания

en: Common {studio_name} Questions
ru: Основные вопросы о {studio_name}

en: Community TA
ru: Староста сообщества

en: Community TA's are members of the community whom you deem particularly helpful on the discussion boards. They can edit or delete any post, clear misuse flags, close and re-open threads, endorse responses, and see posts from all cohorts. Their posts are marked as 'Community TA'. You can only give course team roles to enrolled users.
ru: Старосты – это члены сообщества, которые активно участвуют в обсуждениях и помогают другим. Они могут просматривать дискуссии всех групп, изменять и удалять любые сообщения, снимать жалобы, закрывать и снова открывать темы, а также рекомендовать полезные ответы. Их сообщения помечены словом «староста».

en: Company Contact Email
ru: Электронный адрес компании

en: Company Contact Email:
ru: Электронный адрес для контактов с организацией:

en: Company Contact Name
ru: Имя контактного лица в организации:

en: Company Contact Name:
ru: Имя контактного лица в организации:

en: Company Name
ru: Наименование компании

en: Company Name:
ru: Наименование организации:

en: Complete
ru: Завершено

en: Complete our course feedback survey
ru: Заполните форму отзыва об этом курсе

en: Completed Course Entrance Exam
ru: Завершённое вступительное испытание

en: Completed the course "{course_name}" ({course_mode})
ru: Окончен курс «{course_name}» ({course_mode})

en: Completed the course "{course_name}" ({course_mode}, {start_date} - {end_date})
ru: Окончил/а курс «{course_name}» ({course_mode}, {start_date} – {end_date})

en: Component Display Name
ru: Отображаемое название компонента

en: Components are listed in the order in which they are added, with the most recently added at the bottom. Use the pagination arrows to navigate from page to page if you have more than one page of components in your library.
ru: Компоненты перечислены в том порядке, в котором они были добавлены. Используйте стрелки, чтобы перемещаться по страницам, если их более одной в вашей библиотеке.

en: Configuration Error
ru: Ошибка конфигурации

en: Configuring as re-run
ru: Настройка перезапуска

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm Enrollment
ru: Подтвердить регистрацию

en: Confirm Password
ru: Подтвердить пароль

en: Confirm that you have properly configured content in each of your experiment groups.
ru: Подтвердите, если вы правильно настроили содержимое каждой из ваших экспериментальных групп.

en: Confirm your enrollment for: {span_start}course dates{span_end}
ru: Подтвердить регистрацию на: {span_start}course dates{span_end}

en: Confirmation
ru: Подтверждение

en: Confirmation and Registration Codes for the following courses: {course_name_list}
ru: Подтверждение и регистрационные коды на следующие курсы: {course_name_list}

en: Congratulations!  You are now enrolled in {course_name}
ru: Поздравляем! Вы зачислены на курс «{course_name}»

en: Congratulations! This page summarizes what you accomplished. Show it off to family, friends, and colleagues in your social and professional networks.
ru: Поздравляем!  Эта страница содержит все ваши достижения.  Поделитесь ею с семьёй, друзьями и коллегами в своих социальных и профессиональных сетях.

en: Congratulations! You are eligible to receive course credit for successfully completing your {platform_name} course! {link_start}Get your credit now.{link_end}
ru: Поздравляем! Вы можете получить зачёт за успешное окончание курса на {platform_name}! {link_start}Получить зачёт.{link_end}

en: Congratulations! You are eligible to receive course credit from {providers} for successfully completing your {platform_name} course! {link_start}Get your credit now.{link_end}
ru: Поздравляем! Вы имеете право получить зачёт от {providers} за успешное окончание курса на {platform_name}! {link_start}Для получения зачёта перейдите по ссылке.{link_end}

en: Congratulations, you qualified for a certificate!
ru: Поздравляем, вы аттестованы для получения сертификата!

en: Connected Accounts
ru: Связанные учётные записи

en: Constants
ru: Константы

en: Contact
ru: Контакты

en: Contact Us
ru: Свяжитесь с нами

en: Contact your edX Partner Manager to update these settings.
ru: Свяжитесь с вашим менеджером edX для обновления этих настроек.

en: Contact {platform_name}
ru: Контакты {platform_name}

en: Content
ru: Содержание

en: Content Experiment
ru: Экспериментальный материал

en: Content Groups
ru: Группы по изучаемому материалу

en: Content Library
ru: Содержимое библиотеки

en: Content group no longer exists. Please choose another or allow access to All Students and staff
ru: Группа по изучаемым материалам больше не существует.  Пожалуйста, выберите другую группу или предоставьте доступ всем слушателям и сотрудникам

en: Content module identifier (location) of entrance exam.
ru: Идентификатор (местонахождение) модуля, содержащего вступительное испытание.

en: Contents
ru: Содержание

en: Contextual Online Help
ru: Ситуационная поддержка онлайн

en: Continue
ru: Продолжить

en: Copyright
ru: Авторское право

en: Copyright {year}. All rights reserved.
ru: Copyright {year}. Все права защищены.

en: Correct
ru: Верных

en: Correct or Past Due
ru: Верные или просроченные

en: Cosmetic Course Display Price
ru: Отображаемая цена за курс

en: Cost:
ru: Стоимость:

en: Could Not Link Accounts
ru: Невозможно связать учётные записи

en: Could not enroll
ru: Не удалось зарегистрироваться на курс

en: Could not find a course with the ID '{course_id}'
ru: Курс '{course_id}' не обнаружен.

en: Could not find problem with this location.
ru: Не удалось найти задачу с данным местонахождением.

en: Could not find student matching identifier: {student_identifier}
ru: Не удалось найти слушателя с идентификатором: {student_identifier}

en: Could not find the {0} file in the package.
ru: Не найден {0} в файле пакета.

en: Could not find user by email address '{email}'.
ru: Не удалось найти пользователя по адресу электронной почты '{email}'.

en: Could not index item: {}
ru: Не удалось проиндексировать элемент: {}

en: Could not interpret '{given_answer}' as a number.
ru: Не удалось определить числовое значение «{given_answer}».

en: Could not interpret '{student_answer}' as a number.
ru: Не удалось определить числовое значение «{student_answer}».

en: Could not parse LTI passport: {lti_passport}. Should be "id:key:secret" string.
ru: Не удалось распознать регистрационные данные LTI: {lti_passport}. Требуется строка вида "id:key:secret".

en: Could not parse amount as a decimal
ru: Не удалось распознать сумму в виде десятичного числа

en: Could not parse custom parameter: {custom_parameter}. Should be "x=y" string.
ru: Не удалось распознать специальный параметр: {custom_parameter}.  Рекомендуется использовать строку "x=y".

en: Could not read uploaded file.
ru: Ошибка чтения загруженного файла

en: Couldn't find module for url: {0}
ru: Не найден модуль, соответствующий url: {0}

en: Couldn't parse formula: {error_msg}
ru: Не удалось разобрать формулу: {error_msg}

en: Count
ru: Количество

en: Count of Students
ru: Количество слушателей

en: Country
ru: Страна

en: Coupon (%)
ru: Купон (%)

en: Coupon Code
ru: Код купона

en: Coupon Code List
ru: Список купонов на скидку

en: Coupon Codes
ru: Коды купонов

en: Coupon Codes Used
ru: Использованный код купона

en: Course
ru: Курс

en: Course About Page Image
ru: Изображение для страницы «О&nbsp;курсе»

en: Course Advertised Start Date
ru: Заявленная дата начала курса

en: Course Announce Date
ru: Дата объявления курса

en: Course Announcement Date
ru: Дата объявления курса

en: Course Assets
ru: Файлы курса

en: Course Certificates
ru: Сертификаты курсов

en: Course Chrome
ru: Навигация по курсу

en: Course Content (all Sections, Sub-sections, and Units)
ru: Содержимое курса (все разделы, подразделы и блоки)

en: Course Content License
ru: Лицензия на содержание курса

en: Course Credit Eligibility
ru: Условия получения зачёта на курсе

en: Course Credit Requirements
ru: Требования для получения зачёта на курсе

en: Course Dates
ru: Сроки курса

en: Course Dates:
ru: Сроки курса:

en: Course Details
ru: Информация о курсе

en: Course Display Name
ru: Отображаемое название курса

en: Course Display Name:
ru: Отображаемое название курса:

en: Course Editor
ru: Редактор курса

en: Course End
ru: Курс завершится

en: Course End Date
ru: Дата окончания курса

en: Course End Date:
ru: Дата окончания курса:

en: Course End Time
ru: Время окончания курса

en: Course Export
ru: Экспорт курса

en: Course Handouts
ru: Дополнительные материалы

en: Course Home Sidebar Name
ru: Заголовок боковой панели страницы курса

en: Course ID
ru: Идентификатор курса

en: Course ID or dir
ru: ID или каталог курса

en: Course Id
ru: Идентификатор курса

en: Course Import
ru: Импорт курса

en: Course Import Status
ru: Статус импорта курса

en: Course Info
ru: О курсе

en: Course Introduction Video
ru: Введение в курс (видео)

en: Course Is New
ru: Курс новый

en: Course Language
ru: Язык курса

en: Course Material
ru: Материалы курса

en: Course Maximum Student Enrollment
ru: Максимальное количество слушателей курса

en: Course Name
ru: Название курса

en: Course Name:
ru: Название курса:

en: Course Navigation
ru: Навигация по курсу

en: Course Not Graded
ru: Курс не оценивается

en: Course Number
ru: Номер курса

en: Course Number Display String
ru: Отображаемый номер курса

en: Course Number:
ru: Номер курса:

en: Course Organization Display String
ru: Отображаемое название организации

en: Course Outline
ru: Структура курса

en: Course Overview
ru: Обзор курса

en: Course Pacing
ru: Обучение на курсе

en: Course Pacing:
ru: Обучение на курсе

en: Course Price
ru: Цена курса

en: Course Progress
ru: Достижения на курсе

en: Course Progress for Student '{username}' ({email})
ru: Достижения '{username}' ({email}) на курсе

en: Course Registration Close Date
ru: Дата окончания регистрации на курс

en: Course Registration Period
ru: Срок регистрации на курс

en: Course Run
ru: Запуск курса

en: Course Run:
ru: Ход курса:

en: Course Schedule
ru: Расписание курса

en: Course Search
ru: Поиск курсов

en: Course Seat Purchases
ru: Купленные места на курсе

en: Course Settings
ru: Настройки курса

en: Course Short Description
ru: Краткое описание курса

en: Course Staff
ru: Сотрудники курса

en: Course Start Date
ru: Дата начала курса

en: Course Start Date:
ru: Дата начала курса:

en: Course Start Time
ru: Время начала курса

en: Course Starts
ru: Курс начнется

en: Course Structure
ru: Структура курса

en: Course Summary Page
ru: Страница с описанием курса

en: Course Survey URL
ru: Ссылка на анкету курса

en: Course Team
ru: Команда курса

en: Course Team Data
ru: Данные о команде курса

en: Course Team Internal Reference
ru: Команда курса - внутренняя ссылка

en: Course Team Management
ru: Управление командой курса

en: Course Team Roles
ru: Роли внутри команды учебного курса

en: Course Team Settings
ru: Настройки команды курса

en: Course Title
ru: Название курса

en: Course Updates
ru: Новости курса

en: Course Updates and News
ru: Объявления и новости курса

en: Course Utilities
ru: Вспомогательные материалы курса

en: Course View
ru: Обзор курса

en: Course Visibility In Catalog
ru: Видимость курса в каталоге

en: Course Warnings
ru: Предупреждения курса

en: Course added to cart.
ru: Курс добавлен в корзину.

en: Course certificate generation requires an activated web certificate configuration.
ru: Для создания сертификатов об окончании курса необходимо активировать настройки сертификатов.

en: Course credit can help you get a jump start on your university degree, finish a degree already started, or fulfill requirements at a different academic institution.
ru: Начисленные баллы помогут вам зачесть курс в вашем университете, закончить ранее начатое обучение, или выполнить требования различных образовательных учреждений.

en: Course does not start until {}
ru: Курс начнётся только {}

en: Course git url:
ru: Git url курса:

en: Course has been successfully reindexed.
ru: Поисковый индекс курса успешно обновлён.

en: Course has no entrance exam section.
ru: Курс не содержит вступительного испытания.

en: Course has no valid entrance exam section.
ru: Курс не содержит допустимого вступительного испытания.

en: Course has not started
ru: Курс ещё не начался

en: Course id '{course_id}' is not valid
ru: Идентификатор курса '{course_id}' недействителен.

en: Course id is invalid
ru: Недопустимый идентификатор курса

en: Course id not specified
ru: Идентификатор курса не указан

en: Course is full
ru: Набор на курс закончен

en: Course is not valid
ru: Курс не действительный

en: Course is not yet visible to students.
ru: Курс еще не виден слушателям.

en: Course options for
ru: Настройки для курса

en: Course page automatically created.
ru: Страница курса автоматически создана.

en: Course price per seat:
ru: Цена за место на курсе:

en: Course successfully exported to git repository
ru: Учебный курс успешно экспортирован в хранилище git

en: Course team members with the Admin role help you manage your course. They can do all of the tasks that Staff can do, and can also add and remove the Staff and Admin roles, discussion moderation roles, and the beta tester role to manage course team membership. You can only give course team roles to enrolled users.
ru: Администраторы помогают вам управлять учебным процессом курса. Они могут выполнять те же задачи, что и сотрудники, а также назначать и отстранять других администраторов, модераторов, бета-тестеров и сотрудников. Права администратора можно предоставить только зарегистрированным пользователям.

en: Course team members with the Staff role are course co-authors. They have full writing and editing privileges on all course content.
ru: Члены команды курса, или сотрудники, являются соавторами курса. Им предоставляется достаточно прав для создания и редактирования всех материалов курса.

en: Course team members with the Staff role help you manage your course. Staff can enroll and unenroll learners, as well as modify their grades and access all course data. Staff also have access to your course in Studio and Insights. You can only give course team roles to enrolled users.
ru: Члены команды, обладающие правами сотрудников, помогают вам управлять курсом. Сотрудники могут зачислять и отчислять обучающихся, а также изменять их отметки, им доступны все данные, касающиеся курса. Сотрудники также имеют доступ к курсу в Studio и Insights. Права сотрудника можно предоставить только зарегистрированным пользователям.

en: Course that students must complete before beginning this course
ru: Курс, который слушатели должны окончить перед началом этого курса

en: Course update not found.
ru: Обновление учебного курса не найдено.

en: Course {course_id} does not exist.
ru: Курса {course_id} не существует.

en: Course {course_id} not past the refund window.
ru: Курс {course_id} не мимо окна возврата.

en: Course {course_id} requires {prerequisite_course_id}
ru: Перед курсом {course_id} необходимо пройти курс {prerequisite_course_id}

en: Course-loading errors
ru: Ошибки при загрузке курса

en: Course-specific grade adjustment
ru: Коррекция оценок для конкретных курсов

en: Course:
ru: Курс:

en: Course: {course_name}
ru: Курс: {course_name}

en: CourseID
ru: ID курса

en: CourseMode price updated successfully
ru: CourseMode цена успешно обновлена

en: CourseMode with the mode slug({mode_slug}) DoesNotExist
ru: CourseMode с режимом пули({mode_slug}) DoesNotExist

en: Courses
ru: Курсы

en: Courses Being Processed
ru: Курс обработан

en: Courses loaded in the modulestore
ru: Учебные курсы загружены в хранилище модулей

en: Courseware
ru: Содержание

en: Cover Image
ru: Изображение курса

en: Create
ru: Создать

en: Create Enrollment Codes
ru: Создать коды для записи на курс

en: Create Enrollment Report
ru: Создать отчёт о регистрации на курс

en: Create Executive Summary
ru: Создать сводный отчёт

en: Create Learning Pathways
ru: Создание направленного обучения

en: Create My Account
ru: Создать мою учётную запись

en: Create My Account &amp; Start Authoring Courses
ru: Создать учётную запись и начать разработку курсов

en: Create My {platform_name} Account
ru: Создать мою учётную запись {platform_name}

en: Create Re-run
ru: Создать перезапуск

en: Create User Results
ru: Создать результаты пользователя

en: Create Your First Course
ru: Создайте ваш первый курс

en: Create Your First Library
ru: Создайте вашу первую библиотеку

en: Create Your First Program
ru: Создайте вашу первую программу

en: Create a .csv file that contains enrollment information for your course.
ru: Создать файл в формате .csv, содержащий информацию о регистрации на курс.

en: Create a Course Rerun of:
ru: Перезапуск курса:

en: Create a New Course
ru: Создайте новый курс

en: Create a New Library
ru: Создать новую библиотеку

en: Create a new Custom Course for edX
ru: Создать новый индивидуальный курс

en: Create a re-run of a course
ru: Перезапуск курса

en: Create a section, then add subsections and units. Open a unit to add course components.
ru: Создайте раздел, а затем добавьте в него подразделы и блоки.  Откройте блок, чтобы добавить содержимое курса.

en: Create an HTML file that contains an executive summary for this course.
ru: Создать файл в формате HTML, содержащий сводный отчёт о курсе.

en: Create article
ru: Создать статью

en: Create new merged version
ru: Создать новую объединенную версию

en: Create one or more pre-paid course enrollment codes. Students can use these codes to enroll in the course.
ru: Создать один или более предварительно оплаченных кодов для записи на курс. Пользователи смогут использовать эти коды, чтобы записаться на курс.

en: Create user
ru: Создать пользователя

en: Create your own {platform_name} account below
ru: Создайте свою {platform_name} учётную запись ниже

en: Creating your course organization
ru: Создание структуры вашего курса

en: Creative Commons licensed content, with terms as follow:
ru: Содержимое защищено лицензией Creative Commons на следующих условиях:

en: Credit Card - Individual
ru: Кредитная карта - физическое лицо

en: Credit Card Number
ru: Номер кредитной карты

en: Credit Eligibility
ru: Условия получения зачёта

en: Currency
ru: Валюта

en: Current Configuration
ru: Текущая конфигурация

en: Current Course:
ru: Текущий курс:

en: Current Library:
ru: Текущая библиотека:

en: Current course creator state
ru: Текущее состояние создателя курса

en: Current position in the video.
ru: Текущая позиция видео.

en: Current revision changed for %s.
ru: Текущая версия изменена на %s.

en: Current revision not set!!
ru: Текущая версия не указана!!

en: Currently Enrolled
ru: Сейчас записан

en: Currently signed in as:
ru: Вы зашли как:

en: Currently the {platform_name} servers are down
ru: В настоящий момент серверы {platform_name} недоступны

en: Currently the {platform_name} servers are overloaded
ru: В настоящий момент серверы {platform_name} перегружены

en: Custom Evaluated Script
ru: Пользовательский сценарий оценки

en: Custom Parameters
ru: Пользовательские параметры

en: Custom pages
ru: Дополнительные страницы

en: CustomResponse: check function returned an invalid dictionary!
ru: Отзыв: функция проверки вернула недопустимое значение словаря

en: Customer Name
ru: Имя заказчика

en: Customer Reference
ru: Регистрационный номер покупателя

en: Customer Reference Number: {reference_number}
ru: Регистрационный номер покупателя: {reference_number}

en: Customer's purchase order or other reference information
ru: Информация по оплате или другая справочная информация

en: Customer's reference code for this invoice.
ru: Номер счёта плательщика.

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Dashboard for:
ru: Панель управления для:

en: Data Download
ru: Скачивание данных

en: Data Integrity Error
ru: Ошибка целостности данных

en: Data in row #{row_num} must have exactly four columns: email, username, full name, and country
ru: Данные в строке #{row_num} должны быть ровно четыре колонки: адрес электронной почты, имя пользователя, полное имя и страну,

en: Data {em_start}exported with{em_end} your course:
ru: Данные, {em_start}экспортируемые вместе{em_end} с вашим курсом:

en: Data {em_start}not exported{em_end} with your course:
ru: Данные, {em_start}не экспортируемые{em_end} с вашим курсом:

en: Date
ru: Дата

en: Date Added
ru: Дата добавления

en: Date Report Run
ru: Дата отчёта

en: Date format four digit year dash two digit month dash two digit day
ru: Формат даты четырёхначное числовое обозначение года тире двузначное числовое обозначение месяца тире двузначное числовое обозначение дня

en: Date of Original Transaction
ru: Дата исходной операции

en: Date of Refund
ru: Дата возврата денежных средств

en: Date of purchase
ru: Дата покупки

en: Date of the last view of the bumper
ru: Дата последнего просмотра заставки

en: Date that enrollment for this class is closed
ru: Дата закрытия записи на курс

en: Date that enrollment for this class is opened
ru: Дата открытия записи на курс

en: Date that this class ends
ru: Дата окончания курса

en: Date that this problem is due by
ru: Срок сдачи данного задания

en: Date: {date}
ru: Дата: {date}

en: Dates that control when your course can be viewed
ru: Даты, определяющие доступность вашего курса для просмотра.

en: Days Early for Beta Users
ru: Запас времени для бета-тестирования&nbsp;— в&nbsp;днях

en: Deadline for purchasing and requesting credit.
ru: Крайний срок подачи заявки и оформления кредита.

en: Deadlines, requirements, and logistics around grading student work
ru: Сроки, требования и организация оценивания проверочных работ

en: Dear Student,
ru: Уважаемый слушатель!

en: Dear [[Name]]
ru: Уважаемый/ая [[Имя]]

en: Dear [[Name]]:
ru: Уважаемый/ая [[Имя]]:

en: Dear edX Learner,
ru: Дорогие слушатели,

en: Dear student,
ru: Уважаемый слушатель!

en: Dear {full_name}
ru: Здравствуйте, {full_name}!

en: Debug:
ru: Отладка:

en: Decimals
ru: Десятичные дроби

en: Decrease
ru: Уменьшить

en: Default Annotations Tab
ru: Страница пояснений по умолчанию

en: Default Tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: Default Timed Transcript
ru: Синхронные субтитры по умолчанию

en: Default Video URL
ru: URL видео по умолчанию

en: Defines the access permissions for showing the course in the course catalog. This can be set to one of three values: 'both' (show in catalog and allow access to about page), 'about' (only allow access to about page), 'none' (do not show in catalog and do not allow access to an about page).
ru: Задаёт права доступа к курсу в каталоге. Допустимо одно из трех значений: 'both' (показать в каталоге и разрешить доступ к странице «О курсе»), 'about' (разрешить доступ только к странице «О курсе»), 'none' (не показывать в каталоге и закрыть доступ к странице «О курсе»).

en: Defines the number of points each problem is worth. If the value is not set, each response field in the problem is worth one point.
ru: Определяет количество баллов за каждое задание.  Если значение не указано, каждое поле ответа в задании будет оцениваться в один балл.

en: Defines the number of times a student can try to answer this problem. If the value is not set, infinite attempts are allowed.
ru: Определяет, сколько раз можно давать ответ на задание.  Если значение не установлено, предоставляется неограниченное количество попыток.

en: Defines when to randomize the variables specified in the associated Python script. For problems that do not randomize values, specify "Never".
ru: Определяет, когда следует использовать случайные значения переменных, указанных в сценарии на языке Python. Для задач, не требующих подстановки случайного значения переменных, выберите «Никогда».

en: Defines when to show the answer to the problem. A default value can be set in Advanced Settings.
ru: Определяет, когда отображать ответ на задание.  В расширенных настройках можно установить значение по умолчанию.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Current Video
ru: Удалить текущее видео

en: Delete Student State
ru: Удалить состояние слушателя

en: Delete Student State for Problem
ru: Удалить статус задания, выполненного обучающимся

en: Delete Student's Answers and Scores
ru: Удалить ответы и оценки слушателей

en: Delete User Results
ru: Удалить результаты пользователя

en: Delete article
ru: Удалить статью

en: Delete course from site
ru: Удалить курс с сайта

en: Delete failed for user preference '{preference_key}'.
ru: Удаление пользовательской настройки не удалось '{preference_key}'.

en: Delete this component
ru: Удалить этот компонент

en: Delete user
ru: Удалить пользователя

en: Deleted
ru: Удалено

en: Deleted Content Group
ru: Удалённая группа по изучаемым материалам

en: Deleted group
ru: Группа удалена

en: Deleted user {username}
ru: Пользователь {username} удалён

en: Denied
ru: Отказано

en: Deny all users access to edit this article.
ru: Запретить всем пользователям редактировать эту статью.

en: Deprecated Component
ru: Устаревший компонент

en: Description
ru: Описание

en: Description and/or admin notes.
ru: Описание и/или примечания администратора.

en: Description for the credit provider displayed to users.
ru: Видимое пользователям описание организации-кредитора.

en: Description of the asset.
ru: Описание файла.

en: Detach
ru: Отделить

en: Details
ru: Подробности

en: Details &amp; Schedule
ru: Обзор курса и расписание

en: Determines how content is drawn from the library
ru: Определяет способ извлечения данных из библиотеки

en: Determines whether a 'Reset' button is shown so the user may reset their answer. A default value can be set in Advanced Settings.
ru: Определяет, показывать ли кнопку «Сбросить», с помощью которой пользователь может сбросить свой ответ. Значение по умолчанию можно установить в расширенных настройках.

en: Diacritic Marks
ru: Диакритические знаки

en: Dictionary for maintaining the state of inputtypes
ru: Словарь для сохранения состояний полей ввода

en: Dictionary with the available tags
ru: Словарь тегов

en: Dictionary with the correctness of current student answers
ru: Словарь, определяющий правильность ответов

en: Dictionary with the current student responses
ru: Словарь, содержащий ответы слушателей

en: Did your e-mail client break the URL into two lines?
ru: Не разбил ли почтовый клиент ссылку на две части?

en: Directory/ID
ru: Каталог/Идентификатор

en: Disable Account
ru: Заблокировать учётную запись

en: Disable Progress Graph
ru: Скрыть диаграмму достижений

en: Disable Student-Generated Certificates
ru: Запретить выпуск сертификатов обучающимися

en: Disabled Account
ru: Учётная запись заблокирована

en: Disclaimer
ru: Оговорка об ограничении ответственности

en: Discount
    per item
ru: Скидка
    за единицу

en: Discount Applied:
ru: Скидка применяется:

en: Discount Percentage
ru: Процент скидки

en: Discount does not exist against code '{code}'.
ru: Скидка для кода '{code}' не предусмотрена.

en: Discount or activation code
ru: Скидочный или активационный код

en: Discussion
ru: Обсуждение

en: Discussion - {course_number}
ru: Обсуждение - {course_number}

en: Discussion Admins
ru: Администраторы форума

en: Discussion Admins can edit or delete any post, clear misuse flags, close and re-open threads, endorse responses, and see posts from all cohorts. Their posts are marked as 'staff'. They can also add and remove the discussion moderation roles to manage course team membership. You can only give course team roles to enrolled users.
ru: Администраторы обсуждений могут просматривать обсуждения всех групп, изменять и удалять любые сообщения, снимать жалобы, закрывать и снова открывать темы, а также рекомендовать полезные ответы. Их сообщения помечены словом «Сотрудник». Кроме того, они могут назначать модераторов. Присваивать эту и другие роли можно только зарегистрированным пользователям.

en: Discussion Blackout Dates
ru: Периоды отключения обсуждений

en: Discussion Community TAs
ru: Старосты сообщества

en: Discussion Forum External Link
ru: Внешняя ссылка на форум обсуждений

en: Discussion ID: {discussion_id}
ru: Идентификатор обсуждения: {discussion_id}

en: Discussion Id
ru: Идентификатор обсуждения

en: Discussion Moderators
ru: Модераторы форума

en: Discussion Moderators can edit or delete any post, clear misuse flags, close and re-open threads, endorse responses, and see posts from all cohorts. Their posts are marked as 'staff'. They cannot manage course team membership by adding or removing discussion moderation roles. You can only give course team roles to enrolled users.
ru: Модераторы могут просматривать обсуждения всех групп, изменять и удалять любые сообщения, снимать жалобы, закрывать и снова открывать темы, а также рекомендовать полезные ответы. Их сообщения помечены словом «Сотрудник». Однако они не могут назначать других модераторов. Присваивать эту и другие роли можно только зарегистрированным пользователям.

en: Discussion Sorting Alphabetical
ru: Сортировать обсуждения по алфавиту

en: Discussion Topic Mapping
ru: Схема тем обсуждения

en: Discussion thread list
ru: Список тем обсуждения

en: Discussion topics; currently listing:
ru: Темы обсуждения; список текущих:

en: Dismiss
ru: Скрыть

en: Display Name
ru: Отображаемое название

en: Display name for this module
ru: Отображаемое название модуля

en: Django template HTML.
ru: Шаблон Django HTML

en: Do not show bumper again
ru: Больше не показывать заставку

en: Do not use shuffle and answer-pool at the same time
ru: Не используйте shuffle и answer-pool одновременно

en: Do not use spaces in expressions.
ru: Не используйте пробелы в выражениях.

en: Doctorate
ru: Учёная степень

en: Dollars Refunded
ru: Возвращенные доллары

en: Don't have a {studio_name} Account? Sign up!
ru: Нет учетной записи {studio_name}? Зарегистрируйтесь!

en: Don't see your preferred language? {link_start}Volunteer to become a translator!{link_end}
ru: Не нашли язык, который предпочитаете? {link_start}Станьте переводчиком-волонтёром!{link_end}

en: Donate
ru: Пожертвовать

en: Donation Actions
ru: Пожертвования

en: Donation for {course}
ru: Пожертвование на курс {course}

en: Donation for {platform_name}
ru: Пожертвование на {platform_name}

en: Download All Credit Card Purchases
ru: Скачать все покупки по кредитным картам

en: Download All Enrollment Codes
ru: Скачать все коды для записи на курс

en: Download All Invoices
ru: Скачать все счета-фактуры

en: Download CSV Data
ru: Скачать данные в формате CSV

en: Download CSV Reports
ru: Скачать отчёты в формате CSV

en: Download CSV of Certificates Issued
ru: Загрузить CSV-файл со списком выпущенных сертификатов

en: Download Coupon Codes
ru: Скачать коды купонов на скидку

en: Download Handout
ru: Скачать материалы

en: Download Problem Data for all Problems as a CSV
ru: Скачать данные по всем заданиям в формате CSV

en: Download Student Grades as a CSV
ru: Скачать оценки слушателя в формате CSV

en: Download Student Opened as a CSV
ru: Скачать данные слушателя в формате CSV

en: Download Subsection Data for all Subsections as a CSV
ru: Скачать данные по всем подразделам в формате CSV

en: Download Transcript Allowed
ru: Разрешить скачивание субтитров

en: Download Unused Enrollment Codes
ru: Скачать неиспользованные коды для записи на курс

en: Download Used Enrollment Codes
ru: Скачать использованные коды для записи на курс

en: Download Video
ru: Скачать видео

en: Download Your Certificate
ru: Скачать свой сертификат

en: Download Your ID Verified {cert_name_short} (PDF)
ru: Скачать Подтвержденный {cert_name_short} (PDF)

en: Download Your {cert_name_short} (PDF)
ru: Скачать ваш {cert_name_short} (PDF)

en: Download a .csv file for all credit card purchases or for all invoices, regardless of status.
ru: Скачайте файл CSV со списком всех счетов на оплату и покупок по кредитной карте.

en: Download a .csv file of all coupon codes for this course.
ru: Скачать файл в формате .csv с кодами всех купонов на скидку на этот курс.

en: Download a .csv file of all enrollment codes for this course.
ru: Скачать файл в формате .csv со списком всех регистрационных кодов курса.

en: Download a .csv file of all unused enrollment codes for this course.
ru: Скачать файл в формате .csv со всеми неиспользованными регистрационными кодами курса.

en: Download a .csv file of all used enrollment codes for this course.
ru: Скачать файл в формате .csv со всеми использованными регистрационными кодами курса.

en: Download a CSV of learners who can enroll
ru: Скачать список людей, которым доступна регистрация, в формате CSV

en: Download a CSV of problem responses
ru: Скачать файл CSV с ответами на задание

en: Download list of all users (csv file)
ru: Скачать список всех пользователей (CSV-файл)

en: Download profile information as a CSV
ru: Скачать список личных данных в формате CSV

en: Download staff and instructor list (csv file)
ru: Скачать список сотрудников и преподавателей (CSV-файл)

en: Download student grades
ru: Скачать оценки

en: Download the {platform_name} mobile app from Google Play
ru: Скачать мобильное приложение {platform_name} с сайта Google Play

en: Download the {platform_name} mobile app from the Apple App Store
ru: Скачать мобильное приложение {platform_name} с сайта Apple App Store

en: Download transcript
ru: Скачать текст

en: Download video
ru: Скачать видео

en: Download {cert_name_short} (PDF)
ru: Скачать {cert_name_short} (PDF)

en: Downloadable Transcript URL
ru: URL файла субтитров для скачивания

en: Draft your outline and build content anywhere. Simple drag and drop tools let you reorganize quickly.
ru: Составьте примерную структуру курса и наполняйте её содержимым с любого места. С помощью перетаскивания вы сможете быстро перегруппировать элементы курса.

en: Drag components to new locations within this component.
ru: Перетащите компоненты на новые места в пределах этого компонента

en: Drag sections, subsections, and units to new locations in the outline.
ru: Перетащите разделы, подразделы и блоки в любое место в структуре данного курса.

en: Drag to reorder
ru: Перетащите для изменения порядка

en: Dropdown
ru: Выпадающий список

en: Due Date
ru: Срок сдачи

en: Due Date Display Format
ru: Формат отображения срока сдачи

en: Due Date: {date}
ru: Срок оплаты: {date}

en: Due Time format two digit hours colon two digit minutes
ru: Формат срока сдачи двузначное количество часов двоеточие двузначное количество минут

en: Due date
ru: Срок выполнения

en: Due date extensions for {0} {1} ({2})
ru: Продление сроков сдачи {0} {1} ({2})

en: Duplicate
ru: Копировать

en: Duplicate of '{0}'
ru: Копия «{0}»

en: Duplicate of {0}
ru: Копия {0}

en: Duplicate this component
ru: Создать копию этого компонента

en: Duration
ru: Продолжительность

en: During video playback, use the subtitles and the scroll bar to navigate. Clicking the subtitles is a fast way to skip forwards and backwards by small amounts.
ru: Для навигации во время просмотра используйте субтитры и панель прокрутки. Чтобы переместиться немного вперед или назад, нажимайте на субтитры.

en: E-Commerce
ru: Электронная коммерция

en: E-mail
ru: Адрес электронной почты

en: E-mail change failed
ru: Не удалось изменить адрес электронной почты

en: E-mail change successful!
ru: Смена электронного адреса прошла успешно!

en: Each bar shows the grade distribution for that problem.
ru: Каждый столбик показывает распределение оценок за отдельное задание.

en: Each bar shows the number of students that opened the subsection.
ru: Каждый столбик показывает количество обучающихся, открывавших подраздел.

en: Each content group that you create can be associated with one or more cohorts. In addition to course content that is intended for all students, you can designate some content as visible only to specified content groups. Only learners in the cohorts that are associated with the specified content groups see the additional content.
ru: Каждая созданная группа по изучаемым материалам должна быть связана не менее чем с одной группой в курсе. В дополнение к материалам курса, предназначенным для всех слушателей, вы можете указать, что некоторые материалы доступны только определённым группам. Только члены этих групп, получат доступ к дополнительным материалам.

en: Each revision contains a title field that must be filled out, even if the title has not changed
ru: Каждая версия содержит поле заголовка, которое необходимо заполнить, даже если заголовок не изменился

en: Each video file that you upload needs to reach the video processing servers successfully before additional work can begin. You can monitor the progress of files as they upload, and try again if the upload fails.
ru: Каждый видео файл, который вы загружаете, должен пройти обработку нашим видеосервером прежде чем вы сможете продолжить. Вы можете следить за ходом загрузки файлов, и попробовать снова, если в процессе загрузки произошла ошибка.

en: Ed. Completed
ru: Полученное образование

en: EdX Financial Assistance is a program we created to give learners in all financial circumstances a chance to earn a Verified Certificate upon successful completion of an edX course.
ru: Финансовая помощь — это программа, созданная нами для того, чтобы дать возможность получения Подтверждённого сертификата об успешном прохождении курсов edX любому слушателю, независимо от его финансового положения.

en: EdX is committed to making it possible for you to take high quality courses from leading institutions regardless of your financial situation, earn a Verified Certificate, and share your success with others.
ru: EdX стремится к тому, чтобы дать вам возможность получить высококачественное образование от лучших учебных заведений вне зависимости от вашего финансового положения, заработать Подтверждённый сертификат, и разделить ваш успех с окружающими.

en: EdX, Open edX, Studio, and the edX and Open edX logos are registered trademarks or trademarks of {link_start}edX Inc.{link_end}
ru: EdX, Open edX, Studio, а также логотипы edX и Open edX являются зарегистрированными торговыми знаками или торговыми марками, принадлежащими {link_start}edX Inc.{link_end}

en: EdX, Open edX, and the edX and Open edX logos are registered trademarks or trademarks of {link_start}edX Inc.{link_end}
ru: EdX, Open edX, а также логотипы edX и Open edX являются зарегистрированными торговыми знаками или торговыми марками, принадлежащими {link_start}edX Inc.{link_end}

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Coupon Code
ru: Редактировать код купона на скидку

en: Edit Coupon Code Information
ru: Введите данные с купона на скидку

en: Edit Library List.
ru: Редактировать список библиотек.

en: Edit Price
ru: Изменить цену

en: Edit Start Date
ru: Изменить дату начала

en: Edit the library configuration.
ru: Редактировать настройки библиотеки.

en: Edit the name of the course image file. You must upload this file on the Files & Uploads page. You can also set the course image on the Settings & Details page.
ru: Введите название файла с изображением для страницы «О курсе».  Файл должен быть загружен на странице «Файлы и загрузки». Также изображение для курса можно задать на странице «Настройки и подробности курса ».

en: Editing components
ru: Изменение компонентов

en: Editor
ru: Редактор

en: EdxNotes Service is unavailable. Please try again in a few minutes.
ru: Сервис заметок недоступен. Пожалуйста, попробуйте ещё раз через несколько минут.

en: Elementary/primary school
ru: Начальное

en: Email
ru: Электронная почта

en: Email Address
ru: E-mail адрес

en: Email Addresses/Usernames
ru: Электронные адреса/Имена пользователей

en: Email Settings
ru: Настройки e-mail

en: Email Settings for {course_number}
ru: Настройки e-mail для курса {course_number}

en: Email Task History
ru: Отправленные Сообщения

en: Email actions run in the background. The status for any active tasks - including email tasks - appears in a table below.
ru: Обработка электронной почты происходит в фоновом режиме. Статус всех активных процессов, в том числе связанных с отправкой сообщений, отображается в таблице ниже.

en: Email address must end in {domain}
ru: Электронный адрес должен заканчиваться на {domain}

en: Email cannot be more than %(limit_value)s characters long
ru: Максимальное количество символов в электронном сообщении – %(limit_value)s

en: Email for 'Instructor' Annotations
ru: Email для комментариев преподавателя

en: Email is incorrect.
ru: Адрес электронной почты введён неверно.

en: Email of the user that will be attached to all annotations that will be found in 'Instructor' tab.
ru: Email пользователя, который будет прикреплен ко всем комментариям, которые можно найти на закладке «Преподаватель».

en: Email or password is incorrect.
ru: Неверный адрес электронной почты  или пароль.

en: Email or username
ru: Адрес электронной почты или имя пользователя

en: Email someone to say you've enrolled in this course
ru: Сообщить по электронной почте, что вы записались на курс.

en: Email staff to create course
ru: Отправьте электронное письмо сотрудникам для создания курса

en: Empty
ru: Пусто

en: Empty Cart
ru: Корзина пуста

en: Enable Authoring of Credential in Studio
ru: Включите проверку на авторстово удостоверения в Студио

en: Enable CCX
ru: Включить CCX

en: Enable LaTeX Compiler
ru: Разрешить использование компилятора LaTeX

en: Enable LaTeX templates?
ru: Разрешить использование шаблонов LaTeX?

en: Enable Learner Issuance
ru: Разрешить выпуск зачётных единиц

en: Enable Proctored Exams
ru: Разрешить проведение наблюдаемых испытаний

en: Enable Program Certificate Generation
ru: Разрешить выпуск сертификатов

en: Enable Student Dashboard Displays
ru: Разрешить панель управления обучающегося

en: Enable Student Notes
ru: Разрешить заметки слушателей

en: Enable Student-Generated Certificates
ru: Разрешить выпуск сертификатов обучающимися

en: Enable Studio Authoring Interface
ru: Разрешить интерфейс авторизации Studio

en: Enable Subsection Prerequisites
ru: Разрешить подраздел требований

en: Enable Timed Exams
ru: Разрешить проведение испытаний с ограничением по времени

en: Enable authoring of Credential Service credentials in Studio.
ru: Включите проверку на авторство данных логина и пароля для Сервиса Удостоверения в Студио.

en: Enable course home page improvements.
ru: Разрешить улучшенную страницу курса.

en: Enable issuance of credentials via Credential Service.
ru: Разрешить оформление зачётных единиц для обучающихся, используя Сервис зачётных единиц.

en: Enable video caching system
ru: Кэширование видео

en: Enabled
ru: Включено

en: End Date:
ru: Дата Окончания:

en: End Letter:
ru: До буквы:

en: Ended - {end_date}
ru: Завершён {end_date}

en: Enroll
ru: Внести в список

en: Enroll In {course_name}
ru: Записаться на курс {course_name}

en: Enroll in StudioX
ru: Пройти курс «Как создать курс в Studio»

en: Enroll in StudioX: Creating a Course with edX Studio
ru: Пройти курс «Как создать курс в Studio»

en: Enroll in edX101
ru: Пройти курс «Базовые возможности системы»

en: Enroll in edX101: Overview of Creating an edX Course
ru: Пройти курс «Базовые возможности системы»

en: Enroll in {course_display_name}
ru: Записаться на курс {course_display_name}

en: Enroll in {course_name}
ru: Записаться на курс «{course_name}»

en: Enrolled as:
ru: Внесён в список как:

en: Enrollment
ru: Запись на курс

en: Enrollment Code
ru: Код на зачисление

en: Enrollment Code Status
ru: Статус регистрационного кода

en: Enrollment Codes
ru: Регистрационные коды

en: Enrollment Date
ru: Дата записи на курс

en: Enrollment End Date
ru: Дата окончания регистрации

en: Enrollment End Time
ru: Время окончания регистрации

en: Enrollment Information
ru: Информация о записи на курс

en: Enrollment Link
ru: Ссылка регистрации

en: Enrollment Role
ru: Роль

en: Enrollment Source
ru: Способ записи

en: Enrollment Start Date
ru: Дата начала регистрации

en: Enrollment Start Time
ru: Время начала регистрации

en: Enrollment Successful
ru: Зачисление выполнено успешно

en: Enrollment action is invalid
ru: Регистрация недоступна

en: Enrollment codes for Course: {course_name}
ru: Коды для регистрации на курс: {course_name}

en: Enrollment confirmation
ru: Подтверждение зачисления

en: Enrollment data is now available in {dashboard_link}.
ru: Данные о количестве зарегистрировавшихся теперь доступны здесь {dashboard_link}.

en: Enrollment in this course is by invitation only
ru: Для зачисления на курс требуется приглашение

en: Enrollment information for all courses
ru: Информация о регистрации на всех курсах

en: Enrollment is Closed
ru: Запись на курс закрыта

en: Enrollment is closed
ru: Регистрация закрыта

en: Enrollment mode not supported
ru: Режим регистрации не поддерживается

en: Enrollment:
ru: Зачисление:

en: Enter a Public Display Name:
ru: Введите общедоступное имя:

en: Enter a coupon code.
ru: Введите код купона.

en: Enter a description of the third party application. If requesting username and/or email, use this text box to inform users why their username and/or email will be forwarded to a third party application.
ru: Введите описание сторонних приложений. Если запрашивающее имя пользователя и/или по электронной почте, используйте это текстовое поле, чтобы сообщить пользователям, почему их имя пользователя и/или по электронной почте будут направлены сторонних приложений.

en: Enter a numeric value for the discount amount. Do not include the percent sign.
ru: Введите сумму скидки в виде числа.  Не используйте символ процентов.

en: Enter a numeric value for the number of enrollment codes.
ru: Введите количество регистрационных кодов в виде числа.

en: Enter a numeric value for the price per course seat. Do not include currency symbols.
ru: Введите цену за место на курсе в виде числа. Не используйте символы денежных единиц.

en: Enter a public username:
ru: Введите общедоступное имя пользователя:

en: Enter a valid email address.
ru: Введите корректный электронный адрес.

en: Enter and confirm your new password.
ru: Введите и подтвердите новый пароль.

en: Enter course-specific configuration information here (JSON format)
ru: Введите информацию о настройках данного курса (в формате JSON)

en: Enter course-specific overrides for the Web/HTML template parameters here (JSON format)
ru: Введите значения параметров HTML-шаблона (в формате JSON), которые будут применяться к определённому курсу

en: Enter discussion categories in the following format: "CategoryName": {"id": "i4x-InstitutionName-CourseNumber-course-CourseRun"}. For example, one discussion category may be "Lydian Mode": {"id": "i4x-UniversityX-MUS101-course-2015_T1"}. The "id" value for each category must be unique. In "id" values, the only special characters that are supported are underscore, hyphen, and period.
ru: Введите категории обсуждений в следующем формате: "НазваниеКатегории": {"id": "i4x-InstitutionName-CourseNumber-course-CourseRun"}. Например, одна из категорий обсуждения может выглядеть так: "Лидийский лад": {"id": "i4x-UniversityX-MUS101-course-2015_T1"}.  Значение "id" должно быть уникальным для каждой категории. Значения "id" могут содержать следующие специальные символы: знак подчёркивания, дефис и точка.

en: Enter email addresses and/or usernames separated by new lines or commas.
ru: Введите электронные адреса и/или имена пользователей, разделив их запятыми или поместив их по одному на строку.

en: Enter end, early_with_info, or early_no_info. After certificate generation, students who passed see a link to their certificates on the dashboard and students who did not pass see information about the grading configuration. The default is end, which displays this certificate information to all students after the course end date. To display this certificate information to all students as soon as certificates are generated, enter early_with_info. To display only the links to passing students as soon as certificates are generated, enter early_no_info.
ru: Введите одно из значений: end, early_with_info или early_no_info. После создания сертификатов слушатели, успешно прошедшие курс, увидят ссылку на сертификат на панели управления, а слушатели, набравшие недостаточно баллов, увидят информацию об оценке. По умолчанию установлено значение end — сертификаты будут доступны только после даты окончания курса. Чтобы показать информацию о сертификатах сразу после их создания, введите early_with_info. Чтобы показать ссылки на сертификаты заранее только тем, кто успешно прошёл курс, введите early_no_info.

en: Enter information about the coupon code below.
ru: Введите ниже информацию о коде купона.

en: Enter pairs of dates between which students cannot post to discussion forums. Inside the provided brackets, enter an additional set of square brackets surrounding each pair of dates you add. Format each pair of dates as ["YYYY-MM-DD", "YYYY-MM-DD"]. To specify times as well as dates, format each pair as ["YYYY-MM-DDTHH:MM", "YYYY-MM-DDTHH:MM"]. Be sure to include the "T" between the date and time. For example, an entry defining two blackout periods looks like this, including the outer pair of square brackets: [["2015-09-15", "2015-09-21"], ["2015-10-01", "2015-10-08"]]
ru: Введите пары дат, между которыми слушатели не смогут отправлять сообщения в обсуждениях. Каждая пара должна быть в формате ["ГГГГ-ММ-ДД", "ГГГГ-ММ-ДД"]. Чтобы указать конкретное время вместе с датами, пары должны иметь формат ["ГГГГ-ММ-ДДTЧЧ:ММ", "ГГГГ-ММ-ДДTЧЧ:ММ"]. Обязательно включите английскую букву "T" между датой и временем. Например, чтобы задать два периода блокировки обсуждений, введите в квадратных скобках: [["2015-09-15", "2015-09-21"], ["2015-10-01", "2015-10-08"]]

en: Enter policy keys and values to enable the cohort feature, define automated student assignment to groups, or identify any course-wide discussion topics as private to cohort members.
ru: Введите настройки вида ключ-значение, чтобы включить функционал групп, задать автоматическое распределение слушателей на группы, или выделить какие-либо общие темы обсуждений курса в приватные для членов группы.

en: Enter string customization substitutions for particular locations.
ru: Введите замены названий некоторых элементов интерфейса, в частности, кнопок проверки ответа.

en: Enter the API key provided by MathWorks for accessing the MATLAB Hosted Service. This key is granted for exclusive use by this course for the specified duration. Please do not share the API key with other courses and notify MathWorks immediately if you believe the key is exposed or compromised. To obtain a key for your course, or to report an issue, please contact moocsupport@mathworks.com
ru: Введите API-ключ, предоставленный компанией MathWorks для доступа к сервису MATLAB. Этот ключ предоставляется для использования исключительно в рамках данного курса в указанный период времени. Не используйте API-ключ в других курсах. Немедленно уведомите MathWorks, если считаете, что ключ стал известен посторонним. Для получения ключа для вашего курса или отправки сообщения о проблеме, пожалуйста, свяжитесь с moocsupport@mathworks.com

en: Enter the API key provided by MathWorks for accessing the MATLAB Hosted Service. This key is granted for exclusive use in this course for the specified duration. Do not share the API key with other courses. Notify MathWorks immediately if you believe the key is exposed or compromised. To obtain a key for your course, or to report an issue, please contact moocsupport@mathworks.com
ru: Введите API-ключ, предоставленный компанией MathWorks для доступа к сервису MATLAB. Этот ключ предоставляется для использования исключительно в рамках данного курса в указанный период времени. Не используйте API-ключ в других курсах. Немедленно уведомите MathWorks, если считаете, что ключ стал известен посторонним. Для получения ключа для вашего курса или отправки сообщения о проблеме, пожалуйста, свяжитесь с moocsupport@mathworks.com

en: Enter the LTI ID for the external LTI provider.  This value must be the same LTI ID that you entered in the LTI Passports setting on the Advanced Settings page.<br />See {docs_anchor_open}the edX LTI documentation{anchor_close} for more details on this setting.
ru: Введите идентификатор LTI для внешнего оператора LTI. Это значение должно совпадать с идентификатором LTI, введённым вами в настройках «Регистрационные данные LTI» на странице расширенных настроек. <br />См. {docs_anchor_open}the edX LTI documentation{anchor_close} для получения подробной информации.

en: Enter the URL for the course data GIT repository.
ru: Введите URL для курса данных GIT хранилищ.

en: Enter the URL for the end-of-course survey. If your course does not have a survey, enter null.
ru: Введите URL анкеты, заполняемой слушателями после прохождения курса.  Если в вашем курсе не будет анкеты, введите null.

en: Enter the URL of the external tool that this component launches. This setting is only used when Hide External Tool is set to False.<br />See {docs_anchor_open}the edX LTI documentation{anchor_close} for more details on this setting.
ru: Введите ссылку на внешнее средство обучения, которое запускает этот компонент.  Эта настройка применяется только когда элементу «Скрыть внешнее приложение» присвоено значение «Ложно».<br />См. {docs_anchor_open}документацию по edX LTI{anchor_close} для получения детальной информации об этой настройке.

en: Enter the billing address.
ru: Введите адрес плательщика.

en: Enter the chrome, or navigation tools, to use for the XBlock in the LMS. Valid values are: 
    "chromeless" -- to not use tabs or the accordion; 
    "tabs" -- to use tabs only; 
    "accordion" -- to use the accordion only; or 
    "tabs,accordion" -- to use tabs and the accordion.
ru: Выберите способ навигации по курсу. Допустимые значения: 
    "chromeless" — не использовать вкладки или меню-аккордеон; 
    "tabs" — использовать только вкладки; 
    "accordion" — использовать только меню-аккордеон; 
    "tabs,accordion" — использовать вкладки и меню-аккордеон.

en: Enter the company contact name.
ru: Введите имя контактного лица в организации.

en: Enter the company name.
ru: Введите название организации.

en: Enter the configurations that govern how students are grouped together.
ru: Введите параметры для распределения слушателей по группам.

en: Enter the course number that you want to appear in the course. This setting overrides the course number that you entered when you created the course. To use the course number that you entered when you created the course, enter null.
ru: Введите номер курса, который должен появиться в описании и содержании курса. Данное значение переопределяет номер курса, введённый при созданни курса. Для использования номера, заданного при создании курса, введите null.

en: Enter the course organization that you want to appear in the course. This setting overrides the organization that you entered when you created the course. To use the organization that you entered when you created the course, enter null.
ru: Введите название организации, которое должно появиться в описании и содержании курса. Данное значение замещает название организации, введённое при создании курса. Для использования названия, заданного при создании курса, введите null.

en: Enter the date by which problems are due.
ru: Введите дату, к которой необходимо сдать задания.

en: Enter the date to announce your course.
ru: Введите дату, когда ваш курс будет объявлен.

en: Enter the date you want to advertise as the course start date, if this date is different from the set start date. To advertise the set start date, enter null.
ru: Введите дату, которую вы хотите заявить в качестве даты начала курса, если эта дата отличается от установленной даты начала.  Для отображения установленной даты начала введите "null".

en: Enter the default date by which problems are due.
ru: Введите срок сдачи заданий, который будет использоваться по умолчанию.

en: Enter the email address for the company contact.
ru: Введите адрес электронной почты контактного лица организации.

en: Enter the external login method students can use for the course.
ru: Введите название метода внешней аутентификации, которым могут воспользоваться слушатели курса

en: Enter the format for due dates. The default is Mon DD, YYYY. Enter "%m-%d-%Y" for MM-DD-YYYY, "%d-%m-%Y" for DD-MM-YYYY, "%Y-%m-%d" for YYYY-MM-DD, or "%Y-%d-%m" for YYYY-DD-MM.
ru: Введите формат даты для указания сроков сдачи. По умолчанию используется американский стандарт. Введите "%d-%m-%Y" для перехода на русский.

en: Enter the heading that you want students to see above your course handouts on the Course Home page. Your course handouts appear in the right panel of the page.
ru: Введите заголовок раздела «Дополнительные материалы». Эти материалы отображаются на домашней странице курса в правой панели.

en: Enter the ids for the content groups this problem belongs to.
ru: Введите идентификаторы групп по изучаемым материалам, для которых предоставляется данное задание.

en: Enter the location of the annotation storage server. The textannotation, videoannotation, and imageannotation advanced modules require this setting.
ru: Введите адрес сервера, где хранятся комментарии. Эта настройка требуется для модулей комментирования текста, видео и изображений.

en: Enter the maximum number of students that can enroll in the course. To allow an unlimited number of students, enter null.
ru: Введите максимальное количество слушателей, которые могут записаться на курс. Чтобы разрешить неограниченное количество слушателей, введите "null".

en: Enter the maximum number of times a student can try to answer problems. By default, Maximum Attempts is set to null, meaning that students have an unlimited number of attempts for problems. You can override this course-wide setting for individual problems. However, if the course-wide setting is a specific number, you cannot set the Maximum Attempts for individual problems to unlimited.
ru: Введите максимальное число попыток ответов на задания. По умолчанию оно имеет значение null, то есть слушатели имеют неограниченное количество попыток. Вы можете переопределить это значение для каждого отдельного задания. Однако, если вы зададите здесь определённое число, то установить неограниченное количество попыток для конкретного задания будет невозможно.

en: Enter the method by which this course is edited ("XML" or "Studio").
ru: Укажите способ редактирования курса ("XML" или "Studio").

en: Enter the name of the course as it should appear in the edX.org course list.
ru: Введите название курса, которое будет отображаться в списке курсов на edX.org.

en: Enter the name of the library as it should appear in Studio.
ru: Введите название библиотеки для edX Studio.

en: Enter the name that students see for this component.  Analytics reports may also use the display name to identify this component.
ru: Введите название элемента, отображаемое для слушателей.  Это название элемента также будет использоваться в отчётах.

en: Enter the names of the advanced components to use in your course.
ru: Введите названия дополнительных компонентов, используемых в вашем курсе.

en: Enter the names of the advanced components to use in your library.
ru: Введите названия дополнительных компонентов, используемых в вашей библиотеке.

en: Enter the number of components to display to each student.
ru: Введите количество компонент, видимых слушателям.

en: Enter the number of days before the start date that beta users can access the course.
ru: Введите количество дней до даты начала курса, на протяжении которых бета-пользователи получат доступ к курсу.

en: Enter the number of enrollment codes.
ru: Введите количество регистрационных кодов.

en: Enter the number of points possible for this component.  The default value is 1.0.  This setting is only used when Scored is set to True.
ru: Введите количество возможных баллов за выполнение задания в этом компоненте.  Значение по умолчанию — 1.0.  Эта настройка используется только когда свойству «Оценивается» присвоено значение «Да».

en: Enter the passports for course LTI tools in the following format: "id:client_key:client_secret".
ru: Введите регистрационные данные для LTI-инструментов курса в следующем формате: "id:client_key:client_secret".

en: Enter the path to use for files on the Files & Uploads page. This value overrides the Studio default, c4x://.
ru: Введите URL-префикс, используемый для адресации файлов co страницы «Файлы и загрузки». Это значение переопределяет значение по умолчанию c4x://.

en: Enter the price per course seat.
ru: Введите цену за место на курсе.

en: Enter the reason why the students are to be manually enrolled or unenrolled.
ru: Введите причину, по которой обучающиеся будут индивидуально зачисляться или отчисляться сотрудниками.

en: Enter the recipient email address.
ru: Введите электронный адрес получателя.

en: Enter the recipient name.
ru: Введите имя получателя.

en: Enter the remote gradebook mapping. Only use this setting when REMOTE_GRADEBOOK_URL has been specified.
ru: Введите настройки удалённого доступа к оценочному листу. Используйте этот параметр только в том случает, когда задан REMOTE_GRADEBOOK_URL.

en: Enter the secret string for annotation storage. The textannotation, videoannotation, and imageannotation advanced modules require this string.
ru: Введите секретную строку для хранилища комментариев. Эта строка требуется в модулях комментирования текста, видео и изображений.

en: Enter the source file name for LaTeX.
ru: Введите имя исходного файла для LaTeX

en: Enter the tab that is selected in the XBlock. If not set, the Course tab is selected.
ru: Введите название вкладки, выбранной в XBlock. Если не задано,  будет выбрана вкладка «Курс».

en: Enter the text on the button used to launch the third party application.
ru: Введите текст на кнопке используемый для запуска приложения сторонних производителей.

en: Enter the unique identifier for your course's video files provided by edX.
ru: Введите уникальный идентификатор видео-файлов вашего курса, предоставленный edX.

en: Enter the username of the owner.
ru: Введите имя пользователя владельца.

en: Enter true or false. If this value is true, proctored exams are enabled in your course. Note that enabling proctored exams will also enable timed exams.
ru: Введите "true" или "false".  Если введено значение "true", на вашем курсе будет разрешено проведение наблюдаемых испытаний. Обратите внимание, что при использовании этой возможности также можно будет добавлять испытания, ограниченные по времени.

en: Enter true or false. If this value is true, timed exams are enabled in your course.
ru: Введите "true" или "false".  Если введено значение "true", на вашем курсе разрешено проведение испытаний с ограничением по времени.

en: Enter true or false. If this value is true, you can hide a subsection until learners earn a minimum score in another, prerequisite subsection.
ru: Введите true или false. Если это значение true, вы можете скрыть подраздел пока обучающийся не набрал необходимое количество баллов в предшествующем подразделе.

en: Enter true or false. If true, answer submissions for problem modules will be considered in the Entrance Exam scoring/gating algorithm.
ru: Введите true или false. При установке значения true, отправленные ответы к модулям заданий будут учитываться в оценочном/отборочном алгоритме вступительного испытания.

en: Enter true or false. If true, discussion categories and subcategories are sorted alphabetically. If false, they are sorted chronologically by creation date and time.
ru: Введите true или false.  Если введено значение true, категории и подкатегории обсуждений будут показаны в алфавитном порядке. Если введено значение false, они будут показаны в хронологическом порядке, по дате и времени создания.

en: Enter true or false. If true, edX users can view the course wiki even if they're not enrolled in the course.
ru: Введите true или false. Если введено значение true, все зарегистрированные пользователи получат доступ к вики курса, даже если они не записаны на курс.

en: Enter true or false. If true, problems in the course default to always displaying a 'Reset' button. You can override this in each problem's settings. All existing problems are affected when this course-wide setting is changed.
ru: Введите true или false. Если введено true, по умолчанию во всех заданиях курса будет показана кнопка «Сбросить». Вы можете переопределить заданное поведение в настройках каждого задания. Изменение данной настройки влияет на все существующие задания курса.

en: Enter true or false. If true, students can create discussion posts that are anonymous to all users.
ru: Введите true или false. При значении true слушатели могут отправлять в обсуждениях сообщения, анонимные для всех пользователей.

en: Enter true or false. If true, students can create discussion posts that are anonymous to other students. This setting does not make posts anonymous to course staff.
ru: Введите true или false. При значении true пользователи смогут отправлять в обсуждениях сообщения, анонимные для остальных обучающихся. Данная настройка не скрывает автора сообщения от команды курса.

en: Enter true or false. If true, students can download certificates before the course ends, if they've met certificate requirements.
ru: Введите true или false.  Если установлено значение true, слушатели смогут получить сертификаты до окончания курса при условии выполнения требований.

en: Enter true or false. If true, students can use the Student Notes feature.
ru: Введите true или false. Значение true позволит слушателям использовать заметки.

en: Enter true or false. If true, students cannot view the progress graph.
ru: Введите true или false.  Если введено значение true, во вкладке «Прогресс» не будет показана диаграмма достижений.

en: Enter true or false. If true, the course appears in the list of new courses on edx.org, and a New! badge temporarily appears next to the course image.
ru: Введите true или false.  Если введено значение true, курс отображается в списке новых курсов, а рядом с изображением курса временно появляется метка «Новый!»

en: Enter true or false. If true, the course will be available to mobile devices.
ru: Введите true или false. Если введено true, курс будет доступен на мобильных устройствах.

en: Enter true or false. If true, the course will not be graded.
ru: Введите true или false. Если введено значение true, на курсе не будут выставляться оценки.

en: Enter true or false. If true, video caching will be used for HTML5 videos.
ru: Введите true или false. Если введено true, все видео  HTML5 будут кэшироваться.

en: Enter true or false. If true, you can use the LaTeX templates for HTML components and advanced Problem components.
ru: Введите true или false. Если введено значение true, в HTML-компонентах и заданиях, редактируемых в XML, будет возможно использовать шаблоны LaTeX.

en: Enter true or false. When true, students can see the calculator in the course.
ru: Введите true или false.  Если введено значение true, слушателям будет доступен калькулятор на странице курса.

en: Enter username or email
ru: Введите имя пользователя или электронный адрес

en: Enter your YouTube video's ID (along with any restriction parameters)
ru: Введите ID вашего видео на YouTube (вместе с параметрами проигрывателя)

en: Entrance Exam
ru: Вступительное испытание

en: Entrance Exam - Subsection
ru: Вступительное испытание - Подраздел

en: Entrance Exam Adjustment
ru: Настройка вступительного испытания

en: Entrance Exam Enabled
ru: Вступительное испытание активировано

en: Entrance Exam ID
ru: Идентификатор вступительного испытания

en: Entrance Exam Minimum Score (%)
ru: Проходной балл за вступительное испытание (%)

en: Entrance exam successfully {action} for student '{student}'
ru: Вступительное испытание '{student}' успешно {action}

en: Error
ru: Ошибка

en: Error '{error}' while sending email to new user (user email={email}). Without the email student would not be able to login. Please contact support for further information.
ru: Ошибка '{error}' при отправке электронного письма новому пользователю (электронная почта пользователя={email}). Без письма слушатель не сможет войти в систему. Пожалуйста, свяжитесь со службой поддержки для дополнительной информации.

en: Error - cannot get course with ID {0}<br/><pre>{1}</pre>
ru: Ошибка - не удалось открыть курс с идентификатором {0}<br/><pre>{1}</pre>

en: Error Resetting Password
ru: Ошибка при сбросе пароля

en: Error connecting to elasticsearch
ru: Ошибка при подключении к сервису elasticsearch

en: Error generating example {name} certificate: {error}
ru: Ошибка при создании образца {name} сертификата: {error}

en: Error in evaluating SchematicResponse. The error was: {error_msg}
ru: Ошибка в оценке задания SchematicResponse. Сообщение об ошибке: {error_msg}

en: Error in problem specification! Cannot parse rectangle in {sr_coords}
ru: Ошибка в описании задания! Невозможно сформировать прямоугольник с координатами {sr_coords}

en: Error running code.
ru: Ошибка выполнения кода.

en: Error uploading file. Please contact the site administrator. Thank you.
ru: Ошибка при загрузке файла. Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта. Спасибо.

en: Error while rendering preview
ru: Ошибка при формировании предварительного просмотра

en: Error {err} in evaluating hint function {hintfn}.
ru: Ошибка {err} в оценке функции подсказки {hintfn}.

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error: General system failure. Possible fix: retry the payment after a few minutes.
ru: Ошибка: общий сбой системы. Вероятное решение: снова попробуйте провести платёж через несколько минут.

en: Error: No grader has been set up for this problem.
ru: Ошибка: для данного задания не назначен способ оценивания

en: Error: {msg}
ru: Ошибка: {msg}

en: Estimated Effort
ru: Оценка сложности

en: Every course must have an Admin. If you are the Admin and you want to transfer ownership of the course, click <strong>Add admin access</strong> to make another user the Admin, then ask that user to remove you from the Course Team list.
ru: У каждого курса должен быть администратор.  Если вы являетесь администратором, и хотите передать управление курса другому пользователю, сделайте  его администратором, нажав  <strong>Предоставить доступ администратора</strong>, а затем попросите этого пользователя удалить вас из списка "Команда курса".

en: Example Certificates
ru: Пример Сертификата

en: Examples
ru: Примеры

en: Execution of unsafe Javascript code is not allowed.
ru: Не разрешается исполнение небезопасного Javascript кода.

en: Executive Summary for {display_name}
ru: Сводный отчёт по курсу {display_name}

en: Existing students:
ru: Обучающиеся:

en: Expand All Sections
ru: Развернуть разделы

en: Expand or Collapse
ru: Развернуть / свернуть

en: Expanding and preparing folder/file structure (You can now leave this page safely, but avoid making drastic changes to content until this import is complete)
ru: Расширение и подготовка структуры папки/файла (теперь вы можете безопасно покинуть эту страницу, но старайтесь не делать коренных изменений в контенте до тех пор, пока импорт не будет завершен)

en: Expectations of the students taking this course
ru: Ожидания слушателей этого курса

en: Expected a <choice> or <compoundhint> tag; got {given_tag} instead
ru: Вместо <choice> или <compoundhint> обнаружен тег {given_tag}

en: Expected a {expected_tag} tag; got {given_tag} instead
ru: Требуется тег {expected_tag}. Вместо него введён тег {given_tag}.

en: Experiment Group Configurations
ru: Экспериментальные группы

en: Expiration Date
ru: Дата истечения срока

en: Explanation
ru: Пояснение

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Course Content
ru: Экспортировать содержимое учебного курса

en: Export Course to Git
ru: Экспортировать курс в Git

en: Export Course to Git:
ru: Экспортировать курс в Git:

en: Export Failed
ru: Неудача экспорта

en: Export Library Content
ru: Экспортировать содержимое библиотеки

en: Export My Course Content
ru: Экспорт содержимого учебного курса

en: Export My Library Content
ru: Экспорт содержимого библиотеки

en: Export Succeeded
ru: Экспорт завершен удачно

en: Export to Git
ru: Экспортировать в Git

en: Extended Due Date
ru: Продлённый срок

en: Extensions
ru: Продление сроков

en: External Authentication failed
ru: Ошибка внешней аутентификации

en: External Discussion
ru: Внешнее обсуждение

en: External Grader
ru: Внешнее оценивание

en: External Login Domain
ru: Домен внешней аутентификации

en: External resource
ru: Внешний источник

en: Failed
ru: Неудачно

en: Failed - email {email_addr} already exists as {external_id}
ru: Неудачно - электронный адрес {email_addr} уже использован в качестве {external_id}

en: Failed in authenticating {username}
ru: Не удалось пройти контроль доступа {username}

en: Failed in authenticating {username}, error {error}
ru: Не удалось пройти контроль доступа {username}, ошибка {error}

en: Feedback on your work from the grader:
ru: Отзыв оценивающего о вашей работе:

en: Female
ru: Женский

en: File Chosen:
ru: Выбранный файл:

en: File History
ru: История файла

en: File history
ru: История файла

en: File is not attached.
ru: Файл не прикреплен.

en: File upload corrupted. Please try again
ru: Загруженный файл повреждён.  Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: File {filename} exceeds maximum size of {size_mb} MB. Please follow the instructions here to upload a file elsewhere and link to it instead: {faq_url}
ru: Размер файла {filename} превышает предельно допустимое значение {size_mb} МБ. Чтобы загрузить файл в другое место или вставить ссылку на файл, следуйте инструкциям: {faq_url}

en: Files & Uploads
ru: Файлы и загрузки

en: Filter Topics
ru: Фильтровать темы

en: Filter...
ru: Фильтр...

en: Filter:
ru: Фильтр:

en: Final Check
ru: Проверить/последняя попытка

en: Final course details are being wrapped up at this time. Your final standing will be available shortly.
ru: Сейчас идёт заключительный этап работы над курсом. ваша финальная оценка скоро будет доступна.

en: Financial Assistance Application
ru: Заявление на финансовую помощь

en: Find Courses
ru: Найти курсы

en: Find Enrollment Code
ru: Найти регистрационный код

en: Finished
ru: Выполнено

en: First Name
ru: Имя

en: First day students can enroll
ru: Первый день регистрации слушателей

en: First day the course begins
ru: Первый день курса

en: Flagged
ru: Помеченные

en: Follow {platform_name} on Google+
ru: Подписаться на {platform_name} в Google+

en: Follow {platform_name} on LinkedIn
ru: Добавить {platform_name} в LinkedIn

en: Follow {platform_name} on Twitter
ru: Читать новости {platform_name} в Twitter

en: For HTML textbooks that appear as separate tabs in the course, enter the name of the tab (usually the title of the book) as well as the URLs and titles of each chapter in the book.
ru: Для HTML учебников, которые появляются в виде отдельных вкладок в курсе, введите название вкладки (как правило, название книги), а также URL-адреса и названия всех глав в книги.

en: For a video to play on different devices, it needs to be available in multiple formats. After you upload an original video file in .mp4 or .mov format on this page, an automated process creates those additional formats and stores them for you.
ru: Для воспроизведения видео на различных устройствах, оно должно быть доступно в нескольких форматах. После того как вы загрузите оригинальный видео-файл .MP4 или .MOV на этой странице, автоматизированный процесс создаст эти дополнительные форматы и сохранит их для вас.

en: For advanced users only. Errors in the grading policy can lead to the course failing to display. This form does not check the validity of the policy before saving.
ru: Только для продвинутых пользователей. Ошибки в системе оценивания могут привести к некорректной работе курса. В форме не проверяет правильность правил оценивания перед сохранением.

en: For affixes, type the number and affix without a space (example: 5c).
ru: Вводите числа с аффиксами без пробела между ними (например, 5c).

en: For analytics about your course, go to {link_start}{analytics_dashboard_name}{link_end}.
ru: Чтобы ознакомиться с аналитическими данными по курсу, перейдите в {link_start}{analytics_dashboard_name}{link_end}.

en: For anyone, anywhere, anytime
ru: Всегда, везде, для всех

en: For constants, indicate multiplication explicitly (example: 5*c).
ru: Для ввода постоянных используйте символ умножения (например, 5*c).

en: For content experiments, you can drag components to other groups.
ru: Для экспериментов с содержимым курса вы можете перемещать компоненты в другие группы.

en: For detailed information, see {math_link_start}Entering Mathematical and Scientific Expressions{math_link_end} in the {guide_link_start}edX Guide for Students{guide_link_end}.
ru: Чтобы получить подробную информацию, прочитайте {math_link_start}ввод математических и научных формул{math_link_end} в {guide_link_start}руководстве для слушателей{guide_link_end}.

en: For exceptions
ru: Для исключений

en: For functions, type the name of the function, then the expression in parentheses.
ru: Для ввода функций наберите название функции, а затем уравнение в скобках.

en: For help, contact {payment_support_link}.
ru: Обратитесь за помощью по адресу {payment_support_link}.

en: For large courses, generating some reports can take several hours. When report generation is complete, a link that includes the date and time of generation appears in the table below. These reports are generated in the background, meaning it is OK to navigate away from this page while your report is generating.
ru: Для больших курсов создание некоторых отчётов может занять несколько часов. После завершения процесса в таблице ниже появится ссылка с датой и временем создания. Отчеты создаются в фоновом режиме, т.е. вы можете покинуть эту страницу во время создания отчёта.

en: For payment questions, contact {contact_email}
ru: С вопросами об оплате обращайтесь по адресу {contact_email}

en: For smaller courses, click to list profile information for enrolled students directly on this page:
ru: Для небольших курсов: нажмите на кнопку, чтобы показать личные данные обучающихся прямо на этой странице.

en: For verified certificates, specify between one and four signatories and upload the associated images.
ru: Для подтверждённых сертификатов, укажите от одной до четырёх подписей и загрузите соответствующие изображения.

en: Forgot password?
ru: Забыли пароль?

en: Forgot?
ru: Забыли?

en: Forum/discussion Data
ru: Данные форума/обсуждений

en: Fractions
ru: Дроби

en: Free
ru: Бесплатно

en: Free courses from <strong>{university_name}</strong>
ru: Бесплатные курсы от <strong>{university_name}</strong>

en: Frequently Used Coupon Codes
ru: Часто используемые коды купонов на скидку

en: Fulfilled Time:
ru: Время выполнения:

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Full Name *
ru: Полное имя*

en: Full name
ru: Полное имя

en: GIT URL
ru: GIT: ссылка

en: GIT_REPO_EXPORT_DIR not set or path {0} doesn't exist, please create it, or configure a different path with GIT_REPO_EXPORT_DIR
ru: Значение переменной GIT_REPO_EXPORT_DIR не установлено, либо каталог {0} не существует. Пожалуйста, создайте его либо укажите другой каталог в переменной GIT_REPO_EXPORT_DIR

en: Gender
ru: Пол

en: General
ru: Общее

en: General decline by the processor.  Possible action: retry with another form of payment.
ru: Платёж был отклонён. Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: General decline by the processor.  Possible fix: retry with another form of payment
ru: Общий отказ сервиса. Вероятное решение: попробуйте другой способ оплаты

en: General indexing error occurred
ru: Во время индексирования произошла ошибка

en: General system failure.
ru: Общий отказ системы.

en: Generate Certificates
ru: Создать сертификаты

en: Generate Example Certificates
ru: Создать образец Сертификата

en: Generate Grade Report
ru: Создать оценочный лист

en: Generate ORA Data Report
ru: Создать отчёт по заданиям с ответами в свободной форме

en: Generate Problem Grade Report
ru: Создать оценочный лист с подробными оценками задач

en: Generate Proctored Exam Results Report
ru: Создать отчёт о результатах наблюдаемого испытания

en: Generate Registration Code Modal
ru: Создайте регистрационный код

en: Generate Survey Results Report
ru: Создать отчёт о результатах опроса

en: Generate example certificates for the course.
ru: Создать образец Сертификата курса.

en: Generating example {name} certificate
ru: Создается сертификат {name} для примера

en: Get Credit
ru: Получить зачёт

en: Get Student Anonymized IDs CSV
ru: Получить список анонимных идентификаторов слушателей в CSV

en: Get started by making a note in something you just read, like {section_link}.
ru: Для начала сделайте запись о том, что вы только что прочитали, например {section_link}.

en: Getting Started with {studio_name}
ru: Как начать работу в {studio_name}

en: Getting available lists...
ru: Получение доступных списков...

en: Git Action
ru: Операция Git

en: Git Commit
ru: Запись в Git

en: Git Logs
ru: Логи Git

en: Give a short reason for your edit, which will be stated in the revision log.
ru: Коротко опишите причину редактирования, которая будет записана в журнал исправлений.

en: Global
ru: Глобально

en: Go A Week Or A Semester At A Time
ru: Распределите работу по неделям или семестрам

en: Go Back
ru: Вернуться

en: Go back
ru: Назад

en: Go back to the {homepage} or let us know about any pages that may have been moved at {email}.
ru: Перейдите на {homepage} или сообщите нам о любых страницах, которые были перемещены, на {email}.

en: Go back to the {link_start}home page{link_end}.
ru: Вернуться на {link_start}домашнюю страницу{link_end}.

en: Go to each individual course's Instructor dashboard to manage course enrollment.
ru: Для управления зачислением на курс, перейдите к панели управления преподавателя.

en: Goals
ru: Цели

en: Goals in signing up for {platform_name}
ru: Цели регистрации в {platform_name}

en: Good
ru: Хорошо

en: Gothica quam nunc putamus parum claram anteposuerit litterarum formas humanitatis per seacula. Facilisi nam liber tempor cum soluta nobis eleifend.
ru: Задача организации, в особенности же постоянное информационно-пропагандистское обеспечение нашей деятельности позволяет оценить значение систем массового участия.

en: Grace Period on Deadline:
ru: Льготный период для срока сдачи:

en: Grade
ru: Оценка

en: Grade Cutoffs:
ru: Шкала оценок:

en: Grade Distribution Data
ru: Информация о распределении оценок

en: Grade Distribution per Problem
ru: Распределение оценок за задания

en: Grade Requirements
ru: Проходной балл

en: Grade required for a {cert_name_short}:
ru: Оценка, необходимая для получения {cert_name_short}:

en: Grade required to pass this course:
ru: Оценка, требуемая для прохождения курса:

en: Gradebook
ru: Оценочный лист

en: Graded
ru: Оценено

en: Grading
ru: Оценивание

en: Grading Configuration
ru: Конфигурация оценивания

en: Grading Policy
ru: Правила оценивания

en: Grading Rules &amp; Policies
ru: Правила оценивания

en: Grading Settings
ru: Настройки оценивания

en: Grading policy definition for this class
ru: Правила оценивания этого курса

en: Grant Access to This Library
ru: Открыть доступ к этой библиотеке

en: Grant other members of your course team access to this library. New library users must have an active {studio_name} account.
ru: Открыть доступ к библиотеке другим членам команды вашего курса.  У новых пользователей библиотеки должна быть активная учётная запись {studio_name}.

en: Greek letters
ru: Греческие буквы

en: Gross Revenue
ru: Валовая выручка

en: Gross Revenue Collected
ru: Полученная валовая выручка

en: Gross Revenue Pending
ru: Валовая выручка к получению

en: Gross Revenue over the Minimum
ru: Минимальная валовая выручка

en: Group Configuration
ru: Конфигурация группы

en: Group Configurations
ru: Группы

en: Group ID {group_id}
ru: Идентификатор группы {group_id}

en: Guided Discussion
ru: Управляемые обсуждения

en: HTML Textbooks
ru: Учебники в формате HTML

en: HTML for the additional pages
ru: HTML код для дополнительных страниц

en: HTML link from the attached CSV file
ru: Ссылка HTML из приложенного файла в формате CSV

en: Handout Navigation
ru: Навигация по наглядным материалам

en: Has the course ended?
ru: Курс уже закончился?

en: Has the course started?
ru: Курс уже начался?

en: Have questions?
ru: Есть вопросы?

en: Have you read over the email to make sure it says everything you want to say?
ru: Вы перечитали своё сообщение, чтобы убедиться, что оно содержит всё, что вы хотели сказать?

en: Have you sent the email to yourself first to make sure you're happy with how it's displayed, and that embedded links and images work properly?
ru: Вы отправили сообщение электронной почты самому себе, чтобы убедиться в том, что встроенные ссылки и изображения отображаются корректно, и вам нравится, как выглядит результат?

en: Heading
ru: Заголовок

en: Help
ru: Помощь

en: Help Center
ru: Центр помощи

en: Help your students understand one concept at a time with multimedia, HTML, and exercises.
ru: Помогайте осваивать каждое понятие, используя мультимедиа, документы HTML и упражнения.

en: Helpful Information
ru: Полезная информация

en: Here is a list of problems that need to be peer graded for this course.
ru: Список заданий этого курса, подлежащих взаимной проверке.

en: Here you can see what extensions have been granted on particular units or for a particular student.
ru: Здесь вы можете просмотреть, какие продления были предоставлены для определённого задания или определённого обучающегося.

en: Hi {full_name},
ru: Здравствуйте, {full_name},

en: Hi {name},
ru: Здравствуйте, {name},

en: Hi,
ru: Здравствуйте!

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Annotations
ru: Скрыть пояснения

en: Hide External Tool
ru: Скрыть внешнее приложение

en: Hide Progress Tab
ru: Скрыть страницу «Прогресс»

en: Hide Question
ru: Скрыть вопрос

en: Hide notes
ru: Скрыть заметки

en: Hide {studio_name} Help
ru: Скрыть помощь по {studio_name}

en: Highest Level of Education Completed
ru: Наивысший уровень полученного вами образования

en: Highest level of education completed
ru: Наивысший уровень полученного вами образования

en: Highlight important information to review later in the course or in future courses.
ru: Выделить важную информацию, чтобы впоследствии использовать её для повторения материала в этом или в других курсах.

en: Highlight your new knowledge and skills with a verified certificate. Use this valuable credential to improve your job prospects and advance your career, or highlight your certificate in school applications.
ru: Выделите ваши новые знания и навыки с помощью подтверждённого сертификата. Используйте этот способ, чтобы улучшить перспективы трудоустройства и продвижения вашей карьеры или покажите его при  поступлении в учебные заведения.

en: Highlights and notes you've made in course content
ru: Заметки, которые вы сделали в материалах курса

en: Hint
ru: Подсказка

en: Hint ({hint_num} of {hints_count}):
ru: Подсказка ({hint_num} из {hints_count}):

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: Hints
ru: Подсказки

en: History
ru: История

en: Home
ru: Главная страница

en: Honor
ru: Сертификат Кодекса чести

en: Honor Code
ru: Кодекс чести

en: Honor Code Enrollment
ru: Зачисление на программу Кодекса чести

en: Hours of Effort per Week
ru: Еженедельная нагрузка в часах

en: How are these settings used?
ru: Как использовать эти параметры?

en: How did I do?
ru: Как я справился?

en: How do I get the videos into my course?
ru: Как добавить видеоматериалы в свой курс?

en: How do pages look to students in my course?
ru: Как выглядят страницы для слушателей моего курса?

en: How it Works
ru: Как это работает

en: How technically savvy do I need to be to create courses in {studio_name}?
ru: Какой уровень технической подготовки необходим для создания курсов в {studio_name}?

en: How {platform_name} Validates Student Certificates
ru: Как {platform_name} подтверждает сертификаты об окончании

en: Html contents to display for this module
ru: HTML содержимое, отображаемое в этом модуле

en: Huge Header
ru: Заголовок первого уровня

en: I agree to the {a_start} Terms of Service {a_end}
ru: Я принимаю {a_start} Условия предоставления услуг {a_end}

en: I agree to the {link_start}Honor Code{link_end}
ru: I согласен с {link_start}кодексом чести{link_end}

en: I agree to the {link_start}Terms of Service{link_end}
ru: Я принимаю {link_start}Условия предоставления услуг{link_end}

en: I agree to the {platform_name} {terms_of_service}.
ru: Я принимаю {terms_of_service} {platform_name}.

en: I allow edX to use the information provided in this application (except for financial information) for edX marketing purposes.
ru: Я разрешаю edX использовать информацию, предоставленную в данном заявлении (за исключением финансовой информации) в своих маркетинговых целях.

en: I completed a course at {platform_name}. Take a look at my certificate.
ru: Я окончил курс на {platform_name}. Взгляните на мой сертификат!

en: I completed the {course_title} course on {platform_name}.
ru: Мной пройден курс «{course_title}» в {platform_name}.

en: I just enrolled in {number} {title} through {account}: {url}
ru: Записался на курс {number} «{title}» на {account}: {url}

en: I just enrolled in {number} {title} through {platform} {url}
ru: Записался на курс {number} «{title}» на {platform}: {url}

en: I'm learning on {platform_name}:
ru: Я учусь на {platform_name}:

en: I've never authored a course online before. Is there help?
ru: Я раньше никогда не создавал онлайн-курсы. Могу ли я рассчитывать на помощь?

en: ID Verification
ru: Заверение документа

en: ID Verified Ribbon/Badge
ru: Ленточка/значок подтверждённого статуса

en: ID verification pending
ru: Идентификатор ожидает проверки

en: INVOICE
ru: СЧЁТ-ФАКТУРА

en: IP address
ru: IP адрес

en: Identify a video, 5-10 seconds in length, to play before course videos. Enter the video ID from the Video Uploads page and one or more transcript files in the following format: {format}. For example, an entry for a video with two transcripts looks like this: {example}
ru: Укажите видео, длинной 5-10 секунд, которое будет проигрываться перед началом. Введите идентификатор со страницы загрузки видео и один или несколько файлов субтитров в следующем формате: {format}. Например, запись для видео с двумя файлами субтитров выглядит следующим образом: {example}

en: Identify the course language here. This is used to assist users find courses that are taught in a specific language.
ru: Укажите здесь язык обучения на курсе.  Это поможет пользователям найти курсы, которые преподаются на определённом языке.

en: Identity Verification
ru: Подтверждение личных данных

en: If all of the information is correct and the problem persists, contact technical support.
ru: Если все данные введены верно и ошибка повторяется, свяжитесь с технической поддержкой.

en: If dashboard social sharing and custom course URLs are enabled, you can provide a URL (such as the URL to a course About page) that social media sites can link to. URLs must be fully qualified. For example: http://www.edx.org/course/Introduction-to-MOOCs-ITM001
ru: Если включены индивидуальные URL-адреса курсов и возможность публиковать в социальных сетях информацию о записи на курс из панели управления, вы можете добавить URL-адрес, на который будут ссылаться сообщения в социальных сетях (например, адрес страницы «О курсе»). URL-адрес должен быть абсолютным, например:
    http://www.edx.org/course/Introduction-to-MOOCs-ITM001

en: If no additional billing details are populated the payment confirmation will be sent to the user making the purchase.
ru: Если у дополнительных платежных реквизитов не происходит подтверждение об оплате, будет отправлен пользователю о совершении покупки.

en: If something goes wrong, the {em_start}Failed{em_end} status message appears. Check for problems in your original file and upload a replacement.
ru: Если что-то пойдет не так, то будет отображён статус {em_start}Неудачно{em_end}. В этом случае рекомендуется проверить ваш файл на наличие ошибок и загрузить его повторно.

en: If the problem persists, please email us at {email_link}.
ru: Если проблема не исправлена, пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу {email_link}.

en: If this error persists, please contact the course staff.
ru: Если это сообщение об ошибке продолжает появляться, пожалуйста, свяжитесь с сотрудниками курса.

en: If this option is <em>checked</em>, users who have not enrolled in your course will be automatically enrolled.
ru: Если эта опция <em>отмечена</em>, то пользователи, которые не записаны на ваш курс, будут автоматически записаны.

en: If this option is <em>checked</em>, users who have not yet registered for {platform_name} will be automatically enrolled.
ru: Если эта опция <em>отмечена</em>, пользователи, не зарегистрированные в {platform_name}, будут автоматически зачислены на курс.

en: If this option is <em>checked</em>, users will receive an email notification.
ru: Если эта опция <em>отмечена</em>, пользователи будут получать уведомления по электронной почте.

en: If this option is enabled, users will not be asked to confirm their details (name, email, etc.) during the registration process. Only select this option for trusted providers that are known to provide accurate user information.
ru: Если эта функция включена, пользователям не нужно подтверждать свои реквизиты (имя, электронный адрес и т. д.) в процессе регистрации. Активируйте ее только для проверенных систем доступа, предоставляющих точные данные о пользователях.

en: If this option is left <em>unchecked</em>, users who have not yet registered for {platform_name} will not be enrolled, but will be allowed to enroll once they make an account.
ru: Если эта опция <em>не отмечена</em>, пользователи, не зарегистрированные в {platform_name} не будут зачислены на курс. Однако они смогут записать на него, создав учетную запись.

en: If this option is selected, users will not be required to confirm their email, and their account will be activated immediately upon registration.
ru: Если эта функция включена, пользователям не нужно подтверждать адрес электронной почты, а их учетная запись активируется сразу после регистрации.

en: If true, can be seen only by course staff, regardless of start date.
ru: Если установлено значение "true", будет видим только сотрудникам курса вне зависимости от даты начала.

en: If true, certificate Web/HTML views are enabled for the course.
ru: При значении true режим просмотра в виде HTML будет доступен для выбранного курса.

en: If using http urls, you must provide the username and password in the url. Similar to https://user:pass@github.com/user/course.
ru: При использовании URL, вы должны предоставить имя пользователя и пароль в ссылке, например, https://user:pass@github.com/user/course.

en: If we do not receive payment, the learner enrollments that use these codes will be canceled and learners will not be able to access course materials. All purchases are final. For more information, see the {site_name} cancellation policy.
ru: Если платёж не получен в срок, регистрация обучающихся по этим кодам будет отменена, и они не получат доступ к учебным материалам. Платежи необратимы. Подробную информацию вы найдете в соответствующих правилах сайта {site_name}.

en: If you are interested in working toward a Verified Certificate, but cannot afford to pay the fee, please apply now. Please note that financial assistance is limited and may not be awarded to all eligible candidates.
ru: Если вы заинтересованы в получении Подтвержденного сертификата, но не имеете возможности его оплатить, пожалуйста, подайте заявку прямо сейчас. Обратите внимание на то, что финансовая помощь ограничена и может быть выдана только подходящим кандидатам.

en: If you are on a low-resolution display, the left navigation bar can be hidden by clicking on the set of three left arrows next to it.
ru: Если у монитора низкое разрешение, навигационную панель слева можно скрыть. Для этого нажмите на три стрелки влево рядом с ней.

en: If you change and import a library that is referenced by randomized content blocks in one or more courses, those courses do not automatically use the updated content. You must manually refresh the randomized content blocks to bring them up to date with the latest library content.
ru: Если изменить и импортировать библиотеку, на которую ссылается блок со случайным выбором заданий в одном или нескольких курсах, то эти курсы не смогут автоматически использовать обновлённое содержимое. Вы должны вручную обновить блоки со случайным выбором заданий, чтобы привести их содержимое в соответствие с обновлённым содержимым библиотеки.

en: If you didn't request this change, you can disregard this email - we have not yet reset your password.
ru: Если вы не подавали заявку на смену пароля, вы можете не обращать внимания на это сообщение — ваш пароль еще не был изменён.

en: If you didn't request this, you don't need to do anything; you won't receive any more email from us. Please do not reply to this e-mail; if you require assistance, check the help section of the {platform_name} web site.
ru: Если вы не делали такого запроса, дальнейших действий не требуется; вы больше не будете получать от нас сообщений. Пожалуйста, не отвечайте на это сообщение; если вам потребуется помощь, загляните в раздел «Помощь» сайта {platform_name}.

en: If you didn't request this, you don't need to do anything; you won't receive any more email from us. Please do not reply to this e-mail; if you require assistance, check the help section of the {platform_name} website.
ru: Если вы не делали такого запроса, вам не нужно предпринимать никаких действий: Вы больше не будете получать от нас сообщений.  Пожалуйста, не отвечайте на это сообщение; если вам нужна помощь, обратитесь к разделу «Помощь» на веб-сайте {platform_name}.

en: If you didn't request this, you don't need to do anything; you won't receive any more email from us. Please do not reply to this e-mail; if you require assistance, check the help section of the {studio_name} web site.
ru: Если вы не делали такого запроса, дальнейших действий не требуется; вы больше не будете получать от нас сообщений. Пожалуйста, не отвечайте на это сообщение; если вам потребуется помощь, загляните в раздел «Помощь» сайта {studio_name}.

en: If you don't have an {platform_name} account yet, click <strong>Register</strong> at the top of the page.
ru: Если у вас ещё нет учётной записи {platform_name}, нажмите кнопку <strong>Регистрация</strong> в верхней части страницы.

en: If you have any questions about this course or this form, you can contact <a href="{mail_to_link}"">{mail_to_link}</a>.
ru: Если у вас возникнут вопросы относительно курса или этой анкеты, свяжитесь с  <a href="{mail_to_link}"">{mail_to_link}</a>.

en: If you have any questions, you can contact student support at {support_link}.
ru: Если у вас возникли вопросы, вы можете связаться со службой поддержки: {support_link}.

en: If you have billing questions, please contact {billing_email}.
ru: Если у вас есть вопросы, касающиеся платежей, пожалуйста, напишите на {billing_email}.

en: If you have billing questions, please read the FAQ ({faq_url}) or contact {billing_email}.
ru: Если у вас есть вопросы, касающиеся платежей, пожалуйста, прочитайте раздел «Вопросы и ответы» ({faq_url}) или напишите на {billing_email}.

en: If you have cohorts enabled in your course, you can use content groups to create cohort-specific courseware. In other words, you can customize the content that particular cohorts see in your course.
ru: Если в вашем курсе разрешено использование групп, вы можете создать материалы, ориентированные на различные уровни подготовки ваших слушателей.

en: If you haven't verified your identity yet, please start the verification process ({verification_url}).
ru: Если вы еще не подтвердили свои данные, пройдите по ссылке ({verification_url}).

en: If you need bigger or smaller fonts, use your browsers settings to scale them up or down. Under Google Chrome, this is done by pressing ctrl-plus, or ctrl-minus at the same time.
ru: Чтобы изменить размер шрифта, используйте настройки браузера. В Google Chrome это можно сделать одновременным нажатием Ctrl и + или Ctrl и -.

en: If you perform an import while your course is running, and you change the URL names (or url_name nodes) of any Problem components, the student data associated with those Problem components may be lost. This data includes students' problem scores.
ru: Если вы запустите импорт, когда курс запущен, и измените URL (или url_name) любого из заданий, то могут быть потеряны оценки слушателей курса.

en: If you still have issues, contact {platform_name} Support. In the meantime, you can also return to {link_start}the {studio_name} homepage.{link_end}
ru: Если у вас остались вопросы, свяжитесь с техподдержкой {platform_name}. А пока вы можете вернуться к {link_start} домашней странице {studio_name}.{link_end}

en: If you were assigned a Video ID by edX for the video to play in this component, enter the ID here. In this case, do not enter values in the Default Video URL, the Video File URLs, and the YouTube ID fields. If you were not assigned a Video ID, enter values in those other fields and ignore this field.
ru: Если вы назначили ID для видео, то для того чтобы оно могло быть проиграно в этом компоненте, введите его идентификатор здесь. Пожалуйста, не указывайте URL видео-файла, или ID видео на YouTube. Если вы не назначили ID для видео, введите эти значения в других полях и проигнорируйте это поле.

en: If your application is approved, we'll give you instructions for verifying your identity on edx.org so you can start working toward completing your edX course.
ru: Если ваше заявление будет принято, мы объясним вам, как удостоверить вашу личность на сайте edx.org для того, чтобы вы смогли начать обучаться на курсе edX.

en: If your course does not appear on your dashboard, contact {payment_support_link}.
ru: Если курс не появится на вашей панели управления, напишите {payment_support_link}.

en: If your textbook doesn't have individual chapters, you can upload the entire text as a single chapter and enter a name of your choice in the Chapter Name field.
ru: Если ваш учебник не разбит на отдельные главы, вы можете загрузить весь текст как одну главу, указав произвольное название в поле Название Главы.

en: Image Annotation
ru: Пояснение к изображению

en: Image Mapped Input
ru: Ввод пометки на изображении

en: Image Revsion: %d
ru: Версия изображения: %d

en: Image data is not valid.
ru: Данные изображения не действительны.

en: Image:
ru: Изображение:

en: Image: %s
ru: Изображение: %s

en: Images
ru: Изображения

en: Import
ru: Импорт

en: Import the specified git repository and optional branch into the modulestore and optionally specified directory.
ru: Импортировать указанный git-репозиторий и выборочный узел в хранилище модулей и указанный раздел.

en: Important Course Dates
ru: Важные даты курса

en: Imported
ru: Импортировано

en: In Progress
ru: Выполняется

en: In order to be eligible for edX Financial Assistance, you must demonstrate that paying the Verified Certificate fee would cause you economic hardship. To apply, you will be asked to answer a few questions about why you are applying and how the Verified Certificate will benefit you.
ru: Для того, чтобы получить финансовую помощь edX, вы должны показать, что оплата Подтверждённого сертификата является для вас серьезной затратой. При подаче заявления вам будут заданы несколько вопросов о причинах вашей заинтересованности в помощи и о том, как Подтверждённый сертификат поможет вам в дальнейшем.

en: In order to create courses in {studio_name}, you must have course creator privileges to create your own course.
ru: Для создания курсов в {studio_name}, вам необходимо обладать правом создания курсов.

en: In order to create courses in {studio_name}, you must {link_start}contact {platform_name} staff to help you create a course{link_end}.
ru: Для создания курсов в {studio_name}, вам необходимо {link_start}связаться с сотрудниками {platform_name}, которые помогут вам в этом{link_end}.

en: In the Press
ru: В печатных изданиях

en: In this section, you have the ability to grant extensions on specific units to individual students. Please note that the latest date is always taken; you cannot use this tool to make an assignment due earlier for a particular student.
ru: В этом разделе вы можете продлить сроки сдачи по конкретным заданиям для отдельных обучающихся. Пожалуйста, имейте в виду, что всегда применяется последняя указанная дата; вы не можете использовать этот метод для назначения более раннего срока сдачи задания.

en: In-Course Reverification {number}
ru: Повторное подтверждение личности {number}

en: Inactive Groups
ru: Неактивные группы

en: Include error messages, steps which lead to the issue, etc
ru: Упомяните сообщения об ошибках, шаги, которые привели к этой проблеме и т.д.

en: Incoming video data is empty.
ru: Пустые входные видеоданные.

en: Incomplete
ru: Не завершено

en: Incorrect
ru: Неверных

en: Incorrect data received from notes api.
ru: Notes API вернул неверные данные.

en: Incorrect format for field '{name}'. {detailed_message}
ru: Неверный формат для поля '{name}'. {detailed_message}

en: Increase
ru: Увеличить

en: Indicates whether Student Notes are visible in the course. Students can also show or hide their notes in the courseware.
ru: Показывает, видимы ли заметки на данном курсе.  Слушатели могут отображать или скрывать свои заметки в содержании курса.

en: Individual Problems
ru: Отдельные задачи

en: Individual due date extensions
ru: Индивидуальные продления сроков сдачи

en: Information about all courses
ru: Информация обо всех курсах

en: Information about course credit requirements
ru: Информация о требованиях для получения кредита

en: Information for prospective students
ru: Информация для абитуриентов

en: Inherit permissions
ru: Наследовать права доступа

en: Initial title of the article. May be overridden with revision titles.
ru: Исходное название статьи. Может быть заменено заголовками других версий.

en: Input quantity and press enter.
ru: Задайте количество и нажмите клавишу «Ввод».

en: Inputs
ru: Добавленные

en: Insert a dropdown response
ru: Вставить ответ из списка

en: Insert a heading
ru: Вставить заголовок

en: Insert a numerical response
ru: Вставить числовой ответ

en: Insert a text response
ru: Вставить текстовый ответ

en: Instant Changes
ru: Мгновенные изменения

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Instructor
ru: Преподаватель

en: Instructor Dashboard
ru: Панель управления преподавателя

en: Instructor-Paced
ru: По определённому расписанию

en: Instructor-paced courses progress at the pace that the course author sets. You can configure release dates for course content and due dates for assignments.
ru: Курсы с определённым расписанием проходят по расписанию, заданному автором курса. Вы можете задать даты выпуска для материалов курса и сроки сдачи заданий.

en: Insufficient funds in the account. Possible action: retry with another form of payment.
ru: На счету недостаточно средств. Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: Insufficient funds in the account. Possible fix: retry with another form of payment
ru: На счету недостаточно средств. Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: Insufficient permissions
ru: Недостаточно прав

en: Integers
ru: Целые числа

en: Integrating your imported content into this course. This process might take longer with larger courses.
ru: Происходит добавление импортированных вами материалов в курс. Это может занять длительное время для больших курсов.

en: Integrating your imported content into this library. This process might take longer with larger libraries.
ru: Происходит добавление импортированных вами материалов в библиотеку. Это может занять длительное время для больших библиотек.

en: Internal Server Error
ru: Внутренняя ошибка сервера

en: Internal Service URL
ru: Внутренний URL-адрес сервиса

en: Internal reference code for this invoice.
ru: Внутренний код для этого счёта

en: Internal reference information for the sale
ru: Информация о продажах - внутренняя ссылка

en: Intro
ru: Введение

en: Introducing Your Course
ru: Ознакомление с вашим курсом

en: Invalid
ru: Недействительно

en: Invalid Certificate
ru: Неверный сертификат

en: Invalid Certificate Configuration.
ru: Неверная настройка сертификата

en: Invalid JSON response received from notes api.
ru: Ошибка в формате данных JSON, полученных от notes API.

en: Invalid Length ({0})
ru: Недопустимая длина ({0})

en: Invalid Library
ru: Неверная библиотека

en: Invalid Password Reset Link
ru: Неверная ссылка для сброса пароля

en: Invalid Token
ru: Неверный ключ

en: Invalid `role` specified.
ru: Обозначена неверная `роль`.

en: Invalid account number. Possible action: retry with another form of payment.
ru: Недействительный номер счёта. Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: Invalid account number. Possible fix: retry with another form of payment
ru: Некорректный номер счёта. Возможное решние: попробуйте другой способ оплаты

en: Invalid amount selected.
ru: Выбрана некорректная сумма.

en: Invalid card verification number (CVN). Possible action: retry with another form of payment.
ru: Недействительный код проверки подлинности карты (CVN).  Возможные действия: попробуйте оплатить другим способом.

en: Invalid card verification number. Possible fix: retry with another form of payment
ru: Неправильный код CVC/CVV. Вероятное решение: попробуйте другой способ оплаты.

en: Invalid checkpoint location
ru: Неверное местоположение контрольной точки

en: Invalid course id
ru: Недопустимый идентификатор курса

en: Invalid course key
ru: Неверный ключ курса

en: Invalid course update id.
ru: Неверный идентификатор обновления курса.

en: Invalid data
ru: Неверные данные

en: Invalid data ({details})
ru: Неверные данные ({details})

en: Invalid email change key
ru: Недействительный ключ для изменения электронной почты

en: Invalid email {email_address}.
ru: Недействительный электронный адрес {email_address}.

en: Invalid encoding type, transcripts should be UTF-8 encoded.
ru: Неверная кодировка, для стенограмм должна использоваться кодировка UTF-8.

en: Invalid grader reply. Please contact the course staff.
ru: Ответ не может быть получен. Пожалуйста, свяжитесь с ответственными за курс.

en: Invalid input: Could not parse '{bad_input}' as a formula
ru: Неверный ввод: Невозможно определить '{bad_input}' в качестве формулы.

en: Invalid input: Could not parse '{bad_input}' as a formula.
ru: Неверный ввод: Невозможно определить '{bad_input}' в качестве формулы.

en: Invalid input: {bad_input} not permitted in answer.
ru: Неверный ввод: {bad_input} не может быть ответом.

en: Invalid location.
ru: Неверное местонахождение.

en: Invalid math syntax: '{student_answer}'
ru: Недопустимый математический символ: {student_answer}

en: Invalid prerequisite course key
ru: Неверный ключ обязательного предыдущего курса

en: Invalid task_output information found for instructor_task {0}: {1}
ru: Найдена неверная информация task_output для instructor_task {0}: {1}

en: Invalid usage_id: {usage_id}.
ru: Неверный usage_id: {usage_id}.

en: Invalid user preference key '{preference_key}'.
ru: Неверная пользовательская настройка '{preference_key}'.

en: Invalidate Certificates
ru: Аннулировать сертификаты

en: Invitation Only
ru: Запись только по приглашению

en: Invite your students
ru: Пригласить слушателей

en: Invoice
ru: Счёт-фактура

en: Invoice No: {invoice_number}
ru: Счёт-фактура №: {invoice_number}

en: Invoice Number
ru: Номер счёта-фактуры

en: Invoice Recipient
ru: Получатель счёта-фактуры

en: Invoice number '{num}' does not exist.
ru: Невозможно найти счет с номером «{num}».

en: Invoice number {0} has been invalidated.
ru: Квитанция {0} была аннулирована.

en: Is Active
ru: Активен

en: Is Entrance Exam
ru: Это вступительное испытание

en: Is Practice Exam
ru: Пробное испытание

en: Is Proctoring Enabled
ru: Разрешено ли очное проведение

en: Is Time Limited
ru: Ограничить по времени

en: Issue Open Badges
ru: Выпускать значки Open Badges

en: Issue Open Badges badges for this course. Badges are generated when certificates are created.
ru: Создавать значки Open Badges, т.е. мини-дипломы для выпускников ваших онлайн-курсов. Значки генерируются автоматически вместе с сертификатами.

en: Issued On:
ru: Выдан:

en: Issuing Certificates to Learners
ru: Выдача сертификатов

en: Issuing bank unavailable. Possible action: retry again after a few minutes.
ru: Банк-эмитент недоступен.  Возможные действия: попробуйте ещё раз через несколько минут.

en: Issuing bank unavailable. Possible fix: retry again after a few minutes
ru: Банк-эмитент недоступен. Вероятное решение: попробуйте ещё раз через несколько минут

en: It is recommended that you change your password.
ru: Советуем вам поменять пароль.

en: It looks like {email_address} belongs to an existing account. Try again with a different email address.
ru: Кажется {email_address} уже используется. Попробуйте ещё раз с другим адресом.

en: It looks like {email} belongs to an existing account. Try again with a different email address.
ru: Похоже, {email} принадлежит существующей учетной записи. Попробуйте еще раз с другого адреса электронной почты.

en: It looks like {username} belongs to an existing account. Try again with a different username.
ru: Кажется {username} уже используется. Попробуйте ещё раз с другим именем пользователя.

en: It works! This is the default homepage for this Open edX instance.
ru: Работает!  Перед вами образец домашней страницы Open edX.

en: It's more than just multiple choice. {studio_name} supports more than a dozen types of problems to challenge your learners.
ru: Предложите слушателям не только вопросы с вариантами ответов. {studio_name} поддерживает более десятка видов заданий для проверки полученных знаний.

en: Jane Doe
ru: Мария Иванова

en: JaneDoe
ru: maria_ivanova

en: JavaScript Input
ru: Ввод JavaScript

en: Jobs
ru: Вакансии

en: Junior secondary/junior high/middle school
ru: Незаконченное среднее

en: KB
ru: КБ

en: Keep Flag
ru: Оставить отметку

en: Keeping Your Course Organized
ru: Структурирование курсов

en: LEARN MORE
ru: ПОДРОБНЕЕ

en: LTI Application Information
ru: LTI Информация по применению

en: LTI ID
ru: Идентификатор LTI

en: LTI Passports
ru: Регистрационные данные LTI

en: LTI URL
ru: URL-ссылка на LTI

en: LaTeX Source File Name
ru: Название исходного файла LaTeX

en: Label
ru: Метка

en: Language
ru: Язык

en: Last Change
ru: Последнее Изменение

en: Last Editor
ru: Последний Редактор

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last day students can enroll.
ru: Последний день регистрации слушателей

en: Last day your course is active
ru: Последний день вашего курса

en: Last modified:
ru: Последнее изменение:

en: Last submission time
ru: Время последней сдачи задания

en: Launch Latex Source Compiler
ru: Запуск компилятора Latex

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: Learn more about Course Re-runs
ru: Узнать больше о перезапусках курса

en: Learn more about certificates
ru: Узнать больше о сертификатах

en: Learn more about component containers
ru: Дополнительная информация о компонентах модуля

en: Learn more about content libraries
ru: Доп. информация о библиотеках материалов

en: Learn more about exporting a course
ru: Доп. информация об экспорте курса

en: Learn more about exporting a library
ru: Доп. информация об экспорте библиотеки

en: Learn more about importing a course
ru: Доп. информация об импорте курсов

en: Learn more about importing a library
ru: Доп. информация об импорте библиотек

en: Learn more about managing files
ru: Узнать больше об управлении файлами

en: Learn more about textbooks
ru: Узнать больше об учебниках

en: Learn more about the course outline
ru: Узнать больше о структуре курса

en: Learn more about {platform_name}
ru: Узнать больше {platform_name}

en: Learn with {platform_name}
ru: Учитесь с {platform_name}

en: Learner Profile
ru: Профиль слушателя

en: Learners who require verification must pass the selected checkpoint to see the content in this component. Learners who do not require verification see this content by default.
ru: Чтобы получить доступ к содержимому данного компонента, слушатели, которым необходимо подтверждение личности, должны пройти указанное контрольное подтверждение. Слушатели, которым не требуется подтверждения личности, получат доступ к этому содержимому автоматически.

en: Learning is More than Just Lectures
ru: Обучение — это не только лекции

en: Learning to Grade
ru: Обучение оцениванию

en: Learning to grade
ru: Обучение оцениванию

en: Leeway on due dates
ru: Допустимое отставание от установленных сроков

en: Legal
ru: Юридическая информация

en: Less
ru: Скрыть

en: Let Student Skip Entrance Exam
ru: Разрешить пропустить вступительное испытание

en: Level of Education
ru: Уровень образования

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Libraries hold a pool of components that can be re-used across multiple courses. Create your first library with the click of a button!
ru: Библиотеки содержат компоненты, которые можно повторно использовать на нескольких курсах. Создайте вашу первую библиотеку одним нажатием кнопки!

en: Library
ru: Библиотека

en: Library Access Roles
ru: Роли прав доступа к библиотеке

en: Library Admins have full editing privileges and can also add and remove other team members. There must be at least one user with the Admin role in a library.
ru: Администраторы библиотек имеют полные права на редактирование, также они могут редактировать список членов команды, работающей над контентом. По крайней мере один из пользователей должен иметь права Администратора в библиотеке.

en: Library Code
ru: Код библиотеки

en: Library Display Name
ru: Библиотека имен

en: Library Export
ru: Экспорт библиотеки

en: Library Import
ru: Импорт библиотеки

en: Library Import Status
ru: Статус импорта библиотеки

en: Library Name
ru: Название библиотеки

en: Library Staff are content co-authors. They have full editing privileges on the contents of a library.
ru: Сотрудники — соавторы материалов курса.  Они обладают неограниченным правом изменять содержимое библиотеки.

en: Library User Access
ru: Доступ пользователя к библиотеке

en: Library Users can view library content and can reference or use library components in their courses, but they cannot edit the contents of a library.
ru: Пользователи библиотек могут просматривать их содержимое, ссылаться на компоненты из библиотеки или  использовать компоненты в своих курсах, но не могут изменять содержимое библиотеки.

en: Library Version
ru: Версия библиотеки

en: Library is invalid, corrupt, or has been deleted.
ru: Библиотека неисправна, повреждена или удалена

en: License
ru: Лицензия

en: Like in a UNIX file system, permissions can be given to a user according to group membership. Groups are handled through the Django auth system.
ru: Как и в файловой системе UNIX, пользователю предоставляются те же права доступа к файлу, что и пользовательской группе, к которой он принадлежит. Управление группами организовано через систему авторизации Django.

en: Like {platform_name} on Facebook
ru: Оценить {platform_name} в Facebook

en: Link
ru: Привязать к учётной записи

en: Linked
ru: Привязано

en: Links
ru: Ссылки

en: List
ru: Список

en: List Price
ru: Заявленная цена

en: List Price
    per item
ru: Список цен
    за единицу

en: List all students with due date extensions
ru: Список обучающихся с продлёнными сроками сдачи

en: List date extensions for student
ru: Показать дату продления для обучающегося

en: List enrolled students' profile information
ru: Показать личные данные обучающихся

en: List of Courses
ru: Список курсов

en: List of course update items
ru: Список объявлений курса

en: List of dictionaries containing pdf_textbook configuration
ru: Список словарей, содержащих конфигурацию pdf_textbook

en: List of domains that are allowed to make cross-domain requests to this site.  Please list each domain on its own line.
ru: Перечислите домены, которым разрешены междоменные запросы к этому сайту. Пожалуйста, укажите каждый домен в отдельной строке.

en: Load new course from GitHub
ru: Загрузить новый курс с GitHub

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading Order Data...
ru: Загрузка данных о заказе...

en: Loading video player
ru: Загрузка видеоплеера

en: Location
ru: Местонахождение

en: Location ID
ru: Идентификатор местонахождения

en: Location in Course Outline
ru: Местонахождение в структуре курса

en: Location of Annotation backend
ru: Расположение серверной Аннотация

en: Lock article
ru: Запретить редактирование

en: Log In
ru: Войти

en: Log in
ru: Войти

en: Log into My {platform_name} Account
ru: Вход в мою учётную запись {platform_name}

en: Log into your {platform_name} Account
ru: Вход в вашу учетную запись {platform_name}

en: Login via OpenID
ru: Войти с помощью OpenID

en: Login.
ru: Войти.

en: Looking for help in logging in or with your {platform_name} account?
ru: Нужна помощь при входе или с вашей учётной записью {platform_name}?

en: Looking for help with {studio_name}?
ru: Нужна помощь в использовании {studio_name}?

en: Lost and found
ru: Бюро находок

en: Lower-case ISO currency codes
ru: ISO код валюты строчными буквами

en: MB
ru: МБ

en: Mailing Address
ru: Почтовый адрес

en: Mailing address
ru: Почтовый адрес

en: Make a Suggestion
ru: Внести предложение

en: Make a suggestion
ru: Внести предложение

en: Make payment
ru: Оплатить

en: Make sure that the file you upload is in CSV format with no extraneous characters or rows.
ru: Загружаемый файл должен быть в формате CSV и не содержать посторонних символов или строк.

en: Make sure your information is correct, or try again with a different card or another form of payment.
ru: Удостоверьтесь в правильности введённой информации, попробуйте воспользоваться другой картой или оплатить другим способом.

en: Make visible to:
ru: Сделать видимым для:

en: Male
ru: Мужской

en: Manage content groups
ru: Управление группами по изучаемому материалу

en: Manage course staff and instructors
ru: Управление списком сотрудников и преподавателей курса

en: Manage student accounts
ru: Управление учётными записями

en: Managing uploaded files
ru: Управление загруженными файлами

en: Manual (Un)Enrollment Reason
ru: Причина для ручного отчисления (зачисления)

en: Manual Policy Definition
ru: Ручные настройки

en: Manual Refund
ru: Возврат через оператора

en: Manually Enrolled
ru: Записан вручную

en: Mark a passage or concept so that it's easy to find later.
ru: Отметить отрывок или понятие, чтобы их впоследствии было легко найти.

en: Markdown source of this module
ru: Мarkdown код этого модуля

en: Markdown tag
ru: Markdown-тег

en: Markdown: Basics
ru: Markdown: основы

en: Massachusetts Institute of Technology
ru: Массачусетский технологический институт

en: Master's or professional degree
ru: Магистратура или специалитет

en: Math Expression
ru: Математическое выражение

en: Math Expression Input
ru: Ввод математического выражения

en: Matlab API key
ru: Ключ Matlab API

en: Max per-file size: {max_filesize}MB
ru: Максимальный размер одного файла: {max_filesize}МБ

en: Maximum Attempts
ru: Максимальное количество попыток

en: Maximum Certification Retries
ru: Максимальное количество попыток получения сертификата

en: Maximum Video File Size
ru: Максимальный размер видео файла

en: Maximum Words
ru: Максимальное количество слов

en: Maximum number of words to be displayed in generated word cloud.
ru: Максимальное количество слов, отображаемое в созданной коллекции.

en: Maximum upload file size is {file_size} bytes.
ru: Максимальный объём загружаемого файла – {file_size} байт.

en: Media Kit
ru: Пакет медиафайлов

en: Meetup
ru: Встреча

en: Membership
ru: Участники

en: Merge Revision
ru: Объединить версии

en: Merge between Revision #%(r1)d and Revision #%(r2)d
ru: Слияние версий #%(r1)d и #%(r2)d

en: Merge selected with current...
ru: Слить выбранное с текущим...

en: Merge with current
ru: Слить с текущей версией

en: Message failed to be {action} for any of {attempted} recipients
ru: Сообщение не было {action} ни одному из {attempted} получателей

en: Message successfully {action} for {attempted} recipients
ru: Сообщение успешно {action} {attempted} получателям

en: Message {action} for {succeeded} of {attempted} recipients
ru: Сообщение {action} {succeeded} из {attempted} получателей

en: Message:
ru: Текст сообщения:

en: Metrics
ru: Показатели

en: Miniature Markdown Guide
ru: Мини-руководство по Markdown

en: Minimum Credit-Eligible Grade:
ru: Проходной балл для получения зачёта:

en: Minimum Grade
ru: Минимальная оценка

en: Minimum Grade for Credit
ru: Минимальная зачётная оценка

en: Missed Verification Deadline
ru: Окончен срок подачи заявок на подтверждённые сертификаты

en: Missing branch on fresh clone
ru: Отсутствует ветка в свежем клоне

en: Missing required parameter face_image
ru: Отсутствует обязательный атрибут face_image

en: Mobile Course Available
ru: Доступ к мобильной версии курса

en: Mode
ru: Режим

en: Mode for Annotation Tool
ru: Режим сервиса комментариев.

en: Mode {mode} does not exist for {course_id}
ru: Режим {mode} не существует для {course_id}

en: Moderator
ru: Модератор

en: Module Fields
ru: Поля формы

en: Module does not exist.
ru: Модуль не существует.

en: Monitoring files as they upload
ru: Контроль загрузки файлов

en: More Information About {user_name}'s Certificate:
ru: Дополнительная информация о сертификате {user_name}:

en: More about {fullname}'s accomplishment
ru: Дальнейшая информация о достижениях {fullname}

en: More options dropdown
ru: Меню с дополнительными опциями

en: More than Just Lectures
ru: Больше, чем просто лекции

en: Most coaches should not need to make changes to the grading policy.
ru: Большинство преподавателей не нуждаются в изменении правил оценивания.

en: Multiple Choice
ru: Выбор варианта

en: Must be greater than or equal to the course passing grade
ru: Должен быть выше или равен проходному баллу на курсе

en: Must be more complex ({0})
ru: должен быть более сложным ({0})

en: Must provide full name
ru: Необходимо указать полное имя

en: Must provide username
ru: Необходимо указать имя пользователя

en: My Courses
ru: Мои курсы

en: My Notes
ru: Мои заметки

en: My Profile
ru: Мой Профиль

en: Myself
ru: Себе

en: N/A
ru: Нет

en: Name
ru: Имя

en: Name must be at least {min_length} characters long.
ru: Имя должно состоять не менее чем из {min_length} символов.

en: Name of SurveyForm to display as a pre-course survey to the user.
ru: Название формы-опроса, который должны пройти пользователи до получения доступа к содержимому курса.

en: Name of letter
ru: Наименование буквы

en: Name of template.
ru: Название шаблона.

en: Name of the credit provider displayed to users
ru: Видимое пользователям название организации-кредитора

en: Name of the enrollment attribute
ru: Название параметра регистрации

en: Name your CCX
ru: Дайте название своему CCX

en: Name:
ru: Имя:

en: Namespace of enrollment attribute
ru: Поле для названия параметра регистрации

en: Need Help?
ru: Нужна помощь?

en: Need help in registering with {platform_name}?
ru: Нужна помощь в регистрации в {platform_name}?

en: Need help?
ru: Нужна помощь?

en: Never
ru: Никогда

en: New Assignment Type
ru: Назначение нового типа

en: New Course
ru: Новый курс

en: New Library
ru: Новая библиотека

en: New Page
ru: Новая страница

en: New Password
ru: Новый пароль

en: New Post
ru: Новая тема

en: New Program
ru: Новая программа

en: New Section
ru: Новый раздел

en: New Team Member
ru: Новый член команды

en: New Team Member Information
ru: Информация о новом члене команды

en: New Textbook
ru: Новый учебник

en: New Update
ru: Создать новость

en: New article '%s' created.
ru: Новая статья '%s' создана.

en: New article created: %s
ru: Создана новая статья: %s

en: New image %s was successfully uploaded. You can use it by selecting it from the list of available images.
ru: Новое изображение %s успешно загружено. Вы можете использовать его, выбрав из списка доступных изображений.

en: New students added:
ru: Добавлены новые слушатели:

en: New title
ru: Новый заголовок

en: New to {studio_name}?
ru: Впервые в {studio_name}?

en: New topic form
ru: Форма для новой темы

en: News
ru: Новости

en: News - MITx 6.002x
ru: Новости - MITx 6.002x

en: Next
ru: Следующее

en: Next Steps
ru: Дальнейшие шаги

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Next, select an action to perform for the given user and problem:
ru: Теперь выберите действие, которое будет применено к данному пользователю и заданию:

en: No
ru: Нет

en: No Derivatives
ru: Без производных произведений

en: No Expiration Date
ru: Отсутствует дата истечения срока

en: No Formal Education
ru: Без образования

en: No Library Selected
ru: Библиотека не выбрана

en: No `role` specified.
ru: `Роль` не обозначена.

en: No answer entered!
ru: Ответ не указан!

en: No answer provided.
ru: Ответ не предоставлен.

en: No changes made. Nothing to save.
ru: Изменений не было. Нечего сохранять.

en: No content groups exist
ru: Нет групп по изучаемому материалу

en: No content has been added to this course
ru: Содержимое курса ещё не добавлено

en: No course content is currently visible, and no students are enrolled. Be sure to review and reset all dates, including the Course Start Date; set up the course team; review course updates and other assets for dated material; and seed the discussions and wiki.
ru: В данный момент всё содержимое курса скрыто и ни один слушатель на курс не зарегистрирован. Не забудьте проверить и заново заполнить все необходимые даты, в том числе, дату начала курса; назначить команду курса; проверить раздел обновлений и другие датированные материалы; а также задать начальные темы для обсуждений и вики.

en: No data provided for user preference update
ru: Нет данных для обновления пользовательских настроек

en: No data provided.
ru: Данные не предоставлены.

en: No due date
ru: Без срока

en: No due date extension is set for that student and unit.
ru: Срок сдачи задания для этого обучающегося не был продлён.

en: No email address found.
ru: Ни один адрес электронной почты не найден.

en: No email address provided.
ru: Не введён электронный адрес.

en: No end date set
ru: Дата окончания не задана

en: No endpoint was provided for EdxNotes.
ru: Сервис заметок не обслуживается.

en: No file provided for profile image
ru: Отсутствует файл с фотографией

en: No formula specified.
ru: Формула не указана.

en: No git import logs have been recorded for this course.
ru: Нет журналов импорта из git для этого курса.

en: No git import logs have been recorded.
ru: В журнале импорта из git нет записей.

en: No inactive user with this e-mail exists
ru: Отсутствуют неактивные пользователи с данным адресом электронной почты.

en: No message provided
ru: Не предоставлено сообщений

en: No order found for {user} in course {course_id}
ru: Заказ пользователя {user} на курс {course_id} не найден

en: No parsable status information available
ru: Нет распознанной информации статуса

en: No parsable task_input information found for instructor_task {0}: {1}
ru: Не распознана информация task_input для nstructor_task {0}: {1}

en: No parsable task_output information found for instructor_task {0}: {1}
ru: Нет распознанной информации task_output для instructor_task {0}: {1}

en: No photo ID was provided.
ru: Документ с фотографией не загружен.

en: No playable video sources found.
ru: Воспроизводимых видеоматериалов не найдено.

en: No problem scores in this section
ru: Нет баллов за выполненные в этом разделе задания

en: No profile found for user
ru: Личные данные пользователя не найдены

en: No progress status information available
ru: Нет доступной информации о достижениях

en: No response from Xqueue within {xqueue_timeout} seconds. Aborted.
ru: Нет отклика от подсистемы Xqueue в течении {xqueue_timeout}. Работа прекращена.

en: No selected price or selected price is below minimum.
ru: Не выбрана цена или выбранная цена ниже минимально допустимой.

en: No selected price or selected price is too low.
ru: Цена не выбрана или является слишком низкой.

en: No status information available
ru: Нет доступной информации о статусе

en: No task_output information found for instructor_task {0}
ru: Не найдена информация task_output для instructor_task {0}

en: No user with that username
ru: Нет пользователей с таким именем пользователя

en: No user with the provided email address exists.
ru: Пользователь с указанным электронным адресом не существует.

en: Non usable git url provided. Expecting something like: git@github.com:mitocw/edx4edx_lite.git
ru: Предоставлена ссылка, которую невозможно использовать. Нужна ссылка типа: git@github.com:mitocw/edx4edx_lite.git

en: Non writable git url provided. Expecting something like: git@github.com:mitocw/edx4edx_lite.git
ru: Неверная ссылка на хранилище git. Нужна ссылка типа: git@github.com:mitocw/edx4edx_lite.git

en: Noncommercial
ru: Некоммерческое использование

en: None
ru: Нет

en: Not Enrolled?
ru: Не зарегистрированы?

en: Not Linked
ru: Нет привязки к внешним учётным записям

en: Not Selected
ru: Не выбрано

en: Not all problems in entrance exam support re-scoring.
ru: Не все задания во вступительном испытании поддерживают пересдачу.

en: Note: Library content is not automatically updated in courses
ru: Внимание: содержимое библиотеки в курсах не обновляется автоматически

en: Note: No spaces or special characters are allowed.
ru: Примечание: Не разрешается использование пробелов и специальных символов.

en: Note: Pages are publicly visible. If users know the URL of a page, they can view the page even if they are not registered for or logged in to your course.
ru: Внимание: страницы общедоступны. Если у пользователей есть ссылка на страницу, они смогут просматривать её, даже если они не записаны на курс и не вошли на сайт.

en: Note: Together, the organization, course number, and course run must uniquely identify this new course instance.
ru: Примечание: организация, номер курса и запуск курса все вместе должны уникальным образом идентифицировать этот новый вариант курса.

en: Note: Users must have an activated {platform_name} account before they can be enrolled as beta testers.
ru: Примечание: У пользователей должны быть активные учётные записи {platform_name}, прежде чем они смогут зарегистрироваться в качестве бета тестеров.

en: Note: items with strikethough like <del>this</del> have been refunded.
ru: Замечание: зачеркнутые наименование, как <del>это</del> были возвращены.

en: Note: only instructors may annotate.
ru: Примечание. Только преподаватели могут добавлять описание.

en: Noted by
ru: Запись сделана

en: Notes
ru: Заметки

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Notify users by email
ru: Уведомить слушателей по электронной почте

en: Number Redeemed
ru: Количество использованных

en: Number of Enrollment Codes
ru: Количество кодов для зачисления на курс

en: Number of Enrollment Refunds
ru: Количество возвращённых регистрационных взносов

en: Number of Enrollments
ru: Количество регистраций

en: Number of Refunds
ru: Число возвратов денег

en: Number of Seats
ru: Количество мест

en: Number of Successful Refunds
ru: Число успешных возвратов денег

en: Number of Transactions
ru: Количество платёжных операций

en: Number of Verified Students Contributing More than the Minimum
ru: Число подтвержденных обучающихся, внесших средств больше чем минимум

en: Number of attempts taken by the student on this problem
ru: Количество попыток, использованных слушателем при выполнении задания

en: Number of enrollees (admins, staff, and students) by track
ru: Количество зарегистрированных (администраторы, сотрудники и обучающиеся) по форме обучения

en: Number of seats purchased in bulk
ru: Количество мест, купленных оптом

en: Number of seats purchased individually
ru: Количество мест, купленных в розницу

en: Number of seats purchased using coupon codes
ru: Количество мест, приобретённых с использованием купонов на скидку

en: Number of seats purchased with invoices
ru: Количество мест, приобретённых по счетам-фактурам

en: Number of sections:
ru: Количество разделов:

en: Number of text boxes available for students to input words/sentences.
ru: Количество текстовых полей для ввода слов/предложений.

en: Numbers
ru: Цифры

en: Numerical Input
ru: Цифровой ввод

en: OK
ru: ОК

en: OPTIONAL: After this date/time, users will no longer be able to enroll in this mode. Leave this blank if users can enroll in this mode until enrollment closes for the course.
ru: НЕОБЯЗАТЕЛЬНО: По истечении указанной даты/времени слушатели не смогут регистрироваться на курс в данном режиме. Чтобы разрешить запись в этом режиме до момента закрытия регистрации, оставьте поле пустым.

en: OPTIONAL: After this date/time, users will no longer be able to submit photos for verification.  This appies ONLY to modes that require verification.
ru: НЕОБЯЗАТЕЛЬНО: По истечении данной даты/времени пользователи больше не смогут отправлять фотографии для подтверждения личности. Относится ИСКЛЮЧИТЕЛЬНО к режимам, требующим подтверждения личности.

en: OPTIONAL: This is the SKU (stock keeping unit) of this mode in the external ecommerce service.  Leave this blank if the course has not yet been migrated to the ecommerce service.
ru: Поле SKU (stock keeping unit) для сервисов электронной коммерции, можно оставить пустым.

en: Old email is the same as the new email.
ru: Старый и новый адреса электронной почты совпадают.

en: On Reset
ru: При сбросе

en: On/Off switch.
ru: Вкл./Выкл.

en: Once registered, most questions can be answered in the course specific discussion forums or through the FAQs.
ru: Когда вы зарегистрируетесь, ответы на многие вопросы можно будет найти на отдельных форумах курсов или в разделе FAQ.

en: Once the 'Send Email' button is clicked, your email will be queued for sending.
ru: При нажатии на кнопку «Отправить сообщение на электронную почту» ваше сообщение будет поставлено в очередь на отправку.

en: Once you can score the essays similarly to an instructor, you will be ready to grade your peers.
ru: Как только сможете проставлять баллы подобно преподавателю, вы будете готовы оценивать сокурсников.

en: Once you have registered and activated your account, visit {course_about_url} to join the course.
ru: Как только вы зарегистрируетесь и активируете свою учётную запись, посетите {course_about_url} чтобы записаться на курс.

en: Once you have registered and activated your account, you will see {course_name} listed on your dashboard.
ru: Как только вы зарегистрируетесь и активируете свою учётную запись, {course_name} появится в вашей панели управления.

en: One or more fields in the request contains invalid data.
ru: Как минимум одно из полей в запросе содержит некорректные данные.

en: Only a partial amount was approved.
ru: Сумма была одобрена лишь частично.

en: Only localhost... muahahaha
ru: Только локальный компьютер... муахахаха

en: Only one coupon redemption is allowed against an order
ru: Для одного заказа можно воспользоваться только одним талоном

en: Only the course content and structure (including sections, subsections, and units) are imported. Other data, including student data, grading information, discussion forum data, course settings, and course team information, remains the same as it was in the existing course.
ru: Импортируются только содержимое курса и его структура (включая разделы, подразделы и блоки). Остальная информация, включая информацию о слушателях, оценках, данные форума, настройки и команда курса, останется без изменений.

en: Oops, failed to create user {user}, {error}
ru: Не удалось создать пользователя {user}, {error}

en: Open Calculator
ru: Открыть калькулятор

en: Open edX Portal
ru: Портал Open edX

en: Open in New Page
ru: Открыть на новой странице

en: Open the courseware in the LMS
ru: Перейти к курсу в LMS

en: Opened by this number of students
ru: Количество открывавших обучающихся

en: Opening the downloaded file
ru: Открытие скачанного файла

en: Operators
ru: Операторы

en: Optional for citing source of any material used. Automatic citation can be done using <a href="http://easybib.com">EasyBib</a>
ru: Необязательное поле для ссылки на источник использованных материалов.  Можно использовать автоматическое создание ссылок при помощи <a href="http://easybib.com">EasyBib</a>

en: Optional language the team uses as ISO 639-1 code.
ru: Код альтернативного языка команды по стандарту  ISO 639-1.

en: Optional notes about this user (for example, why course creation access was denied)
ru: Дополнительные заметки о пользователе (например, почему отказано в доступе)

en: Optional tag (eg "done" or "broken"):
ru: Необязательный тег (например, «завершено» или «не работает»):

en: Optional, for older browsers: the YouTube ID for the .75x speed video.
ru: Необязательное значение для устаревших браузеров: идентификатор видео на YouTube, воспроизводимого на скорости 0.75x.

en: Optional, for older browsers: the YouTube ID for the 1.25x speed video.
ru: Необязательное значение для устаревших браузеров: идентификатор видео на YouTube, воспроизводимого на скорости 1.25x.

en: Optional, for older browsers: the YouTube ID for the 1.5x speed video.
ru: Необязательное значение для устаревших браузеров: идентификатор видео на YouTube, воспроизводимого на скорости 1.5x.

en: Optional, for older browsers: the YouTube ID for the normal speed video.
ru: Необязательное значение для устаревших браузеров: идентификатор видео на YouTube, воспроизводимого на нормальной скорости.

en: Optional: provide additional information for this transaction
ru: Опционально: предоставьте дополнительную информацию для данной транзакции

en: Or you can go back to the {link_start}home page{link_end}.
ru: Или вернуться на {link_start}домашнюю страницу{link_end}.

en: Order
ru: Заказ

en: Order History
ru: История заказов

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Order Id:
ru: Номер заказа:

en: Order Number
ru: Номер заказа

en: Order Number: {order_number}
ru: Номер заказа: {order_number}

en: Order Payment Confirmation
ru: Подтверждение платежа

en: Order Status:
ru: Статус заказа:

en: Ordered
ru: Упорядоченный

en: Organization
ru: Организация

en: Organization Billing Address
ru: Адрес выставления счета организации

en: Organization Contact
ru: Контактное лицо

en: Organization Contact Name
ru: Имя контактного лица в организации

en: Organization Name
ru: Наименование организации

en: Organization of template.
ru: Организация, указанная в шаблоне.

en: Organization:
ru: Организация:

en: Other Course Settings
ru: Другие настройки курса

en: Other Education
ru: Другое образование

en: Other information from this page appears on the About page for your course. This information includes the course overview, course image, introduction video, and estimated time requirements. Students use About pages to choose new courses to take.
ru: Остальная информация с этой страницы появится на странице «О курсе». Она включает в себя обзор курса, изображение курса, вступительное видео и приблизительные временные рамки.

en: Other/Prefer Not to Say
ru: Другое/Предпочитаю не указывать

en: Our staff is currently working to get the site back up as soon as possible. Please email us at {tech_support_email} to report any problems or downtime.
ru: Наши сотрудники постараются восстановить доступ к сайту как можно скорее. Пожалуйста, отправьте нам сообщение на адрес {tech_support_email}, чтобы сообщить о возникших проблемах или неполадках.

en: Our system indicates that you are trying to access this {platform_name} course from a country or region currently subject to U.S. economic and trade sanctions. Unfortunately, at this time {platform_name} must comply with export controls, and we cannot allow you to access this course.
ru: Наша система показывает, что вы пытаетесь получить доступ к данному курсу {platform_name} из страны или региона, который в настоящее время подпадает под экономические и торговые санкции США.  К сожалению, на данный момент {platform_name} необходимо соблюдать требования экспортного контроля, и мы не можем предоставить вам доступ к этому курсу.

en: Our system indicates that you are trying to access this {platform_name} course from a country or region in which it is not currently available.
ru: Система показывает, что вы пытаетесь получить доступ к данному курсу {platform_name} из страны или региона,  для которых он в настоящий момент не доступен.

en: Our system indicates that you are trying to enroll in this {platform_name} course from a country or region in which it is not currently available.
ru: Система показывает, что вы пытаетесь записаться на этот курс {platform_name} из страны или региона, для которых он в настоящий момент не доступен.

en: Outline
ru: Структура

en: Outlining Your Course
ru: Структура вашего курса

en: Overall Grade Range
ru: Общие пределы оценок

en: Owner
ru: Владелец

en: PDF Textbooks
ru: Учебники в формате PDF

en: PDF will open in a new browser window or tab.
ru: PDF откроется в новом окне или в новой вкладке браузера.

en: Page
ru: Страница

en: Page Actions
ru: Действия на странице

en: Page Footer
ru: Нижний колонтитул страницы

en: Page Not Found
ru: Страница не найдена

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Page {current_page} of {total_pages}
ru: Страница {current_page} из {total_pages}

en: Page {page_number} of {page_count}
ru: Страница {page_number} из {page_count}

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages appear in your course's top navigation bar. The default pages (Home, Course, Discussion, Wiki, and Progress) are followed by textbooks and custom pages.
ru: Названия страниц находятся на верхней навигационной панели.  После основных страниц (Главная, Курс, Обсуждение, Вики и Прогресс) отображаются учебники и дополнительные страницы.

en: Pages are listed horizontally at the top of your course. Default pages (Home, Course, Discussion, Wiki, and Progress) are followed by textbooks and custom pages that you create.
ru: Названия страниц расположены горизонтально над содержимым курса.  После основных страниц (Главная, Курс, Обсуждение, Вики и Прогресс) отображаются учебники и добавленные вами дополнительные страницы.

en: Pages in Your Course
ru: Страницы в вашем курсе

en: Parameter usage_id not provided.
ru: Параметр usage_id не предоставлен.

en: Password
ru: Пароль

en: Password Reset
ru: Сброс пароля

en: Password Reset Complete
ru: Сброс пароля выполнен

en: Password must be supplied if not using certificates
ru: При отсутствии сертификатов должен быть введён пароль

en: Password reset successful
ru: Пароль успешно изменён

en: Password reset unsuccessful
ru: Не удалось сбросить пароль

en: Password:
ru: Пароль:

en: Past Due
ru: Прошёл срок сдачи

en: Path to authoring app's CSS
ru: Путь к CSS-коду приложения авторизации

en: Path to authoring app's JS
ru: Путь к JS-коду приложения авторизации

en: Path to single course checkout page hosted by the E-Commerce service.
ru: Ссылка на страницу E-Commerce для оплаты всех выбранных курсов.

en: Path {0} doesn't exist, please create it, or configure a different path with GIT_REPO_DIR
ru: Маршрут {0} не существует. Пожалуйста, создайте его или укажите другой другой путь при помощи GIT_REPO_DIR

en: Payer authentication could not be authenticated
ru: Подлинность плательщика не подтверждена

en: Payment
ru: Платеж

en: Payment Amount
ru: Cумма платежа

en: Payment Error
ru: Ошибка при оплате

en: Payment Failed
ru: Платёж не выполнен

en: Payment Instructions
ru: Порядок осуществления платежа

en: Payment Received
ru: Платёж получен

en: Payment Status
ru: Статус платежа

en: Payment confirmation
ru: Подтверждение платежа

en: Payment processing occurs on a separate secure site.
ru: Обработка платежей происходит на отдельном защищенном сайте.

en: Peer Grading
ru: Взаимооценивание

en: Pending
ru: Ожидание

en: Pending Tasks
ru: Текущие задачи

en: Per Student
ru: Для каждого слушателя

en: Percent
ru: В процентах

en: Percent Discount
ru: Скидка в процентах

en: Percent of Students
ru: Процент слушателей

en: Percent sign (%) and metric affixes (d, c, m, u, n, p, k, M, G, T)
ru: Символ процента (%) и метрические обозначения (d, c, m, u, n, p, k, M, G, T)

en: Percentage Discount
ru: Процент скидки

en: Percentage of seats purchased in bulk
ru: Процент мест, купленных оптом

en: Percentage of seats purchased individually
ru: Процент мест, купленных в розницу

en: Percentage of seats purchased with invoices
ru: Доля мест, приобретённых по счетам-фактурам

en: Permission settings for the article were updated.
ru: Настройки прав доступа для этой статьи были обновлены.

en: PermissionDenied: Failed in authenticating {user}
ru: PermissionDenied: ошибка аутентификации пользователя {user}

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Permissions are inherited from this article
ru: Права доступа унаследованы от данной статьи

en: Photo ID image is required if the user does not have an initial verification attempt.
ru: Требуется изображение документа, удостоверяющего личность, с фотографией, если данный пользователь ранее не проходил процедуру подтверждения личности.

en: Plain text or html content for displaying custom message inside credit eligibility email content which is sent when user has met all credit eligibility requirements.
ru: Содержимое электронного письма в виде простого текста или HTML о Праве на получение кредитов/баллов, которое отправляется когда пользователь выполнил все требования.

en: Plain text or html content for displaying custom message inside credit receipt email content which is sent *after* paying to get credit for a credit course.
ru: Содержимое электронного письма в виде простого текста или HTML, которое отправляется после того как пользователь оплатил начисление кредитов/баллов.

en: Plain text or html content for displaying further steps on receipt page *after* paying for the credit to get credit for a credit course against a credit provider.
ru: Текст или HTML-код с дальнейшими инструкциями по оформлению зачётных единиц. Он появится на странице с квитанцией только после оплаты.

en: Platform Version
ru: Версия платформы

en: Play video
ru: Просмотреть видео

en: Please Enter the Coupon Discount Value Less than or Equal to 100
ru: Пожалуйста, введите величину скидки по купону, меньшую либо равную 100

en: Please Enter the Integer Value for Coupon Discount
ru: Пожалуйста, введите целочисленный код купона для получения скидки.

en: Please Enter the numeric value for the course price
ru: Пожалуйста, введите числовое значение стоимости курса

en: Please Wait
ru: Пожалуйста, подождите

en: Please be patient and do not click these buttons multiple times. Clicking these buttons multiple times will significantly slow the generation process.
ru: Пожалуйста, наберитесь терпения и не нажимайте на кнопку несколько раз. Повторные нажатия существенно замедлят процесс создания отчёта.

en: Please change either the organization or course number so that it is unique.
ru: Пожалуйста, измените Организацию или Номер курса. Они должны быть уникальными.

en: Please check your Junk or Spam folders in case our email isn't in your INBOX. Still can't find the verification email? Request help via the link below.
ru: Пожалуйста проверьте папку «Спам», если нашего письма нет в ваших «Входящих». Всё ещё не получается найти письмо? Попросите помощи с помощью ссылки снизу.

en: Please choose an option
ru: Выберите опцию

en: Please choose your preferred language
ru: Пожалуйста, настройте языковые предпочтения

en: Please complete the following fields to register for an account.
ru: Пожалуйста заполните следующие поля для регистрации нового пользователя.

en: Please correct the highlighted fields below.
ru: Пожалуйста, исправьте отмеченные ниже поля.

en: Please enter Course Mode detail below
ru: Введите курс Мод подробно ниже

en: Please enter a username
ru: Пожалуйста, введите имя пользователя

en: Please enter a valid CCX name.
ru: Пожалуйста, введите корректное название для индивидуального курса.

en: Please enter the date in this format i-e month/day/year
ru: Пожалуйста, введите дату в этом формате, т.е. месяц/день/год

en: Please enter your e-mail address below, and we will e-mail instructions for setting a new password.
ru: Введите адрес электронной почты в поле ниже, и мы вышлем вам инструкции по установке нового  пароля.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ru: Пожалуйста, перейдите на следующую страницу и выберите новый пароль:

en: Please include some written feedback as well.
ru: Пожалуйста, оставьте также краткий письменный отзыв.

en: Please log in
ru: Пожалуйста, войдите в систему

en: Please note: The {platform_name} support team is English speaking. While we will do our best to address your inquiry in any language, our responses will be in English.
ru: Обратите внимание! Команда поддержки {platform_name} говорит только на английском языке. Мы сделаем всё, что от нас зависит, чтобы рассмотреть ваш запрос, но наши ответы будут на английском языке.

en: Please provide a valid path and name to your course image (Note: only JPEG or PNG format supported)
ru: Пожалуйста, введите действительный путь к вашему изображению курса и его имя (примечание: поддерживаются только форматы JPEG и PNG)

en: Please provide launch_url. Click "Edit", and fill in the required fields.
ru: Задайте launch_url, нажав «Редактировать» и заполнив необходимые поля.

en: Please provide the following information to log into your {platform_name} account. Required fields are noted by <strong class="indicator">bold text and an asterisk (*)</strong>.
ru: Укажите следующую информацию для доступа к вашей учётной записи {platform_name}. Обязательные поля отмечены <strong class="indicator">жирным текстом и звёздочкой (*)</strong>.

en: Please read {a_start}our FAQs to view common questions about our certificates{a_end}.
ru: Пожалуйста, прочитайте {a_start}наш раздел «Вопросы и ответы», чтобы просмотреть обычные вопросы о наших сертификатах{a_end}.

en: Please select a single configuration to revert to.
ru: Выберите одну конфигурацию, к которой следует вернуться.

en: Please select certificate statuses from the list only.
ru: Пожалуйста, выберите статусы сертификатов только из предложенного списка.

en: Please select one or more certificate statuses that require certificate regeneration.
ru: Пожалуйста, выберите не менее одного статуса сертификатов, которые требуется создать заново.

en: Please select your Country.
ru: Пожалуйста, выберите свою страну.

en: Please send each professional one of these unique registration codes to enroll into the course. The confirmation/receipt email you will receive has an example email template with directions for the individuals enrolling.
ru: Пожалуйста, присылайте каждый профессиональный один из этих уникальных кодов регистрации для поступления на курс. Подтверждение / получение электронной почты вы получите в пример  шаблон электронной почты с  направлениями для поступающих лиц.

en: Please share with us your reasons for registering with {platform_name}
ru: Пожалуйста поделитесь своими причинами регистрации в {platform_name}

en: Please try again later.
ru: Повторите попытку позже.

en: Please try not to email students more than once per week. Before sending your email, consider:
ru: Пожалуйста, постарайтесь не отправлять электронную почту чаще, чем раз в неделю. Перед отправкой сообщения, уточните:

en: Please visit your {link_start}dashboard{link_end} to see your new course.
ru: Пожалуйста, перейдите к {link_start}панели управления{link_end}, чтобы просмотреть свой новый курс.

en: Please wait
ru: Пожалуйста, подождите

en: Please wait a few minutes and then try again.
ru: Пожалуйста, попробуйте еще раз через несколько минут.

en: Please wait a few seconds and then reload the page. If the problem persists, please email us at {email}.
ru: Пожалуйста, подождите несколько секунд, а затем перезагрузите страницу. Если проблема не исправлена, пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Please wait while we retrieve your order details.
ru: Пожалуйста подождите  пока мы получаем информации о заказе.

en: Please {link_start}send us e-mail{link_end}.
ru: {link_start}Отправьте нам электронное сообщение{link_end}.

en: Post a Facebook message to say you've enrolled in this course
ru: Поделиться новостью на Facebook о вашей записи на курс.

en: Post on Facebook
ru: Опубликовать в Facebook

en: Poster Image URL
ru: URL изображения, загруженного автором

en: Poster URL
ru: URL автора

en: Posts I'm Following
ru: Отслеживаемые сообщения

en: Powered by Open edX
ru: На основе Open edX

en: Practice Scores:
ru: Баллы за практику:

en: Pre-Course Survey
ru: Pre-курс опроса

en: Pre-Course Survey Name
ru: Название предварительного опроса

en: Pre-Course Survey Required
ru: Предварительный курс исследования включает в себя

en: Pre-Requisite Course key if this course has a pre-requisite course
ru: Код обязательного предыдущего курса, если имеется

en: Pre-Requisite Courses
ru: Обязательные предыдущие курсы

en: Preference '{preference_key}' cannot be set to an empty value.
ru: Настройка '{preference_key}' не может иметь пустое значение.

en: Preferences for {platform_name}
ru: Настройки для {platform_name}

en: Preferred Language
ru: Предпочтительный язык

en: Preferred language for transcript
ru: Предпочитаемый язык субтитров

en: Preferred language for transcript.
ru: Предпочитаемый язык субтитров.

en: Prerequisite Course
ru: Обязательный предыдущий курс

en: Prerequisites
ru: Требования

en: Press to Launch
ru: Нажмите, чтобы запустить

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Preview of Pages in your course
ru: Предварительный просмотр страниц вашего курса

en: Preview the courseware in the LMS
ru: Предварительный просмотр курса в LMS

en: Preview this revision
ru: Предварительный просмотр версии

en: Previewing a merge between two revisions:
ru: Предварительный просмотр двух слитых версий:

en: Previewing revision:
ru: Предварительный просмотр версии:

en: Previous
ru: Предыдущее

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Price
ru: Цена

en: Price per student:
ru: Цена для слушателя:

en: Price:        {currency_symbol}{course_price}  Quantity:      {quantity}  Sub-Total:    {currency_symbol}{sub_total}  Discount:  {currency_symbol}{discount}
ru: Цена:  {currency_symbol}{course_price} Количество: {quantity} Итог:  {currency_symbol}{sub_total} Скидка: {currency_symbol}{discount}

en: Print Certificate
ru: Распечатать сертификат

en: Print Receipt
ru: Распечатать квитанцию

en: Print or share your certificate:
ru: Напечатайте сертификат или поделитесь им:

en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Problem
ru: Задача

en: Problem Name
ru: Наименование задачи

en: Problem Scores:
ru: Баллы за решение:

en: Problem Type
ru: Вид задания

en: Problem Weight
ru: Вес задания

en: Problem failed to be {action} for any of {attempted} students
ru: Задание не было {action} ни у одного из {attempted} обучающихся

en: Problem failed to be {action} for student '{student}'
ru: Задание '{student}' не было {action}

en: Problem is closed.
ru: Срок сдачи задания прошёл.

en: Problem location
ru: Местонахождение задания

en: Problem location:
ru: Местонахождение задания:

en: Problem must be answered before it can be graded again.
ru: На задание должен быть дан ответ перед тем как оно будет оценено снова.

en: Problem must be reset before it can be checked again.
ru: Необходимо перезагрузить задание, прежде чем снова сдать ответ на проверку.

en: Problem needs to be reset prior to save.
ru: Задание нужно сбросить перед сохранением.

en: Problem successfully {action} for student '{student}'
ru: Задание '{student}' было успешно {action}

en: Problem successfully {action} for {attempted} students
ru: Задание {attempted} обучающихся было успешно {action}

en: Problem {action} for {succeeded} of {attempted} students
ru: Задание {succeeded} из {attempted} обучающихся было успешно {action}

en: Problem's definition does not support rescoring.
ru: Условия задания не позволяют его переоценку.

en: Processing your account information
ru: Обработка данных вашей учётной записи…

en: Processor Failure.  Possible action: retry the payment
ru: Ошибка платёжного сервиса. Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: Processor Failure.  Possible fix: retry the payment
ru: Ошибка сервиса. Вероятное решение: попробуйте ещё раз

en: Proctored Exam {number}
ru: Наблюдаемое испытание {number}

en: Professional
ru: Профессиональный

en: Professional Ed
ru: Профессиональная подготовка

en: Professional education modes are not allowed to have expiration_datetime set.
ru: В режимах профессионального образования не разрешается иметь установленным expiration_datetime.

en: Profile:
ru: Профиль:

en: Program Administration
ru: Администрация программы

en: Programs
ru: Программы

en: Programs are groups of courses related to a common subject.
ru: Программы - это группы курсов, связанные общим предметом.

en: Progress
ru: Прогресс

en: Progress: {action} {succeeded} of {attempted} so far
ru: Выполнение: успешно {action} {succeeded} из {attempted}

en: Promoting Your Course with {platform_name}
ru: Пусть все узнают о вашем курсе на {platform_name}

en: Provide identifying information for this re-run of the course. The original course is not affected in any way by a re-run.
ru: Предоставьте идентифицирующую информацию для этого перезапуска курса. При перезапуске в первоначальный курс не будет внесено никаких изменений.

en: Provide the email address of the user you want to add
ru: Введите электронный адрес пользователя, которого вы хотите добавить

en: Provide the email address of the user you want to add as Staff
ru: Введите электронный адрес пользователя, которого вы хотите добавить в качестве сотрудника

en: Provide useful information about your course
ru: Предоставьте полезную информацию о курсе

en: Public Display Name
ru: Общедоступное имя

en: Public Service URL
ru: Публичный URL-адрес сервиса

en: Public Username
ru: Имя пользователя

en: Public username
ru: Имя пользователя

en: Publishing on Date
ru: Дата публикации

en: Purchase Order Number
ru: Номер заказа на покупку:

en: Purchase Order Number:
ru: Номер заказа на покупку:

en: Purchase Time
ru: Время оплаты

en: Purchase order number (if any)
ru: Номер заказа (если таковые имеются)

en: Purchasing Organizational Details
ru: Покупка организационных деталей

en: Purchasing organization
ru: Закупочная организация

en: Purge
ru: Очистка

en: Purge the article: Completely remove it (and all its contents) with no undo. Purging is a good idea if you want to free the slug such that users can create new articles in its place.
ru: Очистка статьи: Производится её полное удаление (включая всё содержимое) без возможности восстановления. Очистка подходит, если вы хотите высвободить краткое название, чтобы пользователи могли создавать новые статьи на соответствующем месте.

en: Pursue Academic Credit with a Verified Certificate
ru: Получайте зачётные баллы с помощью подтверждённых сертификатов

en: Pursue a Verified Certificate
ru: Получите подтвержденный сертификат

en: Pursue a {cert_name_long} to highlight the knowledge and skills you gain in this course.
ru: Получите {cert_name_long}, чтобы подтвердить знания и навыки, приобретённые вами при прохождении курса.

en: Put your Copyright Text here!
ru: Добавьте сюда ваш текст об авторских правах.

en: Put your Honor Code here!
ru: Добавьте сюда ваш Кодекс чести.

en: Put your Privacy Policy here!
ru: Добавьте сюда вашу Политику конфиденциальности.

en: Put your Terms of Service here!
ru: Добавьте сюда ваши Условия предоставления услуг.

en: Quantity
ru: Количество

en: Quantity - Description - Price
ru: Количество - Описание - Цена

en: Quick Markdown Syntax Guide
ru: Краткое руководство по синтаксису Markdown

en: Quickly create videos, text snippets, inline discussions, and a variety of problem types.
ru: Быстрое создание видео, текстовых фрагментов, встроенных обсуждений и задач различных типов.

en: Quotes
ru: Цитаты

en: Random seed for this student
ru: Инициализация случайного значения для данного слушателя

en: Randomization
ru: Случайный выбор параметров заданий

en: Rank
ru: Категория

en: Raw
ru: Без обработки

en: Raw data:
ru: Необработанные данные:

en: Re-Verification
ru: Повторное подтверждение личности

en: Re-Verify for {course_name}
ru: Повторное подтверждение личности для курса {course_name}

en: Re-run Course
ru: Перезапустить курс

en: Re-subscribe Successful!
ru: Подписка успешно возобновлена!

en: Read the list of courses in which you are a staff member.
ru: Чтение списка курсов, сотрудником которых вы являетесь.

en: Read the list of courses in which you are an instructor.
ru: Чтение списка курсов, которые вы преподаете.

en: Read your email address
ru: Чтение вашего электронного адреса

en: Read your user ID
ru: Чтение вашего идентификатора

en: Read your user profile
ru: Чтение вашего профиля

en: Ready
ru: Готово

en: Ready to grade!
ru: Готов оценивать!

en: Ready to start creating online courses? Sign up below and start creating your first {platform_name} course today.
ru: Готовы приступить к созданию онлайн-курсов? Зарегистрируйтесь и начните создавать свой первый курс  {platform_name} уже сегодня.

en: Reason
ru: Причина

en: Receipt
ru: Квитанция

en: Receipt For {course_name}
ru: Квитанция об оплате за {course_name}

en: Receive course emails
ru: Подписаться на рассылку от администрации курса

en: Recent git load activity for {course_id}
ru: Последние загрузки git для {course_id}

en: Recipient Email
ru: Электронный адрес получателя

en: Recipient Email:
ru: Электронный адрес получателя:

en: Recipient Name
ru: Имя получателя

en: Recipient Name:
ru: Имя получателя:

en: Record thoughts about a specific passage or concept.
ru: Записать свои мысли о конкретном отрывке или понятии.

en: Reenable Account
ru: Разблокировать учётную запись

en: Refine Your Search
ru: Уточнить параметры поиска

en: Refresh Status
ru: Обновить статус

en: Refresh the page and make an attempt before resetting.
ru: Обновите страницу и сделайте попытку перед сбросом.

en: Refund Request Time:
ru: Время запроса о возврате средств:

en: Refunded {cost} for order id {order_id}
ru: Возвращено {cost} за заказ № {order_id}

en: Regenerate Certificates
ru: Повторно создать сертификаты

en: Regenerate for learners in an error state. ({count})
ru: Создать повторно для слушателей с ошибкой. ({count})

en: Regenerate for learners who have already received certificates. ({count})
ru: Создать повторно для слушателей, уже получивших сертификаты. ({count})

en: Regenerate for learners who have not received certificates. ({count})
ru: Создать повторно для слушателей, не получивших сертификаты. ({count})

en: Register
ru: Регистрация

en: Register Now
ru: Зарегистрируйтесь прямо сейчас

en: Register below to create your {platform_name} account
ru: Зарегистрируйтесь ниже, чтобы создать вашу учётную запись {platform_name}

en: Register for {platform_name}
ru: Регистрация в {platform_name}

en: Register/Enroll Students
ru: Зарегистрировать/зачислить слушателей

en: Registering with {platform_name} gives you access to all of our current and future free courses. Not ready to take a course just yet? Registering puts you on our mailing list - we will update you as courses are added.
ru: Регистрация в {platform_name} даёт вам доступ ко всем нашим текущим и будущим бесплатным курсам. Пока не готовы поучаствовать в курсе? Регистрация подпишет вас на нашу рассылку — мы сообщим вам о добавлении новых курсов.

en: Registration Code Used
ru: Использованный регистрационный код

en: Registration Help
ru: Помощь с регистрацией

en: Registration for Course: {course_name}
ru: Регистрация на курс: {course_name}

en: Registration for:
ru: Регистрация для:

en: Reindex
ru: Обновить индекс

en: Reindex current course
ru: Обновить поисковый индекс курса

en: Release-On Date Publishing
ru: Дата начала и публикации

en: Reload Graphs
ru: Обновить Графики

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: Remote Gradebook
ru: Удалённый доступ к оценочному листу

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Flag
ru: Убрать отметку

en: Remove Profile Image
ru: Удалить фотографию

en: Remove beta testers
ru: Удалить бета-тестеров

en: Reorganizing components
ru: Реорганизация компонентов

en: Reorganizing your course
ru: Реорганизация вашего курса

en: Repair Results
ru: Исправить ошибки в результатах

en: Replace
ru: Заменить

en: Replace my course with the selected file
ru: Заменить мой курс выбранным файлом

en: Replace my library with the selected file
ru: Заменить мою библиотеку выбранным файлом

en: Repo Branch (optional)
ru: Раздел git репозитария (необязательно)

en: Repo Location
ru: Местонахождение репозитория

en: Report Creation Date
ru: Дата создания отчёта

en: Report a Problem
ru: Сообщить о Проблеме

en: Report a problem
ru: Сообщить о проблеме

en: Reports
ru: Отчёты

en: Reports Available for Download
ru: Оценочные листы, доступные для скачивания

en: Request Certificate
ru: Запросить Сертификат

en: Request Credit
ru: Запросить зачётные единицы

en: Request the Ability to Create Courses
ru: Запрос возможности создания курса

en: Request to change {platform_name} account e-mail
ru: Запрос на смену электронного адреса в учетной записи {platform_name}

en: Request user's email
ru: Запросить адрес электронной почты пользователя.

en: Request user's username
ru: Запросить имя пользователя

en: Require students to pass an exam before beginning the course.
ru: Назначить вступительное испытание перед началом курса.

en: Required
ru: Требуется

en: Required Information
ru: Необходимая информация

en: Required Information to Create a New Course
ru: Требуемая информация для создания нового курса

en: Required Information to Create a New Library
ru: Требуемая информация  для создания новой библиотеки

en: Required Information to Create a re-run of a course
ru: Информация, необходимая для перезапуска курса.

en: Required Information to Sign In to {studio_name}
ru: Информация, необходимая для входа в {studio_name}

en: Required Information to Sign Up for {studio_name}
ru: Информация, необходимая для регистрации в {studio_name}

en: Required fields are noted by <strong class="indicator">bold text and an asterisk (*)</strong>.
ru: Обязательные для заполнения поля отмечены <strong class="indicator">жирным текстом и звёздочкой (*)</strong>.

en: Requirements
ru: Требования

en: Requirements for Course Credit
ru: Требования для получения кредита

en: Requires instructor access.
ru: Требуются права преподавателя

en: Rescore ALL students' problem submissions
ru: Перепроверить задание у ВСЕХ слушателей

en: Rescore All Problems
ru: Заново оценить все задания

en: Rescore Student Submission
ru: Заново проверить задание

en: Rescoring runs in the background, and status for active tasks will appear in the 'Pending Tasks' table. To see status for all tasks submitted for this problem and student, click on this button:
ru: Перепроверка происходит в фоновом режиме. Статус выполняемых задач можно узнать в разделе «Текущие задачи». Чтобы посмотреть статус всех задач для данного задания или слушателя, нажмите эту кнопку:

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset ALL students' attempts
ru: Сбросить счётчик попыток для ВСЕХ слушателей

en: Reset My Password
ru: Сбросить пароль

en: Reset Number of Student Attempts
ru: Сбросить количество попыток

en: Reset Student Attempts
ru: Сбросить попытки слушателя

en: Reset Your Password
ru: Сбросить пароль

en: Reset due date for student
ru: Сброс срока сдачи для обучающегося

en: Resetting a problem's due date rescinds a due date extension for a student on a particular unit. This will revert the due date for the student back to the problem's original due date.
ru: Сброс дополнительного срока отменяет продление срока сдачи задания. При этом крайняя дата сдачи возвращается к изначально заданной.

en: Resetting extensions
ru: Сброс продлённых сроков

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restoring article
ru: Восстановление статьи

en: Restoring to this revision will mark the article as deleted.
ru: Если восстановить эту версию, статья будет помечена как удалённая.

en: Resubmit Invoice
ru: Повторно отправить счёт-фактуру

en: Resubmit Verification
ru: Повторно отправить данные для проверки

en: Results:
ru: Результаты:

en: Resume Course
ru: Вернуться к курсу

en: Retry Verification
ru: Повторить попытку подтверждения личности

en: Return To %s
ru: Вернуться к %s

en: Return to Your Dashboard
ru: Вернуться к панели управления

en: Revert to the selected configuration
ru: Вернуться к выбранной конфигурации

en: Reverted configuration.
ru: Предыдущая конфигурация.

en: Review
ru: Просмотреть

en: Review your info
ru: Проверить свои данные

en: Reviewing semantics, syntax, and required data
ru: Проверка семантики, синтаксиса и необходимых данных

en: Revoke access
ru: Отменить доступ

en: SET CERTIFICATE EXCEPTIONS
ru: ОПРЕДЕЛИТЬ  СЕРТИФИКАТЫ - ИСКЛЮЧЕНИЯ

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Grading Policy
ru: Сохранить правила оценивания

en: Save Language Settings
ru: Сохранить Языковые Настройки

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save failed for user preference '{key}' with value '{value}'.
ru: Сохранение пользовательской настройки '{key}' со значением '{value}' не удалось.

en: Schedule
ru: Расписание

en: Schedule & Details
ru: Расписание и обзор курса

en: Schedule a Unit
ru: Расписание блока

en: Schools
ru: Организации

en: Schools & Partners
ru: Учебные заведения и партнеры

en: Scientific notation
ru: Экспоненциальная запись

en: Score
ru: Балл

en: Scored
ru: Оценивается

en: Search
ru: Поиск

en: Search Your Courses
ru: Поиск по вашим курсам

en: Search all posts
ru: Поиск по всем сообщениям

en: Search and add file
ru: Поиск и добавление файла

en: Search files and articles
ru: Поиск по файлам и статьям

en: Search for a course
ru: Поиск курсов

en: Search notes for...
ru: Искать заметки о...

en: Search notes for:
ru: Искать заметки о:

en: Search students
ru: Поиск обучающихся

en: Secondary providers are displayed less prominently, in a separate list of "Institution" login providers.
ru: Второстепенные провайдеры показаны в отдельном списке «учреждений», предоставляющих возможность входа в систему.

en: Secondary/high school
ru: Среднее

en: Seconds a student must wait between submissions for a problem with multiple attempts.
ru: Количество секунд, которое должно пройти между попытками, для заданий, в которых предусмотрено несколько попыток.

en: Secret Token String for Annotation
ru: Секретная строка для комментариев

en: Secret string for annotation storage
ru: Секретная строка для хранилища комментариев

en: Section
ru: Раздел

en: See XML source line {sourcenum}.
ru: Показать исходную строку XML {sourcenum}.

en: See all children
ru: Просмотреть всех потомков

en: See an example
ru: Посмотреть пример

en: Select True if this component will receive a numerical score from the external LTI system.
ru: Выберите «Да», если этот компонент получит численную оценку из внешней LTI-системы

en: Select True if you want students to click a link that opens the LTI tool in a new window. Select False if you want the LTI content to open in an IFrame in the current page. This setting is only used when Hide External Tool is set to False.
ru: Выберите «Нет», если вы ходите, чтобы при активации ссылки инструмент LTI открывался в новом окне. Выберите «Нет» для открытия LTI в том же окне. Эта настройка может быть использована только в случае, если для опции «Скрыть внешние инструменты» установлено значение «Нет».

en: Select True if you want to use this component as a placeholder for syncing with an external grading  system rather than launch an external tool.  This setting hides the Launch button and any IFrames for this component.
ru: Выберите значение «Да», если вы хотите использовать этот компонент в качестве замены для синхронизации с внешней системой оценок вместо использования внешних инструментов. Эта настройка скрывает кнопку запуска и любые фреймы для этого компонента.

en: Select True to allow third party systems to post grades past the deadline.
ru: Выберите «Да», чтобы разрешить сторонним системам публиковать оценки после срока сдачи.

en: Select True to request the user's email address.
ru: Выберите «Да», чтобы запросить электронный адрес пользователя.

en: Select True to request the user's username.
ru: Выберите «Да», чтобы запросить имя пользователя.

en: Select Visual to enter content and have the editor automatically create the HTML. Select Raw to edit HTML directly. If you change this setting, you must save the component and then re-open it for editing.
ru: Выберите «Визуальный Редактор», чтобы ввести текст, который затем будет автоматически преобразован редактором в HTML.  Выберите «Без Обработки» для непосредственного редактирования текста в формате HTML.  Изменив эту настройку, вам следует сохранить компонент, а затем вновь открыть его для редактирования.

en: Select a .tar.gz File to Replace Your Course Content
ru: Выберите файл .tar.gz, чтобы заменить содержимое вашего курса

en: Select a .tar.gz File to Replace Your Library Content
ru: Выберите файл .tar.gz, чтобы заменить содержимое вашей библиотеки

en: Select a Group Configuration
ru: Выбрать конфигурацию группы

en: Select a Library.
ru: Выбрать библиотеку.

en: Select a component type under {strong_start}Add New Component{strong_end}. Then select a template.
ru: Выберите компонент, нажав {strong_start}Добавить новый компонент{strong_end}. Затем выберите шаблон.

en: Select a course team role:
ru: Выберите роль в команде курса:

en: Select a currency.
ru: Выберите валюту.

en: Select an action for the student's entrance exam. This action will affect every problem in the student's exam.
ru: Выберите действие для вступительного испытания. Это действие повлияет на все задачи в задании.

en: Select an option
ru: Выберите опцию

en: Select another problem type.
ru: Выбрать другой вид задания.

en: Select the Configure icon for a section or subsection to set its release date. When you configure a subsection, you can also set the grading policy and due date.
ru: Нажмите на иконку «Настроить» соответствующего раздела или подраздела, чтобы установить его дату выпуска.  При настройке подраздела вы также можете определить правила оценивания и срок сдачи заданий.

en: Select the course for which you want to earn a verified certificate. If the course does not appear in the list, make sure that you have enrolled in the audit track for the course.
ru: Выберите курс, за который вы желаете получить Подтвержденный сертификат. Если курса нет в списке, убедитесь в том, что вы записаны на него.

en: Select the default license for course content
ru: Выберите лицензию по умолчанию для содержания курса

en: Select the library from which you want to draw content.
ru: Введите библиотеку, из которой вы хотите извлечь данные

en: Select which tab will be the default in the annotations table: myNotes, Instructor, or Public.
ru: Выберите вкладку, отображаемую по умолчанию в таблице комментариев: Мои заметки, Преподаватель или Общее.

en: Selected price is not valid number.
ru: Выбранная цена не является корректным числом.

en: Self Paced
ru: Произвольный темп

en: Self-Paced
ru: Свободное расписание

en: Self-paced courses do not have release dates for course content or due dates for assignments. Learners can complete course material at any time before the course end date.
ru: Курсы, обучение на которых проходит в произвольном темпе, не устанавливают дат выпуска содержимого курса и сроков сдачи заданий.  Слушатели могут работать с материалами курса в любое время до даты окончания курса.

en: Send Email
ru: Отправить сообщение на электронную почту

en: Send a note to students via email
ru: Отправить письмо слушателям по электронной почте

en: Send an email to {email}
ru: Отправить сообщение на адрес {email}

en: Send me a copy of the invoice
ru: Отправьте мне копию счёта-фактуры

en: Send to:
ru: Отправить:

en: Sent Email History
ru: История отправленных сообщений

en: Service Fees (if any)
ru: Сервисные расходы (если есть)

en: Set Course Mode Price
ru: Установите курс Мод Цена

en: Set Price
ru: Установить цену

en: Set date
ru: Выбрать дату

en: Set exceptions to generate certificates for learners who did not qualify for a certificate but have been given an exception by the course team. After you add learners to the exception list, click Generate Exception Certificates below.
ru: Выставить исключения, чтобы создать сертификаты для слушателей, не получивших проходной балл, но заслуживших сертификат в виде исключения по запросу команды курса. После добавления слушателей в список исключений, нажмите «Создать сертификаты для исключительных случаев».

en: Set preview mode
ru: Настроить режим предварительного просмотра

en: Set the pacing for this course
ru: Задать темп обучения на курсе

en: Set this to "true" to mark this course as self-paced. Self-paced courses do not have due dates for assignments, and students can progress through the course at any rate before the course ends.
ru: Установите значение "true", чтобы задать обучение на курсе в произвольном темпе.  Если обучение на курсе проходит в произвольном темпе, сроки сдачи заданий не устанавливаются, а слушатели могут проходить курс с любой скоростью до даты его окончания.

en: Set this value to True if this module is either a graded assignment or a practice problem.
ru: Установите значение "Да", если этот модуль является либо заданием на оценку, либо заданием для практики.

en: Set this value to True if you want this image to be the default image for any course modes that do not have a specified badge image. You can have only one default image.
ru: Если вы хотите, чтобы это изображение использовалось для курсов без специальных значков, установите значение true. Значок по умолчанию может быть только один.

en: Setting release dates and grading policies
ru: Настройка дат выпуска и правил оценивания

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings for course credit eligibility
ru: Настройки критериев для получения зачёта

en: Settings for plugin
ru: Настройки плагина

en: Share Alike
ru: Распространение на тех же условиях

en: Share on Facebook
ru: Поделиться на Facebook

en: Share on LinkedIn
ru: Поделиться на Linkedin

en: Share on Twitter
ru: Опубликовать в Twitter

en: Share with friends and family!
ru: Поделиться с семьёй и друзьями!

en: Shopping Cart
ru: Корзина

en: Shopping cart
ru: Корзина

en: Short identifier for the LinkedIn partner used in the tracking code.  (Example: 'edx')  If no value is provided, tracking codes will not be sent to LinkedIn.
ru: Краткий идентификатор партнера LinkedIn, используемый в коде отслеживания (например: 'edx'). Если значение не предусмотрено, код отслеживания не будет отправлен в LinkedIn.

en: Show
ru: Показать

en: Show Answer
ru: Показать ответ

en: Show Background Task History for Problem
ru: Показать историю фоновых задач

en: Show Background Task History for Student
ru: Показать историю фоновых задач

en: Show Calculator
ru: Показывать калькулятор

en: Show Deprecated Settings
ru: Показать устаревшие настройки

en: Show Discussion
ru: Показать обсуждение

en: Show Earlier Course Updates
ru: Показать более ранние

en: Show Email Task History
ru: Показать историю отправленных сообщений

en: Show Percents
ru: Показать в процентах

en: Show Reset Button
ru: Показать кнопку сброса

en: Show Reset Button for Problems
ru: Показывать кнопку сброса в заданиях

en: Show Student's Exam Adjustment History
ru: Показать историю настроек вступительного теста

en: Show Transcript
ru: Отображать субтитры

en: Show all
ru: Показать всё

en: Show notes
ru: Показать заметки

en: Show this page
ru: Показать эту страницу

en: Show/hide page
ru: Показать/скрыть страницу

en: Showing all matching content eligible to be added into {display_name}. Each student will be assigned {max_count} component drawn randomly from this list. | Showing all matching content eligible to be added into {display_name}. Each student will be assigned {max_count} components drawn randomly from this list.
ru[0]: Показано всё подходящее содержание которое может быть добавлено в {display_name}. Каждому слушателю будет случайным образом назначен {max_count} компонент из этого списка.
ru[1]: Показано всё подходящее содержание которое может быть добавлено в {display_name}. Каждому слушателю будет случайным образом назначено {max_count} компонента из этого списка.
ru[2]: Показано всё подходящее содержание которое может быть добавлено в {display_name}. Каждому слушателю будет случайным образом назначено {max_count} компонент из этого списка.
ru[3]: Показано всё подходящее содержание которое может быть добавлено в {display_name}. Каждому слушателю будет случайным образом назначено {max_count} компонент из этого списка.

en: Sign In
ru: Вход

en: Sign In to {studio_name}
ru: Вход в {studio_name}

en: Sign Out
ru: Выйти

en: Sign Up
ru: Зарегистрироваться

en: Sign Up &amp; Start Making an {platform_name} Course
ru: Создать курс в {platform_name}

en: Sign Up for {platform_name}
ru: Зарегистрируйтесь для доступа к {platform_name} уже сегодня!

en: Sign Up for {studio_name}
ru: Регистрация в {studio_name}

en: Sign Up for {studio_name} Today!
ru: Зарегистрируйтесь в {studio_name} сегодня!

en: Sign in
ru: Вход

en: Sign in or Register
ru: Войти или Зарегистрироваться

en: Sign in with {provider_name}
ru: Войти с помощью {provider_name}

en: Sign into {studio_name}
ru: Вход в {studio_name}

en: Sign up for {platform_name} today!
ru: Зарегистрируйтесь для доступа к {platform_name} уже сегодня!

en: Sign up with {provider_name}
ru: Войти с помощью {provider_name}

en: Simple Organization For Content
ru: Простая организация материалов

en: Simple two-level outline to organize your couse. Drag and drop, and see your course at a glance.
ru: Простой двухуровненый план для организации вашего курса. Перетащите, чтобы увидеть ваш курс с первого взгляда.

en: Simple, Fast, and Incremental Publishing. With Friends.
ru: Публикуйте свои материалы просто, быстро и постепенно. С коллегами.

en: Simply set the date of a section or subsection, and {studio_name} will publish it to your students for you.
ru: Установите дату выпуска для раздела или подраздела, и {studio_name} вовремя откроет доступ для ваших слушателей.

en: Since we did not have a valid set of verification photos from you when your {cert_name_long} was generated, we could not grant you a verified {cert_name_short}. An honor code {cert_name_short} has been granted instead.
ru: Ввиду того, что мы не получили от вас действительный набор фото для подтверждения, когда ваш {cert_name_long} был создан, вы не можем предоставить вам подтвержденный {cert_name_short}. Код чести {cert_name_short} был сгенерирован вместо него.

en: Sincerely yours,The {course_name} Team
ru: С уважением, команда курса {course_name}

en: Sincerely,
    [[Your Signature]]
ru: С уважением,
    [[Ваша подпись]]

en: Sincerely, Anant
ru: С уважением, Анант

en: Site statistics
ru: Статистика сайта

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Size
ru: Размер

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержимому

en: Slug
ru: Slug-строка

en: Slug that points to the wiki for this course
ru: Краткое название, указывающее на Вики данного курса

en: Smaller Header
ru: Заголовок второго уровня

en: Social Media Sharing URL
ru: Ссылки на соцсети

en: Software Secure Review Rules
ru: Меры информационной безопасности

en: Some Rights Reserved
ru: Некоторые права защищены

en: Something wrong with SubRip transcripts file during parsing.
ru: Что-то пошло не так с субтитрами SubRip во время их подключения.

en: Something wrong with SubRip transcripts file during parsing. Inner message is {error_message}
ru: Что-то пошло не так с субтитрами SubRip во время их подключения. Внутреннее сообщение {error_message}

en: Sorry but you cannot have a root article with a slug.
ru: К сожалению, краткое наименование для корневой статьи не может быть задано.

en: Sorry! Due to an error your purchase was charged for a different amount than the order total! The specific error message is: {error_message}. Your credit card has probably been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ru: К сожалению, произошла ошибка: сумма, снятая за вашу покупку не совпадает с итоговой суммой вашего заказа.  Содержание сообщения об ошибке: {error_message}. Скорее всего, денежные средства были сняты с вашей кредитной карты.  По вопросам оплаты свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Sorry! Due to an error your purchase was charged for a different amount than the order total! The specific error message is: {msg}. Your credit card has probably been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ru: Извините! По причине ошибки с вашего счета была списана сумма, отличающаяся от стоимости заказа! Сообщение о специфической ошибке: {msg}. Скорее всего, денежные средства были сняты с вашей кредитной карты. По вопросам оплаты свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Sorry! Our payment processor did not accept your payment.  The decision they returned was {decision}, and the reason was {reason}.  You were not charged. Please try a different form of payment.  Contact us with payment-related questions at {email}.
ru: Извините! Платежная система не приняла ваш платеж. Полученный ответ: вернитесь -{decision}, и причина  {reason}. Денежные средства не были сняты с вашего счёта. Пожалуйста, попробуйте другой способ оплаты. По вопросам оплаты свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Sorry! Our payment processor did not accept your payment. The decision they returned was {decision_text}, and the reason was {reason_text}. You were not charged. Please try a different form of payment. Contact us with payment-related questions at {email}.
ru: К сожалению, наша система платежей не приняла ваш платёж.  Полученный ответ: {decision_text}.  Причина: {reason_text}.  Денежные средства не были сняты с Вашего счёта.  Пожалуйста, попробуйте другой способ оплаты.  По вопросам оплаты свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a corrupted message regarding your charge, so we are unable to validate that the message actually came from the payment processor. The specific error message is: {error_message}. We apologize that we cannot verify whether the charge went through and take further action on your order. Your credit card may possibly have been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ru: К сожалению, наша система платежей прислала искажённое сообщение о вашем платеже, и мы не можем удостовериться в том, что сообщение действительно пришло от системы платежей.  Содержание сообщения об ошибке: {error_message}. Приносим свои извинения: мы не можем проверить, прошёл ли платёж, и предпринять дальнейшие действия в отношении вашего заказа.  Возможно, денежные средства были сняты с вашей кредитной карты.  По вопросам оплаты свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a corrupted message regarding your charge, so we are unable to validate that the message actually came from the payment processor. The specific error message is: {msg}. We apologize that we cannot verify whether the charge went through and take further action on your order. Your credit card may possibly have been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ru: Извините! Наша платежная система отправила обратно поврежденное сообщение относительно вашей оплаты, поэтому мы не в состоянии проверить, что сообщение действительно пришло от платежной системы. Сообщение о специфической ошибке: {msg}. Приносим свои извинения: мы не можем проверить, прошёл ли платёж, и предпринять дальнейшие действия в отношении вашего заказа. Возможно, денежные средства были сняты с вашей кредитной карты. По вопросам оплаты свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a message saying that you have cancelled this transaction. The items in your shopping cart will exist for future purchase. If you feel that this is in error, please contact us with payment-specific questions at {email}.
ru: Извините! Наша система оплаты отправила нам сообщение о том, что вы отменили эту сделку. Покупки будут находиться в вашей корзине . Если вы считаете, что это ошибка, пожалуйста, свяжитесь с нами по вопросам оплаты по {email}.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a payment confirmation that had inconsistent data! We apologize that we cannot verify whether the charge went through and take further action on your order. The specific error message is: {msg} Your credit card may possibly have been charged.  Contact us with payment-specific questions at {email}.
ru: К сожалению, наша система платежей прислала подтверждение оплаты с противоречивыми данными.  Примите наши извинения: мы не можем проверить, прошёл ли платёж, и предпринять дальнейшие действия в отношении вашего заказа.  Содержание сообщения об ошибке: {msg}.  Возможно, денежные средства были сняты с вашей кредитной карты.  По вопросам оплаты свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Sorry! Our payment processor sent us back a payment confirmation that had inconsistent data!We apologize that we cannot verify whether the charge went through and take further action on your order.The specific error message is: {error_message}. Your credit card may possibly have been charged. Contact us with payment-specific questions at {email}.
ru: К сожалению, наша система платежей прислала подтверждение оплаты с противоречивыми данными.  Примите наши извинения: мы не можем проверить, прошёл ли платёж, и предпринять дальнейшие действия в отношении вашего заказа.  Содержание сообщения об ошибке: {error_message}.  Возможно, денежные средства были сняты с вашей кредитной карты.  По вопросам оплаты свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: Sorry! Your payment could not be processed because an unexpected exception occurred. Please contact us at {email} for assistance.
ru: Извините! Ваш платеж не может быть обработан из-за возникновения непредвиденной ситуации. Пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу {email} для помощи.

en: Sorry, couldn't parse formula
ru: Не удалось разобрать формулу

en: Sorry, there was an error when trying to enroll you
ru: При зачислении на курс произошла ошибка

en: Sort:
ru: Сортировка:

en: Source URL
ru: Исходный URL

en: Source code for LaTeX and Word problems. This feature is not well-supported.
ru: Исходный код заданий в формате LaTeX и Word. Данная функция поддерживается не полностью.

en: Source code for LaTeX documents. This feature is not well-supported.
ru: Исходный код для документов LaTeX. Эта функция поддерживается не полностью.

en: Source/Citation
ru: Источник/ссылка

en: Source:
ru: Источник:

en: Space-separated list of XBlock types whose creation to disable in Studio.
ru: Разделённый пробелами список XBlock-ов создание которых запрещено в Studio.

en: Space-separated list of XBlocks which should not render.
ru: Скрытые компоненты XBlock, разделённые пробелами.

en: Special Exams
ru: Контрольные испытания

en: Special characters not allowed in organization, course number, and course run.
ru: Использование специальных символов запрещено для обозначения организации, номера курса и программы курсов.

en: Specific Content Groups
ru: Определённых групп по изучаемому материалу

en: Specific student
ru: Определённый участник

en: Specified in seconds. Enable caching by setting this to a value greater than 0.
ru: Задаётся в секундах. Для включения кэширования укажите значение больше 0.

en: Specify a course title to use on the certificate if the course's official title is too long to be displayed well.
ru: Укажите название курса, которое будет отображаться на сертификатах, если официальное название курса окажется слишком длинным.

en: Specify a minimum percentage score for an entrance exam before students can view your course content. Note, you must enable Entrance Exams for this course setting to take effect.
ru: Укажите минимальный проходной балл за вступительное испытание - в процентах.  Обратите внимание, что вы должны активировать вступительные испытания на этом курсе для того, чтобы эта настройка действовала.

en: Specify a problem in the course here with its complete location:
ru: Укажите задание в курсе, введя его полное местонахождение:

en: Specify a student to see all of that student's extensions.
ru: Выберите обучающегося для просмотра продлённых ему сроков сдачи.

en: Specify the default for how often variable values in a problem are randomized. This setting should be set to "never" unless you plan to provide a Python script to identify and randomize values in most of the problems in your course. Valid values are "always", "onreset", "never", and "per_student".
ru: Укажите частоту обновления случайных значений переменных. Установите настройку "never", если вы не планируете добавить сценарий на языке Python для поиска и подстановки случайных значений для большинства заданий на курсе. Допустимые значения - "always" — всегда, "onreset" — при сбросе, "never" — никогда — и "per_student" — для каждого обучающегося.

en: Specify the extension due date and time (in UTC; please specify {format_string}).
ru: Укажите дату и время, до которого продлён срок сдачи (в UTC; пожалуйста, используйте формат {format_string}).

en: Specify the language of your course.
ru: Укажите язык обучения на вашем курсе.

en: Specify the maximum team size and topics for teams inside the provided set of curly braces. Make sure that you enclose all of the sets of topic values within a set of square brackets, with a comma after the closing curly brace for each topic, and another comma after the closing square brackets. For example, to specify that teams should have a maximum of 5 participants and provide a list of 2 topics, enter the configuration in this format: {example_format}. In "id" values, the only supported special characters are underscore, hyphen, and period.
ru: Укажите максимальный размер команды и темы для команд внутри фигурных скобок. Убедитесь, что вы заключили наборы тем в квадратные скобки, через запятую после закрывающей фигурной скобки для каждой темы, и другой запятой после закрытия квадратных скобок. Например, чтобы указать, что команды должны иметь максимум 5 участников и представить список из 2 тем, введите конфигурацию в следующем формате: {example_format}. В значениях "id", помимо букв и цифр латинского алфавита поддерживается символы подчеркивания, дефис и точка.

en: Specify the {platform_name} email address or username of a student here:
ru: Укажите e-mail или имя пользователя {platform_name}:

en: Specify when the Show Answer button appears for each problem. Valid values are "always", "answered", "attempted", "closed", "finished", "past_due", "correct_or_past_due", and "never".
ru: Укажите, когда под каждым заданием должна появляться кнопка «Показать ответ».  Возможные значения: "always" — всегда, "answered" — после ввода ответа, "attempted" — после совершения попытки, "closed" — когда закончились попытки или после срока сдачи, "finished" — когда ответ верен, закончились попытки или срок сдачи,  "past_due" — после срока сдачи, "correct_or_past_due" — когда ответ верен или после срока сдачи и "never" — никогда.

en: Specify whether YouTube is available for the user.
ru: Укажите, доступен ли ресурс YouTube для данного пользователя.

en: Specify whether access to this video is limited to browsers only, or if it can be accessed from other applications including mobile apps.
ru: Укажите, следует ли доступ к этому видео ограничить только просмотром в браузере, или оно может быть доступно из других приложений, включая мобильные приложения.

en: Specify whether students must complete a survey before they can view your course content. If you set this value to true, you must add a name for the survey to the Course Survey Name setting above.
ru: Укажите, должны ли слушатели пройти входное тестирование, чтобы получить доступ к содержанию курса. Если установлено значение true, необходимо добавить название в настройку «Название вступительного испытания».

en: Specify whether students must complete an entrance exam before they can view your course content. Note, you must enable Entrance Exams for this course setting to take effect.
ru: Укажите, должны ли слушатели пройти вступительное испытание до того, как смогут посмотреть содержание курса.  Заметьте, что вы должны активировать вступительные испытания на этом курсе для того, чтобы эта настройка действовала.

en: Specify whether the transcripts appear with the video by default.
ru: Укажите, появляются ли субтитры по умолчанию при воспроизведении видео.

en: Specify your annual household income in US Dollars.
ru: Укажите ваш семейный годовой доход в долларах США

en: Staff
ru: Сотрудник

en: Staff Debug
ru: Отладка для сотрудников

en: Staff Debug Info
ru: Отладочная информация для сотрудников

en: Staff and admins
ru: Сотрудникам и администраторам

en: Staff cannot modify these lists. To manage course team membership, a course Admin must give you the Admin role to add Staff or Beta Testers, or the Discussion Admin role to add discussion moderators and TAs.
ru: Сотрудники не имеют права изменять эти списки.  Чтобы вы могли управлять составом участников, один из администраторов курса должен добавить вас в качестве администратора, для добавления сотрудников и бета тестеров, или администратора обсуждений, для добавления модераторов обсуждений и ассистентов преподавателей.

en: Staffing and Enrollment
ru: Набор и регистрация

en: Stand-alone credits are not allowed.
ru: Отдельные кредиты запрещены.

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Start Date:
ru: Дата Начала:

en: Start Grading!
ru: Начать оценивание!

en: Start Letter:
ru: С буквы:

en: Start learning to grade
ru: Начать обучение оцениванию

en: Start time format two digit hours colon two digit minutes
ru: Формат времени двузначное количество часов двоеточие двузначное количество минут

en: Start time when this module is visible
ru: Время, с которого доступен этот модуль

en: Started - {start_date}
ru: Начат {start_date}

en: Starts
ru: Начало

en: Starts - {start_date}
ru: Начало {start_date}

en: State
ru: Состояние

en: State/Province
ru: Штат/регион/область

en: State/Province/Region
ru: Штат/регион/область

en: Static Asset Path
ru: URL-префикс для статических файлов

en: Statistic
ru: Статистический

en: Statistics are shown for entered words near that word.
ru: Статистические данные для каждого слова отображаются рядом с этим словом.

en: Status
ru: Состояние

en: Status of this API access request
ru: Статус этого запроса API

en: Status:
ru: Состояние:

en: Status: {action} {succeeded} of {attempted}
ru: Состояние: {action} {succeeded} из {attempted}

en: Steps required to earn course credit
ru: Что нужно сделать для получения зачёта

en: Stolen or lost card.
ru: Украденная или утерянная карта.

en: String customization substitutions for particular locations
ru: Значения для подстановки в строку для специфических локальных настроек

en: Student
ru: Обучающийся

en: Student (username/email={user}) already in certificate exception list.
ru: Обучающийся (username/email={user}) исключён из списка владельцев сертификатов.

en: Student Admin
ru: Оценки

en: Student Email or Username
ru: E-mail или имя пользователя

en: Student Enrollment Form
ru: Форма регистрации на курс

en: Student Gradebook
ru: Оценочный лист

en: Student Grades
ru: Оценки

en: Student List Management
ru: Управлять списком слушателей

en: Student Notes
ru: Заметки слушателя

en: Student Progress Page
ru: Страница достижений

en: Student Response
ru: Ответ слушателя

en: Student Special Exam Attempts
ru: Попытки сдачи контрольных испытаний

en: Student Support
ru: Поддержка слушателей

en: Student Support: Certificates
ru: Поддержка слушателей: сертификаты

en: Student Support: Enrollment
ru: Поддержка слушателей: Зачисление

en: Student answer.
ru: Ответ слушателя.

en: Student in {content_group}
ru: слушателя в группе «{content_group}»

en: Student username/email field is required and can not be empty. Kindly fill in username/email and then press "Add to Exception List" button.
ru: Поле «Имя пользователя/электронная почта» является обязательным и не может быть пустым. Пожалуйста, заполните поле «Имя пользователя/электронная почта», после чего нажмите кнопку «Добавить в список исключений».

en: Student username/email field is required and can not be empty. Kindly fill in username/email and then press "Invalidate Certificate" button.
ru: Поле «Имя пользователя/адрес электронной почты» не может быть пустым. Заполните это поле и нажмите кнопку «Аннулировать сертификат».

en: Student's {platform_name} email address or username:
ru: Электронная почта или имя пользователя в {platform_name}:

en: Student-Generated Certificates
ru: Сертификаты, выпущенные обучающимися самостоятельно

en: Student-specific grade adjustment
ru: Корректировка оценок отдельных обучающихся

en: Student-specific grade inspection
ru: Проверка оценок отдельных обучающихся

en: Students
ru: Слушатели

en: Students must score {score}{pct_sign} or higher to access course materials.
ru: Слушатели должны набрать {score}{pct_sign} или более для доступа к материалам курса.

en: Students rejected:
ru: Слушатели, получившие отказ:

en: Students see the default and custom pages at the top of your course and use these links to navigate.
ru: Слушатели видят страницы в верхней части вашего курса и используют их как ссылки для навигации.

en: Students whose accounts have been disabled
ru: Слушатели с заблокированными учётными записями

en: Students will not be able to access this component. Re-edit your component to fix the error.
ru: Компонент не будет доступен слушателям.  Отредактируйте компонент снова, чтобы исправить ошибку.

en: Students:
ru: Слушатели:

en: Studio user
ru: Пользователь Studio

en: Sub Item 1
ru: Элемент списка уровня 1

en: Sub Item 2
ru: Элемент списка уровня 2

en: SubRip (.srt) file
ru: Файл SubRip (.srt)

en: Subcategory
ru: Подтема

en: Subject:
ru: Тема:

en: Submission History Viewer
ru: Инструмент для просмотра истории подачи материалов на проверку

en: Submission history
ru: История подачи материалов на проверку

en: Submit
ru: Отправить

en: Submitted. As soon as a response is returned, this message will be replaced by that feedback.
ru: Отправлено. Как только будет получен ответ, он появится вместо этого сообщения.

en: Subscribe to the {platform_name} YouTube channel
ru: Подпишитесь на канал {platform_name} на YouTube

en: Subscribe to the {platform_name} subreddit
ru: Читать новости {platform_name} на сайте reddit.com

en: Subsection
ru: Подраздел

en: Subsection Data
ru: Данные по подразделу

en: Success
ru: Успех

en: Successful Proctored Exam
ru: Наблюдаемое испытание успешно сдано

en: Successful transaction.
ru: Транзакция успешна.

en: Successfully changed due date for student {0} for {1} to {2}
ru: Срок сдачи {1} для обучающегося {0} успешно изменён на {2}

en: Successfully disabled {}'s account
ru: Учётная запись пользователя {} успешно заблокирована

en: Successfully reenabled {}'s account
ru: Учётная запись пользователя {} успешно разблокирована

en: Successfully removed invalid due date extension (unit has no due date).
ru: Некорректно продлённый срок сдачи задания успешно удалён (у блока отсутствует срок сдачи).

en: Successfully reset due date for student {0} for {1} to {2}
ru: Срок сдачи {1} для обучающегося {0} успешно сброшен на {2}

en: Summary
ru: Кратко

en: Supported by the following organizations
ru: При поддержке следующих организаций

en: Switch to selected version
ru: Переключиться на выбранную версию

en: Switch to this version
ru: Переключиться на эту версию

en: Syllabus
ru: Программа обучения

en: Symbolic Math Input
ru: Ввод математических символов

en: Sysadmin
ru: Сисадмин

en: Sysadmin Dashboard
ru: Панель управления администратора

en: System defined milestone
ru: Системная контрольная точка

en: TBD
ru: Неопределенная дата

en: TERMS AND CONDITIONS
ru: ПОЛОЖЕНИЯ И УСЛОВИЯ

en: TOTAL:
ru: ВСЕГО:

en: Tabs Exception
ru: Ошибка обновления вкладок

en: Tag
ru: Тег

en: Tag this course module as an Entrance Exam. Note, you must enable Entrance Exams for this course setting to take effect.
ru: Пометить этот модуль курса в качестве вступительного испытания.  Заметьте, что вы должны активировать вступительные испытания на этом курсе, чтобы эта настройка действовала.

en: Tag this module as part of an Entrance Exam section
ru: Пометить этот модуль как часть раздела вступительного испытания

en: Tags for Assignments
ru: Ярлыки заданий

en: Take a course with {platform} online
ru: Пройти курс {platform} онлайн

en: Take a photo of your ID
ru: Сделайте снимок документа, удостоверяющего вашу личность

en: Take photo
ru: Сделать Снимок

en: Take the specified course and attempt to export it to a git repository
    . Course directory must already be a git repository. Usage:  git_export <course_loc> <git_url>
ru: Взять указанный учебный курс и попытаться експортировать его в хранилище git
    . Каталог с учебным курсом должен уже существовать в хранилище git. Использование:  git_export <course_loc> <git_url>

en: Task is already running.
ru: Задание уже выполняется.

en: Team
ru: Команда

en: Team id is required.
ru: Идентификатор команды - обязательное поле.

en: Teams
ru: Команды

en: Teams Configuration
ru: Настройка команд

en: Technical Requirements
ru: Необходимые технические приспособления

en: Tell us about your current financial situation. Why do you need assistance?
ru: Расскажите нам о вашем текущем финансовом положении. Почему вам нужна поддержка?

en: Tell us about your learning or professional goals. How will a Verified Certificate in this course help you achieve these goals?
ru: Расскажите нам о ваших образовательных или профессиональных целях. Каким образом Подтвержденный сертификат этого курса поможем вам в достижении целей?

en: Tell us about your plans for this course. What steps will you take to help you complete the course work and receive a certificate?
ru: Расскажите нам о ваших планах. Какие шаги вы предпримете, чтобы завершить курсовую работу и получить сертификат?

en: Tell us the details
ru: Сообщите нам детали

en: Tell us why you're interested in {platform_name}
ru: Расскажите нам, почему вы заинтересовались {platform_name}

en: Terms of Service
ru: Условия предоставления услуг

en: Terms of Service & Honor Code
ru: Условия предоставления услуг и Кодекс чести

en: Terms of Service &amp; Honor Code
ru: Условия предоставления услуг и Кодекс чести

en: Terms of Service and Honor Code
ru: Условия предоставления услуг и Кодекс чести

en: Terms of Service for {platform_name} APIs
ru: Условия предоставления услуг для {platform_name} APIs

en: Terms: Due Upon Receipt
ru: Условия: оплата по получении

en: Text
ru: Текст

en: Text (.txt) file
ru: Текстовый файл (.txt)

en: Text Annotation
ru: Пояснение к тексту

en: Text Customization
ru: Переопределение названия элементов интерфейса

en: Text Input
ru: Текстовый ввод

en: Textbook Navigation
ru: Навигация по учебнику

en: Textbooks
ru: Учебники

en: Thank You!
ru: Спасибо!

en: Thank you for activating your account. You may now sign in and start using {studio_name} to author courses.
ru: Благодарим вас за активацию учётной записи.  Теперь вы можете войти в систему и начать создавать курсы, пользуясь {studio_name}.

en: Thank you for enrolling in {enrolled_course}. We hope you enjoy the course.
ru: Спасибо за регистрацию на курс  {enrolled_course}. Надеемся, что вы получите от него удовольствие.

en: Thank you for purchasing enrollments in {course_name}.
ru: Спасибо за оплату регистрации на {course_name}.

en: Thank you for signing up for {platform_name}.
ru: Спасибо за регистрацию на {platform_name}.

en: Thank you for signing up for {studio_name}! To activate your account, please copy and paste this address into your web browser's address bar:
ru: Благодарим вас за регистрацию в {studio_name}! Чтобы активировать свою учётную запись, пожалуйста, скопируйте следующий адрес и вставьте его в адресную строку своего браузера:

en: Thank you for your inquiry or feedback.  We typically respond to a request within one business day (Monday to Friday, {open_time} UTC to {close_time} UTC.) In the meantime, please review our {link_start}detailed FAQs{link_end} where most questions have already been answered.
ru: Спасибо за вопрос или предложение! Как правило, мы отвечаем в течение одного рабочего дня (с понедельника по пятницу, с {open_time} UTC до {close_time} UTC). Тем временем, вы можете изучить наш {link_start}детальный FAQs{link_end}, где уже есть ответы на многие вопросы.

en: Thank you for your payment. To receive course credit, you must now request credit at the {link_to_provider_site} website. Select <b>Request Credit</b> to get started.
ru: Благодарим за оплату. Для получения зачёта вам необходимо отправить соответствующий запрос на веб-сайте {link_to_provider_site}. Нажмите <b>Запросить зачётные единицы</b> для начала.

en: Thank you for your purchase of
ru: Спасибо за оплату, внесённую за

en: Thank you for your purchase!
ru: Спасибо за покупку!

en: Thank you,
ru: Благодарим,

en: Thanks for Registering!
ru: Спасибо за регистрацию!

en: Thanks for activating your account.
ru: Спасибо за активацию учётной записи.

en: Thanks for signing up, {name}!
ru: Спасибо, что зарегистрировались, {name}!

en: Thanks for submitting your photos!
ru: Спасибо за отправленные фотографии!

en: Thanks for using our site!
ru: Спасибо за использование нашего сайта!

en: Thanks for your patience as we process your request.
ru: Благодарим вас за терпение, пока мы обрабатываем ваш запрос.

en: Thanks,
ru: С благодарностью,

en: Thanks,
    The {platform_name} Team
ru: С благодарностью,
    Команда {platform_name}

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ru: Этот адрес электронной почты не привязан ни к одной учётной записи. Скорее всего, он указан ошибочно, либо вы не зарегистрированы.

en: The %(platform_name)s Team
ru: Команда %(platform_name)s

en: The '{field_name}' field cannot be edited.
ru: Поле '{field_name}' не может быть отредактировано.

en: The Content-Type header for this file does not match the file data. The file may be corrupted.
ru: Разрешенный тип содержимого данного файла не совпадает с данными файла. Возможно файл поврежден.

en: The ISO 639-1 language code for this language.
ru: Код этого языка по стандарту ISO 639-1.

en: The Invoice Number field cannot be empty.
ru: Поле «Номер счёта-фактуры» не может быть пустым.

en: The ORA data report is being generated.
ru: Отчёт по заданиям с ответами в свободной форме на стадии подготовки.

en: The Page You Requested Page Cannot be Found
ru: Запрашиваемая вами страница не может быть найдена

en: The Server Encountered an Error
ru: Ошибка сервера

en: The Staff answer could not be interpreted as a number.
ru: Ответ сотрудника не может быть интерпретирован в качестве числа.

en: The URL for your video. This can be a YouTube URL or a link to an .mp4, .ogg, or .webm video file hosted elsewhere on the Internet.
ru: URL вашего видео. Это может быть YouTube URL или ссылка на видео-файлы форматов .mp4, .ogg или .webm, расположенные на любом хостинге в Интернете.

en: The URL of the website associated with this API user.
ru: URL-адрес веб-сайта, связанного с этим пользователем API.

en: The URL or URLs where you've posted non-YouTube versions of the video. Each URL must end in .mpeg, .mp4, .ogg, or .webm and cannot be a YouTube URL. (For browser compatibility, we strongly recommend .mp4 and .webm format.) Students will be able to view the first listed video that's compatible with the student's computer. To allow students to download these videos, set Video Download Allowed to True.
ru: URL, по которым расположены видеофайлы. Каждая ссылка должна заканчиваться на .mpeg, .mp4, .ogg, или .webm и не должна быть ссылкой на ресурсы YouTube (для совместимости с браузерами мы настоятельно рекомендуем использовать форматы .mp4 и .webm). Обучающимся будет доступна первая из ссылок, совместимая с их системой. Чтобы разрешить скачивать эти видео-файлы, укажите «Да» в настройке «Разрешить скачивание видео».

en: The above actions run in the background, and status for active tasks will appear in a table on the Course Info tab. To see status for all tasks submitted for this problem, click on this button
ru: Описанные действия протекают в фоновом режиме, и статус активных заданий появится на вкладке с информацией о курсе. Чтобы просмотреть статус всех задач, связанных с этим заданием, нажмите эту кнопку

en: The amount charged by the processor {0} {1} is different than the total cost of the order {2} {3}.
ru: Сумма, которую запросил платёжный сервис {0} {1}, отличается от итоговой стоимости заказа {2} {3}.

en: The amount charged by the processor {charged_amount} {charged_amount_currency} is different than the total cost of the order {total_cost} {total_cost_currency}.
ru: Сумма, взимаемая системой {charged_amount} {charged_amount_currency} отличается от общей стоимости заказа {total_cost} {total_cost_currency}.

en: The amount of the transaction.  Use positive amounts for payments and negative amounts for refunds.
ru: Сумма сделки. Используйте положительную сумму для получения и отрицательную сумму для возврата.

en: The answer distribution report listed below is generated periodically by an automated background process. The report is cumulative, so answers submitted after the process starts are included in a subsequent report. The report is generated several times per day.
ru: Отчет по ответам, показанный ниже, генерируется периодически автоматическим фоновым процессом. Отчет кумуллятивный, так что ответы, опубликованные после старта процесса, включаются в последующий отчет. Отчеты создаются несколько раз в день.

en: The article "%s" and its children are now restored.
ru: Статья «%s» и её дочерние статьи были восстановлены.

en: The article "%s" is now marked as deleted! Thanks for keeping the site free from unwanted material!
ru: Статья «%s» помечена как удалённая! Спасибо за очистку  сайта от нежелательного материала!

en: The article %(title)s is now set to display revision #%(revision_number)d
ru: Статья %(title)s редакции #%(revision_number)d

en: The authorization has already been captured
ru: Платёж уже принят

en: The authorization has already been captured.
ru: Платёж уже принят.

en: The authorization has already been reversed.
ru: Платёж уже отменён.

en: The backbone of your course is how it is organized. {studio_name} offers an <strong>Outline</strong> editor, providing a simple hierarchy and easy drag and drop to help you and your students stay organized.
ru: В основе любого курса лежит его структура. {studio_name} предоставляет вам редактор <strong>структуры</strong>, в котором вы можете задать простую иерархию разделов и перетаскиванием установить порядок изложения материалов.

en: The badge image file size must be less than 250KB.
ru: Размер изображения не должен превышать 250 КБ.

en: The badge image must be square.
ru: Изображение значка должно быть квадратным.

en: The card has reached the credit limit. Possible action: retry with another form of payment.
ru: Кредитный лимит карты израсходован. Вы можете использовать другой способ оплаты.

en: The card has reached the credit limit. Possible fix: retry with another form of payment
ru: Карта достигла кредитного лимита. Вероятное решение: попробуйте другой способ оплаты.

en: The cardholder is enrolled for payer authentication
ru: Владелец карты зарегистрирован для аутентификации плательщика

en: The code ({code}) that you have tried to define is already in use as a registration code
ru: Код ({code}), что вы пытались определить уже используется в качестве регистрационного кода.

en: The company contact name cannot be a number.
ru: Имя контактного лица в организации не может быть числом.

en: The company identifier for the LinkedIn Add-to-Profile button e.g 0_0dPSPyS070e0HsE9HNz_13_d11_
ru: Идентификатор компании в LinkedIn вида 0_0dPSPyS070e0HsE9HNz_13_d11_

en: The company name cannot be a number.
ru: Название организации не может быть числом.

en: The configuration defines how users are grouped for this content experiment. Caution: Changing the group configuration of a student-visible experiment will impact the experiment data.
ru: Конфигурация определяет, как формируются группы обучающихся для изучения экспериментальных материалов.  Предупреждение: изменение конфигурации группы, когда экспериментальные материалы видимы для обучающихся, повлияет на данные эксперимента.

en: The contact who should receive the invoice
ru: Контактное лицо, которое должно получить счёт-фактуру

en: The cost displayed to students for enrolling in the course. If a paid course registration price is set by an administrator in the database, that price will be displayed instead of this one.
ru: Стоимость курса. Если администратор в базе данных установит другую стоимость курса, слушателям будет показана установленная администратором стоимость вместо этой.

en: The country to which this rule applies.
ru: Страна, к которой применяется это правило.

en: The course "{course_display_name}", provided by {platform_name}, is open for enrollment. Please navigate to this course at {link_for_about_page} to enroll.
ru: Курс «{course_display_name}», организованный {platform_name}, открыт для записи. Пожалуйста, перейдите на страницу курса по адресу {link_for_about_page}, чтобы записаться.

en: The course content and structure (including sections, subsections, and units) are exported. Values from Advanced Settings, including MATLAB API keys and LTI passports, are also exported. Other data, including student data, grading information, discussion forum data, course settings, and course team information, is not exported.
ru: Экспортируются только содержимое курса и его структура (включая разделы, подразделы и блоки). Значения расширенных настроек, включая ключи MATLAB API и регистрационные данные LTI, также копируются. Остальная информация, включая данные слушателей, информацию об оценках, сообщения обсуждений, настройки курса и информация о команде курса не копируется.

en: The course creator must give you access to the course. Contact the course creator or administrator for the course you are helping to author.
ru: Создатель курса должен предоставить вам доступ. Свяжитесь с автором или администратором курса.

en: The course does not exist against the given key '{course_key}'
ru: Курса с ключом '{course_key}' не существует

en: The course for which this deadline applies
ru: Курс, к которому относится этот срок

en: The course image, textbook chapters, and files that appear on your Course Handouts sidebar also appear in this list.
ru: Изображение со страницы описания курса, главы учебников и файлы, добавляемые на боковую панель «Дополнительные материалы», также появятся в этом списке.

en: The course information in the Course Administration tool.
ru: Информация о курсе в разделе администрирования курса.

en: The course is full: the limit is {max_student_enrollments_allowed}
ru: Курс полон, ограничение в {max_student_enrollments_allowed} не может быть превышено

en: The course key for the restricted course.
ru: Ключ для доступа к ограниченному курсу.

en: The course mode for this badge image. For example, "verified" or "honor".
ru: Статус сертификата для значка. Например, «Подтверждённый сертификат» или «Сертификат Кодекса чести».

en: The course mode for this template.
ru: Режим курса для данного шаблона.

en: The course that you import must be in a .tar.gz file (that is, a .tar file compressed with GNU Zip). This .tar.gz file must contain a course.xml file. It may also contain other files.
ru: Курс, который вы импортируете, должен быть в формате .tar.gz (т.е. файл с расширением .tar, сжатый с помощью программы GNU Zip). Файл .tar.gz должен содержать файл course.xml. Он также может содержать и другие файлы.

en: The course to which this rule applies.
ru: Курс, к которому применяется это правило.

en: The course you are enrolling for is closed.
ru: Курс, на который вы пытаетесь записаться, уже окончен.

en: The course you are enrolling for is full.
ru: Курс, на который вы пытаетесь записаться, переполнен.

en: The course you are looking for does not start until {date}.
ru: Курс, который вы ищете, начнётся {date}.

en: The course you are looking for is closed for enrollment as of {date}.
ru: Регистрация на курс, который вы ищете, закрылась {date}.

en: The course you requested does not exist.
ru: Запрошенного вами курса не существует.

en: The course {course_id} is already in your cart.
ru: Курс {course_id} уже в корзине.

en: The course {course_key} does not exist
ru: Курса {course_key} не существует

en: The currently logged-in user account does not have permission to enroll in this course. You may need to {start_logout_tag}log out{end_tag} then try the enroll button again. Please visit the {start_help_tag}help page{end_tag} for a possible solution.
ru: У пользователя с текущей учётной записью недостаточно прав для записи на этот курс. Возможно, вам необходимо {start_logout_tag}выйти{end_tag} и ещё раз нажать на кнопку записи на курс. Для получения информации о возможных вариантах перейдите на {start_help_tag}страницу помощи{end_tag}.

en: The customer matched an entry on the processors negative file.
ru: Клиент соотнес запись с неправильным файлом

en: The date when state was last updated
ru: Дата последнего обновления состояния

en: The datetime after which users are no longer allowed to submit photos for verification.
ru: Дата и время, после которых пользователи не смогут отправлять фото для подтверждения личности.

en: The deadline to upgrade to a verified certificate for this course has passed.
ru: Срок для обновления до Подтверждённого сертификата уже истёк.

en: The default speed for the video.
ru: Скорость воспроизведения видео по умолчанию.

en: The default transcript for the video, from the Default Timed Transcript field on the Basic tab. This transcript should be in English. You don't have to change this setting.
ru: Субтитры по умолчанию берутся из поля «Синхронные субтитры по умолчанию» во вкладке «Основное». Субтитры должны быть на английском языке. Вы не можете изменить эту настройку.

en: The detailed enrollment report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Подробный отчёт о записи на курс на стадии подготовки. Чтобы просмотреть статус отчёта, см. ниже «Текущие задачи».

en: The detailed enrollment report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below. You will be able to download the report when it is complete.
ru: Подробный отчёт о записи на курс на стадии подготовки. Чтобы просмотреть статус отчёта, см. ниже «Текущие задачи». Вы сможете загрузить отчет, когда он будет завершен.

en: The discount percentage must be less than or equal to 100.
ru: Размер скидки в процентах должен быть меньше или равен 100.

en: The download URL for the generated certificate.
ru: Ссылка для скачивания сертификата

en: The due date has passed, and peer grading for this problem is closed at this time.
ru: Срок вышел, оценивание пользователями для этой задачи в настоящее время закрыто.

en: The due date has passed, and peer grading is closed at this time.
ru: Срок вышел, и оценивание пользователями в настоящее время закрыто.

en: The email address you used to register with {platform_name}
ru: Электронный адрес, который вы использовали для регистрации на {platform_name}

en: The enrolled learner profile report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Отчёт по личным данным записанных слушателей на стадии подготовки. Чтобы просмотреть статус отчёта, см. ниже «Текущие задачи».

en: The enrollment code ({code}) was not found for the {course_name} course.
ru: Не найден регистрационный код ({code}) для курса {course_name}.

en: The enrollment code has been restored.
ru: Регистрационный код восстановлен.

en: The enrollment report is being created. This report contains information about learners who can enroll in the course. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Отчёт о записи на курс на стадии подготовки. Данный отчёт содержит информацию о слушателях, которые могут записаться на курс. Чтобы просмотреть статус отчёта, см. ниже «Текущие задачи».

en: The executive summary report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Административный итоговый отчёт на стадии подготовки. Чтобы просмотреть статус отчета, см. ниже «Текущие задачи».

en: The executive summary report is currently being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below. You will be able to download the report when it is complete.
ru: Административный итоговый отчёт в настоящее время на стадии подготовки. Чтобы просмотреть статус отчёта, см. ниже «Текущие задачи». Вы сможете загрузить отчёт, когда он будет завершён.

en: The experiment does not contain all of the groups in the configuration.
ru: В эксперименте участвуют не все группы конфигурации.

en: The experiment has an inactive group. Move content into active groups, then delete the inactive group.
ru: В эксперименте участвует одна неактивная группа.  Переместите содержимое в активные группы, а затем удалите неактивную.

en: The experiment is not associated with a group configuration.
ru: Эксперимент не связан с конфигурацией групп.

en: The experiment uses a deleted group configuration. Select a valid group configuration or delete this experiment.
ru: В эксперименте использована удалённая конфигурация группы.  Выберите корректную конфигурацию группы или удалите этот эксперимент.

en: The experiment uses a group configuration that is not supported for experiments. Select a valid group configuration or delete this experiment.
ru: Эксперимент использует конфигурацию групп, поддержка для которой не предусмотрена в экспериментах.  Выберите подходящую конфигурацию групп или удалите этот эксперимент.

en: The external URL to download the video.
ru: Внешняя ссылка URL для скачивания видео.

en: The external source URL for the video.
ru: Внешняя ссылка URL на видео.

en: The file %s was deleted.
ru: Файл %s был удален.

en: The file must be at least {image_min_size} in size.
ru: Размер файла должен быть не менее {image_min_size}.

en: The file must be one of the following types: {valid_file_types}.
ru: Файл должен быть одного из следующих типов: {valid_file_types}.

en: The file must be smaller than {image_max_size} in size.
ru: Размер файла не должен превышать {image_max_size}.

en: The file must contain a 'cohort' column containing cohort names.
ru: Файл должен содержать столбец «группа», содержащий названия групп.

en: The file must contain a 'username' column, an 'email' column, or both.
ru: Файл должен содержать столбец «Имя пользователя», столбец «Электронная почта», или оба.

en: The file must end with the extension '{file_types}'. | The file must end with one of the following extensions: '{file_types}'.
ru[0]: Файл должен иметь следующее расширение: '{file_types}'.
ru[1]: Файл должен иметь одно из следующих расширений: '{file_types}'.
ru[2]: Файл должен иметь одно из следующих расширений: '{file_types}'.
ru[3]: Файл должен иметь одно из следующих расширений: '{file_types}'.

en: The file name extension for this file does not match the file data. The file may be corrupted.
ru: Расширение данного файла не совпадает с данными файла. Возможно файл поврежден.

en: The following errors occurred while processing your registration:
ru: При обработки вашей заявки на регистрацию произошли следующие ошибки:

en: The following files are available for this article. Copy the markdown tag to directly refer to a file from the article text.
ru: Следующие файлы доступны для этой статьи. Скопируйте тэг Markdown для непосредственной ссылки на файл из текста статьи

en: The following receipt has been emailed to {receipient_emails}
ru: Следующая квитанция отправлена на адрес {receipient_emails}

en: The following reports are available for download. Reports are not deleted. A link to every report remains available on this page, identified by the date and time (in UTC) that the report was generated.
ru: Следующие отчёты доступны для скачивания.  Отчёты не удалены.  На этой странице будут доступны ссылки на каждый отчёт с указанием даты и времени (UTC) создания отчёта.

en: The forums are currently undergoing maintenance. We'll have them back up shortly!
ru: В настоящее время на форумах ведутся технические работы. Мы восстановим их работу в ближайшее время!

en: The full name that will appear on the certificate.
ru: Это имя будет использовано на вашем сертификате.

en: The git repo location should end with '.git', and be a valid url
ru: Адрес репозитория git должен иметь окончание '.git', и быть достоверым url

en: The grade report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Оценочный лист на стадии подготовки. Состояние отчёта отображается ниже, в списке «Текущие задачи».

en: The grade report is currently being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below. You will be able to download the report when it is complete.
ru: Оценочный лист в настоящее время на стадии подготовки. Состояние отчёта отображается ниже, в списке «Текущие задачи». Вы сможете загрузить отчёт, когда он будет завершен.

en: The id is a unique identifier for the discussion. It is non editable.
ru: Это уникальный идентификатор обсуждения.  Он не подлежит редактированию.

en: The image of your face was not clear.
ru: Изображение вашего лица недостаточно чёткое

en: The import process has five stages. During the first two stages, you must stay on this page. You can leave this page after the Unpacking stage has completed. We recommend, however, that you don't make important changes to your course until the import operation has completed.
ru: Процесс импорта состоит из пяти стадий. В течение первых двух вы должны оставаться на этой странице. Вы можете покинуть страницу после завершения стадии Распаковки. Мы рекомендуем вам не делать важных изменений в курсе, пока импорт не будет завершён.

en: The import process has five stages. During the first two stages, you must stay on this page. You can leave this page after the Unpacking stage has completed. We recommend, however, that you don't make important changes to your library until the import operation has completed.
ru: Процесс импорта состоит из пяти стадий. В течение первых двух вы должны оставаться на этой странице. Вы можете покинуть страницу после завершения стадии Распаковки. Мы рекомендуем вам не делать важных изменений в библиотеке, пока импорт не будет завершён.

en: The institution that is linked to the course.
ru: Название организации, связанной с курсом.

en: The institution&#39;s logo.
ru: Логотип&#39;s образовательной организации.

en: The issuing bank has questions about the request. Possible fix: retry with another form of payment
ru: Банк, выпустивший карту, пока не может одобрить платёж. Обратитесь к представителям банка или используйте другой способ оплаты.

en: The items in your order are:
ru: Состав заказа:

en: The keys are valid for a limited amount of time. Has the key expired?
ru: Ключи действуют ограниченное количество времени. Не истёк ли срок действия вашего ключа?

en: The last speed that the user specified for the video.
ru: Последняя скорость воспроизведения данного видео, установленная пользователем.

en: The library creator must give you access to the library. Contact the library creator or administrator for the library you are helping to author.
ru: Создатель библиотеки должен предоставить вам доступ. Свяжитесь с автором или администратором библиотеки.

en: The library that you import must be in a .tar.gz file (that is, a .tar file compressed with GNU Zip). This .tar.gz file must contain a library.xml file. It may also contain other files.
ru: Библиотека, которую вы импортируете, должна быть в формате .tar.gz (т.е. файл с расширением .tar, сжатый с помощью программы GNU Zip). Файл .tar.gz должен содержать файл library.xml. Он также может содержать и другие файлы.

en: The list of group configurations for partitioning students in content experiments.
ru: Список групп, на которые будут поделены слушатели для изучения экспериментальных материалов.

en: The maximum size for each video file that you upload is 5 GB. The upload process fails for larger files.
ru: Максимальный размер каждого загружаемого видео файла составляет 5 Гб. Файлы большего размера загрузить невозможно.

en: The message to show when a user is blocked from accessing a course.
ru: Сообщение при блокировке доступа пользователя к курсу.

en: The message to show when a user is blocked from enrollment.
ru: Сообщение, которое появится если пользователь заблокирован.

en: The minimum grade that a learner must earn to receive credit in the course, as a decimal between 0.0 and 1.0. For example, for 75%, enter 0.75.
ru: Минимальная оценка, которую необходимо получить для зачёта на курсе, в виде десятичной дроби от 0,0 до 1,0. Например, 75% вводятся в виде 0,75.

en: The name associated with your account and the name on your ID do not match.
ru: Имя, указанное в вашей учётной записи, не совпадает с именем на вашем документе.

en: The name of the organization sponsoring the course. {strong_start}Note: The organization name is part of the course URL.{strong_end} This cannot be changed, but you can set a different display name in Advanced Settings later.
ru: Название организации, финансирующей курс. {strong_start}Примечание: Название организации это часть URL курса.{strong_end} Это название нельзя будет изменить, однако позже вы сможете указать альтернативное отображаемое название в расширенных настройках.

en: The name of the organization sponsoring the new course. (This name is often the same as the original organization name.)
ru: Наименование организации-спонсора нового курса (это наименование чаще всего совпадает с исходным наименованием организации).

en: The name students see. This name appears in the course ribbon and as a header for the video.
ru: Название, которое увидят обучающиеся.  Это название отображается в ленте курса и используется в качестве заголовка для видео.

en: The name that will identify you in your courses - {bold_start}(cannot be changed later){bold_end}
ru: Ваше имя, под которым вы будете проходить курс - {bold_start}(не может быть впоследствии изменено){bold_end}

en: The new component is added at the bottom of the page or group. You can then edit and move the component.
ru: Новый компонент добавлен в конец страницы или группы. Вы можете редактировать и перемещать его.

en: The new course has the same course outline and content as the original course. All problems, videos, announcements, and other files are duplicated to the new course.
ru: Структура и содержимое исходного курса будут использованы в новом курсе без изменений.  Все задания, видео-материалы, объявления и другие файлы будут скопированы для создания нового курса.

en: The new course is set to start on January 1, 2030 at midnight (UTC).
ru: Дата начала нового курса установлена на 1 января 2030 года в полночь (UTC).

en: The new course will be added to your course list in 5-10 minutes. Return to this page or {link_start}refresh it{link_end} to update the course list. The new course will need some manual configuration.
ru: Новый курс будет добавлен в ваш список курсов через 5-10 минут. Вернитесь на эту страницу или {link_start}перезагрузите её{link_end} , чтобы обновить список курсов. Настройки нового курса необходимо будет сделать вручную.

en: The number of items sold.
ru: Количество проданных товаров.

en: The number of minutes available to students for viewing or interacting with this courseware component.
ru: Количество минут, отведённых слушателям на просмотр и взаимодействие с данным компонентом курса.

en: The nuts and bolts of your course
ru: Гайки и болты вашего курса

en: The ordering {ordering} is not supported
ru: Создание упорядоченного списка по {ordering} не поддерживается

en: The organization that purchased enrollments in the course
ru: Организация, которая приобрела возможность регистрации на курс

en: The owner of the article, usually the creator. The owner always has both read and write access.
ru: Владелец статьи, обычно создатель. Владелец всегда имеет права на чтение и запись.

en: The page that you were looking for was not found.
ru: Страница, которую вы искали, не найдена.

en: The page that you were looking for was not found. Go back to the {link_start}homepage{link_end} or let us know about any pages that may have been moved at {email}.
ru: Страница, которую вы искали, не найдена. Вернитесь к {link_start}домашней странице{link_end}, или сообщите нам о страницах, которые могли быть перемещены,  по адресу {email}.

en: The payment processor accepted an order whose number is not in our system.
ru: Платёжный сервис принял заказ, которого нет в нашей системе.

en: The payment processor did not return a required parameter: {0}
ru: Платёжный сервис не передал нужного параметра: {0}

en: The payment processor did not return a required parameter: {parameter}
ru: Платёжный сервис не передал нужного параметра: {parameter}

en: The payment processor returned a badly-typed value {0} for param {1}.
ru: Платёжный сервис передал значение {0} для параметра {1} с опечаткой.

en: The payment processor returned a badly-typed value {value} for parameter {parameter}.
ru: Платёжный сервис передал значение  {value} для параметра {parameter} с опечаткой.

en: The platform key associates CourseTalk widgets with your platform. Generally, it is the domain name for your platform. For example, if your platform is http://edx.org, the platform key is "edx".
ru: Ключ платформы связывает виджет CourseTalk с вашей платформой. Чаще всего это доменное имя вашей платформы. Например, если вы работаете с http://edx.org, ключом платформы будет «edx».

en: The price per enrollment purchased
ru: Цена за одно зачисление

en: The price per item sold, including discounts.
ru: Цена за единицу включая скидки.

en: The primary contact at the organization
ru: Основное контактное лицо в организцаии

en: The problem grade report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Подробный оценочный лист на стадии подготовки. Состояние отчёта отображается ниже, в списке «Текущие задачи».

en: The problem responses report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Отчёт по ответам на задание в настоящее время на стадии подготовки. Статус создания отчёта отображается ниже, в списке текущих задач преподавателя.

en: The problem's state was corrupted by an invalid submission. The submission consisted of:
ru: Задание было поверждено из за недействительной заявки. Заявка состояла из:

en: The proctored exam results report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Отчёт о результатах наблюдаемого задания на стадии подготовки. Статус создания отчёта отображается ниже, в списке «Текущие задачи».

en: The proctored exam results report is currently being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below. You will be able to download the report when it is complete.
ru: Отчёт о результатах наблюдаемого задания в настоящий момент на стадии подготовки. Статус создания отчёта отображается ниже, в списке «Текущие задачи». Вы сможете загрузить отчёт, когда он будет завершён.

en: The provided access_token is already associated with another user.
ru: Указанный access_token уже связан с другим пользователем.

en: The provided access_token is not valid.
ru: Указанный access_token не действителен.

en: The public display name for the new course. (This name is often the same as the original course name.)
ru: Название нового курса, доступное пользователям (это название чаще всего совпадает с исходным названием курса).

en: The public display name for your course. This cannot be changed, but you can set a different display name in Advanced Settings later.
ru: Название курса, которое будет доступно пользователям.  Это название нельзя будет изменить, однако позже вы сможете указать альтернативное отображаемое название в расширенных настройках.

en: The public display name for your library.
ru: Общедоступное отображаемое название вашей библиотеки.

en: The public organization name for your library.
ru: Общедоступное наименование организации для вашей библиотеки.

en: The reason an error occurred during certificate generation.
ru: Причина ошибки, произошедшей во время выпуска сертификата.

en: The reason this user wants to access the API.
ru: Основание для доступа к API данного пользователя.

en: The recipient name cannot be a number.
ru: Имя получателя не может быть числом.

en: The record is not in the correct format. Please add a valid username or email address.
ru: Эта запись неправильного формата. Пожалуйста, укажите имя пользователя или его e-mail.

en: The redemption does not exist against enrollment code ({code}).
ru: Код зачисления ({code}) невозможно вернуть.

en: The refund deadline for this course has passed, so you will not receive a refund.
ru: Срок возврата денег для этого курса прошёл, так что вы не сможете получить возмещение.

en: The registration codes for invoice {0} have been re-activated.
ru: Регистрационные коды для квитанции {0} были повторно активированы.

en: The reports listed below are available for download. A link to every report remains available on this page, identified by the UTC date and time of generation. Reports are not deleted, so you will always be able to access previously generated reports from this page.
ru: Перечисленные ниже оценочные листы и списки доступны для скачивания. Ссылки на все отчёты остаются на этой странице, отличить иx можно по дате и времени создания по UTC. Отчеты не удаляются, так что вы всегда сможете получить доступ к ранее созданным отчётам с этой страницы.

en: The request ID is invalid.
ru: Недействительный идентификатор запроса.

en: The request is missing one or more required fields.
ru: В запросе не заполнено как минимум одно обязательное поле.

en: The request was received, but a service did not finish running in time.
ru: Запрос получен, но сервис не успел его обработать.

en: The request was received, but there was a timeout at the payment processor.
ru: Запрос получен, но платёжный сервис не успел его обработать.

en: The requested amount exceeds the originally authorized amount.
ru: Запрошенная сумма превышает авторизованную ранее.

en: The requested capture amount exceeds the originally authorized amount.
ru: Запрошенная сумма превышает ту, которая была подтверждена.

en: The requested transaction amount must match the previous transaction amount.
ru: Запрошенная сумма транзакции должна совпадать с прошлой суммой транзакции.

en: The revision being displayed for this article. If you need to do a roll-back, simply change the value of this field.
ru: Текущая версия данной статьи. Если вам необходимо вернуться к одной из предыдущих версий, просто измените значение этого поля.

en: The revision being displayed for this plugin.If you need to do a roll-back, simply change the value of this field.
ru: Показана версия для данного плагина. Если вам необходимо сделать откат, просто измените значение этого поля.

en: The revision of this attachment currently in use (on all articles using the attachment)
ru: Версия этого приложения в настоящий момент используется (во всех статьях, использующих это приложение)

en: The sale associated with this invoice has already been invalidated.
ru: Продажа по этой квитанции уже была аннулирована.

en: The score kept in the xblock KVS -- duplicate of the published score in django DB
ru: Результат сохранён в xblock KVS -- опубликованный результат продублирован в django DB.

en: The score student must meet in order to successfully complete the entrance exam.
ru: Количество баллов, которое должен набрать слушатель для успешного прохождения вступительного испытания.

en: The specified library is configured to fetch {count} problem,  | The specified library is configured to fetch {count} problems,
ru[0]: Указанная библиотека должна возвращать {count} задание,
ru[1]: Указанная библиотека должна возвращать {count} заданий,
ru[2]: Указанная библиотека должна возвращать {count} заданий,
ru[3]: Указанная библиотека должна возвращать {count} задания,

en: The specified remote branch is not available.
ru: Указанный удалённый узел не доступен.

en: The state of this problem has changed since you loaded this page. Please refresh your page.
ru: Статус этого задания изменился после того, как вы загрузили страницу.  Пожалуйста, перезагрузите страницу.

en: The status for any active tasks appears in a table below.
ru: Состояние всех активных процессов отображается в нижеприведённой таблице.

en: The status of the example certificate.
ru: Статус, обозначающий что это пример сертификата.

en: The status of the payment or refund. 'started' means that payment is expected, but money has not yet been transferred. 'completed' means that the payment or refund was received. 'cancelled' means that payment or refund was expected, but was cancelled before money was transferred.
ru: Статус оплаты или возврата. 'started' означает, что оплата ожидается, но деньги еще не переведены. 'completed' означает, что оплата или возврат был получен. 'cancelled' означает, что оплата или возврат платежа был отменен прежде, чем деньги были переведены.

en: The student {student} does not have certificate for the course {course}. Kindly verify student username/email and the selected course are correct and try again.
ru: {student} не имеет сертификата за курс {course}. Пожалуйста, убедитесь в правильности имени пользователя/адреса электронной почты и выбранного курса, затем повторите попытку.

en: The supplied course id {course_id} is not valid.
ru: Указанный идентификатор курса {course_id} недействителен.

en: The supplied course_id {course_id} is not valid.
ru: Введённый course_id {course_id} недействителен.

en: The supplied topic id {topic_id} is not valid
ru: Введённый идентификатор темы {topic_id} недействителен

en: The survey report is being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below.
ru: Отчёт по опросу на стадии подготовки. Чтобы просмотреть статус отчёта, см. ниже «Текущие задачи».

en: The survey report is currently being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below. You will be able to download the report when it is complete.
ru: Отчёт по опросу в настоящее время на стадии подготовки. Чтобы просмотреть статус отчёта, см. ниже «Текущие задачи». Вы сможете загрузить отчёт, когда он будет завершён.

en: The template file to use when generating the certificate.
ru: Файл шаблона, который будет использован для создания сертификата.

en: The term in which the new course will run. (This value is often different than the original course run value.)
ru: Семестр, в котором будет проходить курс (это значение обычно отличается от исходного времени проведения курса).

en: The term in which your course will run. {strong_start}Note: This is part of your course URL, so no spaces or special characters are allowed and it cannot be changed.{strong_end}
ru: Семестр, в котором будет проходить ваш курс. {strong_start}Примечание: это часть URL вашего курса, здесь не разрешается использовать пробелы и специальные символы; её нельзя будет изменить позже.{strong_end}

en: The text in both password fields must match.
ru: Пароли в обоих полях должны совпадать.

en: The time period before a course ends in which a course mode will expire
ru: Промежуток времени до окончания курса, после которого указанный режим истекает

en: The total number of enrollment codes to create
ru: Общее количество кодов для зачисления, которые нужно создать

en: The transaction has already been settled or reversed.
ru: Транзакция уже была проведена или обращена.

en: The underlying module store does not support import.
ru: Хранилище, поддерживающее модуль, не поддерживает импортирование.

en: The unique code that identifies this library. {strong_start}Note: This is part of your library URL, so no spaces or special characters are allowed.{strong_end} This cannot be changed.
ru: Уникальный идентификационный код библиотеки. {strong_start}Примечание: это часть URL вашей библиотеки, поэтому не разрешается использовать пробелы и специальные символы.{strong_end} Код нельзя будет изменить впоследствии.

en: The unique number that identifies the new course within the organization.  (This number is often the same as the original course number.)
ru: Уникальный номер, присвоенный новому курсу организацией (этот номер чаще всего совпадает с исходным номером курса).

en: The unique number that identifies your course within your organization. {strong_start}Note: This is part of your course URL, so no spaces or special characters are allowed and it cannot be changed.{strong_end}
ru: Уникальный идентификационный номер курса, присвоенный ему вашей организацией. {strong_start}Примечание: это часть URL вашего курса, здесь не разрешается использовать пробелы и специальные символы; её нельзя будет изменить позже.{strong_end}

en: The user account associated with this e-mail address cannot reset the password.
ru: Для данной учётной записи невозможно сбросить пароль.

en: The user {username} is already a member of a team in this course.
ru: Пользователь {username} уже является членом одной из команд курса.

en: The user {username} is not enrolled in the course associated with this team.
ru: Пользователь {username} не зарегистрирован на курс, связанный с этой командой.

en: The verification deadline for {course_name} was {date}. Verification is no longer available.
ru: Подтверждение личности для курса {course_name} необходимо было выполнить до {date}. Сейчас подтверждение личности недоступно.

en: The window of time after enrolling during which users can be granted a refund, represented in microseconds. The default is 14 days.
ru: Период времени в микросекундах после записи на курс, в течение которого платёж может быть возвращён пользователю.  По умолчанию составляет 14 дней.

en: The {em_start}{studio_name}{em_end} servers encountered an error
ru: На серверах {em_start}{studio_name}{em_end} произошла ошибка

en: The {platform_name} Team
ru: Команда {platform_name}

en: The {platform_name} team
ru: Команда {platform_name}

en: The {provider_name} account you selected is already linked to another {platform_name} account.
ru: Выбранная вами учётная запись {provider_name} уже связана с другой учётной записью {platform_name}.

en: Then select an action
ru: Теперь выберите действие

en: There are no attachments for this article.
ru: Нет приложений для этой статьи.

en: There are no matching problem types in the specified libraries.
ru: В заданных библиотеках нет соответствующего типа заданий.

en: There are no problems in this section.
ru: В этом разделе нет заданий.

en: There are three access roles for libraries: User, Staff, and Admin.
ru: Права доступа к библиотекам группируются в три роли: пользователь, сотрудник и администратор.

en: There can be only one default image.
ru: Может использоваться только одно изображение по умолчанию.

en: There has been a 500 error on the {platform_name} servers
ru: Ошибка 500 на серверах {platform_name}

en: There has been an error on the {platform_name} servers
ru: Ошибка на серверах {platform_name}

en: There is a problem with our CyberSource merchant configuration.  Please let us know at {0}
ru: Возникла проблема с настройкой платёжной системы CyberSource. Пожалуйста, дайте нам знать {0}

en: There is a problem with the information in your CyberSource account.  Please let us know at {0}
ru: Возникла проблема с информацией о вашей учетной записи в платёжной системе CyberSource. Пожалуйста, дайте нам знать {0}

en: There is a problem with this certificate.
ru: Возникла проблема с этим сертификатом.

en: There is already a course defined with the same organization and course number. Please change either organization or course number to be unique.
ru: Уже существует курс такой организации и номером курса. Пожалуйста, измените одно из полей - организация или номер курса.

en: There is already a library defined with the same organization and library code. Please change your library code so that it is unique within your organization.
ru: Библиотека этой организации с таким кодом уже существует.  Пожалуйста, измените код вашей библиотеки, чтобы он был уникальным в пределах вашей организации.

en: There is already a root node on %s
ru: Уже существует корневой узел на %s

en: There is no data available to display at this time.
ru: В настоящий момент данных для вывода нет.

en: There is no user with the username or email address {user_name} enrolled in this course.
ru: Пользователь с именем пользователя или электронным адресом {user_name}, зарегистрированный на этот курс, не существует.

en: There must be one cohort to which students can automatically be assigned.
ru: Необходимо создать хотя бы одну группу, в которую будут автоматически добавляться слушатели.

en: There was a problem with the staff answer to this problem.
ru: Возникла проблема с ответом сотрудников курса на это задание

en: There was a problem with the staff answer to this problem: complex boundary.
ru: Возникла проблема с ответом сотрудников курса на это задание: граница множества.

en: There was a problem with the staff answer to this problem: empty boundary.
ru: Возникла проблема с ответом сотрудников курса на это задание: пустая граница.

en: There was a problem with this transaction. You have not been charged.
ru: С этой операцией возникла проблема. Денежные средства не были сняты с вашего счёта.

en: There was an error creating this article.
ru: При создании статьи произошла ошибка.

en: There was an error creating this article: %s
ru: При создании статьи %s произошла ошибка

en: There was an error in your date input.  It should be formatted as YYYY-MM-DD
ru: Ошибка при вводе даты. Дата должна быть указана в формате ГГГГ-ММ-ДД

en: There was an error processing your order!
ru: Произошла ошибка при обработке вашего заказа!

en: There was an error processing your redeem code.
ru: При обработке вашего компенсационного кода возникла ошибка.

en: There was an error receiving your login information. Please email us.
ru: Произошла ошибка при получении от вас информации для входа в систему. Пожалуйста, свяжитесь с нами по электронной почте.

en: There was an error saving changes.
ru: При сохранении изменений произошла ошибка.

en: There was an error saving your information. Please see below.
ru: При сохранении вашей информации произошла ошибка. Подробности см. ниже.

en: There was an error verifying your ID photos.
ru: Произошла ошибка при проверке фотографий вашего документа

en: Therefore, please give enough detail to account for this action.
ru: Поэтому, пожалуйста, подробно опишите, почему это необходимо сделать.

en: These Dates Are Not Used When Promoting Your Course
ru: Эти даты не могут быть использованы для продвижения вашего курса

en: These reports are delimited alphabetically by university name.  i.e., generating a report with 'Start Letter' A and 'End Letter' C will generate reports for all universities starting with A, B, and C.
ru: Эти отчёты упорядочены в алфавитном порядке, т.е. создание отчёта "с буквы" A и "до буквы" C сформирует отчёты для всех организаций, начинающихся с A, B и C.

en: These reports are delimited by start and end dates.
ru: Эти отчёты отделяются датами начала и завершения.

en: This Course Unavailable In Your Country
ru: Данный курс недоступен для вашей страны

en: This account has already been activated.
ru: Эта учётная запись уже активирована.

en: This account has been temporarily locked due to excessive login failures. Try again later.
ru: Эта учётная запись временно заблокирована из-за многочисленных неудачных попыток входа. Повторите попытку позже.

en: This account has not been activated. We have sent another activation message. Please check your email for the activation instructions.
ru: Эта учётная запись не активирована. Мы отправили инструкции по активации ещё раз. Проверьте электронную почту.

en: This account, set up using {email}, has already been activated. Please sign in to start working within {studio_name}.
ru: Эта учётная запись, привязанная к адресу {email}, уже активирована. Пожалуйста, войдите в систему, чтобы начать работать в {studio_name}.

en: This answer is being processed.
ru: Этот ответ в процессе оценки.

en: This answer is correct.
ru: Это правильный ответ.

en: This answer is incorrect.
ru: Это неправильный ответ.

en: This answer is partially correct.
ru: Это частично правильный ответ.

en: This answer is unanswered.
ru: Этот вопрос оставлен без ответа.

en: This article cannot be deleted because it has children or is a root article.
ru: Эта статья является корневой или имеет дочерние статьи, поэтому не может быть удалена.

en: This article is no longer related to the file %s.
ru: Эта статья больше не связана с файлом %s.

en: This article together with all its contents are now completely gone! Thanks!
ru: Эта статья вместе с её содержанием была полностью удалена! Спасибо!

en: This article was last modified:
ru: Последние изменения были внесены в эту статью:

en: This block contains multiple components.
ru: Этот блок содержит несколько компонентов.

en: This cannot be changed.
ru: Его нельзя будет изменить.

en: This cannot be left blank and will be recorded and presented in Enrollment Reports.
ru: Это поле нельзя оставлять пустым.  Данные будут записаны и отражены в отчётах о регистрации на курс.

en: This component is out of date. The library has new content.
ru: Этот компонент устарел.  Содержимое библиотеки обновлено.

en: This component refers to deleted or invalid content group configurations.
ru: Этот компонент ссылается на удалённые или некорректные настройки групп по изучаемым материалам.

en: This component refers to deleted or invalid content groups.
ru: Этот компонент ссылается на удалённые или некорректные группы по изучаемому материалу.

en: This content experiment has issues that affect content visibility.
ru: С этим экспериментальным материалом возникли проблемы, влияющие на его видимость.

en: This content experiment uses group configuration '{group_configuration_name}'.
ru: Для этого экспериментального материала используется конфигурация группы '{group_configuration_name}'.

en: This content group is in use and cannot be deleted.
ru: Эта группа по изучаемым материалам уже используется и не может быть удалена.

en: This content is graded
ru: Этот элемент курса проверен

en: This course does not support content libraries. Contact your system administrator for more information.
ru: Этот курс не поддерживает библиотеки компонентов.  Свяжитесь со своим системным администратором для получения дополнительной информации.

en: This course does not use a mode that offers certificates.
ru: Этот курс не использует режим, предлагающий сертификаты.

en: This course doesn't support paid certificates
ru: Этот курс не поддерживает платные сертификаты

en: This course is 1 of {course_count} courses in the {link_start}{program_display_name}{link_end} {program_category}.
ru: Этот 1-й из {course_count} курсов в {link_start}{program_display_name}{link_end} {program_category}.

en: This course is archived, which means you can review course content but it is no longer active.
ru: Курс находится в архиве, то есть у вас есть доступ к материалам курса, но фактически курс завершён.

en: This course is in your <a href="{cart_link}">cart</a>.
ru: Этот курс в вашей <a href="{cart_link}">корзине</a>.

en: This course run is currently being created.
ru: Запуск курса уже произошел.

en: This course uses features that are no longer supported.
ru: В этом курсе использованы функции, которые уже не поддерживаются.

en: This course was created as a re-run. Some manual configuration is needed.
ru: Этот курс создан при перезапуске другого курса. Необходимо вручную изменить некоторые настройки.

en: This e-mail key is not valid. Please check:
ru: Ключ электронной почты недействителен. Проверьте следующее:

en: This email was automatically sent from {site_name} to {email_address}
ru: Это сообщение автоматически отправлено с сайта {site_name} на адрес {email_address}

en: This email was automatically sent from {site_name} to {full_name}
ru: Это сообщение автоматически отправлено {site_name} пользователю {full_name}

en: This enrollment code ({enrollment_code}) is no longer valid.
ru: Регистрационный код ({enrollment_code}) уже недействителен.

en: This enrollment code ({enrollment_code}) is not valid.
ru: Регистрационный код ({enrollment_code}) недействителен.

en: This enrollment code has been canceled. It can no longer be used.
ru: Этот регистрационный код недействителен. Его уже нельзя использовать.

en: This enrollment code has been marked as unused.
ru: Этот регистрационный код отмечен как неиспользованный.

en: This enrollment report is currently being created. To view the status of the report, see Pending Tasks below. You will be able to download the report when it is complete.
ru: Отчёт о записи на курс на стадии подготовки. Чтобы просмотреть статус отчёта, см. ниже «Текущие задачи». Вы сможете загрузить отчет, когда он будет завершён.

en: This field is disabled: this information cannot be changed.
ru: Это поле недоступно: эта информация не может быть изменена.

en: This field is not editable
ru: Это нередактируемое поле

en: This group configuration is in use and cannot be deleted.
ru: Эта конфигурация группы уже используется и не может быть удалена.

en: This invoice is already active.
ru: Эта квитанция уже была активирована.

en: This is a partial list, to view all students download as a csv.
ru: Это частичный список, чтобы просмотреть данные всех обучающихся, скачайте их в формате CSV.

en: This is a valid {platform_name} certificate for {user_name}, who participated in {partner_short_name} {course_number}
ru: Это действительный сертификат {platform_name} для {user_name}, который принимал участие в {partner_short_name} {course_number}

en: This is just the initial contents of your article. After creating it, you can use more complex features like adding plugins, meta data, related articles etc...
ru: Это лишь начальное содержание вашей статьи. После её создания вы сможете использовать более сложные функции, такие как добавление плагинов, метаданных, связанных статей и т.д.

en: This is the e-mail address you used to register with {platform}
ru: Адрес электронной почты, использованный при регистрации в {platform}

en: This is the wiki for **{organization}**'s _{course_name}_.
ru: Перед вами вики курса _{course_name}_ на **{organization}**.

en: This is to confirm that you changed the e-mail associated with {platform_name} from {old_email} to {new_email}. If you did not make this request, please contact us immediately. Contact information is listed at:
ru: Подтверждаем смену электронного адреса, связанного с вашей учётной записью на {platform_name}, с {old_email} на {new_email}. Если вы не делали такого запроса, пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу:

en: This link will open the certificate web view
ru: По этой ссылке откроется веб-представление сертификата

en: This link will open/download a PDF document
ru: Эта ссылка откроет/скачает PDF-документ

en: This link will open/download a PDF document of your verified {cert_name_long}.
ru: Пройдите по этой ссылке, чтобы открыть/скачать свой заверенный сертификат {cert_name_long} в формате PDF.

en: This module is disabled at the moment.
ru: Этот модуль в данный момент недоступен.

en: This module is not enabled.
ru: Данный модуль не активирован.

en: This name appears in the horizontal navigation at the top of the page.
ru: Это название отображается в горизонтальной навигационной панели в верхней части страницы.

en: This name is used for organizing your course content, but is not shown to students.
ru: Это название используется для организации содержимого курса, но не отображается для слушателей.

en: This page cannot be reordered
ru: Эта страница не может быть переназначена

en: This re-run processing status:
ru: Статус процесса перезапуска:

en: This revision has been deleted.
ru: Эта версия была удалена.

en: This setting indicates what rules the proctoring team should follow when viewing the videos.
ru: Эта настройка указывает то, какие правила будут использованы командой проверяющих при просмотре видеозаписей.

en: This setting indicates whether students have a limited time to view or interact with this courseware component.
ru: Эта настройка определяет, ограничивается ли время, отведённое слушателям на просмотр и взаимодействие с данным компонентом курса.

en: This setting indicates whether this exam is a proctored exam.
ru: Эта настройка определяет, является ли данное испытание наблюдаемым испытанием.

en: This setting indicates whether this exam is for testing purposes only. Practice exams are not verified.
ru: Эта настройка определяет, выполняется ли данное испытание только для того, чтобы пользователи опробовали возможности платформы. Пробные испытания не требуют подтверждения личности.

en: This setting is not currently supported.
ru: Эта настройка сейчас не поддерживается.

en: This student (%s) is already allowed to skip the entrance exam.
ru: Этому слушателю (%s) уже разрешено пропустить вступительное испытание.

en: This student (%s) will skip the entrance exam.
ru: Этот обучающийся (%s) может пропустить вступительное испытание.

en: This submission has explicit, offensive, or (I suspect) plagiarized content.
ru: Эти данные содержат что-то излишне откровенное, оскорбительное или (как у меня есть основания полагать) плагиат.

en: This team is already full.
ru: Набор в эту команду закрыт.

en: This type of component cannot be shown while viewing the course as a specific student.
ru: Невозможно отобразить этот вид компонента при просмотре курса в качестве определённого обучающегося.

en: This value is invalid.
ru: Это недопустимое значение.

en: This value is required in order to enable the Studio authoring interface.
ru: Требуется заполнить это значение для включения интерфейса авторизации Studio.

en: This wiki uses <strong>Markdown</strong> for styling. There are several useful guides online. See any of the links below for in-depth details:
ru: Эта вики-страница использует форматирование <strong>Markdown</strong>. В Интернете есть несколько полезных руководств. Если вас интересуют подробности, перейдите по любой из ссылок, приведённых ниже:

en: This will be the address where your article can be found. Use only alphanumeric characters and - or _. Note that you cannot change the slug after creating the article.
ru: Это адрес, по которому будет находиться ваша статья. Используйте только алфавитно-цифровые символы, тире и нижнее подчеркивание. Помните, что вы не сможете изменить ссылку после создания статьи.

en: This will be used in public discussions with your courses and in our edX101 support forums
ru: Это будет использоваться в публичных обсуждениях ваших курсов и на нашем форуме поддержки

en: This will then trigger an automatic update of the main LMS site and update the contents of your course visible there to students if automatic git imports are configured.
ru: Это позволит запуститься автоматическому обновлению и обновит содержание вашего курса, видимое для слушателей, если сконфигурированы автоматические настройки импортирования из git

en: Thumbnail image url of the credit provider.
ru: Ссылка на миниатюру образовательной организации - провайдера кредитов.

en: Time
ru: Время

en: Time Limit in Minutes
ru: Ограничение по времени в минутах

en: Time format two digit hours colon two digit minutes
ru: Формат времени двузначное количество часов двоеточие двузначное количество минут

en: Time spent on all course work
ru: Вся нагрузка курса

en: Time you want the video to start if you don't want the entire video to play. Not supported in the native mobile app: the full video file will play. Formatted as HH:MM:SS. The maximum value is 23:59:59.
ru: Момент, когда начнётся воспроизведение видео, если не требуется просмотр всего видео. Не поддерживается  в мобильном приложении: видео будет воспроизведено полностью. Формат ЧЧ:ММ:СС, максимальное значение 23:59:59.

en: Time you want the video to stop if you don't want the entire video to play. Not supported in the native mobile app: the full video file will play. Formatted as HH:MM:SS. The maximum value is 23:59:59.
ru: Момент, когда закончится воспроизведение видео, если не требуется просмотр всего видео. Не поддерживается  в мобильном приложении: видео будет воспроизведено полностью. Формат ЧЧ:ММ:СС, максимальное значение 23:59:59.

en: Timer Between Attempts
ru: Время между попытками

en: Times Used
ru: Количество использований

en: Tips
ru: Советы

en: Title
ru: Заголовок

en: Title can't be empty
ru: Заголовок не может быть  пустым

en: To Use
ru: Использовать

en: To access course materials, you must score {required_score}% or higher on this                 exam. Your current score is {current_score}%.
ru: Для доступа к материалам курса вам необходимо получить {required_score}% или более. Ваша текущая оценка: {current_score}%.

en: To access the course visit {course_about_url} and register for the course.
ru: Для получения доступа к курсу посетите {course_about_url} и зарегистрируйтесь на этот курс.

en: To access the course visit {course_url} and login.
ru: Для получения доступа к курсу посетите {course_url} и выполните вход в систему.

en: To add files to use in your course, click {em_start}Upload New File{em_end}. Then follow the prompts to upload a file from your computer.
ru: Для добавления файлов к курсу нажмите на кнопку  {em_start}Загрузить Новый Файл{em_end}. Далее следуйте инструкциям для загрузки файлов с вашего компьютера.

en: To avoid errors, {platform_name} strongly recommends that you remove unsupported features from the course advanced settings. To do this, go to the {link_start}Advanced Settings page{link_end}, locate the "Advanced Module List" setting, and then delete the following modules from the list.
ru: Во избежание возникновения ошибок, {platform_name} настоятельно рекомендует убрать функции, которые не поддерживаются, из расширенных настроек курса. Для этого перейдите к {link_start}странице Расширенные настройки{link_end}, найдите настройку «Список дополнительных модулей», а затем удалите из списка следующие модули.

en: To begin issuing certificates, a course team member with the Admin role selects {em_start}Activate{em_end}. Course team members without the Admin role cannot edit or delete an activated certificate.
ru: Чтобы начать выпуск сертификатов, член команды курса со статусом администратора нажимает кнопку {em_start}Активировать{em_end}. Члены команды курса без администраторского доступа не могут изменять или удалять активированные сертификаты.

en: To cancel or resubmit an invoice, enter the invoice number below.
ru: Введите номер счёта-фактуры в поле, расположенное ниже, чтобы погасить или повторно отправить счёт-фактуру.

en: To copy a URL, double click the value in the URL column, then copy the selected text.
ru: Чтобы скопировать ссылку URL, дважды щёлкните по значению в столбце URL, затем скопируйте выделенный текст.

en: To create a new wiki article, create a link to it. Clicking the link gives you the creation page.
ru: Чтобы создать новую Вики-статью, создайте ссылку на неё. Страница для создания статьи откроется по этой ссылке.

en: To earn a certificate, you must complete all requirements before this date.
ru: Для получения сертификата вам необходимо выполнить все требования к указанному сроку.

en: To edit or delete a certificate before it is activated, hover over the top right corner of the form and select {em_start}Edit{em_end} or the delete icon.
ru: Чтобы отредактировать или удалить сертификат, пока он не активен, наведите указатель мыши на верхний правый угол формы и выберите {em_start}«Редактировать»{em_end} или значок «Удалить».

en: To enroll in {course_names} we have provided a registration URL for you.  Please follow the instructions below to claim your access.
ru: Для зачисления на {course_names} вы должны перейти по указанной ссылке. Пожалуйста, следуйте приведенным ниже инструкциям, чтобы получить доступ.

en: To enroll, you must follow the honor code.
ru: Чтобы зарегистрироваться, вы должны следовать Кодексу чести.

en: To finish your registration, please visit {registration_url} and fill out the registration form making sure to use {email_address} in the E-mail field.
ru: Для завершения регистрации, пожалуйста, пройдите по ссылке {registration_url} и заполните форму регистрации.  Обязательно укажите адрес {email_address} в поле «Электронная почта».

en: To gain insights into student enrollment and participation {link_start}visit {analytics_dashboard_name}, our new course analytics product{link_end}.
ru: Чтобы узнать больше {link_start}посетите {analytics_dashboard_name}, курс по анализу данных{link_end}.

en: To generate a CSV file that lists all student answers to a given problem, enter the location of the problem (from its Staff Debug Info).
ru: Чтобы создать файл CSV со списком ответов для определённого задания, введите местонахождение задания (его можно найти в отладочной информации для сотрудников).

en: To get course credit, simply go to your {link_start}{platform_name} dashboard{link_end} and click the <b>Get Credit</b> button. After you receive your credit, you will also have an official academic transcript at the institution that granted the credit.
ru: Чтобы получить зачёт за курс, просто перейдите к  {link_start}панели управления {platform_name}{link_end} и нажмите кнопку <b>Получить зачёт</b>. После получения зачёта у вас также будет официальная выписка об академической успеваемости в учебном заведении, принимающем зачёт.

en: To get started, please visit https://{site_name}. The login information for your account follows.
ru: Чтобы приступить, пожалуйста, посетите https://{site_name}. Информация для входа с вашей учётной записью представлена далее.

en: To go to the courseware, select the following link:
ru: Используйте следующую ссылку, чтобы перейти к содержанию курса:

en: To grant or deny this request, use the course creator admin table.
ru: Чтобы принять или отклонить данную заявку, воспользуйтесь таблицей создателей курсов в разделе администрирования:

en: To hide content from students, select the Configure icon for a section, subsection, or unit, then select {em_start}Hide from students{em_end}.
ru: Чтобы скрыть содержимое от слушателей, нажмите иконку «Настроить» в соответствующем разделе, подразделе или блоке, а затем выберите {em_start}Скрыть от слушателей{em_end}.

en: To publish draft content, select the Publish icon for a section, subsection, or unit.
ru: Чтобы опубликовать предварительную версию материалов, выберите иконку «Опубликовать» в разделе, подразделе или блоке.

en: To read an email, click its subject.
ru: Чтобы прочитать сообщение, нажмите на тему.

en: To regenerate certificates for your course, choose the learners who will receive regenerated certificates and click <br/> Regenerate Certificates.
ru: Для повторного создания сертификатов выберите слушателей, для которых эти сертификаты будут заново созданы, и нажмите кнопку <br/> «Повторно создать сертификаты».

en: To register and enroll a list of users in this course, choose a CSV file that contains the following columns in this exact order: email, username, name, and country. Please include one student per row and do not include any headers, footers, or blank lines.
ru: Для регистрации и внесения в список слушателей курса, выберите файл CSV, который содержит следующие столбцы в этом же порядке: e-mail, имя пользователя, имя и страну. Пожалуйста, укажите одного обучающегося на строку и не включайте каких-либо колонтитулов, или пустых строк.

en: To resolve the problem, your partner manager should verify that the following information is correct.
ru: Чтобы устранить проблему, ваш партнёрский менеджер должен проверить что следующая информация корректна.

en: To see if you are a global staff user
ru: Проверить, что вы включены в команды всех курсов

en: To see the content of all previously sent emails, click this button:
ru: Нажмите на эту кнопку, чтобы увидеть содержание всех ранее отправленных сообщений:

en: To see the status for all bulk email tasks ever submitted for this course, click on this button:
ru: Для просмотра статуса всех массовых операций с электронной почтой, когда-либо запущенных для этого курса, нажмите на эту кнопку.

en: To start accessing course materials, please visit {course_url}
ru: Чтобы приступить к просмотру материалов курса, пожалуйста, посетите сайт {course_url}

en: To try to verify your identity again, select the following link:
ru: Чтобы попытаться подтвердить Вашу личность снова, выберите следующую ссылку:

en: To view a sample certificate, choose a course mode and select {em_start}Preview Certificate{em_end}.
ru: Чтобы увидеть пример сертификата, выберите режим прохождения курса и нажмите {em_start}Просмотреть сертификат{em_end}

en: To view live discussions, click Preview or View Live in Unit Settings.
ru: Чтобы просмотреть активные темы обсуждения, нажмите «Предварительный просмотр» или «Просмотр курса» в настройках блока.

en: Today is {date}
ru: Сегодня {date}

en: Toggle Answer Visibility
ru: Включить/выключить видимость ответа

en: Toggle Cheatsheet
ru: Открыть/скрыть шпаргалку

en: Too many failed login attempts. Try again later.
ru: Слишком много неудачных попыток входа. Повторите попытку позже.

en: Too similar to a restricted dictionary word.
ru: Слишком похоже на общеупотребительное слово.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top num_top_words words for word cloud.
ru: Наиболее часто встречающиеся num_top_words слов для облака.

en: Topic doesn't exist
ru: Данная тема не существует

en: Total
ru: Итого

en: Total Amount of Refunds
ru: Итого возвращено денежных средств

en: Total Certificates Issued
ru: Всего сертификатов выпущено

en: Total Cost
ru: Итоговая Стоимость

en: Total Credit Card Purchases:
ru: Итого покупок по кредитным картам:

en: Total Discounted Amount
ru: Общая сумма скидки

en: Total Discounted Seats
ru: Итого мест, оплаченных со скидкой

en: Total Enrolled
ru: Всего зачислено

en: Total Payments Collected
ru: Итого принято платежей

en: Total billed to credit/debit card: {currency_symbol}{total_cost}
ru: Всего выставлено к оплате кредитной или дебитной картой: {currency_symbol}{total_cost}

en: Total number of users
ru: Общее количество пользователей

en: Total number of words:
ru: Общее количество слов:

en: Total:      {currency_symbol}{sale_price}
ru: Итого: {currency_symbol}{sale_price}

en: Track refunds issued directly through CyberSource.
ru: Отслеживание возмещений, выданных непосредственно через CyberSource.

en: Tracking Log
ru: Журнал отслеживания

en: Transaction Reference Number
ru: Идентификационный номер операции

en: Transcript Languages
ru: Языки субтитров

en: Transcript file format to download by user.
ru: Формат файла субтитров, скачиваемый пользователем.

en: Transcripts are supported only for "video" modules.
ru: Субтитры поддерживаются только для компонентов «Видео».

en: Transferring Ownership
ru: Передача права на собственность

en: Transferring your file to our servers
ru: Передача вашего файла на наши серверы

en: Trigonometric functions
ru: Тригонометрические функции

en: True if timezones should be shown on dates in the course. Deprecated in favor of due_date_display_format.
ru: Если ввести значение true, часовые пояса будут показаны рядом с датами курсов. При наличии due_date_display_format этот параметр не используется.

en: True/False Choice
ru: Выбор: верно/неверно

en: Trying to add a different currency into the cart
ru: Попытка добавить другую валюту в корзину

en: Tweet that you've enrolled in this course
ru: Написать в Твиттер о том, что вы присоединились к этому курсу.

en: Tweet this Accomplishment. Pop up window.
ru: Поделитесь достижением в Twitter. Всплывающее окно.

en: Two character ISO country code.
ru: Двухзначный код страны ISO.

en: Type
ru: Тип

en: Type in number corresponding to following modes:  'instructor' or 'everyone'
ru: Введите цифру, соответствующую одному из следующих режимов: "преподаватель" или "все"

en: Type in some contents
ru: Введите что-либо в качестве содержания

en: UNKNOWN REASON
ru: ПРИЧИНА НЕИЗВЕСТНА

en: URL for Annotation Storage
ru: URL хранилища комментариев

en: URL for CCX Connector application for managing creation of CCXs. (optional). Ignored unless 'Enable CCX' is set to 'true'.
ru: URL приложения CCX Connector (необязательно). Чтобы разрешить использование CCX установите значение «Разрешить CCX» в true.

en: URL from the credit provider where the user can check the status of his or her request for credit.  This is displayed to students *after* they have requested credit.
ru: URL провайдера зачётных единиц. По этой ссылке слушатель, подавший заявку на зачёт учебных результатов, сможет проверить статус своего запроса.

en: URL of the credit provider.  If automatic integration is enabled, this will the the end-point that we POST to to notify the provider of a credit request.  Otherwise, the user will be shown a link to this URL, so the user can request credit from the provider directly.
ru: URL кредитора. Если включена автоматическая интеграция, URL послужит последним публичным оповещением о том, что пользователь запрашивает кредит. Если же интеграция отключена, URL будет отправлен пользователю, и он сможет обратиться к кредитору напрямую.

en: URL path
ru: URL путь

en: URL paths
ru: URL пути

en: Unable to commit changes. This is usually because there are no changes to be committed
ru: Невозможно перенести изменения. Обычно это означает, что изменений для переноса нет

en: Unable to configure git username and password
ru: Невозможно задать имя пользователя и пароль для git

en: Unable to create course '{name}'.
    
    {err}
ru: Невозможно создать курс с именем'{name}'
    
    {err}

en: Unable to create library '{name}'.
    
    {err}
ru: Не удалось создать библиотеку '{name}'.
    
    {err}

en: Unable to create library - missing required field '{field}'
ru: Не удалось создать библиотеку - отсутствует обязательное поле '{field}'

en: Unable to deliver your submission to grader (Reason: {error_msg}). Please try again later.
ru: Не удалось сдать ваш ответ на оценку (Причина: {error_msg}). Пожалуйста, попробуйте повторить позже.

en: Unable to determine branch, repo in detached HEAD mode
ru: Невоможно идентифицировать ветку, хранилище отключено от режима HEAD

en: Unable to export course to xml.
ru: Невозможно экспортировать курс в формат xml.

en: Unable to find any recipients to be {action}
ru: Не удалось найти получателей, которым должно быть {action} сообщение

en: Unable to find any students with submissions to be {action}
ru: Не удалось найти обучающихся, выполнение работы которых должно быть {action}

en: Unable to find entrance exam submission to be {action} for student '{student}'
ru: Не найдено решение вступительного испытания чтобы {action} для '{student}'

en: Unable to find submission to be {action} for student '{student}'
ru: Не удалось найти задание, которое должно быть {action} для '{student}'

en: Unable to generate redeem codes because of course misconfiguration.
ru: Не удалось генерировать компенсационные коды из-за неправильной конфигурации курса.

en: Unable to get git log
ru: Невозможно получить протокол работы git

en: Unable to parse date:
ru: Не удалось распознать дату:

en: Unable to push changes.  This is usually because the remote repository cannot be contacted
ru: Невозможно передать изменения. Обычно это означает, что с удалённым хранилищем не удалось связаться

en: Unable to run import command.
ru: Не удалось выполнить команду импорта.

en: Unable to send email activation link. Please try again later.
ru: Не удалось отправить ссылку для активации по электронной почте. Повторите попытку позже.

en: Unable to send reactivation email
ru: Невозможно отправить письмо для повторной активации.

en: Unable to switch to specified branch. Please check your branch name.
ru: Невозможно переключиться на указанный узел. Пожалуйста, проверьте имя вашего узла.

en: Unable to update or clone git repository.
ru: Невозможно обновить или клонировать хранилище git.

en: Unanswered
ru: Без ответа

en: Unauthorized email address.
ru: Нераспознанный e-mail адрес.

en: Unenroll
ru: Отменить регистрацию

en: Unenrolled {user} from {course_id}
ru: Пользователь {user} отчислен с курса {course_id}

en: Unexpected account status
ru: Неожиданный статус учётной записи

en: Unfortunately you missed this course's deadline for a successful verification.
ru: К сожалению, вы не успели подать заявку на подтверждения личности на данном курсе.

en: Unique identifier for this credit provider. Only alphanumeric characters and hyphens (-) are allowed. The identifier is case-sensitive.
ru: Идентификатор кредитора. Может содержать только буквы, цифры и дефисы (-). Регистр учитывается.

en: Unit
ru: Блок

en: Unit Cost
ru: Цена за единицу

en: Unit Location
ru: Местонахождение блока

en: Unit Price
ru: Цена за единицу

en: Unit {0} has no due date to extend.
ru: У блока {0} отсутствует срок сдачи, который можно было бы продлить.

en: University
ru: Организация

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown error. Please e-mail us to let us know how it happened.
ru: Неизвестная ошибка. Пожалуйста, сообщите нам о её возникновении по электронной почте.

en: Unknown reason
ru: Неизвестная причина

en: Unlink
ru: Снять привязку к учётной записи

en: Unordered List
ru: Неупорядоченный список

en: Unpacking
ru: Распаковка

en: Unread
ru: Непрочитанные

en: Unscheduled
ru: Дата выпуска не задана

en: Unsubscribe Successful!
ru: Вы отказались от уведомлений

en: Unsupported Advance Modules
ru: Дополнительные модули, которые не поддерживаются

en: Unsupported Components
ru: Компоненты не поддерживаются

en: Unused bulk purchase seats (revenue at risk)
ru: Неиспользованные места, купленные оптом (влияет на доход)

en: Upcoming
ru: Скоро

en: Update
ru: Обновить

en: Update Coupon Code
ru: Обновить код купона на скидку

en: Update My Account
ru: Обновить мою учётную запись

en: Update my {platform_name} Account
ru: Обновить учётную запись в {platform_name}

en: Updates
ru: Обновления

en: Updates to Discussion Posts You Follow
ru: Новые сообщения в обсуждениях, за которыми вы следите

en: Updating Course
ru: Обновление курса

en: Updating Library
ru: Обновление библиотеки

en: Upgrade Deadline
ru: Предельный срок обновления

en: Upgrade Deadline Has Passed
ru: Срок обновления сертификата истёк

en: Upgrade Your Enrollment For {course_name}.
ru: Изменить форму зачисления на курс {course_name}.

en: Upgrade to Verified
ru: Повысить до уровня «Подтверждённый сертификат»

en: Upgrade to Verified Certificate
ru: Повысить до уровня «Подтверждённый сертификат»

en: Upload CSV
ru: Загрузить файл в формате CSV

en: Upload File
ru: Загрузить файл

en: Upload Handout
ru: Загрузить дополнительные материалы

en: Upload New File
ru: Загрузить новый файл

en: Upload a handout to accompany this video. Students can download the handout by clicking Download Handout under the video.
ru: Загрузите сопроводительные материалы для этого видео. Слушатели смогут скачать их по ссылке «Скачать дополнительные материалы» под видео.

en: Upload completed
ru: Загрузка завершена

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Upload new file
ru: Загрузить новый файл

en: Uploaded by
ru: Загружено

en: Uploading
ru: Загрузка

en: Url for Annotation Storage
ru: Ссылка URL, по которой хранится пояснение

en: Use Reload Graphs to refresh the graphs.
ru: Нажмите «Перезагрузить диаграммы», чтобы обновить их.

en: Use an archive program to extract the data from the .tar.gz file. Extracted data includes the course.xml file, as well as subfolders that contain course content.
ru: Используйте программу-архиватор, чтобы извлечь информацию из файла с расширением .tar.gz. Извлечённая информация включает файл course.xml, а также вложенные папки, в которых находится содержимое курса.

en: Use an archive program to extract the data from the .tar.gz file. Extracted data includes the library.xml file, as well as subfolders that contain library content.
ru: Используйте программу-архиватор, чтобы извлечь информацию из файла с расширением .tar.gz. Извлечённая информация включает файл library.xml, а также вложенные папки, в которых находится содержимое библиотеки.

en: Use between 250 and 500 words or so in your response.
ru: Используйте примерно 250-500 слов для ответа.

en: Use content groups to give groups of students access to a specific set of course content. Create one or more content groups, and make specific components visible to them.
ru: Используйте группы по изучаемому материалу, чтобы дать группам слушателей доступ к определённым материалам курса.  Создайте одну или более групп по изучаемому материалу и настройте для них видимость конкретных компонентов курса.

en: Use course updates to notify students of important dates or exams, highlight particular discussions in the forums, announce schedule changes, and respond to student questions. You add or edit updates in HTML.
ru: Используйте страницу новостей курса для оповещения о важных датах и испытаниях, привлечения внимания к определенным обсуждениям, объявления об изменениях в расписании, для ответов на вопросы.  Вы можете добавлять и редактировать новости в формате HTML.

en: Use experiment group configurations if you are conducting content experiments, also known as A/B testing, in your course. Experiment group configurations define how many groups of students are in a content experiment. When you create a content experiment for a course, you select the group configuration to use.
ru: Используйте настройку экспериментальных групп если вы хотите провести А/Б-тестирование материалов вашего курса. Данная настройка определяет, сколько групп слушателей будет участвовать в эксперименте.  Когда вы создаёте экспериментальный материал, укажите группы, которые будут его использовать.

en: Use library content in courses by adding the {em_start}library_content{em_end} policy key to the Advanced Module List in the course's Advanced Settings, then adding a Randomized Content Block to your courseware. In the settings for each Randomized Content Block, select this library as the source library, and specify the number of problems to be randomly selected and displayed to each student.
ru: Включите использование библиотек материалов в курсах, добавив значение {em_start}library_content{em_end} в настройку «Список дополнительных модулей» в расширенных настройках курса, затем добавьте компонент «Случайный выбор заданий» в ваш курс. В настройках для каждого такого компонента выберите эту библиотеку в качестве источника, и укажите количество заданий, которые должны быть случайным образом выбраны для каждого слушателя.

en: Use parentheses () to make expressions clear. You can use parentheses inside other parentheses.
ru: Чтобы уточнить выражения, используйте скобки (). Вы можете добавлять скобки внутри скобок.

en: Use the arrow keys to navigate the tips or use the tab key to return to the calculator
ru: Используйте клавиши со стрелками для перемещения между подсказками или воспользуйтесь клавишей табуляции для возврата к калькулятору

en: Use the checkout page hosted by the E-Commerce service.
ru: Для оплаты используйте страницу на E-Commerce.

en: Use the {em_start}Web URL{em_end} value to reference the file or image only from outside of your course. {em_start}Note:{em_end} If you lock a file, the Web URL no longer works for external access to a file.
ru: Используйте {em_start}Интернет URL{em_end} для ссылок на файл или изображение вне вашего курса. {em_start}Примечание:{em_end} если вы блокируете файл, внешний доступ к нему по ссылке Интернет URL будет невозможен.

en: Use the {em_start}{studio_name} URL{em_end} value to link to the file or image from a component, a course update, or a course handout.
ru: Используйте {em_start}{studio_name} URL{em_end} для ссылок на файл или изображение из компонентов курса, новостей или дополнительных материалов.

en: Use this ID when you create links to this unit from other course content. You enter the ID in the URL field.
ru: Используйте этот идентификатор для создания ссылок на этот блок из других материалов курса. Идентификатор необходимо ввести в поле URL.

en: Use this setting only when generating PDF certificates. Between quotation marks, enter the long name of the type of certificate that students receive when they complete the course. For instance, "Certificate of Achievement".
ru: Используйте эту настройку только для создания сертификатов в формате PDF. В кавычках введите длинное название типа сертификата, который получат студенты, когда закончат курс. Например: "Сертификат успеха".

en: Use this setting only when generating PDF certificates. Between quotation marks, enter the short name of the type of certificate that students receive when they complete the course. For instance, "Certificate".
ru: Используйте эту настройку только для создания сертификатов в формате PDF. В кавычках введите краткое название типа сертификата, который получат студенты, когда закончат курс. Например: "Сертификат".

en: Use this to export your course to its git repository.
ru: Используйте это чтобы экспортировать ваш курс в его git репозиторий

en: Use your {platform_name} username and password to log into {platform_name} below, and then link your {platform_name} account with {provider_name} from your dashboard.
ru: Чтобы войти в {platform_name}, используйте имя пользователя и пароль {platform_name} . После этого свяжите учетную запись {platform_name} с {provider_name} на панели управления.

en: Used
ru: Использовано

en: Used Registration Code
ru: Использован регистрационный код

en: Useful examples:
ru: Полезные примеры:

en: User '{user}' with e-mail {email} has requested {studio_name} course creator privileges on edge.
ru: Пользователь '{user}' с электронным адресом {email} срочно запросил привилегии создателя курса в {studio_name}.

en: User Access
ru: Доступ для пользователей

en: User Data
ru: Данные пользователя

en: User ID
ru: Идентификатор пользователя

en: User Management
ru: Управление учетными записями пользователей

en: User Profile
ru: Личные данные пользователя

en: User Survey
ru: Опрос пользователей

en: User does not exist.
ru: Пользователя не существует.

en: User not found
ru: Пользователь не найден

en: User with username {} does not exist
ru: Пользователь с именем «{}» отсутствует

en: User {email} has registered but has not yet activated his/her account.
ru: Пользователь {email} уже зарегистрировал, но еще не активировал свою учётную запись.

en: User {username} does not exist
ru: Пользователь {username} не существует

en: User {username} has never accessed problem {location}
ru: Пользователь {username} не просматривал задание {location}

en: User {username} is not enrolled in the course {course_key}
ru: Пользователь {username} не зарегистрирован на курс {course_key}

en: User {user} created successfully!
ru: Пользователь {user} успешно создан!

en: User's Email Address
ru: Адрес электронной почты пользователя

en: User:
ru: Пользователь:

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username and password fields cannot match
ru: Имя пользователя и пароль не должны совпадать

en: Username cannot be more than %(limit_value)s characters long
ru: Максимальное количество символов в имени пользователя – %(limit_value)s

en: Username is required.
ru: Имя пользователя - обязательное поле.

en: Username must be minimum of two characters long
ru: Имя пользователя должно состоять минимум из двух знаков

en: Username or email:
ru: Имя пользователя или адрес электронной почты

en: Username {user} already exists.
ru: Имя пользователя {user} в системе уже существует.

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Usernames must contain only letters, numbers, underscores (_), and hyphens (-).
ru: Имена пользователей должны содержать только буквы латинского алфавита, цифры, нижнее подчёркивание (_) и дефисы (-).

en: Users
ru: Пользователи

en: Users with due date extensions for {0}
ru: Пользователи с продлёнными сроками сдачи {0}

en: Using File URLs
ru: Использование URL файла

en: Using library content in courses
ru: Использование содержимого библиотеки в курсах

en: Using the system
ru: Использование системы

en: Ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat ut wisi enim ad minim veniam quis nostrud. Est usus legentis in iis qui, facit eorum claritatem Investigationes demonstraverunt lectores. Vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros, et accumsan et iusto? Te feugait nulla facilisi nam liber tempor cum soluta nobis eleifend option congue nihil imperdiet doming! Et quinta decima eodem modo typi qui nunc nobis, videntur parum clari fiant sollemnes in? Diam nonummy nibh euismod tincidunt exerci tation ullamcorper, suscipit lobortis nisl ut aliquip ex? Nunc putamus parum, claram anteposuerit litterarum formas humanitatis per seacula quarta decima.
ru: Равным образом консультация с широким активом позволяет оценить значение существенных финансовых и административных условий. С другой стороны реализация намеченных плановых заданий требуют определения и уточнения систем массового участия. Товарищи! укрепление и развитие структуры представляет собой интересный эксперимент проверки форм развития. С другой стороны начало повседневной работы по формированию позиции требуют от нас анализа новых предложений. Повседневная практика показывает, что постоянное информационно-пропагандистское обеспечение нашей деятельности в значительной степени обуславливает создание позиций, занимаемых участниками в отношении поставленных задач.

en: VK
ru: ВКонтакте

en: Valid e-mail address required.
ru: Требуется корректный адрес электронной почты.

en: Validate this certificate for yourself
ru: Подтвердите этот сертификат самостоятельно

en: Value
ru: Значение

en: Value '{preference_value}' is not valid for user preference '{preference_key}'.
ru: Значение '{preference_value}' не действительно для настройки '{preference_key}'.

en: Value of the enrollment attribute
ru: Значение параметра регистрации

en: Values from Advanced Settings, including MATLAB API keys and LTI passports
ru: Значения расширенных настроек, включая ключи MATLAB API и регистрационные данные LTI

en: Verification Checkpoint
ru: Контрольное подтверждение личности

en: Verification Deadline
ru: Срок подтверждения данных

en: Verification Deadline Has Passed
ru: Прошел крайний срок верификации

en: Verification Declined
ru: Подтверждение отклонено

en: Verification Failed
ru: Не удалось подтвердить данные

en: Verification Submitted
ru: Данные отправлены на проверку

en: Verification Upgrade Deadline
ru: Срок окончания приёма заявок на подтверждение данных

en: Verification checkpoint to complete
ru: Контрольное подтверждение личности

en: Verification not yet complete.
ru: Проверка еще не завершена

en: Verification photos received
ru: Снимки для подтверждения данных получены

en: Verified
ru: Подтверждённые

en: Verified Enrollment
ru: Подтвержденная регистрация

en: Verified: Pending Verification
ru: Подтверждение: ожидание проверки

en: Verify For {course_name}
ru: Подтвердить для курса {course_name}

en: Verify My Identity
ru: Подтвердить личность

en: Verify Now
ru: Подтвердить

en: Verifying
ru: Подтверждение

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: Video
ru: Видео

en: Video Annotation
ru: Пояснение к видео

en: Video Available on Web Only
ru: Видео доступно только для онлайн просмотра

en: Video Download Allowed
ru: Разрешить скачивание видео

en: Video File URLs
ru: Ссылки URL на видео файлы

en: Video ID
ru: Идентификатор видео

en: Video Pre-Roll
ru: Заставка

en: Video Start Time
ru: Время начала воспроизведения

en: Video Stop Time
ru: Время окончания воспроизведения

en: Video Upload Credentials
ru: Авторизация для загрузки видео

en: Video Uploads
ru: Загруженные видео

en: View
ru: Просмотр

en: View About Page in studio
ru: Просмотр информационной страницы в Studio

en: View Archived Course
ru: Посмотреть курс из архива

en: View Certificate
ru: Просмотреть сертификат

en: View Certificates Issued
ru: Посмотреть список выпущенных сертификатов

en: View Course
ru: Посмотреть курс

en: View Course in Studio
ru: Просмотр курса в Studio

en: View Courses
ru: Посмотреть курс

en: View Credit
ru: Посмотреть баллы

en: View Dashboard
ru: Посмотреть панель управления

en: View Details
ru: Подробнее

en: View Gradebook
ru: Просмотр оценок

en: View Grading in studio
ru: Просмотр оценивания в Studio

en: View History
ru: Посмотреть историю

en: View Live
ru: Просмотр курса

en: View Live Version
ru: Просмотр курса

en: View Profile
ru: Просмотреть профиль

en: View Unit in Studio
ru: Просмотр блока в Studio

en: View Updated Library
ru: Показать обновлённую библиотеку

en: View Updated Outline
ru: показать обновлённый вид

en: View Updates in Studio
ru: Просмотреть Обновления в Studio

en: View all Courses
ru: Посмотреть все курсы

en: View and regenerate certificates.
ru: Просмотреть и повторно создать сертификаты.

en: View and update learner enrollments.
ru: Просмотреть и обновить информацию о регистрациях.

en: View certificate in a new browser window or tab.
ru: Открыть сертификат для просмотра в новом окне или вкладке браузера.

en: View detailed Git import logs for this course {link_start}by clicking here{link_end}.
ru: Подробный отчёт об импорте из Git-репозитория курса: {link_start}посмотреть{link_end}.

en: View gradebook
ru: Просмотр оценок

en: View notes by:
ru: Отображать заметки по:

en: View our FAQs for answers to commonly asked questions.
ru: Посетите наш раздел FAQ для того, чтобы прочитать ответы на часто задаваемые вопросы.

en: View our help section for answers to commonly asked questions.
ru: Посетите наш раздел помощи для того, чтобы прочитать ответы на часто задаваемые вопросы.

en: View resource in a new window
ru: Открыть ресурс в новом окне

en: View this course as:
ru: Просмотр курса в качестве:

en: View {category} Details
ru: Подробнее о {category}

en: View {cert_name_short}
ru: Просмотреть {cert_name_short}

en: View {name} certificate
ru: Посмотреть сертификат {name}

en: Viewing granted extensions
ru: Просмотр продлённых сроков

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visibility Settings
ru: Настройки видимости

en: Visit a course wiki to add an article.
ru: Чтобы добавить статью, посетите главную вики-страничку курса.

en: Visit your {link_start}dashboard{link_end} to see your courses.
ru: Перейдите к {link_start}панели управления{link_end}, чтобы просмотреть свои курсы.

en: Visit {course_about_url} to join the course and begin the beta test.
ru: Перейдите по ссылке {course_about_url}, чтобы записаться на курс и начать бета-тестирование.

en: Visit {site_name} to enroll in the course and begin the beta test.
ru: Посетите {site_name}, чтобы записаться на курс и начать бета-тестирование.

en: Visual
ru: Визуальный

en: WARNING
ru: ВНИМАНИЕ

en: Warm regards,
ru: C теплыми пожеланиями,

en: Warm regards,<br>The {platform_name} Team
ru: С теплыми пожеланиями,<br> Команда {platform_name}

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning: Importing while a course is running
ru: Внимание: Импортирование во время действующего курса

en: Warning: The problem has been reset to its initial state!
ru: Внимание: Задание было сброшено к исходному состоянию!

en: Was this key already used? Check whether the e-mail change has already happened.
ru: Был ли ключ использован ранее? Убедитесь, что вы ещё не поменяли адрес электронной почты.

en: We are sorry. Our course staff did not approve your request to change your name from {old_name} to {new_name}. If you need further assistance, please e-mail the course staff at {email}.
ru: К сожалению, сотрудники нашего курса не одобрили ваш запрос на смену имени с {old_name} на {new_name}.  Если вам потребуется дополнительная помощь, пожалуйста, свяжитесь с сотрудниками курса по адресу: {email}

en: We cannot find a certificate with this URL or ID number. If you are trying to validate a certificate, make sure that the URL or ID number is correct. If you are sure that the URL or ID number is correct, contact support.
ru: Мы не можем найти сертификат по ссылке или идентификатору. Если вы пытаетесь проверить сертификат, убедитесь, что ссылка или идентификатор  правильный. Если вы уверены, что ссылка или идентификатор верный, обратитесь в службу поддержки.

en: We could not verify your identity for the {assessment} assessment in the {course_name} course. You have used {used_attempts} out of {allowed_attempts} attempts to verify your identity, and verification is no longer possible.
ru: К сожалению, нам не удалось подтвердить ваши данные для аттестации {assessment} по курсу {course_name}. Использовано попыток: {used_attempts} из {allowed_attempts}. Подтвердить личность больше нельзя.

en: We could not verify your identity for the {assessment} assessment in the {course_name} course. You have used {used_attempts} out of {allowed_attempts} attempts to verify your identity.
ru: К сожалению, нам не удалось подтвердить ваши данные для аттестации {assessment} по курсу {course_name}. Использовано попыток: {used_attempts} из {allowed_attempts}.

en: We couldn't log you in.
ru: Не удалось войти в систему.

en: We couldn't read your name from your photo ID image.
ru: Не удалось прочитать имя на изображеннии вашего документа.

en: We greatly appreciate this generous contribution and your support of the {platform_name} mission.  This receipt was prepared to support charitable contributions for tax purposes.  We confirm that neither goods nor services were provided in exchange for this gift.
ru: Мы высоко ценим этот щедрый вклад и вашу поддержку {platform_name} миссии. Этот чек идет в поддержку благотворительных взносов для целей налогообложения. Мы подтверждаем, что ни товары, ни услуги не были предоставлены в обмен на этот дар.

en: We have provided a course enrollment code for you in {course_name}. To enroll in the course, click the following link:
ru: Вам предоставлен код для записи на курс {course_name}. Чтобы записаться на курс, щёлкните по следующей ссылке:

en: We have successfully verified your identity for the {assessment} assessment in the {course_name} course.
ru: Ваши данные успешно подтверждены для аттестации  {assessment} по курсу {course_name}.

en: We hope you enjoyed the course, and we hope to see you in future {platform_name} courses!
ru: Надеемся, что курс вам понравился и что мы увидимся с вами на курсах {platform_name} в будущем!

en: We just need a little more information before you start learning with {platform_name}.
ru: Перед началом учебы в {platform_name} укажите некоторые данные.

en: We keep a log of old e-mails, so if this request was unintentional, we can investigate.
ru: У нас хранится реестр старых электронных сообщений, поэтому если этот запрос был сделан непреднамеренно, мы можем рассмотреть эту проблему.

en: We need to verify your email address
ru: Необходимо подтвердить ваш адрес электронной почты

en: We only support uploading a .tar.gz file.
ru: Мы поддерживаем загрузку только файлов .tar.gz.

en: We received a request to change the e-mail associated with your {platform_name} account from {old_email} to {new_email}. If this is correct, please confirm your new e-mail address by visiting:
ru: Мы получили запрос на смену электронного адреса, связанного с вашей учётной записью на {platform_name} с {old_email} на {new_email}. Если всё верно, пожалуйста, пройдите по этой ссылке, чтобы подтвердить свой новый электронный адрес:

en: We support only SubRip (*.srt) transcripts format.
ru: Поддерживается только формат субтитров SubRip (*.srt).

en: We use the information you provide to improve our course for both current and future students. The more we know about your specific needs, the better we can make your course experience.
ru: Мы используем предоставляемую вами информацию для улучшения нашего курса для настоящих и будущих слушателей. Чем больше мы знаем о ваших предпочтениях, тем лучше мы сможем сделать процесс прохождения курсов.

en: We were unable to send a confirmation email to {email}
ru: Нам не удалось отправить подтверждение на адрес {email}

en: We're Sorry, {platform_name} accounts are unavailable currently
ru: Приносим извинения, учётные записи {platform_name} в данный момент недоступны

en: We're creating your certificate. You can keep working in your courses and a link to it will appear here and on your Dashboard when it is ready.
ru: Мы создали ваш сертификат. Продолжайте обучение, и ссылка на сертификат появится на панели управления, когда он будет готов.

en: We're having trouble rendering your component
ru: Имеются проблемы при отображении вашего компонента

en: We're sorry
ru: Мы сожалеем

en: We're sorry, but this payment was declined. The items in your shopping cart have been saved. If you have any questions about this transaction, please contact us at {email}.
ru: Приносим свои извинения: платёж отклонён.  Список товаров в вашей корзине был сохранён.  Если у вас возникли вопросы об этой операции, пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу {email}.

en: We're sorry, but this version of your browser is not supported. Try again using a different browser or a newer version of your browser.
ru: К сожалению, текущая версия вашего браузера не поддерживается. Попробуйте зарегистрироваться, используя другой браузер или более новую версию Вашего браузера.

en: We're sorry, there was an error with processing your request. Please try reloading your page and trying again.
ru: К сожалению, при обработке вашего запроса произошла ошибка.  Пожалуйста, перезагрузите страницу и попробуйте еще раз.

en: We're sorry, this module is temporarily unavailable. Our staff is working to fix it as soon as possible. Please email us at {link_to_support_email} to report any problems or downtime.
ru: К сожалению, этот модуль временно недоступен. Наши сотрудники работают над устранением проблемы. Пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу {link_to_support_email}, чтобы сообщить о любых проблемах или неполадках.

en: We're sorry, this module is temporarily unavailable. Our staff is working to fix it as soon as possible. Please email us at {tech_support_email} to report any problems or downtime.
ru: К сожалению, этот модуль временно недоступен. Наши сотрудники работают над устранением проблемы как можно скорее. Пожалуйста, отправьте нам сообщение на адрес {tech_support_email}, чтобы сообщить о возникших проблемах и неполадках.

en: We're sorry. Something went wrong with your activation. Check to make sure the URL you went to was correct, as e-mail programs will sometimes split it into two lines.
ru: Нам очень жаль, но что-то пошло не так с активацией. Проверьте, что ссылка, по которой вы перешли, была корректной - почтовые программы иногда разделяют ссылки на две части.

en: We're sorry. There was a problem with the server while trying to process your last request. You may want to return to the {studio_name} Dashboard or try this request again. If you are still having problems accessing things, please feel free to {link_start}contact {studio_name} support{link_end} for further help.
ru: Приносим свои извинения. При попытке обработать ваш запрос на сервере возникла ошибка. Вы можете вернуться {studio_name} на главную страницу и повторить попытку. Если ошибка повторится, пожалуйста, {link_start}напишите {studio_name}  в службу поддержки{link_end} для дальнейшей помощи.

en: We're sorry. We couldn't find the {studio_name} page you're looking for. You may want to return to the {studio_name} Dashboard and try again. If you are still having problems accessing things, please feel free to {link_start}contact {studio_name} support{link_end} for further help.
ru: Приносим свои извинения. Мы не смогли найти {studio_name} запрашиваемую вами страницу. Вы можете вернуться {studio_name} на главную страницу и повторить попытку. Если проблема все еще возникает, {link_start}обратитесь {studio_name} в центр поддержки{link_end} для дальнейшей помощи.

en: We're working on it...
ru: Мы работаем над этим...

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
ru: Мы отправили инструкции по установке пароля на электронный адрес, указанный вами. Вы их получите в скором времени.

en: We've logged the error and our staff is currently working to resolve this error as soon as possible.
ru: У нас возникли технические неполадки. Наши сотрудники уже работают над этим. В ближайшее время проблема будет устранена.

en: We've received your information and the verification process has begun. You can check the status of the verification process on your dashboard.
ru: Мы получили ваши данные, процесс их подтверждения начался. Вы можете проверить статус подтверждения данных на панели управления.

en: Weight
ru: Вес

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Welcome to the {platform_name} Wiki
ru: Добро пожаловать в Вики {platform_name}

en: Welcome to {course_name}
ru: Добро пожаловать на курс {course_name}

en: Welcome to {org}'s {course_name}!
ru: Добро пожаловать на {org} {course_name}!

en: Welcome to {platform_name}
ru: Добро пожаловать в {platform_name}!

en: Welcome to {studio_name}
ru: Добро пожаловать в {studio_name}

en: Welcome {username}
ru: Добро пожаловать, {username}!

en: Welcome {username}!  Please set your preferences below
ru: Добро пожаловать, {username}! Установите настройки ниже.

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: Were you expecting to see a particular library here?
ru: Вы ожидали увидеть здесь конкретную библиотеку?

en: What are pages?
ru: Какие страницы?

en: What can I do on this page?
ru: Что можно сделать на этой странице?

en: What content is exported?
ru: Какие элементы курса экспортируются?

en: What content is imported?
ru: Какие элементы курса подлежат импорту?

en: What do advanced settings do?
ru: Для чего нужны расширенные настройки?

en: What does not transfer from the original course?
ru: Что не переносится из исходного курса?

en: What format this module is in (used for deciding which grader to apply, and what to show in the TOC)
ru: В каком формате этот модуль (используется для решения о том, какую систему оценки применять, и что показывать в оглавлении)

en: What if my book isn't divided into chapters?
ru: Что делать, если моя книга не делится на главы?

en: What transfers from the original course?
ru: Что используется из исходного курса?

en: When making requests to award certificates, make at most this many attempts to retry a failing request.
ru: Это максимальное количество попыток повторной обработки запроса о получении сертификата при неуспешном завершении предыдущего запроса.

en: When status for a file is {em_start}Ready{em_end}, you can add that video to a component in your course. Copy the unique video ID. In another browser window, on the Course Outline page, create or locate a video component to play this video. Edit the video component to paste the ID into the Advanced {em_start}Video ID{em_end} field. The video can play in the LMS as soon as its status is {em_start}Ready{em_end}, although processing may not be complete for all encodings and all video hosting sites.
ru: Когда видео получит статус {em_start}Готово{em_end}, вы сможете добавить в свой курс компонент с этим видео. Скопируйте уникальный идентификатор видео, в отдельном окне браузера откройте страницу «Структура курса» и создайте или найдите необходимый видео компонент. В режиме редактирования компонента вставьте идентификатор видео в поле {em_start}Идентификатор видео{em_end}, расположенное во вкладке «Дополнительно». Видео можно будет просматривать в LMS, как только оно получит статус {em_start}Готово{em_end}, хотя обработка всех форматов и загрузка на видеохостингах может быть ещё не завершена.

en: When this article is edited
ru: Когда эта статья отредактирована

en: When true, automatically notify the credit provider when a user requests credit. In order for this to work, a shared secret key MUST be configured for the credit provider in secure auth settings.
ru: При значении true кредитор будет получать автоматические оповещения о том, что пользователь запрашивает кредит. Чтобы эта функция работала, в настройках безопасной авторизации необходимо задать секретный ключ для кредитора.

en: When will my course re-run start?
ru: Когда начнётся перезапуск моего курса?

en: When you are ready to generate certificates for your course, click Generate Certificates. You do not need to do this<br/>if you have set the certificate mode to on-demand generation.
ru: Когда вы будете готовы к созданию сертификатов для вашего курса, нажмите «Создать Сертификаты». Вам не обязательно это делать,<br/> если вы выставили режим выдачи сертификатов «По требованию».

en: When you merge a revision with the current, all data will be retained from both versions and merged at its approximate location from each revision.
ru: При объединении исправленной и текущей версий, все данные будут сохранены и объединены на приблизительном местоположении.

en: When you've finished a <strong>section</strong>, pick when you want it to go live and {studio_name} takes care of the rest. Build your course incrementally.
ru: Закончив создание <strong>раздела</strong>, установите время, когда он должен стать доступным пользователям, а {studio_name} позаботится обо всём остальном. Создавайте свой курс постепенно.

en: Whether the credit provider is currently enabled.
ru: Доступен ли сейчас кредитор.

en: Whether the student has answered the problem
ru: Ответил ли слушатель на задание

en: Whether this student has posted words to the cloud.
ru: Добавлял ли обучающийся слова к коллекции.

en: Whether to display this module in the table of contents
ru: Показывать ли этот модуль в оглавлении

en: Whether to force the save button to appear on the page
ru: Условия отображения кнопки «Сохранить» на странице

en: Whether to include or exclude the given course. If whitelist countries are specified, then ONLY users from whitelisted countries will be able to access the course.  If blacklist countries are specified, then users from blacklisted countries will NOT be able to access the course.
ru: Включить или исключить данный курс. Если указаны страны в белом списке, курс будет доступен ТОЛЬКО пользователям из этих стран.  Если указаны страны в черном списке,  курс НЕ будет доступен пользователям из этих стран.

en: Whether to restrict enrollment to invitation by the course staff.
ru: Производить ли запись на курс только по приглашению сотрудников курса.

en: Which child module students in a particular group_id should see
ru: Какой модуль в той или иной group_id должны увидеть обучающиеся

en: While you tried to delete this article, it was modified. TAKE CARE!
ru: Пока вы пытались удалить эту статью, она была изменена. БУДЬТЕ ОСТОРОЖНЫ!

en: While you were editing, someone else changed the revision. Your contents have been automatically merged with the new contents. Please review the text below.
ru: Пока вы редактировали материал, кто-то уже внёс изменения в текущую версию. Ваше содержание было автоматически слито с новым содержанием. Пожалуйста, проверьте текст внизу.

en: Whitelist {country} for {course}
ru: Добавить страну «{country}» в белый список курса «{course}»

en: Who can I contact if I have questions?
ru: Куда обратиться, если у меня есть вопросы?

en: Who is {studio_name} for?
ru: Для кого существует {studio_name}?

en: Why do I need to complete this information?
ru: Почему необходимо дополнить эту информацию?

en: Why export a course?
ru: Зачем экспортировать курс?

en: Why export a library?
ru: Зачем экспортировать библиотеки?

en: Why import a course?
ru: Зачем импортировать курс?

en: Why import a library?
ru: Зачем импортировать библиотеки?

en: Why should I break my textbook into chapters?
ru: Зачем разбивать учебник на главы?

en: Why upload video files?
ru: Зачем загружать видео?

en: Wiki
ru: Вики

en: Wiki Cheatsheet
ru: Памятка по редактированию Вики

en: Wiki Preview
ru: Предварительный просмотр Вики

en: Wiki Revision Preview
ru: Предварительный просмотр Вики

en: Wiki Syntax Help
ru: Помощь с синтаксом Вики

en: Wikipedia
ru: Википедия

en: Will be shown in any discussions or forums you participate in
ru: Будет отображаться в любых обсуждениях или на форумах, где вы будете участвовать

en: Work Visually, Organize Quickly
ru: Быстрая организация наглядной работы

en: Work at {platform_name}
ru: Вакансии {platform_name}

en: Work in Teams
ru: Работа в команде

en: Work visually and see exactly what your students will see. Reorganize all your content with drag and drop.
ru: Работая с наглядными инструментами, вы будете видеть именно то, что увидят слушатели. Приведите курс в порядок, просто перетащив материалы на нужное место.

en: Working with Certificates
ru: Действия с сертификатами

en: Working with content experiments
ru: Работа с экспериментальным содержанием

en: Write a brief message for the article's history log.
ru: Напишите короткое сообщение для журнала истории.

en: Written Feedback
ru: Письменный отзыв

en: XML attributes
ru: Аттрибуты XML

en: XML data for the annotation
ru: Содержание пояснения в формате XML

en: XML data for the problem
ru: Данные, связанные с заданием, в формате XML

en: XQA Key
ru: Ключ XQA

en: Year of Birth
ru: Год рождения

en: Year of birth
ru: Год рождения

en: Yes
ru: Да

en: Yes I am sure...
ru: Да, я уверен...

en: Yes, I am sure
ru: Да, я уверен

en: You add sections, subsections, and units directly in the outline.
ru: Разделы, подразделы и блоки можно добавить непосредственно в структуру курса.

en: You are about to flag a submission. You should only flag a submission that contains explicit, offensive, or  (suspected) plagiarized content. If the submission is not addressed to the question or is incorrect, you should give it a score of zero and accompanying feedback instead of flagging it.
ru: Вы собираетесь отметить присланный документ. Вы должны отмечать только те присланные данные, которые содержат откровенные, оскорбительные данные или (предположительно) плагиат. Если присланные данные не соответствуют вопросу или неверны, вы должны оценить их нулём баллов и сопроводить отзывом вместо того, чтобы отмечать.

en: You are already in a team in this course.
ru: Вы уже принадлежите к одной из команд на этом курсе.

en: You are already registered in course {course_id}.
ru: Вы уже зарегистрированы на курс {course_id}.

en: You are creating a re-run from:
ru: Вы создаете перезапуск из:

en: You are deleting an article. Please confirm.
ru: Вы собираетесь удалить статью. Пожалуйста, подтвердите.

en: You are deleting an article. This means that its children will be deleted as well. If you choose to purge, children will also be purged!
ru: Вы удаляете статью. Это значит, что дочерние статьи также будут удалены. Если вы выберите очистку, дочерние статьи также будут очищены!

en: You are eligible for credit from {providers_string}
ru: Вы имеете право получить зачёт от {providers_string}

en: You are enrolled in this course
ru: Вы записаны на этот курс

en: You are missing one or more required fields
ru: Вы не заполнили одно или несколько обязательных полей

en: You are missing the following required fields:
ru: Вы не заполнили следующие обязательные поля:

en: You are no longer logged in. Bye bye!
ru: Вы вышли из системы. До свидания!

en: You are not currently enrolled in this course. {link_start}Sign up now!{link_end}
ru: Пока вы не записаны на этот курс. {link_start}Записаться сейчас!{link_end}

en: You are not enrolled in this course
ru: Вы не зарегистрированы на этот курс

en: You are not enrolled yet
ru: Вы еще не записаны

en: You are not sure enough!
ru: Вы уверены?!

en: You are now eligible for credit from {provider}. Congratulations!
ru: Теперь у вас есть право получить зачёт от {provider}. Поздравляем!

en: You are now logged in! Have fun!
ru: Вы вошли! Развлекайтесь!

en: You are now sign up... and now you can sign in!
ru: Вы зарегестрировались... и теперь можете войти!

en: You are now viewing the course as <i>{user_name}</i>.
ru: Вы просматриваете курс под именем <i>{user_name}</i>.

en: You are re-using a password that you have used recently. You must have {num} distinct password before reusing a previous password. | You are re-using a password that you have used recently. You must have {num} distinct passwords before reusing a previous password.
ru[0]: Вы пытаетесь установить старый пароль. Это можно сделать повторно, только сменив {num} пароль.
ru[1]: Вы пытаетесь установить старый пароль. Это можно сделать повторно, только сменив {num} паролей.
ru[2]: Вы пытаетесь установить старый пароль. Это можно сделать повторно, только сменив {num} паролей.
ru[3]: Вы пытаетесь установить старый пароль. Это можно сделать повторно, только сменив {num} пароля.

en: You are resetting passwords too frequently. Due to security policies, {num} day must elapse between password resets. | You are resetting passwords too frequently. Due to security policies, {num} days must elapse between password resets.
ru[0]: Вы слишком часто меняете пароль. По правилам безопасности между сбросами пароля должен пройти хотя бы {num} день.
ru[1]: Вы слишком часто меняете пароль. По правилам безопасности между сбросами пароля должно пройти хотя бы {num} дней.
ru[2]: Вы слишком часто меняете пароль. По правилам безопасности между сбросами пароля должно пройти хотя бы {num} дней.
ru[3]: Вы слишком часто меняете пароль. По правилам безопасности между сбросами пароля должно пройти хотя бы {num} дня.

en: You are still eligible to upgrade to a Verified Certificate! Pursue it to highlight the knowledge and skills you gain in this course.
ru: Вы все еще можете получить подтвержденный сертификат! Продолжайте, чтобы показать знания и навыки, полученные в этом курсе.

en: You are the only member of the new course's staff. No students are enrolled in the course, and there is no student data. There is no content in the discussion topics or wiki.
ru: Вы становитесь единственным сотрудником нового курса.  На курсе ещё нет обучающихся, поэтому отсутствуют соответствующие данные. Нет тем обсуждения и статей вики.

en: You can add additional custom pages to your course.
ru: Вы можете добавить свои собственные дополнительные страницы к вашему курсу.

en: You can also create assignment types, such as homework, labs, quizzes, and exams, and specify how much of a student's grade each assignment type is worth.
ru: Вы можете определить типы заданий, например, домашние задания, лабораторные работы и экзамены, и указать, какую часть оценки составляют задания каждого типа.

en: You can also delete all of the student's answers and scores for the entire entrance exam.
ru: Вы также можете удалить все ответы и оценки слушателей, полученные за вступительное испытание.

en: You can also download this data as a CSV file.
ru: Вы также можете скачать эти данные в файле формата CSV.

en: You can begin your course as soon as you complete the following form. Required fields are marked with an asterisk (*). This information is for the use of {platform_name} only. It will not be linked to your public profile in any way.
ru: Вы сможете перейти к курсу, как только пройдёте следующий опрос. Обязательные поля помечены звёздочкой (*). Предоставленная информация будет использована только {platform_name} и не будет добавлена в ваш публичный профиль.

en: You can click on any of the bars to list the students that attempted the problem, along with the grades they received.
ru: Вы можете щёлкнуть по любому из столбиков, чтобы получить список обучающихся, выполнивших задание, а также полученных ими оценок.

en: You can click on any of the bars to list the students that opened the subsection.
ru: Вы можете щёлкнуть по любому столбику, чтобы получить список обучающихся, открывавших подраздел.

en: You can create and edit custom pages to provide students with additional course content. For example, you can create pages for the grading policy, course slides, and a course calendar.
ru: Вы можете создавать и редактировать свои собственные страницы с дополнительными материалами. Например, вы можете добавить страницы с правилами оценивания, презентациями и календарём курса.

en: You can create up to {max_num_bookmarks_per_course} bookmarks. You must remove some bookmarks before you can add new ones.
ru: Вы можете создать до {max_num_bookmarks_per_course} закладок. Удалите ненужные закладки для того, чтобы добавить новые.

en: You can export courses and edit them outside of {studio_name}. The exported file is a .tar.gz file (that is, a .tar file compressed with GNU Zip) that contains the course structure and content. You can also re-import courses that you've exported.
ru: Вы можете экспортировать курсы и редактировать их вне {studio_name}. Экспортируемый файл имеет формат .tar.gz (это файл .tar, сжатый при помощи GNU Zip) и содержит структуру и материалы учебного курса. Вы также можете повторно импортировать ранее экспортированный учебный курс.

en: You can export libraries and edit them outside of {studio_name}. The exported file is a .tar.gz file (that is, a .tar file compressed with GNU Zip) that contains the library structure and content. You can also re-import libraries that you've exported.
ru: Вы можете экспортировать библиотеки и редактировать их вне {studio_name}. Экспортируемый файл имеет формат .tar.gz (это файл .tar, сжатый при помощи GNU Zip) и содержит структуру и материалы библиотеки. Вы также можете повторно импортировать ранее экспортированные библиотеки.

en: You can keep working for a higher grade, or request your certificate now.
ru: Вы можете продолжать заниматься для лучшей оценки или запросить свой сертификат сразу.

en: You can no longer access this course because payment has not yet been received. You can {contact_link_start}contact the account holder{contact_link_end} to request payment, or you can {unenroll_link_start}unenroll{unenroll_link_end} from this course
ru: Вы не можете получить доступ к этому курсу, так как оплата еще не произведена. Вы можете {contact_link_start}связаться с владельцем счета{contact_link_end} , чтобы запросить оплату или вы можете {unenroll_link_start}отменить доступ{unenroll_link_end} для этого курса

en: You can now start learning with {platform_name} by logging in with your <a rel="external" href="http://openid.net/">OpenID account</a>.
ru: Теперь вы можете начать изучать курсы {platform_name}, используя свой внешний <a rel="external" href="http://openid.net/">аккаунт OpenID account</a>.

en: You can now view and author your course entrance exam from the {link_start}Course Outline{link_end}.
ru: Теперь вы можете просматривать и редактировать вступительное испытание к курсу  {link_start}Course Outline{link_end}.

en: You can now {link_start}log in{link_end}.
ru: Теперь вы можете {link_start}войти{link_end}.

en: You can now {link_start}login{link_end}.
ru: Вы можете сейчас {link_start}войти{link_end}.

en: You can proceed to payment at any point in time. Any additional information you provide will be included in your receipt.
ru: Вы можете перейти к оформлению платежа в любой момент. Предоставляемая вами дополнительная информация будет включена в чек.

en: You can reuse files from other articles. These files are subject to updates on other articles which may or may not be a good thing.
ru: Вы можете использовать файлы из других статей. Эти файлы могут быть обновлены в других статьях, что может быть как хорошей, так и плохой новостью.

en: You can specify whether your course offers students a grace period for late assignments.
ru: Вы можете указать, разрешается ли на вашем курсе сдавать задания с опозданием в течение льготного периода.

en: You can then enroll in {course_name}.
ru: Затем вы сможете записаться на курс {course_name}.

en: You can unenroll in the course and receive a full refund for 14 days after the course start date.
ru: Вы можете отписаться от курса и полностью вернуть средства в течение 14 дней после даты запуска курса.

en: You can unenroll in the course and receive a full refund for 2 days after the course start date.
ru: Вы можете отписаться от курса и полностью вернуть средства в течение 2 дней после даты запуска курса.

en: You can use the slider under Overall Grade Range to specify whether your course is pass/fail or graded by letter, and to establish the thresholds for each grade.
ru: С помощью слайдера на Общей шкале оценок вы можете установить зачётную — зачёт/незачёт — или пятибальную — 5..1 — систему оценивания, а также количество баллов, необходимое для получения каждой оценки.

en: You cannot create a CCX from a course using a deprecated id. Please create a rerun of this course in the studio to allow this action.
ru: Невозможно создать CCX на основе курса с устаревшим идентификатором. Перезапустите курс в edX Studio.

en: You cannot create two cohorts with the same name
ru: Две группы с одинаковыми именами не могут быть зарегистрированы

en: You cannot delete a root article.
ru: Вы не можете удалить корневую статью.

en: You cannot delete this article because you do not have permission to delete articles with children. Try to remove the children manually one-by-one.
ru: Вы не можете удалить эту статью, потому что у вас нет прав удалять статьи, связанные с дочерними. Попробуйте последовательно вручную удалить дочерние статьи.

en: You cannot verify your identity at this time.
ru: В настоящий момент вы не можете подтвердить свои личные данные.

en: You cannot view the course as a student or beta tester before the course release date.
ru: Вы не можете просматривать курс в качестве слушателя или бета-тестера до даты выпуска.

en: You do not have access to this course
ru: У вас нет доступа к этому курсу

en: You do not have access to this course on a mobile device
ru: Этот курс недоступен вам из мобильного приложения

en: You do not have any notes.
ru: У вас нет заметок.

en: You do not have permission to view this page.
ru: У вас нет разрешения на просмотр этой страницы.

en: You have already created an account using an external login like WebAuth or Shibboleth. Please contact {tech_support_email} for support.
ru: Вы уже создали учётную запись, пользуясь внешним идентификатором пользователя, таким как WebAuth или Shibboleth.  Если вам нужна помощь, пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу {tech_support_email}.

en: You have already submitted your verification information. You will see a message on your dashboard when the verification process is complete (usually within 1-2 days).
ru: Вы уже отправили свои личные данные для подтверждения.  По завершении проверки появится соответствующее сообщение на вашей панели управления (обычно это занимает 1-2 дня).

en: You have already verified your ID!
ru: Вы уже подтвердили документ, удостоверяющий личность.

en: You have been enrolled in {course_name}
ru: Вы записаны на курс {course_name}

en: You have been enrolled in {course_name} at {site_name} by a member of the course staff. The course should now appear on your {site_name} dashboard.
ru: Вы записаны на курс «{course_name}» на {site_name} сотрудником курса. Курс теперь должен появиться на вашей {site_name} панели управления.

en: You have been invited to a beta test for {course_name}
ru: Приглашение на бета-тестирование курса {course_name}

en: You have been invited to be a beta tester for {course_name} at {site_name} by a member of the course staff.
ru: Вы получили приглашение стать бета-тестером курса {course_name} на {site_name} от сотрудника курса.

en: You have been invited to join {course_name} at {site_name} by a member of the course staff.
ru: Вы получили приглашение пройти курс {course_name} на {site_name} от сотрудника курса.

en: You have been invited to register for {course_name}
ru: Приглашение записаться на курс {course_name}

en: You have been removed as a beta tester for {course_name} at {site_name} by a member of the course staff. The course will remain on your dashboard, but you will no longer be part of the beta testing group.
ru: Вы были удалены из бета-тестеров курса {course_name} на {site_name} сотрудником курса. Курс останется на вашей панели управления, но вы более не будете членом бета-тест группы.

en: You have been removed from a beta test for {course_name}
ru: Исключение из бета-тестерования курса {course_name}

en: You have been un-enrolled from course {course_name} by a member of the course staff. Please disregard the invitation previously sent.
ru: Вы были отчислены с курса {course_name} сотрудником курса. Просим считать ранее высланное приглашение аннулированным.

en: You have been un-enrolled from {course_name}
ru: Отмена записи на курс {course_name}

en: You have been un-enrolled in {course_name} at {site_name} by a member of the course staff. The course will no longer appear on your {site_name} dashboard.
ru: Вы были отчислены с курса {course_name} на {site_name} одним из сотрудников курса. Курс больше не будет отображаться на вашей {site_name} панели управления.

en: You have completed this course and are eligible to purchase course credit. Select <strong>Get Credit</strong> to get started.
ru: Вы завершили курс, теперь вы имеете право приобрести зачётные единицы. Для этого нажмите <strong>Получить зачёт</strong>.

en: You have finished learning to grade, which means that you are now ready to start grading.
ru: Ознакомление с системой оценок завершено. Теперь вы готовы их ставить.

en: You have not made any notes in this course yet. Other students in this course are using notes to:
ru: Вы ещё не делали заметок на этом курсе. Другие обучающиеся используют их, чтобы:

en: You have not yet finished learning to grade this problem.
ru: Вы еще не закончили учиться оценивать эту задачу.

en: You have re-enabled forum notification emails from {platform_name}. You may {dashboard_link_start}return to your dashboard{link_end}.
ru: Вы вновь активировали уведомления с форума {platform_name}. Вы можете {dashboard_link_start}вернуться к панели управления{link_end}.

en: You have successfully been enrolled for {course_names}. The following receipt has been emailed to {receipient_emails}
ru: Вы были успешно зачислены на {course_names}. Квитанция была отправлена {receipient_emails}

en: You have successfully enrolled in {course_name}. This course has now been added to your dashboard.
ru: Вы успешно зарегистрировались на курс {course_name}. Курс был добавлен на вашу панель управления.

en: You have successfully purchased <b>{number} course registration code</b> for {course_names}. | You have successfully purchased <b>{number} course registration codes</b> for {course_names}.
ru[0]: Вы успешно приобрели <b>{number} код регистрации</b> для курса {course_names}.
ru[1]: Вы успешно приобрели <b>{number} кода регистрации</b> для курсов {course_names}.
ru[2]: Вы успешно приобрели <b>{number} кодов регистрации</b> для курсов {course_names}.
ru[3]: Вы успешно приобрели <b>{number} кодов регистрации</b> для курсов {course_names}.

en: You have unfulfilled milestones
ru: Вы не выполнили некоторые из важных заданий

en: You have unsaved changes.
ru: У вас есть несохраненные изменения.

en: You have used {num_used} of {num_total} submissions
ru: Вы отправили материалы на проверку {num_used} раз из {num_total} возможных

en: You haven't created any programs yet.
ru: Вы ещё не создали ни одной программы.

en: You may also delete the entire state of a student for the specified problem:
ru: Вы можете удалить статус выполнения задания обучающимся:

en: You may not remove the last Admin. Add another Admin first.
ru: Вы не можете удалить последнего Администратора.  Сначала добавьте другого Администратора.

en: You may not use complex numbers in range tolerance problems
ru: В задачах на допустимые значения нельзя использовать комплексные числа.

en: You may not use variables ({bad_variables}) in numerical problems.
ru: В численных задачах нельзя использовать переменные ({bad_variables}).

en: You may want to edit the XML in your course directly, outside of {studio_name}. You may want to create a backup copy of your course. Or, you may want to create a copy of your course that you can later import into another course instance and customize.
ru: Возможно, вы заходите отредактировать XML своего курса вне {studio_name}, или создать резервную копию курса. Также вам может потребоваться копия курса, чтобы позже импортировать её в другой курс и модифицировать её.

en: You may want to edit the XML in your library directly, outside of {studio_name}. You may want to create a backup copy of your library. Or, you may want to create a copy of your library that you can later import into another library instance and customize.
ru: Возможно, вы заходите отредактировать XML-файл библиотеки вне {studio_name}, или создать резервную копию вашей библиотеки. Также вам может потребоваться копия, чтобы позже импортировать её в другую библиотеку и модифицировать её.

en: You may want to run a new version of an existing course, or replace an existing course altogether. Or, you may have developed a course outside {studio_name}.
ru: Вы, возможно, хотите запустить новую версию существующего курса или заменить существующий курс. Или, вы возможно уже разработали новый курс вне {studio_name}.

en: You might want to update an existing library to a new version, or replace an existing library entirely. You might also have developed a library outside of {studio_name}.
ru: Вам может потребоваться обновление библиотеки до новой версии или полная замена существующей. Вы также можете разработать библиотеку вне {studio_name}.

en: You must accept the terms of service.
ru: Вы должны принять условия предоставления услуг.

en: You must agree to the {platform_name} {terms_of_service}.
ru: Вы должны принять {terms_of_service} {platform_name}.

en: You must be a CCX Coach to access this view.
ru: Этот режим просмотра доступен только тьюторам.

en: You must be logged-in to add to a shopping cart
ru: Вы должны войти на сайт для того, чтобы добавлять курсы в корзину

en: You must be signed in to {platform_name} to create a certificate.
ru: Для создания сертификата вы должны войти в систему {platform_name}.

en: You must be the coach for this ccx to access this view
ru: Доступ к этому режиму просмотра есть только у тьюторов данного индивидуального курса

en: You must delete or replace the following components.
ru: Необходимо удалить или заменить следующие компоненты:

en: You must enter and confirm your new password.
ru: Вам необходимо ввести и подтвердить новый пароль.

en: You must link this course to an organization in order to continue. Organization you selected does not exist in the system, you will need to add it to the system
ru: Вы должны привязать этот курс к организации, прежде чем продолжить. Организация, которую вы выбрали, не существует в системе, вам нужно будет добавить её

en: You must provide the complete location of the problem. In the Staff Debug viewer, the location looks like this:
ru: Вы должны полностью указать местонахождение задания.  В окне отладочной информации для сотрудников местонахождение выглядит следующим образом:

en: You must successfully complete verification before this date to qualify for a Verified Certificate.
ru: Для получения подтверждённого сертификата вам необходимо пройти подтверждение личности до указанной даты.

en: You must successfully complete {link_start}{prc_display}{link_end} before you begin this course.
ru: Вы должны успешно окончить курс {link_start}{prc_display}{link_end} перед началом этого курса

en: You must successfully generate example certificates before you enable student-generated certificates.
ru: Вы должны создать образец сертификата, прежде чем разрешить обучающимся самостоятельно выпускать сертификаты.

en: You must verify your identity before the assessment closes on {due_date}.
ru: Вам необходимо подтвердить вашу личность до окончания срока приёма работ {due_date}.

en: You must wait at least {wait_secs} between submissions. {remaining_secs} remaining.
ru: Подождите по крайней мере {wait_secs} между попытками. Осталось {remaining_secs} .

en: You must wait at least {wait} seconds between submissions.
ru: Подождите по крайней мере {wait} секунд между попытками.

en: You need to log in or sign up to use this function.
ru: Чтобы воспользоваться этой функцией, вам нужно войти или зарегистрироваться.

en: You only have {days} day left to verify for this course. | You only have {days} days left to verify for this course.
ru[0]: Остался всего {days} день для подтверждения своих данных на этом курсе.
ru[1]: Осталось всего {days} дня для подтверждения своих данных на этом курсе.
ru[2]: Осталось всего {days} дней для подтверждения своих данных на этом курсе.
ru[3]: Вы потратили только {days} дней, чтобы проверить, по этому курсу.

en: You requested a credit for a capture that was previously voided
ru: Вы запросили список участников для записи , которая ранее была удалена

en: You requested a credit for a capture that was previously voided.
ru: Вы запросили кредит на сумму, транзакция которой была отменена ранее.

en: You should see your new email in your {link_start}dashboard{link_end}.
ru: Новый адрес электронной почты появится на {link_start}панели управления{link_end}.

en: You still need to verify for this course.
ru: Вам еще нужна проверка по этому курсу.

en: You were most recently in {section_link}.  If you're done with that, choose another section on the left.
ru: В последний раз вы были в разделе {section_link}. Если вы закончили его изучение, выберите другой раздел слева.

en: You will be refunded the amount you paid.
ru: Вам будут возвращена сумма, которую вы заплатили.

en: You will no longer receive forum notification emails from {platform_name}. You may {dashboard_link_start}return to your dashboard{link_end}. If you did not mean to do this, {undo_link_start}you can re-subscribe{link_end}.
ru: Вы больше не будете получать уведомления с форума {platform_name}. Вы можете {dashboard_link_start}вернуться к панели управления{link_end}. Если Вы отказались от подписки случайно, {undo_link_start}Вы можете подписаться снова{link_end}.

en: You will not be refunded the amount you paid.
ru: Вам не будет возвращена сумма которую вы заплатили.

en: You will not get notification for emails that bounce, so please double-check spelling.
ru: Вы не получите уведомлений о письмах, которые не дошли, поэтому, пожалуйста дважды проверьте написание.

en: You will now be shown a series of instructor-scored essays, and will be asked to score them yourself.
ru: Будет показана серия эссе, оцененных преподавателями, вам необходимо проставить баллы самостоятельно.

en: You will receive an activation email.  You must click on the activation link to complete the process.  Don't see the email?  Check your spam folder and mark emails from class.stanford.edu as 'not spam', since you'll want to be able to receive email from your courses.
ru: Вы получите письмо для активации. Для завершения процесса, вы должны перейти по полученной в нём ссылке. Не видите письмо? Проверьте свою папку со спамом и пометьте письма от class.stanford.edu как «не спам», потому что вы наверняка захотите получать корреспонденцию курсов, в которых будете участвовать.

en: You're about to activate an enrollment code for {course_name} by {site_name}. This code can only be used one time, so you should only activate this code if you're its intended recipient.
ru: Вы собираетесь активировать код регистрации для {course_name} по {site_name}. Этот код может быть использован только один раз, так что вы должны активировать, если вы его предполагаемый получатель.

en: You're already enrolled for this course. Visit your {link_start}dashboard{link_end} to see the course.
ru: Вы уже записаны на этот курс.  Перейдите к {link_start}панели управления{link_end}, чтобы посмотреть курс.

en: You're enrolled as a professional education student
ru: Вы зачислены на курс профессиональной подготовки

en: You're enrolled as a verified student
ru: Вы зачислены на курс, ваша личность подтверждена

en: You're enrolled as an honor code student
ru: Вы зачислены на курс «Кодекса чести»

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
ru: Вы получили это сообщение, потому что запросили смену пароля своей учётной записи на %(site_name)s.

en: You've clicked a link for an enrollment code that has already been used. Check your {link_start}course dashboard{link_end} to see if you're enrolled in the course, or contact your company's administrator.
ru: Вы перешли по ссылке уже использованного кода для зачисления на курс. Посмотрите на своей {link_start}панели управления{link_end}, записаны ли вы на данный курс, или свяжитесь с администратором вашего предприятия.

en: You've successfully logged into your {provider_name} account, but this account isn't linked with an {platform_name} account yet.
ru: Вы успешно вошли в учётную запись {provider_name}, но данная учётная запись пока не связана с учётной записью платформы {platform_name}.

en: You've successfully signed in with {selected_provider}.
ru: Вы успешно вошли в c {selected_provider}.

en: YouTube ID
ru: Идентификатор YouTube

en: YouTube ID for .75x speed
ru: Идентификатор YouTube для скорости 0.75x.

en: YouTube ID for 1.25x speed
ru: Идентификатор YouTube для скорости 1.25x.

en: YouTube ID for 1.5x speed
ru: Идентификатор YouTube для скорости 1.5x.

en: Your Course Creator Request Status
ru: Статус вашей заявки на авторство курса

en: Your Course Creator Request Status:
ru: Статус запроса на (со)авторство курса:

en: Your Course Creator request is:
ru: Ваш запрос на авторство курса:

en: Your E-mail Address
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Your Location
ru: Ваше местонахождение

en: Your Password Reset is Complete
ru: Сброс пароля выполнен

en: Your Shopping cart is currently empty.
ru: Ваша корзина пуста.

en: Your account activation is complete!
ru: Активация вашей учетной записи завершена!

en: Your account activation is invalid
ru: Недействительная активация для вашей учетной записи

en: Your account for {studio_name}
ru: Ваша учётная запись в {studio_name}

en: Your account has been disabled. If you believe this was done in error, please contact us at {support_email}
ru: Ваша учетная запись заблокирована. Если вы думаете, что произошло по ошибке, свяжитесь с нами по адресу {support_email}

en: Your account is already active
ru: Эта учетная запись уже была активирована.

en: Your answer has been submitted. As soon as your submission is graded, this message will be replaced with the grader's feedback.
ru: Ответ отправлен. После его проверки вместо этого сообщения появится оценка.

en: Your answers have been saved but not graded. Click '{button_name}' to grade them.
ru: Ваши ответы сохранены, но не оценены. Нажмите '{button_name}', чтобы получить оценку.

en: Your answers have been saved.
ru: Ваши ответы сохранены.

en: Your certificate is available
ru: Ваш сертификат доступен

en: Your certificate prevents you from unenrolling from this course
ru: На данном курсе вы получите или уже получили сертификат об успешном завершении, поэтому вы не можете отменить зачисление на курс.

en: Your certificate will be available when you pass the course.
ru: Вы получите доступ к своему сертификату, когда успешно пройдёте курс.

en: Your changes were saved.
ru: Ваши изменения сохранены.

en: Your course creation rights to {studio_name} have been revoked. If you believe this was in error, please contact {email}
ru: Ваши права на создание курсов в {studio_name} отозваны.  Если вы считаете, что произошла ошибка, пожалуйста, напишите {email}

en: Your course creator status for {studio_name}
ru: Ваш статус автора курсов в {studio_name}

en: Your course currently does not have an image. Please upload one (JPEG or PNG format, and minimum suggested dimensions are 375px wide by 200px tall)
ru: У вашего курса в настоящее время нет изображения. Пожалуйста, загрузите его (формат JPEG или PNG, минимально рекомендуемые размеры 375 пикселей в ширину на 200 пикселей в высоту)

en: Your course image URL
ru: Ссылка URL на изображение курса

en: Your course summary page will not be viewable until your course has been announced. To provide content for the page and preview it, follow the instructions provided by your Program Manager.
ru: Страница с кратким описанием вашего курса будет доступна, только когда курс будет объявлен.  Чтобы добавить содержимое страницы и сделать её предварительный просмотр, следуйте инструкциям своего методиста.

en: Your course's schedule determines when students can enroll in and begin a course.
ru: Расписание определяет, когда слушатели смогут зарегистрироваться и начать прохождение курса.

en: Your course:
ru: Ваш курс:

en: Your current verification will expire before the verification deadline for this course. {start_link}Re-verify your identity now{end_link} using a webcam and a government-issued ID.
ru: Ваше текущая проверка личности истекает до окончания этого курса. {start_link}Провести повторную проверку{end_link} вам потребуется веб-камера и удостоверение личности: паспорт, студенческий билет.

en: Your email or password is incorrect
ru: Электронный адрес или пароль введены неправильно

en: Your face was not visible in your self-photo.
ru: На снимке не было видно вашего лица.

en: Your file could not be saved, probably because of a permission error on the web server.
ru: Ваш файл не может быть сохранен, вероятно, в результате ошибки прав доступа на веб-сервере.

en: Your file could not be saved: %s
ru: Ваш файл не может быть сохранен: %s

en: Your file has been deleted.
ru: Ваш файл был удален.

en: Your files have been submitted. As soon as your submission is graded, this message will be replaced with the grader's feedback.
ru: Файлы отправлены. После проверки работы вместо этого сообщения появится оценка.

en: Your final grade:
ru: Ваша итоговая оценка:

en: Your gender is required
ru: Ваш пол - поле, обязательное для заполнения

en: Your imported content has now been integrated into this course
ru: Загруженный вами контент теперь интегрирован в этот курс

en: Your imported content has now been integrated into this library
ru: Загруженный вами контент теперь интегрирован в этот курс

en: Your legal name must be a minimum of two characters long
ru: Имя по документам должно состоять минимум из двух знаков

en: Your legal name, used for any certificates you earn.
ru: Ваше полное имя для официальных сертификатов.

en: Your mailing address is required
ru: Ваш почтовый адрес - поле, обязательное для заполнения

en: Your new course is just a click away!
ru: Ваш новый курс всего в клике от вас!

en: Your new file will automatically be renamed to match the file already present. Files with different extensions are not allowed.
ru: Ваш новый файл будет автоматически переименован в соответствии с уже имеющимся файлом. Файлы с разными расширениями не допускаются.

en: Your notification settings were unchanged, so nothing saved.
ru: Ваши настройки уведомлений не были изменены, не сохранено.

en: Your notification settings were updated.
ru: Ваши настройки уведомлений были обновлены.

en: Your order number is: {order_number}
ru: Номер вашего заказа: {order_number}

en: Your other courses have not been affected.
ru: Это не повлияет на ваши остальные курсы.

en: Your overall grading scale for student final grades
ru: Ваша общая оценочная шкала для итоговой оценки слушателей

en: Your password has expired due to password policy on this account. You must reset your password before you can log in again. Please click the "Forgot Password" link on this page to reset your password before logging in again.
ru: Согласно правилам для этой учётной записи, срок действия вашего пароля истёк. Чтобы снова войти в систему, смените его, нажав на ссылку «Восстановление пароля».

en: Your payment was successful.
ru: Оплата выполнена успешно.

en: Your payment was successful. You will see the charge below on your next credit or debit card statement under the company name {merchant_name}.
ru: Платёж прошёл успешно. Нижеуказанное отчисление будет включено в следующий отчёт по вашей кредитной или дебетовой карте под наименованием компании  {merchant_name}.

en: Your permission settings were unchanged, so nothing saved.
ru: Ваши настройки прав доступа не были изменены, нечего сохранять.

en: Your policy changes have been saved.
ru: Ваши изменения сохранены.

en: Your redeem url is: [[Enter Redeem URL here from the attached CSV]]
ru: Ваш URL для получения компенсации: [[Введите URL для получения компенсации из вложения в формате CSV]]

en: Your request did not meet the criteria/guidelines specified by {platform_name} Staff.
ru: Ваш запрос не соответствует критериям/правилам, установленным сотрудниками {platform_name}.

en: Your request for course creation rights to {studio_name} have been denied. If you believe this was in error, please contact {email}
ru: Ваш запрос на право создания курсов в {studio_name} отклонён.  Если вы считаете, что произошла ошибка, пожалуйста, напишите {email}

en: Your request for course creation rights to {studio_name} have been granted. To create your first course, visit
    
    {url}
ru: Ваш запрос на право создания курсов в {studio_name} удовлетворён. Чтобы создать свой первый курс, посетите
    
    {url}

en: Your request is currently being reviewed by {platform_name} staff and should be updated shortly.
ru: Ваш запрос рассматривается сотрудниками {platform_name}; вскоре его статус будет обновлён.

en: Your request to author courses in {studio_name} has been denied. Please {link_start}contact {platform_name} Staff with further questions{link_end}.
ru: Вам было отказано в {studio_name} создании курса. Пожалуйста, {link_start}свяжитесь с {platform_name} технической службой для дальнейшего процесса{link_end}.

en: Your score is {current_score}%. You have passed the entrance exam.
ru: Ваша оценка - {current_score}%. Вы сдали вступительное испытание.

en: Your transaction has been cancelled. If you feel an error has occurred, contact {email}.
ru: Ваша транзакция отменена. Если вы считаете, что произошла ошибка, напишите нам на {email}.

en: Your username, email, and full name will be sent to {destination}, where the collection and use of this information will be governed by their terms of service and privacy policy.
ru: Ваши имя пользователя, электронный адрес и полное имя будут отправлены {destination}. Сбор и использование этих данных будут регулироваться их собственными условиями предоставления услуг и политикой конфиденциальности.

en: Your verification is pending
ru: Подтверждение ожидает проверки

en: Your verification status is good until {date}.
ru: Ваш подтвержденный статус действует до {date}.

en: Your verification will expire soon!
ru: Срок действия вашей верификации скоро истечет!

en: Your verified {cert_name_long} is being held pending confirmation that the issuance of your {cert_name_short} is in compliance with strict U.S. embargoes on Iran, Cuba, Syria and Sudan. If you think our system has mistakenly identified you as being connected with one of those countries, please let us know by contacting {email}. If you would like a refund on your {cert_name_long}, please contact our billing address {billing_email}
ru: Ваш {cert_name_long} находится в статусе ожидания ввиду того, что факт выдачи вашего {cert_name_short} может попадать под действие эмбарго США против Ирана, Кубы, Сирии и Судана. Если вы думаете, что наша система по ошибке идентифицировала вашу связь с этими странами, пожалуйста, свяжитесь с нами по почте {email}. Если вы хотите получить возврат денег на ваш  {cert_name_long}, пожалуйста, свяжитесь с нашим биллинговым отделом {billing_email}

en: Your words:
ru: Ваши слова:

en: Your year of birth is required
ru: Ваш год рождения - поле, обязательное для заполнения

en: Your {cert_name_long} is being held pending confirmation that the issuance of your {cert_name_short} is in compliance with strict U.S. embargoes on Iran, Cuba, Syria and Sudan. If you think our system has mistakenly identified you as being connected with one of those countries, please let us know by contacting {email}.
ru: Ваш {cert_name_long} находится в статусе ожидания ввиду того, что факт выдачи вашего {cert_name_short} может попадать под действие эмбарго США против Ирана, Кубы, Сирии и Судана. Если вы думаете, что наша система по ошибке идентифицировала вашу связь с этими странами, пожалуйста, свяжитесь с нами по почте {email}.

en: Your {cert_name_short} is Generating
ru: Ваш {cert_name_short} в процессе обработки

en: Your {platform_name} verification has expired.
ru: Срок действия вашей верификации {platform_name} истёк.

en: Zip
ru: Индекс

en: [Article Name](wiki:ArticleName)
ru: [Название Статьи](wiki:НазваниеСтатьи)

en: [Refund] User-Requested Refund
ru: [Refund] Возврат денег по запросу пользователя

en: [{course_key}] is not a valid course key.
ru: [{course_key}] неверный ключ курса.

en: [{username}] is not eligible for credit for [{course_key}].
ru: [{username}] не подходит для получения зачётных единиц по [{course_key}].

en: ^ (raise to a power)
ru: ^ (возведение в степень)

en: a course of study offered by {partner_short_name}, an online learning initiative of {partner_long_name}.
ru: Курс предоставлен {partner_short_name} по инициативе {partner_long_name}.

en: a course of study offered by {partner_short_name}.
ru: курс предоставлен {partner_short_name}.

[ctx: abbreviated month name]
en: Apr
ru: апр.

[ctx: abbreviated month name]
en: Aug
ru: авг.

[ctx: abbreviated month name]
en: Dec
ru: дек.

[ctx: abbreviated month name]
en: Feb
ru: февр.

[ctx: abbreviated month name]
en: Jan
ru: янв.

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
ru: июл.

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
ru: июн.

[ctx: abbreviated month name]
en: Mar
ru: март.

[ctx: abbreviated month name]
en: May
ru: мая

[ctx: abbreviated month name]
en: Nov
ru: ноя.

[ctx: abbreviated month name]
en: Oct
ru: окт.

[ctx: abbreviated month name]
en: Sep
ru: сент.

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
ru: Пт

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
ru: Пн

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
ru: Сб

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
ru: Вс

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
ru: Чт

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
ru: Вт

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
ru: Ср

en: all_students and delete_module are mutually exclusive.
ru: all_students и delete_module исключают друг друга.

en: all_students and unique_student_identifier are mutually exclusive.
ru: all_students и unique_student_identifier исключают друг друга.

en: anonymous (IP logged)
ru: аноним (IP-адрес скрыт)

en: answer-pool value should be an integer
ru: значение answer-pool должно быть целым числом

en: article
ru: статья

en: article contents
ru: содержание статьи

en: article title
ru: заголовок статьи

en: attachment
ru: вложение

en: attachment revision
ru: версия вложения

en: attachment revisions
ru: версии вложений

en: attachments
ru: вложения

en: but there is only {actual} matching problem. | but there are only {actual} matching problems.
ru[0]: но в наличии всего {actual} подходящее задание.
ru[1]: но в наличии всего {actual} подходящих заданий.
ru[2]: но в наличии всего {actual} подходящих заданий.
ru[3]: но в наличии всего {actual} подходящих задания.

en: by most activity
ru: по количеству ответов

en: by most votes
ru: по количеству голосов

en: by recent activity
ru: по времени ответов

en: bytes
ru: байт

en: cannot be changed later
ru: нельзя будет изменить позже

en: certificates generated
ru: создано сертификатов

en: close
ru: закрыть

en: close alert
ru: закрыть уведомление

en: close modal
ru: закрыть форму

en: code has been applied
ru: Код был применен

en: cohorted
ru: распределено по группам

en: collecting or storing the names, passwords, or other credentials of {platform_name} users;
ru: сбор или хранение имён, паролей или других учётных данных пользователей {platform_name};

en: comment
ru: комментарий

en: content type
ru: Тип содержимого

en: correct
ru: верно

en: coupon id is None
ru: идентификационный номер купона - None

en: coupon id not found
ru: идентификационный номер купона не найден

en: coupon with the coupon code ({code}) added successfully
ru: купон с кодом ({code}) успешно добавлен

en: coupon with the coupon code ({code}) already exists for this course
ru: Купон ({code}) для данного курса уже был активирован.

en: coupon with the coupon id ({coupon_id}) DoesNotExist
ru: купона с идентификационным номером ({coupon_id}) НеСуществует

en: coupon with the coupon id ({coupon_id}) is already inactive
ru: купон с идентификационным номером ({coupon_id}) уже недействителен

en: coupon with the coupon id ({coupon_id}) updated Successfully
ru: купон с идентификационным номером ({coupon_id}) успешно обновлён

en: coupon with the coupon id ({coupon_id}) updated successfully
ru: купон с идентификационным номером ({coupon_id}) успешно обновлён

en: course_id must be provided
ru: необходимо ввести course_id

en: created
ru: создано

en: current revision
ru: текущая версия

en: deleted
ru: удалено

en: denied
ru: отказано

en: discount or activation code
ru: скидочный или активационный код

en: due {date}
ru: до {date}

en: e notation
ru: экспоненциальное представление

en: e.g. 2014_T1
ru: например: 2014_С1

en: e.g. CS101
ru: например, CS101

en: e.g. CSPROB
ru: например, ZpoINF

en: e.g. Computer Science Problems
ru: например, «Задания по информатике»

en: e.g. Introduction to Computer Science
ru: Например: «Введение в Computer Science».

en: e.g. UniversityX or OrganizationX
ru: например: university_name или organization_name

en: e.g. Your Name (for certificates)
ru: например, Ваше Имя (для сертификатов)

en: e.g. yourname (shown on forums)
ru: образец: ваше имя (показано на форумах)

en: e.g. yourname@domain.com
ru: образец: username@domain.com

en: edX Documentation
ru: Документация по edX

en: edX Partner Portal
ru: Портал партнёров edX

en: email address required (not username)
ru: необходимо указать электронный адрес (не имя пользователя)

en: email: {email}
ru: электронный адрес: {email}

en: emailed
ru: отправлено по электронной почте

en: enroll
ru: принять участие

en: enrolled
ru: зачислено

en: error
ru: ошибка

en: error getting student answer from {student_answers}
ru: ошибка получения ответа из {student_answers}

en: error grading {image_input_id} (input={user_input})
ru: ошибка при оценивании {image_input_id} (input={user_input})

en: example: A123DS
ru: например: A123DS

en: example: Jane Doe
ru: образец: Мария Иванова

en: example: JaneDoe
ru: образец: maria_ivanova

en: example: New York
ru: например: Нью - Йорк

en: example: username@domain.com
ru: образец: username@domain.com

en: factorial function evaluated outside its domain:'{student_answer}'
ru: Значение факториала находится за пределами его области определения: {student_answer}

en: factorial function not permitted in answer for this problem. Provided answer was: {bad_input}
ru: в ответе на это задание не разрешается использовать факториал. Ответ, данный вами: {bad_input}

en: file
ru: файл

en: filter topics
ru: избранные темы

en: fixed password
ru: пароль скорректирован

en: format four digit year dash two digit month dash two digit day
ru: формат четырёхзначное числовое обозначение года тире двузначное числовое обозначение месяца тире двузначное числовое обозначение дня

en: generated
ru: создано

en: generating_enrollment_report
ru: генерация отчёта о записи на курс

en: git clone or pull failed!
ru: команды git clone или pull завершились неудачно!

en: giturl must be defined in your course settings before you can export to git.
ru: giturl должна быть определена в настройках вашего курса прежде чем вы сможете экспортировать в git

en: graded
ru: оценено

en: granted
ru: предоставленный

en: group
ru: группа

en: group read access
ru: право на чтение для группы

en: group write access
ru: право на запись для группы

en: image
ru: изображение

en: image revision
ru: версия изображения

en: image revisions
ru: версии изображения

en: images
ru: изображения

en: in all cohorts
ru: во всех группах

en: in {relative} - {absolute}
ru: в {relative} - {absolute}

en: income in US Dollars ($)
ru: доход в долларах США ($)

en: incomplete
ru: не закончено

en: incorrect
ru: неверно

en: instructors
ru: преподаватели

en: invalid JSON
ru: неверный JSON

en: locked
ru: заблокировано

en: manually enrolled by username: {username}
ru: вручную зачислен пользователем: {username}

en: modal open
ru: открыто модальное окно

en: modified
ru: изменено

[ctx: month name]
en: April
ru: апреля

[ctx: month name]
en: August
ru: августа

[ctx: month name]
en: December
ru: декабря

[ctx: month name]
en: February
ru: февраля

[ctx: month name]
en: January
ru: января

[ctx: month name]
en: July
ru: июля

[ctx: month name]
en: June
ru: июня

[ctx: month name]
en: March
ru: марта

[ctx: month name]
en: May
ru: мая

[ctx: month name]
en: November
ru: ноября

[ctx: month name]
en: October
ru: октября

[ctx: month name]
en: September
ru: сентября

en: must be {0} characters or less
ru: должен состоять из {0} или менее знаков

en: must be {0} characters or more
ru: должен состоять из {0} или более знаков

en: must contain {0} or more digits
ru: должен содержать {0} или более цифр

en: must contain {0} or more lowercase characters
ru: должен содержать {0} или более строчных букв

en: must contain {0} or more non ascii characters
ru: должен содержать {0} или более символов, не входящих в ascii

en: must contain {0} or more punctuation characters
ru: должен содержать {0} или более символов пунктуации

en: must contain {0} or more unique words
ru: должен содержать {0} или более неповторяющихся слов

en: must contain {0} or more uppercase characters
ru: должен содержать {0} или более заглавных букв

en: must have at least one group
ru: должна быть по меньшей мере одна группа

en: must have name of the certificate
ru: должно быть указано название сертификата

en: must have name of the configuration
ru: должно быть указано имя конфигурации

en: name
ru: название

en: needs attention
ru: обратите внимание

en: next
ru: следующий

en: next page
ru: следующая страница

en: object ID
ru: ID объекта

en: of
ru: из

en: open
ru: открыть

en: or
ru: или

en: original article
ru: исходный текст статьи

en: original filename
ru: исходное имя файла

en: others read access
ru: право на чтение для других пользователей

en: others write access
ru: право на запись для других пользователей

en: owner
ru: владелец

en: partially correct
ru: частично верно

en: password: {password}
ru: пароль: {password}

en: pdf download unavailable right now, please contact support.
ru: в настоящий момент скачивание pdf недоступно, пожалуйста, свяжитесь с командой поддержки.

en: pending
ru: ожидание

en: previous
ru: предыдущий

en: previous page
ru: предыдущая страница

en: problem
ru: проблема

en: problem distribution graded
ru: задачи оценены

en: problems
ru: задания

en: processing
ru: обработка

en: question
ru: вопрос

en: regenerated
ru: повторно создано

en: rescored
ru: повторно оценено

en: reset
ru: сброшено

en: revision number
ru: номер версии

en: revisions
ru: исправления

en: role
ru: роль

en: search
ru: искать

en: set pre-requisite course
ru: установить обязательный предыдущий курс

en: slug
ru: краткое название

en: subsections
ru: подразделы

en: success
ru: успех

en: successfully completed, received a passing grade, and was awarded this {platform_name} {certificate_type} Certificate of Completion in
ru: успешно завершил, получил проходной балл, и был удостоен Сертификата  {certificate_type} об окончании курса на {platform_name}

en: suggestion
ru: предложение

en: tag
ru: тег

en: text_search and order_by cannot be provided together
ru: Нельзя одновременно использовать параметры text_search и order_by

en: time
ru: время

en: to access your account and courses
ru: чтобы получить доступ к своей учётной записи и курсам

en: unanswered
ru: нет ответа

en: unenrolled
ru: отчислено

en: unrequested
ru: незарегистрирован

en: user
ru: пользователь

en: user "{username}" in row# {row}
ru: пользователь «{username}» в {row} строке

en: user "{user}" in row# {row}
ru: пользователь «{user}» в {row} строке

en: user '{user}' does not exist
ru: пользователь '{user}' не существует

en: user is not given.
ru: пользователь не задан.

en: username
ru: имя пользователя

en: username or team_id must be specified.
ru: необходимо указать имя пользователя или team_id.

[ctx: weekday name]
en: Friday
ru: Пятница

[ctx: weekday name]
en: Monday
ru: Понедельник

[ctx: weekday name]
en: Saturday
ru: Суббота

[ctx: weekday name]
en: Sunday
ru: Воскресенье

[ctx: weekday name]
en: Thursday
ru: Четверг

[ctx: weekday name]
en: Tuesday
ru: Вторник

[ctx: weekday name]
en: Wednesday
ru: Среда

en: window open
ru: окно открыто

en: working
ru: выполняется

en: your YouTube video's ID
ru: идентификатор вашего видео на YouTube

en: your answer
ru: ваш ответ

en: yyyy-mm-dd
ru: дд-мм-гггг

en: {a_start}Go to your dashboard{a_end} to purchase course credit.
ru: {a_start}Перейти к панели управления{a_end}, чтобы оплатить оформление зачёта за курс.

en: {b_start}Easily shareable: {b_end}Add the certificate to your CV or resume, or post it directly on LinkedIn
ru: {b_start}Легко поделиться.{b_end} Добавьте ссылку на сертификат в резюме или опубликуйте его прямо на LinkedIn.

en: {b_start}Easily shareable:{b_end} Add the certificate to your CV or resume, or post it directly on LinkedIn
ru: {b_start}Легко поделиться.{b_end} Добавьте ссылку на сертификат в резюме или опубликуйте его прямо на LinkedIn.

en: {b_start}Eligible for credit:{b_end} Receive academic credit after successfully completing the course
ru: {b_start}Засчитывается в ВУЗах.{b_end} Получите зачётные баллы после успешного окончания курса.

en: {b_start}Motivating: {b_end}Give yourself an additional incentive to complete the course
ru: {b_start}Мотивация.{b_end} Создайте дополнительный стимул для успешного окончания курса.

en: {b_start}Official: {b_end}Receive an instructor-signed certificate with the institution's logo
ru: {b_start}Официальный документ.{b_end} Получите подписанный преподавателем сертификат с логотипом учебного заведения.

en: {b_start}Official:{b_end} Receive an instructor-signed certificate with the institution's logo
ru: {b_start}Официальный документ.{b_end} Получите подписанный преподавателем сертификат с логотипом учебного заведения.

en: {b_start}Support our Mission: {b_end} EdX, a non-profit, relies on verified certificates to help fund free education for everyone globally
ru: {b_start}Поддержите нашу Миссию: {b_end} EdX, это некоммерческая организация, поступления от подтверждённых сертификатов помогают нам финансировать свободное образование для всех, глобально

en: {category} Program Course
ru: {category} Программа курса

en: {category} Program: Interested in more courses in this subject?
ru: Программа {category}: Хотите узнать о других курсах по этой дисциплине?

en: {chapter} current chapter
ru: {chapter} текущая глава

en: {course.display_number_with_default} Course Info
ru: {course.display_number_with_default} О курсе

en: {course_id} is not a valid course key.
ru: {course_id} недействительный ключ курса.

en: {course_key} is not a valid course key
ru: {course_key} недействительный ключ курса

en: {course_names} has been removed because the enrollment period has closed. | {course_names} have been removed because the enrollment period has closed.
ru[0]: Курс {course_names} удалён, поскольку на него закрылась запись.
ru[1]: Курсы {course_names} удалёны из корзины, поскольку на них закрылась запись.
ru[2]: Курсы {course_names} удалёны из корзины, поскольку на них закрылась запись.
ru[3]: Курсы {course_names} удалёны из корзины, поскольку на них закрылась запись.

en: {course_number} Course Info
ru: {course_number} О курсе

en: {course_number} Courseware
ru: {course_number} Содержание

en: {course_number} Progress
ru: Достижения на курсе {course_number}

en: {course_number} Textbook
ru: Учебник {course_number}

en: {course_number} {course_name} Cover Image
ru: {course_number} {course_name} Обложка

en: {course_number} {course_name} Home Page
ru: Домашняя страница {course_number} {course_name}

en: {course_number} {course_title} Cover Image
ru: {course_number} {course_title} Изображение для титульного листа

en: {currency_symbol}{price}
ru: {price}{currency_symbol}

en: {earned} of {total} possible points
ru: {earned} из {total} возможных баллов

en: {em_start}Caution:{em_end} When you export a course, information such as MATLAB API keys, LTI passports, annotation secret token strings, and annotation storage URLs are included in the exported data. If you share your exported files, you may also be sharing sensitive or license-specific information.
ru: {em_start}Внимание:{em_end} Когда вы копируете курс, такая информация как ключи MATLAB API, регистрационные данные LTI, секретные строки, и ссылка должны быть включены в копируемые данные. Если вы раздаете файлы, Вы можете поделиться и лицензионной инормацией

en: {em_start}Caution{em_end}: {platform_name} recommends that you limit the file size to {em_start}10 MB{em_end}. In addition, do not upload video or audio files. You should use a third party service to host multimedia files.
ru: {em_start}Внимание{em_end}: {platform_name} рекомендует использовать файлы размером не более {em_start}10 MB{em_end}. Кроме того, не загружайте видео или аудио файлы.  Используйте сторонние файловые хостинги для хранения мультимедийных файлов.

en: {em_start}Do not{em_end} delete certificates after a course has started; learners who have already earned certificates will no longer be able to access them.
ru: {em_start}Не{em_end} удаляйте сертификаты после начала курса; слушатели больше не смогут получить доступ к уже выпущенным сертификатам.

en: {em_start}Note:{em_end} When you enter strings as policy values, ensure that you use double quotation marks (&quot;) around the string. Do not use single quotation marks (&apos;).
ru: {em_start}Примечание:{em_end} При вводе строковых значений настроек обязательно используйте двойные кавычки (&quot;) в начале и в конце строки. Не используйте одинарные кавычки (&apos;).

en: {email} has requested {studio_name} course creator privileges on edge
ru: {email} срочно запросил привилегии создателя курса в {studio_name}

en: {exception_message}: Can't find uploaded transcripts: {user_filename}
ru: {exception_message}: Не удалось найти загруженные стенограммы: {user_filename}

en: {first_providers}, and {last_provider}
ru: {first_providers} и {last_provider}

en: {first_provider} and {second_provider}
ru: {first_provider} и {second_provider}

en: {fullname}, you earned a certificate!
ru: {fullname}, вы получили сертификат!

en: {group_name} (inactive)
ru: {group_name} (не активна)

en: {id_label} # {item_id}
ru: {id_label} № {item_id}

en: {input_type}: unexpected tag {tag_name}
ru: {input_type}: неопределённый тег {tag_name}

en: {link_start}Click here for more information on credit at {platform_name}{link_end}.
ru: {link_start}Чтобы узнать подробности о зачётах на {platform_name}, щёлкните здесь{link_end}.

en: {mode_name} for course {course}
ru: {mode_name} для курса {course}

en: {month} {day}, {year}
ru: {day} {month}, {year}

en: {num_emails} failed | {num_emails} failed
ru[0]: {num_emails} ошибка
ru[1]: {num_emails} ошибок
ru[2]: {num_emails} ошибок
ru[3]: {num_emails} ошибки

en: {num_emails} sent | {num_emails} sent
ru[0]: {num_emails} отправлен
ru[1]: {num_emails} отправлено
ru[2]: {num_emails} отправлено
ru[3]: {num_emails} отправлены

en: {num_hour} hour | {num_hour} hours
ru[0]: {num_hour} час
ru[1]: {num_hour} часов
ru[2]: {num_hour} часов
ru[3]: {num_hour} часа

en: {num_minute} minute | {num_minute} minutes
ru[0]: {num_minute} минута
ru[1]: {num_minute} минут
ru[2]: {num_minute} минут
ru[3]: {num_minute} минуты

en: {num_second} second | {num_second} seconds
ru[0]: {num_second} секунда
ru[1]: {num_second} секунд
ru[2]: {num_second} секунд
ru[3]: {num_second} секунды

en: {order_placed_by} placed an order and mentioned your name as the Organization contact.
ru: {order_placed_by} поместите заказ и укажите ваше имя как контакт с организацией.

en: {order_placed_by} placed an order and mentioned your name as the additional receipt recipient.
ru: {order_placed_by} поместите заказ и укажите ваше имя в качестве дополнительной расписки получателя.

en: {partner_short_name} {course_number} Certificate | {platform_name}
ru: {partner_short_name} {course_number} сертификат | {platform_name}

en: {platform_name} -  Shopping Cart
ru: {platform_name} - Корзина

en: {platform_name} API Access Request
ru: Запрос доступа к {platform_name} API

en: {platform_name} Certificate for {course_name}
ru: Сертификат {platform_name} об окончании курса «{course_name}»

en: {platform_name} Content Quality Assessment
ru: Служба контроля качества содержимого {platform_name}

en: {platform_name} Help
ru: Помощь {platform_name}

en: {platform_name} Home
ru: Главная страница {platform_name}

en: {platform_name} Home Page
ru: {platform_name} Главная страница

en: {platform_name} Honor Code Certificate for {course_name}
ru: Сертификат Кодекса чести {platform_name} об окончании курса «{course_name}»

en: {platform_name} Professional Certificate for {course_name}
ru: Сертификат повышения квалификации от {platform_name} об окончании курса «{course_name}»

en: {platform_name} Staff
ru: Администраторы {platform_name}

en: {platform_name} Verified Certificate for {course_name}
ru: Подтверждённый сертификат {platform_name} об окончании курса «{course_name}»

en: {platform_name} acknowledges achievements through certificates, which are awarded for course activities that {platform_name} students complete.
ru: {platform_name} признаёт достижения посредством сертификатов, которые присуждаются за выполнение учебных заданий курса {platform_name}.

en: {platform_name} acknowledges the following student accomplishment
ru: {platform_name} признает следующие достижения обучающегося

en: {platform_name} edge
ru: преимущества {platform_name}

en: {platform_name} is a nonprofit bringing high-quality education to everyone, everywhere. Your help allows us to continuously improve the learning experience for millions and make a better future one learner at a time.
ru: {platform_name} некоммерческое высококачественное образование для всех, везде. Ваша помощь позволяет нам постоянно совершенствоваться и создать лучшее будущее для миллионов людей по всему миру.

en: {platform_name} now offers financial assistance for learners who want to earn Verified Certificates but who may not be able to pay the Verified Certificate fee. Eligible learners may receive up to 90{percent_sign} off the Verified Certificate fee for a course.
    To apply for financial assistance, enroll in the audit track for a course that offers Verified Certificates, and then complete this application. Note that you must complete a separate application for each course you take.
     We plan to use this information to evaluate your application for financial assistance and to further develop our financial assistance program.
ru: {platform_name} теперь предлагает финансовую помощь тем слушателям, которые хотят получит Подтвержденный сертификат, но не имеют возможности оплатить его стоимость. Отвечающие требованиям слушатели могут получить скидку до 90{percent_sign} от цены Подтвержденного сертификата.
    Для получения финансовой помощи, зарегистрируйтесь на курс как обычный слушатель, после чего заполните заявление. Следует заметить, что вы должны заполнять отдельные заявления для каждого курса, на который вы зарегистрированны.
    Мы, в свою очередь, используем предоставленную вами информацию для рассмотрения вашей просьбы о финансовой помощи, а также для дальнейшего развития нашей программы финансовой помощи.

en: {platform_name} offers interactive online classes and MOOCs.
ru: {platform_name} предоставляет интерактивные онлайн-курсы.

en: {points} / {total_points} points
ru: {points} из {total_points} баллов

en: {profile_name} URL
ru: URL ссылка на {profile_name}

en: {programming_language} editor
ru: Редактор {programming_language}

en: {provider_name} did not approve your request for course credit. For more information, contact {link_to_provider_site} directly.
ru: {provider_name} не утвердил ваш запрос о зачётных единицах. Для получения дополнительной информации, свяжитесь с {link_to_provider_site} напрямую.

en: {provider_name} has received your course credit request. We will update you when credit processing is complete.
ru: {provider_name} получил ваш запрос на зачётные единицы. Мы обновим ваши баллы, после того как проверка будет завершена.

en: {refresh_icon} Update now.
ru: {refresh_icon} Обновить сейчас.

en: {refund_reminder_msg}To receive your refund, contact {billing_email}. Please include your order number in your email. Please do NOT include your credit card information.
ru: {refund_reminder_msg} чтобы вернуть деньги, свяжитесь {billing_email}. Пожалуйста, включите в письмо ваш номер заказа. Никому не сообщайте информацию о вашей кредитной карте!

en: {relative} ago - {absolute}
ru: {relative} - {absolute}

en: {screen_reader_start}Warning:{screen_reader_end} The Unit this component is contained in is hidden from students. Visibility settings here will be trumped by this.
ru: {screen_reader_start}Предупреждение:{screen_reader_end} блок, в который входит этот компонент, скрыт от слушателей.  Это заменит собой настройки видимости, установленные здесь.

en: {section_or_subsection} "{display_name}"
ru: {section_or_subsection} «{display_name}»

en: {site_name} -  Confirm Enrollment
ru: {site_name} - Подтвердить регистрацию

en: {span_start}active{span_end}
ru: {span_start}активный{span_end}

en: {student_name}, you are no longer eligible for credit in this course.
ru: {student_name}, вы уже не соответствуете требованиям для получения зачёта на этом курсе.

en: {student_name}, you have met the requirements for credit in this course.
ru: {student_name}, вы выполнили все требования для получения зачёта по этому курсу.

en: {student_name}, you have not yet met the requirements for credit.
ru: {student_name}, вы пока не можете получить кредит на обучение.

en: {studio_name} Account Activation
ru: {studio_name} Активация учётной записи

en: {studio_name} Documentation
ru: Документация по {studio_name}

en: {studio_name} Gives You Simple, Fast, and Incremental Publishing. With Friends.
ru: {studio_name} создаёт возможность простой, быстрой и частичной публикации. С друзьями.

en: {studio_name} Helps You Keep Your Courses Organized
ru: {studio_name} Поможет вам систематизировать свои курсы

en: {studio_name} Home
ru: Домашняя страница {studio_name}

en: {studio_name} Server Error
ru: {studio_name} Ошибка сервера

en: {studio_name} helps manage your online courses, so you can focus on teaching them
ru: {studio_name} помогает управлять онлайн-курсами, позволяя вам сосредоточиться на процессе преподавания

en: {studio_name} is a hosted solution for our xConsortium partners and selected guests. Courses for which you are a team member appear above for you to edit, while course creator privileges are granted by {platform_name}. Our team is currently  evaluating your request.
ru: {studio_name} — онлайн-продукт для наших партнёров по xConsortium и некоторых гостей. Вам доступны для редактирования те курсы, членом команды которых вы являетесь, их список можно посмотреть над этим сообщением. Право на создание курсов предоставляется {platform_name} в отдельном порядке. Наша команда в данный момент рассматривает ваш запрос.

en: {studio_name} is a hosted solution for our xConsortium partners and selected guests. Courses for which you are a team member appear above for you to edit, while course creator privileges are granted by {platform_name}. Our team is has completed evaluating your request.
ru: {studio_name} — онлайн-продукт для наших партнёров по xConsortium и некоторых гостей. Вам доступны для редактирования те курсы, членом команды которых вы являетесь, их список можно посмотреть над этим сообщением. Право на создание курсов предоставляется {platform_name} в отдельном порядке. Наша команда закончила рассмотрение вашего запроса.

en: {studio_name} is a hosted solution for our xConsortium partners and selected guests. Courses for which you are a team member appear above for you to edit, while course creator privileges are granted by {platform_name}. Our team will evaluate your request and provide you feedback within 24 hours during the work week.
ru: {studio_name} — онлайн-продукт для наших партнёров по xConsortium и некоторых гостей. Вам доступны для редактирования те курсы, членом команды которых вы являетесь, их список можно посмотреть над этим сообщением. Право на создание курсов предоставляется {platform_name} в отдельном порядке. Наша команда рассмотрит ваш запрос и ответит вам в течение 24 часов во время рабочей недели.

en: {studio_name} is designed to be easy to use by almost anyone familiar with common web-based authoring environments (Wordpress, Moodle, etc.). No programming knowledge is required, but for some of the more advanced features, a technical background would be helpful. As always, we are here to help, so don't hesitate to dive right in.
ru: {studio_name} разработана для использования практически любым человеком, знакомым с основными сетевыми средами (Wordpress, Moodle и др.). Знание программирования не требуется, но для некоторых расширенных функций могут пригодиться технические навыки. Мы всегда рады помочь вам, так что не бойтесь начать прямо сейчас!

en: {studio_name} is for anyone that wants to create online courses that leverage the global {platform_name} platform. Our users are often faculty members, teaching assistants and course staff, and members of instructional technology groups.
ru: {studio_name} для каждого, кто хочет создавать онлайн-курсы на платформе {platform_name}. Чаще всего наши пользователи - преподаватели, тьюторы, ассистенты, персонал курса и члены учебных групп.

en: {studio_name} lets you weave your content together in a way that reinforces learning. Insert videos, discussions, and a wide variety of exercises with just a few clicks.
ru: {studio_name} позволяет сообща менять ваш курс, чтобы слушатели достигли наилучших результатов. Вставляйте видео, обсуждения и всевозможные упражнения всего в несколько кликов.

en: {studio_name} uses a simple hierarchy of <strong>sections</strong> and <strong>subsections</strong> to organize your content.
ru: Для организации материалов курса в {studio_name} используется простая структура <strong>разделов</strong> и <strong>подразделов</strong>.

en: {studio_name} works like web applications you already know, yet understands how you build curriculum. Instant publishing to the web when you want it, incremental release when it makes sense. And with co-authors, you can have a whole team building a course, together.
ru: {studio_name} работает как уже известные вам веб-приложения, но понимает, как устроен ваш план обучения.  Моментальная публикация в сети, когда вам это необходимо, целесообразное открытие доступа к материалам по частям.  И, вместе со своими соавторами, вы можете составлять курс всей командой.

en: {studio_name}'s Many Features
ru: Множество возможностей {studio_name}

en: {tos_link_start}Terms of Service{tos_link_end} and {honor_link_start}Honor Code{honor_link_end}
ru: {tos_link_start}Условия предоставления услуг{tos_link_end} и {honor_link_start}Кодекс Чести{honor_link_end}

en: {total_points} points possible
ru: Максимум баллов: {total_points}

en: {user} does not exist in the LMS. Please check your spelling and retry.
ru: {user} не зарегистрирован в системе. Пожалуйста, проверьте правильность ввода и повторите попытку.

en: {user} is not enrolled in this course. Please check your spelling and retry.
ru: {user} не записан на этот курс. Пожалуйста, проверьте правильность ввода и повторите попытку.

en: || (parallel resistors)
ru: || (параллельные резисторы)

en: © edX Inc.  All rights reserved except where noted.  EdX, Open edX and the edX and Open EdX logos are registered trademarks or trademarks of edX Inc.
ru: © edX Inc. Все права защищены, за исключением оговоренных случаев.  EdX, Open edX и их логотипы являются зарегистрированными товарными знаками edX Inc.

en: © {org_name}.  All rights reserved except where noted.  EdX, Open edX and the edX and Open EdX logos are registered trademarks or trademarks of edX Inc.
ru: © {org_name}.  Все права защищены.  EdX, Open edX и логотипы edX и Open EdX являются зарегистрированными торговыми марками или торговыми марками edX Inc.
